Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Πραγματικά και εγώ αν τα έβαζα σε κατάταξη, πιο δύσκολη είναι η αναμονή της εξέλιξης έχεις δίκιο! Όλα πηγαίνουν καλά..  μπράβο! Εγώ στην αναμονή 6 μέρες και σήμερα.. 

Μανούλες Ιουλίου 2014


ElenaCrete

Recommended Posts

Δε βαριέσαι Μίνα... τα μωράκια μας να είναι καλά, τι να κάνεις! Λίγη υπομονή ακόμα!

Καλέ, και τι είναι ο πλακούντας να κατεβαίνει; :tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue: Μη φοβάσαι, μόνο ανεβαίνει αν είναι να ανέβει! Δεν κατεβαίνει....απλά, θέλει ξεκούραση και όχι βάρη!!!! Πρόσεχε! Μην σηκώνεις το μεγάλο παιδί αγκαλιά....πρόσεχε....και ούτε τραβήγματα και απότομες κινήσεις...όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι! Όλα θα πάνε καλά!

Cacao, εμείς το συγκεκριμένο σάιτ το εμπιστευόμαστε! (ο καλός μου κι εγώ). Το τι κάνεις εσύ είναι δική σου υπόθεση. Ο θηλασμός είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, δεν γίνεται με το ζόρι. Αν η μάνα δεν νιώθει ότι μπορεί και θέλει να θηλάσει δεν θα θηλάσει γιατί θα της το πούνε.

Προσωπικά δεν αλλάζω με καμία την εμπειρία των τριών θηλασμών μου, η τελευταία μάλιστα κράτησε και 3 χρόνια!

Επίσης, στο ζήτημα του θηλασμού οι περισσότεροι γυναικολόγοι είναι ΑΣΧΕΤΟΙ, το λέω γιατί το έχω συναντήσει άπειρες φορές. Αυτό που λέμε πολύ συχνά εμπιστεύσου τον γιατρό σου και κάνε ότι σου πει στον θηλασμό, δεν με βρίσκει σύμφωνη. Πρέπει να απευθυνόμαστε σε ειδικούς του θέματος! Στα δέκα χρόνια που ασχολούμαι με το θεμα έχω δει άπειρες μάνες να σταματάνε θηλασμό λόγω ασχετων γιατρών, γυναικολόγων και δυστυχώς παιδιάτρων.

Αχ, κορίτσια!:D:D:D:D:D:D Τραμπάλα παίζει πάλι ο μικρούλης!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Εσυ που εχεις τρια παιδια πες μου ειλικρινα θα εδινες φαρμακα σε νεογεννητο χωρις λογο;

Φυσικα το τι θα εκανε ο καθενας στη θεση μου δεν με επιρεαζει μιας και δεν ειναι στη θεση μου και στην απ εξω λεγονται πολλα.Ακομα κι αν επιλεξω να θηλασω δεν θα ειναι αποκλειστικα και δεν θα ειναι για μεγαλο διαστημα.Κι αυτο με μεγαλο ρισκο για το ιδιο το μωρο και για μενα που δεν παιρνω κανονικα τα φαρμακα μου απο πριν μεινω εγκυος για να μπορεσω να μεινω εγκυος...Τα οφελη του θηλασμου δεν αντισταθμιζουν παντα το ρισκο.Απο εκει κι επειτα η καθεμια κανει οτι νομιζει.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εσυ που εχεις τρια παιδια πες μου ειλικρινα θα εδινες φαρμακα σε νεογεννητο χωρις λογο;

Φυσικα το τι θα εκανε ο καθενας στη θεση μου δεν με επιρεαζει μιας και δεν ειναι στη θεση μου και στην απ εξω λεγονται πολλα.Ακομα κι αν επιλεξω να θηλασω δεν θα ειναι αποκλειστικα και δεν θα ειναι για μεγαλο διαστημα.Κι αυτο με μεγαλο ρισκο για το ιδιο το μωρο και για μενα που δεν παιρνω κανονικα τα φαρμακα μου απο πριν μεινω εγκυος για να μπορεσω να μεινω εγκυος...Τα οφελη του θηλασμου δεν αντισταθμιζουν παντα το ρισκο.Απο εκει κι επειτα η καθεμια κανει οτι νομιζει.

Cacao, δεν θέλω να προχωρήσω παραπέρα την συζήτηση. Δεν θα οδηγήσει πουθενά. Δεν θέλω να αγγίξω ευαίσθητες χορδές.Έχω καταλάβει, πιστεύω.

Να θυμάσαι μόνο αυτό:

Μάνα δεν είσαι αν θηλάζεις. Μάνα είσαι όταν γεννάς και μεγαλώνεις το παιδί σου με αγάπη, στοργή και τρυφερότητα. Όταν είσαι δίπλα του στις καλές και κακές στιγμές του, στις αρρώστιες, στις χαρές του και τις στενοχώριες του. Όταν έχεις πάντα μια καρδιά να δώσεις και διάθεση να ακούς και όχι τόσο να μιλάς...Για να είναι καλά ένα παιδάκι πρώτα από όλα πρέπει να είναι καλά η μανούλα του.:) Αν αυτή είναι καλά, τότε χαμογελάει ο κόσμος του όλος. Αν λοιπόν εσύ κρίνεις ότι δεν μπορείς να θηλάσεις λόγω φαρμάκων αυτό και θα κάνεις


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Cacao, δεν θέλω να προχωρήσω παραπέρα την συζήτηση. Δεν θα οδηγήσει πουθενά. Δεν θέλω να αγγίξω ευαίσθητες χορδές.Έχω καταλάβει, πιστεύω.

Να θυμάσαι μόνο αυτό:

Μάνα δεν είσαι αν θηλάζεις. Μάνα είσαι όταν γεννάς και μεγαλώνεις το παιδί σου με αγάπη, στοργή και τρυφερότητα. Όταν είσαι δίπλα του στις καλές και κακές στιγμές του, στις αρρώστιες, στις χαρές του και τις στενοχώριες του. Όταν έχεις πάντα μια καρδιά να δώσεις και διάθεση να ακούς και όχι τόσο να μιλάς...Για να είναι καλά ένα παιδάκι πρώτα από όλα πρέπει να είναι καλά η μανούλα του.:) Αν αυτή είναι καλά, τότε χαμογελάει ο κόσμος του όλος. Αν λοιπόν εσύ κρίνεις ότι δεν μπορείς να θηλάσεις λόγω φαρμάκων αυτό και θα κάνεις

Μπράβο κοριτσακι μου, τι ομορφα που τα λες,με συγκινησες πολυ.


lty0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Cacao, δεν θέλω να προχωρήσω παραπέρα την συζήτηση. Δεν θα οδηγήσει πουθενά. Δεν θέλω να αγγίξω ευαίσθητες χορδές.Έχω καταλάβει, πιστεύω.

Να θυμάσαι μόνο αυτό:

Μάνα δεν είσαι αν θηλάζεις. Μάνα είσαι όταν γεννάς και μεγαλώνεις το παιδί σου με αγάπη, στοργή και τρυφερότητα. Όταν είσαι δίπλα του στις καλές και κακές στιγμές του, στις αρρώστιες, στις χαρές του και τις στενοχώριες του. Όταν έχεις πάντα μια καρδιά να δώσεις και διάθεση να ακούς και όχι τόσο να μιλάς...Για να είναι καλά ένα παιδάκι πρώτα από όλα πρέπει να είναι καλά η μανούλα του.:) Αν αυτή είναι καλά, τότε χαμογελάει ο κόσμος του όλος. Αν λοιπόν εσύ κρίνεις ότι δεν μπορείς να θηλάσεις λόγω φαρμάκων αυτό και θα κάνεις

Οπως και να χει δεν παυω να νιωθω μειονεκτικα καποιες φορες...Επισης απο δω και περα θα περναω απο ανακριση και τετοιου ειδους περιεργες συζητησεις γενικα.

Δεν μου απαντησες ετσι απο περιεργεια αν θα εδινες στα μωρα σου φαρμακα.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει δεν παυω να νιωθω μειονεκτικα καποιες φορες...Επισης απο δω και περα θα περναω απο ανακριση και τετοιου ειδους περιεργες συζητησεις γενικα.

Δεν μου απαντησες ετσι απο περιεργεια αν θα εδινες στα μωρα σου φαρμακα.

Ξέρεις,καλή μου, για τα συναισθήματά μας, για το πώς νιώθουμε δηλαδή, ευθυνόμαστε αποκλειστικά και μόνο οι ίδιοι...κάποτε μου το είχε πει αυτό ψυχολόγος και τότε είχα θυμώσει...Τώρα , μετά από χρόνια ξέρω ότι είναι σωστό αυτό που μου είχε πει. Δηλαδή, αν κάποιος μου πει ότι είμαι αδέξια πχ και εγώ το εσωτερικεύσω αυτό χωρίς να έχω αυτοπεποίθηση και πλήρη επίγνωση του εαυτού μου, ότι δηλαδή δεν είμαι αδεξια, τότε θα με επηρεάσει βαθύτατα ο λόγος του....θα νιώσω μειονεκτικά γιατί θα με έχει βρει εκεί που πονάω.Εγώ θα το αφήσω να συμβεί, δηλαδή! Αν όμως έχω αυτοπεποίθηση και ξέρω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΔΕΞΙΑ, δε πάει ο άλλος να το βροντοφωνάζει....το αυτί μου δεν θα ιδρώσει....το πιθανότερο είναι να γελάσω κιόλας!

Λυπάμαι λοιπόν αν ένιωσες έτσι! Δες το λίγο καλύτερα μέσα σου, δες το αλλιώς!!!

Και φυσικά εννοείται ότι δεν θα έδινα ισχυρά φάρμακα στο μωρό μου...αυτό είναι αυτονόητο νομίζω!


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο κοριτσακι μου, τι ομορφα που τα λες,με συγκινησες πολυ.

Πες μου ότι άρχισε να κάνει κλωτσίτσες και ο μπέμπης!!!!!:D:D:D:D:D:D


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις,καλή μου, για τα συναισθήματά μας, για το πώς νιώθουμε δηλαδή, ευθυνόμαστε αποκλειστικά και μόνο οι ίδιοι...κάποτε μου το είχε πει αυτό ψυχολόγος και τότε είχα θυμώσει...Τώρα , μετά από χρόνια ξέρω ότι είναι σωστό αυτό που μου είχε πει. Δηλαδή, αν κάποιος μου πει ότι είμαι αδέξια πχ και εγώ το εσωτερικεύσω αυτό χωρίς να έχω αυτοπεποίθηση και πλήρη επίγνωση του εαυτού μου, ότι δηλαδή δεν είμαι αδεξια, τότε θα με επηρεάσει βαθύτατα ο λόγος του....θα νιώσω μειονεκτικά γιατί θα με έχει βρει εκεί που πονάω.Εγώ θα το αφήσω να συμβεί, δηλαδή! Αν όμως έχω αυτοπεποίθηση και ξέρω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΔΕΞΙΑ, δε πάει ο άλλος να το βροντοφωνάζει....το αυτί μου δεν θα ιδρώσει....το πιθανότερο είναι να γελάσω κιόλας!

Λυπάμαι λοιπόν αν ένιωσες έτσι! Δες το λίγο καλύτερα μέσα σου, δες το αλλιώς!!!

Και φυσικά εννοείται ότι δεν θα έδινα ισχυρά φάρμακα στο μωρό μου...αυτό είναι αυτονόητο νομίζω!

Εννοειται οτι επειδη με πειραζει που δεν θα θηλασω νιωθω μειονεκτηκα.Το καλυτερο θα ηταν να μην με ενοιαζε και να μην το ηθελα απο μονη μου ετσι δεν θα με πειραζε οτιδηποτε κι αν ακουγα.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι άρχισε να κάνει κλωτσίτσες και ο μπέμπης!!!!!:D:D:D:D:D:D

18 και 5 ημερων και απο τοτε προσπαθει να μου αποδειξει οτι το κανει πολυ καλα!!! :D:D:D αχ βρε κοριτσι μου ποσο δικιο εχεις σε πολλα σε παρα πολλα,δεν ξερω αλλα νοιωθω καλα οταν μιλαω μαζι σου. Δεχεσαι οτι σου λεμε και δεν επιτιθεσαι επειδη κατι δεν σου αρεσει και εμενα αυτο μου το εχεις αποδειξει και σ'ευχαριστω.


lty0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι επειδη με πειραζει που δεν θα θηλασω νιωθω μειονεκτηκα.Το καλυτερο θα ηταν να μην με ενοιαζε και να μην το ηθελα απο μονη μου ετσι δεν θα με πειραζε οτιδηποτε κι αν ακουγα.

Είμαι απολύτως βεβαία ότι τα τόσα που έχεις κατά καιρούς περάσει για να αποκτήσεις το σοκολατάκι σου σε καθιστούν την καλύτερη μάνα που θα μπορούσε να έχει! Ναι, συμφωνώ, ίσως θα ήταν καλύτερο να μην σε ένοιαζε αλλά το γεγονός ότι σε νοιάζει τελικά εμένα μου φανερώνει ευαισθησία ψυχής! ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ για το μωράκι σου! Και στο κάτω κάτω δεν ανήκεις στο είδος της μάνας που αρνείται να θηλάσει για να μην χαλάσει το στήθος της....(Ω! ναι, το έχω ακούσει και αυτό κατά καιρούς και με πιάνουν τα διαόλια μου.....μάνα σου λέει μετά...)

Ρε, άμα γίνω μάνα αποφασίζω για το υπόλοιπο της ζωής μου να έχω μια καρδιά που θα χτυπάει μονίμως έξω από το σώμα μου....(πω, πω...πώς θα τα καταφέρω τώρα με τεσσερις, δεν ξέρω...). Ο εαυτός μου μπαίνει σε δεύτερη μοίρα....δεν λέω, επειδή θα γίνω μάνα δεν σημαίνει ότι θα αφεθώ, θα γίνω γομάρι και θα αδιαφορώ για την εμφάνισή μου...ΟΧΙ, και θα προσέχω, και θα θέλω να γίνω ξανά επιθυμητή από τον σύντροφό μου αλλά δεν θα μου γίνει και εμμονή να αποκτήσω το sexy σώμα της Μπιγιονσέ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κάποτε μέσα στην τάξη, δίδασκα ιστορία στην Α' Γυμνασίου και είχαμε μάθημα για τον Μινωικό πολιτισμό...Είδαμε λοιπόν στο βιβλίο την εικόνα που απεικόνιζε το κλασικό αγαλματάκι μιας θεάς της γονιμότητας με το στήθος απ' έξω και τα χέρια απλωμένα να κρατούνε 2 φίδια....άρχισαν να γελάνε τα παιδιά. Άρπαξα την ευκαιρία, τους ρώτησα γιατί γελάτε παιδια; Απάντηση δεν πήρα, μόνο συνέχιζαν....και αφού τους είπα ότι στη Μινωική κοινωνία η γυναίκα είχε πολύ δυνατή θέση τους ρώτησα: "Γιατί αυτή η θεά απεικονίζεται με γυμνό στήθος, άραγε; Γιατί οι γυναίκες έχουμε το στήθος, άραγε; γιατί μας έπλασε έτσι ο Θεός;γιατί δεν έχουν μεγάλο στήθος και οι άνδρες;" Ξαφνικά σιγή έπεσε στην τάξη, τα γέλια σταμάτησαν και αγόρια-κορίτσια με κοιτούσαν στα μάτια....είχανε μουγκαθεί όλα..."Μα γιατί οι γυναίκες γίνονται μάνες, είναι τα θηλυκά θηλαστικά που θα θρέψουν τα μωρά τους με το στήθος τους..." Περιττό να σας πω μετά τι έγινε μέσα στην τάξη....τα παιδιά είχαν αποσβολωθεί....τα αγόρια με κοιτούσαν εκστασιασμένα και τα κορίτσια στο διάλειμμα δεν με άφησαν σε ησυχία....Εκείνη τη μέρα ακόμη τη θυμάμαι...

Αλλά εμείς, στην κοινωνία του θεάματος αναδεικνύουμε το στήθος ΜΟΝΟ ως ερωτογόνο ζώνη....τι θλιβερό....

Συγχωρέστε με παρασύρθηκα....

18 και 5 ημερων και απο τοτε προσπαθει να μου αποδειξει οτι το κανει πολυ καλα!!! :D:D:D αχ βρε κοριτσι μου ποσο δικιο εχεις σε πολλα σε παρα πολλα,δεν ξερω αλλα νοιωθω καλα οταν μιλαω μαζι σου. Δεχεσαι οτι σου λεμε και δεν επιτιθεσαι επειδη κατι δεν σου αρεσει και εμενα αυτο μου το εχεις αποδειξει και σ'ευχαριστω.

venisak....τώρα εσύ συγκινείς εμένα...και ο μπέμπης κάνει κωλοτούμπες!!!!


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, σας είπα;

Σήμερα έφαγα φασολάδα με φόβο ψυχής για την μέτρηση και μια ώρα μετά είχα μόνο 128!!!! Πού το 170 της άλλης φοράς;;;;;;; χεχε (εντελώς ξενέρα μετά το προηγούμενό μου ποστ....)

Επίσης, έρχεται όλη η οικογένεια την Πέμπτη για Κ. Δευτέρα και πετάω!!!! :)


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άσχετο, σας είπα;

Σήμερα έφαγα φασολάδα με φόβο ψυχής για την μέτρηση και μια ώρα μετά είχα μόνο 128!!!! Πού το 170 της άλλης φοράς;;;;;;; χεχε (εντελώς ξενέρα μετά το προηγούμενό μου ποστ....)

Επίσης, έρχεται όλη η οικογένεια την Πέμπτη για Κ. Δευτέρα και πετάω!!!! :)

Αντε τυχερουλα θα τους εχεις ολους μαζι αγκαλια!!!


lty0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, σας είπα;

Σήμερα έφαγα φασολάδα με φόβο ψυχής για την μέτρηση και μια ώρα μετά είχα μόνο 128!!!! Πού το 170 της άλλης φοράς;;;;;;; χεχε (εντελώς ξενέρα μετά το προηγούμενό μου ποστ....)

Επίσης, έρχεται όλη η οικογένεια την Πέμπτη για Κ. Δευτέρα και πετάω!!!! :)

Να σε ξενερωσω κι αλλο;Εφαγα αμεριμνη ενα καρο ρυζι και ειχα 158!!Πρωτη φορα ξεφευγω τοσο μονο με φαγητο αμα ξαναφαω τοσο ρυζι να με φτυσεις!


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σε ξενερωσω κι αλλο;Εφαγα αμεριμνη ενα καρο ρυζι και ειχα 158!!Πρωτη φορα ξεφευγω τοσο μονο με φαγητο αμα ξαναφαω τοσο ρυζι να με φτυσεις!

Περίεργο πράγμα αυτό το ζάχαρο ρε να πάρει...:(

Μπορεί να φας αύριο το ίδιο φαγητό και η μέτρηση να είναι άκρως φυσιολογική....


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα που λετε για το ζαχαρο...την καμπυλη ζαχαρου ποτε την κανουμε? την κανουν ολοι?

Περίπου 27-28 βδομάδα, αν θυμάμαι καλά εκτός και αν ο γιατρός σου κρίνει ότι πρέπει να γίνει πιο μπροστά...

ΝΑι, είναι εξέταση ρουτίνας στην εγκυμοσύνη, όλες οι εγκυούλες την κάνουν.


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...