Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Κοριτσια μολις γύρισα απο το καρδιοτοκογραφημα.. φαινεται οτι η μητρα μου κανει συσπάσεις οση ωρα ημουν εκει το μηχάνημα κατεγραψε 4-5 συσπασεις! Τις οποιες δεν νιωθω ρε παιδια αλλα ο γιατρος μου ανησυχισε κ μου ειπε να παω κ αυριο να το ξανακανουμε.. αν κανει τα ιδια θα πρεπει να ανεβω Αθήνα αυριο κιολας να ειμαι κοντα στο μαιευτήριο για καθε ενδεχόμενο...


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσια μολις γύρισα απο το καρδιοτοκογραφημα.. φαινεται οτι η μητρα μου κανει συσπάσεις οση ωρα ημουν εκει το μηχάνημα κατεγραψε 4-5 συσπασεις! Τις οποιες δεν νιωθω ρε παιδια αλλα ο γιατρος μου ανησυχισε κ μου ειπε να παω κ αυριο να το ξανακανουμε.. αν κανει τα ιδια θα πρεπει να ανεβω Αθήνα αυριο κιολας να ειμαι κοντα στο μαιευτήριο για καθε ενδεχόμενο...

Αγγελακι μου καμια ενοχληση δεν νιωθεις? ουτε καν να σφιγγει η κοιλιτσα(το γνωστο πετρωμα)

Και εμεις εχουμε τετοιες ενοχλησουλες χωρις ομως καθολου πονο!

Αυριο θα κανω πρωτη φορα καρδιοτοκογραφο.


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αν σας ενδιαφερει μου εστειλαν αυτην την προσφορα για προιοντα Mustela -50% δειτε εδω...http://www.pharmasofia.gr/mustela-m-134.html?c=6&utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=20140901

σε ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση!!! παιδια εγω φρικαρα ομως με την ποικιλια.... αραγε τι πρεπει να παρει κανεις? εχει διαφορα αφρολουτρα κρεμες για νεογνα που δε ξερω τι πραγματικα χρειαζομαστε!!!! φφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Χαρμάκι εσύ θα την παρεις μαζί και στην συναυλία που σηματοδοτεί τα Χριστούγεννα! Χεχεχε! Θα είναι πιο γλυκια κι από ζαχαρωτό!

Ρία μου καλά έκανες και του πήρες του μικρού σου πραγματάκια. Αφού εγω στενοχωριέμαι και λέω στο 2ο τίποτα σχεδόν δε θα πάρουμε, κρίμα το κακομοίρικο.

Κι εγώ 39 εβδομάδων λέω να πάω - αν δε μας προλάβει ο κύριος, που δεν έχω βέβαια προαίσθημα. Τις προάλλες του έλεγα ημερομηνίες και κλώτσησε 2 φορές στις 21 Οκτ, οπότε νοιώθω λίγο πως τα διάλεξε αυτός τα γενέθλιά του. Κουλαμάρες θα μου πεις, αλλά γελούσαμε με το αντράκι μου.

Αντωνία μου αρέσει το countdown σου!

Εμείς ακόμη 48 μέρες έχουμε (αν πάμε τελικά 21 που λέει η χαζομαμά του μπέμπη).

Άσχετο, σας έχει αλλάξει η εμφάνιση της σελίδας του φόρουμ; Παρατήρησα κάτι μικροαλλαγές.

Edelaki, δε μου πηγαινε να μη παρω τιποτα στον μικρουλη μου... δυο παιδακια εχω... και στα δυο τα ιδια θελω να προσφερω... αν δε μπορουσα να το κανω θα ηταν λογος να μη κανω δευτερο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελακι μου καμια ενοχληση δεν νιωθεις? ουτε καν να σφιγγει η κοιλιτσα(το γνωστο πετρωμα)

Και εμεις εχουμε τετοιες ενοχλησουλες χωρις ομως καθολου πονο!

Αυριο θα κανω πρωτη φορα καρδιοτοκογραφο.

Οχι τιποτα! Και ο γιατρος το ιδιο με ρωτουσε αλλα δεν νιωθω τπτ.. η τουλαχιστον δεν ξερω τι πρεπει να νιωσω.. απο τι διαβασα στο ιντερνετ τωρα που το εψαξα αν εχεις πανω 4 συσπασεις μεσα σε μια ωρα πριν την 37η εβδομαδα ειναι ανησυχητικό. Τωρα φοβαμαι δεν θελω να ερθει πολυ νωρις.. ειναι πολυ μικρουλα.. ουτε 2100γρ. δεν ειναι.. μακαρι να ερθει στην ωρα της η ζουζουνα μου.


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα frezyderm αφρολουτρο και γαλακτωμα για τον μπέμπη, τα ιδια που επαιρνα κ στον μεγάλο μου. Επίσης επιθέματα στήθους μιας χρησης , σετ βρεφικής περιποιησης (με ψαλιδακι, θερμόμετρο, βουρτσα, χτένα, συσκευη αποφραξης μύτης, νυχοκόπτη) 1 κουτι αμπουλες φυσιολογικού ορού (για τα ματακια), υπερτονο διαλυμα θαλασσινου νερού για τη μυτούλα, βαμβακι, κρεμα λανολινης, σερβιετες για τις πρωτες μέρες, πανες του μωρου, μωρομάντηλα και γαζούλες αποστειρωμενες ... σκέπτομαι να παραγγειλω πάνες απο αγγλια... http://www.ubershop.co.uk/Nappies_Disposable/Nappies_NewBorn

τι λέτε? το εχετε ψαξει καθόλου? Εχουν μεγαλη διαφορα με Ελλάδα... αρκει να παρει κανεις πανες για ενα μήνα τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γυρίσαμε αλλά αργήσαμε..

Λίγο δυο Κεμπαπ που φάγαμε μετά εκεί κοντά, λίγο δυο μπύρες που ήπιε ο αντρουλης με τους φίλους μας απέναντι πέρασε η ώρα..

Κλείσαμε ημερομηνία 22/9 θα μπούμε τελικά. :)

Ο κωλοτουμπας μεγάλωσε πήρε 600 γρ σε 13 μέρες και ο γιατρος υπολογίζει θα βγει πάνω απο τρία κιλά!! Φτάσαμε τα 2600!!

Εχει εμπεδωθει κιόλας και μου είπε αν πηγαίναμε φυσιολογικά θα ήταν πολυ καλή η θέση του.. Τώρα τι να κάνουμε; Έτυχε!

Αυτά κοριτσια μου πέφτω για ύπνο τώρα!! Καληνύχτα!!


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιακι κοιτούσα λίγο τα χαρτια μου.

Πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ να πας από την ασφαλιστική και να μιλήσεις.

Επίσης, να ρωτήσεις την αρμόδια υπηρεσία για τα χαρτιά που χρειάζεσαι για να δηλώσεις το μωρό. Ψάξτο λίγο στο ίντερνετ, γιατί απο ό,τι θυμάμαι μένουμε και σε διαφορετικό κρατίδιο. Π.χ. εμείς έπρεπε να κάνουμε κάποιες μεταφράσεις.

Έφη μου ελπίζω να σου πέρασε καλή μου ή να σου περνάει σιγά σιγά!

Τι αγωγή πήρες;; Περαστικά και γρήγορα.

Αυτο το μπανάκι Κατερίνα, για να καταλάβω, μπαίνει μέσα στη μπανιέρα για να μη σκύβεις;; :rolleyes::confused:

Σ' ευχαριστω πολυ edel μου!!!Δεν εχει περασει ακομη χθες να φανταστειτε ειχα 38,1 πυρετο...κλαμα κ κακο..αφου εφτασα στο σημειο να πω θελω να παω στο νοσοκομειο αλλα η γιατρος δενμου το επιτρεπει για να μην κολλησω καποιο μικροβιο!Σε χαπια παιρνω τα zinadol 500mg(απαισια)!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια.

Αγγελάκι μου ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου κι όλα θα πάνε καλά.

Εγώ είχα φτάσει να κάνω στην 26η; 27η; 6 συσπάσεις την ώρα και αύξησα το μαγνήσιο, πήρα και προγεστερόνη και όλα μια χαρά. Το ανέφερα και στο γιατρό και δεν ανησύχησε. Ο τραχηλάκος σου πως είναι; Όλα μια χαρά θα πάνε, θα δεις μέσα σε μια βδομάδα η μικρή σου θα πάρει κι άλλο βάρος και την επόμενη κι άλλο και δε θα ανησυχείς πια. :)

Εφη μου κοριτσάκι μου περαστικά και πάλι. Ύπουλη στην περίπτωση σου η ουρολοίμωξη. Σίγουρα το φαρμακάκι είναι για καλό. Σε φιλώ.

Αντωνάκι 17 και σήμερα;

Μπράβο καλή μου! Όλα καλά να πάνε και θα δεις το μικρούλη σου. :)

Ριάκι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αφού καμιά στενοχωριέμαι και λέω στο 2ο δε θα πάρω καρότσι ή κουνια κλπ, αλλά τα έχω πάρει όλα unisex, με τη λογική να είναι κατάλληλα και για τα υπόλοιπα παιδάκια μας αν έρθουν, όποτε έρθουν, όχι μόνο για το μπεμπούλη.

Κι εγώ της φρέζυ ήθελα να πάρω, αλλά δεν έχουν εδώ ρε συ! Και κατέληξα στην ντόπια βελεντα. Η μαία μου είπε να μην πάρω πολλά, γιατί πιο πολύ ζημιά θα κάνω στο δερματάκι του παρά καλό. Ψιλοσυμφωνώ, ποτέ δεν έβαζα κι εγώ πολλά σε μένα. Σαπουνάκι και σαμπουαν, κρεμα για σύγκαμα (αυτη πηρα σουντοκρεμ, δοκιμασμένη απο συγγενείς και φίλους), λαδάκι και κρεμα για το κρύο να μη σκανε τα μαγουλακια μας (ΟΤΑΝ κι ΑΝ παμε βολτες καταχείμωνο).

Χαρμάκι την καλημέρα μας!

Άντρια ευχαριστούμε που μας σκέφτεσαι :)


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα και απο εμάς!

Εύχομαι όλες οι κοιλίτσες να είναι καλά! Βλέπω κάποια μωράκια ετοιμάζονται να τερματίσουν ήδη... Έντελ και Λιάκι θα φάμε σκόνη, χαχα!

Νικόλ σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! :) Με το καλό να δεχτείς το στρουμπουλάκο σου!!! Πλάκα έχουν τα ονοματάκια τους...λέω να κάνουμε μια λίστα και με αυτά! ;)

Εγώ πάλι κορίτσια έχω ψωνίσει ελάχιστα...μου έχουν δώσει ήδη τόσα πολλά ρουχάκια. Αφού λέω θα τα επιστρέψω κάποια στιγμή και δεν θα έχω τίποτα να δείχνω στο κοριτσάκι μου όταν μεγαλώσει! Ευτυχώς καρότσι και κούνια θα έχει δικά της, καινούργια, κάτι είναι και αυτό!

Angel σε καταλαβαίνω με τις συσπάσεις...ούτε εγώ έχω νιώσει κάτι, δεν ξέρω κι εγώ αν έχω κάνει ή τι πρέπει να νιώσεις...ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό και να μη βιαστεί η ζουζούνα σου!


vUqYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γκερλς!!!

Τι κανετε μεγαλες μου κοιλιτσες??

Αντωνιααα!! 22/9 ειναι το ραντεβου!!! Μπραβοοο!!!

Μαλλον πως θα κοψει την κορδελα ο ανακατωσουρας!!!!!

Μπραβο κοριτσακι μου!!!! Τι ωραιααα!!!

Αγχωθηκες ή κομπλε??

Τριστεζα καλημερα!! Τι κανει η μικρουλα της παρεας??

Εντελακι ενα μεγαλο φιλι στον κολυμβητη!!!!

Εμεις εχουμε ραντεβου σημερα με την αμαζονα μας!!! Θα κανουμε και νστ!!

Μπειτε να κανουμε παρεακι!!!

Αντρια ευχαριστουμε για το σαιτ!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!

Ευχαριστούμε για τις ευχές!!

Έχω ψιλόαγχωθει για το μετά οχι τόσο για τη καισαρικη.. Δεν χαμπαριάζω απο χειρουργεια εγω.

Η αλήθεια ειναι οτι θελω να ξεφουσκώσω και να ηρεμήσω αφού το μωρό μου όσο κ να μεγαλώνει δεν σταματάει να κλωτσάει κ να κάνει όπως έκανε στον έβδομο..

Ολα ησυχαζουν στον ένατο αφού δεν έχουν χώρο αυτός δεν αλλάζει τροπάρι εκεί κλωτσιά κ κακό!!

Βέβαια μετα θα ειναι χειρότερο το ζόρι αλλά τουλάχιστον θα τον έχω αγκαλιά!!

Περιμένουμε κ τα δικά σας νέα!


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο εμένα!!! χθες είχαμε γιατρούλη και κάναμε καρδιοτοκογράφημα...όλα δείχνουν δόξα τον Θεό μια χαρά.Λόγω βέβαια των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε,την ερχόμενη Πέμπτη έχουμε και πάλι καρδιοτοκογραφημα κι άλλο ένα Doppler ...

αν και με γεμίζουν άγχος οι συνεχείς εξετάσεις,απο την άλλη ανυπομονώ να βλέπω το κοριτσάκι μου...

Ξέχασα να σας πω πως είμαστε και κάποιες μερούλες πιο μπροστά στον υπερηχο,οπότε και φθάσαμε αισίως τις 33 εβδομάδες !!!

Angel1990 φαίνονται οι συσπάσεις στο καρδιοτοκογράφημα; δεν το ήξερα...εύχομαι αύριο να είναι όλα καλύτερα και να σου φύγει το άγχος...

Edel μίλησα χθες με τον γιατρό για τον τοκετό,νοσοκομείο κλπ ,αλλά εκτενέστερα θα μιλήσουμε μολις κλείσω την 34-35 εβδομάδα,γιατι σε εμένα προέχουν τα άλλα ζητήματα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Αντωνία με την ψυχραιμία σου!!!

Καλά το κάνεις και δε χαμπαριάζεις, εγώ η κότα φοβάμαι πως θα πιάνω το μπέμπη με την τομή στην κοιλιά, χαχαχα!

Είναι αλήθεια πάντως πως κι εγώ ήδη αρχίζω και δυσκολεύομαι, ο μικρός κάποιες φορές διαμαρτύρεται ακόμη κι όταν κάθομαι στο τραπέζι να φάω, θέλει ξάπλα για να έχει... άπλα! Που να ήμουν στον 9ο όπως εσείς!

Αλλά η αλήθεια είναι πως θέλω σίγουρα μετά το πρώτο δεκαήμερο του Οκτ να γεννήσω. Ασ' τον μέσα να μεγαλώσει λιγάκι κι ας με αφήνει νηστική, δεν πειράζει.

Γεια σας Χαρμάκια μας! Μουτς κι απο μας!

Κορίτσια θα βάλετε ζώνη μετά τη γέννα;;

Και κυρίως μετά την καισαρική;; Κάπου διάβασα για ζώνη καισαρικής.

Δεν ξέρω και πως να την ψάξω..

Η μαμά μου υποστηρίζει πως το λαστεξ μετα τη γέννα την έσωσε, αλλά προτιμώ μια γνώμη πιο σύγχρονη, τότε άλλα πίστευαν, άλλα έκαναν.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...