Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Τα υπόλοιπα που έχεις στην κατάψυξη είναι τρίτης ημέρας η πέμπτης? Εμείς έχουμε ένα πέμπτης,για κάποιο λόγο ο γιατρός μου είπε πως πρώτα περιμένουμε να γίνουν βλαστοκυστες και μετά τα βάζουμε κατάψυξη και πάμε για εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία και σε σένα,με το καλό🥰

      Όλα 3ης είναι. Τα κρυοσυντηρουμε 3ης ημέρας γιατί είχα μείνει έγκυος με 3ης οπότε θα ακολουθήσει το ίδιο ο γιατρός. 
      ευχαριστώ πολύ 🥰

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Στη κουζίνα δεν εχω πολυ χωρο και δεν ειχε νοημα να μαγειρευω, να ανοιγοκλεινω την πορτα και να ειχα το νεογεννητο εκτός βολής του! Είχα και ενδοεπικοινωνία και άκουγα τις ανάσες του! Μαλιστα τωρα εχει προχωρήσει η τεχνολογία και εχουν βγει ενδοεπικοινωνίες ακόμη και με εικόνα!!!Στο σαλόνι πάλι, δεν πολυκαθησαμε τους πρωτους μηνες γιατι μπηκε η ανοιξη/ καλοκαιρι και την βγαζαμε στην αυλη, όπου την εβαζα τις περισσότερες φορές στο καρότσι αλλά και σε πάρκο! Επειτα από σεπτεμβρη, ειχαμε γινει 6 μηνων, ξεκινησαμε καθισματακι φαγητου και 7 μηνων και περπατουρα για κανα μηνα. 9+ περπάτησε και πηγαινε όπου ήθελε!!!!!!

χμμμμ μάλιστα...ενδοεπικοινωνία με εικόνα?????? Πάααρα πολύ ενδιαφέρον!!! Θα πάρω από αυτό σίγουρα!!!! :tongue::tongue::tongue:

Σ' ευχαριστώ κουκλα μου για τις πληροφορίες..πραγματικά εμένα προσωπικά μου είναι πολύ χρήσιμο και με ξεαγχώνει πολύ να ακούω γνώμες άλλων έμπειρων μαμάδων!!!!!


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

χμμμμ μάλιστα...ενδοεπικοινωνία με εικόνα?????? Πάααρα πολύ ενδιαφέρον!!! Θα πάρω από αυτό σίγουρα!!!! :tongue::tongue::tongue:

Σ' ευχαριστώ κουκλα μου για τις πληροφορίες..πραγματικά εμένα προσωπικά μου είναι πολύ χρήσιμο και με ξεαγχώνει πολύ να ακούω γνώμες άλλων έμπειρων μαμάδων!!!!!

Να σας πω και το αστειο της ενδοεπικοινωνίας στο σπίτι μου!!! Είχα πάρει της chicco (αν θυμάμαι καλά στα 50?).

Μένω δίπλα από αστυνομία και ήταν η κορη μου 4-5 μηνών το καλοκαίρι και θέλαμε το βραδυ να καθόμαστε με τον αντρα μου στη βεραντα μας και το μωρο να κοιμαται στην κουνια του. Εβαζα την ενδοεπικοινωνία και άκουγα παρεμβολές από ασυρματο της αστυνομίας!!!!!!!!!:D:D:D Θα νόμιζαν ότι τους κατασκοπεύαμε και τελικά δεν μας ήταν και εντελώς απαραίτητη ουτε η ενδοεπικοινωνία ή το συγκεκριμένο μοντέλο!!! Οπότε μπαινοβγαινα στο σπίτι και παρακολουθουσα το μωρό...


Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις εχουμε ενδοπικοινωνια αλλα δε την εβαλα σχεδον καθολου γιατι μας ειπε η παιδιατρος οτι εχει καποιο ποσοστο ακτινοβολιας!! Την ειχα χρυσοπληρωσει κι εγω, την βαζω μια φορα στο τοσο τωρα που καλοκαιριασε και θελουμε να καθομαστε στο μπαλκονι το βραδυ και ο μικρος κοιμαται στο δωματιο του. Κατα τ'αλλα δεν εχουμε και το τεραστιο σπιτι ωστε να μη τον ακουμε, μπηγει τις φωνες με το που θα ανοιξει τα ματια του και τον ακουμε πλεον!! Εγω καροτσι μεσα στο σπιτι απεφυγα να βαλω, πειτε με παραξενη αλλα οι ροδιες που αφηνε απαιτουσαν ολη μερα σφουγγαρισμα επειδη εχω πολυ ανοιχτοχρωμο πλακακι! οποτε τον εμαθα στο ριλαξ και στο παρκο που αλλωστε αυτα προοριζονται για μεσα στο σπιτι και ολα μια χαρα! Ειδικα τωρα που μπουσουλαει και γλυφει στην κυριολεξια το πατωμα δεν επαιζε να βαλω καροτσι μεσα που παταει σε χιλιες βρωμιες!! Οσο ειναι μικρο το μωρο βεβαια βολευει στο σπιτι απλα εγω ουτε που προσπαθησα να του το μαθω! Εχω και σκαλια στο σπιτι, που θα τον πηγαινοεφερνα??


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια!!!

Εγώ την μετέφερα και ταξιδευσαμε 30 χιλιομετρα όταν γέννησα σε πορτ μπεμπέ με εξτρά ζωνες ασφαλείας. Δεν ηθελα να την βαλω τοσο δα νεογεννητη στο καθισματακι ΙΧ. Οσο χωρούσε στο πορτ μπεμπε, ετσι την πηγαινα με το αυτοκίνητο.

Είχαμε πάρει το τριο καροτσι-καθισματι ιχ-πορτ μπεμπε της perego αλλά να πω την αληθεια το μετανιωσα γιατι ήταν και ακριβό 700-750? το 2009, το καθισματακι ΙΧ ήταν 0-9κιλά και δεν πολυταξιδεύσαμε... και το καροτσι με κουρασε πολύ ενω η κολλητη μου που ειχε παρει το ιδιο, ακόμη το χρησιμοποιεί και σημερα που εχει κάνει 2ο παιδί...Είναι και λίγο θέμα τυχης ολες αυτες οι αγορές!!!

κι εμεις με πορτ μπεμπε 4 ωρες ταξιδι! ειναι πολυ μικρα για καθισμα! εμεις εχουμε το trio living chicco, απο ιντερνετ 500 ολα μαζι ενω στην Ελλαδα το ειχαν 700:shock::shock: ηθελα και εγω αυτο της peg perego αλλα οταν τα ειδα απο κοντα μου φανηκαν αρκετα πιο βαρια!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εχω να πώ εγώ είναι οτι "άβυσσος η ψυχή των μωρών"!!! Μιλάμε τα άτιμα δεν τα πιάνεις πουθενά! Κουβέντα κάνουμε τώρα και βλέπω οτι από αυτά που γράφετε, τα μισά μας πέτυχαν, τα άλλα μισά όχι, δηλαδή δε βγάζεις άκρη!

Η κόρη μου εμένα δε μπήκε ούτε σε ριλάξ, ούτε σε πάρκο, ουτε στην κούνια της. Κοιμγπθηκε σε καλάθι μέχρι 4 μηνών, μετα στην κούνια μέχρι 7 και μετά δεν ξαναμπήκε στην κουπνθα ποτέ! Φταίμε και μεις σα γονείς, αλλά γενικά θέλω να πω οτι δεν υπαρχει κανόνας στο τί θα βολέψει κάθε μαμά κ κάθε μωράκι.


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που εχω να πώ εγώ είναι οτι "άβυσσος η ψυχή των μωρών"!!! Μιλάμε τα άτιμα δεν τα πιάνεις πουθενά! Κουβέντα κάνουμε τώρα και βλέπω οτι από αυτά που γράφετε, τα μισά μας πέτυχαν, τα άλλα μισά όχι, δηλαδή δε βγάζεις άκρη!

Η κόρη μου εμένα δε μπήκε ούτε σε ριλάξ, ούτε σε πάρκο, ουτε στην κούνια της. Κοιμγπθηκε σε καλάθι μέχρι 4 μηνών, μετα στην κούνια μέχρι 7 και μετά δεν ξαναμπήκε στην κουπνθα ποτέ! Φταίμε και μεις σα γονείς, αλλά γενικά θέλω να πω οτι δεν υπαρχει κανόνας στο τί θα βολέψει κάθε μαμά κ κάθε μωράκι.

αυτο ειναι το μονο σιγουρο may μου!!!! οτι στο τελος οτι θελουν τα μπεμπε θα γινει! απλα χρειαζεται λιγο παραπανω και η δικη μας προσπαθεια και αυτοπεποιθηση στις προσπαθειες μας! Σε καμια περιπτωση δεν εννοω να αφηνουμε το παιδι να κλαιει για να μαθει αυτο που βολευει εμας!! Εμενα μια φιλη μου ελεγε να μην παρω τιποτα ουτε ριλαξ,ουτε παρκο,ουτε καρεκλακι φαγητου επειδη διαπιστωσε οτι και τα δικα της δεν εκατσαν ουτε μια μερα. Στην πορεια ομως μεσα απο τη συζητηση καταλαβε κι εκεινη κι εγω πια ηταν τα λαθη της ωστε να μην καταφερει να κατσουν τα παιδια. Οταν για παραδειγμα ειχε μαθει το μωρο απο 5 εως 7 μηνων να τρωει στα ποδια λογικο ειναι μετα να μη το θελει το καρεκλακι! Το βεβαιο ειναι ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο τα μωρακια μας μεγαλωνουν :D:D:D:D άλλα παιδακια δυστυχως δεν εχουν ουτε καροτσι!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

ααα και να μην παρεξηγηθω οτι τα πετυχα ολα χαχαχα, πλεον στο παρκο καθεται το πολυ 5 λεπτα!!! θελει να ειναι ελευθερος! τα γονατα μου εχουν μελανιασει απο το μπουσουλημα!!!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακιααααααα ουουυυυυ....!!!!!!! Τι κανετε...????

Ηρθαμε απο τον παιδιατρο...συμπεθερα μας ακουσε ολη η πλαση, εσυ μας ακουσες.....?????

Η μαριαννα και αυτη ειναι μια χαρα, βαρος-υψος, εχει πολυ μυικη δυναμη για την ηλικια της καθως επισης και πολλα νευρα. Καναμε το εμβολιο και ησυχασαμε....!!!!!!

Συμπεθερουλα εκλαψε ο δημητρακης μας.....??????

Κοριτσια εμενα καθησε στο ρηλαξ και καθολου σε παρκο.

Εγω καλαθουνα και αλλαξιερα δεν πηρα γιατι τα θεωρησα περιτα για εμενα.

Οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο εγω την ειχα στην αγκαλια μου (καθοτι γυναικα αστυνομικου ηξερα πως αγκαλια η πορτ μπεμπε επιτρεπετε) αν και η αποσταση ηταν μολις 15 λεπτα για το σπιτι μας. Ειχα και πορτ μπεμπε στο αμαξι αλλα εγω προτειμησα την αγκαλια για τοσο λιγη αποσταση.

Ναι ναι για τις πιπιλες μετα να παρετε αλλα για καλο και για κακο εγω ειχα μαζι μου της nuk και μεχρι τωρα αυτες χρησιμοποιουμε, εχω και φωσφοριζουσες αλλα ακομα δεν τις μασουλησαμε.....!!!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω κι εγώ για τα ψώνια η πλέον έμπειρη;

To trio της Peg-Perego με βόλεψε ως εξής: το ¨αυγό¨για το αυτοκίνητο από τις 40 μέρες μέχρι 9 μηνών γιατί γενικώς μετακινούμασταν και έβγαινα κι εγώ έξω μαζί της (μάλιστα το τοποθετούσα πριν το καλοκαιρινό κατευθείαν στο καρότσι και κάναμε βόλτα). Το Port-bebe καταπληκτικό γιατί πήρα ένα εξτρά στρωματάκι και ήταν το κρεββατάκι της μέχρι 6 μηνών (ναι χωρούσε μια χαρά) και συν τοις άλλοις την μετέφερα παντού στο σπίτι εύκολα και χώραγε και δίπλα μου στο κρεββάτι πράγμα εύκολο για τον θηλασμό (6 μηνών μπήκε στην κούνια της και έμεινε εκεί μέχρι πέρσι 5 χρονών - ήταν κούνια κρεββάτι από το KITTEN- και ακόμα κοιμάται εκεί στο εξοχικό χωρίς κάγκελα εννοείται εδώ και 3,5 χρόνια).

Το καρότσι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ (ζεστό όμως για τον χειμώνα και με αρκετές θήκες βολικές) το χρησιμοποιήσαμε μόνο τον 1ο χρόνο (μετά πήρα ένα του Jumbo ελαφρύ με 30 ευρώ το οποίο άφησε την τελευταία του πνοή στα καλντερίμια της Ρόδου μετά από 2-3 χρόνια). Στις διακοπές η πεθερά μου μας έδινε ένα πανάλαφρο της Chicco το οποίο ξάπλωνε μέχρι κάτω και πίναμε τα ποτάκια μας μέχρι αργά ενώ η μικρή κοιμόταν σκεπασμένη ανετότατα. Αν είχα λεφτά τότε θα έπαιρνα το MacLaren. Tώρα θα αποσβέσουμε τα 700 ευρώ του τρίο με το δεύτερο μωράκι.

Το πάρκο σπίτι το έστησα και δεν έκατσε λεπτό αλλά ακόμα το έχουμε στο εξοχικό σαν κρεββάτι πρώτα της κόρης μας και τώρα του ανηψιού αλλά το μεγάλο της Chicco το υφασμάτινο και με εξτρά στρωματάκι, μία χαρά. Επίσης θα μας χρησιμεύσει με το δεύτερο και στις διακοπές που το παίρναμε γιατί σιχαίνομαι των ξενοδοχείων και στο εξοχικό.

Το ριλάξ για λίγους μήνες οκ η μικρή ήταν ήσυχη και την έβαζα δίπλα μου πάνω στον καναπέ και καθόμασταν αντίκρι και μου άρεσε όσο βλέπαμε ταινίες με τον άντρα μου. Άθικτο το έχω ακόμα πάντως.

Το καρεκλάκι φαγητού (το καλό της Chicco) μην απορήσετε αλλά ακόμα κάθεται 6 χρονών γιατί ανεβοκατεβαίνει σε ύψος, φτάνει το πιάτο της και γενικά είναι δεμένη μαζί του. Αφού της λέω άντε να το κλείσουμε να το φυλάξουμε για το μωρό, πώς θα αντέξει άλλα τόσα χρόνια αλλά ΤΙΠΟΤΑ.

Η αλλαξιέρα σετ με το κρεββάτι φοβερά χρήσιμη για τα μικρά ρούχα του παιδιού, ακόμα χωράει πολλά (να δω πού θα βάλω του δεύτερου) και εκεί της άρεσε να την βάζω μετά το μπάνιο ακόμα και πριν μείνω έγκυος για να την περιποιούμαι.

Δηλαδή εν ολίγοις όλα χρήσιμα μας φάνηκαν αλλά στην ουσία αφού τα πήραμε τα κάναμε να είναι χρήσιμα εκπαιδεύοντας ανάλογα το παιδί ή εκμεταλευόμενοι την κατάσταση και τις ανάγκες μας.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα ότι από το μαιευτήριο την έβγαλα με ένα μακαλό βελουτέ πορτ-μπεμπε δωρισμένο από άλλη μαμά με το οποίο έχουν βγει γύρω στα 5 μωρά και θα ήθελα να βγω και με το δεύτερο. Είναι άσπρο της Kitten και ιδαίτερα μαλακό για το σωματάκι του. Το δέσαμε με ζώνη κι εγώ πίσω φυσικά να το κρατάω σφιχτά.

Κορίτσια από χτες έχω ζαλάδες και ατονία, πήρα τον γιατρό μου λέει θα παθαίνεις υπογλυκαιμία και όντως είχα μια μπομπονιέρα έφαγα 5 κουφέτα και στάνιαρα. Τί είναι τούτο πάλι;


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kοριτσακια μουυυυυυυυυ!!!!!!Τι κανετε καλεεεεεεεεε???????

Εγω ξυπνησα κατα τις 12,ηπια το χαπι του θυρ. και ξανακοιμηθηκα μεχρι τις 3!!!

Οοοοοοοοοοολες καλα???

Καλε τι αγχος ειναι αυτο απο τωρα για ολα??

Εχουμε χρονο πολυ για να τα κανουμε ολα!!!Θα αγχωθω πρωτα για β'επιπεδου κτλ. και τα ρουχαλακια δεν μου τα παιρνει κανεις!!Εκει ειναι οτι ωρα θελω παω και τα ψωνιζω,κι ενα πολυκαροτσι να κανω ολες τις δουλειες μου οπως λεει και αγορομαμυ,το πορτ μπεμπε για αρχη διπλα μου και βλεπουμε στην πορεια!!!

Εμενα προσωπικα τα αγχη μου προς το παρον ειναι να προχωρησει σωστα η εγκυμοσυνη μου και να ειμαι εγω καλα για να ειναι και το παιδακι μου,κι ολα τα αλλα θα ερθουν!!!Εν τω μεταξυ εχουμε και τις μανουλες που ξερουν καλυτερα κι οτι ωρα χρειαστουμε τις ρωταμε για οτιδηποτε!!!!

Α!!Εγω οταν ερθει εκεινη η ωρα θα σας συμβουλευτω!!

Επισης επειδη κατα καιρους ακουγα κι εγω διαφορα για τζαμπο,για ποιοτητα και τετοια,εμεις εδω εχουμε και τα μπενετον τα παιδικα τα βρεφικα τα οποια ειναι αρκετα φθηνα,ζιπουνακια με 4-5 ευρω κτλ.

Αγορομαμυ μου,ντουρος ο Δημητρακης μας ε??

Κοαλακι μου,η φουρτουνιτσα μας πηγε στον γιατρο?Ολα καλα?

Μαρια μου,Θαλεια μου,xrydim μου,Yola μου,May μου,Ηλιοβασιλεμα μου,nikx μου,patoysitsa μου,Ελλη μου, ολες καλα????


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακιααααααα ουουυυυυ....!!!!!!! Τι κανετε...????

Ηρθαμε απο τον παιδιατρο...συμπεθερα μας ακουσε ολη η πλαση, εσυ μας ακουσες.....?????

Η μαριαννα και αυτη ειναι μια χαρα, βαρος-υψος, εχει πολυ μυικη δυναμη για την ηλικια της καθως επισης και πολλα νευρα. Καναμε το εμβολιο και ησυχασαμε....!!!!!!

Συμπεθερουλα εκλαψε ο δημητρακης μας.....??????

Κοριτσια εμενα καθησε στο ρηλαξ και καθολου σε παρκο.

Εγω καλαθουνα και αλλαξιερα δεν πηρα γιατι τα θεωρησα περιτα για εμενα.

Οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο εγω την ειχα στην αγκαλια μου (καθοτι γυναικα αστυνομικου ηξερα πως αγκαλια η πορτ μπεμπε επιτρεπετε) αν και η αποσταση ηταν μολις 15 λεπτα για το σπιτι μας. Ειχα και πορτ μπεμπε στο αμαξι αλλα εγω προτειμησα την αγκαλια για τοσο λιγη αποσταση.

Ναι ναι για τις πιπιλες μετα να παρετε αλλα για καλο και για κακο εγω ειχα μαζι μου της nuk και μεχρι τωρα αυτες χρησιμοποιουμε, εχω και φωσφοριζουσες αλλα ακομα δεν τις μασουλησαμε.....!!!!!!!!!

Βρεε!!!!!!Να την παλι η τηλεπαθεια!!!!

Πολυ φωνη το Μαριαννακι??Σαν κι εμενα που για να μου κανουν ενα εμβολιο με κρατουσαν 10 ανθρωποι μεσα στο ιατρειο!!!!

Εμπαινε Μαριαννακι,μη μασας!!!

Σκληρο καρυδι το κοριτσακι σου κοαλακι μου!!!Φτου φτου!!!Να ειναι ετσι σε ολη της τη ζωη!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως την τσουπρα.....!!!!!!! Τι κανεις....?????

Και εμεις εδω εχουμε μπενετον, ψωνιζω κιολας και ειμαι ευχαριστημενη.

Συμπεθερουλα μας ειπε ο γιατρος για αντιηλιακο και εντομοαπωθητικο αλλα και καταπραυντικο, θα παρω της frezyderm.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα ότι από το μαιευτήριο την έβγαλα με ένα μακαλό βελουτέ πορτ-μπεμπε δωρισμένο από άλλη μαμά με το οποίο έχουν βγει γύρω στα 5 μωρά και θα ήθελα να βγω και με το δεύτερο. Είναι άσπρο της Kitten και ιδαίτερα μαλακό για το σωματάκι του. Το δέσαμε με ζώνη κι εγώ πίσω φυσικά να το κρατάω σφιχτά.

Κορίτσια από χτες έχω ζαλάδες και ατονία, πήρα τον γιατρό μου λέει θα παθαίνεις υπογλυκαιμία και όντως είχα μια μπομπονιέρα έφαγα 5 κουφέτα και στάνιαρα. Τί είναι τούτο πάλι;

Yola μου πολυτιμες και οι δικες σου συμβουλες!!!

Ξερεις παιζει ρολο και η ζεστη στις ζαλαδες!!!!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως την τσουπρα.....!!!!!!! Τι κανεις....?????

Και εμεις εδω εχουμε μπενετον, ψωνιζω κιολας και ειμαι ευχαριστημενη.

Συμπεθερουλα μας ειπε ο γιατρος για αντιηλιακο και εντομοαπωθητικο αλλα και καταπραυντικο, θα παρω της frezyderm.

Καλα ειμαι κοριτσακι μου,σημερα κανει ζεστη και ειμαι μεσα στην αναποδια!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...