Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , a miracle please είπε:

      καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.
      Τον ξεσκονίσαμε και τον σύζυγο.

      Στον Λυμπ...λο. είχαμε κάνει επίσης όλες τις εξετάσεις όσον αφορά σπερμα, καρυοτυπο κτλ.
      Γι’αυτο μας λένε συνέχεια για την ηλικία.

      Απλά σε συζητήσεις που έκανα εκεί στην αναμονή της ωοληψιας και που έχω λίγο διαβάσει πριν γίνω μέλος, κατάλαβα πως καλό θα ήταν να βρω γιατρό που κάνει συχνά ivf με δωρεα ωαρίων. Δεν θα επέλεγα τον γιατρό που είχα πάει τελευταία διότι εκείνος είναι καθαρά στο κομμάτι ivf με δικά σου. Γι’αυτο ρωτησα. 

       

       

      Δεν ξέρω σε ποιον γιατρό ή κέντρο είσαι.. υπάρχουν πολλοί.. θα πω κάποια ονόματα  όσο γίνεται.. τσιρ, ψαθ, σακ, Νικόλ, για αυτούς γνκ δεν έχω ακούσει αρνητικά  σχόλια..υπάρχουν και άλλοι πολλοί.. η καθεμία  από ένας θα έχει και θετικές  και αρνητικές εμπειρίες για πάνω από έναν γιατρό..

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

αύριο θα είμαι 35 ακριβώς.. δεν νομίζω να το κόψω το μαγνήσιο... δεν θα χρειαστώ συσπασούλες για την καισαρική... η αναισθησία με αγχώνει θέλω ολική αλλά μάλλον δεν θα μου την κάνουν εύκολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρες κι από εμάς!

Λιαλιακι (Λιάκι για συντομία, χε) άντε μας ήρθες επιτέλους!

Πέρασες πολλά καλή μου, αλλά συνέχισε να είσαι αισιόδοξη κι όλα θα πάνε καλά. Επέστρεψες Γερμανία τελικά, εε; Χωρίς να ξέρω, έχω την εντύπωση πως αν σου βρουν κι εδώ κάτι στην εγκυμοσύνη σε προσέχουν αρκετά - ελπίζω πραγματικά να νιώθεις ασφάλεια, είναι το πιο σημαντικο.

Όσο για τις ετοιμασίες, εε πόσα θες πια; Όλα θα γίνουν, μόνο να μην αγχώνεσαι. Κι εγώ ψιλοξάπλα είμαι λόγω μικρού τραχήλου, οπότε τις δουλειέςτα κάνει το αντράκι μου. Ρώτα με ό,τι θες, αν και νοιώθω ότι δεν έχω ιδέα από το σύστημα, χαχαχα! Στείλε μου και πμ, κανένα πρόβήμα δεν υπάρχει.

Σκέψου θετικά και κάνε υπομονή ένα μήνα. Μετά θα είσαι στον 9ο, όλα καλά θα πάνε, θα δεις :)

Σειρηνα μας χαίρομαι ειλικρινά που είσαι καλύτερα.

Πως και δε σου έδωσαν μαγνήσιο ή κάτι για τις συσπασούλες;; Κι εμείς παίρνουμε μαγνήσιο, γιατί είχαμε αρκετές και τώρα πάμε καλύτερα. Βέβαια, ο γιατρός σου ξέρει πολύ καλύτερα από τον καθένα.

Τριστεζάκι κι άλλος στη γαλαρία, είδες; Πλέον ο μπέμπης μου δε νοιώθει μοναξιά, χεχε, έχει 2 κοριτσάκια να πάιζει.

Αντωνάκι, Χαρμάκι, Ριάκι κι όσες ξέχασα τα φιλιά μας.

(Αυτό με την τουαλέτα το είχα διαβάσει, αλλά δεν περίμενα να το έχω σε τέτοιο βαθμό.. Και κάποιες από εσάς είστε ήδη στον 9ο, ενώ εμείς αρχές 8ου.. που θα πάει, οέο;;;).

αχ ναι επέστρεψα επιτέλους και χαίρομαι μια πλευρα,γιατι αν έμενα Ελλάδα ίσως να μην είχαμε ανακαλύψει το θέμα με τα ένδυμα του συκωτιού...

Η αλήθεια είναι πως νιώθω και ασφάλεια πλεον με τους γιατρούς εδω γιατι με εχουν πολυ στο ψάξιμο ... ( ευτυχώς έπεσα και σε καλούς ανθρώπους όπως όλα δείχνουν...) Ετοιμάζομαι και " τρέχω" όσο μπορώ,όμως υπάρχουν τόσες πολλες άλυτες απορίες στο μυαλό μου,που αν και εχω δυο εβδομαδες που επέστρεψα σπιτάκι μου,δεν πρόλαβα λόγω των σοβαρότερων θεμάτων να ρωτήσω κάποιον...

Έτσι σκέφτηκα να " ζαλίσω" αρχικά εσένα....

Καταρχήν εσυ πως ανακάλυψες το θεματάκι με τον τράχηλο;;;

Οταν ήρθα μου ζήτησε στην πρωτη επίσκεψη ο γιατρος να μου κανει κολπικό υπερηχο για να δει τον τράχηλο κι εγω αρνήθηκα...

ευτυχώς έφυγε σε διακοπές και βρήκα αντικαταστάτη του,ο οποίος είναι φοβερός γιατρος...

τον ρώτησα αν θα μου κάνει κολπικό υπέρηχο και μου είπε πως όχι...

μου έκανε κατδιοτοκογράφημα,υπερηχο κοιλιακό,Doopler και με εξέτασε και με το χερι του απο κατω...( δεν ξερω τον λόγο...)

Η άλλη μου απορία είναι που θα βρω μαία...,αν είναι απαραίτητη,πόσο συχνα την βλέπω ,τι ακριβως θα με μάθει κι αν καλύπτεται απο το ΑΟΚ.

Τέλος για αρχη...,( χαχαχαχα!!!) ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το νοσοκομείο αν το επέλεξες εσυ και την διαδικασία που ακολούθησες...χρειάστηκες κάποιο παραπεμπτικό ;;;

Link to comment
Share on other sites

γιατί λόγω επαγγέλματος έχω δει πολλές καισαρικές και αποκλείεται να είμαι ήρεμη,,,,προτιμώ να κοιμάμαι!!!

Και δεν θα σε πειράξει να μη δεις το μωρό με το που γεννηθεί;:confused:

Εγω θελω να κάνω επισκληριδιο για να τον δώ αμεσως :oops:


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Edel μου,ακόμη δεν επέστρεψα και σε ζάλισα...

κάτι ακόμη...το πως θα γεννήσεις απο ποιον εξαρτάται;;; είναι καθαρά δική σου απόφαση ή δική σου σε συνάρτηση με τον γιατρο που σε παρακολουθεί;

Επίσης αν γεννήσει κάποιος με καισαρική είναι προγραμματισμένη ή παμε νοσοκομείο οταν μας πιάσουν οι πόνοι;

Link to comment
Share on other sites

ας είμαστε γερές και οι δύό μας και θα έχω μια ζωή να την βλέπω μετά... τόσο καιρό περιμένω να την δω τι είναι ακόμη μισή ώρα...το θέμα με εμένα είναι να είμαι ήρεμη και να μην ανεβάσω σφυγμούς μονό με ολική το καταφέρνω αυτό... είμαι και αγχώδης γενικά...

Link to comment
Share on other sites

αχ ναι επέστρεψα επιτέλους και χαίρομαι μια πλευρα,γιατι αν έμενα Ελλάδα ίσως να μην είχαμε ανακαλύψει το θέμα με τα ένδυμα του συκωτιού...

Καλως μας ήρθες λοιπόν! Όλα καλά θα πάνε! Το έχω ακούσει κάποιες φορές το θεματάκι με τα ένζυμα, πολύ χαίρομαι που στο βρήκανε!

Η αλήθεια είναι πως νιώθω και ασφάλεια πλεον με τους γιατρούς εδω γιατι με εχουν πολυ στο ψάξιμο ... ( ευτυχώς έπεσα και σε καλούς ανθρώπους όπως όλα δείχνουν...) Ετοιμάζομαι και " τρέχω" όσο μπορώ,όμως υπάρχουν τόσες πολλες άλυτες απορίες στο μυαλό μου,που αν και εχω δυο εβδομαδες που επέστρεψα σπιτάκι μου,δεν πρόλαβα λόγω των σοβαρότερων θεμάτων να ρωτήσω κάποιον...

Έτσι σκέφτηκα να " ζαλίσω" αρχικά εσένα....

Καταρχήν εσυ πως ανακάλυψες το θεματάκι με τον τράχηλο;;;

Εμείς το ξέραμε ήδη το θεματάκι και φοβομασταν για ανεπάρκεια, οπότε από τη Β επιπέδου και μετά το κοιτάμε κάθε φορά - κι αν χρειαστεί κάθε εβδομάδα.

Οταν ήρθα μου ζήτησε στην πρωτη επίσκεψη ο γιατρος να μου κανει κολπικό υπερηχο για να δει τον τράχηλο κι εγω αρνήθηκα...

Γιατί βρε;; Δεν πονάει!

Ίσα ισα θα ηξερες τώρα.

ευτυχώς έφυγε σε διακοπές και βρήκα αντικαταστάτη του,ο οποίος είναι φοβερός γιατρος...

τον ρώτησα αν θα μου κάνει κολπικό υπέρηχο και μου είπε πως όχι...

μου έκανε κατδιοτοκογράφημα,υπερηχο κοιλιακό,Doopler και με εξέτασε και με το χερι του απο κατω...( δεν ξερω τον λόγο...)

Άουτς πόνεσα! Εμένα το διαστολέα ίσα ίσα μου βάζει για να πάρει κολπικό υγρό και δε νοιώθω καθόλου άνετα. Εννοείς ψηλάφισε τον τράχηλο;; Η απλα κοίταξε;;

Η άλλη μου απορία είναι που θα βρω μαία...,αν είναι απαραίτητη,πόσο συχνα την βλέπω ,τι ακριβως θα με μάθει κι αν καλύπτεται απο το ΑΟΚ.

Τέλος για αρχη...,( χαχαχαχα!!!) ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το νοσοκομείο αν το επέλεξες εσυ και την διαδικασία που ακολούθησες...χρειάστηκες κάποιο παραπεμπτικό ;;;

Το ΑΟΚ δεν ξέρω τι είναι να σου πω την αλήθεια.

Αλλά τη μαία την καλύπτει η ασφάλεια, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου.

Έρχεται σπίτι σου, σε βοηθά στο θηλασμό, στο πρώτο μπανάκι, ζυγίζει το μωρό κλπ. Στον παιδίατρο θα πηγαίνεις για τους ελέγχους και για τα εμβόλια. Εμάς μας είπε για παιδίατρο ο γενικός γιατρός μας, ρώτησε τον να σε κατευθύνει.

Επίσης αν γεννήσεις φυσιολογικα μπορεί να σου δειξει κάποιες αναπνοές, ασκησούλες κλπ. Καλύτερα να ψάξεις για μάια από τώρα, γιατί είναι λίγο ένα θέμα να βρεις. Ρώτα στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις να σου δώσουν λίστα από μαίες.

Το νοσοκομείο το επέλεξα εγώ, πήγα στις ξεναγήσεις που κάνουν. Το επέλεξα με κριτήριο να έχει νεογνολογική κλινική και να είναι καθαρό. Να μου προσφέρει ασφάλεια δηλάδη. Πήρα Uberweisung από το γιατρό να μιλήσω για την καισαρική και σε κανενα μήνα θα κάνουμε και εγγραφή (Anmeldung).

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Με το μαλακό και ήρεμα, όλα θα γίνουν!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Edel μου,ακόμη δεν επέστρεψα και σε ζάλισα...

κάτι ακόμη...το πως θα γεννήσεις απο ποιον εξαρτάται;;; είναι καθαρά δική σου απόφαση ή δική σου σε συνάρτηση με τον γιατρο που σε παρακολουθεί;

Επίσης αν γεννήσει κάποιος με καισαρική είναι προγραμματισμένη ή παμε νοσοκομείο οταν μας πιάσουν οι πόνοι;

Όπως θες μπορείς να γεννήσεις.

Εγώ το συζήτησα με το γιατρό μου, δε μου έιπε και πολλά - το άφησε επάνω μου, με το γιατρό Ελλάδα, με το γιατρό της κλινικής και με τον άντρα μου.

Απλώς αν θελήσεις εσύ να κάνεις καισαρική κάπου γράφεται ότι ήταν εκούσια! Δεν ξέρω που ακριβώς και τι επιπτωσεις εχει.

Μπορείς να γεννήσεις και με προγραμματισμένη αλλά κι όταν έρθει η ώρα.

Αυτό δεν το έχω αποφασίσει εντελώς, αν και πιστεύω θα πάω προγραμματισμένα.

Σειρηνάκι μου το σημαντικό είναι να είσαι ηρεμούλα και καλα!

Θα σας βοηθήσει και τις 2! :P


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΟΚ δεν ξέρω τι είναι να σου πω την αλήθεια.

Αλλά τη μαία την καλύπτει η ασφάλεια, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου.

Έρχεται σπίτι σου, σε βοηθά στο θηλασμό, στο πρώτο μπανάκι, ζυγίζει το μωρό κλπ. Στον παιδίατρο θα πηγαίνεις για τους ελέγχους και για τα εμβόλια. Εμάς μας είπε για παιδίατρο ο γενικός γιατρός μας, ρώτησε τον να σε κατευθύνει.

Επίσης αν γεννήσεις φυσιολογικα μπορεί να σου δειξει κάποιες αναπνοές, ασκησούλες κλπ. Καλύτερα να ψάξεις για μάια από τώρα, γιατί είναι λίγο ένα θέμα να βρεις. Ρώτα στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις να σου δώσουν λίστα από μαίες.

Το νοσοκομείο το επέλεξα εγώ, πήγα στις ξεναγήσεις που κάνουν. Το επέλεξα με κριτήριο να έχει νεογνολογική κλινική και να είναι καθαρό. Να μου προσφέρει ασφάλεια δηλάδη. Πήρα Uberweisung από το γιατρό να μιλήσω για την καισαρική και σε κανενα μήνα θα κάνουμε και εγγραφή (Anmeldung).

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Με το μαλακό και ήρεμα, όλα θα γίνουν!

έχεις ήδη γνωριστεί με την μαία;

Σε νοσοκομείο εχω καταλήξει κι εγω ,απλα δεν γνώριζα τι διαδικασια θα πρεπει να ακολουθήσω ώστε να δηλώσω οτι θέλω να γεννήσω εκεί...

Άρα λοιπον θα πάρω άberweisung ( ίσως μου δωσει κι ο γυναικολόγος...) και θα παω εκεί με αυτό...,φαντάζομαι πολυ πριν το προκαθορισμένο ραντεβού...Έγγραφη; τι έγγραφη;

και η καισαρικη στην δική σου περίπτωση ας πούμε θα είναι προγραμματισμένη; και απο τι εξαρταται και ποιον;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όπως θες μπορείς να γεννήσεις.

Εγώ το συζήτησα με το γιατρό μου, δε μου έιπε και πολλά - το άφησε επάνω μου, με το γιατρό Ελλάδα, με το γιατρό της κλινικής και με τον άντρα μου.

Απλώς αν θελήσεις εσύ να κάνεις καισαρική κάπου γράφεται ότι ήταν εκούσια! Δεν ξέρω που ακριβώς και τι επιπτωσεις εχει.

Μπορείς να γεννήσεις και με προγραμματισμένη αλλά κι όταν έρθει η ώρα.

Αυτό δεν το έχω αποφασίσει εντελώς, αν και πιστεύω θα πάω προγραμματισμένα.

Σειρηνάκι μου το σημαντικό είναι να είσαι ηρεμούλα και καλα!

Θα σας βοηθήσει και τις 2! :P

Edel δεν είχα δει την απάντηση σου και σε ξανα ρώτησα...

"και η καισαρικη στην δική σου περίπτωση ας πούμε θα είναι προγραμματισμένη; και απο τι εξαρταται και ποιον;;;"

άκυρη λοιπον η ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

έχεις ήδη γνωριστεί με την μαία;

Σε νοσοκομείο εχω καταλήξει κι εγω ,απλα δεν γνώριζα τι διαδικασια θα πρεπει να ακολουθήσω ώστε να δηλώσω οτι θέλω να γεννήσω εκεί...

Άρα λοιπον θα πάρω άberweisung ( ίσως μου δωσει κι ο γυναικολόγος...) και θα παω εκεί με αυτό...,φαντάζομαι πολυ πριν το προκαθορισμένο ραντεβού...Έγγραφη; τι έγγραφη;

και η καισαρικη στην δική σου περίπτωση ας πούμε θα είναι προγραμματισμένη; και απο τι εξαρταται και ποιον;;;

Αν πας για καισαρική τότε ναι, θες Überweisung για να μιλήσεις με το μαιευτήρα στο νοσοκομείο. Να συζητήσετε αν θα ειναι προγραμματισμένη ή όχι, να κάνετε κανένα υπέρηχο, γενικά να κάνετε κουβεντούλα. Αλλιώς μπορείς να κλέισεις ένα ραντεβού με μαίες του νοσοκομείου (τουλάχιστον σε αυτό που πήγα το έκαναν κάποιες).

Εγγραφή κάνεις για να σου πάρουν ιστορικό, να μην τρέχεις τελευταία στιγμή. Αν μιλάς γερμανικά πάρε ένα τηλ και ρώτα τι πρέπει να κάνεις για την εγγραφή ή αν χρειάζεται Überweisung κλπ. Αν όχι στείλε τον άντρα σου στο νοσοκομείο να ρωτήσει, χεχε. Μπορεί να μη χρειάζεται και τίποτα από όλα αυτά.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για καισαρική τότε ναι, θες Überweisung για να μιλήσεις με το μαιευτήρα στο νοσοκομείο. Να συζητήσετε αν θα ειναι προγραμματισμένη ή όχι, να κάνετε κανένα υπέρηχο, γενικά να κάνετε κουβεντούλα. Αλλιώς μπορείς να κλέισεις ένα ραντεβού με μαίες του νοσοκομείου (τουλάχιστον σε αυτό που πήγα το έκαναν κάποιες).

Εγγραφή κάνεις για να σου πάρουν ιστορικό, να μην τρέχεις τελευταία στιγμή. Αν μιλάς γερμανικά πάρε ένα τηλ και ρώτα τι πρέπει να κάνεις για την εγγραφή ή αν χρειάζεται Überweisung κλπ. Αν όχι στείλε τον άντρα σου στο νοσοκομείο να ρωτήσει, χεχε. Μπορεί να μη χρειάζεται και τίποτα από όλα αυτά.

ευχαριστώ πολυ Edel!!! Ίσως περάσω απο εκεί αύριο να ρωτήσω...ετςι κι αλλιώς δίπλα μου είναι ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Λιαλακι καλως ορισες με το καλο η μπεμπα σου, τα δυσκολα ειναι πισω σου και σιγουρα θα σβηστουν με την τεραστια χαρα που σε περιμενει!!!

Με τις ετοιμασιες μην ανησυχεις εχεις ηδη τα σημαντικα τα υπολοιπα μη νομιζεις μπορει και σε 1 μερα να γινουν!! Και εγω ειχα μεινει πισω και ξαφνικα με 2 φορες μονο ετοιμαστικα και ημουν στα μεσα του 8ου! Την μια μαλιστα πηγε ο αντρας μου... οποτε μπορει να το κανεις και ετσι!

Μπανακι δεν πηραμε ακομα τον πρωτο μηνα θα τον κανω στην βρυση μετα σκεφτομαστε αυτο λογω μεσης http://www.irabebe.gr/product/0010514/vasi-gia-baniera

θηλαστρο και μπιμπερο επισης δεν πηρα, θα δω πως θα παει και παιρνω αφου γεννησω...

Οποτε μην αγχωνεσαι σε μια χαρα σταδιο βρισκεσαι!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φουσκιτσεςςς!!Πως ειστε;;;Εμεις εμαστε πολυυυ χαλια κρυφοουρολοιμωξη παθαμε...ειχα τρομερους πονους χαμηλα δεξια στην ωοθηκη και για λιγες ωρες ειχα δεκατα 37,5....ο πονος αφορητος κοριτσια μου ευτυχως πηγαμε στη γιατρο να δουμε τη μπουμπου ηταν μια χαρα ζωηρουλα..φοβαμαι να μην νιωθει τον πονο που τραβαω αλλα ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν νιωθει τιποτα το αστερακι μου!!!Κοριτσια ηθελα τα φωτα σας...εγω ειχα αναρρωτικη 2 μηνες απ' τη δουλεια ολα τα χαρτια τους τα πηγαινα κανονικα οτι χρειαζοντουσαν αλλα απο της 29/8 εχω βγει στις 56 μερες που δικαιουμαι(ιδιωτικος υπαλληλος) αλλα δεν ρωτησα αν πρεπει να παω καποιο χαρτι απο το ικα στον εργοδοτη...μηπως ξερει καποια;Κ κατι ακομη τι δικαιουμαστε οι ιδιωτικοι υπαλληλοι περα απο τις 56μερες πριν κ 63 μερες μετα τον τοκετο κ τον 6μηνο του οαεδ?σε λεφτα(επιδομα) παιρνουμε κατι;πρεπει να τους καταθεσουμε χαρτια πριν γεννησουμε;συγνωμη αν εγινα κουραστικη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...