Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Γεωργία38 είπε:

      Ευχαριστώ πολυ.πηρα δυο βδομάδες αδεια απο την δουλειά.οχι κούραση καφέ αλκοόλ να μην σηκωνω βαριά πραγματα και να συνεχίσω τα φάρμακα.filicine,utrogestan kai prolutex που ειναι ενεση.παντως αισθάνομαι μετα την ενεση λίγες φορες σαν να μου ερχεται περιοδος μαλλον θα ειναι τα φαρμακα

      Χωρίς να το έχω περάσει ακόμη αλλά από αυτά που έχω διαβάσει από τα κορίτσια σίγουρα είναι από τα φάρμακα οι πόνοι περιόδου. Κατσε απόλαυσε το τώρα που πήρες άδεια να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Καλημερα μανουλες!! Τι μου κανετε!!!

Μολις βρηκα λιγακι χρονο να σας πω τα νεα μας, δεν εχω προλαβει ομως ακομα να διαβασω τιποτα και δεν ξερω τα δικα σας!

Την Πεμπτη το πρωι γεννησα τον πρηγκιπα μου!!! Γεννηθηκε με καισαρικη 3700γρ 55εκ.

Χθες το πρωι επιστρεψαμε επιτελους σπιτι μας και η συγγκινηση μας οταν τον ειδαμε να κοιμαται στην κουνια του ηταν απεριγραπτη!!

Γενικα ειναι καλο μωρο δεν γκρινιαζει πολυ επειδη ομως θηλαζω αποκλειστικα η εξαντληση και η κουραση ειναι μεγαλη... επισης ο χρονος δεν υπαρχει πια ουτε για τις βασικες αναγκες!!

Χαλαλι του ολα δεν με νοιαζει!!!

Αυτα για την ωρα ξυπναει και δεν προλαβαινω για αλλα νεα θα σας ξαναγραψω!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σου Λιάκι μου!

Μια χαρά η μπεμπούλα λοιπόν, εε;; Μπράβο το μανάρι μου, να χαίρεται και η μανούλα του!

Εμείς συνεχίζουμε το μαγνήσιο και μου είπε να κόψω την προγεστερόνη (έπαιρνα λόγω τραχήλου), αλλά έχω ακόμη ένα χάπι σήμερα και μετά αναγκαστικά θα την σταματήσω. Επίσης, συνεχίζω αντιπηκτικές, τωρα και μετά τον τοκετό είναι πολύ σημαντική περίοδος, μου το είπε η αιματολόγος. Πρέπει να περάσουν 12 ώρες από την τελευταία δόση, για να κάνεις επισκληρίδιο, οπότε έχεις πολλές πιθανότητες να κάνεις αναισθησία. Εγώ την έκανα κάθε βράδυ στις 21,00 και πριν 1 μήνα το άλλάξα και την κάνω κάθε πρωί στις 9,00 μετά από συμβουλήτης γιατροὐ. 3 βδομάδες μετά τον τοκετό θα ξαναπάω για εξέταση πάντως.

Σήμερα με βαριά καρδιά αποχωρίστηκα τη βέρα μου. Παρατήρησα επιπλέον χθες πως κάτι άνετα παπουτσάκια που είχα μου είναι ίσα ίσα. Άρχισε το πρήξιμο μάλλον και τσιμπάω και ένα κιλάκι κάθε 2 βδομάδες περίπου. Μια ομορφιά :) Δεν έχω παράπονο όμως.. Τόσο στρες περνάει κι αυτό το σώμα, εεε ας αντιδράσει λιγάκι. Δεν πειράζει.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια, κοιλίτσες και μπεμπάκια! με το καλό τα νεα μωράκια! εμείς πήγαμε χτες στο γιατρό όλα καλά απλά η μπέμπα δεν πήρε ακόμα την απόφαση να μας δει...και η μήτρα τεμπέλα... να μου πεις με τόσο μαγνήσιο που πήρα τόσους μήνες τι να σου κάνει και αυτή...την Παρασκευή πάλι στο γιατρό να δούμε τι θα γίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι να σου ζήσει ο γιος καλή μου!

Πάντα να είναι γερό το παιδάκι σου, δυνατό και ευτυχισμένο! Να σας γεμίζει χαρά :)

Πως είσαι εσύ μανούλα;;; Για πες μας για την εμπειρία σου, ταλαιπωρήθηκες;;; Πονάς καθόλου;

Γεμισε η κουνια σας και γεμισε και η καρδια σας ευτυχία καλή μου :)

Σειρηνάκι κι εγω παίρνω μαγνήσιο, αλλά δεν τη βλέπω και πολύ ήρεμη τη μήτρα. Ο μικρός μια μερα είναι ησυχούλης, μια μέρα ατακτούλης και ανάλογα πάει και η μητρα μας.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα κοριτσια.

Κατερίνα να σου ζήσει!

Εμείς εδώ με πόνους αρκετούς και καθημερινούς. Μπήκα χθες και στο μήνα μου και ελπίζω πως τώρα δεν πειράζει και αν γεννήσω.

Μαγνήσιο και γιουτοπαρ παίρνω ακόμη. Την Πέμπτη έχουμε γιατρό να δω τι θα μου πει. Γιουτοπαρ για δύο μέρες έχω ακόμη ούτως ή άλλως.

Εντελ έχεις έντονους πόνους ?


K4b4p2.pngHSk3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λιάκι μου!

Μια χαρά η μπεμπούλα λοιπόν, εε;; Μπράβο το μανάρι μου, να χαίρεται και η μανούλα του!

Εμείς συνεχίζουμε το μαγνήσιο και μου είπε να κόψω την προγεστερόνη (έπαιρνα λόγω τραχήλου), αλλά έχω ακόμη ένα χάπι σήμερα και μετά αναγκαστικά θα την σταματήσω. Επίσης, συνεχίζω αντιπηκτικές, τωρα και μετά τον τοκετό είναι πολύ σημαντική περίοδος, μου το είπε η αιματολόγος. Πρέπει να περάσουν 12 ώρες από την τελευταία δόση, για να κάνεις επισκληρίδιο, οπότε έχεις πολλές πιθανότητες να κάνεις αναισθησία. Εγώ την έκανα κάθε βράδυ στις 21,00 και πριν 1 μήνα το άλλάξα και την κάνω κάθε πρωί στις 9,00 μετά από συμβουλήτης γιατροὐ. 3 βδομάδες μετά τον τοκετό θα ξαναπάω για εξέταση πάντως.

Σήμερα με βαριά καρδιά αποχωρίστηκα τη βέρα μου. Παρατήρησα επιπλέον χθες πως κάτι άνετα παπουτσάκια που είχα μου είναι ίσα ίσα. Άρχισε το πρήξιμο μάλλον και τσιμπάω και ένα κιλάκι κάθε 2 βδομάδες περίπου. Μια ομορφιά :) Δεν έχω παράπονο όμως.. Τόσο στρες περνάει κι αυτό το σώμα, εεε ας αντιδράσει λιγάκι. Δεν πειράζει.

Edel μου αυτά για τις αντιπικτηκες τα γνωρίζω... κι εγω θα συνεχίσω για 6 εβδομαδες μετά τον τοκετό...το θέμα μου είναι πως επειδή θα πάω με φυσιολογικό τοκετό ,που θα καταλάβω οτι ήρθε η ωρα να γεννήσω ωςτε να μην κανω την ενεσούλα σε περίπτωση που χρειαστώ επισκληρίδιο....

Αλλα μάλλον δεν υπάρχει τρόπος,οπότε και θα πρεπει να γεννήσω χωρίς.... απο τώρα σκέφτομαι τους πόνους...ουφφφφφφ

τελικά λιγο πολύ,όλες συνεχίζουμε ακόμη με μαγνήσιο ...πότε θα υπό κόψουμε άραγε για να αρχίσει τις συσπάσεις η μήτρα που θα οδηγήσουν στον τοκετό;;;

....Αν κι απ΄οτι βλεπω πολλες συνεχίζετε να έχετε συσπασούλες παρά το μαγνήσιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εβρι μου τι εννοείς καλή μου υποφέρεις;;;

Έχεις πόνου περιόδου; Τετοιους έχω κι εγώ αλλά σίγουρα δεν υποφέρω.

Επίσης έχω συσπάσεις, αλλά δεν είναι επώδυνες, απλά πιάνουν πλέον πιο μεγάλο μέρος της κοιλιάς και επίσης δε νιώθω εἰναι κάπως πιεστικές. Το χειρότερο είναι οι σουβλιές χαμηλά, το οποίο αντέχεται επίσης, αλλά είναι λιγάκι τρομακτική σαν αίσθηση. Ααα και επίσης νιώθω κάποιες φορές σα να μου έχουν βάλει αέρα στη μήτρα και πονάει.

Κάνε υπομονούλα μια εβδομάδα να πάτε στις 37 εβδομάδες και θα δεις δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα έπειτα.

Λιάκι είμαι σίγουρη πως θα καταλάβεις πως γεννάς. Νομίζω είναι στο ένστικτό μας.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Εύχομαι να είστε πολύ πολύ καλά...

Κατερινούλα να σου ζήσει ο ομορφούλης σου!!! Να είναι χαρούμενος και ευλογημένος σε όλη του τη ζωή και σε σένα καλό σαραντισμό και καλή ανατροφή!!! :D

Με το καλό τα σημερινά και τα αυριανά μπεμπάκια! Περιμένουμε τα νέα σας μανούλες!

Λιάκι μην ανησυχείς...κι εγώ μπήκα στην 37η βδομάδα χτες και δεν έχω καταλάβει το παραμικρό από σύσπαση! Και μάλλον παίζει να είμαι η μόνη που δεν έχει πάρει ακόμα καθόλου μαγνήσιο!:shock:

Όσο για τους πόνους της γέννας, όλοι μα όλοι λένε πως θα τους καταλάβεις, δεν υπάρχει περίπτωση... Τώρα όσο για την επισκληρίδιο, αυτό είναι ένα θέμα όντως. Μακάρι ο πόνος να ήταν για όλες κοινός και μετρήσιμος, να ξέραμε τι να περιμένουμε! ;)


vUqYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εβρι μου τι εννοείς καλή μου υποφέρεις;;;

Έχεις πόνου περιόδου; Τετοιους έχω κι εγώ αλλά σίγουρα δεν υποφέρω.

Επίσης έχω συσπάσεις, αλλά δεν είναι επώδυνες, απλά πιάνουν πλέον πιο μεγάλο μέρος της κοιλιάς και επίσης δε νιώθω εἰναι κάπως πιεστικές. Το χειρότερο είναι οι σουβλιές χαμηλά, το οποίο αντέχεται επίσης, αλλά είναι λιγάκι τρομακτική σαν αίσθηση. Ααα και επίσης νιώθω κάποιες φορές σα να μου έχουν βάλει αέρα στη μήτρα και πονάει.

Κάνε υπομονούλα μια εβδομάδα να πάτε στις 37 εβδομάδες και θα δεις δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα έπειτα.

Λιάκι είμαι σίγουρη πως θα καταλάβεις πως γεννάς. Νομίζω είναι στο ένστικτό μας.

Edel σφίξιμο χαμηλά και πόνο παράλληλα. Ο πόνος στη μέση είναι σχεδόν συνεχής. Πέτρωματα πολλά. Και όλα αυτά πολύ συχνά. Ακανονιστα αλλά συχνά


K4b4p2.pngHSk3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Edel σφίξιμο χαμηλά και πόνο παράλληλα. Ο πόνος στη μέση είναι σχεδόν συνεχής. Πέτρωματα πολλά. Και όλα αυτά πολύ συχνά. Ακανονιστα αλλά συχνά

Τι να σου πω κοριτσάκι μου;;

Μάλλον το μικράκι σου βιάζεται.

Ξέρω ήδη δύο περιπτώσεις που γέννησαν στις 36 ακριβώς εβδομάδες - η μια είναι η Αντωνία μας και η άλλη περίπτωση πολύ κοντινό μου πρόσωπο. Απλά το μωρό της ήταν έτοιμο και χτύπησε πορτούλα να βγει. Θέλω να σου πω να μην αγχώνεσαι καλή μου, πλέον είσαι στον 9ο :D

Πόνο στη μέση έχω κι εγώ που και που, αλλά πιο πολύ θα το έλεγα ενόχληση - σίγουρα όχι πόνο. Θα έλεγα πως έχω ελαφρά συμπτώματα περιόδου κι επιπλέον τις σουβλιές.

Πολλή ξεκούραση για μια βδομαδούλα και μετά ποιος σε πιάνει!

Τριστεζάκι μια χαρά είσαι και χωρίς το μαγνήσιο και τις συσπάσεις.. Όλο αυτό το άγχος που είχα από τον 7ο με δαύτες άσε... Θα έρθει το μανάρι σου φυσικά, όποτε θελήσει! ;)

Καλό βράδυ όμορφες...

Η Γιώτα μας θα είναι αγκαλιά με το μικρό της τώρα...


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...καλο μηνα Οκτωβριομανουλες!!!Να σας ζησουν τα μωρακια σε οσες γεννησαν,ευχομαι να ειναι ευτυχισμενα κ καλοτυχα στη καινουργια τους ζωη!!Αντε κ στα δικα μας οι υπολοιπες!!Τα νεα δεν νομιζω να σας τα ειπα...λοιπον βαδιζω πλεον την 2η εβδομαδα του μηνα μου,πηγαμε στη γιατρο μας τη Δευτερα μας πηρε κολπικο υγρο για εξεταση,καναμε καρδιοτοκογραφημα..συσπασεις δεν κανω,η μικρη δεν εμπεδωθηκε κ ο πλακουντας δεν ωριμασε ακομη!!Αρα απο Δευτερα παλι θα δουμε αν εμπεδωθηκε...κ ειχα τοσες ελπιδες γιατι η κοιλια μου εχει κατεβει παρα πολυ χαμηλα!!!Εχω ξεκινησει εντατικο περπατημα πρωι-βραδυ και απο χθες ξεκινησαμε ολοκληρωμενες επαφες(οπως μας ειπε κ η γιατρος)...ελπιζω να βοηθησει γιατι απο ορεξη μηδεν!!!Βρε κοριτσια ειμαι η μονη που δεν ξερω αν εχω κανει συσπασεις,πως ειναι;;Θα το καταλαβω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...