Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , ZetaK είπε:

      Μου είπε πως δεν μπαίνουμε έτσι στα χειρουργια γιατί είναι μια επεμβατική εξέταση !  Επίσης είχα κάνει από αφαίρεση πολύποδα πριν ξεκινήσω ! Δεν θα μπορούσε να είχε δει και κάτι τότε; 

      Υστεροσκοπηση δεν χρειάζετε να μπεις χειρουργείο . Υπάρχει Κ μη επεμβατική υστεροσκοπηση. Απλώς βάζουν κάμερα Κ βλέπουν. Επίσης για ενδομιτριτηδα μπορείς να κάνεις Κ άλλες εξετάσεις πιο απλές από την υστεροσκοπηση. Γενικά πλέον μετά από αποτυχίες υπάρχουν πολλές μη επεμβατικές εξετάσεις 

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Aχ Edel κι εγω εχω αυτες τις σουβλιες απο κατω και σε καταλαβαινω απολυτα... Όσο για το θηλασμό κορίτσια επειδη εχω ενημερωθει πολυ... και στην ΄''ευτοκια'' και εδω απο την Αγλαϊα Παπαδήμα και απο το βιβλιο της Πατσουρου... το οποιο και εχω (2 τομοι) συν την εμπειρια μου των 2 ετων... σας λεω οτι εαν προσεχετε να πιανει σωστά τη θηλη το μωρο... δε θα ματωνετε... κ αν δε τη πιανει υπαρχουν τεχνικες να το κανει σωστα. Φυσικα στο μαιευτηριο εχουμε μαζι μας λανολινη να βαζουμε για παν ενδεχομενο. Όσο για τη μαλακη θηλη ρε κοριτσια... εδω παγακια βαζουμε στη θηλη να σληρυνει για να μπορει να τη πιασει το μωρο... που εξυπηρετει να ειναι μαλακη? Τη λανολινη τη βαζουμε γιατι ειναι φυτικη επουλωτικη... οχι μαλακτικη. Ο θηλασμός δεν ειναι ταλαιπωρια ειναι δωρο απο τη μαμα στο παιδι και αντιστροφα. Και καθολου ανωδυνη αν ξερουμε τι κανουμε... και απλα το εφαρμόζουμε. Φυσικα δε δινουμε συμπληρωμα και δε καταλαβαινω με πιο κριτηριο ενας γιατρος ξερει αν θα εχεις γαλα ή οχι... (μηπως με κριτηριο το κερδος της φαρμακευτικης που προωθει?) Εννοειται δε δινουμε συμπληρωμα σε ενα μωρο... θηλαζουμε αποκλειστικα κ απεριοριστα... οσο θηλαζουμε τοσο πιο πολυ γαλα κατεβαζουμε.... τεσπα , διαβαστε ψαξτε και μην ακουτε κανεναν ασχετο που σαμποταρει τη προσπαθεια σας για χ, ψ λόγους ο καθενας. Και τωρα θα σας κουφανω το ξερω... αλλα τα δικα μας σημερινα νεα ειναι οτι το στηθος μου πιεζοντας τη θηλη ελαφρως βγαινει πυαρ.... είμαι πολυ χαρουμενη... :)

Στον πρωτο μου γιο απο τον 5ο μηνα φορουσα παντς γιατι ετρεχε στα ρουχα κ εκανα τις μπλουζες χαλια. Όσο πιο πολυ το θελετε τοσο πιο ευκολο θα ειναι να το πετυχετε!!! Μη ξεχνατε οτι εχουν καταγραφει μητερες που υιοθετησαν παιδια εχουν κατεβασει γαλα... οχι εμεις που θα γεννησουμε κιολας!!! Σας φιλω!!!

Καλημέρα!!!!

Ρία μου ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές. Η αληθεια είναι πως έχω ημι-ενημερωθεί (λέω ημί- γιατί δεν ήξερα ποιο είναι το σωστό και με γιατρό η ίδια δεν έχω μιλήσει) και είχα διαβάσει στο φόρουμ και για σκληρές και μαλακές θηλές και είχα μπερδευτεί. Την κρέμα την έχω στα χέρια μου, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν τη δοκίμασα ακόμη.

Αυτό το βιβλίο που ανέφερες είναι κατατοπιστικό;;; Αξίζει λες να το μελετήσω;

Επίσης κι εγώ, αν και δε μεγάλωσα πολύ σε νούμερο, παρατήρησα αλλαγές στη ... μορφολογία του στήθους και πατώντας το είδα μέσα κάτι πηκτό και άσπρο. Δε σας το είπα γιατί λέω θα είμαι τρελή, αλλά μάλλον προετοιμαζόμαστε κορίτσια! :D:D

Χαίρομαι που λες για τις σουβλιές, θα ρωτήσω και το γιατρό αν είναι φυσιολογικό και θα σου πω τι μου είπε, γιατί λίγο φοβήθηκα μην είναι συσπάσεις και δεν τις καταλαβαίνω.

Την καλημέρα μου σε όλες,

χαιρετισμούς στα παιδάκια σας από τον κολυμβητή! :)


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια καλημέρα σε όλες! Ria πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνεις, ευχαριστώ πολύ. Στο πρώτο μωρό είχα κι εγώ αρχικά πολύ πόνο και πληγή στις θηλές και προσπάθησα με αλοιφές ή ψεύτικες θηλές να βοηθήσω την κατάσταση. Σιγά-σιγά επουλώθηκαν οι πληγές και όλα πήγαν καλά. Προσπαθούσα για αποκλειστικό θηλασμό αρνούμενη να δώσω συμπλήρωμα, αλλά μετά τον τρίτο μήνα ένιωθα ότι το γάλα λιγόστευε και ήταν αραιό, ενώ το μωρό είχε αρχίσει να μην πιανει καθόλου τή μία από τις δύο θηλές. Μέχρι 3μισι μήνες το γάλα είχε κοπεί από μόνο του... Δεν καταλαβαίνω τι έγινε ακριβώς, για να πω την αλήθεια. Είχα δοκιμάσει να βγάλω και γάλα με θήλαστρο, αλλά το γάλα ήταν ελάχιστο.


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη μου αγχωνεστε...Το ένστικτο της μάνας είναι αλάνθαστο, έχει προβλέψει η φύση...Εγώ αυτό σκέφτομαι πραγματικά και δεν σκοτίζομαι καθόλου.

:):):)


lNQkp3.png

oqfpp3.png

tVqqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη μου αγχωνεστε...Το ένστικτο της μάνας είναι αλάνθαστο, έχει προβλέψει η φύση...Εγώ αυτό σκέφτομαι πραγματικά και δεν σκοτίζομαι καθόλου.

:):):)

Κασσιόπη αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ!!!!

Κορίτσια μην αγχώνεστε.. όλα θα έρθουν με φυσικό τρόπο θέλω να πιστεύω...!!!

Καλημέρα και φιλιά στις κοιλίτσες!!!!!


6yYGp2.png

z6qWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Edel, το (2 τομοι όπως προείπα) της Αννας Πατσουρου είναι τέλειο... δεν εχω διαβασει αλλα για να συγκρινω αλλα είναι σίγουρα πολυ κατατοπιστικό!!!! Κοριτσάκι μου, είμαι σίγουρη οτι θα τα πας πολυ καλα με το θηλασμό εκτος των αλλων γιατι το ψαχνεις ;) (οσο για το πυαρ στο στηθος, μη νομιζεις οτι ολες εχουν... ετοιμασου για παντς... ;) )

νκκ μου, χαρα μου να βοηθησω οσο μπορω... δεν ειμαι δα κ συμβουλος θηλασμου.. αλλα στα απλα εχω εμπειρια... για να ειμαι ειλικρινης δεν ειχα κ πολλες δυσκολιες... αλλα κοριτσια εριξα πολυυυ διαβασμα πριν.... χαχαχα . Συγχαρητηρια για την επιμονη σου και που καταφερες οσα καταφερες για το παιδακι σου!!! Τωρα όσο αναφορά τον τριτο μηνα του παιδιου προφανως σου εκανε το μωρακι αλμα αναπτυξης. Κι εγω τοτε ειχα σοβαρο προβλημα... ολο εκλαιγε , μου εδειχνε οτι δεν του φτανει... πανω στο πανικο μου εφτιαξα φορμουλα (σκονη) κ του εδωσα. Τοτε ηταν που λιγο ελειψε να κανω κ μαστιτιδα.... το μυστικο (το οποιο μου το ειπε η Αγλαια και ο παιδιατρος μου ) ηταν συνεχεια το μωρο στο στηθος κ υπομονη περιπου 3-4 μερες μεχρι που καταφερε μονος του να αυξησει τη παραγωγη (οσο τραβαει τοσο αυξανει η παραγωγη) 3 μερες δυσκολες... μερα νυχτα κλαμα... και προσπαθεια αλλα τα καταφεραμε κ οι δυο... απεφυγα κ τη μαστιτιδα. Τωρα οσο αναφορα το θηλαστρο... ειχα το καλυτερο της medela αλλα ποτε δεν εβγαλα πανω απο 20 γρ και φυσικα το μωρο ετρωγε κανονικα απο το στηθος. Μη νομιζετε οτι θα βγαλετε γαλα παντα με το θηλαστρο. Και αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι δεν εχετε γαλα!!!!! Επισης κοριτσια το γαλα ...δε χαλαει!!! Αραιο δεν γινεται απλα... το γαλα σε καθε μαστο εχει τρια επιπεδα 1ο επιπεδο νερο, 2ο επιπεδο θρεπτικα συστατικα 3ο το λιπος. Σε καθε θηλασμο θα πρεπει να πινει το γαλα και τα τρια συστατικα για να χορταινει.... αν πινει μονο λιγο στην αρχη ειναι αραιο ναι... ειναι μονο το νερο.... γι αυτο παμε στον αλλο μαστο μονο οταν αδειασει εντελως.... οχι 10 λεπτα το ενα 10 το αλλο και διαφορα αλλα χαζα που θα ακουσετε!!! Κασσιοπη και νικολ ναι συμφωνω ολα θα ερθουν φυσικα αλλα ποσες απο εμας εχουμε μαθει να ακουμε τα ενστικτα μας? Επισης στην αρχη λογω και ορμονων κ αγχους στη δυσκολια χανουμε την ψυχραιμια μας ασε τις παρεμβολες απο γυρω γυρω , που ο καθενας λεει το δικο του!!! Ειναι συγκλονιστικο το πως εχουν αποψη ατομα που δεν εχουν καν θηλασει τα παιδια τους!!! Οποτε για μενα καλο ειναι θωρακισμενες με γνωση να εχουμε τη πολυτελεια να ακουσουμε το μωρο κ το ενστικτο μας.... ωστε να μην μπλοκαρουμε αθελα μας τη κατασταση!

Σας φιλώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας μανούλες! Διαβάζω για το θηλασμό και έχω να καταθέσω πως για μας κύλισε αβίαστα κ υπέροχα! 14 μήνες θηλασα το γιόκα μου αποκλειστικά!Σίγουρα είναι στη φύση μας οπότε μη σας ανησυχεί!θελει υπομονή κ επιμονή!εμείς ξεκινήσαμε με αντιξοότητες μιας κ τον πήραν στα νεογνά κ έτσι πήρε απευθείας μπουκάλι κ πιπίλα αλλά μόλις μου τον δώσανε ήταν σαν να θηλασαμε από πάντα!λανολινη έβαζα κ εγώ αφού γέννησα όμως-

Edel μιας κ είμαστε στα ίδια το νιώθεις το μωράκι σ; Β επίπεδου πότε έχεις;


K4b4p2.pngHSk3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μανουλες του μπι!!!

Τι μου κανετε κοριτσακια??

Εμεις ειμαστε μια χαρουλα!! Σημερα καναμε το δευτερο μπανακι μας!!! Πηραμε και τα αντηλιακα μας και ειμαστε σουπερ!!! Ποσο μου αρεσει η κοιλιτσα με το μαγιω!!!!

Για κουνιες ειδαμε εχθες καποιες και αυριο μαλλον θα παμε μαδερ!!! Μαλλον ασπρα ειπαμε με τον μπαμπα μας θα ειναι τα επιπλακια της νεραιδουλας μας!!!

Οσον αφορα τον Θηλασμο με χαρα οι δευτερομανουλες να μας βοηθησουν και να μας συμβουλεψουν!!!

Φιλακια πολλα σε ολες!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

Έβρι μου ο μικρός μας ρίχνει μερικές κλωτσίτσες μέσα στην ημέρα περίπου 10 μέρες τώρα. Απαλούτσικες, αλλά τις κατάλαβε κι ο άντρας μου από την πρώτη μέρα. Β επιπέδου θα κλείσω την επόμενη εβδομάδα, αλλά μου είπε μεταξύ 20-22 εβδομάδων γίνεται.

Ρία μακάρι να είναι όπως το λες και να τα καταφέρουμε. Το θέλω πολύ, αλλά προτεραιότητα είναι να ειναι καλά ο μπεμπάκος και η μανούλα κι όλα τα άλλα θα τα βρούμε. Έχω διαβάσει κάμποσα πράγματα, αλλά όπως πάντα, η θεωρία από την πράξη απέχει παρασάγγας.

Χαρμούλι το λευκό χρώμα θα είναι τέλειο για τη μικρή μας πριγκήπισσα.

Εγώ κατέληξα σε καρότσι τελικά, αλλά θα το παραγγείλω πιο μετά. Το πέρεγκο σπορτίβο και μάλλον από το σάιτ που μου είπε η Αντωνία. Είχα κοιτάξει και για στόκκε, αλλά κατέληξα πως ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή. Με αρκετά λιγότερα χρήματα μπορώ να επιλέξω επιπλέον πραγματάκια για το μπεμπούλη (ομπρέλα, κουνουπιέρα κλπ).

Αυτά από μας

Καλό σας βράδυ, αύριο είναι αργία και θα ξεκουραστούμε.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Εdel και εμένα μ αρεσε το στοκε, ο άντρας μου με το που το είδε μου είπε ότι είναι ότι πιο άσχημο έχει δει και είναι σαν αναπηρικό αμαξίδιο :P

Δεν ξέρω πως το συνδύασε έτσι.. Είναι πιο οικονομικό το site από τα μαγαζιά εκει;:confused:


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες!

Έβρι μου ο μικρός μας ρίχνει μερικές κλωτσίτσες μέσα στην ημέρα περίπου 10 μέρες τώρα. Απαλούτσικες, αλλά τις κατάλαβε κι ο άντρας μου από την πρώτη μέρα. Β επιπέδου θα κλείσω την επόμενη εβδομάδα, αλλά μου είπε μεταξύ 20-22 εβδομάδων γίνεται.

Ρία μακάρι να είναι όπως το λες και να τα καταφέρουμε. Το θέλω πολύ, αλλά προτεραιότητα είναι να ειναι καλά ο μπεμπάκος και η μανούλα κι όλα τα άλλα θα τα βρούμε. Έχω διαβάσει κάμποσα πράγματα, αλλά όπως πάντα, η θεωρία από την πράξη απέχει παρασάγγας.

Χαρμούλι το λευκό χρώμα θα είναι τέλειο για τη μικρή μας πριγκήπισσα.

Εγώ κατέληξα σε καρότσι τελικά, αλλά θα το παραγγείλω πιο μετά. Το πέρεγκο σπορτίβο και μάλλον από το σάιτ που μου είπε η Αντωνία. Είχα κοιτάξει και για στόκκε, αλλά κατέληξα πως ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή. Με αρκετά λιγότερα χρήματα μπορώ να επιλέξω επιπλέον πραγματάκια για το μπεμπούλη (ομπρέλα, κουνουπιέρα κλπ).

Αυτά από μας

Καλό σας βράδυ, αύριο είναι αργία και θα ξεκουραστούμε.

Μπραβο Εντελακι μου!!! Τελεια!! Θα μπω σε λιγακι να το δω το οχημα σας!!!!

Το στοκκε και εμενα μου αρεσει!! Αλλα εχει πολλα μειον.. οχι μονο η τιμη!!

Δεν εχει αποθηκευτικο χωρο παρα μονο την θεση που μπαινει η τσαντουλα! Ειναι πολυ βαρη και πολυ μεγαλο για το πορτμπαγκαζ!

Το μονο συν ειναι οτι ειναι το παιδι ψηλα~~~

Εdel και εμένα μ αρεσε το στοκε, ο άντρας μου με το που το είδε μου είπε ότι είναι ότι πιο άσχημο έχει δει και είναι σαν αναπηρικό αμαξίδιο :P

Δεν ξέρω πως το συνδύασε έτσι.. Είναι πιο οικονομικό το site από τα μαγαζιά εκει;:confused:

Αντωνια μου το ιδιο μου ειπε και εμενα ο αντρουλης μου μολις το ειδε!!! χαχχαχααχχ


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρμάκι μου αν θες να στο στείλω να το δεις. Περιλαμβάνει πορτ μπεμπέ, καθισματάκι αυτοκινήτου, καθισμα από 6 μηνών, τσαντούλα και προστατευτικό βροχής.

Το χρώμα δε με τρέλανε (γήινο), αλλά τα διχρωμα καρότσια έχουν 120 Ε παραπάνω.. Τόσα έχει η βάση αυτοκινήτου περίπου, την οποία θα πάροουμε και ενσωματώνει και το επόμενο καθισματάκι (1-3 ετών), ποδόσακο μιας και έχουμε πολλές φορές αρνητικές θερμοκρασίες, ομπρελάκι και κουνουπιέρα μιας και τα καλοκαίρια μας θα τα περνάμε Ελλάδα.

Αντωνία μου σε ευχαριστώ πολύ για το σάιτ, αν ξέρεις κι άλλο, εννοείται θα ήθελα να μου πεις. Το καρότσι στο νετ το βρίσκω 700 και στα μαγαζιά 730.

Το στόκε, από όσο διάβασα έχει τις καλύτερες κριτικές, αλλά χωρίς τα αξεσουάρ που ανέφερα και τη βάση είχε 200 Ε παραπάνω. Η ομορφιά δε με πειράζει, αν και το σχόλιο του καλού σου ήταν κορυφαίο!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρμάκι μου αν θες να στο στείλω να το δεις. Περιλαμβάνει πορτ μπεμπέ, καθισματάκι αυτοκινήτου, καθισμα από 6 μηνών, τσαντούλα και προστατευτικό βροχής.

Το χρώμα δε με τρέλανε (γήινο), αλλά τα διχρωμα καρότσια έχουν 120 Ε παραπάνω.. Τόσα έχει η βάση αυτοκινήτου περίπου, την οποία θα πάροουμε και ενσωματώνει και το επόμενο καθισματάκι (1-3 ετών), ποδόσακο μιας και έχουμε πολλές φορές αρνητικές θερμοκρασίες, ομπρελάκι και κουνουπιέρα μιας και τα καλοκαίρια μας θα τα περνάμε Ελλάδα.

Αντωνία μου σε ευχαριστώ πολύ για το σάιτ, αν ξέρεις κι άλλο, εννοείται θα ήθελα να μου πεις. Το καρότσι στο νετ το βρίσκω 700 και στα μαγαζιά 730.

Το στόκε, από όσο διάβασα έχει τις καλύτερες κριτικές, αλλά χωρίς τα αξεσουάρ που ανέφερα και τη βάση είχε 200 Ε παραπάνω. Η ομορφιά δε με πειράζει, αν και το σχόλιο του καλού σου ήταν κορυφαίο!

Δεν ξερω κοριτσάκι μου άλλο, αν ήξερα εννοείται θα σου έλεγα. Επειδή παράγγειλαμε το δικό μας δεν ασχολήθηκα περαιτέρω :tongue:

Όπως ειδες το ίδιο σχόλιο έκανε κ ο άντρας της χαρμα:rolleyes:

Άντρες πφφ πεταμένα λεφτά!!! Χαχαχαχα


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κοριτσάκι μου άλλο, αν ήξερα εννοείται θα σου έλεγα. Επειδή παράγγειλαμε το δικό μας δεν ασχολήθηκα περαιτέρω :tongue:

Όπως ειδες το ίδιο σχόλιο έκανε κ ο άντρας της χαρμα:rolleyes:

Άντρες πφφ πεταμένα λεφτά!!! Χαχαχαχα

Αντωνία μου θα μου στείλεις και εμένα αυτό το ένα σαιτ που ξέρεις σε παρακαλώ?

Εμείς σκεφτόμαστε για μακλαρεν.


lNQkp3.png

oqfpp3.png

tVqqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Prams.net λέγεται. Δεν ξέρω αν απαγορεύεται να το γράψουμε εδώ.

Δεν είναι πολύ πιο οικονομικό αλλά έχει όλες τις μάρκες σε λίγο καλύτερες τιμές και σε αγορές άνω των 100? τα στέλνουν δωρεάν Ελλάδα. ;)


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...