Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2014


ElenaCrete

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Από το λίγο που γκούγκλαρα μόλις τώρα και αν κατάλαβα καλά το θετικό κύμα φλεβώδη πόρου είναι το φυσιολογικό!!!!

Δες....

Ροή αίματος στον φλεβώδη πόρο

Ο φλεβώδης πόρος είναι ένα μικρό αγγείο που συνδέει την ομφαλική φλέβα με την κάτω κοίλη φλέβα και παίζει καθοριστικό ρόλο στην προνομιακή μεταφορά αίματος πλούσιου σε οξυγόνο στον εγκέφαλο του εμβρύου.

Η ροή του αίματος στον φλεβώδη πόρο έχει χαρακτηριστική κυματομορφή: υψηλή ταχύτητα κατά τη φάση της συστολής και διαστολής των κοιλιών και θετική (προς τα πρόσω) ροή κατά τη διάρκεια της συστολής των κόλπων (a-wave). Η ποιοτική εκτίμηση της αιματικής ροής στο φλεβώδη πόρο βασίζεται στην εμφάνιση του κύματος α θετικό - απών (φυσιολογικό) και ανάστροφο (παθολογικό).


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που γκούγκλαρα μόλις τώρα και αν κατάλαβα καλά το θετικό κύμα φλεβώδη πόρου είναι το φυσιολογικό!!!!

Δες....

Ροή αίματος στον φλεβώδη πόρο

Ο φλεβώδης πόρος είναι ένα μικρό αγγείο που συνδέει την ομφαλική φλέβα με την κάτω κοίλη φλέβα και παίζει καθοριστικό ρόλο στην προνομιακή μεταφορά αίματος πλούσιου σε οξυγόνο στον εγκέφαλο του εμβρύου.

Η ροή του αίματος στον φλεβώδη πόρο έχει χαρακτηριστική κυματομορφή: υψηλή ταχύτητα κατά τη φάση της συστολής και διαστολής των κοιλιών και θετική (προς τα πρόσω) ροή κατά τη διάρκεια της συστολής των κόλπων (a-wave). Η ποιοτική εκτίμηση της αιματικής ροής στο φλεβώδη πόρο βασίζεται στην εμφάνιση του κύματος α θετικό - απών (φυσιολογικό) και ανάστροφο (παθολογικό).

Σ ευχαριστω!Κι εμενα γτ τωρα με καταγχωσανε μ αυτα τα δυο;Ηχογενεια τι ειναι;;

Και για να ειμαι ειλικρινης ετσι οπως τα γραφει στην αυχενικη δεν μου φαινοτανε οτι ηταν κατι κακο αλλο κατι που επρεπε να γραφτει σαν διαπιστωση.Τι να πω...


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκεί που λέει ότι παρατηρείται ηχογένεια ρινικού οστού σημαίνει ότι βρέθηκε ρινικό οστό (πράγμα που είναι επίσης φυσιολογικό και αποκλείει το σύνδρομο down) καθότι ως γνωστό ο υπέρηχος που κάνουμε τι είναι; ηχητικά κύματα που εκπέμπουν τα μόρια του σώματος του εμβρύου και παίρνουν την μορφή εικόνας!

Αρα ΚΑΙ αυτό θετικό, είναι, χαλάρωσε!!!!

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον....


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω!Κι εμενα γτ τωρα με καταγχωσανε μ αυτα τα δυο;Ηχογενεια τι ειναι;;

Και για να ειμαι ειλικρινης ετσι οπως τα γραφει στην αυχενικη δεν μου φαινοτανε οτι ηταν κατι κακο αλλο κατι που επρεπε να γραφτει σαν διαπιστωση.Τι να πω...

Ακριβώς!!!! Είναι κάτι που έπρεπε να γραφτεί σαν διαπίστωση με ιατρικούς όρους....:-P


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκεί που λέει ότι παρατηρείται ηχογένεια ρινικού οστού σημαίνει ότι βρέθηκε ρινικό οστό (πράγμα που είναι επίσης φυσιολογικό και αποκλείει το σύνδρομο down) καθότι ως γνωστό ο υπέρηχος που κάνουμε τι είναι; ηχητικά κύματα που εκπέμπουν τα μόρια του σώματος του εμβρύου και παίρνουν την μορφή εικόνας!

Αρα ΚΑΙ αυτό θετικό, είναι, χαλάρωσε!!!!

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον....

Ναι αλλα γραφει αλλου οτι ειναι ορατο.Το ιδιο πραγμα ειναι και το εγραψε ετσι εκει;


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γραφει αλλου οτι ειναι ορατο.Το ιδιο πραγμα ειναι και το εγραψε ετσι εκει;

Έτσι το καταλαβαίνω....απλά το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια...

Ρε συ Βασντελι στο τελος το μωρακι θα ειναι καλα και η μανουλα με πολλαπλα εγκεφαλικα και καρδιακα....Τι ειναι αυτα που μου λενε;Καψονια μου κανουν;

Αχ, Cacao....όλες λίγο πολύ περνάμε διάφορα στην εγκυμοσύνη....όπως πολύ σοφά έχει ειπωθεί όταν αποφασίζεις να γίνεις γονιός αυτομάτως πρέπει να αποδεχτείς το γεγονός ότι η καρδιά σου θα χτυπάει μια ζωή έξω από το σώμα σου....


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα ούλα που λέγατε....

Σε όλες τις εγκυμοσύνες ματώνανε ΚΑΙ σε αυτή φυσικά...

Έλενα αυτό που έχει βοηθήσει εμένα είναι να χρησιμοποιώ με πολλή προσοχή μεσοδόντια και νήμα οδοντικό.


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έτσι το καταλαβαίνω....απλά το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια...

Αχ, Cacao....όλες λίγο πολύ περνάμε διάφορα στην εγκυμοσύνη....όπως πολύ σοφά έχει ειπωθεί όταν αποφασίζεις να γίνεις γονιός αυτομάτως πρέπει να αποδεχτείς το γεγονός ότι η καρδιά σου θα χτυπάει μια ζωή έξω από το σώμα σου....

Δεν καταλαβαινω γτ με τρομαξαν ετσι.Στο μεταξυ μου ειπε γιατρος στον υπερηχο να κανονισεις να κανεις υπερηχο καρδιας εμβρυου.Μ αυτον δεν το ειχαμε συζητησει καθολου αυτο το ενδεχομενο.Του λεω ειδατε κατι στον υπερηχο;Οχι λεει δεν φαινεται στον υπερηχο το ζηταω εγω...

Τι εγινε ρε παιδια;Χωρις θεμα και προβλημα σε χωνουν για τετοια εξεταση;Οπως καταλαβα εχει γινει ρουτινας και μια φιλη που της το ειπα τωρα μου ειπε οτι και σε εκεινη ειχαν πει αλλα τελικα δεν το εκανε.Μια φορα το αγχος της το φορτωσανε χωρις λογο...


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

37 δινω εγω και δεν υπαρχει καμια ταλαιπωρια, εχω την ωρα του ραντεβου μου, κανουμε εξεταση και υπερηχο και τελειωνω πολυ γρηγορα. Προτιμω να σκασω 37 ευρω παρα να τραβηξω ολο αυτο!

Συγνώμη κοριτσάκι εσύ τα 37 που λες πού τα δίνεις; Σε ιδιωτικό γιατρό;;


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα απογευματινα ιατρεια λεει Ελενα.Αναλογα με τη θεση του γιατρου πληρωνεις κιολας.Παντως σε σχεση με περισι που ρωτουσα εχουν πεσει οι τιμες στα απογευματινα.

Παντως αν τυχον και αποφασισεις να πας ποτε σε πρωινο του ελενα πες μου να σε ενημερωσω...

Πλακα εχει που μου μετρησαν τη πιεση και τους λεω δε χρειαζεται 20 θα εχει παει.Το αντιδοτο στη χαμηλη πιεση ηταν αυτο σημερα.Γυρισα ορθια με το μετρο και ημουνα ντουρασελ.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Για τα απογευματινα ιατρεια λεει Ελενα.Αναλογα με τη θεση του γιατρου πληρωνεις κιολας.Παντως σε σχεση με περισι που ρωτουσα εχουν πεσει οι τιμες στα απογευματινα.

Παντως αν τυχον και αποφασισεις να πας ποτε σε πρωινο του ελενα πες μου να σε ενημερωσω...

Πλακα εχει που μου μετρησαν τη πιεση και τους λεω δε χρειαζεται 20 θα εχει παει.Το αντιδοτο στη χαμηλη πιεση ηταν αυτο σημερα.Γυρισα ορθια με το μετρο και ημουνα ντουρασελ.

Καταλαβα... Με την πιεση που εχω εγω καλυτερα να τα αποφευγω αυτα! Θα γινω πυραυλος! Κοριτσακι διαβασα του καλου μου την περιπετεια σου σημερα και εφριξε μαζι μου!

Χωρις πλακα δηλαδη, ασχετως του νοσοκομειου στο τελος, αυτη τη στιγμη δινω πιο λιγα απο εσας που παω σε ιδιωτικο...:shock:


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...