Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

      P.S Άποψη μου πάντα.. εγώ δεν θα προχωραγα σε διέγερση με σκοπό μόνο την κατάψυξη ωαρίων εκτός αν δεν υπήρχε σύντροφος και ήθελες να διαφυλάξεις τη γονιμότητα σου.. Εφόσον υπάρχει σύντροφος, μερικοί μήνες διαφορά δεν θα αλλάξουν κάτι τραγικά στις ορμόνες σου.. η κατάψυξη σκετων ωαρίων μειώνει την γονιμοποιητικη ικανότητα των ωαρίων και επίσης κατά την απόψυξη έχουν ποσοστό επιβίωσης 75%.. οπότε είναι πολύ μεγάλο ρίσκο τέτοια ωάρια από κατάψυξη ειδικά όταν έχει σοβαρά θέματα και το σπέρμα.. θα φορτώσεις τον οργανισμό σου ορμόνες που μπορεί να τις πάρεις και τσάμπα.. παραθέτω και τη δική μου εμπειρία σε ανάλογη περίπτωση (που σίγουρα δεν σημαίνει ότι είναι και η απόλυτη στατιστική αλλά εγώ την αναφέρω..). Κάναμε διέγερση ωοθηκών μετά από 15 μήνες διέγερσης του συζύγου με γοναδοτροπινες ώστε να γίνει ταυτόχρονα η ωοληψια με τη βιοψία όρχεων όπου και είναι η καλύτερη αποτελεσματικά τεχνική για δημιουργία εμβρύων. Πήραμε τότε 4 ώριμα ωάρια (έχω χαμηλή ΑΜΗ) και 0 σπερματοζωάρια.. επειδή δεν είχαμε αποφασίσει για δότη τότε, τα καταψυξαμε σκέτα τα ωάρια. Όταν αποψυχθηκαν για να γονιμοποιηθούν, δεν επιβίωσε κανένα!!! Και μάλιστα είχαν καταψυχθει με τη προηγμένη τεχνολογία υαλοποιησης (τεχνική κατάψυξης που δίνει τα καλύτερα ποσοστά επιβίωσης του γενετικού υλικού). Δεν λέω φυσικά ότι αυτό συμβαίνει σε κάθε περίπτωση.. αλλά για αυτό και κοπέλες που κάνουν κατάψυξη ωαρίων τους λένε ότι είναι ασφαλές να καταψυξουν πάνω από 20 ωάρια αν θυμάμαι καλά, για να υπάρχουν πιθανότητες επιβίωσης στην απόψυξη και πολλές από αυτές τις κοπέλες υποβάλλονται σε περισσότερες διεγέρσεις.. Εν πάση περιπτώσει για να μη μακρυγορώ περισσότερο, αυτή είναι η άποψη μου και για αυτούς τους λόγους.. συζήτησε το και με το γιατρό σου και αποφασίζεις!

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Από φάρμακα περνώ: μαγνήσιο (magnesium sandoz) το μεσημερι πριν το φαγητό, σίδηρο ένα μεσημέρι και ενα μετα από 6 ώρες (gyno-tardyferon) οχι το πρωί γιατί δεν μπορώ να φάω πρωινό - με πειράζει περισσότερο από τα αλλά γεύματα- και το μεσημέρι το πίνω μετά το φαγητό γιατι με άδειο στομαχι το κάνω εμετό. Το απόγευμα πριν το πιο θα εχω φαει φρούτο. Μετά το μεσημέρι 1 ώρα μετά το σίδηρο πίνω ασβέστιο (Mega-calcium sandoz), και πριν πάω για ύπνο πίνω το φυλικο οξύ (folidex). Αυτα!

Έλλη μου, αμα πινεις το σίδηρο μετά το φαγητό σου, συγγνώμη που στο λέω, αλλά η απορρόφησή του δεν είναι ούτε η μισή. Ο σίδηρος θέλει κενό στομάχι, για να απορροφηθεί. Και δυστυχώς σου φερνει εμετό, διότι είναι πάντα βαρύς για το στομάχι. Εγώ να φανταστείς τπν ξεκίνησα τώρα, διότι με τις αναγούλες δεν έπινα ούτε νερό για να μπορώ να τον καταπιώ. Εμένα το gynotarduferon με διέλυε στο στομάχι και πήρα 2-3 διαφορετικά μεχρι να καταλήξω. Μπορείς να δοκιμασεις και σε σιρόπι. Ρώτα το γιατρό σου, γιατί αυτή τη στιγμή όπως το παίρνεις, δε σε ωφελεί ιδιαίτερα.

MAEVE μου γεια σου!! Ε λοιπόν και εγώ το ίδιο έχω πάθει! Νιώθω οτι η κοιλιά μου εχει τελείως ξεφουσκώσει... Μα τί στο καλό!! Χαχαχαχα


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τώρα που το ανέφερες κάτι αισθάνομαι σαν γουργουρισμα αλλα δεν νομίζω να είναι αυτη η αίσθηση,θέλω να πιστεύω οτι θα το νιώσω σύντομα!

Το συνηθες ειναι καπου στην 18η εβδομαδα αλλα σαφωσ υπαρχουν και εξαιρεσεις.....!!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Να'μαι κ εγω μετά απο ενα κουραστικο σκδ!Μόλις κάθησα κ είπα να μπώ να δω νέα σας.Σήμερα αισθάνομαι αισθητα πιο μικρη την κοιλιά μου κ αναρωτιέμαι αν είναι ιδέα μου.Σας έχει συμβεί ποτε?Ξέρω,μπορεί να είναι άκυρο αυτο που λέω,εχω μια μικρή ανησυχία απλα:?

Καλημέρα κορίτσι μου...κι εμένα μου συνέβαινε αυτό "στην ηλικία σου" και είχα καταλήξει ότι είναι από το πρήξιμο..γενικά στις αρχές είχα πολύ φούσκωμα με αποτέλεσμα τη μια μέρα να είμαι "πιο έγκυος" και την επόμενη "λιγότερο έγκυος" !!!!!!!!!!:D:D:D:tongue::tongue::tongue:


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλλη μου, αμα πινεις το σίδηρο μετά το φαγητό σου, συγγνώμη που στο λέω, αλλά η απορρόφησή του δεν είναι ούτε η μισή. Ο σίδηρος θέλει κενό στομάχι, για να απορροφηθεί. Και δυστυχώς σου φερνει εμετό, διότι είναι πάντα βαρύς για το στομάχι. Εγώ να φανταστείς τπν ξεκίνησα τώρα, διότι με τις αναγούλες δεν έπινα ούτε νερό για να μπορώ να τον καταπιώ. Εμένα το gynotarduferon με διέλυε στο στομάχι και πήρα 2-3 διαφορετικά μεχρι να καταλήξω. Μπορείς να δοκιμασεις και σε σιρόπι. Ρώτα το γιατρό σου, γιατί αυτή τη στιγμή όπως το παίρνεις, δε σε ωφελεί ιδιαίτερα.

MAEVE μου γεια σου!! Ε λοιπόν και εγώ το ίδιο έχω πάθει! Νιώθω οτι η κοιλιά μου εχει τελείως ξεφουσκώσει... Μα τί στο καλό!! Χαχαχαχα

Πάλι καλά,νόμιζα οτι έχω αρχίσει να παραλογίζομαι!Να φανταστώ οτι ουτε εσυ το έχεις νιώσει ακόμα ετσι?


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!!!!!καλα εισαστε?????τα μωρακια σας μικρα και μεγαλα καλα ειναι???????εγω και η μπεμπουλα μου,καλα ειμαστε!!!!!πηγαμε για ψωνια με τη μαμα μου κοριτσια,εκλεισα και ραντβου με καρδιολογο!εχω ταχυκαρδιες!πηγα στο φαρμακειο μου πηραν την πιεση παλμοι 113!

κατα τις 6 θα παω!!!!

πηγα εκανα και μια γενικη αιματος και τοξοπλασμα!η γενικη θα βγει σημερα!

τοξοπλασμα αυριο!!!γκρρρ!!!!

παω να διαβασω νεακια σας!!!!!!!


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες και μελλουσες μανουλες! Σας παρακολουθω, αλλα δεν γραφω και πολυ συχνα στο φορουμ! Ειμαι στον εκτο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ ανυπομονω να περασει ο καιρος...

Απο φαρμακα κ εγω παιρνω μαγνησιο, σιδηρο και ασβεστιο! Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το ασβεστιο και το μαγνησιο πρεπει να εχουν αποσταση μεταξυ τους τουλαχιστον 3 ωρες γιατι αλληλοεξουδετερωνονται(το γραφει κ στο φυλλο οδηγιων)!

Τελος, ευχομαι να πανε ολα καλα στα κοριτσια που πρεπει να ειναι στο κρεβατι αυτες τις μερες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!!!!!καλα εισαστε?????τα μωρακια σας μικρα και μεγαλα καλα ειναι???????εγω και η μπεμπουλα μου,καλα ειμαστε!!!!!πηγαμε για ψωνια με τη μαμα μου κοριτσια,εκλεισα και ραντβου με καρδιολογο!εχω ταχυκαρδιες!πηγα στο φαρμακειο μου πηραν την πιεση παλμοι 113!

κατα τις 6 θα παω!!!!

πηγα εκανα και μια γενικη αιματος και τοξοπλασμα!η γενικη θα βγει σημερα!

τοξοπλασμα αυριο!!!γκρρρ!!!!

παω να διαβασω νεακια σας!!!!!!!

Τζαααααα.....!!!!!! Τι κανουν μανα και κορη....?????

Πατουσιτσα μου συμβαινει αυτο στην εγκυμοσυνη, ειχα και εγω καποια στιγμη παρουσιασει προβλημα στην πιεση αλλα ολα οκ τελικα.

Γενικα οτι εχει να κανει με την καρδια (πιεση, λαχανιασμα, ταχυκαρδιες) ειναι φυσιολογικο στην εγκυμοσυνη, απλα θελει ελεγχο....!!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολες τις μανουλες και μελλουσες μανουλες! Σας παρακολουθω, αλλα δεν γραφω και πολυ συχνα στο φορουμ! Ειμαι στον εκτο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ ανυπομονω να περασει ο καιρος...

Απο φαρμακα κ εγω παιρνω μαγνησιο, σιδηρο και ασβεστιο! Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το ασβεστιο και το μαγνησιο πρεπει να εχουν αποσταση μεταξυ τους τουλαχιστον 3 ωρες γιατι αλληλοεξουδετερωνονται(το γραφει κ στο φυλλο οδηγιων)!

Τελος, ευχομαι να πανε ολα καλα στα κοριτσια που πρεπει να ειναι στο κρεβατι αυτες τις μερες!

Καλησπερα στεφανιανα, καλως ηρθες και με το καλο το μωρακι σου....!!!!!

Τι περιμενεις...???? αγορακι η κοριτσακι.....??????

Εγω ασβεστιο δεν πηρα, σιδηρο, μαγνησιο και φολικο ειχα παρει....


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στεφανιανα, καλως ηρθες και με το καλο το μωρακι σου....!!!!!

Τι περιμενεις...???? αγορακι η κοριτσακι.....??????

Εγω ασβεστιο δεν πηρα, σιδηρο, μαγνησιο και φολικο ειχα παρει....

Ευχαριστω koalaki.Αγορι μου ειπανε..αυριο που θα κανω τον υπερηχο Β επιπεδου θα το σιγουρεψω...

Απο ο,τι εχω καταλαβει(εχω αλλαξει πολλους γιατρους λογω μετακομισης)ο καθε γιατρος εχει διαφορετικη αποψη για το τι δινει!Το θεμα ειναι ο,τι παιρνουμε να το παιρνουμε σωστα! Κ κυριως να τρεφομαστε υγιεινα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς την και την Στεφανιάνα!!! Με το καλό το μπεμπέ σου! Είναι το πρώτο σου;

Εγώ τα έπαιρνα όλα, φολικό, σίδηρο, ασβέστιο και μαγνήσιο!!!

Πατουσίτσα η μπουμπού καλά;;; Θυμάμαι μέσα στην εγκυμοσύνη στην αρχή νομίζω είχα πάει και εγώ σε καρδιολόγο. Ζητάνε οι γυναικολόγοι έλεγχο από καρδιολόγο και σίγουρα μετράνε και την πίεση της εγκύου!!!


Link to comment
Share on other sites

Καλώς την και την Στεφανιάνα!!! Με το καλό το μπεμπέ σου! Είναι το πρώτο σου;

Εγώ τα έπαιρνα όλα, φολικό, σίδηρο, ασβέστιο και μαγνήσιο!!!

Πατουσίτσα η μπουμπού καλά;;; Θυμάμαι μέσα στην εγκυμοσύνη στην αρχή νομίζω είχα πάει και εγώ σε καρδιολόγο. Ζητάνε οι γυναικολόγοι έλεγχο από καρδιολόγο και σίγουρα μετράνε και την πίεση της εγκύου!!!

Eυχαριστω για το καλωσορισμα Ηλιοβασιλεμα!Ναι το πρωτο μου ειναι!

Η πιεση ειναι πολυ σημαντικη στην εγκυμοσυνη!Καλο ειναι να παρακολουθειται που κ που! Αλλωστε τωρα ο,τι προβλημα κ να προκυψει, υπαρχει μια λυση! Γι'αυτο μην αγχωνεσαι!;)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για το καλωσορισμα Ηλιοβασιλεμα!Ναι το πρωτο μου ειναι!

Η πιεση ειναι πολυ σημαντικη στην εγκυμοσυνη!Καλο ειναι να παρακολουθειται που κ που! Αλλωστε τωρα ο,τι προβλημα κ να προκυψει, υπαρχει μια λυση! Γι'αυτο μην αγχωνεσαι!;)

Εγώ δεν είμαι έγκυος αυτή τη περίοδο... Απλά δίνω συμβουλές στις εγκυουλες της παρέας και ανταλάσσουμε απόψεις!!!

Έχω ήδη μια 4 χρονη κόρη και προσπαθούμε για δευτερο πρώτα ο Θεός!

Σε ποιο μέρος της Ελλάδας σε πετυχαίνουμε;


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...