Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , ZetaK είπε:

      Μου είπε πως δεν μπαίνουμε έτσι στα χειρουργια γιατί είναι μια επεμβατική εξέταση !  Επίσης είχα κάνει από αφαίρεση πολύποδα πριν ξεκινήσω ! Δεν θα μπορούσε να είχε δει και κάτι τότε; 

      Υστεροσκοπηση δεν χρειάζετε να μπεις χειρουργείο . Υπάρχει Κ μη επεμβατική υστεροσκοπηση. Απλώς βάζουν κάμερα Κ βλέπουν. Επίσης για ενδομιτριτηδα μπορείς να κάνεις Κ άλλες εξετάσεις πιο απλές από την υστεροσκοπηση. Γενικά πλέον μετά από αποτυχίες υπάρχουν πολλές μη επεμβατικές εξετάσεις 

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσακια μου!! Τι μου κανετε κοιλιτσες μου??

Εμεις μαι χαρουλα.. Η μεσουλας μας ποναει λιγακι αλλα τι να κανουμε.. υπομονη!!

Εχθες καναμε και το πρωτο μας μπανακι!! Τελεια ηταν γκερκλς!!!

Κοριτσάκια με μαγιό τι θα κάνουμε? Ψαχνω για εγκυμοσυνης αλλά βλέπω πολύ λίγες επιλογές....

Κασσιοπακι εγω πηρα μονο το απο πανω απο το γιαμαμαι! Και ντισαινατο και πολυ σταθερο!! Το πηρα σε ροζ-φουξια!! Απο κατω εχω διαφορα χρωμα για να το συνδιαζω!!

Καλημέρα κοπέλες! Καλή βδομάδα να έχουμε. Στο πρώτο μου μωρό πήρα τα ρουχαλάκια του από Mothercare και από δική μου εμπειρία λέω ότι είναι καλύτερης ποιότητας από του τζαμπο, τα οποία μου είχαν φέρει δώρο. Πήρα και από Πρενατάλ μερικά, αλλά βρίσκω ότι του mothercare ειναι πιο ανθεκτικά και ειμαι πολύ ευχαριστημένη. Η αλήθεια είναι ότι πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Αυτά βέβαια είναι θέμα προσωπικό της καθεμίας. Απλά καταθέτω και τη δική μου εμπειρία στο θέμα ρουχισμού των μωρών.

Κατά τα άλλα όλα κάλά, δόξα τω Θεώ. Αρχισα να σκέφτομαι και λίγο το θέμα της γέννας.......... Εσείς το σκέφτεστε καθόλου; Το πρώτο μου μωρό το γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και όλα πήγαν καλά. Εντάξει, ο πόνος είναι πόνος, δεν το συζητώ, αλλά ευτυχώς δεν ταλαιπωρήθηκα πολλές ώρες. Και τώρα σκέφτομαι αν θα πάνε πάλι όλα καλά, αν θα χρειαστώ επισκληρίδιο και τέτοια..... Μήπως είναι νωρίς που το σκέφτομαι;

Καλημερα βκκ!!! Πολυ ομορφα ειναι του μαδερ απλα ειναι πολυ πιο ακριβα αν ατα αγορασεις απο εδω σε σχεση με το ελληνικο καταστημα!!! Εχω καποια απο την κορη μια φιλης και οντως δεν εχουν παθει τπτ!!!

Οσον αφορα το θεμα της γεννας ακομα δεν το εχω σκεφτει.. Πρεπει σιγα σιγα? Το πιθανοτερο να πω για καισαρικη βεβαια..

Πιστευω οτι οταν μπω με το καλο στον 7ο θα το συζητησω με τον γιατρο μου!!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρες μανούλες.

Πως περάσατε ΣΚ;;; Μπανάκια και μαγιώ ακούω.. Τι καλά! Αχ θέλω κι εγώ να πάω να αφεθώ στο νεράκι και μετά στη θαλασσινή αύρα.. Να μυρίσω ιώδιο... Ας μην παραπονιέμαι, του χρόνου θα πάμε μαζί με το μπεμπάκο;;; Χιχι!

Ρε σεις κορίτσια πως αλλάξατε έτσι νούμερα; Μπράβο!! Εγώ στα ίδια περίπου, αλλά ομολογώ πως είναι πολύ πιο ανακουφιστικοί οι στηθόδεσμοι εγκυμοσύνης. Καμμία σχέση. Οι προηγούμενοι με καταπιεζαν.

Για τα ρουχαλάκια που λέγατε και εμείς σε κανένα μήνα το πολύ θα έχουμε μαζέψει από τους συγγενείς, να δούμε τι έχουμε και έπειτα βλεπουμε τι θα χρειαστούμε.

Χαρμάκι την κρέμα είπε ο γιατρός να τη βάζω στο στήθος σιγά σιγά. Υποστηρίζει πως προετοιμάζει τις θηλές για θηλασμό. Αλλου διάβασα πως δεν κάνει και τίποτα, αλλά γενικά από εμπειρίες κοριτσιών του φόρουμ, βλέπω πως τις έχει βοηθήσει πολύ.

Ααα ασκήσεις Κέγκελ κάνετε;; Εγώ τίποτα ακόμη.. Βέβαια κι εγώ δεν έχω συζητήσει το θέμα τοκετού ακόμη, αν και ξέρω πολύ καλά πως σε φυσιολογικό επισκληρίδιο σου κάνουν μόνο αν τους βρίσεις. Εμείς έχουμε και κάποια θεματάκια και από παλιά ξέρουμε πως ίσως καταλήξουμε σε καισαρική. Αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Μετά τη Β επιπέδου θα ψαχτώ πιο πολύ.

Καλη εβδομάδα σε όλες, μπαίνει και επισήμως το καλοκαιράκι σιγά σιγά!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Εντελακι μου!!!

Ασε με το θεμα στηθος εχω ανεβει ηδη 2 νουμερα!! Ωσπου θα παει δεν ξερω!! χαχαχα Θα ψαξω και για την λανολινη και αν ειναι θα παραγγειλω να την δοκιμασω!!!

Ασκησουλες δεν κανω γιατι μαλλον πως θα παμε για καισαρικη!! Θα το συζητησω με τον ντοκ στο επομενο ραντεβου γιατι αν τελικα παμε με φυσιολογικο θελω να ξεκινησω μαθηματα ανωδυνου!! ( Γινονται στο μαιευτηριο που θα γεννησουμε με το καλο)

Ρουχαλακια και εγω δεν αγοραζω ακομα!!

Θα παει και μια φιλη Λονδινο σε ενα μηνα και μπορει να της πω να μου φερει απο τα μαδερ εκει!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ, ΠΙΠΙΛΕΣ, ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ ,ΠΙΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ, ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ?ΔΙΟΔΙ ΤΑ ΙΔΙΑ (ΜΑΡΚΕΣ) ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΕΠΩΝΥΜΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ.Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΓΑΛΑΤΟΣ CHICO.ΛΗΤΩ:7,30 ΕΥΡΩ, ΤΖΑΜΠΟ 6,00 ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ 8,90. (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΜΕΣ ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ)

Ουτε πιπιλες, ουτε μπουκαλια χρειαζονται τα μωρα... επισης πλαστικα ποτηρια κ πιατακια τσαμπα λεφτα.... υπαρχουν εταιριες πλαστικων(που εμπιστευομαι) που δεν τις εχουν στο παιχνιδαδικο.... για το μονο λογο που παω εκει είναι για τα επωνυμα παιχνιδια που υπαρχουν σε μεγαλη ποικιλια αλλα κ παλι ποιοτικα παιχνιδια οπως τα lego δε τα εχει. Επισης δε συγκρινονται με τίποτα με αλλα παιχνιδια γνωστης αγγλικης εταιριας. Καλύτερα ενα κ καλο παρα καθε εβδομαδα χαζομαρες .... Παντως μπορει κανεις εκει να πεταξει πολλα λεφτα σε αχρηστα πραγματα κακης ποιοτητας κ μετα να κλαιει τα λεφτα του.... Έχω καει κ το λέω... στο δευτερο παιδι δε θα επαναλαβω τα ιδια λαθη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες μανούλες.

Χαρμάκι την κρέμα είπε ο γιατρός να τη βάζω στο στήθος σιγά σιγά. Υποστηρίζει πως προετοιμάζει τις θηλές για θηλασμό. Αλλου διάβασα πως δεν κάνει και τίποτα, αλλά γενικά από εμπειρίες κοριτσιών του φόρουμ, βλέπω πως τις έχει βοηθήσει πολύ.

Καλη εβδομάδα σε όλες, μπαίνει και επισήμως το καλοκαιράκι σιγά σιγά!

Καλησπέρα Εντελ!!! Εχει διαβασει στο φορουμ μαμαδες που στην εγκυμοσυνη εβαζαν κρεμα για να προετοιμασουν τις θηλες?????

Εγω σχεδον δυο χρονια θηλασα τον γιο μου κ λανολινη εβαζα μονο τις πρωτες μερες μεχρι να μαθει να πιανει ο μικρος τις θηλες κ να μη με ποναει....

Πιο πριν κατα τη γνωμη μου ειναι ανουσιο.... τι ειδους προετοιμασια να κανει δηλαδη? πραγματικα αν στο εξηγησε με ενδιαφερει να μαθω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια να σας ρωτήσω κάτι πόσα γραμάρια είναι τα δικά σας τα μωρά; Ο δικός μας πριν μια βδομάδα ήταν 320γρ. και διάβασα ότι το φυσιολογικό είναι μέχρι 250 στην εβδομάδα που είμαστε. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μεγάλο μωρό.. Βέβαια επειδή θα γεννήσω με καισαρική 100% και νωρίτερα μάλλον είναι καλύτερο ε που είναι μεγαλόσωμο;

Εγώ θα πάω στα ΗΡΑ στις 17 του μήνα νομίζω έχει σεμινάριο για μετά τη γέννα αφού εμένα δεν με ενδιαφέρει καν για ανώδυνο τοκετό και ανασούλες.. Το μετά με αγχώνει.. :)

Επίσης το Σαββατο πήγαμε και πήραμε και 3 φορμάκια από το πρενατάλ σε πολύ καλή τιμούλα :)


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρια.

Πως είστε μαμά και γιοί;; Το μικράκι σου κουνιέται;;; Δε θυμάμαι καθόλου αν το ανέφερες. Ευτυχώς ανεβάζει συχνά τη λίστα το Χαρμάκι μας, γιατί η μνήμη μου έχει γίνει χρυσόψαρου!

Στις ερωτήσεις σου τώρα, δεν έχω πολλά να σου πω. Στο γιατρό έστειλα .. ''αντιπρόσωπο'' μιας και μένω εξωτερικό και η συζήτηση έγινε στα πάτρια εδάφη. Στο φόρουμ (το ευρύτερο - όχι μόνο στο καφέ) διάβασα πως βοηθάει στο θηλασμό (σε πληγωμένες θηλές, εσυ με την εμπειρία σου πιστεύω μπορείς να μας κατατοπίσεις καλύτερα), για εγκυμοσύνη δεν έψαξα. Επίσης, θυμάμαι μια φίλη μου την έβαζε από τον έβδομο μήνα. Τώρα τι ακριβώς προετοιμάζει, δηλαδή πως αντιδρά με το δέρμα, τι απορροφητικότητα, τι pH κλπ έχει... δεν είμαι η κατάλληλη σίγουρα να σου απαντήσω. Απλώς ανέφερα τι με συμβούλεψε ο Έλληνας γιατρός μου (και θα ακολουθήσω). Τίποτα παραπάνω.

Τι να σου πω κι εγώ... Αναμένω να δω πως θα είναι ο θηλασμός (αν τα καταφέρουμε βέβαια, το οποίο επιθυμώ).


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια να σας ρωτήσω κάτι πόσα γραμάρια είναι τα δικά σας τα μωρά; Ο δικός μας πριν μια βδομάδα ήταν 320γρ. και διάβασα ότι το φυσιολογικό είναι μέχρι 250 στην εβδομάδα που είμαστε. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μεγάλο μωρό.. Βέβαια επειδή θα γεννήσω με καισαρική 100% και νωρίτερα μάλλον είναι καλύτερο ε που είναι μεγαλόσωμο;

Εγώ θα πάω στα ΗΡΑ στις 17 του μήνα νομίζω έχει σεμινάριο για μετά τη γέννα αφού εμένα δεν με ενδιαφέρει καν για ανώδυνο τοκετό και ανασούλες.. Το μετά με αγχώνει.. :)

Επίσης το Σαββατο πήγαμε και πήραμε και 3 φορμάκια από το πρενατάλ σε πολύ καλή τιμούλα :)

Αντωνακι μου τι κανεις!!! Μην αγχωνεσαι!! Τελειος ειναι ο μπεμπης!! Αντρακι!! Εμεις στην β επιπεδο ημασταν 390!

Τωρα καθε εβδομαδα θα βαζουμε αρκετο βαρος!!!

Σου ειπε σε ποια εβδομαδα θα σε βαλειι για καισαρικη? Συνηθως ειναι στην 38η!!

Να μην σε αγχωνει τπτ!!! Το ενστικτο της μαμας προετοιμαζεται σωστα για να μπορεσει να ανταπεξελθει σε ολα!!! :D:D:D

Β ποτε εκλεισες;


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nαι αν όλα είναι καλά μέχρι τότε, στην 38η. Εμείς β έχουμε στις 10/6 μέχρι τότε βλέπω να έχουμε χτυπήσει το μισόκιλο!! χαχχαχα

Το γέλιο είναι ότι βάζουμε και οι 2 βάρος και εκείνος και εγώ :P


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι αν όλα είναι καλά μέχρι τότε, στην 38η. Εμείς β έχουμε στις 10/6 μέχρι τότε βλέπω να έχουμε χτυπήσει το μισόκιλο!! χαχχαχα

Το γέλιο είναι ότι βάζουμε και οι 2 βάρος και εκείνος και εγώ :P

Σιγουρα θα ειστε 450 γραμμαρια!!! Μια χαρα!!!

:D:D:D:D:D:D Πρεπει να βαζει και η μανουλα λιγο!!!:D:D:D:D


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μανούλα έχει βάλει 11-12 κιλά ήδη. Βέβαια κανείς δεν ανησυχεί γιατί ήταν ελεεινά αδύνατη πριν. Ακόμα και ο γιατρός μου είπε μια χαρά είσαι :P

Θα τα φτάσω τα +20 σίγουρα απλά θέλω να μείνουν 6-7 μετά..


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Edel το μωρο δε το πολυακουω.... μερικα σκιρτηματα ακόμη, όχι ομως πολυ συχνα. Αυριο το απογευμα θα παω στο γιατρο να το δω να ηρεμισω κι εγω.... Όσο αναφορα το θηλασμο, ενημερωσου όσο μπορεις περισσοτερο κ σίγουρα θα τα καταφέρεις! Ειδικά εαν δεν εχεις προβλημα με τις θηλές... ολα ειναι πολυ ευκολα!!! Ειλικρινα! Αρκει ορισμένα πραγματα να τα κανεις κ να μην ακους εδω κι εκει τους ασχετους. Η λανολινη ειναι σωτήρια για την αρχη. Την εφαρμόζουμε στο στηθος μετα απο κάθε θηλασμό μεχρι τον επομενο θηλασμό αφου ειναι φυτικη κ δεν κανει κακο στο μωρο. Πριν γεννησεις δε βρισκω το λόγο να τη βαζεις... αλλα εαν υπαρχει καποια καλη δικαιολογια του γιατρου , ειλικρινα θα ηθελα να το μάθω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ.ΟΛΟ ΤΟΥΜΠΕΣ ΚΑΝΕΙ.ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΛΕΟΝ.ΕΦΤΑΣΕ 366 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 25 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ 6 -10 ΙΟΥΝΙΟΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ,ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ,ΓΡΑΦΕΙΟ,ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΛΠ.ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ ΓΑΛΑ,ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ 4,5 ΜΗΝΕΣ,ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΩΔΥΝΗ,ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΛΑΝΟΛΙΝΗΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΑ, ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ, ΕΙΧΑ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΑΤΩΝΟΥΝ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΟΛΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες μανούλες!

Αντωνία μου, δεν ξέρω να σου πω, γιατί εμείς είμαστε μικράκια ακόμη σε σχέση με σας, μην κοιτάς που γλυκοκοιτάμε τη νεράιδα της Χαρμούλας... και την τελευταία φορά μας μέτρησε στην 14η βδομάδα.

Ρία μου αυτό που είπε ο γιατρός είναι πως μαλακώνει τις θηλές για να μην πονάμε. Αυτό μου μετέφεραν, δεν ήμουν εκεί για να μπορώ να σε κατατοπίσω περισσότερο. Όσον αφορά το θηλασμό, προσπαθώ η έρμη να μάθω ό,τι μπορώ και θα κοιτάξω μήπως βρω και καμιά μαία να με βοηθήσει ή ίσως κάποιο σεμινάριο.

Τα υπόλοιπα κοριτσάκια τι κάνετε;;;

Εμείς έχουμε μια ανησυχία. Από χθες νιώθω σουβλιές στον κόλπο, σα να έχεις ένα εσωτερικό δαχτυλίδι που σφίγγει. Ο γιατρός λείπει, είναι διακοπές και αν συνεχιστεί νομίζω θα πάω αλλού να το κοιτάξω.

Με φωνάζουν, τα λέμε αργότερα κορασίδες, μάκια πολλά!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Aχ Edel κι εγω εχω αυτες τις σουβλιες απο κατω και σε καταλαβαινω απολυτα... Όσο για το θηλασμό κορίτσια επειδη εχω ενημερωθει πολυ... και στην ΄''ευτοκια'' και εδω απο την Αγλαϊα Παπαδήμα και απο το βιβλιο της Πατσουρου... το οποιο και εχω (2 τομοι) συν την εμπειρια μου των 2 ετων... σας λεω οτι εαν προσεχετε να πιανει σωστά τη θηλη το μωρο... δε θα ματωνετε... κ αν δε τη πιανει υπαρχουν τεχνικες να το κανει σωστα. Φυσικα στο μαιευτηριο εχουμε μαζι μας λανολινη να βαζουμε για παν ενδεχομενο. Όσο για τη μαλακη θηλη ρε κοριτσια... εδω παγακια βαζουμε στη θηλη να σληρυνει για να μπορει να τη πιασει το μωρο... που εξυπηρετει να ειναι μαλακη? Τη λανολινη τη βαζουμε γιατι ειναι φυτικη επουλωτικη... οχι μαλακτικη. Ο θηλασμός δεν ειναι ταλαιπωρια ειναι δωρο απο τη μαμα στο παιδι και αντιστροφα. Και καθολου ανωδυνη αν ξερουμε τι κανουμε... και απλα το εφαρμόζουμε. Φυσικα δε δινουμε συμπληρωμα και δε καταλαβαινω με πιο κριτηριο ενας γιατρος ξερει αν θα εχεις γαλα ή οχι... (μηπως με κριτηριο το κερδος της φαρμακευτικης που προωθει?) Εννοειται δε δινουμε συμπληρωμα σε ενα μωρο... θηλαζουμε αποκλειστικα κ απεριοριστα... οσο θηλαζουμε τοσο πιο πολυ γαλα κατεβαζουμε.... τεσπα , διαβαστε ψαξτε και μην ακουτε κανεναν ασχετο που σαμποταρει τη προσπαθεια σας για χ, ψ λόγους ο καθενας. Και τωρα θα σας κουφανω το ξερω... αλλα τα δικα μας σημερινα νεα ειναι οτι το στηθος μου πιεζοντας τη θηλη ελαφρως βγαινει πυαρ.... είμαι πολυ χαρουμενη... :)

Στον πρωτο μου γιο απο τον 5ο μηνα φορουσα παντς γιατι ετρεχε στα ρουχα κ εκανα τις μπλουζες χαλια. Όσο πιο πολυ το θελετε τοσο πιο ευκολο θα ειναι να το πετυχετε!!! Μη ξεχνατε οτι εχουν καταγραφει μητερες που υιοθετησαν παιδια εχουν κατεβασει γαλα... οχι εμεις που θα γεννησουμε κιολας!!! Σας φιλω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...