Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!

Πως ξυπνήσατε σήμερα????

Εμένα έχει υπηρεσία σήμερα ο άντρας μου και θα έρθει αύριο το πρωί... σνιφ σνιφ. Ευτυχώς όμως έχω την μαμά μου να κρατάει τον μικρό!!!!


OTp9p2.png

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!

Πως ξυπνήσατε σήμερα????

Εμένα έχει υπηρεσία σήμερα ο άντρας μου και θα έρθει αύριο το πρωί... σνιφ σνιφ. Ευτυχώς όμως έχω την μαμά μου να κρατάει τον μικρό!!!!

Πωσ εισαι....?????

Στρατιωτικος ειναι ο συζυγος σου....?????

Δεν ξερω αλλα εγω ζεσταινομαι σημερα πολυυυ.....!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουληθρονεραϊδουλογλυκούλες μου, καλημέρααααα!!!!! Τί κάνετε???

Κορίτσια ήρθααααα!!!!!!

Κάναμε υπέρηχο και όλα είναι μια χαρά. Και ο τράχηλος και ο πλακούντας και το μωρό από τα οποία θα μπορούσε να προέρχεται το αίμα είναι φυσιολογικά. Παρόλαυτα θα κάτσω στο κρεβάτι προληπτικά μέχρι την επόμενη φορά που θα με δει σε 3 εβδομάδες.

Το μωρό είναι 680γρ., 1 εβδομάδα μικρότερο αλλά δεν τον ενοχλεί καθόλου. Επίσης μου είπε οτι θέλει μέσα σε 3 εβδ. να έχω πάρει 1 κιλό.

Αυτάαααααααα!!!! Ουφφφφφφφφφ! Πήρα μια ανάσαααααα!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Ngn μου μπράβο σου!!! Υπέροχα τα νέα σας!! Όλα καλά και το ζουζούνι σου μεγαλώνει τέλεια!! Μπράβο, μπράβο...άντε τώρα ξεκούραση και καλή διατροφή να το πάρεις το κιλάκι! :D:D:D

ηρθα και εγω κοριτσιααααααααααα!!!!!!!!!!!!!

μπραβοοοοοοοοοοο ngn μου!!!!!!!!!!!!!ολα τελειαααααααα!!!!!!ημουν σιγουρη!!!!!!!!!

Δοξα το Θεο!!!!!!!!!

οποτε εσυ ξεκουρασου οπως ειπες τα χαπια σου να περνεις και θα εισαι σουπερρρρρρρ!!!!!!!!!!!!!!!

τα δικα μου τα νεα..........στη λιστα βαλτε με με χρωμα ΡΟΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΠΟΤΣΑΚΙ ΜΟΥ,ΘΑ ΣΥΜΠΕΘΕΡΙΑΣΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πατουσίτσα μουουουου, θα πήξουμε στο φιόγκο και στα φρου φρου και στα ροζ???? Τρέλαααααα!!! Μπράβο κοριτσάκι μου, με το καλό η μπουμπού σου!! :D:D:D:D:D:D

Κορίτσια μου πως είστε? Εγώ δεν ξέρω!!!!!! :confused::confused::confused::confused: Από την ώρα που γύρισα στο σπίτι χθες το απόγευμα σέρνομαι...νιώθω πάαααρα πολύ κομμένη, δεν μπορούσα να κάνω απόσταση 10 βήματα, ένιωθα ότι θα πέσω κάτω, και κάτι σαν δύσπνοια με έπιασε..δεν ξέρω, τί είναι αυτό πάλι?????

Καλά για το βράδυ δεν το συζητώ...σηκώθηκα 2 φορές για τουαλέτα (ενώ είχαν σταματήσει οι βραδινές επισκέψεις!!!) και έπαθα και δυο κράμπες στα πόδια (πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό!!) και ξύπνησα και τον άντρα μου φωνάζοντας από τον πόνο.... :?:?:?:?:?:? Τι γίνεται ρε κορίτσια??? Έτσι θα είναι από εδώ και πέρα?????

Παρεπιπτόντως εγώ σήμερα είμαι ακριβώς στη μέση!!!!!! πως περνάει ο καιρός τελικά......!!:eek::-o


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοαλάκι ναι, στην αεροπορία είναι ο άντρας μου και δουλεύει με βάρδιες. 1 24ωρο δουλεύει και 3 κάθεται. Οπότε έχω μεγάλη βοήθεια και από αυτόν. Ευτυχώς κάνει τα πάντα. Μαγειρεύει, καθαρίζει, φροντίζει τον μικρό. Αλλιώς δεν θα είχα καταφέρει να βγάλω την εγκυμοσύνη μου.

Xrydim καλημέρα! Να ξεκουράζεσαι κορίτσι μου. Η εγκυμοσύνη δεν είναι για πολλά πολλά. Θα τρέχουμε μετά όταν γεννηθούν. Τώρα χαλαρούς ρυθμούς!!!!! Όσο για τις κράμπες είναι φυσιολογικό. Πολλές το παθαίνουν.


OTp9p2.png

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μου!! Τι κάνετε;;

ΠΑΤΟΥΣΙΤΣΑ, με παραδέχεσαι;;; Χαχαχα, εγώ για κόρη σε είχα και στο πα!! Με το καλό η μικρή πατουσίτσα, από εδώ και πέρα, ξεκινάνε οι ρόζ ετοιμασίες!!

ΜΑΡΑΚΙ μου, εύχομαι σήμερα να είσαι καλύτερα και να μην υποφερεις σα χτες. Βάλε μαξιλάρια κάτω από την πλάτη κ τη μέση σου, σήκωσε τα πόδια σου λίγο ψηλά, μήπως και αισθανθείς καλύτερα!

NGN1980, τι κάνεις; Λείπει ο αντρούλης σου σήμερα, αλλά ευτυχώς έχεις τη μανούλα σου να σε βοηθάει. Πού να τα βγάλεις μόνη σου πέρα;!

Αγορομάμμυ, Θάλεια, τι κάνουν τα αντράκια σας;

ΜΠΟΤΣΑΚΙ μου, εσύ θα κοιμάσαι ακόμα έτσι που το ξενύχτησες πάλι χτες!! Πρέπει να μαζέψεις δυνάμεις όμως κάποια στιγμή και να κοιμάσαι πιό πολλές ώρες. Μετά το καλοκαιράκι θα σε βάλουμε σε πρόγραμμα! Χαχαχα

ΓΟΡΓΟΝΑ-Κοαλάκι, τι κάνεις και συ; Άσε τη φασίνα και ξεκουράσου λίγο! Το κοριτσάκι μας τί κάνει;; Μ΄αρέσει που λες οτι σήμερα ζεσταίνεσαι, εμείς τί να πούμε εδώ κάτω;;! Πολλή ζέστη κ σήμερα!

ΈΛΛΗ, XRYDIM, YOLA, SOTSAFI? Ti κάνετε κούκλες εσείς;

ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ, παιχνιδάκια με την κορούλα σου;;!! Τί ρόλους παίζετε σήμερα;

Εγώ είμαι καλύτερα. Δόξα το Θεό δεν έχω δει αίμα από την Κυριακή, αλλά το άγχος μου ακόμα είναι τετοιο, που ακόμα πάω στη τουαλετα και πριν κάνω το σταυρό μου...


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ngn μου καλημέρααα!!!! Πώς είσαι σήμερα? Ο γιατρός χθες δε σου είπε από τι θα μπορούσε να είχε προκληθεί το αίμα εφόσον όλα είναι φυσιολογικά??

Τι να πω βρε παιδί μου...για τις κράμπες το ήξερα ότι είναι φυσιολογικό αλλά όλα αυτά ήταν τόσο πρωτόγνωρα για μένα που δε σου κρύβω τρόμαξα λίγο..μα να μην μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι???!!


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Xrydim μου οι κραμπες ειναι φυσιολογικες οπβς λεει και η ngn αλλα και η αισθηση κομαρασ που νιωθεις ειναι λογω ζεστης και επικειμενης δυσφοριας λογω κυησης.

Μην ανησυχεις, το καλοκαιρι και πολυ περισσοτερο η εγκυμοσυνη μεσα στο καλοκαιρι αυτα εχουν.....!!!!!!!

Ngn μου τι καλα που σε βοηθαει....ο συζυγος σου....!!!!! Μια χαρα....!!!!!

Μαυ μου τι καλααααα που δεν εχεις αιματακι καθολου απο εχθες....!!!!!!ετσι μπραβο ξεκουραση και τον σταυρο σου και ολα θα πανε καλα...!!!!!!!

Ναι μωρε σημερα ζεσταινομαι....!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

May μου καλημέραααα!! Πολύ χαίρομαι που είσαι καλύτερα...από την Κυριακή εεεε?? Δλδ σχεδόν 2 μέρες ε?? Φτου φτου να μη σε ματιάξουμε..μπράβο κοριτσάκι μου!!!! :-D

Koallaki μου καλημέρα και από εμένα...πφφφφ δεν παραπονιέμαι... δόξα τω Θεώ μέχρι τωρα η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύυυυυυυυ εύκολη (ούτε εμετούς είχα)..αν είναι φυσιολογικο θα το αντέξω!! :-) Τι κάνεις εσύ γλυκιά μου? Η λιονταροφουρτουνίτσα μας? καλα?


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελλάκι μου καλημέρα..μήπως κρύωσες κοριτσάκι μου ή μήπως σε πείραξε κάτι που έφαγες?? Γιατί και στομάχι και έντερο και τουαλέτα..κάτι τέτοιο μου κάνουν..να έτρωγες κανένα λαπαδάκι ή κοτοπουλάκι σκέτο (και τί άλλο τρώμε στις γαστρεντερίτιδες δε θυμάμαι!!)


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελλάκι μου καλημέρα..μήπως κρύωσες κοριτσάκι μου ή μήπως σε πείραξε κάτι που έφαγες?? Γιατί και στομάχι και έντερο και τουαλέτα..κάτι τέτοιο μου κάνουν..να έτρωγες κανένα λαπαδάκι ή κοτοπουλάκι σκέτο (και τί άλλο τρώμε στις γαστρεντερίτιδες δε θυμάμαι!!)

Θα συμφωνησω με την xrydim ελλη μου, φαει λογουλακι απο αυτα που εγραψε, λιγες φρυγανουλες και τετοια, προκεικενου να αποφυγεις την αφυδατωση....!!!!!!!

Καλα ειναι η φουρτουνα, εφαγε φρουτα και κοιμαται τωρα.

Ουτε εγω ειχα εμετους στην κυηση, μονο ναυτιες και καουυυυυρες...!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΗ τι έπαθες κορίτσι μου; Μήπως έφαγες κάτι κ σε πείραξε;;

Προσπάθησε να μην πίνεις απότομα υγρά σήμερα και φαε κάτι στεγνό, καμια φρυγανιά, λίγο ρύζι, κατι τετοιο..

XRYDIM, κραπμπες θα παθαίνεις πολλες κατα την εγκυμοσύνγ!

Το μαγνήσιο βοηθαει πολυ! Η κράμπα στη γάμπα ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ με τίποτα!

Μια φορά που έπαθα και εγώ- πολλες έχω πάθει- αλλα αυτή τη φορά ξύπνησα τον αντρα μου και μου χε κοπεί η φωνή από τον πόνο! Τραγικό!!


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!!!!

Xrydim θυμάμαι και εγώ πάθαινα κράμπες τόσο δυνατές που δάκρυζα από τον πόνο και μετά την υπόλοιπη μέρα οι γαμπες μου πονούσαν!!! Είναι σύνηθες στην εγκυμοσύνη, αλλά αν θυμάμαι και καλά νομίζω έχει να κάνει με την έλλειψη μαγνησίου. Πόσο πίνεις την ημέρα; Ρώτα και τον γιατρό σου, μήπως χρειάζεται αλλαγή δόσης! Δεν το θυμάμαι σίγουρα, μην σε αγχώσω κιόλας, μπορεί να λέω βλακεία...:tongue:

Ελλη τί έπαθες; Μήπως έφαγες τίποτα περιέργο; Αυτές τις μερες κυκλοφορεί ξανά γαστρεντερίτιδα στα μερη μας... Οπότε εγκυούλες πρέπει να προσέχετε, ακόμη και το καλοκαίρι κυκλοφορούν ιώσεις... Ελπίζω να είναι τυχαία η ενόχλησή σου και να περάσει γρήγορα, πιες λίγο τσάι, καλύτερα μαύρο και φαε ελαφριά σήμερα.

Οι υπόλοιπες εγκυούλες καλύτερα;

Οι μανούλες;;;

Σήμερα κρατάει η μαμά μου τον ανηψιό μου (10 μηνών) και η κόρη μου φροντίζει τον ξαδερφό της!!!! Βρήκε παιχνίδι για σήμερα!!!;)


Link to comment
Share on other sites

;-:-P:-P:-P:-P:-Pκαλημέρα καλημέρα καλημέρα!!!!!!:-P:-P:-P:-P:-P

από ότι διάβασα όλες καλά ε??????

ngn μπράβο κοριτσάκι μου!!!!!μια χαρά το μπεμπε !!!!!!!!

may μου μπραααααβο κ σε σένα κοριτσάκι μου!!!!!!!άντε να ηρεμησεις λίγο!!!!!!

patoysitsa μου τι ωραία που έχεις κοριτσάκι!!!!!!!!!!!!τελεία!!!!!!!!!:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

εμείς όλα μια χαρά είναι!!!!!!!!!!!

xrydim μου εγώ κραμπες δεν είχα καθόλου αλλά τους 2 τελευταίους μήνες είχα πάθει συνδρομο καρπιαιου σωλήνα,δλδ μουδιαζανε τα χέρια μου αλλά μόλις γεννησα περασανε ευτυχώς δλδ.

υ.γ.:έλλη μου μήπως όντως σε πείραξε κάτι????γιατί εμένα όταν είχα φάει χόρτα από έξω είχα πεθάνει στον πόνο από το έντερο!!!!!!!!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...