Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, εγώ διάβασα το εξής στην επίσημη ιστοσελίδα του ΙΚΑ.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

Σύμφωνα με αυτό δικαιούμαστε αρκεί να έχουμε 200 ένσημα τα τελευταία χρόνια δεν λέει κάπου ότι πρέπει να δουλεύεις μέχρι να γεννήσεις..

Θα πάω και απο εκεί όταν τελειώσει η σύμβαση να μάθω περισσότερα.

Καλημερα ΑΝτωνια μου!!! Το λοχειας κυοφοριας το δικαιουμαστε κανονικα!! Ειτε εισαι σε συμβαση ειτε οχι!! Το συμπληρωματικο του Οαεδ θελει να εισαι απο εργασιακα ενεργη μεχρι να ξεκινησει η λοχειας!!! Ειναι αδικο να μην το παρουμε ή να το χασουμε για λιγες μερες!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα ΑΝτωνια μου!!! Το λοχειας κυοφοριας το δικαιουμαστε κανονικα!! Ειτε εισαι σε συμβαση ειτε οχι!! Το συμπληρωματικο του Οαεδ θελει να εισαι απο εργασιακα ενεργη μεχρι να ξεκινησει η λοχειας!!! Ειναι αδικο να μην το παρουμε ή να το χασουμε για λιγες μερες!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΕ 3 ΦΑΣΕΙΣ.

1.ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ Η ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ, ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ (ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΗΤ) ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΜΙΣΘΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΟΥ.

2.ΕΝΑ ΕΦΑΠΑΞ ΠΟΣΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 820 ΕΥΡΩ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ( ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΑΣ)

3.ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΓΑΣΘΕΙ ( ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗ ΣΧΕΣΗ ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟ 600 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι μου το επιδομα τοκετου το εχουν κοψει απο περσι!!! Μονο οσες κοπελες επιλεξουν γεννα στο σπιτι θα το παρουν!!!!

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοιλιτσες! Εμεις θα κανουμε την Β επιπεδου στης 11 Ιουνιου! Κλεισαμε και ενα ραντεβου στης 21 του μηνα για υπερηχο να δούμε πως τα παμε! Εχω να δω το μωρακι μου απο την αυχενικη (28 Μαρτίου)... ο γιατρος φαίνεται να μην ανησυχεί αλλα κανονικα δεν επρεπε να καναμε εναν υπερηχο πιο νωρις?


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ίδιες μέρες κάνουμε σχεδόν τις εξετάσεις.. Και εμείς αυχενική στις 28/3 αλλά ξαναπήγα στο γιατρό στις 23/4 και θα ξαναπάμε γύρω στις 20 για να το ξαναδούμε γιατί μου είπε ο γιατρός ότι είναι αργά η αυχενική που την έχουμε κλείσει στις 10.. Σίδηρο, μαγνήσιο και ασβέστιο σε έχει φτάσει από τότε; γιατί εμένα χρειάστηκε να μου ξαναγράψει..


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!

Εγώ καταλαβαίνω τη μικρή μόνο ξαπλωμένη και σπάνια είναι κανονικά σαν να κουνιεται κ'ατι μέσα στην κοιλιά σου, είμαι τυχερή όμως γιατί κατάλαβα και 2 κλοτσιές της τη μία πίσω από την άλλη με το μικροσκοπικό της ποδαράκι:tongue::tongue::tongue:. Πιστεύω πως στο στάδιο που είμαστε μόνο ξαπλωμένες και με τις κεραίες σηκωμένες μπορούμε να καταλάβουμε. Βέβαια η κουμπάρα μου πήγε για β επιπέδου και δεν είχε καταλάβει τίποτα εως τότε.

Εμείς πάμε στις 13 μαιου γυναικολόγο και στις 3 Ιουνου για β΄επιπεδου.

Γιατι παίρνετε μαγνήσιο??? Εμένα γιατί δεν μου έδωσε???

Επίσης, κανένα άλλο κοριτσάκι πέρα της Φιλένιας δεν μου έγραψε πόσα κιλάκια πήρε μέχρι τώρα. Γιατί δεν με παίζεται εμένα??? ε???:cry:

Charma προτείνω να κάνουμε λίστα! :cool:

Εγώ έχω πάρει 4,5!


lNQkp3.png

oqfpp3.png

tVqqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Κασσιόπη μου τι κάνεις? Εγώ έχω πάρει 5,5 κιλά!!!! Πολλά εεε?? Βέβαια δεν έχω κάνει ούτε ένα έμετούλι και η όρεξή μου για φαγητό από την αρχή απεριόριστη!!!

Καλημέραααααααααααααααααα!!!!!


6yYGp2.png

z6qWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες..

Πως τα πάτε;;

Εμείς έχουμε άδεια αυτές τις μέρες και ξεκουραζόμαστε.

Β επιπέδου δεν έχουμε κλείσει ακόμη, φαντάζομαι μέσα Ιουνίου. 20-22 εβδομάδων μας είπε να είμαστε.

Ο μπεμπάκος μας από Δευτέρα κάνει φουσκίτσες στην κοιλίτσα πολλές φορές τη μέρα (καλά το πολλές σχετικό είναι, 3-4 αλλά η μαμά του χαίρεται). Από κιλάκια δεν πήραμε, αλλά εμείς είμαστε οι πιο μικροί της παρέας, οπότε λογικό είναι. Η κοιλίτσα μας πετάχτηκε και ξεχωρίζει λιγάκι και από τα φαρδιά ρούχα.

Μαγνήσιο παίρνουμε από προχθές, γιατί βοηθά τη μήτρα να μη συσπάται, μας είπε ο γιατρός. Που και που πονούσαμε χαμηλά, διαφορά θα σας πω από βδομάδα αν είδα.

Φιλάκια σε όλες και στα μπεμπουλάκια σας...:)


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια!! Τι μου κανετε!! Επιτελους Παρασκευη να ξεκουραστουμε!!!! Περνανε και οι μερες για την β!!!!

Καλησπερα κοιλιτσες! Εμεις θα κανουμε την Β επιπεδου στης 11 Ιουνιου! Κλεισαμε και ενα ραντεβου στης 21 του μηνα για υπερηχο να δούμε πως τα παμε! Εχω να δω το μωρακι μου απο την αυχενικη (28 Μαρτίου)... ο γιατρος φαίνεται να μην ανησυχεί αλλα κανονικα δεν επρεπε να καναμε εναν υπερηχο πιο νωρις?

Αγγελακι ο καθε γιατρος εχει φαινεται το δικο του προγραμμα!! Εγω πηγαινω καθε 2-3 εβδομαδες!!

Να μου εισαι ηρεμο και ολα ειναι καλα!!

Ίδιες μέρες κάνουμε σχεδόν τις εξετάσεις.. Και εμείς αυχενική στις 28/3 αλλά ξαναπήγα στο γιατρό στις 23/4 και θα ξαναπάμε γύρω στις 20 για να το ξαναδούμε γιατί μου είπε ο γιατρός ότι είναι αργά η αυχενική που την έχουμε κλείσει στις 10.. Σίδηρο, μαγνήσιο και ασβέστιο σε έχει φτάσει από τότε; γιατί εμένα χρειάστηκε να μου ξαναγράψει..

Αντωνια σιδηρο μου εχει γραψει 2 φορες!! Ασβεστιο 1 και μαγνησιο ξεκινησα προχθες!!!

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!

Εγώ καταλαβαίνω τη μικρή μόνο ξαπλωμένη και σπάνια είναι κανονικά σαν να κουνιεται κ'ατι μέσα στην κοιλιά σου, είμαι τυχερή όμως γιατί κατάλαβα και 2 κλοτσιές της τη μία πίσω από την άλλη με το μικροσκοπικό της ποδαράκι:tongue::tongue::tongue:. Πιστεύω πως στο στάδιο που είμαστε μόνο ξαπλωμένες και με τις κεραίες σηκωμένες μπορούμε να καταλάβουμε. Βέβαια η κουμπάρα μου πήγε για β επιπέδου και δεν είχε καταλάβει τίποτα εως τότε.

Εμείς πάμε στις 13 μαιου γυναικολόγο και στις 3 Ιουνου για β΄επιπεδου.

Γιατι παίρνετε μαγνήσιο??? Εμένα γιατί δεν μου έδωσε???

Επίσης, κανένα άλλο κοριτσάκι πέρα της Φιλένιας δεν μου έγραψε πόσα κιλάκια πήρε μέχρι τώρα. Γιατί δεν με παίζεται εμένα??? ε???:cry:

Charma προτείνω να κάνουμε λίστα! :cool:

Εγώ έχω πάρει 4,5!

Γεια σου Κασσιοπακι!! Τι κανεις κοριτσακι? Να μπαινεις πιο συχνα να τα λεμε!! Λοιπον εγω ειμαι στα +6!!! Αρχισα λιγακι διατροφη γιατι πρεπει να προσεξω και λιγακι!! Βεβαια τα κιλα δεν μου φαιινονται!!!

Μαγνησιο ξεκινησα προχθες γιατι ειχα κατι ποναλακια χαμηλα,, αν και ειναι φυσιολογικα μου το ξεκινησε ο ντοκ για να ειναι πιο ηρεμη η φωλιτσα της μικρουλας!!

Καλημέρα κορίτσια!!! Κασσιόπη μου τι κάνεις? Εγώ έχω πάρει 5,5 κιλά!!!! Πολλά εεε?? Βέβαια δεν έχω κάνει ούτε ένα έμετούλι και η όρεξή μου για φαγητό από την αρχή απεριόριστη!!!

Καλημέραααααααααααααααααα!!!!!

Νικολ μια απο τα ιδια!! Βεβαια και εγω τρωω τα παντα απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης!! Λιγακι τον δευτερο μηνα ζοριστηκα αλλα οχι και παρα πολυ!!! Το φαγητο ειναι ο καλυτερος φιλος!! χαχαχαχα

Καλημέρα όμορφες..

Πως τα πάτε;;

Εμείς έχουμε άδεια αυτές τις μέρες και ξεκουραζόμαστε.

Β επιπέδου δεν έχουμε κλείσει ακόμη, φαντάζομαι μέσα Ιουνίου. 20-22 εβδομάδων μας είπε να είμαστε.

Ο μπεμπάκος μας από Δευτέρα κάνει φουσκίτσες στην κοιλίτσα πολλές φορές τη μέρα (καλά το πολλές σχετικό είναι, 3-4 αλλά η μαμά του χαίρεται). Από κιλάκια δεν πήραμε, αλλά εμείς είμαστε οι πιο μικροί της παρέας, οπότε λογικό είναι. Η κοιλίτσα μας πετάχτηκε και ξεχωρίζει λιγάκι και από τα φαρδιά ρούχα.

Μαγνήσιο παίρνουμε από προχθές, γιατί βοηθά τη μήτρα να μη συσπάται, μας είπε ο γιατρός. Που και που πονούσαμε χαμηλά, διαφορά θα σας πω από βδομάδα αν είδα.

Φιλάκια σε όλες και στα μπεμπουλάκια σας...:)

Εντελακι μου γλυκο!! Που εισαι παρεακι!!! Μεγαλωνει ο αγορινος!!!!;;; Μπραβο!!! Φιλακια πολλα πολλα απο την αμαζονα!!!! Λοιπον πρεπει να συντονιστουμε και διπλα εε!!!! Φιλακια πολλα πολλα!!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα κοιλιτσες...εγω ειμαι στα +4 κιλακια...ειχα τρελες αναγουλες πρωτο τριμηνο κ ρωρα μου εμειναν ενα δεκαημερο πριν αλλαξω μηνα....η κοιλια ειναι πολυ φουσκωμενη...γ 6-7μηνων μ περναν πολλοι..το νινι δεν ξερω αν το ενιωσα..τα εντερα κανουν παρτυ...μακαρι αυριο που εχω γενεθλια ν μου κανει δωρακι τ πρωτα χτυπηματα....την πεμπτη εχω ντοκ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

Είμαι μια χαρά! Νικολ μου δεν είναι πολλά τα 5,5, φαντ΄σου εγώ 4,5 με τρελλή ναυτία και γιατρό κέρβερο...:lol:

Χάρμα μου γενικά έχω ζαλάδες, δεν μου έχουν φύγει ακόμα και το λαπτοπ μου το επιδεινώνει και μου προκαλεί ναυτία.

Και εγώ έχω πονάκια χαμηλά, εχθές μεσημέρι και βράδυ αισθάνθηκα τσιμπιές, στιγμιαίες αλλά δυνατές, μίλησα πριν λίγο με τον γιατρό μου (τελικά δευτέρα θα πάω) και μου είπε πως είναι φυσιολογικά.

φιλάκια! Να έχετε μία όμορφη ημέρα!!!:D:D:D


lNQkp3.png

oqfpp3.png

tVqqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι στο καλό μόνο το δικό μου είναι τόσο ζωηρό; Με βαράει πρωί και βράδυ συνήθως. Μαγνήσιο παίρνω από την αρχή ίσως επειδή είχα τα καφέ..

Aπό κιλά παίζει να έχω πάρει τα περισσότερα 6-7 δεν είχα ζυγιστεί πριν βέβαια γιατί είχα άλλα στο κεφάλι μου από τα κιλά.

Βέβαια ήμουν πολύ αδύνατη πάντα και ο γιατρός δεν με έχει ζυγίσει καθόλου. Ελπίζω τα 6 να μην τα χάσω και μετά.. ;)


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΕ 3 ΦΑΣΕΙΣ.

1.ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ Η ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ, ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ (ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΗΤ) ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΜΙΣΘΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΟΥ.

2.ΕΝΑ ΕΦΑΠΑΞ ΠΟΣΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 820 ΕΥΡΩ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ( ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΑΣ)

3.ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΓΑΣΘΕΙ ( ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗ ΣΧΕΣΗ ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟ 600 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ

κατερινα το επιδομα τοκετου δεν δινεται πλεον... μονο σε οσες γεννησουν σπιτι. γενικα εχουν ζορισει πολυ τα πραγματα στο ικα, γι'αυτο οσες μπορειτε να μην σταματησετε να εχετε ενσημα,τα λεφτα και παλι με τι περικοπες που εχουν γινει ειναι αρκετα και οι εποχες δυσκολες.

Εγω με τα κιλα αγχωνομαι και γενικα δεν θελω να το πολυσυζηταω. εχω παρει μονο 800γρ γιατι εχω θεμα με τον θυροειδη και οπως και στην 1η εγκυμοσυνη οταν ειμαι εγκυος λειτουργει αψογα ο θυροειδης μου και χανω κιλα... μαλλον να μενω πιο συχνα έγκυος?:roll:

Εμεις εχουμε σιγουρα αγορακι και θα χρειαστει να αγορασουμε ελαχιστα πραγματακια...εχω ακομη και αφορετα ρουχα απο τον μικρο μου.. σας ζηλευω τις νεες μαμαδες που χαζευεται για ψωνια..

Καληνυχτα!!


2VBhp3.png

i6hPp3.png

ό,τι ονειρευόμουν στη ζωή μου

το`χω βρει σʼεσένανε ψυχή μου κι έχω τα πάντα πια

Link to comment
Share on other sites

Ίδιες μέρες κάνουμε σχεδόν τις εξετάσεις.. Και εμείς αυχενική στις 28/3 αλλά ξαναπήγα στο γιατρό στις 23/4 και θα ξαναπάμε γύρω στις 20 για να το ξαναδούμε γιατί μου είπε ο γιατρός ότι είναι αργά η αυχενική που την έχουμε κλείσει στις 10.. Σίδηρο, μαγνήσιο και ασβέστιο σε έχει φτάσει από τότε; γιατί εμένα χρειάστηκε να μου ξαναγράψει..

Ναι.. μου εγραψε τριμηνη συνταγη κ εχω ακομα ενα κλειστο κουτι απ το καθενα...


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Οκτωβριανες Μανουλες!! Χρονια μας πολλα για εχθες!! Με το καλο να κρατησουμε τα μπεμπακια μας αγκαλιτσα!!!!

Τι μου κανετε? Πως περασατε το σκ?

Εμεις ησυχα!!! Πηγαμε και λιγακι παραλια!! Λιαστηκα και επιστρεψαμε σπιτι!! χαχαχαχ


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...