Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

      P.S Άποψη μου πάντα.. εγώ δεν θα προχωραγα σε διέγερση με σκοπό μόνο την κατάψυξη ωαρίων εκτός αν δεν υπήρχε σύντροφος και ήθελες να διαφυλάξεις τη γονιμότητα σου.. Εφόσον υπάρχει σύντροφος, μερικοί μήνες διαφορά δεν θα αλλάξουν κάτι τραγικά στις ορμόνες σου.. η κατάψυξη σκετων ωαρίων μειώνει την γονιμοποιητικη ικανότητα των ωαρίων και επίσης κατά την απόψυξη έχουν ποσοστό επιβίωσης 75%.. οπότε είναι πολύ μεγάλο ρίσκο τέτοια ωάρια από κατάψυξη ειδικά όταν έχει σοβαρά θέματα και το σπέρμα.. θα φορτώσεις τον οργανισμό σου ορμόνες που μπορεί να τις πάρεις και τσάμπα.. παραθέτω και τη δική μου εμπειρία σε ανάλογη περίπτωση (που σίγουρα δεν σημαίνει ότι είναι και η απόλυτη στατιστική αλλά εγώ την αναφέρω..). Κάναμε διέγερση ωοθηκών μετά από 15 μήνες διέγερσης του συζύγου με γοναδοτροπινες ώστε να γίνει ταυτόχρονα η ωοληψια με τη βιοψία όρχεων όπου και είναι η καλύτερη αποτελεσματικά τεχνική για δημιουργία εμβρύων. Πήραμε τότε 4 ώριμα ωάρια (έχω χαμηλή ΑΜΗ) και 0 σπερματοζωάρια.. επειδή δεν είχαμε αποφασίσει για δότη τότε, τα καταψυξαμε σκέτα τα ωάρια. Όταν αποψυχθηκαν για να γονιμοποιηθούν, δεν επιβίωσε κανένα!!! Και μάλιστα είχαν καταψυχθει με τη προηγμένη τεχνολογία υαλοποιησης (τεχνική κατάψυξης που δίνει τα καλύτερα ποσοστά επιβίωσης του γενετικού υλικού). Δεν λέω φυσικά ότι αυτό συμβαίνει σε κάθε περίπτωση.. αλλά για αυτό και κοπέλες που κάνουν κατάψυξη ωαρίων τους λένε ότι είναι ασφαλές να καταψυξουν πάνω από 20 ωάρια αν θυμάμαι καλά, για να υπάρχουν πιθανότητες επιβίωσης στην απόψυξη και πολλές από αυτές τις κοπέλες υποβάλλονται σε περισσότερες διεγέρσεις.. Εν πάση περιπτώσει για να μη μακρυγορώ περισσότερο, αυτή είναι η άποψη μου και για αυτούς τους λόγους.. συζήτησε το και με το γιατρό σου και αποφασίζεις!

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Στο κοριτσάκι μου, και εμας στην αυχενική μας το είπαν... Αυτή τη φορά τηρείται σιγή ισχύος για την ώρα... Χιχιχιχι

Για την ακρίβεια μας είχε πεί ο γιατρός στην α' ότι σύμφωνα με την εβδομάδα που ήμουν τότε το ποσοστό επιτυχίας της πρόβλεψης είναι 80% αλλά επειδή το είδε από κάποια κοκαλάκια μας είπε τελικά ότι κατά 99% θα βγει σωστή η πρόβλεψη!!Να δούμε στην επιβεβαίωση..!!!! :D:D


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Koalaki Ετρεξα στη λιστα κ ενημερωθηκα! Θα μου παρει λιγες μερες για να μαθω για την καθεμια σας!

Να σου ζησει...Τι ωραια θα κανετε γενεθλια!!!!

Δεν πειραζει κοριτσακι μου.....!!!!

Ειμαστε πολλες εγκυουλες, μανουλες και εγκυομανουλες και μπερδεψαμε τα μπουτια μας.....!!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΦΑΝΙΑΝΑ, καλωσήρθες στην παρέα μας, με τι καλό το αγοράκι σου!

Από τον άλλο μήνα μπορείς να ξεκινήσεις τα ψώνια σου.. Θα εχουν αρχίσει και οι εκπτώσεις οπότε ακόμα καλύτερα!!

ΠΑΤΟΥΣΙΤΣΑ, μήπως έχεις θυροειδή; Αυτός κάνει καμιά φορά ταχυκαρδίες!

Κορίτσια ζεσταίνομαι αφόρητα εδώ κ δυο μερες. Φοράω μόνο το νυχτικό μου, δε μετακινούμαι και στάζω στον ιδρώτα.. Δε λεω μπορεί να ειναι και ορμονικό, αλλά μιλαμε υποφερω!!

may μου,την τελευταια φορα που εκανα εξεταση για θυρροειδη δεν ειχα!ημουν λιγο πιο κατω απο τα ορια!τωρα τι να πω δεν ξερω...θα παω στις 6 το απογευμα στο γιατρο και θα σας πω!!!;)


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites

κοαλακι μουυυυυυυυυυυυυ,ποτε εχει γεννεθλια η Μαριαννα μας????????????????????


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοαλακι μουυυυυυυυυυυυυ,ποτε εχει γεννεθλια η Μαριαννα μας????????????????????

27 ιουλιου εχει γεννεθλια η φουρτουνα....!!!!!!

Μην ανησυχεις για τις ταχυκαρδιες, πιεση, λαχανιασμα και τετοια, ειναι φυσιολογικα στην κυηση, απλα θελουν οπως ειπαμε ελγχο....!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

27 ιουλιου εχει γεννεθλια η φουρτουνα....!!!!!!

Μην ανησυχεις για τις ταχυκαρδιες, πιεση, λαχανιασμα και τετοια, ειναι φυσιολογικα στην κυηση, απλα θελουν οπως ειπαμε ελγχο....!!!!!!

α,την κουτσουνα μου!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

και την επομενη μερα γιορταζω εγω!!!!!!!!!χιχιχιχιχιχιχχιχιχ!!!!!!!!!!!

ναι ναι δεν αγχωνομαι κοριτσια,αντιμετωπιζεται!!!!πιο πολυ φοβαμαι το τοξοπλασμα παρα την ταχυκαρδια!!!!!!:P:p:p:p


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites

α,την κουτσουνα μου!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

και την επομενη μερα γιορταζω εγω!!!!!!!!!χιχιχιχιχιχιχχιχιχ!!!!!!!!!!!

ναι ναι δεν αγχωνομαι κοριτσια,αντιμετωπιζεται!!!!πιο πολυ φοβαμαι το τοξοπλασμα παρα την ταχυκαρδια!!!!!!:P:p:p:p

Χα...!!!!! Χρυσοβαλαντω (αν το λεω σωστα) σε λενε.....??????

Πατουσιτσα στη λυκοβρυση αττικης πηγες να προσκυνησεις....??????


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααα!!! ουουουουου!! να 'μαι κι εγω!! δε μου μενει χρονος να μπαινω, ο μικρος αρχισε να κοιμαται και πιο αργα το βραδυ με αποτελεσμα να μη μας αφηνει πολυ ελευθερο χρονο! Και το πρωι ξυπνησαμε 11 15 κι αυτο επειδη χτυπησε το τηλ! Ζωη να 'χει το παιδακι μου πολυς υπνος!!!!

Patousitsa ημουν σιγουρη οτι θα εχεις κοριτσακι!!!!! Βασει στατιστικης να το παρεις ειχαν μαζευτει πολλα αγορακια, οποτε εσυ θα ησουν η επομενη κοριτσομανουλα!! Με το καλο η ζουζουνιτσα μας!!! Θα σε ζητουσα για συμπεθεριο αλλα προηγειται η φουρτουνιτσα μας!!

Οι υπολοιπες ολες καλα?? Παω να διαβασω σιγα σιγα τα νεα σας!!!!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

α,την κουτσουνα μου!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

και την επομενη μερα γιορταζω εγω!!!!!!!!!χιχιχιχιχιχιχχιχιχ!!!!!!!!!!!

ναι ναι δεν αγχωνομαι κοριτσια,αντιμετωπιζεται!!!!πιο πολυ φοβαμαι το τοξοπλασμα παρα την ταχυκαρδια!!!!!!:P:p:p:p

Πατουσιτσα μου κι εγω φοβομουν πολυ το τοξοπλασμα! Κοιτα και τον θυρροειδη σου, κι εγω στο τελος του πρωτου τριμηνου ανεβασα!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα το έντερο το νιώθω προς τα πίσω ενο το μωρο νιώθω τακ τακ αλλα κπροστα. Και δεν είναι θέμα κιλών πιστεψτε με. Είναι θεμα εγκυμοσύνης. Εμένα η πεθερά μου μου έλεγε πως επειδή εχω κιλά θα αργησει να φανεί η κοιλιά μου. Και μάλιστα.έλεγε μετά τον έκτο. Και εμένα άρχισε να φαινεται από τα μέσα του τριτου.

Aυτές οι πεθερές βρε παιδί μου με τον καλό τον λόγο στο στόμα. Και στην πρώτη μου και σε αυτήν κοιλιά μεγάλη δεν είχα. Τα ρούχα τα άλλαξα στον 6ο! Τώρα ακόμα φοράω τα δικά μου και μετά το φαγητό μόνο ξεκουμπώνω κουμπάκι και παρόλα αυτά με παραπανίσια κιλά κι εγώ τα ίδια λέει και η δικιά μου: Eϊσαι ανοιχτή και θα αργήσει να φανεί. Εντωμεταξύ για τα κιλά μου μόνο ανοιχτή δεν είμαι, ούτε ποπό ούτε ψωμάκια αλλά να μην πει την εξυπνάδα της η ξερακιανή;


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

ηρθα και εγω κοριτσιααααααααααα!!!!!!!!!!!!!

μπραβοοοοοοοοοοο ngn μου!!!!!!!!!!!!!ολα τελειαααααααα!!!!!!ημουν σιγουρη!!!!!!!!!

Δοξα το Θεο!!!!!!!!!

οποτε εσυ ξεκουρασου οπως ειπες τα χαπια σου να περνεις και θα εισαι σουπερρρρρρρ!!!!!!!!!!!!!!!

τα δικα μου τα νεα..........στη λιστα βαλτε με με χρωμα ΡΟΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΠΟΤΣΑΚΙ ΜΟΥ,ΘΑ ΣΥΜΠΕΘΕΡΙΑΣΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mπράβο!!! Με το καλό η κόρη, δεν σου είπα είναι μινιόν Γαλλιδούλα;


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ομορφα,τσουυυυυυυυπ ηρθαααααα!!!!!Οοοοοολες καλα?Εγώ ξύπνησα από τις 10 και πήγαμε κατευθείαν στο χωριό να φάμε με την πεθερά μου και ηρθα πριν απο λίγο και ξάπλωσα γιατί ταλαιπωρηθηκα πολύ η χοντρελα!!!!!

Στεφανιανα μου καλώς ήρθες στην τρελοπαρεα και συγχαρητήρια για τον γιόκα σου!!!Σου εύχομαι κι εσενα τα καλύτερα!!!

Κλείνουν τα ματάκια μου περδικουλες μου!!!

Θα τα πούμε το απόγευμα!!!

Σας φιλωωωωωωωωω!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χα...!!!!! Χρυσοβαλαντω (αν το λεω σωστα) σε λενε.....??????

Πατουσιτσα στη λυκοβρυση αττικης πηγες να προσκυνησεις....??????

ναι ναι κοαλακι μου!!!!!!!!χρυσοβαλαντου!!!!

:D:D:D:D

εκει πηγαμε με τη μαμα μου και προσκυνησαμε!!!!


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...