Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 21/9/2024 at 10:22 ΠΜ, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλησπέρα καλή επιτυχία εύχομαι 🥰 επιτρέπεται να μας πείτε ποιος σας ανάλαβε στο Έλενα και με ποιο τρόπο ενδεχομένως γίνεται η παραπομπή ; Πόσο καιρό σας πήρε για να ξεκινήσουν την διαδικασία ; 

      Σας είχαν αναφέρει σπερματεχγυση ; Η απευθείας εξωσωματικη ;

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Kαλημέρα όμορφες.

Αγγελάκι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! Πάντα γερή και δυνατή να είσαι, με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

Ριακι μια φορά καλά θυμόμουν και μπερδευτήκαμε! χιχιχι! Εγώ σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα κι ας είχες θέμα και την πρώτη φορά! Ας σκεφτούμε αισιοδοξα!

Κατερίνα μου ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να επηρεάζουν τα φρούτα. Γνωρίζω πως έχουν ζάχαρη, αλοίμονο, αλλά είναι ό,τι πιο υγιεινό υπάρχει (έλεγα εγώ τώρα). Από άμυλο έτρωγα αρκετά, γιατί μου δημιουργούσε φοβερό πρόβλημα στο πεπτικό σύστημα ο σίδηρος σε συνδυασμό με το μαγνήσιο και κάπως έπρεπε να το ισορροπήσω - τώρα κάπως στρώσαμε.

Το αποτέλεσμα είναι πως ο σίδηρος μειώθηκε κι άλλο (παρόλα τα χάπια), συσπασούλες έχουμε μερικές (παρόλο το μαγνήσιο), θρομβοφιλία έχουμε!! και τώρα έχουμε και διαβήτη! Μια ομορφιά!

Παρόλα αυτά, σήμερα ξημέρωσε μια καινούρια μέρα και το βλέπω πιο θετικά το θέμα.

Πάντως είστε όλες πολύ γλυκές και σας ευχαριστώ.

Την καλημέρα μου σε όλες και εύχομαι σε όσες περιμένουν ή δεν έχουν κάνει ακόμη την εξέταση να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα!!!!


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κι από μένα!!!

Τι μου κανετε σήμερα? Πως ξυπνησατε?? Εγω με ζαλάδες.... (που τις θυμήθηκα!!)

Ο μπέμπης εκανε τα απιστευτα του πρωι πρωι.... αξιοποιεί πλέον όλο το χωρο που εχει και η μαμα καμαρωνε!! χαχα!! Σήμερα θα δουμε και ποσο μεγαλωσαμε!!

Εντελ και εγω τα φρουτα τα ειχα σαν νερακι!! Το ηξερα κι εγω για την ζαχαρη που εχουν αλλα υπεθετα οτι ειναι η καλη ζαχαρη ή τελοςπαντων οτι θα πρεπει να φαω ενα καφασι για να βλαψουν!! Και εχω κολλημα με τα φρουτα γενικοτερα τα καλοκαιρια μονο με φρουτα ζω!!

Με τον περιορισμό σε αμυλο και υδατανθρακες το μονο θεμα ειναι οτι δυσκολευομαι καθε μερα να βρω τι θα μαγειρεψω....

Για τις συσπασεις τι σου λενε? Εμενα δεν με καλυπτει το μαγνησιο μονο και παιρνω και προγεστερονη..

Σήμερα αποφάσισα να ξεκινησω την πρωτη πλυση των μωρουδιακων!!! Θα κανω μια γερη πλυση την 1η φορα και ξανα λιγο πριν μπω στον μηνα μου μια 2η με πιο ήπια δοση προδερμ και πολλα ξεβγαλματα! Θα μυρισει το σπιτι μωρουδήλα!!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερίνα.

Κι εγώ έτσι νόμιζα, πως πρέπει να φάω ένα κιλό κεράσια για να υπάρξει θέμα.

Καρπούζει εδώ δεν τρώω, εχουν απαλό ροζ χρώμα, πολύ άσπρο και είναι σαν άρρωστα. Το ίδιο και τα πεπόνια. Φράουλες και ροδάκινα τσάκιζα.

Για πες μου ρε Κατερίνα για τις συσπάσεις, έχεις πολλές;;; Εγώ δε νιώθω πολλές, μια φορα ξύπνησα το βράδυ βεβαια από συσπάσεις, αλλά φοβάμαι λόγω του μήκους τραχήλου. Μαγνήσιο μου είπε ο γιατρός από Ελλάδα 3 χαπάκια τη μέρα (βγάινει περίπου 750 mg ημερισίως) και προγεστερόνη εδώ δε μου είπε, αλλά το ξέρω από πολλές φίλες πως έπαιρναν τα κλασσικά χαπάκια (ούτρο...). Θα ρωτήσω την Παρασκευή πάντως, αλλά δε νομίζω να βγάλω άκρη.. Μάλλον θα δουλέψει η τηλεφωνική ιατρική πάλι! :/

Τα ρούχα θα τα πλύνω (με βοήθεια) τον άλλο μήνα εγώ. Λέω να ξαπλάρω γενικά γιατί έχω φοβηθεί είναι η αλήθεια.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Nα ξαπλάρεις!!! Τον αλλο μηνα ειναι μια χαρα να ξεκινησεις!

Λοιπόν εγω τις συσπάσεις τις αντιλαμβανομαι απο την αρχη της εγκυμοσυνης με πονο στη μεση (σαν περιοδου) και μπροστα χαμηλα! Στην αρχη 1ο τριμηνο ειχα συνεχεια επαιρνα μεχρι και 5 ουτροτζ... την ημερα που ηταν το μαξιμουμ και παλι ειχα! Τις βλεπαμε και στον υπερηχο ...

Στο δευτερο τριμηνο που αρχισα και το μαγνησιο 243mg και 4 ουτροτζ... τη μερα ημουν οκ αλλα μολις πλησιαζε η ωρα του ουτροτζ... αρχιζαν και 15λεπτα αφου το επερνα εφευγαν (αν 15-45 λεπτα αφου το παρουμε ο πονος ή οι ενοχλησεις φυγουν ειναι αποδειξη οτι ειναι συσπασεις!) Η γιατρος απο την 20ή εβδ. και μετα μου διπλασιασε το μαγνησιο και μου μειωσε στα 3 τα ουτροτζ...

Παρολαυτα υπηρχαν μερες που επερνα και 4ο... υπηρχαν μερες που επερνα και 2...

Η οδηγια ηταν - όταν νιωσω συσπασεις ουτροτζ.. δεν θελει να εχω τις συγκεκριμενες (πονος μεση/μπροστα χαμηλα)

Δηλ. η γιατρος θελει να παιρνω οσα ουτρ χρειαζομαι ουτε 1 περισσοτερο ουτε 1 λιγοτερο.. τωρα παιρνω 2 ουτρ τη μερα και 2Χ243mg μαγνησιο και ειμαι μια χαρα! παω για το 1...

Αλλα με σκετο μαγνησιο εγώ με τιποτα!!

Επίσης μετα τις 2ο εβδ. μου ειπε οτι επειδη η μητρα ειχε φτασει στον οφαλο μπορει να νιωθω αλλιως τις συσπασεις, σαν στιγμιαιο σφιξιμο μεχρι τον οφαλο... αυτες μου ειπε αν ειναι μεχρι 3 τη μερα δεν μας πειραζει γιατι ειναι λογικο απο τις κλωτσιες του μωρου στα τοιχωματα και ειναι και εξασκηση της μητρας..

Εγω αυτες δεν τις ενιωσα μεχρι στιγμης (στο αναφερω ομως γιατι μπορει να εχεις αυτες εσυ..)

Σήμερα θα ρωτησω για τις braxton hicks που υποψιαζομαι οτι τωρα 1 βδομαδα εχω νιωσει 2-3 φορες, εχω νιωσει πολυ σφιχτη την κοιλια μου να τεντωνει να τεντωνει σε σημειο που λεω θα σκιστει το δερμα.. αλλα χωρις καθόλου πονο! Θα ρωτησω και θα σου πω και γι'αυτο...

Ουφ πολλα εγραψα ελπιζω τουλαχιστον να διαβαζονται και να ειναι κατανοητα..:tongue:


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μου λες.

Έχω μια μικρή απορία και ελπίζω να μη σε έπρηξα.

Όταν λες πόνο χαμηλά εννοείς πόνο, όχι σφίξιμο ή πόνο περιόδου.

Γιατί έχω κάμποσο καιρό τώρα χαμηλά, εκεί που περίπου είναι οι ωοθήκες, το αναφέρω συνέχεια, αλλά με γράφουν.

Χθες το βράδυ είχα μπόλικους τέτοιους πόνους. Πήρα μαγνήσιο, ξάπλωσα να κοιμηθώ και νομίζω πέρασε. Όταν ξαπλώνω γενικά περνάνε.

Αα και τα ουτρο τα παίρνεις κολπικά ή από το στόμα;


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μανουλες!!! Τι μου κανετε κοιλιτσες??

Διαβασα για τσιμπιμενες τιμες στην καμπυλη.. Να μου ειστε ηρεμες ολες και ολα θα ειναι καλα!!! Διατροφη θελει και ελεγχο με το μηχανακη ζαχαρου.. Δεν θελω να μου στεναχωριεστε!!! Το πολυ πολυ να γινεται μοντελακια!!!! :) Θα μιλησετε με τον γιατρουλη σας και θα ειναι ολα καλα!!!

Εντελακι μου τις συσπασεις πλεον τις καταλαβαινω και εγω... ειναι το πετρωμα/σφιξιμο της κοιλιας.. Καμια σχεση με τα ποναλακια περιοδου... Το ανεφερα στον ντοκ και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο να γινονται.. απλα αν δουμε οτι ειναι πολυ συχνες τοτε τον ενημερωνω!! Δυο φορες την μερα νιωθω σιγουρα..

Ουτρο παιρνω και εγω δεν το σταματησα καθολου.. 2 κολπικα καθε μερα.. Με εχουν κουρασει να πω την αληθεια αλλα χαλαλι... λιγο εμεινε ακομα..

Τα δικα μας τωρα..!! Εχθες πηγα μαδερ... εχει πραγματακια αλλα οτι μου αρεσε δεν υπηρχε... αχ Κατερινακι ποσο σε καταλαβαινω...

Ζιπουνακια δεν μου πολυαρεσαν τα σχεδιακια... βασικα 1 σχεδιο ειχε μεινει στο 3-6.. οποτε παω μαλλον στην λυση μαδερ αγγλιας...

Πηραμε μονο 2 σετ σεντονακια φανελενια για το πορτμπεμπε!!! Ειναι τελεια!! 2 ροζ 2 ασπρα!!

Ξεχασα να σας πω οτι μας πηραν δωρο την στρωση απο τα μαδερ με τα λουλουδακια και το ριγε!! Ειναι τελεια!!!

αντε μπειτε λιγουλακι!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χαρμάκι μου.

Εγώ έχω από όλα, χαχαχαχα!

Καμιά φορά έχω και πόνους περιόδου, αλλά πιστεύω μεγαλώνει η μήτρα. Συσπάσεις μια δυο φορές κατάλαβα, αλλά έχω τους πόνους χαμηλά που λέει η Κατερίνα αρκετά συχνά.

Ίσως πρέπει να ξαναρχίσω κι εγώ τα ούτρο, ειλικρινά ανυπομονώ να πάω την Παρασκευη, για την οπόια έχω κλεισει όλους τους γιατρούς!

πρωί: 3ωρη καμπύλη

μετά: γυναικολογο

μετά: το γενικό γιατρό για να μου συστήσει οφθαλμίατρο και παιδίατρο!!!!!!

Πάμε στα ευχαριστα!

Κοίτα και στα μαμας αν θες από Αγγλία. Εγώ από κει ξαναπήρα τα φορμάκια του μπεμπη και τα φανελλάκια. Δεν κοίταξα βέβαια για κοριτσάκια, αλλά τα unisex και τα αγορίστικα. Είχε πολύ ωραία.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια!!

Εγώ ετοιμάζομαι για το νησί! Αύριο γεννάει και η γειτόνισσα μας και θα πάμε να δούμε το μωράκι, εκτός από γείτονες είμαστε και πολύ καλοί φίλοι πια και τα αγοράκια μας θα μεγαλώσουν μαζί! Με 2 μήνες μόνο διαφορα!!Και με την άλλη φίλη και γειτόνισσα θα γεννήσει Ιανουάριο και με αυτόν 4 μήνες διαφορά! Οπως καταλαβαίνεται είμαστε ένα συγκρότημα μέσα στις εγγύους!! χαχαχχα

Οσον αφορά τις συσπάσεις, εγώ αισθάνομαι ένα σαν σφίξιμο πολύ χαμηλά και να φεύγει, φαντάζομαι ότι αυτό είναι.

Επίσης να σας πω ότι πια δεν κοιμάμαι καθόλου.. Σήμερα είμαι με 2 ώρες ύπνου μιας και ο μικρός στις 5 είχε όρεξη για ακροβατικά!!


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχες κοριτσια!!!

Να σας ρωτησω τις συσπασεις πως θα τις καταλάβω? Ακομα δεν εχω νιωσει κάτι περιεργο αλλα δν ξερω και πως ειναι κιολας... υπαρχει περίπτωση να τις μπερδεψω με τις κινήσεις του μωρου ή καμιά σχεση?


E2Plp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Angel Χρονια πολλα κοριτσακι μου!!! Πολυχρονη!! Με το καλο το μπεμπακι!!!

Αντωνια με το καλο να μας ερθεις!!

Εντελακι μου θα ριξω και μια ματια στο μαμας!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eντελ τα παίρνω απο το στόμα τα ουτρο αλλα δεν εχει σημασία... αν αυτο που νιωθεις περναει οταν ξαπλωσεις τοτε δεν ειναι συσπασεις...

Αυτο που εχει η Χαρμα οπως πολυ σωστα ειπε ειναι οι φυσιολογικες συσπασεις που γινονται και εαν ειναι λιγες τη μερα δεν υπαρχει προβλημα! Δεν θυμαμα ποια ρωτησε αλλα δεν τις μπερδευεις μς τις κινησεις του μωρου με τιποτα! Ειναι οπως το περιεγραψε η Χαρμα!

Εγω οι πονοι που νιωθω (τους οποιους δεν θελουμε) δεν περνανε ουτε αν ξαπλωσω ουτε αν ενεργηθω ουτε με τιποτα μονο με ουτρο... ειναι κυριως στη μεση (αλλα σαν της περιοδου στη μεση οχι οπως οταν απλα ποναει η μεση μας!) και μπροστα θα πανε μετα (αν δεν τους προλαβω) στο κεντρο σαν βαρος οπως οταν περιμενουμε περιοδο...

Πονακια δεξια αριστερα σαν τραβηγματα ή τσιμπηματα ειναι αναμενομενα γιατι η μητρα ανεβαινει και τραβαει τους συνδεσμους....

Γενικα ομως πολλες φορες μοιαζουν ολα μεταξυ τους κυριως οι συσπασεις με τα εντερα και πρεπει ο γιατρος να διαπιστωσει τι ειναι...

Εγω για να καταληξω να ξερω τι μου γινεται εκανα πολλα πειραματα με τη γιαρο.. πχ την ωρα του ουτρο δεν το πινα και πηγαινα για υπερηχο.. εκει βλεπαμε οτι γινεται συσπαση και πονουσα ταυτοχρονα στη μεση! Μετα το επινα και 15 λεπτα μετα σταματουσε!

Αλλες 3 φορες εκανα nst για 30 λεπτα και τις 2 ειχα οντως συσπασεις και η μια φορα δεν ηταν συσπασεις ηταν τελικά το εντερο και το αγχος μου!

Τα ανεφερα αυτα πρωτων για να πω οτι δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο το θεμα συσπασεις αρα οτι ισχυει σε μενα σε μια αλλη δεν ισχυει απαραιτητα και δευτερων γιατι μονο ο γιατρος μπορει να μας πει τι ισχυει σε εμας!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρμα ουτε εμενα μου αρεσαν τα σχεδια στα φορμακια του μαδερ!! και φαντασου οτι ειναι χειροτερα απο τα κοριτσιστικα!

τα ελαχιστα που μου αρεσαν δεν ειχε νουμερα!

προικες, σεντονια κλπ δεν ειχε μεινει τιποτα και παρηγγειλα το σχεδιο που ηθελα... Χαρμα δεν ξερω ποιο ειναι αυτο που λες...

πηρα 2 fleece κουβερτακια αγκαλιας 19,90 το ενα απο τα μαδερ, και μετα τυχαια βρεθηκα στα orche...tra πιστευω να καταλαβατε και ειχε τα ιδια 3,50!!! Φυσικα πηρα και σπιτι που τα συγκρινα ειναι πραγματικα σχεδον ιδια!! Σας το λεω οποια θελει να παει!

Αντωνια τελεια η γειτονια σας με τα μωρακια!!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια με λιγη διατροφη το προβλημα του διαβητη διορθωνετε :-). Απο το περασμενο σαββατο κανω μετρησεις στο σπιτι. Χτες και σημερα ειναι πολυ καλα τα αποτελεσματα. Φυσικα γλυκα καθολου και μειωμενοι υδαταθρακες! Πηγα εκανα κ κατι ειδικες εξετασεις που μ εδωσε η ενδοκρινολογος. Δευτερα θα παμε να τα δουμε ολα μαζι :-) οι braxton hicks ειναι αυτες οι συσπασεις που αρχισαμε σιγα σιγα να εχουμε. Σφυξιμο στην κοιλια. Οταν Εχω κανω αναπνοες κ περνα! Ααα ειδα επιτελους το φατσακι του τρελλου μου :-). Ο ανδρας μου ειπε οτι του θυμηζει εμενα οταν κοιμαμε. Η μαμα μου στην αρχη ειπε 'μα πως εβγαλες παιδακι μου αυτην την φοτο?' μπερδευτηκε...μετα καταλαβε πως ηταν το παιδι!!! Ξ αληθεια εγω δεν βλεπω σκομα την ομοιοτητα. Μονο μου κοιτω τις φωτος αμεσως το μυαλο μου αρχιζει τα ταξιδια. Χχχ


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...