Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 12 ώρες πρίν, sunshine1982 είπε:

      Σε αναμονή χοριακης και εγω . Μεγαλη αγωνια εχω 🫶🫶🫶

      Αντε έχω και παρέα..  πότε θα κάνεις χοριακη?

      13 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Όλα με το καλό κορίτσι μου!!! 

      Μπράβο σου!!! Τελεια είναι!! Καλούς διπλασιασμους και να ζήσεις αυτή την όμορφη διαδρομή!!!

      Μόλις μου είπαν ότι έχω και δύο βλαστοκυστες για κατάψυξη..  και λίγο έχω χαλαρώσει.. 

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπερα κοριτσιαααα!!!!καλα εισαστε????

Εμεις καλα ειμαστε!!!

Σερνομαι απο χθες!!!!Σιδερωνα μεχρι της 4 τα ξημερωματα!

ολο δουλειες....τον ατελειωτο!!!και εχω κατι βεραντες....δεν βλεπονται!!!!

Η Δεσποινα μου,καλα ειναι κοιμαται τωρα με το μπαμπα της!

Το απογευματακι θα κατεβω στην εκκλησια να κλεισω ημερομηνια για

τη βαπτιση!

27 Ιουλιου λεμε πρωτα ο Θεος!

και λεμε να την κανουμε απογευμα!

ευχομαι και ελπιζω να εχει εκεινη τη μερα κενη!!!!

Επισης...μπηκα και διαβασα για της κρεμες με ρυζαλευρο και βανιλιες που

δινουμε ως πρωτη τροφη στα μωρακια μας,και ΕΦΡΙΞΑ!!!!!!

ΠΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ!!!!

ΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΑΠΑΠΑΠ!!!!!

Μπηκα στο γκουκλ και εψαχνα για συνταγες με ρυζαλευρο με βρωμη και διαφορα αλλα πουμ πορουνα να προσθεσουμε κτλ.!

θα της τα φτιαχνω εγω της Δεσποινας μου,οταν ξεκινησουμε!

Παω να διαβασω νεακια σας!!!!!!!!!!!!!!


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εμείς κλείσαμε για 7/6. Θα είναι λίγο μικρή, αλλά δεν πειράζει. Μου αρέσει που είναι τριήμερο γιατί θα έρθει κόσμος από εκτός Αθηνών. Βαφτιστικά έχουμε βρει κάποια που μας αρέσουν αλλά δεν έχουμε κατασταλάξει! Δεν θέλω να επιβαρύνουμε πολύ το νονό μας :-) :-)

Πήγα και στη δουλειά!!! Η μικρή μια χαρά ήταν... εμένα μου έλειψε πολύ!!

Έιχα και μεγάλο άγχος πως θα είναι γιατί την Πέμπτη είχε φοβερή ανησυχία....

πρέπει και εμάς να είναι από τώρα.....δόντια!!! Γιατί κλαψουρίζει και τρώει τα χέρια της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ορε... τι έχουμε να τραβήξουμε!

Μαυ πόσα κιλά είναι η μικρή σου? και εμείς έχουμε σταματήσει να παίρνουμε πολύ.... είναι 5690 (χθεσινό ζύγισμα)....παρόλο που αυτή τη βδομάδα ηπιε και ξένο... και ξύπναγε κάθε μία ώρα το βράδυ για φαγητό πήρε μόνο 90 γραμμάρια!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μουυυυυυυ τι κάνετε???

Εμείς καλα είμαστε!!!Είχαμε λίγο ανησυχία κατά τις 6 το πρωί αλλά όλα καλα μετά!!!Φάγαμε κοιμηθήκαμε και μολις ξυπνήσαμε είδαμε υπέροχη μέρα η θάλασσα ακίνητη και αρκετή ζεστη!!!Πήγαμε την καροτσαδα μας και τώρα πάλι κοιμόμαστε!!Σημερα κορίτσια μου δεν κανω τίποτα!!!Απεργωωωωω!!!!

Επειδή βλέπω τον καιρο τώρα αρχίζει να χαλάει το απόγευμα μπορεί να παμε με το αυτοκίνητο στη μαμά μου!!!!Όλη μέρα θα γυρίζουμε!!!!

Εσείς τι κάνετε μαναρακια μου???

ΣΥΜΠΕΘΕΡΑΑΑΑΑΑΑ τι κάνετε μαρηηηηηηη???

Κωλοπηλαλας????Το Δεσποινιω μου???

Μαρηηηηη αυτό θα κάνουμε!!!Κι εγώ το ιδιο θα της φτιάχνω μόνη μου του Κρις!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μουυυυυυυυ καλησπερα, τι κανετε???

Εμεις καλα, ο καιρος απο το πρωι χαλια με πολυυυ αερα, τωρα λιγο εστρωσε και σκεφτομαι μπας και παω τη φμ καμια βολτα!!! Σημερα φαγαμε κοτοσνιτσελ με πατατες τηγανιτες!!!

ΜΠΟΤΣΑΚΙ ΜΟΥ-ΠΑΤΟΥΣΑ ΜΟΥ τι κανουν τα νινια σας??? αυτες οι κρεμουλες ουτως η αλλως δινονται για πολυ λιγο διαστημα γιατι ανα μηνα προστιθενται και κατι νεο στη διατροφη τους, ωστοσο οντως περιοεχουν πολυ ζαχαρη αλλα και ορισμενα συστατικα οπως (σιδηρο) που δεν μπορει το μωρο να τα λαβει απο το σπιτικο. Παρολαυτα η αποφαση ειναι ΜΟΝΟ δικη σας :) !!!

ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ ΜΟΥ καλη αρχη στη δουλιτσα σου!!! Οσο για τα βαφτηστικα θα ειναι ολα ονειρεμενα για ολα τα μωρακια!!!

Μαρηηη ΠΑΤΟΥΣΑ αν βαφτησεις το δεσπονιω 27/07 θα ειναι η ημερα των γεννεθλιων της φμ :D !!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια μουυυυυυυυ καλησπερα, τι κανετε???

Εμεις καλα, ο καιρος απο το πρωι χαλια με πολυυυ αερα, τωρα λιγο εστρωσε και σκεφτομαι μπας και παω τη φμ καμια βολτα!!! Σημερα φαγαμε κοτοσνιτσελ με πατατες τηγανιτες!!!

ΜΠΟΤΣΑΚΙ ΜΟΥ-ΠΑΤΟΥΣΑ ΜΟΥ τι κανουν τα νινια σας??? αυτες οι κρεμουλες ουτως η αλλως δινονται για πολυ λιγο διαστημα γιατι ανα μηνα προστιθενται και κατι νεο στη διατροφη τους, ωστοσο οντως περιοεχουν πολυ ζαχαρη αλλα και ορισμενα συστατικα οπως (σιδηρο) που δεν μπορει το μωρο να τα λαβει απο το σπιτικο. Παρολαυτα η αποφαση ειναι ΜΟΝΟ δικη σας :) !!!

ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ ΜΟΥ καλη αρχη στη δουλιτσα σου!!! Οσο για τα βαφτηστικα θα ειναι ολα ονειρεμενα για ολα τα μωρακια!!!

Μαρηηη ΠΑΤΟΥΣΑ αν βαφτησεις το δεσπονιω 27/07 θα ειναι η ημερα των γεννεθλιων της φμ :D !!!

Τωρα ηρθαμε μαρηηηηηηη!!!!!

Ελειπε ο Πατερ!

Αυριο τωρα θα ξαναπαω!

Για ποσο καιρο εδινες στην φμ κρεμες μαναριιιιιι????

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!ΣΤΑ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΦΜ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΒΑΠΤΙΣΗΣ

ΤΗΣ ΔΕΣΠΟΙΝΑΣ!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

Σημερα το μενου ειχε ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ!!!!!!

:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου να μαι και εγω!!! Πως ειστε???

Εμεις καλα, μολις κοιμησα τη φμ. Τελικα δεν πηγαμε βολτα, ειχε λιγο αερα αλλα δεν το ρισκαρα!!!

ΠΑΤΟΥΣΑ ΜΟΥ εδινα στη φμ για 2-3 μηνες, αρχικα ρυζαλευρο και επειτα (καθε μηνα) και κατι νεο, ειτε αυτο ηταν κρεμα δημητριακων ειτε μπισκοτοκρεμα. Μετα προστεθηκε και το γιαουρτι (λευκο και φρουτων) και αφαιρεθηκαν οι κρεμες εμποριου. Της εδινα μια φορα την ημερα χωρις να προσθετω μπισκοτα η οτιδηποτε αλλο γιατι θα γινοταν ιδιατερα "βαρυ" για το στομαχακι της και περισσοτερο ανθυγιεινο!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσιααααααααααααα!!!!!!!!!!Τι κανετε?

Σημερα τα εχω δει οοοοοοοοοολα!!!!!!!!

Απο το πρωι γυριζουμε και ο μικρος δεν βολευεται πουθενα!Ολο ζοριζεται να σηκωθει σηκωνει κεφαλι τεντωνει ποδια γλυστραει απο το ρηλαξ,μονο αγκαλια μαζευεται λιγο κι εκει παρ'ολα αυτα σκρφαλωνει επανω μου!!!!!!

Τι να πω!!!!!!!!!Διαλυθηκα σημερα!!!!!!!!!

ΧΡΗΣΤΙΝΑΚΙ μου καλα δεν συζηταμε για σαλια και χερια κι επισης οτι αλλο βρουμε ευκαιρο!!!!!!1Απαπααπαπαπααπαπ!!!!!!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κόρες χαιρετώ!!!! Μια ατελείωτη μερα φτάνει στο τέλος της... Μόλις λούστηκς κ ξαπλωπνω με βρεγμένα μαλλιά.. Ούτε αυτό δεν έχω κουράγιο να κάνω.. Να με δω πως θα ξυπνήσω το πρωί να πάω δουλειά. Σαν κατσιβέλα θα μαι, που έλεγε και η γιαγιά μου.. Εδώ Αθήνα κορίτσια, παπαριάσαμε σήμερα!!!! Όλη μερα καταιγίδα! Χάλια! Πουθενά δεν πήγαμε βεβαίως..!!

Σήμερα η μικρή έφαγε κάπως καλύτερα... Αλλα τα 150μλ, αδύνατο να τα ξεπεράσουμε.. ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ σήμερα ήταν 5700 και πριν δυο Κυριακές, 5640, καταλαβαίνεις... Ρε κοριτσια σκεφτόμουν.. Αυτή η ζυγαρια που έχω δεν ειναι μεγάλη σε μήκος και όπως την ξαπλωπνω να τη ζυγίσω, τα πόδια της είναι εκτός ζυγαριάς. Μήπως δε γινεται σωστά η μέτρηση; (Καλά μη βαράτε, μια επισήμανση κάνω.. Χαχαχαχα).

Και μεις όλο το χερι μέσα, σάλια και πιπίλισμα οτι βρει μπροστά της.

Εμεις στη Β δε δώσαμε ποτέ ρυζάλευρο, ετρωγε όμως αρκετά τη βιολογική κρέμα της φρεζιλάκ. Άγλυκη τελείως ήταν θυμάμαι. ΠΑΤΟΥΣΙΤΣΑ άμα βρεις καμια συνταγή καλή, στείλε οδηγίες!

ΜΠΟΤΣΑΚΙ μου τί κάνετε εσείς; Πως πανε τα ζορίσματα του Κρίς; Ξεκουράστηκες λιγουλάκι σήμερα;;

ΚΟΑΛΑΚΙ μου εσεις τί κάνετε;;


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΥ ΜΟΥ τι κανεις??? εισαι κουρασμενη ε??? υπομονη κοριτσι μου!!! Ναι, εχει και ρυζαλευρο βιολογικο χωρις ζαχαρη. Εγω εδωσα στη φμ το κανονικο ρυζαλευρο με γευση βανιλια αλλα για πολυ λιγο (1-2 μηνες). Εγω δεν εχω συνταγη να σας δωσω, μονο οτι βλεπω κατα καιρους στο διαφορα φορουμ γονεων που γραφουν μαμαδες.

Τωρα οσον αφορα τη ζυγαρια μηπως προτιμοτερο ηταν να τη ζυγιζεις καθιστη, για να πεφτει ολο το βαρος στο σωστο σημειο??? μια σκεψη εκανα!!!

Εμεις καλα ειμαστε, μεσα κλεισμενες εδω και 2 μερες ελπιζωντας να μην κρατησει για πολυ αυτη η αναποδια του καιρου (οτι δεν μας εκανε τον μαρτη γδαρτη θα μας τα κανει τωρα :twisted:!!!).


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΑΥ μουυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!Μαρηηηηηηηηηηηηη δεν ζυγιζεται σωστα ετσι το μικρο μας!!!!!!!!Πρεπει να ειναι ολοκληρη επανω!!!!!!!

Εδω τωρα αρχιζει να βρεχει!Οσον αφορα τα μαλλια μαναρι απο τοτε που γεννησα,αν τα εχω στεγνωσει 5 φορες ειναι ζητημα!!!!!!χαχαχααχαχα!!!!!!

Σαν την μουρλη κυκλοφορω.Ευτυχως ειναι προκα και πεφτουν!

Δεν το ηξερα οτι υπαρχει βιολογικο ρυζαλευρο!!!!!

Καλα δεν υπαρχει περιπτωση για ξεκουραση!!!!!Ο μικρος σημερα δεν στεκοταν πουθενα!Οπου και να τον εβαζα ηθελε να σηκωθει!

Με τερτελιασε!!!!!Φυσικα στο σπιτι δεν εκανα τιποτα γιατι οπως ειπα το πρωι απεργουσα σημερα!!!!!χαχαχαχαχαχχαχ!!!!!

αλλα και να ηθελα να κανω κατι,πουυυυυυυυυυυυυυυ κουραγιο!!!!!!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορες!!!καλα εισαστε???

εμεις μια χαρουλαααα!!!κοιμαται η Δεσποινιω μου!!!οπου να ναι θα ξυπνησει

η αρχοντησσα μου!!!

το μενου σημερα...σουβλακερι!!!

ο συζηγος εφυγε σημερα επιστρεφει την Παρασκευη!

ο καιρος χαλιααααααα!!!!!κρυο αερας συννεφια!

αν μεχρι τις 6 σταματησει ο αερας τουλαχιστον θα παμε εκκλησια.

χθες δεν ειχε ερθει ο Πατερ!

οποτε θα δουμε σημερα...

Μαυ μουυυυυ!!!!!δεν παει καλα η ζυγαρια σου!και η δικη μου τη διχνει

παρακατω!

μη σκας!!!

θα σας στειλω να διαβασετε συνταγες!!!!

εγω το αποφασισα δεν την δινω του εμποριου!

Κοαλακι μουυυυυυυυυ!!!!καλα εισαι???τι κανει η φμ???καλα ειναι???

Αστερωωωωωωωωωω!!!!!!!!που σαι και συ μαρη?τρεχαλες????

Αδερφηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!καλα κουραγια με τη μετακομιση!!!!Να μου

φιλησεις της κοπελαρες μου!!!!!!

Χρηστινακι μου!!!πως ειναι η μικρη σου???πως τα πατε???

Σοτσαφι μου,καλα ειναι ο μπεμπακος σου???πως τα πατε με το θηλασμο??

ΣΥΜΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!!ΠΟΥ ΣΑΙ ΜΑΡΗΗΗΗΗΗ?????????

ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΑΡΑΣ ΜΑΣ??????

ΠΩΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΤΕ????????


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑ

1)Σπιτικό, βιολογικό ρυζάλευρο

ΥΛΙΚΑ:

βιολογικό καστανό ρύζι

νερό

ελαιόλαδο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Αγοράζετε ένα πακέτο βιολογικό καστανό ρύζι. Αδειάζετε το περιεχόμενο σε ένα δυνατό μπλέντερ ή τρίφτη καφέ (όχι μουλτι). Κονιορτοποιείτε! Έτσι έχετε έτοιμη την πρώτη ύλη σε μορφή σκόνης! Σε ένα κατσαρολάκι βάζετε 200ml νερό και το βράζετε σε δυνατή φωτιά. Μόλις κοχλάσει χαμηλώνετε αρκετά την φωτιά και ρίχνετε μέσα 50gr από το άλευρο που φτιάξατε. Ανακατεύετε με τον αυγοδάρτη συνεχόμενα για 8-10 λεπτά. Αποσύρετε από την φωτιά και αν θέλετε ρίχνετε 1-2 κουταλιές ελαιόλαδο. Εναλλακτικά το ανακατεύετε με πουρέ φρούτων ή λαχανικών

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ: Nερό σε αναλογία 4:1 έως 6:1. Αντί για την εύκολη λύση του συσκευασμένου ρυζάλευρου που κυκλοφορεί στο εμπόριο, προτιμήστε για το μωρό σας να φτιάξετε μόνη σας σπιτική, βιολογική κρέμα ρυζιού! Το καστανό ρύζι: Χρειάζεται τριπλάσιο χρόνο βρασίματος και παρουσιάζει μεγάλη ευαισθησία στις αλλαγές θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται γρήγορα. Είναι αυτό που έχει υποστεί τη μικρότερη επεξεργασία σε σχέση με άλλα ρύζια. Για την παραγωγή του αφαιρείται μέρος ή το σύνολο του εξωτερικού σκληρού φλοιού και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διατηρεί τα περισσότερα θρεπτικά συστατικά του. Αποτελεί άριστη πηγή υδατανθράκων (αμυλόζη και αμυλοπηκτίνη) και φυτικών ινών, που διευκολύνουν την εντερική λειτουργία. Είναι πλούσιο σε βιταμίνες, όπως βιταμίνη Β1, βιταμίνη Β3, βιταμίνη Β6, φυλλικό οξύ και βιταμίνη Ε. Περιέχει, επίσης, σίδηρο, σελήνιο, κάλιο, μαγνήσιο και φώσφορο. Δίνει ενέργεια στον εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα. Αν και δίνει πρωτεΐνες χαμηλής βιολογικής αξίας, τα αμινοξέα που παρέχει είναι πληρέστερα από τα αμινοξέα άλλων δημητριακών. Όπως όλα τα μη επεξεργασμένα δημητριακά δεν έχει χοληστερίνη, λίπος και νάτριο. .

2)Μπισκοτάκια

ΥΛΙΚΑ:

1 φλ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 φλ. , κεχρί ή βρώμη

& χυμό πορτοκάλι!

3 κ.σ. λάδι

παγωμένο νερό

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Προθερμαίνουμε το φούρνο μας στους 220° Ανακατεύουμε το αλεύρι με το κεχρι η την βρωμη και σιγά σιγά προσθέτουμε το λάδι

Προσθέτουμε λίγο παγωμένο νερό (περίπου 1/4 φλ.) και ανακατεύουμε.

Συνεχίζουμε να προσθέτουμε νερό μέχρι η ζύμη να ξεκολλάει από τα τοιχώματα του μπολ (θα γίνει σαν σφιχτή μπάλα)

Ανοίγουμε λεπτή ζύμη (περίπου σε πάχος όσο ένα κράκερ)

Κόβουμε τη ζύμη σε ότι σχήμα θέλουμε αλλά αν την κάνουμε σαν βραχιολάκι είναι εύκολο για το μωρό να το κρατήσει όπως επίσης και το μπαστουνάκι (στο οποίο ανοίγουμε επάνω μια τρυπούλα ώστε αργότερα να περάσουμε κορδελίτσα)

Στρώνουμε στο ταψί μια λαδόκολλα και ψήνουμε τα μπισκότα μας για 10-12' ή μέχρι να πάρουν ένα ελαφρύ καφέ χρώμα

Τα αφήνουμε να κρυώσουν και μετά τα βάζουμε σε αεροστεγές δοχείο Τips: Το αλεύρι πρέπει να είναι κανονικό και όχι αυτό που φουσκώνει μόνο του και η ζύμη πρέπει να είναι αρκετά λεπτή για να μη γίνουν τα μπισκότα μας αφράτα και σπάνε!

3)ΚΡΕΜΑ ΒΡΩΜΗΣ

Παίρνουμε νιφάδες βρώμης και τις αλέθουμε σε σκόνη.

Βάζουμε σε ένα κατσαρολάκι

180 γρ. νερό.

Μόλις βράσει, ρίχνουμε

3 κουταλιές της σούπας βρώμη ανακατεύοντας γρήγορα.

Μόλις πήξει, το αποσύρουμε από την φωτιά και ρίχνουμε

5 μεζούρες από το γάλα του (αν δεν θηλάζουμε αλλιώς μητρικό*).

Ανακατεύουμε και είναι έτοιμη. Στην κρεμούλα βρώμης μπορούμε να προσθέσουμε και φρούτα... μπανάνα, αχλάδι κλπ. *To μητρικό γάλα είναι ευαίσθητο στις υψηλές θερμοκρασίες. Πριν το προσθέσετε καλό είναι να αφήσετε το μείγμα να έρθει περίπου σε θερμοκρασία 3 .

4)Κρέμα κριθάρι,κεχρί

Με παρόμοια διαδικασία με αυτή της βρώμης μπορούμε να παρασκευάσμουμε κρέμα από κεχρί και κριθάρι. Κρέμα με βρώμη και φρούτα.

Βράζουμε με

λίγο νεράκι

1 μήλο και

μισό αχλάδι κομμένα σε κομματάκια χωρίς την προσθήκη ζάχαρης.

Όταν πάρουν βράση, ρίχνουμε

μια κουταλιά της σούπας βρώμη (έτσι όπως είναι, όχι τριμμένη).

Αφήνουμε για 1 λεπτό και έπειτα κατεβάζουμε απ' τη φωτιά.

Προαιρετικά μπορείτε να προσθέσετε

σταφίδες ή 1 ή 2 ξερά δαμάσκηνα.

Το αφήνετε λίγο να κρυώσει και το αλέθετε.

Η βρώμη χυλώνει και δίνει τέλεια υφή στο μείγμα. Είναι πανεύκολη και πεντανόστιμη κρέμα.

Tips: Αν επιθυμείτε βρίσκετε αρωματικά ροδάκινα και φτιάχνετε κομπόστα ροδάκινο με βρώμη όπως παραπάνω, χωρίς καθόλου ζάχαρη. Επίσης συνδυάστε αν θέλετε 1 μήλο με μισό ροδάκινο και 1 κουταλιά βρώμη. Γενικά όσο πιο πολύ αφήνετε τα φρούτα να βράσουν τόσο πιο γλυκά γίνονται, αλλά δυστυχώς χάνονται οι βιταμίνες. Επιλέξτε να τα βράσετε 3-4 λεπτά. Μπορείτε να πάρετε διάφορες νιφάδες ( βρώμη, κεχρί, ντινκελ, σιτάρι, κριθάρι ), να τις βράσετε λίγο και να τις αλέσετε στο μπλέντερ. Μπορείτε να προσθέσετε μέσα και λίγο μπανάνα να γλυκάνει. Μπορείτε να βάλετε και γάλα αν θέλετε. Αν το βρέφος είναι λίγο μεγάλο μπορείτε να βάλετε μέσα λίγο ταχίνι, μύρτιλο, κράνμπερι, να γίνει κάτι σαν μούσλι. Είναι πολύ δυναμωτικά για τα μωρά.

5)ΚΡΕΜΑ ΑΝΘΟΣ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ

Παίρνουμε

κορν φλαουερ 1 κουτ. της σούπας και το διαλύουμε σε

λίγο κρύο νερό.

Βάζουμε σε ένα κατσαρολάκι

180 γρ. νερό.

Μόλις βράσει, ρίχνουμε το παραπάνω μίγμα και ανακατεύουμε έως ότου πήξει.

Το αποσύρουμε από την φωτιά και ρίχνουμε

5 μεζούρες από το γάλα του (αν δεν θηλάζουμε αλλιώς μητρικό*).

Ανακατεύουμε και έτοιμη η κρέμα.

6)Μείγμα σκόνης για μπισκοτόκρεμα

Βάλτε σε ένα μπωλ

1 φλ. του καφέ ελαιόλαδο,

1 φλ. του καφέ φρεσκοστυμένο χυμό πορτοκάλι (από γλυκά πορτοκάλια),

ελάχιστη κανέλα

και ελάχιστη σόδα.

Προσθέστε αλεύρι όσο πάρει να γίνει μια ωραία λεία ζύμη και ψήστε την στο φούρνο.

Στην συνέχεια βάλτε τα ψημένα μπισκοτάκια στο μπλέντερ και αλέστε. Θα πάρετε μια μυρωδάτη σκόνη που χρησιμοποιείτε σαν τις έτοιμες κρέμες σε σκόνη.

Κατά την παρασκευή της κρέμας προσθέστε νερό ή γάλα.

7)Κρέμα κινόα

Βράζεται σε αναλογία

1 κ.σούπας με

50 ml νερό

και έτσι δημιουργείται μια κρέμα που σιγά σιγά πήζει.

Στην κρέμα αυτή μπορείται να προσθέσετε πουρέ φρούτων και λαχανικών.

Μπορείτε να ξαναλιώσετε το μίγμα με ραβδομπλέντερ εάν επιθυμείτε μια πιο ομοιογενή υφή (για μικρότερα μωρά)

Η κινόα μπορεί να προσφερθεί από πολύ νωρίς ακόμα και αντί του ρυζάλευρου.

:cool:Μάνγκο, καρότο και πουρές μήλου

Θα χρειαστείτε:

75γρ. ψιλοκομμένα καρότα

165γρ. ψιλοκομμένο μάγκο

125γρ. μήλο, καθαρισμένο και τριμμένο

Τι θα κάνετε:

Βράστε τα ψιλοκομμένα καρότα για τρία λεπτά, προσθέστε στο κατσαρολάκι (ή στον ατμομάγειρα) το μάνγκο και το μήλο και βράστε για άλλα 2 λεπτά - πρέπει όλα να λιώνουν με το πιρούνι. Πολτοποιήστε τα στο multi. Αφήστε το γεύμα να κρυώσει και σερβίρετε.

9)Παπάγια, αχλάδια και βρώμη

Θα χρειαστείτε:

4 κουταλιές της σούπας βρώμη, την οποία έχετε βράσει μαζί

με γάλα

2 κουταλιές της σούπας πουρέ από παπάγια

2 κουταλιές της σούπας πουρέ από αχλάδι

Τι θα κάνετε: Αναμείξτε τα τρία υλικά, αφού πρώτα τα έχετε βάλει στον ατμό για μερικά λεπτά για https://www.facebook.com/ajax/messaging/attachment.php?attach_id=cdc470de0a94e4c935503eac959d83b9&mid=mid.1396730636406%3Aeac33cb1c456592249&hash=AQBrI5sr27yOOC-lνα μαλακώσουν.

10)Σπανάκι και μπανάνα

Θα χρειαστείτε:

340γρ. φρέσκο σπανάκι, το οποίο θα πλύνετε καλά και θα αφαιρέσετε τα κοτσάνια

2 μπανάνες60γρ.

γιαούρτι

60ml χυμό μήλου

Τι θα κάνετε: Αναμείξτε τα υλικά στο μπλέντερ. Η ποσότητα είναι αρκετή για δύο γεύματα.

11)Μπανάνα και βατόμουρα

Θα χρειαστείτε:

2 κουταλιές της σούπας βατόμουρα

½ ώριμη μπανάνα

Τι θα κάνετε: Λιώστε την μπανάνα και τα μούρα στο μπλέντερ και σερβίρετε αμέσως.

12)Μήλο, κανέλα, βρώμη και σταφίδες

Θα χρειαστείτε:

4 μήλα

70γρ. σταφίδα ξανθή? κουταλιάς του γλυκού κανέλα

340ml νερό (ή χυμό μήλου)

45γρ. βρώμης

Τι θα κάνετε: Πλύνετε και καθαρίστε τα μήλα. Έπειτα, κόψτε τα σε 6 φέτες το κάθε ένα. Βάλτε τα μήλα, τις σταφίδες, την κανέλα και το νερό σε ένα κατσαρολάκι, το οποίο θα κλείσετε με το καπάκι. Αφήστε τα να βράσουν για 7 λεπτά. Προσθέστε τη βρώμη και αφήστε το μείγμα να βράζει για ένα ακόμα λεπτό. Έπειτα λιώστε όλο το μείγμα στο μπλέντερ. Το γεύμα μπορεί να καταψυχθεί σε μερίδες για να σερβίρετε περισσότερες από μία φορά. Προτείνεται για μωρά άνω των 8 μηνών.

13)Πράσινα λαχανικά και μπανάνα

Θα χρειαστείτε:

80γρ. πράσινα φασόλια

170γρ. φρέσκο μπρόκολο

170γρ. Φύλλα από λάχανο3 ώριμες μπανάνες

Τι θα κάνετε: Πλύντε τα λαχανικά, κόψτε τα κοτσάνια και κρατήστε μόνο τα ωφέλιμα μέρη. Βάλτε τα στον ατμομάγειρα ή βράστε τα μέχρι να μαλακώσουν. Για να μην γίνει το μείγμα πολύ παχύρευστο, κρατήστε λίγο νερό από τα φύλλα λάχανου που έχετε βράσει. Ψιλοκόψτε και τις μπανάνες και λιώστε το μίγμα στο μπλέντερ –προσθέστε νερό από τα λαχανικά αν δείτε ότι γίνετε πολύ «σφιχτό». Μπορεί να το καταψύξετε σε μερίδες για να σερβίρετε παραπάνω από ένα γεύματα.

14)Πεπόνι, μπανάνα και γιαούρτι

Θα χρειαστείτε:

180γρ. ψιλοκομμένο πεπόνι

85γρ. μπανάνα

50γρ. γιαούρτι

Τι θα κάνετε: Αναμείξτε τα υλικά και λιώστε τα στο μπλέντερ.

15)Πατάτα και κολοκύθα

Θα χρειαστείτε:

100γρ. ψίχα κολοκύθας, ψιλοκομμένη

2 μικρές πατάτες, καθαρισμένες και ψιλοκομμένες

1 μήλο, καθαρισμένο και κομμένο σε φέτες

1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδονερό

Τι θα κάνετε: Σε ένα κατσαρολάκι ρίξτε ελαιόλαδο, αφήστε το να ζεσταθεί και προσθέστε τις πατάτες, την κολοκύθα και το μήλο ανακατεύοντας για λίγα λεπτά. Έπειτα προσθέστε ζεστό νερό και αφήστε τα υλικά να μαλακώσουν. Έπειτα λιώστε το μείγμα στο μπλέντερ.

16)Ροδάκινο και μπανάνα

Θα χρειαστείτε:

1 μικρό και ώριμο ροδάκινο

2 κουταλιές της σούπας λιωμένη μπανάνα

1 κουταλιά της σούπας γάλα

Τι θα κάνετε: Πλύντε και κόψτε σε φέτες το ροδάκινο. Βάλτε το στον φούρνο μικροκυμάτων για ένα λεπτό να μαλακώσει. Έπειτα αφαιρέστε την φλούδα του και λιώστε τη σάρκα του. Αναμείξτε το σε ένα μπλέντερ με την μπανάνα και το γάλα.

17)Λαχανικά σε ζωμό από κοτόπουλο

Θα χρειαστείτε:

115γρ. πράσινα φασόλια

1 μεγάλη πατάτα, καθαρισμένη και ψιλοκομμένη

4 μεγάλα λαχανόφυλλα, πλυμένα και ψιλοκομμένα

Ζωμό από κοτόπουλο που έχετε βράσει

3 κουταλιές της σούπας ανάλατη μυζήθρα

1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο

Τι θα κάνετε: Αφού έχετε πλύνει, καθαρίσει και ψιλοκόψει τα λαχανικά, βάλτε σε ένα κατσαρολάκι με τον ζωμό και αφήστε να βράσουν σε χαμηλή φωτιά μέχρι οι πατάτες να μαλακώσουν. Έπειτα μεταφέρετε το μίγμα στο μπλέντερ, προσθέστε το τυρί και το ελαιόλαδο και λιώστε το όσο χρειάζεται. Σερβίρεται ζεστό και μπορεί να καλύψει δύο γεύματα.

18)Φρουτόκρεμα εξωτική

Υλικά

1 φέτα ανανά ώριμο

1 φέτα μάνγκο ώριμο

2 κουταλιές τις σούπας χυμό πορτοκάλι

Εκτέλεση

Βάζουμε απλώς όλα τα υλικά μας στο multi και τα αλέθουμε.

19)Φρουτόκρεμα με κανέλα

Υλικά

½ μήλο

½ μπανάνα

λίγο χυμό μήλο

? ξυλάκι κανέλα

Εκτέλεση

Πλένουμε, καθαρίζουμε και κόβουμε σε κομματάκια το μήλο και το αχλάδι. Τα βάζουμε σε ένα κατσαρολάκι, προσθέτουμε το χυμό μήλο μέχρι να τα σκεπάσουμε, τη κανέλα και βράζουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να μαλακώσουν. Αποσύρουμε και πετάμε τη κανέλα. Βάζουμε τα φρούτα στο μπλέντερ, τη μπανάνα καθαρισμένη και χτυπάμε μέχρι να γίνει πουρές.

20)Πουρές από μπανάνα και ξερά δαμάσκηνα

Υλικά

½ μπανάνα

25γρ. ξερά δαμάσκηνα (ή ξερά βερίκοκα)

Εκτέλεση

Κόβετε τα δαμάσκηνα σε πολύ μικρά κομματάκια. Σε ένα κατσαρολάκι βάζετε λίγο νερό και μόλις πάρει μια βράση, προσθέτετε δαμάσκηνα και τα αφήνετε να σιγοβράσουν μέχρι να μαλακώσουν. Τα περνάτε από το μπλέντερ μαζί με τη μπανάνα και σερβίρετε σκέτο ή αναμεμειγμένο με το συνηθισμένο γάλα του μωρού.

21)Φρουτόκρεμα με αβοκάντο και ακτινίδιο

Υλικά

Μισό ώριμο αβοκάντο

1 ώριμο ακτινίδιο

Εκτέλεση

Ανακατέψτε καλά το αβοκάντο. Ξεφλουδίστε και ανακατέψτε καλά το ακτινίδιο. Αφαιρέστε τα κουκούτσια, και ανακατέψτε με το αβοκάντο.

22)Φρουτόκρεμα με γλυκοπατάτα

Υλικά

1 μεσαία γλυκοπατάτα χωρίς φλούδα

1 μεσαίο μήλο χωρίς φλούδα και κουκούτσια

Εκτέλεση

Κόβουμε το μήλο και τη γλυκοπατάτα σε μικρούς κύβους. Τα βράζουμε μέχρι να γίνουν μαλακά, αλλά προσέχουμε να μη τα παραβράσουμε. Τα βάζουμε στο μπλέντερ μαζί με λίγο ζεστό νερό.

23)Φρουτόκρεμα με μπανάνα και μύρτιλλα

Υλικά

2 μπανάνες βιολογικές

50 γρ. blueberries βιολογικά

2 κ. σούπας νερό

Εκτέλεση

Καθαρίζουμε τις μπανάνες και τις κόβουμε σε κομματάκια. Βάζουμε τα μύρτιλλα σε ένα κατσαρολάκι μαζί με το νερό και μαγειρεύουμε για 3-4 λεπτά σε χαμηλή θερμοκρασία. Μόλις αρχίσουν να ανοίγουν αποσύρουμε από τη φωτιά.Τα βάζουμε στο μπλέντερ μαζί με τις μπανάνες και χτυπάμε ελαφρώς μέχρι να γίνουν μία κρέμα.

24)Φρουτόκρεμα από αχλάδι και μήλο

Υλικά

1 ώριμο αχλάδι,

ξεφλουδισμένο και κομμένο σε φέτες

1 μήλο, ξεφλουδισμένο και κομμένο σε φέτες

Εκτέλεση

Τοποθετήστε το αχλάδι και το μήλο σε μια κατσαρόλα με μια κουταλιά νερό και μαγειρέψτε τα σε χαμηλή θερμοκρασία, ανακατεύοντας τα συνεχώς μέχρι να μαλακώσουν. Κάντε το πουρέ στο μπλέντερ.

25)Φρουτόκρεμα με αβοκάντο

Υλικά

1 ώριμο αβοκάντο

Εκτέλεση

Καθαρίστε όλο το ψαχνό από το αβοκάντο και λιώστε το με πιρούνι ή στο μπλέντερ

26)Πουρές από καρότο και ραπανάκι

Υλικά

1 καρότο,

ξεφλουδισμένο και κομμένο σε σχήμα κύβου

1 ραπανάκι, ξεφλουδισμένο και κομμένο σε σχήμα κύβου

Εκτέλεση

Βράζετε τα λαχανικά μέχρι να γίνουν πιο τρυφερά. Τα κάνετε πουρέ σε ένα μπλέντερ και προσθέτετε στο μείγμα βρασμένο κρύο νερό ή γάλα.

27)Πουρές από μπρόκολο και κουνουπίδι

Υλικά

1 μέτριο κομμάτι μπρόκολο.

1 μέτριο κομμάτι κουνουπίδι.

Εκτέλεση

Βράζετε τα λαχανικά μέχρι να γίνουν πιο τρυφερά. Τα κάνετε πουρέ σε ένα blender ή σε ένα mouli και προσθέτετε στο μίγμα βρασμένο κρύο νερό ή γάλα.

28)Πουρές από πατάτα και σπανάκι

Υλικά

1 μεσαία πατάτα,

ξεφλουδισμένη και τεμαχισμένη

20g (μια τούφα) σπανάκι

Εκτέλεση

Βράζουμε την πατάτα σε νερό χωρίς αλάτι μέχρι να μαλακώσει και το σπανάκι στον ατμό. Στραγγίζουμε την πατάτα και την ανακατεύουμε με λίγο γάλα. Τα κάνουμε πουρέ στο μπλέντερ, αραιώνοντας τον με βρασμένο κρύο νερό και γάλα.

29)ΜΟΥΣ ΚΑΡΥΔΑ - ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Υλικά:

400 ml γάλα καρύδας

5 κσ κακάο

2 κσ άχνη ζάχαρη

Εκτέλεση:Αφήνουμε το γάλα καρύδας στο ψυγείο όλη την νύχτα.Το γάλα καρύδας θα χωριστεί σε μια παχιά κρέμα και στο αραιό γάλα. Ξεχωρίζουμε την παχιά κρέμα και τη χτυπάμε με σύρμα ή στο μίξερ με τα υπόλοιπα υλικά.Βάζουμε το μείγμα σε μπολάκια και το βάζουμε στο ψυγείο να παγώσει

30)ΜΟΥΣ ΑΒΟΚΑΝΤΟ-ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Υλικά:

2 ώριμα αβοκάντο

1/3 φλ. (113 γρ.) μέλι

1/3 φλ. (40 γρ.) κακάο

3 κσ λάδι καρύδας

1 κγ εκχύλισμα βανίλιας (προαιρετικό)

Εκτέλεση:Ανακατεύουμε όλα τα υλικά στο μπλέντερ μέχρι να γίνει μια απαλή κρέμα. Μοιράζουμε σε μπολάκια και βάζουμε τα μπολάκια στο ψυγείο.

31)ΠΑΓΩΤΟ ΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΡΥΔΑΣ

Υλικά:

400 ml γάλα καρύδας

250 ml νερό (1 κούπα)

200 γρ ζάχαρη (3/4 κούπας)

1 πρέζα αλάτι

1 κγ εκχύλισμα βανίλιας

Εκτέλεση:Ζεσταίνουμε το νερό, τη ζάχαρη και το αλάτι μέχρι να βράσει το μείγμα και να διαλυθεί η ζάχαρη εντελώς. Προσθέτουμε το γάλα καρύδας και το εκχύλισμα βανίλιας και ανακατεύουμε. Βάζουμε το μείγμα στο ψυγείο για 1-2 ώρες (στη συντήρηση).Αφού κρυώσει καλά, τοποθετούμε το μείγμα στην παγωτομηχανή και το αφήνουμε να παγώσει περίπου 40-50 λεπτά και ανάλογα με την παγωτομηχανή (πόσο ισχυρή είναι), μπορεί να χρειαστεί και περισσότερο. Αν δεν έχουμε παγωτομηχανή, το βάζουμε στην κατάψυξη και μετά από 1 ώρα, το χτυπάμε με το μίξερ. Το ξαναβάζουμε στην κατάψυξη και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία 1-2 φορές ακόμα για να μη δημιουργηθούν κρύσταλλοι.

32)Ρυζόγαλο με γάλα καρύδας:

μισή κούπα ρύζι καρολίνα

μισή κούπα ζάχαρημιά

μιση κούπα νερό

1 γάλα καρύδας με την κρέμα του (σε κουτί 400 γραμ.)

1 κουταλιά της σούπας κόρν φλάουρ

κανέλα

Εκτέλεση:Βράζουμε καλά το ρύζι στο νερό (με λίγο ελαιόλαδο στο βράσιμο γιατί φουσκώνει το νερό). Ρίχνουμε την ζάχαρη λίγο πριν βράσει εντελώς το ρύζι για να διαλυθεί. Ρίχνουμε το γάλα και αφού πάρει μια βράση προσθέτουμε και το κόρν φλάουρ αφού το έχουμε διαλύσει σε λίγο από το γάλα καρύδας που έχουμε κρατήσει. Ανακατεύουμε και όταν πήξει καλά μοιράζουμε σε μπωλάκια (η δόση βγάζει τρία μικρού-μέτριου μεγέθους). Πασπαλίζουμε με κανέλα.Προτιμιστε να μην βάζετε βανίλια γιατί αλλοιώνει την γεύση της καρύδας.

33) Μερέντα

20-40 γρ. λάδι καρύδας

40 γρ. μέλι

30-40 γρ. κακάο

1 πρέζα αλάτι απλώς ανακατεύουμε.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑΑΑΑ!!!!

ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!


 

Ηρθες στη ζωη μας ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ,στις 05/12/2013

ΣΕ ΛΑΤΡΥΟΥΜΕ ΠΕΙΝΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

d.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...