Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 21/9/2024 at 10:22 ΠΜ, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλησπέρα καλή επιτυχία εύχομαι 🥰 επιτρέπεται να μας πείτε ποιος σας ανάλαβε στο Έλενα και με ποιο τρόπο ενδεχομένως γίνεται η παραπομπή ; Πόσο καιρό σας πήρε για να ξεκινήσουν την διαδικασία ; 

      Σας είχαν αναφέρει σπερματεχγυση ; Η απευθείας εξωσωματικη ;

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Λοιπόν από ρουχαλάκια στο μεγεθος newborn ελάχιστα ισα ισα για την πρωτη βδομαδα... 5 ζιπουνάκια και 3 φορμάκια.. (κι αν τα βάλει! αλλα θα κραταω και απο το επομενο νουμερο ετσι κι αλλιως!)

Μεγεθος 0-3 γυρω στα 12 ζιπουνακια κοντο μανικι, άλλα τοσα μακρυ μανικι και γυρω στα 7-10 φορμακια - πυτζαμακια..

Πανιά βαμβακερα 18

Πανιά φανελένια 6

Κατωσέντονα βαμβακερά 5 (και 2 για πορτ μπεμπε)

Κατωσεντονα φανελενια 3 (και 1 για πορτ μπεμπε)

Πανωσεντονα 3-4

Κουβερτα κουνιας 1

Υπνοσακος (ορθογωνιος)

κουβερλί κουνιας

1 κουβερτακι αγκαλιας το καλοκαιρινο πλεκτο

1 κουβερτακι αγκαλιας fleece

1 κουβερτακι αγκαλιας πλεκτο ζεστο

3 πανες πικε

Αυτά νομίζω... (εχω παρει ελαχιστα απο αυτα - ελπιζω απο βδομαδα να τελειώσω!)


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κατερίνα ευχαριστω για τη λίστα.

Όταν λες πανιά, εννοείς αγκαλιάς;; Αλήθεια θα προμηθευτείς τόσα πολλά;;

Η αλήθεια είναι πως με προβλημάτισες με τα μακρυμάνικα φανελάκια (αυτά δε λες ζιπουνάκια;;;;). Ίσως για τέλη Οκτώβρη και χειμώνα να είναι καλύτερα...


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! Λοιπον, στο πορτ μπεμπε εκτος απο το στρωματακι το εξτρα χρειαζομαστε σελτεδακια κ σεντονακια τα οποια εγω πηρα φανελενια απο μαδερ (χαρμα , ειναι αυτα που οπως λες εχουν αλλη υφη... ειναι υπεροχα μαλακα πολυ και ζεστουλια βαμβακερα 100%) Στα μαδερ εχει ανα δυο σε σετ πανωσεντονα, κατωσεντονα ξεχωριστα. Εγω εχω το ζιπυ οποτε τα πανωσεντονα τα βαζω κ κατω και ειναι υπεροχα. Πηρα κ με λαστιχο ενα σετ να δω αν μου κανουν.. απλα ειναι λιγο τσαμπα λεφτα τα σεντονακια με λαστιχο γιατι τα απλα μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε κ για πανουλες αγκαλιας και αλλες χρησεις αργοτερα πχ καροτσι... Πηρα κ ενα σετ νεφ νεφ για πορτ μπεμπε για το σχεδιο πιο πολυ απλο βαμβακερο. Κουβερτουλες εγω πηρα μονο πικε και εχω κ μια φλις. Κοριτσια, καντε λιγο υπομονη γιατι τα δωρα θα ειναι αρκετα κ θα ειναι κριμα να μεινουν αθικτα στο τελος. Τα newborn εμενα μου ειπε η κοπελα στα μαδερ οτι ειναι για προωρα μωρα... οποτε 0-3 και 3-6 πηρα για αρχη. Επισης φανελακια με μακρυ μανικι εδω κατω δε χρειαζομαστε... τωρα αν μενετεσε περιοχες με πολυ κρυο... ισως να εχετε δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ρία!! Δεν εχει πολυ κρυο εδω (Κρητη) αλλα ξερω 'γω.. λες να μην χρειάζονται τα μακρυμάνικα? Επίσης 3-6? δεν μπορω να το πιστεψω ρε παιδι μου οτι θα παρω 3-6!! χαχα!! κατι θα ξερεις εσυ....

Και για φανελενια που λες μου λενε να μην παρω αλλα ειναι τοσο ωραια η αισθηση το χειμωνα που θελω να εχω για τις κρυες μερες!!

Edel τα πανιά είναι αυτα τα τετραγωνα τα ασπρα που εχουν παρα πολλες χρησεις...

στην αρχη με αυτα το πιανεις, το σκουπίζεις αντι για πετσετα με αυτα τον πρωτο καιρο, οποιος το πιασει βαζεις πρωτα αυτο πανω του, αν θες το φασκιωνεις με αυτα, οπου το ακουμπησεις γενικοτερα βαζεις παντα αυτο απο κατω...

Στην κουνια στην αρχη που ειναι μικρο μπορεις να βαλεις ενα μεγαλο σελτεδακι από πανω αυτο το πανί και να ξαπλωσεις το μωρο, θα αλλάζεις οσο συχνα θες και χρειαζεται το πανι και το μωρο θα κοιμαται συνεχεια στα καθαρα! και αμα σκεφτω θα σου βρω κι αλλες χρησεις!!!

Στο μαιευτηριο παντως ζητανε 15 τετοια πανια!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως τη Ρία με την εμπειρία!

Μπορεί να κάνει ρίμα, αλλά το εννοω!

Τα σελτεδάκια είναι για να προλαβάινεις τα ατυχήματα, έτσι;;

Αχ πολύ έχω μπερδευτεί με αυτα, πάρα πολύ! Μπορεί να σας φάινεται εύκολο εσάς, αλλά έχω κάνει ήδη αναζήτηση τι σημαίνει σελτεδάκια και ζιπουνάκια (τα ζιπουνάκια έμαθα ανοίγουν κι από το πλάι, σε αντίθεση με τα κορμάκια που ανοίγουν από κάτω).

Προς το παρόν έχω

4 σεντονάκια για πορτ μπεμπέ, χωρίς λάστιχο

Νομιζω έχω και 4 σελτεδάκια για πορτ μπεμπε, αλλά Ρια είναι όπως τα λες, διπλο ύφασμα, αλλά δεν είναι πολύ... νάυλον το κάτω. Απλά αλλιώτικο και μάλλον αδιάβροχο.

4 σεντόνια με λάστιχο για κούνια

2-3 πανωσέντονα και μαξιλαροθήκες

και ένα αδιάβροχο για το στρώμα της κούνιας.

Εν τω μεταξύ μου είπαν πως βάζουν τα σεντόνια και έπαθα ένα σοκ. Ένα αδιάβροχο υπόστρωμα, ένα σεντόνι με λάστιχο, ένα σελτεδάκι, μετά υποσέντονο, μετά ενα πανάκι μετά το πανωσέντονο και κάπου εκεί το έχασα.. Ο εγκέφαλός μου αρνήθηκε μάλλον να επεξεργαστεί όλη αυτή την ποσότητα κλινοσκεπασματων!

Ριξτε μας λίγο τα φώτα σας οι μανούλες, γιατί έχω καταμπερδευτέι και νομίζω έχω γεμίσει με ένα σωρό πράγματα που μου στείλανε που δεν ξέρω αν χρειάζονται και που. Ευτυχώς θα έρθει η μανούλα μου σε λίγο καιρό να με κατατοπίσει, τι να σου κάνει κι αυτή από το τηλέφωνο.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ηδη : φανελακια με κοντο μανικακι 0-3 ---->15

φανελακια -//- 3-6----->12

πανες αγκαλιας ------>06

σελτεδακια μικρο μεγεθος ------>04

-//- μεγαλα ------>02

κουβερτες--->01 φλις αγκαλιας, 01 φλις κουνιας, 01 παπλωματακι κουνιας,

01 πικε αγκαλιας, 01 πικε κουνιας, μια κουβερτουλα πλεκτη.

υπνοσακος ---> 01 με μανικια που βγαινουν με κουμπακια

πανακια μικρα για το ταισμα -------> 12

καπες -πετσετες---------> 2 σετ πετσετες (με μικρη κ μεγαλη πετσετα + 2 καπες )

μια φοβερη αλλαξιερα μπεμπε ζου... η καλυτερη θεωρω που υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι εδώ εχει κρύο μωρέ.

Εγώ το χειμώνα φοράω κορμάκι μακρυμάνικο και λεπτό φουταράκι με φόρμα παντελόνι στο σπίτι. Πολλές φορές κρυώνω και λίγο και βάζω και ζακέτα. Οπότε λέω το μωρό με φανελάκι και φορμάκι δε θα κρυώνει;

Δεν ξέρω αν ζητάνε πανάκια εδώ!!! Θα το κοιτάξω όμως. Έχω κάμποσα, αλλά ακριβή αριθμό δεν ξέρω.

Πάντως το νούμερο 0 είναι πολύ πολύ πολύ μικρό. Το είδα σε αυτά που μου στείλανε. Εγώ κοιτάω 0-3 και κυριώς 3-6. Θεωρώ, αν και όχι έμπειρη, πως καλύτερα να του είναι λίγο μπόλικο, παρά να του είναι ίσα ίσα.


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα... τα μακρυμανικα ειναι αχρηστα κ δυσκολο να φορεθουν αν εχετε ζεστο κλιμα , που εχετε!

Εdel μου, ειναι ευκολα τα πραγματα μην αγχωνεσαι... στη κουνια βαζω : καλυμα κρεβατιου, σεντονι, μετα στομισο κατω μερος του κρεβατιου ενα σελτεδακι μεγαλο με μια πανουλα απο πανω τα οποια τα βαζεις να στηριχθουν κατω απο το στρωμα κ ετσι γλυτωνεις και να λερωθει το στρωμα κ το μεγαλο σεντονι.... απλο :)

Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι και εσυ απο Κρητη? Σε ποια πολη εισαι??

Εμεις εχουμε 5-6 εσωρουχακια με κοντο μανικακι απο μεχρι 3-6 οποτε θελουμε και αλλα..

Φορμακια εξοδου εχουμε 3 0-3 και 4 3-6!

Φορμακια υπνου εχουμε καμια 5-6 παλι διαφορα νουμερα που δεν καλοθυμαμαι τωρα...

1 μπουρνουζακι

1 παπλωμα

2 σετ σεντονια κουνιας

3 φλις

1 κουβερτουλα για τον χειμωνα

4 ζευγαρια γαντακια απο 0 μεχρι 9 μηνων

σκουφακι εξοδου

Πολλες καλτσουλες και καλτσον κορδελιτσες για τα μαλλια

και αλλα αρκετα ρουχαλακια και παππουτσακια για πιο μετα...

Θελουμε ακομα αρκετα πραγματακια.. Πρεπει να κανω καλη καταγραφη ετσι ωστε να μην παρω κατι δεν το πολυχρειαζομαι...


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εντελακι μου θα συμφωνησω και εγω με το σαντουιτς των κλινοσκεπασματων... αχχχ

Εννοειται οτι ακομα γκουγκλαρω βασικες μπεμπεδιστικες εννοιες χαχχαχαχα

Τα πραγματα ειναι απλα: Εσωρουχο - Ρουχα εξοδου - Πυτζαμακια (ολοσωμα ή μη) χαχαχχαχαχααχχα


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Edel και εγω μπερδευτηκα με την κουνια τωρα!!! Ας μας διαφωτισουν οι εμπειρες παρακαλω!!

Εγω πηρα ενα καλυμα στρωματος βαμβακερο υποαλλεργικο και αδιαβροχο και ειχα σκοπο να βαλω απο πανω το κατωσεντονο και τους πρωτους μηνες εκει που θα ειναι το μωρο ενα μεγαλο σελτε και μια βαμβακερη πανα πανω απο το σελτε... διορθωστε παρακαλω!!!

εσυ παντως edel σιγουρα χρειαζεσαι μακρυμανικα ζιπουνακια(εσωρουχακια του μωρου) και φανελενια υφασματα! Και συμφωνα με την μανα μου στο πολυ κρυο βαζεις και κοντομανικο και μακρυμανικο ζιπουνακι και φορμακι απο πανω!!

Το νουμερο 0 του μαδερ ναι ειναι μεχρι 4500γρ δηλ για καποια μωρα ισα που θα φορεθει 1-2 βδομαδες το πολυ... πηρα μια 5αδα ετσι για την ιδεα να λεω πως υπαρχουν!!


gBF2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλε εμεινα πισω δεν σας προλαβα!!!! Ρια μου απαντησες ηδη αποτι βλεπω το κανεις οπως μου ειπαν και μενα!!

Χαρμα ειμαι μιση Χανιωτισα μιση Ηρακλειωτισα!!!!

Τελειαα!! Χανια ή Ηρακλειο θα γεννησεις?


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χάρμα ευχαριστώ για το ''γκουγκλάρισμα'', γιατί ένιωθα ηλίθια! (Φιλάκια στη νεράιδα με τις κορδέλες!!!!!)

Η Ρια με την εμπειρία μας έσωσε. Σιγά μην τα βάλω όλα αυτά! Αμα βάλω το υπόστρωμα και τα σελτεδάκια, τα άλλα 3 σεντόνια ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΩ;;;

Επίσης άκουσα πως δε χρειάζεσαι πετσετούλες μικρές. Και λέω. Το πρωί τα μουτράκια δε θα τα πλένουμε;; Μετά το γάλα δε θα τα πλένουμε;; Έτσι θα το έχω άπλυτο το νινί να μυρίζει γαλατάκι και ύπνο;; Θα του ρίχνω λίγο νεράκι μωρέ, η θα βρέχω την πετσέτα, σκέφτομαι εμένα θα μου άρεσε να μυρίζω γάλα (και απαντώ όχι, γιατί πολύ απλά το σιχαίνομαι!).


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...