Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , ZetaK είπε:

      Μου είπε πως δεν μπαίνουμε έτσι στα χειρουργια γιατί είναι μια επεμβατική εξέταση !  Επίσης είχα κάνει από αφαίρεση πολύποδα πριν ξεκινήσω ! Δεν θα μπορούσε να είχε δει και κάτι τότε; 

      Υστεροσκοπηση δεν χρειάζετε να μπεις χειρουργείο . Υπάρχει Κ μη επεμβατική υστεροσκοπηση. Απλώς βάζουν κάμερα Κ βλέπουν. Επίσης για ενδομιτριτηδα μπορείς να κάνεις Κ άλλες εξετάσεις πιο απλές από την υστεροσκοπηση. Γενικά πλέον μετά από αποτυχίες υπάρχουν πολλές μη επεμβατικές εξετάσεις 

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Katerinan κι εγώ έβαλα μέχρι τον τέταρτο μήνα 3 κιλά, και τον επόμενο ολοκληρα ακόμη 4, σύνολο 7!! Η αλήθεια είναι ότι το είχα παρακάνει με τη μάσα, αφού όλη την ώρα νιώθω να πεινώ. Τώρα προσπαθώ να συγκρατηθώ λιγάκι, γιατί στο πρώτο μου μωρό, μέχρι τον 6ο μήνα είχα βάλει μόνο 2 κιλά... Για να δούμε πόσο θα αντέξω ακόμη!!!

edel, μοντελάκι σε βρίσκω! το S μόνο για το ένα ποδαράκι μου θα έκανε χαχαχαχαχα!

Σε ποια βδομάδα κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου κορίτσια, έχω κι εγώ λιγάκι την έννοια...

Με τον ύπνο πώς τα πάτε, κοιμάστε καλά το βράδυ; Εγώ αυτή τη βδομάδα δυσκολεύομαι, λίγο η ζέστη, λίγο η έννοια αν δεν νιώθω το μωρό, λίγο το μωρό όταν το νιώθω, δεν ξεκουράζομαι ιδιαίτερα και μου βγαίνει η κούραση την επομένη το απόγευμα προς βράδυ που δεν έχω αντοχή για τίποτα και ξαπλώνω νωρίς...


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Kαλημέρα σας !!!

Η καμπυλη δεν ξερω ποτε γίνεται.. από την 24η εβδομάδα απόσο ξέρω αλλά μέχρι ποιά εβδομάδα δεν θυμάμαι!

Τα βράδια δυσκολευομαι πολυ να κοιμηθω συνεχόμενα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αλλα τωρα τελευταια παίζει να ξυπναω και 5 φορές! Μια για τουαλέτα, την αλλη ζεστη, την άλλη ετσι χωρις λόγο την αλλη θα φυγει το μαξιλαρι αναμεσα απο τα ποδια(δεν κοιμαμαι αλλιως!!!) Για το μωρο δεν ανησυχω αν δεν το ακουω γιατι εχω καταλαβει οτι ειναι με τις μερες του κ καθε μερα το ακουω αλλες ωρες... αλλες φορες πολυ εντονα με κλωτσιες κλπ αλλες φορες πιο λιγη διαρκεια και αλλες περισσοτερο κινησεις απότι κλωτσιες!! Καποια πρωινα ξυπναω και κλωτσαει ηδη αλλά περνανε κάποιες ωρίτσες!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος χτες μου μιλησε για την καμπυλη ζαχαρου.. μου ειπε να παω να την κανω καπου ενδιαμεσα απο 3 Ιουλίου μεχρι 15 Ιουλιου.. (δηλαδη θα ειμαι περιπου 26-28 εβδομάδες)...


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια.

Πως είστε σήμερα;;

Στον ύπνο άρχισα να δυσκολεύομαι κι εγώ. Το κυριότερο είναι πως ξυπνάω για τουαλέτα (μου είπε ο γιατρός να πίνω 3 λίτρα νερό + το γάλα, εε δε θέλει και πολύ) και μετά αργώ να ξανακοιμηθώ.

Καμπύλη κάπου στην 26η εβδομάδα νομίζω θα κανονίσουμε κι εμείς. Ελπίζω να μην είναι τόσο αηδία, όσο έχω ακούσει. Ευελπιστώ να μου δώσουν σοκολάτα, έχω διαβάσει σε κάποια μικροβιολογικά δίνουν σοκολάτα κι όχι γλυκόζη.

Σήμερα με τραβάει η κοιλίτσα δεξιά και αριστερά και είναι λίγο επίπονο. Ελπίζω να μεγαλώνουμε και να μην είναι κάτι άλλο. Ευτυχώς έρχεται ΣΚ και θα ξεκουραστούμε (είχα μεγαλεπίβολα σχέδια να φτιάξω μαρμελάδα, αλλά μάλλον ακυρώνονται).

Φιλιά σε όλες.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα κορίτσια! Που δίνουν σοκολάτα για την καμπύλη να πάω να τους κάνω κατανάλωση;; :P

Eγώ σήμερα έτρεχα από το πρωί ΟΑΕΔ για να πάρω την κάρτα ανεργίας και να πάρω το χαρτί ότι κατέθεσα για το ταμείο ανεργίας, μετά γραφείο προσωπικού να πάρω το χαρτί για το ΙΚΑ, ταχυδρομείο να πάρω ένα συστημένο από 3 παπουτσάκια για το μπέμπη, πήγα και σούπερ πήρα και κάτι μπουτάκια κοτόπουλο και τα έκανα με φρυγανιά και αυγό και τα έχω στο ψυγείο να τηγανίσω μετά. Καθάρισα και τα γατιά μου. Πόσα να αντέξω; Πόνεσα λίγο στη κοιλίτσα η αλήθεια είναι. Τώρα ξάπλα στον καναπέ μέχρι να έχω πάλι κουράγιο να σηκωθώ.

Όσο για τα κιλά και εγώ xs και s ήμουν. Τώρα έχω φτάσει στο Large!!

Πήρα το πρώτο τρίμηνο 12 κιλά, τώρα έχασα 2 και δεν έχω πάρει κανένα!! Δεν πεινάω η αλήθεια είναι λόγω ζέστης και τρώω πολλά φρούτα. Επίσης το βράδυ κοιμάμαι μόνο με το air condition και πήγα σε ένα πρατήριο στο motherbaby το οποίο άμα πάει κάποια έγκυος της δίνουν δώρο μαξιλάρι υπνου-θηλασμού δωρεάν!! Κορίτσια σώθηκα!!! Όποια είναι Αθήνα να πάει να το πάρει αξίζει!!!

Αυτά τα ολίγα!!


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω antoniatr φουλ γεμάτο πρωινό!!! Εμένα με πιάνει ενόχληση και τα μισά αν κάνω!!! Το μαξιλάρι αυτό θα είναι σωτήριο!!! Εγώ χρησιμοποιώ 3 ενα στο κεφαλι, 1 αγκαλιά και 1 αναμεσα από τα πόδια!!!

Για την καμπύλη σε καμια Γερμανία θα έχουν εξελιχθεί και δίνουν σοκολάτες!!! Εδώ προς το παρόν γλυκόζη!!!

Εγώ πήγα να την κάνω και μου είχαν πει τα όσα ότι είναι κάτι τρομερό από αηδία και να κρατάω μισό λεμόνι να στυψω μεσα γιατι θα κάνω εμετο και τετοια..... Υπερβολές!! Ναι δεν είναι ευχάριστο, αν έχεις επιλογή φυσικά δεν το πίνεις αλλά δεν είναι και τρομερό! Πιο πολύ δυσανασχέτησα με το γεγονός ότι έπρεπε για 2 ώρες να μην κινούμαι (δεν πρέπει να δουλεψει ο μεταβολισμός) και ότι δεν μπορούσα να πιω νερό απ'ότι το σιρόπι γλυκόζης που ειναι 2 λεπτακια!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα αν είσαι Αθήνα πήγαινε να το πάρεις!! Εγώ δεν κάνω χωρίς αυτό!! Και μετά το χρησιμοποιείς και για θηλασμό!

Ασε πήγα και τα έκανα όλα μαζί και τώρα είμαι έτοιμη να πέσω κάτω..

Κουράστηκα πολύ!!

Ελπίζω και σε μένα να είναι οκ με τη γλυκόζη και μην κάνω κανέναν εμετό. :P


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν Αθήνα θα το είχα πάρει!! Ξεκουράσου μην κάνεις τιποτα σημερα μεινε αραχτη.... εγω πραγματικα κουραζομαι και τα μισα αν κανω........

Για την καμπυλη εχεις αυξημενες πιθανοτητες να κανεις εμετο αν δεν εισαι καθόλου του γλυκου... Εγω πχ ειμαι του μετριου και το παλεψα!

Επισης εχε υπόψιν οτι μετα επειδη κατι γινεται στον οργανισμο πιθανον να ζαλιζεσαι.. εγω ζαλιζόμουν πολύ και οταν το ειπα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι αλλες κανουν εμετο.... Αρα δεν κανουν οταν το πιουν αλλα μετα απότι κατάλαβα! Παντως ηταν αλλες 2 μαζι με εμενα και ηταν μια χαρα ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα δεν ειχαν!

Όσο για το ποτε γινεται εμαθα οτι γινεται μεταξυ 24ης και 28ης εβδομαδας οποτε κοριτσια καπου εκει θα σας πουν οι γιατροι σας!:)


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μην αρχίσω να σου λεω για την εξέλιξη στη Γερμανία, γιατί θα πάθεις πλάκα και δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.

Κοντεύω να μπω στον 6ο, δε μου έχουν κάνει μια φορά κολπική καλλιέργεια, ούτε καν ούρων (και έπρεπε κιόλας, γιατί είχαμε ενδείξεις για ουρολοίμωξη). Παίρνουν δείγμα ούρων και χρησιμοποιούν δείκτες (θυμάσαι καθόλου από τη χημεία;;) και μετρούν pH. Το ίδιο και σε κολπικό δείγμα σε συνδυασμό με εξέταση μισού λεπτού στο μικροσκόπιο.

Το καλύτερο που μου είπε ο γιατρός είναι πως σε περίπτωση καισαρικής σε σχίζουν λίγο με το νυστεράκι και μετά σε ανοίγουν με τα χέρια, γιατί λέει γίνεται καλύτερη επούλωση της πληγής!! Φαντάσου πως ένιωσα, καθότι η ερώτησή μου ήταν αν γίνεται πλαστική στην τομή, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις γνωστών μου στην Ελλάδα.

Η αυχενική πρέπει να κρατησε γύρω στα 20 λεπτά και η Β επιπέδου γύρω στα 10-15.

Σταματώ εδώ και αν θες στο επόμενο επεισόδιο σου λέω και τα υπόλοιπα...χεχεχε!

Αντωνία, να προσέχεις κοριτσάκι μου.

Οι δουλειές πάντα θα υπάρχουν, τα μαναράκια μας να προσέχουμε κι όλα τα άλλα θα γίνουν. Κι εγώ ανησύχησα σήμερα πολύ με τα τραβήγματα, αλλά ο μικρούλης όλο κλωτσάει από χθες και ηρεμώ.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


edel πλακα κανεις!!!! Εμεινα τώρα!!!! Εγώ έχω κάνει 1 τεστ παπ και 3 κολπικες καλιεργειες!! Απίστευτο μου φαίνεται.... Όσο για την περιγραφή για την καισαρικη τομή ε τι να πω!! Σ'αυτό είναι γνήσιοι Γερμανοι ωμοί!!!

Γενικά με άφησες άφωνη αλλά μάλλον έχουν τον τρόπο τους και τσεκαρουν αυτά που πρέπει σε γρήγορους χρόνους! Γιατί δεν είναι οτι σου ετυχε κακος γιατρος απότι καταλαβα ώστε να ανησυχεις, απλά έχουν αυτό το πρωτόκολο εκεί όλοι για όλες! Παράξενο βέβαια για τα δικά μας δεδομένα!

Όσο για τα τραβήγματα δεξιά και αριστερά μου ακούγονται φυσιολογικά αν σκεφτείς ότι η μήτρα ακόμα ανεβαίνει!:)


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια τι κάνετε!!!! :D

edel εχεις πάρει μόνο 2 κιλά???:roll::roll::roll: και είσαι και S μέγεθος!!! Φόρα ότι θες όλα τέλεια θα σου πάνε!!

Εγώ έχω πάρει 9... :( Μέχρι την 21η εβδομάδα ήταν 5,5 κιλά και τα υπόλοιπα τα πήρα σε ένα μήνα!! έτσι χωρίς να αλλάξει κάτι στην διατροφή μου!!!

Καμπύλη ζαχάρου έχει κάνει καμία? Εγώ έκανα πριν 1 βδομάδα και όλα καλά δόξα το Θεό γιατί έτσι που πήρα κ τα κιλά είχα αγχωθεί !!

Και εγω εχω παρει 12 κιλα και ειμαι σχεδον 24 βδομαδων και η αληθεια ειναι οτι δεν αλλαξα την διατροφη μου δραματικα. Η μαια μου λεει οτι το εχει το σωμα να κανει παραπανω κατακρατηση υγρων. Να μην ανησυχω. Εχουν πρηστει τα ποδια μου, χερια κλπ. Δεν εχω παππουτσια να μου κανουν. Καμπυλη ζαχαρου θα κανω στις 30 του μηνα.


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες σε ολες και στα μικρα σας!!! Εχω καιρο να παρακολουθησω το φορουμ. Λαθος μου :-) Σημερα εδω η ζεστη δινει ρεστα. Απ το πρωι ζαλιζομαι και ειμαι ξαπλα στο κρεβατι. Απορια, μονο εγω εχω τρομερα μουδιασματα στα χερια? Παιδια η κατασταση ειναι απελπιστικ! Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο. Εντομεταξυ και εμεις για αγορακι παμε!!!! Ηδη κλεισαμε τα βασικα (κρεβατακι, καθισμα αυτοκινιτου, αμαξακι, αποστειροτιρες, ενδοεπικοινωνια, μπανακια..βασικα ολα εκτος ρουχακια κ ειδη περιποιησης). Ειπα να βγει και ο ιουλιος και θα αρχισω σιγα σιγα με τα ρουχαλακια και τις βαλιτσες! Μεχρι τελος αυγουστου θελω να ειναι ολα ετοιμα! Ανυπομονω να δω το φατσουλινη του και να τον κρατησω. Ολα ονειρα τον βλεπω :-)

Σημερα: 23 βδομαδων κ 5 ημερων


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Εγώ μόνο χθες και σήμερα δεν ζεσταίνομαι πάρα πολύ!! Μουδιάσματα έχω και εγώ κάθε πρωί που ξυπνάω και στις δυο παλάμες εδώ και 2 μηνες μπορεί και παραπάνω αλλά μετά όλη μερα τίποτα! Εγώ δεν έχω πρηστεί ακόμα αισθητά τουλάχιστον!

Για τις αγορές δεν έχω κάνει τίποτα εκτός το καρότσι που μου το πηραν δωρο από τώρα!! Αλλά πρεπει μεχρι 20 Ιουλίου να κλείσουμε κρεβατάκι και στρώμα γιατί μετα μονο ότι υπαρχει στοκ θα μπορουμε να παρουμε!

Όσο για τον μπέμπη........ και εγώ ανυπομονώ να περάσει ο καιρός!!!!!!! Η μόνη εικόνα από τη φατσούλα του που με βοηθαει να τον φανταζομαι ειναι απο την β επιπεδου !!! Ειναι πολυ γλυκουλης!!!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα!!! Αχ και εγω κουραζομαι τοσο πολυ που δεν νομιζω οτι θα φτασω στον 9ο. Εδω μαι κανα 10ημερο εχω πονους κατω χαμηλα στα οστα. Να ξαπλωνω λεει ο γιατρος. Δεν βρισκω ωρα κοριτσια για τιποτα. Την προηγουμενη εβδομαδα απο τις 8 το πρωι γυρνουσαμε στις 11 το βραδυ στο σπιτι, μπανιο και υπνο. Θελω διακοπες επειγοντως.... και μεχρι τον σεπτεμβρη ετσι θα ειμαι απο δουλεια μετα σταματαω την συμβαση που εχω με το τεε και θα ειμαι μονο στο μαγαζι. Δεν αντεχω αλλο. Κανω υπομονη γιατι ερχονται εξοδα αλλα φτανει. Εσεις δουλευεται?


2VBhp3.png

i6hPp3.png

ό,τι ονειρευόμουν στη ζωή μου

το`χω βρει σʼεσένανε ψυχή μου κι έχω τα πάντα πια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...