Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Κοριτσια σημερα πηγα εκτάκτως στον γιατρο.. ειδα αιμα να βγαίνει απο τα ουρα μερικες σταγονιτσες.. με εξετασανε κ ολα καλα.. απλα μου ειπε προληπτικά να κατσω στο κρεβατι 2-3 μερες και μου εγραψε utrogestan. .. μ ειπε πως ειναι για τυχόν μικρη αποκοληση. Το εχει παρει καμια?

Angel ελπίζω να μην είναι τίποτα, αφού σε εξέτασε ο γιατρός και όλα καλά με το μωρό, μάλλον δεν είναι κάτι, αλλά προληπτικά να ξεκουράζεσαι.


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!!!

Έλειπα στο πατρικό μου και μου λείψατε....

Τι κάνετε? Όλα καλά?

Εμείς καλά είμαστε...μας είπε ο γιατρός να προσέχουμε με ψωμί μακαρόνια κ.λ.π. διόρ=τι το σάκχαρο είναι 90. Είμαι στα όρια μιας και τό όριο είναι 92...

Όπως καταλαβαίνετε θα αρχίσουμε να ζοριζόμαστε...εμ..τι να σου κάνει όλη μέρα στο σπίτι...γύρω - γύρω από την κουζινα βρισκόμουν....

Κατά τα άλλα όλα μια χαρά..ο στρουμπουλάκος ρίχνει τις κλωτσίτσες του και μαμα-μπαμπάς το απολαμβάνουν....

Φιλάκι πολλά πολλά σε όλες!!!!


6yYGp2.png

z6qWp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!! περασε ο καυσωνας ευτυχως!!! τα νεακια μου, εχθες εκανα αμνιοπαρακεντηση κ ειμαι κρεβατωμενη.... ελπιζω το μωρο να ειναι γερό... κ τρεμω μη σπασουν τα νερα.... εχει κανει καμια σας?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κοριτσια τι κανετε!!!

Ησυχια ειδα σημερα και υποψιαζομαι παραλιες...!!!!:D:D:D Αλήθεια μια που το σκεφτηκα πάτε για μπάνιο καθόλου? Εγώ τις δυσκολες ωρες του μεσημεριου ειναι που θελω αλλα δεν πάω 11:00-18:00 καθόλου στον ηλιο...

Σήμερα είχε ένα τέλειο αεράκι δροσερο δροσερό!! Ο μπέμπης μεγαλώνει... την Δευτερα θα μαθουμε ποσο αλλα εγω το αισθανομαι... έχει τεντωσει πολύ η κοιλιά μου και όταν το μωρό βρίσκεται κοντα στην επιφανεια και στριφογυρναει με τραβάει πολύ!!

Νικόλ welcome back!!!

Ρια δεν έχω κάνει εσύ γιατί έκανες αμνιοπαρακεντηση?

Φιλάκια!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρια μου εύχομαι καλα αποτελεσματα .....

νκκ284 εγω σκέφτομαι να το βάλω κατευθείαν στο δωματιο της και μετα βλέποντας και κάνοντας ..... Οσο για εσένα που εχεις το παιδάκι σου πέντε ετών εγω που ειμαι έξω απο τον χορό και τα βλεπω ολα "ροζ" θα σου πρότεινα να πάρεις το μωρο στο δωματιο σου για κάποιο διάστημα εώς ότου προσαρμοστεί και η μεγάλη με την παρουσία του μωρου στο σπιτι και μετα απο λιγο καιρό να πας το μωρο στο δωματιο του πιστεύω οτι θα η μεγάλη θα νιώθει οτι πρεπει να προσέχει το μωρο και οτι ειναι ο καλύτερος τρόπος για να δοθούν τα αδέρφια ..... ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ..... δεν ξέρω κατα ποσο ειναι εφικτό ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα! σας ευχαριστω ολες για τις ευχες! εκανα αμνιο γιατι εχω ηδη ενα παιδακι γερο... κ δε θα ηθελα να ρισκαρω να του χαρισω ενα αδελφακι με γενετικο νοσημα. Αλλωστε στο 2014 ζουμε... θεωρω τραγικο να γεννιουνται παιδια πχ με συνδρομο νταουν. Στο θεμα που συζητατε στο πρωτο μου παιδακι ειχα τη κουνια διπλα στο κρεβατι μου στο οποιο λογω θηλασμου κοιμηθηκε 6 μηνες κ μετα ηρθε στο κρεβατι μας. Καναμε 5 χρονια να τον καταφερουμε να κοιμηθει μονος στο κρεβατι του. Αυτη τη φορα (αν πανε ολα καλα) σκεφτομαι 40 μερες το πολυ στο κουνακι διπλα μου και μετα στο δωματιο του... εξαρταται βεβαια κ απο το ιδιο το μωρο... αν ειναι γκρινιαρικο κ πεισματαρικο οπως το πρωτο μου... μας βλεπω ολους μαζι παλι χαχαχαχα... παντως θα προσπαθησω να ειμαι πιο ψυχραιμη....

Link to comment
Share on other sites

Ρία μου καλημέρα καταρχήν και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχεις τα αποτελεσματα που επιθυμεις!

Όσο για τα μωρακια που δεν ειναι απόλυτα υγιή εξακολουθουν να αξιζουν την αγαπη μας και με το παραπάνω!!! Δεν θα κρινω τις επιλογες κανενος αλλα με στεναχωρει πολυ το θεμα και θελει πολυ προσοχη οταν γραφουμε δημοσια και δεν ξερουμε που απευθυνομαστε, ποιους επηρεαζουμε και οπως και να 'χει ειναι σκληρο...

Τα πλασματακα που ειναι στην κοιλια μας και στριφογυριζουν κανουν τουμπες γελαενε κοιμουνται και κανουν οτι κανουν ολοι οι ανθρωποι αξιζουν την αγαπη της μανας χωρις κρητηρια και ειναι υποχρεωση της μανας να τα προστατευει σε ολη τους τη ... χωρις κρητηρια!!!!

Αν γεννηθει ενα μωρακι και διαγνωστει με οποιο συνδρομο τελοςπαντων θα το σκοτωσουμε???? Πως το κανουμε πριν γεννηθει??? Επειδη μεσολαβει το δερμα της κοιλιας μας αλλάζει η αξια της ζωης του?

Αν ηταν διαφανες οι κοιλιες μας θα το συζητουσαμε αυτο??

Οσο για το πρωτο παιδακι σου πιστεψε με αν μπορουσε να αποφασισει θα επελεγε να εχει το αδερφακι του με καθε κοστος και θα το εκανε και πολυ υπερηφανο!!!! Εκτος αν το μεγαλωσετε και του μαθετε οτι αυτα τα παιδακια δεν ειναι ισαξια του απλα υπαρχουν καταλαθος γιατι σε καποιον κακο γιατρο διεφυγαν και γλιτωσαν... η καποια ανεγκεφαλη μανα τα προστατεψε και θα τα προστατευει για παντα... με αποτελεσμα να χαλαει η αισθητικη μας...

Και παλι απο τη στιγμη που μεχρι να γεννηθουν εξαρτωνται αποκλειστικα απο την καθεμια μας, εχουμε (δυστυχως) το δικαιωμα να αποφασιζουμε για την ζωουλα τους για αυτο και δεν θα κρινω τις επιλογες καμιας... Γράφτηκε μια αποψη και εγω γραφω την δικη μου..

Μεσα απτην καρδια μου να κρατησετε ολες τα μωρακια που θελετε.. και σε εσενα το ευχομαι Ρια πραγματικα να ειναι ολα καλα για να γεννηθει αυτο το παιδακι!

Ουφ...πραγματικα στεναχωρηθηκα..


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες.

Ρία μου καλά αποτελέσματα να έχεις και ξεκουράσου αρκετά.

Δεν ξέρω πόσο καιρό σου είπε να προσέχεις, αλλά κανα 2 βδομαδούλες εσύ να είσαι χαλαρή και ξεκούραστη. Πες στο μεγάλο σου παιδάκι να σε προσέχει. :)

Νικόλ μου δε σου είπε ο γιατρός μήπως αντικαταστήσεις το ψωμί και τα ζυμαρικά με ολικής αλέσεως;; Έχω διαβάσει, δε γνωρίζω όμως σίγουρα, ότι βοηθάει πολύ.

Κατερίνα αύριο το ραντεβού με το γιο, εε; Ωραία, κι εμείς έχουμε ένα μίνι ραντεβού να δούμε το μικρούλη αυτή τη βδομάδα. Πάντως έχει πλάκα όταν μαζεύεται κοντά στο δέρμα. Χθες κλωτσούσε αρκετά κι ο μπαμπάς μας σοκαρίστηκε. Εμ είναι δυνατά τα μικρά μας.

Εμείς ήσυχα, το ΣΚ δεν προγραμματίσαμε τίποτα και ξεκουραζόμαστε.

Το μπεμπάκι μας θα είναι αναγκαστικά μαζί μας, ένα δωματιο έχουμε στο σπίτι. Σκεφτήκαμε να αλλάξουμε σπίτι, αλλά το αφήσαμε για αργότερα.

Τα φιλιά μου σε όλες, να έχετε μια όμορφη Κυριακή.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα edelaki τι κανετε? Καλα κανετε και ξεκουραζεστε....

Εμεις ναι αυριο το ραντεβου με τον μπεμπακο μας!!!

Να ρωτησω ρε κοριτσια εχετε σκεφτει καθολου το αν θα ζητησετε να μην κοψουν αμεσως τον ομφαλιο λωρο? Διαβαζω οτι ειναι πολυ καλο για το μωρο αλλα δεν το εχω δει ακομα σοβαρα απλα περναει απ'το μυαλο μου σαν ενδεχόμενο!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρία μου καλημέρα καταρχήν και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχεις τα αποτελεσματα που επιθυμεις!

Όσο για τα μωρακια που δεν ειναι απόλυτα υγιή εξακολουθουν να αξιζουν την αγαπη μας και με το παραπάνω!!! Δεν θα κρινω τις επιλογες κανενος αλλα με στεναχωρει πολυ το θεμα και θελει πολυ προσοχη οταν γραφουμε δημοσια και δεν ξερουμε που απευθυνομαστε, ποιους επηρεαζουμε και οπως και να 'χει ειναι σκληρο...

Τα πλασματακα που ειναι στην κοιλια μας και στριφογυριζουν κανουν τουμπες γελαενε κοιμουνται και κανουν οτι κανουν ολοι οι ανθρωποι αξιζουν την αγαπη της μανας χωρις κρητηρια και ειναι υποχρεωση της μανας να τα προστατευει σε ολη τους τη ... χωρις κρητηρια!!!!

Αν γεννηθει ενα μωρακι και διαγνωστει με οποιο συνδρομο τελοςπαντων θα το σκοτωσουμε???? Πως το κανουμε πριν γεννηθει??? Επειδη μεσολαβει το δερμα της κοιλιας μας αλλάζει η αξια της ζωης του?

Αν ηταν διαφανες οι κοιλιες μας θα το συζητουσαμε αυτο??

Οσο για το πρωτο παιδακι σου πιστεψε με αν μπορουσε να αποφασισει θα επελεγε να εχει το αδερφακι του με καθε κοστος και θα το εκανε και πολυ υπερηφανο!!!! Εκτος αν το μεγαλωσετε και του μαθετε οτι αυτα τα παιδακια δεν ειναι ισαξια του απλα υπαρχουν καταλαθος γιατι σε καποιον κακο γιατρο διεφυγαν και γλιτωσαν... η καποια ανεγκεφαλη μανα τα προστατεψε και θα τα προστατευει για παντα... με αποτελεσμα να χαλαει η αισθητικη μας...

Και παλι απο τη στιγμη που μεχρι να γεννηθουν εξαρτωνται αποκλειστικα απο την καθεμια μας, εχουμε (δυστυχως) το δικαιωμα να αποφασιζουμε για την ζωουλα τους για αυτο και δεν θα κρινω τις επιλογες καμιας... Γράφτηκε μια αποψη και εγω γραφω την δικη μου..

Μεσα απτην καρδια μου να κρατησετε ολες τα μωρακια που θελετε.. και σε εσενα το ευχομαι Ρια πραγματικα να ειναι ολα καλα για να γεννηθει αυτο το παιδακι!

Ουφ...πραγματικα στεναχωρηθηκα..

Στο πρωτο μου παιδι τα ιδια πιστευα κ ενω ειχα χειροτερα ποσοστα δεν εκανα αμνιο και ειπα οτι μου στειλει ο Θεος εγω θα το μεγαλωσω. Οταν εχεις ενα παιδι ηδη σκεφτεσαι εντελως διαφορετικα. Γιατι καποτε εμεις θα φυγουμε απο αυτη τη ζωη και δεν ειμαι κ 20 χρονων... Διαφωνω απολυτα με την αποφαση ζευγαριων που φερνουν στη ζωη πλασματα που ταλαιπωρουνται κ εχουν χαμηλη ποιοτητα ζωης κ χαμηλο προσδοκιμο ζωης. Αλλωστε ειναι νομοθετημενο δικαιωμα του ζευγαριου να τερματησει μια κυηση για ιατρικους λογους. Δεν ειναι θεμα αισθητικης γλυκεια μου.... με το καλο το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρία επειδη απεχω πολυ απο αυτη τη "λογικη" και ουτως η αλλως στη ζωη μου δεν με εξεταζει ο νομος πρωτα αλλα η συνειδηση μου και στην προκειμενη μια μανα θα τα βαζε με ολους τους νομους του κοσμου για το παιδι της.... αρα δεν κολαει και πολυ η απαντηση περι νομοθετημενο και μη... οποιος θελει να κανει κατι τετοιο και παρανομο να ηταν θα το κανε!!

Θελω να σε ρωτησω αν στο μελλον ενα υγιη παιδι σου παθει κατι ου μη γεννητο και η ποιοτητα ζωης του αλλαξει τι θα κανεις???? Θα ζητησεις απο τους γιατρους να το σκοτωσουν και θα λες εγω εκανα το καλυτερο για αυτο να μην τυρανιεται να μην τυρανιουνται και τα αδερφια του και το κρατος φυσικα θα ασπαζονταν απολυτα την αποφαση και θα ηταν νομοθετημενη!!!

Η θα εμενες διπλα του να του προσφερεις οτι καλυτερο μπορεις για αυτο?? Αν ναι γιατι να μην το κανεις και τωρα?

Παντως η ζωη του καθενα εχει την ιδια αξια ειτε αυτος ειναι 2χρονων ειτε 12χρονων ειτε 22χρονων ειτε 22 εβδομαδων!!! Ειτε ζει στο διπλα σπιτι ειτε στη διπλα βιλα ειτε στην κοιλια της μανας του!!

Αν δεν μπορει να το καταλαβει το κρατος και βγαζει νομους τετοιους δεν με αφορα προσωπικα!!

Εδω ισως ειναι το χασμα που δεν καταλαβαινομαστε!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kατερινάκι με όλη την καλή διάθεση είχες ποτέ στο συγγενικό σου περιβάλλον παιδί με σύνδρομο down;

Επειδή τυγχάνει να έχω θέλω να σου πω ότι αυτό το παιδί δεν έχει καλή ποιότητα ζωής, είναι πια 20 χρονών και δεν μπορεί να κάνει ούτε μπάνιο μόνο του. Οι γονείς του έχουν μεγαλώσει και η αδερφή του θα πρέπει να επωμιστεί το βάρος του χωρίς να την έχει ρωτήσει κάποιος αν το αντέχει.

Δεν σου μιλάω εκ του ασφαλούς ο κουνιάδος μου ήταν υγιέστατος, μέχρι πριν 2 χρόνια που του διαγνώστηκε σάρκωμα μαλακών μορίων ήταν μόλις 21 ο άντρας μου και εγώ επωμιστήκαμε τα πάντα αλλά δεν μας ανάγκασε κάποιος εκ των προτέρων να τα κάνουμε. Τον αδερφό μας τον χάσαμε τελικά και ας ήταν υγιέστατος ενώ το παιδί με σύνδρομο down ζει ακόμα, και πάλι θεωρώ ότι ο Νίκος μας έζησε καλύτερα από εκείνον που εδώ και 20 χρόνια δεν ζει κυριολεκτικά..

Στα λέω με όλη την καλή διάθεση έχοντας ζήσει και τις 2 μεριές αυτων που αναφέρεις.


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kατερινάκι με όλη την καλή διάθεση είχες ποτέ στο συγγενικό σου περιβάλλον παιδί με σύνδρομο down;

Επειδή τυγχάνει να έχω θέλω να σου πω ότι αυτό το παιδί δεν έχει καλή ποιότητα ζωής, είναι πια 20 χρονών και δεν μπορεί να κάνει ούτε μπάνιο μόνο του. Οι γονείς του έχουν μεγαλώσει και η αδερφή του θα πρέπει να επωμιστεί το βάρος του χωρίς να την έχει ρωτήσει κάποιος αν το αντέχει.

Δεν σου μιλάω εκ του ασφαλούς ο κουνιάδος μου ήταν υγιέστατος, μέχρι πριν 2 χρόνια που του διαγνώστηκε σάρκωμα μαλακών μορίων ήταν μόλις 21 ο άντρας μου και εγώ επωμιστήκαμε τα πάντα αλλά δεν μας ανάγκασε κάποιος εκ των προτέρων να τα κάνουμε. Τον αδερφό μας τον χάσαμε τελικά και ας ήταν υγιέστατος ενώ το παιδί με σύνδρομο down ζει ακόμα, και πάλι θεωρώ ότι ο Νίκος μας έζησε καλύτερα από εκείνον που εδώ και 20 χρόνια δεν ζει κυριολεκτικά..

Στα λέω με όλη την καλή διάθεση έχοντας ζήσει και τις 2 μεριές αυτων που αναφέρεις.

Ακριβως το ιδιο εχω στο μυαλο μου... το ειπες με παραδειγματα κ με καλυψες. Ειναι ευκολο στα λογια να κανουμε τους ηρωες. Μονο που οι δικες μας εγωιστικες αποφασεις μετα ταλαιπωρουν ψυχες αθωες και καταστρεφουν ζωες. Ευχομαι ποτε να μη κανω τοσο μεγαλο κακο στα παιδια μου. Γενικα το λεω αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...