Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Πραγματικά και εγώ αν τα έβαζα σε κατάταξη, πιο δύσκολη είναι η αναμονή της εξέλιξης έχεις δίκιο! Όλα πηγαίνουν καλά..  μπράβο! Εγώ στην αναμονή 6 μέρες και σήμερα.. 

Μανούλες Ιουλίου 2014


ElenaCrete

Recommended Posts

καλημερα! τι κανετε? θελω τη γνωμη σας ειδικα απο εσας που εχετε ειδη παιδακια!!! θελω να θηλασω αποκλειστικα..αλλα ελεγα να παρω και κανα μπιμπερο η για ωρα αναγκης η δεν ξερω..θα τους δινουμε κανα χαμομηλο η κανα νερακι επειδη θα ειναι καλοκαιρι η μονο γαλα?? η φιλη μου που γεννησε προσφατα εχει παρει του dr.brown καποια που ειναι και για τους κοληκους..εγω τωρα ομως που θα τα θελω μονο για ωρα αναγκης η για κανα νερακι-χαμομηλακι τι λετε να παρω??? και ποσα?μεγαλα η μικρα? ελεγα να παρω κανα 2 απλα...


xfppp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα! τι κανετε? θελω τη γνωμη σας ειδικα απο εσας που εχετε ειδη παιδακια!!! θελω να θηλασω αποκλειστικα..αλλα ελεγα να παρω και κανα μπιμπερο η για ωρα αναγκης η δεν ξερω..θα τους δινουμε κανα χαμομηλο η κανα νερακι επειδη θα ειναι καλοκαιρι η μονο γαλα?? η φιλη μου που γεννησε προσφατα εχει παρει του dr.brown καποια που ειναι και για τους κοληκους..εγω τωρα ομως που θα τα θελω μονο για ωρα αναγκης η για κανα νερακι-χαμομηλακι τι λετε να παρω??? και ποσα?μεγαλα η μικρα? ελεγα να παρω κανα 2 απλα...

Καλημερα!!Εεε νερο στο νειγεννητο δεν θα δωσεις οποτε παρε ενα μικρο για χαμομηλι γι αρχη νομιζω δεν θα χρειαστεις αλλο.Θα σου πουνε και οι εμπειρες βεβαια.

Κοριτσια τι μπιμπερο να παρω λετε μιας και ηρθε η κουβεντα;Ελεγα της αβεντ που ειχα παρει δωρι και σε μια φιλη.Τα ντρ μπραουν πολυ μπελαλιδικα μου φαινονται στο καθαρισμα.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια Newbaby δεν εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις και θηλαστρο;Γτ αν χρησιμοποιησεις θα χρειαστεις και κανενα μεγαλο μπιμπερο και καποια βαζακια ποι φυλας το γαλα στο ψυγειο.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια Newbaby δεν εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις και θηλαστρο;Γτ αν χρησιμοποιησεις θα χρειαστεις και κανενα μεγαλο μπιμπερο και καποια βαζακια ποι φυλας το γαλα στο ψυγειο.

στην αρχη οχι...οταν λεω αποκλειστικο θηλασμο εννοω αποκλειστικο θηλασμο χωρις θηλαστρα..συμπληρωματα γαλατος κλπ. ισως αναγκαστω μετα τους 3 μηνες να βγαζω με το θηλαστρο γιατι θα ξαναρχισω την δουλεια αλλα κ εκει λιγο γιατι δουλευω το πολυ 4 ωρες την μερα και οχι καθε μερα..οποτε θα το αφηνω στην πεθερα μου μαζι με το γαλα μου:D


xfppp3.png
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη οχι...οταν λεω αποκλειστικο θηλασμο εννοω αποκλειστικο θηλασμο χωρις θηλαστρα..συμπληρωματα γαλατος κλπ. ισως αναγκαστω μετα τους 3 μηνες να βγαζω με το θηλαστρο γιατι θα ξαναρχισω την δουλεια αλλα κ εκει λιγο γιατι δουλευω το πολυ 4 ωρες την μερα και οχι καθε μερα..οποτε θα το αφηνω στην πεθερα μου μαζι με το γαλα μου:D

Αα οκ σορυ...


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!!!!!!

newbabay θα σου καταθεσω τη δικη μου εμπειρεια θηλασμου γιατι μοιαζει πολυ με τη δικη σου.επειδη ημουνκι εγω αποφασισμενη να θηλασω αποκλειστικα μεχρι και που γεννησα δεν ειχα παρει κανενα μπουκαλι. οταν γυρισα στο σπιτι πηρα 2 μικρα μπουκαλακια της nuk-αχρειαστα λεω ναναι. ομως μου χρειαστηκαν γιατι μεχρι τις 40 μερες που δεν εχει εδραιωθει ο θηλασμος το στηθος πρηζεται συνεχεια. οποτε εβγαζα γαλα με το ερι μου για να αποσυμφοριζω το στηθος μου. μετα απο 3 μηνες ξεκινησα δουλεια, ευτυχως δουλευα λιγες ωρες το μεσημερι, αλλα επρεπε να αφηνω αποθεμα. ετσι αγορασα το θηλαστρο της medela, οπου προσαρμοζονται τα συγκεκριμμενα μπουκαλια, εβγαζα γαλα και το αφηνα στο ψυγειο.

επισης ειχα φτιαξει αποθεμα και φυλουσα γαλα και στην καταψυξη, σε συγκεκριμμενα σακουλακια της medela. γραφεις επανω την ημερομηνια αντλησης και τα διατηρεις μερι 6 μηνες.

ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι. οτι χρειαστεις ρωτα με :D

αντε και καλους μας θηλασμους!!


E2dQp2.png

3XaBp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τι κανετε? θελω τη γνωμη σας ειδικα απο εσας που εχετε ειδη παιδακια!!! θελω να θηλασω αποκλειστικα..αλλα ελεγα να παρω και κανα μπιμπερο η για ωρα αναγκης η δεν ξερω..θα τους δινουμε κανα χαμομηλο η κανα νερακι επειδη θα ειναι καλοκαιρι η μονο γαλα?? η φιλη μου που γεννησε προσφατα εχει παρει του dr.brown καποια που ειναι και για τους κοληκους..εγω τωρα ομως που θα τα θελω μονο για ωρα αναγκης η για κανα νερακι-χαμομηλακι τι λετε να παρω??? και ποσα?μεγαλα η μικρα? ελεγα να παρω κανα 2 απλα...

Κοριτσάκι να σου πώ ότι εππειδή έχω παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια θηλασμού, και επειδή με ενδιαφέρει να κάνω αποκλειστικό θηλασμό, το οποίο σημαίνει ότι θηλάζεις και μόνο, ούτε νερό, ούτε χαμομήλι ούτε τίποτα, να σε ενημερώσω ότι το γάλα ΣΟΥ είναι υπέρ αρκετό για να ταισεις και ξεδιψασεις το μικρό σου όταν έρθει η ώρα. Τουλάχιστον μέχρι 6 μηνών, δεν δίνεις ούτε νερό, ούτε χαμομήλι, ούτε και ΤΙΠΟΤΑ άλλο πέρα από το γάλα σου...:D


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οποτε να παρω κανα 2 στην αρχη για ρεζερβα? καλα καταλαβα? οκτωβρη θα δουλευω και γω οποτε οπως ειπα πιο πανω θα βγαζω γαλα και θα το βαζω σε μπουκαλακια για να το ταιζει η πεθερα μου,οποτε αργοτερα θα παρω κιαλα αναγκαστικα..μακαρι να μπορουσα να παω και γω σε κανα σεμηναριο αλλα δεν εχει εδω τετοιες πολυτελιες! αλλα εχω διαβασει τα παντα για το θηλασμο! χθες ειχα παλι μια διαφωνια με μια φιλη μου που μου ελεγε μην τοχεις σιγουρο οτι θα θηλασεις γιατι μπορει να μην εχεις γαλα και τετοια..εσεις που εχετε παει και στα σεμηναρια δεν ισχυει αυτο που ξερω οτι παντα εχεις γαλα αρκει να θηλαζεις? και οσο πιο πολυ τοσο παραπανω εχεις? της φιλης μου της κοπηκε αλλα νομιζω εφταιγε οτι απο την αρχη το ταιζε με το ρολοι μπροστα της (διαφωνω και σαυτο) και μετα παντα του εδεινε και εξτρα..νομιζω οτι αυτο εφταιγε και της κοπηκε..ασε που μετα βαριοταν καμια φορα και απλα του εδεινε σκονη...εγω παντως σκευτομαι θετικα οτι θα θηλασω..βαριεμαι δεν βαριεμαι..πονεσω δεν πονεσω..οπως μεγαλωσα εγω μονο με γαλα της μαμας μου και αργοτερα χωρις ουτε μια φορα κρεμες ετοιμες ετσ θελω να μεγαλωσω και το παιδι μου.

πο πο το μητρικο ενστικτο μου εχει ξυπνησει για τα καλα..που να γεννησω κιολας!:D


xfppp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οποτε να παρω κανα 2 στην αρχη για ρεζερβα? καλα καταλαβα? οκτωβρη θα δουλευω και γω οποτε οπως ειπα πιο πανω θα βγαζω γαλα και θα το βαζω σε μπουκαλακια για να το ταιζει η πεθερα μου,οποτε αργοτερα θα παρω κιαλα αναγκαστικα..μακαρι να μπορουσα να παω και γω σε κανα σεμηναριο αλλα δεν εχει εδω τετοιες πολυτελιες! αλλα εχω διαβασει τα παντα για το θηλασμο! χθες ειχα παλι μια διαφωνια με μια φιλη μου που μου ελεγε μην τοχεις σιγουρο οτι θα θηλασεις γιατι μπορει να μην εχεις γαλα και τετοια..εσεις που εχετε παει και στα σεμηναρια δεν ισχυει αυτο που ξερω οτι παντα εχεις γαλα αρκει να θηλαζεις? και οσο πιο πολυ τοσο παραπανω εχεις? της φιλης μου της κοπηκε αλλα νομιζω εφταιγε οτι απο την αρχη το ταιζε με το ρολοι μπροστα της (διαφωνω και σαυτο) και μετα παντα του εδεινε και εξτρα..νομιζω οτι αυτο εφταιγε και της κοπηκε..ασε που μετα βαριοταν καμια φορα και απλα του εδεινε σκονη...εγω παντως σκευτομαι θετικα οτι θα θηλασω..βαριεμαι δεν βαριεμαι..πονεσω δεν πονεσω..οπως μεγαλωσα εγω μονο με γαλα της μαμας μου και αργοτερα χωρις ουτε μια φορα κρεμες ετοιμες ετσ θελω να μεγαλωσω και το παιδι μου.

πο πο το μητρικο ενστικτο μου εχει ξυπνησει για τα καλα..που να γεννησω κιολας!:D

Συγνωμη αλλα μεσα στο μυαλο μου σκεφτομαι πως πιο πολυ θα βαριομουν να αποστειρωνω και να φτιαχνω γαλα στο μπιμπερο να περιμενω να ερθει σε σωστη θερμοκρασια κλπ παρα να βαλω το μωρο στο στηθος....Ο καθενας βεβαια οπως τη βρισκει...Εγω ξερω οτι αν δεν θηλαζεις με το ρολοι δεν σου κοβεται το γαλα.Βεβαια πρακτικα δεν ξερω τιποτα και μαλλον ουτε θα μαθω...Μακαρι να τα καταφερετε ολες σας!Αλλωστε ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο και το εχουμε κανει επιστημη.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπε η ελενα ειναι σωστο. ουτε νερο ουτε χαμομηλι. ειχα διαβασει καπου, αν λεει το μωρο χρειαζοταν αμομηλι, το ενα βυζι θα εβγαζε χαμομηλι κ το αλλο γαλα! :D.

επισης το γαλα αυξανεται με τους θηλασμους, οσι περισσοτερο θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα παραγεις. μακρια απο ρολογια και συμβουλες τυπου, ολη μερα στο βυζι θα το χεις. οιπαιδιατροι λενε 10 λεπτα απο καθε στηθος. λαθος.

εγω ειχα βοηθηθει πολυ απο τη σελιδα www.thilasmos.gr, εχει πολλες πληροφοριες.οσο για το αν εχεις γαλα, ν σου πω οτι οι γυναικες που δεν εχουν καθολου ειναι πολυ λιγες. συγκεκριμμενα μια καλη μου φιλη περυσι γεννησε και πραγματκα δεν την κατεβηκε ουτε σταγονα. ΑΛΛΑ, η κοπελα ηταν τοσο αγχωμενη και φοβισμενη, επαθε τετοιο σοκ με την καισαρικη που προσωπικα το βρηκα φυσιολογικο ν μην εχει γαλα


E2dQp2.png

3XaBp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπε η ελενα ειναι σωστο. ουτε νερο ουτε χαμομηλι. ειχα διαβασει καπου, αν λεει το μωρο χρειαζοταν αμομηλι, το ενα βυζι θα εβγαζε χαμομηλι κ το αλλο γαλα! :D.

επισης το γαλα αυξανεται με τους θηλασμους, οσι περισσοτερο θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα παραγεις. μακρια απο ρολογια και συμβουλες τυπου, ολη μερα στο βυζι θα το χεις. οιπαιδιατροι λενε 10 λεπτα απο καθε στηθος. λαθος.

εγω ειχα βοηθηθει πολυ απο τη σελιδα www.thilasmos.gr, εχει πολλες πληροφοριες.οσο για το αν εχεις γαλα, ν σου πω οτι οι γυναικες που δεν εχουν καθολου ειναι πολυ λιγες. συγκεκριμμενα μια καλη μου φιλη περυσι γεννησε και πραγματκα δεν την κατεβηκε ουτε σταγονα. ΑΛΛΑ, η κοπελα ηταν τοσο αγχωμενη και φοβισμενη, επαθε τετοιο σοκ με την καισαρικη που προσωπικα το βρηκα φυσιολογικο ν μην εχει γαλα

Χαχαχαχα καλο αυτο με το βυζι και το χαμομηλι!Αληθεια τα χαμομηλια γτ τα δινουν και απο ποτε;Για κολικους νομιζω;Αλλα και παλι αν θηλαζεις λενε οτι το μωρακι δεν εχει κολικους...


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

οντως τα μωρα που θηλαζουν περνουν πιο ομαλα τους κολικους, χωρις να ειναι ομως κ σιγουρο. ξερω μωρα που δε θηλαζαν κ δεν ειχαν καθολου. ο δικος μου παρολοπου θηλαζε περασε αρκετους.

για τους κολικους βοηθαει να ακουμπαει η κοιλια του μωρου στη δικη μας,τα βοηθαει η ζεατασια του σηματος μας. εμενα ο μαρσιπος με εσωσε:D


E2dQp2.png

3XaBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την ταπεινή μου άποψη μετά από συνολικά 5 χρόνια θηλασμού και 3 καισαρικές. Πριν τα 2 μεγάλα μου δεν είχα ΙΔΕΑ για τον θηλασμό, δεν είχα παρακολουθήσει ΚΑΝΕΝΑ σεμινάριο, ούτε και ήμουν στο φόρουμ.(από ένα χρόνο θήλασα τα 2 μεγάλα μου και 3 χρόνια τον τρίτο).

Ο Θηλασμός είναι αγάπη, είναι εσωτερική επιθυμία και προσωπική υπόθεση της κάθε μάνας...

Σαφώς και παίζει ρόλο το υποστηρικτικό περιβάλλον μετά την γέννηση αλλά και η προετοιμασία πριν από την γέννα. Στη δική μου περίπτωση υπήρξε μόνο το πρώτο...καμία προετοιμασία πριν, δεν ήξερα πού πανε τα τέσσερα, κοινώς....

Όμως με το που πήρα το πρώτο μου παιδί στα χέρια το πρώτο και το πιο φυσικό ήταν να το βάλω στο στήθος....προερχόμουν από 15 ώρες ταλαιπωρίας για να γεννήσω και στο τέλος αφού έφαγα κανονικά τους πόνους έκανα και την επείγουσα καισαρική...

Θυμάμαι τις πρώτες μέρες...τι αγώνας για να πιάσει η κόρη μου τη θηλή....μέχρι και μισή ώρα είχα φτάσει να προσπαθώ για να πιάσει, εκείνη να κλαίει και να οδύρεται αλλά εγώ εκεί....μέχρι που τελικά μετά από τις πρώτες 40 μέρες όλα μπήκαν σε μια σειρά και εγκαταστάθηκε ο θηλασμός....

Τα πράγματα δεν είναι ποτέ ρόδινα στο θηλασμό...ούτε εύκολα! Δυσκολίες πάντα υπάρχουν αρκεί να έχεις υπομονή, επιμονή και μεγάλη επιθυμία να τα καταφέρεις.

Υπάρχουν γυναίκες που 'βαριούνται' όπως η φίλη της New Baby και δεν έχουν χρόνο και διάθεση να αφιερώσουν....σεβαστό! Αυτό ναι, το δέχομαι! Αυτό που δεν δέχομαι είναι αυτό που λένε ότι είναι μερικές γυναίκες που δεν έχουν γάλα....Διάθεση μπορεί να μην .εχεις, ναι, το σέβομαι αλλά γάλα, όχι δεν το δέχομαι....με τους σωστούς χειρισμούς κατεβαίνει το γάλα. Εκτός και αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι που ορισμένες φορές καθιστούν αδύνατο το θηλασμό.

Το πρόβλημα είναι βαθύτερο....Είναι ο Δυτικός τρόπος ζωής που μας έχει βάλει στο τριπάκι ότι το νεογέννητο πρέπει από νωρίς να μπει στο πρόγραμμα, να τρώει με το ρολόι(τι ανεγκέφαλη τακτική), ότι πρέπει από νωρίς να κοιμάται στην κούνια του και στο δικό του δωμάτιο κτλ, κτλ....

Σε μερικές ίσως ηχήσουν παράξενα τα λόγια μου....Το ξέρω...Αλλά από τότε που κατάλαβα πως ο θηλασμός είναι τελικά ιδιοσυγκρασία και στάση ζωής από τοτε και αφέθηκα ελεύθερη....


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...