Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Γεωργία38 είπε:

      Ευχαριστώ πολυ.πηρα δυο βδομάδες αδεια απο την δουλειά.οχι κούραση καφέ αλκοόλ να μην σηκωνω βαριά πραγματα και να συνεχίσω τα φάρμακα.filicine,utrogestan kai prolutex που ειναι ενεση.παντως αισθάνομαι μετα την ενεση λίγες φορες σαν να μου ερχεται περιοδος μαλλον θα ειναι τα φαρμακα

      Χωρίς να το έχω περάσει ακόμη αλλά από αυτά που έχω διαβάσει από τα κορίτσια σίγουρα είναι από τα φάρμακα οι πόνοι περιόδου. Κατσε απόλαυσε το τώρα που πήρες άδεια να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Καλό μήνα και από μένα. Να ζήσει το νέο μωράκι. Με το καλό τα υπόλοιπα μωρακια, ήρθε ο μήνας τους.

Κορίτσια μου για το θηλασμό πολλά υγρά και σούπες. Πίνεται νερό και όσο θηλάζετε. Επίσης οι αντλήσεις με το θήλαστρο μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός δε βοηθούν. Βάζετε συνέχεια τα μωρακια σας στο στήθος και έτσι θα αυξηθεί η παραγωγή. Η σωστή στάση επίσης είναι το παν.. Καλημέρα σας και πολλά φιλιά. Έχω και εγώ γιατρό σήμερα. Για να δούμε.

Καλημερα σας μανουλες!!!

Σχετικα με το θηλαστρο ειμαι στο τσακ να παρω, εχω παρα πολυ γαλα και το μωρο ειναι λιγοφαγο θηλαζει οποτε θελει και για οσο θελει αλλα δεν μου το αδειαζει ποτε και εγω εχω πονους και πετρωματα.. κανω μαλαξεις ζεστα ντουζ και βγαζω με το χερι αλλα και παλι δεν βοηθιεμαι... Τι να κανω???? Φοβαμαι πως με το θηλαστρο δεν θα μαθει το στηθος ποσο γαλα πρεπει να παραγει και θα εχω παντα περισσιο.... Οποια ξερει ας μου πει για την περιπτωση μου τι κανουμε!!

Αντωνια υπομονη με τους κολικους... και εγω τους τρεμω!!!!

Αγγελακι μπραβο που τα καταφερνετε οπως τα λες ειναι οντως!!!

Φιλακια στις υπολοιπες!!!!:D


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσια! Εμεις σημερα φευγουμε για το νησι! Επιτελους θα παμε σπιτακι μας!!! Η κουκλιτσα μου θα κανει το πρωτο της ταξίδι με το πλοίο!

Μας ειδε κ ο παιδιατρος εχθες κ μας ειπε οτι πανε πολυ καλα κ μεγαλονουμε με γρηγορους ρυθμους, ημαστε 10 ημερων κ ξεπερασαμε το βαρος γεννησης, ο γιατρος ειπε πως αυτο σημαίνει οτι το γαλα μ ειναι πολυ καλο! Μας ειπε κ μπραβο!!!

Κατερινα εμενα μου εχουν πει απο το μαιευτήριο να βγαζω με το θηλαστρο οταν πετρωνει το στηθος και ας το πεταω μετα. Το στηθος οσο θηλαζει το μωρο θα μαθει να παραγει το γαλα που πρεπει, δεν θα το μπερδεψει το θηλαστρο. Μην το αφηνεις να πετρωνει γιατι τεντονετε κ το μωρο δεν μπορει να πιασει σωστα τη θηλη για να θηλασει και δεν θα χορτενει.


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλε να πετάς το γαλα σου..;;;;;;

μπορεις να αρχίσεις να φτιάχνεις την τράπεζα σου ..... Να τα αποθηκευεις στην καταψηξη ......

Ε ναι δεν ειπα να το πεταξεις αμα θες να κανεις τραπεζα... το ειπα για να καταλαβει την βαρύτητα στο να πετρωνει το στηθος.


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα εμενα μου εχουν πει απο το μαιευτήριο να βγαζω με το θηλαστρο οταν πετρωνει το στηθος και ας το πεταω μετα. Το στηθος οσο θηλαζει το μωρο θα μαθει να παραγει το γαλα που πρεπει, δεν θα το μπερδεψει το θηλαστρο. Μην το αφηνεις να πετρωνει γιατι τεντονετε κ το μωρο δεν μπορει να πιασει σωστα τη θηλη για να θηλασει και δεν θα χορτενει.

Σε ευχαριστω πολυ!! Οντως δεν μπορει να πιασει!! Καλο σας ταξιδι!!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Αγγελακι, καλο ταξίδι να έχετε!!!! Με το καλό να πάτε σπιτακι σας, οσο να ναι σαν το σπίτι μας πουθενα!!! Μπράβο σου για την υπομονη κ την επιμονη που επεδειξες με το θέμα του θηλασμού και η μπουμπουκα μεγαλωνει με γοργους ρυθμους! Προφανως εχεις λιπαρο γαλα! Τελεια!!!!! Ετοιμασου να τη δεις φουσκιτσα χιχιχι!!!!!

Κατερίνα, να σου ζήσει ο μπεμπούλης σου!!! Η γνωμη μου είναι να μη μπλέξεις με θηλαστρα... ακομη ειναι πολυ νωρις κ το στηθος προσπαθεί να ρυθμισει τη ροη αναλογα τις αναγκες του μωρου σου.... βαλτο στο στηθος πιο συχνα κ δεν θυμαμαι του δινεις συμπληρωμα? απο ικτερο πως ειστε? Κορίτσια προσεξτε μην προκαλέσετε υπερπαραγωγη.... ειναι οδυνηρη κατασταση. Επίσης η τράπεζα για εμενα (εντελως προσωπικη αποψη) είναι περιττη.... δειτε το λιγο πιο χαλαρα κ μην παθιαζεστε.... εγω στο πρωτο παιδι παραλιγο να φλιπαρω απο την εμμονη με το θηλασμό , πιεζομουν να τραβηξω γαλα με το θηλαστρο για να κανω τραπεζα κ. α. πολλά... χαρειτε τον ελευθερο χρονο σας με το παιδακι σας , τον αντρα σας , καντε ενα ζεστο απολαυστικο μπανακι, περιποιηθειτε τα μαλλια κ το σωμα σας.... εγω τουλαχιστον αυτη τη φορα δε θα μπω τοσο πολυ στο τριπακι.... θηλασμος οκ, αλλα χαλαρα.... για να εχουμε κ καλη ψυχολογια.

Φιλακια σε όλες.... η αληθεια ειναι εχω χασει τη μπαλα... ποια γεννησε , ποια περιμενουμε.... Χαρμακιιιιιιιιι που εισαιιιιιιι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς. Κάναμε χθες νον στρες όλα καλά προς το παρόν.

Angel με το καλό σπιτάκι σας.

Κατερίνα βγάζε με το χέρι σου στον μπάνιο κάνοντας ντους αν πετρωνει μια θερμοφορα στο στη επίσης βοηθάει. Εγώ θηλαζα 14 μήνες τράπεζα δεν έκανα ποτέ. Βέβαια δεν δούλευα. Αρχίζοντας οι στερεές όμως μειώνονται οι θηλασμοί άρα μπορεί να μην χρειαστεί τράπεζα.

Και πάλι όμως και για την τράπεζα μετά τις 40 μέρες λένε.

Υπάρχει η ομάδα θηλασμού Αττικής στο fb. Όποια θέλει ας γίνει μέλος. Βοηθούν πολύ κ απαντούν σε όλα


K4b4p2.pngHSk3p2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια! Δεν δινω συμπληρωμα, ομως δεν μπορω να τον κανω να θηλασει πιο συχνα γιατι δεν ανοιγει με τιποτα μα με τιποτα το στομα του! Το ενα στηθος εχει πετρωσει και δεν βοηθησε πολυ το ντουζ και οι μαλαξεις, εβγαλα και με το χερι αλλα και παλι... εχω πολυ γαλα και το μωρο δεν ειναι και πολυ φαν απότι φαινεται...:cry:

Ρια συμφωνω με την αποψη σου να μην φανατιζομαστε και να το απολαυσουμε αλλα αν θηλαζουμε για καιρο πως γινεται να αποφυγουμε την τραπεζα? Εννοω σε ενα γιατρο να θελουμε να παμε και να λειψουμε ωρες δεν θα μπορουμε, μονο αν το παρουμε μαζι μας... αλλα στον οδοντιατρο που πρεπει να παω δεν μπορω να φανταστω πως θα γινει αυτο!!

Στην αρχη καθε θηλασμου εχουμε κλαματα δεν θελει, δεν ξερω γιατι αλλα δεν ρουφαει δευτερη φορα και κλαιει! Μετα απο πολυ ωρα και αφου τον βαλω στο στηθος που θηλαζε και οχι σε αυτο που εχει σειρα θα παρει μπρος και μετα θα θηλασει αυτο που εχει σειρα...

Με εχει μπερδεψει αυτο το παιδι! Ειναι σαν να μην του αρεσει ο θηλασμος καθολου....:(


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, τι εννοεις δεν είναι φαν? Δε πεινάει? Καθε ποσες ωρες τον βαζεις στο στηθος? Βαρος παιρνει? Πάντως αν δε κάνω λάθος η Πατσουρου ελεγε στο σεμιναριο τις πρωτες μερες να βαζουμε το μωρο κ στα δυο στηθη σε καθε γευμα.... Προφανως κλαιει γιατι πειναει κ δεν μπορεί να πιασει τη θηλη.... οποτε στο στηθος του προηγουμενου γευματος πιανει πιο ευκολα θηλη κ δεν νευριαζει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


evri η Πατσουρου ελεγε , οταν βρουμε ευκαιρια... προσφερουμε το αλλο στηθος . Δηλαδη να μη χορτασει απο το ενα κ μετα να μη θελει το αλλο... γιατι εννοειται με αυτο το τροπο δεν θα αποφορτιζεται το δευτερο... κ θα υποφερει η μανουλα. Αυτο μεχρι να ρυθμιστει η ροη...

Link to comment
Share on other sites

παιρνει 60γρ τη μερα η παιδιατρος λεει ειναι πολυ καλο, οχι δεν πειναει γιατι οποτε ζητησει μπαινει στο στηθος, πρωτα αδειαζει το ενα και μετα παει στο αλλο αλλα τις πιο πολλες φορες σταματαει μονος του φυσικα πριν καν τελειωσει με το πρωτο... τον αφηνω να ξεκουραστει αλλα και παλι δεν ανοιγει με τιποτα το στομα του! Κοιμαται μετα αρκε τα και οταν ξυπνησει θελει παλι το στηθος που ηταν πριν οχι το καινουργιο!

Δεν ειναι φαν εννοω οτι δεν ειναι απο τα μωρα που τους αρεσει α μενουν στο στηθος εστω και για πιπιλισμα γενικα δεν τρωει πολυ... το βαρος και οι πανες ειναι πολυ καλα προς το παρον!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι... εισαι πολυ τυχερη :). Μια χαρα μου ακουγονται αυτα που περιγραφεις... αντρακι με προσωπικοτητα ανεξαρτητη εκανες :) Νομιζω ειναι θεμα χρονου να βρειτε τους ρυθμους σας και να συντονιστει μωρο με ροη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...