Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Αντωνία ξερω δυστυχως υπαρχει στο περιβαλλον και ειναι πολυ δυσκολο ναι... δεν ειμαι και εγω εξωγηινη και φυσικα και θελω υγιη παιδια οπως ολοι μας!

Απλα για μενα η επιλογη μας φτανει στο αν θα κανουμε η οχι παιδι... μετα αν ερθει η εγκυμοσυνη για μενα τελειωσε, δεν χωραει δηλημα ειναι οπως ειπα πιο πανω το ιδιο σαν να εξεταστει το γεννημενο παιδι μου και μου πουν οτι κατι εχει δεν αλλαζει ειναι ενα το παιδι μας, δεν ειναι αλλο πριν κι αλλο μετα την γεννα...

Οταν αποφασιζουμε να κανουμε παιδι πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για ολα οπως οταν το γενναμε δεν ξερουμε τι θα ερθει στο μελλον ουτε ποσα χρονια θα ειμαστε διπλα του ουτε την ποιοτητα ζωης του αλλα ξερουμε οτι αν γινει το οτιδηποτε θα το παλεψουμε, ετσι πρεπει να σκεφτομαστε κι οταν μαθουμε για την εγκυμοσυνη! Αλλιως αν δεν μπορουμε να το διαχειριστουμε καλυτερα να προχωραμε σε υιοθεσια που ειναι διπλο το καλο!

Παντως δεν εχουν μονο δυσκολιες αυτες οι οικογενειες εχουν και χαρες! Και πολλες φορες τετοια παιδια δινουν απιστευτη υπερηφανια στους γονεις και μεγαλες συγκινησεις! Και τα αδερφια τα αγαπανε πολυ και τρεμουν στην ιδεα οτι θα τα χασουν...

Φυσικα αν σκεφτομασταν ολοι ετσι και το κρατος θα αναγκαζονταν να τα λαβει υποψιν και να εχουν και καλυτερο τροπο ζωης οπως εξω... Ομως δεν ειναι λογος επειδη ειναι Ελληνακια να πανε ετσι..

Πραγματικα συμμεριζομαι απολυτα τις ανησυχιες σας εχουμε αλλωστε τις ιδιες! Αλλα ειδικα τωρα που καταλαβα τι θα πει ζωη που την εχω μεσα μου... δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως η αποψεις μου...


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τελος παντων εγω λεω να πιασουμε τα ευχαριστα γι'αυτο αλλωστε ειμαστε εδω να τα λεμε για τα μωρα μας....

Δεν υπαρχει διαθεση κρητικης απλα ειπωθηκε δημοσια μια αποψη και εννιωσα την αναγκη να ειπωθει και η αλλη πλευρα...

Δεν χρειαζεται ουτε να αγχωνομαστε, ουτε να ταραζομαστε ουτε τιποτα κακο...

Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα σε ολες μας!!!:D


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ευτυχώς η ζωή παιδιών με πρόβλημα δεν είναι αυτό που δείχνει η τηλεόραση και τα βιντεάκια στο youtube είναι μια δύσκολη ζωή και πίστεψε με όσο και αυτοί οι γονείς αγαπάνε τα παιδιά τους που έχουν το τάδε πρόβλημα θα έδιναν και τη ζωή τους για να μη το είχαν.. Εχω ζήσει δύσκολες καταστάσεις δεν ζω σε σύννεφα και το λέω και ας είναι αμαρτία δεν θα έκανα ποτέ έκτρωση ακόμα και αν έμενα στα 18 μου έγγυος και μόνη αλλά δεν θα γεννούσα ένα παιδί με πρόβλημα αν μπορούσα να το προλάβω.. Ο Θεός ας με κρίνει.. Αν το παιδί μου εμφάνιζε ένα πρόβλημα στα 12,22,32 θα το πάλευα αλλά θα ήξερα ότι δεν μπορούσα να το αποφύγω να το δω να τυρρανιέται έτσι. Θεωρώ εγωιστικό να γεννήσω ένα παιδί ξέροντας ότι δεν θα έχει αξιοπρεπή ζωή.. Ο κουνιάδος μου τον τελευταίο χρόνο τυρρανήθηκε περισσότερο και από το Χριστό αλλά δεν ξέραμε όταν ήταν έγγυος η πεθερά μου ότι θα γίνει κάτι τέτοιο για να μπορέσω να της πω γιατί άφησες να συμβεί αυτό στο παιδί σου..


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιω το youtube δεν επιλεγω να δω βιντεο που περιγραφουν πως ειναι η ζωη αυτων των παιδιων δεν ξερω καν αν υπαρχουν.

Σου ειπα οτι υπαρχουν παιδια στο περιβαλλον 1 της θειας μου και 1 της φιλης μου η αδερφη και ειναι 4 χρονια μικροτερη μας απο παιδακι ειμαι σπιτι τους και ζω μαζι τους.

Απο αυτα που ειπα καταλαβες οτι αυτοι οι γονεις ειναι εγωιστες? Ενω ξερουν τι θα περασουν ειναι με λατρεια διπλα τους και εσυ αυτο που εχεις να πεις ειναι οτι ειναι εγωιστες?

Ενταξει, να σεβαστω οτι καποιοι δεν καταλαβαινουν την αξια της ζωης αυτων των ατομων (των μωρων σας στο κατω κατω!!!) το εχω αποδεχτει χρονια τωρα με αυτα που εχω δει, αλλα οχι και να κατηγορειτε και τους γονεις κι απο πανω! Ε οχι ! Καποια πραγματα επειδη δεν θελουμε να τα αντιμετωπισουμε δεν σημαινει οτι δεν θα τα αναγνωρισουμε και στον διπλανο που το κανει !

Το μονο που δεν δεχομαι και ειμαι απολυτη απο μικρη που το βλεπω ειναι να λετε το παραμικρο κακο για αυτους τους γονεις! Παει πολυ..

Ρια για να με ρωτας για την μεσογειακη αναιμια μαλλον δεν καταλαβες τιποτα απο αυτα που εγραψα.

Επισης απο πότε τα φυσιολογικα συναισθηματα της μανας προς το παιδι της λεγονται ηρωισμος? Ε μην τρελαθουμε κι ολας!

Τοση ωρα δειχνω κατανοηση για πραγματα που δεν κατανοω και δεν κανω χαρη ετσι πρεπει να κανω, να κανουμε ολοι. Αλλα αυτο που θα κατηγορησετε κι ολας αυτους τους γονεις με ξεπερναει!!!

Λες και υπαρχει ανθρωπος στον κοσμο που θελει να εχει παιδι με προβλημα η που θα μαθει οτι εχει προβλημα το παδι και λεει δεν με ενδιαφερει θα το γεννησω μωρε χεστηκα! Αν ηταν ετσι απλα θα το σκοτωνε !! Δεν εχετε σκεφτει ποσο πονεσαν κι ομως πηραν αυτην την αποφαση και θα τους κατηγορησουμε κι ολας!!!

Ελεος!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

ok νομιζω αρκετα! εχω την αισθηση οτι εχεις ξεφυγει εντελως κατερινα. Οκ, εσυ εισαι πιο αξια μανα απο εμενα την ασπλαχνη. Παραιτουμαι κ αποχωρω... Προσεχε μονο τι λες δημοσια... μαθηματα ηθικης (ή βιοηθικης) εγω δε δεχομαι απο κανεναν. Τον σταυρο δε θα τον σηκωσεις εσυ, αλλα εγω εαν το παιδι μου εχει προβλημα. Χαιρετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια τωρα εχω να λυπαμαι και που στεναχωρηθηκες και το πηρες τοσο λαθος.

Προσπαθησα να το ληξω και πιο πριν οπως ειδες αλλα δεν σταματαγε το θεμα και δεν μπορουσα φυσικα να σιωπησω σε κατηγοριες για αυτους τους γονεις που τους εχω ζησει.

Ομως το οτι υπερασπιζομαι αυτους τους γονεις γιατι πρεπει να σημαινει οτι εσυ εισαι ασπλαχνη η οτι εγω ειμαι αξια μανα? Τι σχεση εχουν αυτα μεταξυ τους?

Καμια σχεση δεν εχουν!

Ειμαι σιγουρη οτι εισαι μια πολυ καλη μανα που απλα βλεπεις με διαφορετικο τροπο το καλο της οικογενειας σου αποτι εγω! Ε και λοιπον λογικο δεν ειναι ο καθε ανθρωπος να κανει το καλυτερο για τα παιδια του αλλα με διαφορετικο τροπο?

Μην στεναχωριεσαι μονο και εγω εχω χαλαστει πολυ και δεν κανει στην κατασταση μας


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια ειρήνη!!! Αυτοί οι γονείς δεν ξέρανε, δεν υπήρχε τότε η επιστήμη που υπάρχει σήμερα!! Τα γέννησαν τα παιδιά τους και ναι είναι ήρωες που τα μεγαλώνουν έχοντας θυσιάσει τη δική τους ζωή!!

Αλλά αν εμένα μου έλεγαν το παιδί σου θα ζήσει μέχρι τα 12 δεν θα περπατήσει ποτέ και επέλεγα να το κρατήσω για να γίνω εγώ μάνα ναι τότε θα ήμουν εγωίστρια!!

Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο!! Η επιστήμη γι αυτό το λόγο προχωράει και κάνει όλα αυτά αλλιώς να γεννάμε στα χωράφια όπως έκανε η γιαγιά μου!!


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Σεβαστή η άποψη του καθενός και ο καθένας θα κριθεί για τις επιλογές του. Κι εγώ προσωπικά συμφωνώ με την Κατερίνα και θεωρώ πως ό,τι στείλει ο Θεός έχει τον λόγο Του, αυτά είναι δικές Του αποφάσεις. Από τη στιγμή που σκεφτόμαστε να κάνουμε οικογένεια, πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πιθανότητες για να κάνουμε και παιδιά με προβλήματα, όμως δεν θα αποφασίσουμε εμείς αν θα έρθουν στον κόσμο ή όχι. Αλλά αυτό είναι η δική μου άποψη και δεν με αφορά τι κάνουν οι άλλοι. Φυσικά και εύχομαι το παιδί μου να είναι υγιές, το ίδιο εύχομαι και για όλα τα παιδάκια του κόσμου, γιατί σίγουρα είναι πολύ δύσκολο για τους γονείς να μεγαλώνουν αυτά τα μωρά.

Λοιπόν, ας ευχόμαστε και να παρακαλούμε τον Θεό να έρθει η στιγμή που θα έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά, γεμάτα υγεία.

Και τώρα για να αλλάξουμε και λίγο το θέμα, αντιμετωπίζετε καθόλου πρόβλημα με τις δουλειές; Εγώ πια, δεν μπορώ ούτε να σκύβω. Πονάω τη μέση μου κάθε φορά που θα σκουπίσω και θα σφουγγαρίσω. Νιώθω ότι δεν μπορώ να περπατήσω πολλή ώρα και λαχανιάζω αμέσως. Πώς θα είμαι στους επόμενους μήνες; Πραγματικά σε αυτή την εγκυμοσύνη νιώθω ότι είμαι ένας άλλος οργανισμός, πιο καταπονημένος και πιο κουρασμένος και κάποτε σκέφτομαι ότι δεν θα μπορώ να αντεπεξέλθω την ώρα της γέννας...


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Εύχομαι όλες να είστε καλά κι εσέις και τα μπεμπάκια σας.

Από χθες παρακολουθώ τη συζητηση, όμως δε θα ήθελα και ούτε θα εκφράσω την άποψή μου. Η Ρία περνάει δύσκολες στιγμές και χρειάζεται ηρεμία και ξεκούραση. Ας προσευχηθούμε όλες να είναι καλά το μωράκι και η Ρία που το εγκυμονεί. Όλες θυμόμαστε πως έχουν υπάρξει 3 άσχημες περιπτώσεις στον καφενέ μας και όλες μας παγώσαμε, όλες μας προσευχηθήκαμε για εκείνα τα αγγελούδια, για τις οικογένειές τους αλλά και για εμάς και τα μωρά μας και όλες μας στενοχωρηθήκαμε.

Βικάκυ θα σου έλεγα καλή μου να προσέχεις με τις δουλίτσες, έχεις κάποιον να σε βοηθήσει;; Στη δική μου περίπτωση, λόγω ιστορικού αλλά και κάποιων ιατρικών μικροθεμάτων, αυτές τις δουλειές τις ανέλαβε το αντράκι μου. Όμως πολλές φορές με πιάνει πόνος στην κοιλίτσα αν το παρακάνω στη δουλειά ή αν κάνω απότομη κίνηση, π.χ. αν στρίψω και βοηθάει πολύ αν ξεκουραστώ εκείνη τη μέρα - όσο μπορώ.

Την καλημέρα μου σε όλες,

να προσέχετε και να έχουμε μια καλή εβδομάδα.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Μπορει να εχασε η εθνικη μας χτες αλλα εμεις χαμογελαμε γιατι τα μικρα μας παίζουν την δικια τους μπαλα μεσα στις κοιλιτσες και ειναι ολοι νικητές!

Οσο για τις δουλειες δεν εχω πρόβλημα δεν εχω βαρύνει κ τα κανω ολα οπως πριν απλα πιο προσεκτικα! Εχετε κανει μεγαλη κοιλιτσα? Εμενα ολοι μου λενε οτι εχω μικρη κοιλια!


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Αγγελάκι μας!

Πως είσαι;; Όλα καλύτερα, εε;; Το μικράκι σου μάλλον βάζει πολλά γκολάκια! χε!

Για την κοιλίτσα εξαρτάται πως θα μας πετύχεις, το πρωί είναι σχεδόν ανύπαρκτη, αλλά με το που θα σηκωθώ παίρνει τα πάνω της. Αν φορέσω φαρδιά ρούχα, μερικοί ακόμη δε με πολυκαταλαβαίνουν. Γενικά λένε είναι μικρούλα, αλλά είναι και η πρώτη φορά, σε μένα τουλάχιστον, και είναι άμαθη η μήτρα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη λένε πως έχει μνήμη και μεγαλώνει πιο γρήγορα και πιο πολύ.

Χαρμάκι μας που σε χάσαμε, περιμένουμε τα νέα από την καμπύλη!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα μια χαρα δόξα το θεό! Απλά περιμενουνε να βγουν τα αποτελεσματα της καλλιέργειας.. αλλα δεν εχω δει κατι παράξενο απο τοτε ολα καλα! Αυτη τη στιγμη η μικρουλα βαζει πολλα γκολ!! Χαχα! Εγω βαζω εφαρμοστα μπλουζακια για να φαίνεται οτι εχω μωρο εκει μεσα κ οχι οτι παχυνα!


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εξαρτάται από τα ρούχα το πώς θα φαίνεται η κοιλιά. Με τα ριχτά δεν φαίνεται και τόσο, ενώ με τα στενά, μια χαρά εγκυούλα φαίνομαι! Και ναι, στο δεύτερο είναι ορατή η κοιλιά πολύ νωρίτερα. Θυμάμαι στο πρώτο μωρό ότι ήμουν 5 μηνών και δεν με καταλάβαιναν, φάνηκε από τον 6ο και μετά. Ενώ τωρα από τον 3-4 μήνα δεν μπορούσα να κρύβομαι.

Όσο για τις δουλειές, βοηθάει πολύ ο σύζυξ, αλλά κάποτε κάνω και γω κάτι τις και κάποτε το παρακάνω κιόλας, γιατί δεν μπορώ να κάθομαι όλη την ώρα... Νιώθω ότι θα μουδιάσω ολόκληρη και δεν θα έχω ούτε δύναμη για να γεννήσω! Δυστυχώς όμως νιώθω να δυσκολεύομαι να κάνω πολλά πράγματα, αλλά το παλεύω! Για να δούμε, όσο μας παίρνει!


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Σεβαστή η άποψη του καθενός και ο καθένας θα κριθεί για τις επιλογές του...

Αυτο που ολοι οι ''καλοι'' χριστιανοι κρινουν κ ''μαστιγωνουν'' συνανθρωπους τους , με ξεπερνα... αυτο κατι σαν απειλη για Θεία δίκη μου ακουστηκε κ θα επρεπε να ντρεπεσαι που το ξεστομισες.

Edel σε ευχαριστω, τα λόγια σου με αγγιζουν , ακομη κ αν διαφωνεις με την αποψη μου. (αλλωστε δεν ανοιξα το θεμα εγω ουτε σας ρωτησα την αποψη σας ή τι θα κανατε στη θεση μου, αλλα η κατερινα η οποια δε ρωτησε τυχαια λογικα, ηθελε να κανει το μαθημα ηθικης μονο που ακουσε τη λεξη του ''διαβολου''αμνιοπαρακεντηση).

Καλη σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χαίρομαι για τα ευχάριστα νέα σας. Κι εμείς κάναμε τη β επιπέδου πριν καμια εβδομάδα και όλα πήγαν καλά με τη βοήθεια του Θεού! QUOTE]

Και τωρα εγω αναρρωτιεμαι. Γιατι εκανες Β' επιπεδου? Γιατι δεν περιμενες στη γεννα να δεις αν το μωρακι σου ειναι γερό ή οτι τελοσπαντων σου στελνει ο Θεός? Α, ρε κοριτσια... εκ του ασφαλους λετε μεγαλα λογια. Ευχομαι μονο τα τρια κοριτσια που με πονο ψυχης αποχωριστηκαν τα μωρακια που μεγαλωναν στα σπλαχνα τους λογω σοβαρων ιατρικων λογων, να μη σας παρακολουθουν γιατι πραγματικα δε βοηθατε καθολου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...