Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Lila86 είπε:

      Καλο διπλασιασμό εύχομαι! Συγχαρητήρια!!! 

      Συγχωρέστε με αν γράφω αλλού για αλλού αλλά τώρα τα μαθαίνω!!! 

      Ευχαριστώ πολυ.πηρα δυο βδομάδες αδεια απο την δουλειά.οχι κούραση καφέ αλκοόλ να μην σηκωνω βαριά πραγματα και να συνεχίσω τα φάρμακα.filicine,utrogestan kai prolutex που ειναι ενεση.παντως αισθάνομαι μετα την ενεση λίγες φορες σαν να μου ερχεται περιοδος μαλλον θα ειναι τα φαρμακα

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Αντωνια γερά με το θηλασμό. Όλα θα στρώσουν θα δεις!! Εμένα ο πρώτος έπινε 10 μέρες ξένο στα νεογνά και τελικά θηλασμός αποκλειστικός μέχρι 14 μηνών.

Χάρμα συγγνώμη αλλά νομίζω πως είναι νωρίς για πρόκληση χωρίς λόγο και συνήθως ο λόγος που την κάνουν οι γιατροί είναι η καισαρική. Αν δεν θέλεις καισαρική και το μωρό σου είναι καλά μήπως να περιμένεις την πητ σου τουλάχιστον και μετά ? Μπορείς να το συζητησεις μαζί του πάντως. Κρίμα χωρίς λόγο να φας και πόνους και χειρουργείο μετά


K4b4p2.pngHSk3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Η αλήθεια ειναι οτι δεν ξερω αν τρωει κατι οποτε αναγκαστικά του δίνω και συμπλήρωμα. Βέβαια τρωει λίγο άρα χορταινει με το δικό μου.

Έν τω μεταξύ εχω άλλο άγχος εχει να κάνει κακά απο χθες και δεν ξερω τι μπορεί να φταίει..


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις οπως ειπες μια παιδιατρο που να εχει γνωσεις για το θηλασμο... αν ηταν και πιστοποιημενη συμβουλος θα ηταν το τελειο.. γιατι θα ηξερε να σου πει και για τα κακα... πχ ξερω οτι τα μωρα που θηλαζουν αποκληστικα μπορει να περασουν μερες για να κανουν αλλα στη μικτη διατροφη δεν ξερω τι ισχυει... (επισης εχω ακουσει να λενε να δοκιμασεις να μην φας γαλακτοκομικα να δεις αν κανει...) αλλα οτι και να σου λεμε η να ακους χρειαζεσαι μια καλη παιδιατρο πανω σ'αυτο!

Το γαλα σου θα του φτανει πιστευω, λενε πρεπει να εχει 6 βρεγμενες πανες το 24ωρο... Παντως αν εχεις ζυγαρια σπιτι γνωμη μου ειναι να την φυλαξεις γιατι θα σε αγχωσει!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι να θηλάζεις? ειναι ευκολο?(και πρακτικα εννοω) και ειναι ευχαριστο για σενα? Μου ειπαν οτι το απολαμβανουμε μετα τις 40 μερες... μεχρι τοτε ομως πως ειναι?


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μαι κι εγωωω!! Λοιπον χαρμακι απο τι διαβαζω μαλλον θα γεναμε μαζι!

Καναμε το ντοπλερ το μωρακι μ ειναι 2166 ο πλακουντας δεν κανει καλη δουλειά κ η μικρη μου δεν τρέφεται σωστα.. εχει φτασει στη 1,9 εκατοστια θεση κ οσο μενει μεσα στη κοιλιτσα μενει πισω στην αναπτηξη... οποτε αν δεν αποφασισει κ η δικια μου να ερθει νωριτερα θα μπουμε την τρίτη με προκληση...


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κατερινα! Κοιταει την σιλουετα της απο τωρα το μοντελακι μου! Το μονο που με αγχωνει ειναι οτι την μοναδα δεν θα τη γλυτωσουμε κ δν θα την εχω στο δωμάτιο μαζι μ...


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εβρι μου λογω οτι εχω ιστορικο με 2 εξωμητριες απο τις οποιες εχω μεινει με μια σαλπιγγα και ενα χειρουργειο αφαιρεσης διαφραγματος ειμαστε λιγακι πιο αμυντικοι ως προς την προσεγγιση του τοκετου!

Το θαυματακι μας ηρθε απροσμενα ενα μηνα πριν απο την προγραμματισμενη εξωσωματικη οποτε κρινει ο ντοκ να ακολουθησω αυτη την οδο!!

Εννοειται οτι θα προσαθησουμε τον φυσιολογικο αλλα δεν θα με αφησει 12ωρα και βαλε...

Εντελακι μου μιλαμε για αυτη τη Τριτη ναι!!! Θα το επιβεβαιωσουμε βεβαια τη Δευτερα!!!

Ερχεται η αμαζονα μας!!!

Αγγελακι παμε παρεακι!!! Τελεια κοριτσακι μου!!

Θα εχει ερθει και ο μπαμπας σας!! Σουπερ!!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις γυρισαμε!!

Ολα καλα ο μπεμπης 3800γρ και ζωηρος!! Το νστ πολυ καλο! Την ερχομενη Τριτη παω στην κλινικη για κατι εξετασεις και νστ, την Τεταρτη προετοιμασια και αντιπηκτικη και την Πεμπτη πρωι πρωι γενναω!!

Δεν το πιστευω....


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου καλημέρα!!!

Εχθές πήγαμε γιατρό αλλά γύρισα πτώμα και την έπεσα κατευθειαν για υπνάκο...

Λοιπόν ο στρουμπουλάκος μου είναι 2,750!!! Ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ καλός και σταθερός (ααααχ η ψυχούλα μου), η θέση του ρε κορίτσια είναι ίδια εδώ και σχεδόν ένα μήνα ( αααχ μακάρι να μου είναι έτσι φρονιμούλικος όταν θα βγεί στο φως), κατά τα άλλα είναι με το κεφαλάκι κάτω αλλά εννοείται δεν έχει εμπεδωθει.

Επίσης μου άρεσε ο γιατρός πολύ γιατί δεν μου έδειξε να βιάζεται καθόλου και για εμένα αυτό λέει πολλά..χέρι από ''κάτω'' δεν μου 'εβαλε και μάλιστα μου είπε ότι θα μου ''βάλει΄΄ στην 38η εβδομάδα!!!!

Ξύπνησα από νωρίς γιατί ο αντρούλης πήγε για δουλειά αλλά μου φαίνεται θα την πέσω πάλι....ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!


6yYGp2.png

z6qWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια που εχετε εμεπιρια καισαρικης και θηλασμου, κανει να θηλασουμε που θα παιρνουμε παυσιπονα και αντιβιωση?? Και αντιπηκτικες ενεσεις??

Κατερινα με το καλο ο μπεμπούλης σου!!!! Ολα να πανε καλα και για τους δυο σας!!! Στο ερωτημα που εθεσες, εδω : http://e-lactancia.org/ βρισκεις ολα τα συμβατα ή μη φαρμακα με τον θηλασμο. Το προτεινει και η κ. Πατσουρου στο σεμιναριο της.

Πιο αναλυτικα ομως υπαρχουν οι παρακατω ιστοσελιδες που λυνουν ολες τις σχετικες αποριες:

1. http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT

Μηχανή αναζήτησης LactMed στις ΗΠΑ για φαρμακευτικές ουσίες κατά τη γαλουχία. Πλήρως αξιόπιστη πηγή.

2. http://www.ukmicentral.nhs.uk/drugpreg/guide.htm

Ιστοσελίδα για φάρμακα και γαλουχία από το Εθνικό Σύστημα Υγείας της Μεγάλης Βρετανίας.

3. http://www.breastfeedingnetwork.org.uk/drugs-in-breastmilk.html

Πληροφορίες για φάρμακα στη γαλουχία από ανεξάρτητη οργάνωση θηλασμού στην Σκωτία.

4. http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Ευρετήριο φαρμακευτικών ουσίων σε σχέση με το θηλασμό από νοσοκομείο της Ισπανίας.

5. http://whqlibdoc.who.int/hq/2002/55732.pdf

Αναλυτική παρουσίαση του θέματος από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας.

Στέλιος Παπαβέντσης

Παιδίατρος MRCPCH DCH IBCLC

πηγή: dietup.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κοριτσακια!!!! Ποσο χαρηκα με τα νεακια σας!!!!

Χαρμακι ευχομαι ολα να πανε οπως τα θες για εσενα και την γοργονιτσα σου!!!! Εχω την αισθηση οτι εχεις περασει πολλα οποτε δικαιουσαι εναν ομορφο τοκετο!! Με το καλο να την παρεις αγκαλιτσα τη μπουμπουκα σου!!!

Αngel , με το καλο να υποδεχτεις την αντρουλη σου και μαζι την Τρίτη να αντικρισετε τα πιο γλυκα ματακια του κοσμου!!!!! Μην ανησυχεις για τη ΜΕΝΝ . Καταλαβαινω αυτο που λες οτι ισως το να μη την εχεις διπλα σου τη μπουμπου να σε ριξει λιγο, αλλα σκεψου οτι εχετε κανει τις σωστες κινησεις για εσενα και το μωρο σου και με την προνοητικοτητα και την φροντιδα ολων σας (την δικη σου , του αντρα και του γιατρου σου) δεν ειστε στο νησι να περιμενετε να ερθετε Αθηνα τελευταια στιγμη να γεννησεις. Σκέψου οτι ολα πηγαινουν καλα δεδομενων των δυσκολιων (πλακουντας κτλ) και ολα θα πανε καλα μεχρι ολα να τελειωσουν κ να πατε σπιτακι σας! Με το καλο κουκλα!!!!

Φιλακια σε ολες τις κοιλιτσες, και μακαρι να εχουμε όλες ενα ξεκουραστο και ηρεμο σαββατοκυριακο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνία, χαιρομαι πολυ που σε βοηθησαν τα σεμιναρια της Πατσουρου... οποτε βρισκεις λιγο χρονο ριξε τους μια ματια. Μονο και μονο η θετικη αυρα αυτης της γυναικας εμενα προσωπικα με γεμιζει αυτοπεποιθηση και νιωθω εκει που πεφτω και βουλιαζω , σαν ενα χερι να με τραβαει απο τα μαλλια και να με ανεβαζει στην επιφανεια του νερου. Η γυναικα τοχει , τι να λεμε τωρα!!!! Όσο για τον παιδιατρο, λιγοι ξερουν απο θηλασμο οποτε η γνωμη μου ειναι μην ψαχνεις να βρεις αυτον που ξερει.... τον παιδιατρο τον θελουμε στις δυσκολες στιγμες, να ξερει ιατρικη καλη να ειναι προσεκτικος στην κλινικη εξεταση , να συμβουλευει σωστα με απλα λογια αλλα και επιστημονικα την μανουλα οταν το μικρουλακι αρρωστησει, να ξερει πολυ καλα να εκτιμησει την αναπτυξη του παιδιου και αλλα πολλα και σημαντικα για εναν γιατρο. Ο θηλασμος ειναι αλλο θεμα...

Καλη συνεχεια και ειμαι σιγουρη οτι θα τα πατε περιφημα με τον μικρο ερωτα σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...