Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Κοριτσια σημερα πηγα εκτάκτως στον γιατρο.. ειδα αιμα να βγαίνει απο τα ουρα μερικες σταγονιτσες.. με εξετασανε κ ολα καλα.. απλα μου ειπε προληπτικά να κατσω στο κρεβατι 2-3 μερες και μου εγραψε utrogestan. .. μ ειπε πως ειναι για τυχόν μικρη αποκοληση. Το εχει παρει καμια?

Παίρνω utrogestan απο την αρχη της εγκυμοσύνης! Είναι για τις συσπασεις και βοηθανε παρα πολυ! Μην ανησυχεις! Και εγω ειχα δει πριν 1 μηνα μια σταγονα οταν σκουπιστηκα με εβαλε και εμενα στο κρεβατι προληπτικα 1 βδομαδα αλλά δεν μαθαμε ποτε τι ηταν γιατι ολα ηταν μια χαρα! Με εβαλε να κανω και καλλιεργεια ουρων μηπως ηταν απο ουρολοιμωξη γιατι η εγκυμοσυνη κανει κρυφο-ουρολοιμωξεις ουτε αυτο ηταν!

Μην ανησυχεις τιποτα δεν θα 'ναι!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Παίρνω utrogestan απο την αρχη της εγκυμοσύνης! Είναι για τις συσπασεις και βοηθανε παρα πολυ! Μην ανησυχεις! Και εγω ειχα δει πριν 1 μηνα μια σταγονα οταν σκουπιστηκα με εβαλε και εμενα στο κρεβατι προληπτικα 1 βδομαδα αλλά δεν μαθαμε ποτε τι ηταν γιατι ολα ηταν μια χαρα! Με εβαλε να κανω και καλλιεργεια ουρων μηπως ηταν απο ουρολοιμωξη γιατι η εγκυμοσυνη κανει κρυφο-ουρολοιμωξεις ουτε αυτο ηταν!

Μην ανησυχεις τιποτα δεν θα 'ναι!

Μακαρι να μην ειναι τιποτα.. τρομαξα αλλα ειδα την ζουζουνα μου οτι ειναι καλα κ ηρέμησα λιγο! Κ μενα μ ειπε αυριο να παω μονο να κανω καλλιεργια ουρων κ μετα ξαπλα στο κρεβατι...


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε σήμερα!!!! Ετοιμες για τον καυσωνα????

Εγώ είμαι πολύ χαρούμενη γιατι πήγαμε χθες να δουμε για κουνιες μονο και μονο να παρουμε μια ιδεα τι παιζει στα μαγαζια και βρηκαμε αυτην ακριβως που θελαμε και το πιο απιστευτο... η τιμή!!!!! Ειδική τιμή 130 ευρω!!!! Δεν το εχουμε πιστεψει ακομα!!!!

Η κουνια είναι λευκη και λιτή χωρις σχεδια χρωματα και τετοια δεν τα θελουμε καθολου! Είναι όμως πολύ προσεγμένη... Τηρεί τους κανονισμούς ασφαλείας, είναι μασίφ ξυλο οξιάς, το χρώμα είναι μη τοξικό εχει συρταρι ... αυτά! Το μόνο που θα ήθελα είναι να ανεβοκατεβαινει το στρωμα αντι για αυτο κατεβαινει το καγκελο.. μικρό το κακό ειδικα σε αυτην τιμή!

Δεν ξέρω αν επιτρεπεται να πω μαγαζί αρχιζει απο pre και τελειώνει σε tal ! Ελπίζω να καταλάβατε!

Angel πως εισαι σημερα? Πηγες για καλλιεργια?

Φιλάκια!!!:wink:


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Πηγα για καλλιεργια... θα προσπαθησει να μου βγάλει τα αποτελεσματα οσο πιο γρηγορα μπορει... παντος αιμα σημερα δεν ειδα καθόλου... ηρθα σπιτι κ ξαπλωσα.. ειχα κ ενα πρόβλημα με το αμαξι κ κουραστικα πάλι! Αν κατι παει στραβα ολα πανε στραβα! Απο χτες όλο προβληματα δημιουργουντε! Θα θελα να ξερα ποιος μας μουντζοσε! Δεν μπορω να καθομαι κ ξαπλα ολη μερα αλλα τι να κανουνε.. για την ζουζουνα μου θα τα υποστώ ολα!


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια..

Αγγελάκι μας μικρό, εύχομαι όλα να είναι καλά και θα είναι, θα το δεις!

Προσπάθησε να ηρεμήσεις, να βγουν τα αποτελεσματάκια κι ακόμη κι αν είναι ουρολοίμωξη θα την αντιμετωπίσουμε. Καταλαβαίνω την ψυχολογία σου καλή μου, αλλά προσπάθησε να είσαι ηρεμούλα για το μικράκι σου. Και ξεκουράσου. Καμιά φορά ξεχνιόμαστε και κάνουμε ένα σωρό δουλειές και πράγματα. Αξίζουμε κι εμείς στιγμές χαλάρωσης και ηρεμίας. Βάλε μουσικούλα και χαλάρωσε. Όλα θα τα αντιμετωπίσουμε.

:)

Χαρμάκι μου σε εγκατέλειψα χθες απότομα, αλλά έπεσε δουλίτσα. Περιμένουμε τα νεάκια σας.

Αντωνία εσείς είστε ολόκληροι άντρες πια...Χεχε... Τώρα που μεγαλώσατε κουνιέστε περισσότερο;; Χθες εμάς μας άρεσε το φαΐ και κάναμε κλωτσίτσες μπόλικες. Σήμερα μου είπε το πρωί καλημέρα, αλλά γενικά είναι ήρεμος.

Κατερινάκι με γεια την κούνια!

Με το καλό να μπει το μπεμπάκι μέσα να χορτάσει ύπνους!

Εμείς είχαμε αιματολόγο αξημέρωτα πάλι. Περιμένουμε τα αποτελέσματα τη Δευτέρα, αν και πιστεύω πως θα συνεχίσουμε τις αντιπηκτικές ενεσούλες.

Τα φιλιά μου σε όλες!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα κορίτσια!

Εδώ στο καμίνι!! Έχω βάλει τον ανεμιστηρα να με χτυπάει και πάλι ζεσταίνομαι. Θα βάζαμε αιρκοντισιον στο σαλόνι αλλά θα μας τα φάει η εφορία..

Επειδή έχω αμάξι και σπίτι πρέπει να έχω εισόδημα, ας μην έχω, πρέπει να πληρώσω για το εισόδημα που θα έπρεπε να είχα. Καταλάβατε τώρα;

Από χθες έχω τρελαθεί!!

Το μωρό μας μια χαρά όλη μέρα κλωτσάει!! Πρέπει να είναι το πιο ενεργητικό μωρό όλης της παρέας!! Δεν το βλέπω να μου μοιασε, εγώ ήμουν ήσυχο μωρό ο άντρας μου ήταν ζωηρός!!


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός σου Αντωνία μου είναι μια χαρα.

Εμένα ο τεμπελάκος μια μέρα με λαχτάρησε, είχε να κλωτσήσει πολλές ώρες και φοβήθηκα. Μέχρι που ξύπνησε το απόγευμα και άρχισε τα μακροβούτια. Οπότε, καλύτερα να κλωτσάει παρά να τεμπελιάζει, μη τρομάζει και τη μανούλα.

Με τη ζέστη πρόσεξε μη πάθεις καμιά ψύξη με τον ανεμιστήρα. Εμείς έχουμε ωραιότατους 23-24 βαθμούς. Μια χαρά είναι για φέτος που ζεσταίνομαι. Μια φορά μας χτύπησε 37αρι και κόντεψα να λιποθυμήσω.

Σήμερα ο μικρός κάνει σα να με σπρώχνει.. Δεν ξέρω αν φταίει το κολιέ εγκυμοσύνης (αυτό που είναι σα κουδουνάκι). Μάλλον του αρέσει και προσπαθεί να το πιάσει... Μπορεί βέβαια και να τον ενοχλεί.. Θα δείξει.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Αρχισαμε καμπυλες....περναει ο καιρος και ευτυχως ολα ειναι καλα. Λοιπον utrogestan ειχα παρει και εγω και πολλες μαμαδες που ξερω. Επισης κατερινα για την κουνια απο εμπειρια καλυτερα να κατεβαινει το καγκελο παρα το στρωμα. Την μερα μπορει και 10 φορες να το ανεβοκατεβαζα για ασφαλεια. Το ειχα χαμηλα μεχρι να κοιμηθει και οταν κοιμοτανε το ανεβαζα ψηλα να μην μπορει να παει πουθενα. Στην μητερα μου που ειχα παρει 2ο κρεβατακι και ανεβοκατεβαινε το στρωμα ειχε ολοκληρη διαδικασια, εκτος αν τα καινουργια ειναι πιο ευκολα


2VBhp3.png

i6hPp3.png

ό,τι ονειρευόμουν στη ζωή μου

το`χω βρει σʼεσένανε ψυχή μου κι έχω τα πάντα πια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα ...... Ουφφφφ πολυ κλάμα χωρις λόγο (που θα παει αυτη η κατάσταση) ευσυγκινησια στο full .....

Εγω εχω καμπύλη την δευτερα (δεν ζω χωρις γλυκα....δεν ξέρω τι θα κανω εαν μου τα κόψουν) ....... Οσο για την κουνια κ εγω αυτήν παράγγειλα .....

Έχουμε μεγαλώσει πολυ ..... Έχουμε πάρει 9 κιλα .... Κ ειμαςτε 800gr ....

...... φοβάμαι πολυ για τις ραγαδες ......

Διαβάζω και εγω ενα βιβλίο για θηλασμο (εύχομαι να μην με ταλαιπωρισει) θελω παρα πολυ να θηλασω οσο ποιο πολυ μπορω ......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα mummys to be!!!

Πως είστε? Τα μπεμπάκια σε τι κεφια ειναι σήμερα??? Γιατι εμεις το παμε ειμαστε με τις μερες μας των ακρων όταν ειμαστε πολυ μα πολυ ζωηροι ακολουθει ξεκουραση! των ακρων!!! Απότι βλέπω της Αντωνίας μονιμα ακουραστος!!!:P

Αυτες τις μερες εχω τραβηγματα δεξια κι αριστερα και τσιμπηματα και μου ειπε η γιατρος οτι ειναι φυσιολογικο τωρα που μπαινω στον 7ο ανοιγει η λεκανη, μεγαλωνει η μητρα και γενικα προετοιμαζεται το συστημα!!

Φιλενια ασε σε καταλαβαινω δεν ξερεις ποσο με την ευσυγκινησια!! Αφου λεω ευτυχως που στα νορμαλ μου δεν ειμαι ευαισθητη δεν θα αντεχα να ζω ετσι και να κλαιω επειδη ειδα πχ ενα πατημενο σαλιγκαρι που θα το αναζητα η μανα του!!!!

Αντρια χαρηκα που το βλεπεις θετικα το καγκελο! Μια απορια, οταν ειναι πολυ μωρο το καγκελο θα το εχω κατω ετσι? Αν ειναι κατω πως θα ανοιγει το συρταρι? Αν πρεπει να το σηκωνω καθε φορα που θελω να το ανοιξω και το μωρο κοιμαται δεν θα το ξυπναω?


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω την αίσθηση οτι ανεβοκατεβενει πολυ "μαλακά" .... Χωρις ιδιαίτερα τραντάγματα ......

Εγω εχω αλλη απορία όπου καλυτερα να μας απαντήσουν οι δευτερομανουλες ..... Τι ειναι καλύτερο ;;; Να κοιμάται το μωρο στο δωματιο του απο την αρχη ετσι ώστε να μην ειναι δύσκολη η αλλαγή αργότερα ;;;; Ή να το έχουμε στο δωματιο μας ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αίσθηση οτι ανεβοκατεβενει πολυ "μαλακά" .... Χωρις ιδιαίτερα τραντάγματα ......

Εγω εχω αλλη απορία όπου καλυτερα να μας απαντήσουν οι δευτερομανουλες ..... Τι ειναι καλύτερο ;;; Να κοιμάται το μωρο στο δωματιο του απο την αρχη ετσι ώστε να μην ειναι δύσκολη η αλλαγή αργότερα ;;;; Ή να το έχουμε στο δωματιο μας ;;;

Φιλενια δεν ειμαι δευτερομανουλα αλλα αν θελεις να θηλασεις ειναι παρα πολυ δυσκολο να μην το εχεις διπλα σου! ειδικα μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος θα γινεται ακανονιστα και πολυ συχνα!!

Επισης θα θελεις να ανοιγεις τα ματια σου και να τσεκαρεις οτι ειναι ολα καλα κλπ!

Δεν ξερω περιμενε να δεις τι θα σου πουν οι πιο εμπειρες....


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ειναι ντουρασελ!!χαχα

Όσον αφορά τον ύπνο μετά τους 4 μήνες παει στο δωμάτιο του. Εγω λέω να το πάω όταν δεν θα χωράει πια στο λικνο.. :rolleyes:

Ελπίζω να ειναι 6 μηνών γιατί δεν ξερω αν θα αντέξω χωριά του πιο μικρό.. :P


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ τη μικρή την είχα δίπλα μου στο λίκνο μέχρι 3 μηνών. Βόλευε πολύ στον θηλασμό αφού ξυπνούσε κάθε 3ωρο, ενώ ήταν εύκολο να την τσεκάρω όποτε είχα έννοια. Μετά τους 3 μήνες τη μετέφερα στην κούνια της, την οποία πάλι είχαμε στο δωμάτιό μας αφού ήταν χειμώνας και είχα έννοια μην κρυώσει, μην μείνει ξεσκέπαστη κλπ. Και εν τω μεταξύ ήταν μωρό που ξυπνούσε ακόμη κάθε 3 ώρες για να φάει, κάτι το οποίο κράτησε μέχρι 1μισι χρονού.... Σήμερα, που είναι σχεδόν 5, μόλις που κατάφερα να τη μεταφέρω στο δωμάτιό της, αφού είχε συνηθίσει μαζί μας και κοιμόταν στο κρεβάτι μας. Μας δυσκόλεψε πολύ αλλά γενικά ήταν μωρό δύσκολο με τον ύπνο και το φαΐ της.

Από συναδέλφους μου που ακούω, τα μωρά τους κοιμόντουσαν σερί όλο το βράδυ από 40 ημερών και τα μετέφεραν τότε στο δικό τους δωμάτιο.

Τι να πω, μπορεί μωρό από μωρό να διαφέρει. Τώρα σκέφτομαι και για το 2ο μωρό να μην κάνω τα ίδια λάθη. Αλλά θα εξαρτηθούν όλα από το αν κοιμάται το βράδυ ή όχι. Θα προτιμούσα όμως να μεταφέρω το μωρό απευθείας στο δωμάτιό του νωρίς προτού μεγαλώσει και καταλαβαίνει...

Εδώ βέβαια έχω άλλο θέμα, γιατί δύο υπνοδωματια έχουμε, το δικό μας και των μωρών. Που σημαίνει ότι πρέπει να είναι και τα δυο μωρά στο ίδιο δωμάτιο και δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό, εξαιτίας της διαφοράς ηλικίας και συνεπώς των διαφορετικών αναγκών τους...

Τελικά και για τις δευτερομάνες υπάρχει δίλημμα... Όσες έχουν ιδέες και συμβουλές, είναι ευπρόσδεκτες!


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...