Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 21/9/2024 at 10:22 ΠΜ, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλησπέρα καλή επιτυχία εύχομαι 🥰 επιτρέπεται να μας πείτε ποιος σας ανάλαβε στο Έλενα και με ποιο τρόπο ενδεχομένως γίνεται η παραπομπή ; Πόσο καιρό σας πήρε για να ξεκινήσουν την διαδικασία ; 

      Σας είχαν αναφέρει σπερματεχγυση ; Η απευθείας εξωσωματικη ;

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Ηλιοβασίλεμα γιατί να μην ζητήσω για δώρο ένα καθισματακι φαγητού που θα το χρειαστώ σίγουρα αργότερα; Δεν είμαι και πολύ υπέρ του ριλαξ να πω την αλήθεια.

Συμφωνώ με το καθισματάκι φαγητού!!! απαραίτητο και αυτό... Μου το είχαν φέρει δώρο οι κολλητές μου!!!

Και ρηλάξ μου εφεραν δώρο ενα μεγαλο σαν κουνια αλλά αχρειαστο πηγε!!! εβλεπα ομως από τις φίλες μου που ειχαμε κανει ολες την ιδια περιοδο μωρα, τι το χρησιμοποίησαν το απλό κλασσικό ρηλάξ! Πχ για να το παίρνεις το μωρό λίγο έξω από κούνια όταν θα είσαι στη κουζίνα ή στο σαλόνι! Επίσης με αυτή τη λογική για να το βγαζεις εκτος δωματίου, καλό είναι και ένα πάρκο!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κοριτσια συμφωνω για τις πιπιλες!!! παιζει να μη θελει και καθολου αν θηλαζει!! οσο για ριλαξ-παρκο-καρεκλακι, ολα εχουν βγαλει τα λεφτα τους, μου καθοταν σε ολα!!!στο καρεκλακι ειδικα τωρα καθεται οση ωρα κανω δουλειες και με βλεπει στην κουζινα!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή ειχα το μωρό μέχρι 4 μηνών στο δωματιό μας σε λίκνο, όταν ηθελα να την αλλάξω δωμάτιο πχ για να αερισω το δωμάτιο, νοικοκυριό κλπ την έβαζα στην κουνια της στο δικό της δωμάτιο! Από 4 μηνών το μάζεψα το λίκνο, γιατί πλεον οι κινήσεις της ήταν έντονες και ήθελε την άπλα της!!!Τότε για λίγο καιρό την έβαζα στο κραβατι μας με μαξιλάρες γυρω γυρω, για να καθαρίσω το δωματιο της!

Κούνια θα πάρεις με συρτάρια; Βολεύει αν δεν έχεις πολύ χωρο αποθηκευτικό. Εμένα είχε 2 συρτάρια και έβαζα τα σεντονια, σελτεδάκια, κουβερτουλες, ρουχαλακια κλπ


Link to comment
Share on other sites

κοριτσια συμφωνω για τις πιπιλες!!! παιζει να μη θελει και καθολου αν θηλαζει!! οσο για ριλαξ-παρκο-καρεκλακι, ολα εχουν βγαλει τα λεφτα τους, μου καθοταν σε ολα!!!στο καρεκλακι ειδικα τωρα καθεται οση ωρα κανω δουλειες και με βλεπει στην κουζινα!

Καλημέρα αγορομαμυ! Εμένα η δικιά μου είχε προτιμήσεις, δεν της άρεσε το ρηλαξ γιατι ισως φοβοταν που αιωρουνταν...


Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το καθισματάκι φαγητού!!! απαραίτητο και αυτό... Μου το είχαν φέρει δώρο οι κολλητές μου!!!

Και ρηλάξ μου εφεραν δώρο ενα μεγαλο σαν κουνια αλλά αχρειαστο πηγε!!! εβλεπα ομως από τις φίλες μου που ειχαμε κανει ολες την ιδια περιοδο μωρα, τι το χρησιμοποίησαν το απλό κλασσικό ρηλάξ! Πχ για να το παίρνεις το μωρό λίγο έξω από κούνια όταν θα είσαι στη κουζίνα ή στο σαλόνι! Επίσης με αυτή τη λογική για να το βγαζεις εκτος δωματίου, καλό είναι και ένα πάρκο!

Κι εγώ πιστεύω ότι θα με βολέψει πολύ το ριλάξ γι αυτό το λόγο..να το παίρνω μαζί μου εκτός δωματίου γιατί δεν έχω σκοπό να πάρω καλαθούνα και γιατί θεωρώ ότι το πάρκο θα το χρειαστώ αργότερα κι ίσως μου το φέρει κανένας κοντινός συγγενής δώρο (έχουμε μεγάλα σόγια δόξα το Θεο!!!!):tongue::tongue::tongue: Εσάς ποια είναι η γνώμη σας γι αυτο το θέμα?? Τους πρώτους μήνες του μωρού (ειδικά το πρώτο 2μηνο) πως σας βόλεψε να το μεταφέρετε εκτός δωματίου - κούνιας???

Α! Επίσης και κάτι άλλο...μανούλες, πώς μεταφέρατε τα παιδάκια σας από το μαιευτήριο???????

(Πολλές απορίες...πολλές απορίες...ένα τεράστιο ερωτηματικό μέσα στο κεφάλι μου!!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused: )


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πιστεύω ότι θα με βολέψει πολύ το ριλάξ γι αυτό το λόγο..να το παίρνω μαζί μου εκτός δωματίου γιατί δεν έχω σκοπό να πάρω καλαθούνα και γιατί θεωρώ ότι το πάρκο θα το χρειαστώ αργότερα κι ίσως μου το φέρει κανένας κοντινός συγγενής δώρο (έχουμε μεγάλα σόγια δόξα το Θεο!!!!):tongue::tongue::tongue: Εσάς ποια είναι η γνώμη σας γι αυτο το θέμα?? Τους πρώτους μήνες του μωρού (ειδικά το πρώτο 2μηνο) πως σας βόλεψε να το μεταφέρετε εκτός δωματίου - κούνιας???

Α! Επίσης και κάτι άλλο...μανούλες, πώς μεταφέρατε τα παιδάκια σας από το μαιευτήριο???????

(Πολλές απορίες...πολλές απορίες...ένα τεράστιο ερωτηματικό μέσα στο κεφάλι μου!!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused: )

Γεια!!!

Εγώ την μετέφερα και ταξιδευσαμε 30 χιλιομετρα όταν γέννησα σε πορτ μπεμπέ με εξτρά ζωνες ασφαλείας. Δεν ηθελα να την βαλω τοσο δα νεογεννητη στο καθισματακι ΙΧ. Οσο χωρούσε στο πορτ μπεμπε, ετσι την πηγαινα με το αυτοκίνητο.

Είχαμε πάρει το τριο καροτσι-καθισματι ιχ-πορτ μπεμπε της perego αλλά να πω την αληθεια το μετανιωσα γιατι ήταν και ακριβό 700-750? το 2009, το καθισματακι ΙΧ ήταν 0-9κιλά και δεν πολυταξιδεύσαμε... και το καροτσι με κουρασε πολύ ενω η κολλητη μου που ειχε παρει το ιδιο, ακόμη το χρησιμοποιεί και σημερα που εχει κάνει 2ο παιδί...Είναι και λίγο θέμα τυχης ολες αυτες οι αγορές!!!


Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι θα με βολέψει πολύ το ριλάξ γι αυτό το λόγο..να το παίρνω μαζί μου εκτός δωματίου γιατί δεν έχω σκοπό να πάρω καλαθούνα και γιατί θεωρώ ότι το πάρκο θα το χρειαστώ αργότερα κι ίσως μου το φέρει κανένας κοντινός συγγενής δώρο (έχουμε μεγάλα σόγια δόξα το Θεο!!!!):tongue::tongue::tongue: Εσάς ποια είναι η γνώμη σας γι αυτο το θέμα?? Τους πρώτους μήνες του μωρού (ειδικά το πρώτο 2μηνο) πως σας βόλεψε να το μεταφέρετε εκτός δωματίου - κούνιας???

Α! Επίσης και κάτι άλλο...μανούλες, πώς μεταφέρατε τα παιδάκια σας από το μαιευτήριο???????

(Πολλές απορίες...πολλές απορίες...ένα τεράστιο ερωτηματικό μέσα στο κεφάλι μου!!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused: )

με πορτ μπεμπε που τον κοιμιζα μεχρι 2 μηνων και κατι, το οποιο κουμπωνε και στο καροτσι και πηγαιναμε παντου!! στο πορτ μπεμπε τον ειχα ολη μερα οσο ηταν μικρος και τον πηγαινα σε ολα τα δωματια! το ριλαξ ειναι σχερικο, αλλα παιδακια καθονται και αλλα οχι! μας βολεψε πολυ στο ταισμα των πρωτων κρεμων γιατι ακομα ηταν μικρος για καρεκλακι και στα χερια δεν ηθελα να τον μαθω να τρωει!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετά στο σπίτι, επειδή δεν ειχα ρηλαξ φορητό αλλά σαν κουνια με βαση δεν γινοταν να την μεταφερω. Μόνο από δικό μας στο δικό της δωματιο την πήγαινα και ειχα το νου μου! Το πάρκο της το είχα βάλει στο δωματιο της και μεσα ειχα τα παιχνιδια της και εκει την εβαζα αργοτερα!

Δεν την επαιρνα στη κουζίνα, σαλόνι κλπ όταν ήταν 0-3 μηνών (Μαρτιο, Απρίλιο, Μαίο). Εξω από σπίτι, την εβαζα στην αυλη στο καροτσι της ή πηγαιναμε βολτες!


Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι θα με βολέψει πολύ το ριλάξ γι αυτό το λόγο..να το παίρνω μαζί μου εκτός δωματίου γιατί δεν έχω σκοπό να πάρω καλαθούνα και γιατί θεωρώ ότι το πάρκο θα το χρειαστώ αργότερα κι ίσως μου το φέρει κανένας κοντινός συγγενής δώρο (έχουμε μεγάλα σόγια δόξα το Θεο!!!!):tongue::tongue::tongue: Εσάς ποια είναι η γνώμη σας γι αυτο το θέμα?? Τους πρώτους μήνες του μωρού (ειδικά το πρώτο 2μηνο) πως σας βόλεψε να το μεταφέρετε εκτός δωματίου - κούνιας???

Α! Επίσης και κάτι άλλο...μανούλες, πώς μεταφέρατε τα παιδάκια σας από το μαιευτήριο???????

(Πολλές απορίες...πολλές απορίες...ένα τεράστιο ερωτηματικό μέσα στο κεφάλι μου!!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused: )

Γεια!!!

Εγώ την μετέφερα και ταξιδευσαμε 30 χιλιομετρα όταν γέννησα σε πορτ μπεμπέ με εξτρά ζωνες ασφαλείας. Δεν ηθελα να την βαλω τοσο δα νεογεννητη στο καθισματακι ΙΧ. Οσο χωρούσε στο πορτ μπεμπε, ετσι την πηγαινα με το αυτοκίνητο.

Είχαμε πάρει το τριο καροτσι-καθισματι ιχ-πορτ μπεμπε της perego αλλά να πω την αληθεια το μετανιωσα γιατι ήταν και ακριβό 700-750? το 2009, το καθισματακι ΙΧ ήταν 0-9κιλά και δεν πολυταξιδεύσαμε... και το καροτσι με κουρασε πολύ ενω η κολλητη μου που ειχε παρει το ιδιο, ακόμη το χρησιμοποιεί και σημερα που εχει κάνει 2ο παιδί...Είναι και λίγο θέμα τυχης ολες αυτες οι αγορές!!!

Και εμεις το σετ της per perego εχουμε.Οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο το βαλαμε στο πορτ-μπεμπε γιατι και εμενα δεν μου αρεσε το καθισματακι.Απλωθηκε στο πορτ-μπεμπε,κοιμηθηκε σε ολη την διαδρομη και ολα μια χαρα.Μες στο σπιτι τις πρωτες μερες το κοιμιζα στο πορτ-μπεμπε και γενικα με βολεψε πολυ γιατι το πηγαινα βολτα σε ολο το σπιτι ετσι. :D Το καροτσι δεν με βολεψε.Βαρυ και επιανε πολυ χωρο στο μικρο μας αυτοκινητακι.Πηραμε και δευτερο μετα που εκλεινε σαν φυσαρμονικα για κανενα ταξιδι αλλα η αληθεια ειναι οτι απο 8 μηνων το επαιρνα σπανια αφου με βολεψε ο μαρσιπος.Τωρα με δυο παιδια πιστευω θα χρησιμοποιηθει ελαχιστα παλι.Αντε να κυνηγας το μεγαλο στις κουνιες και να σερνεις και καροτσι. :tongue:


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν την επαιρνα στη κουζίνα, σαλόνι κλπ όταν ήταν 0-3 μηνών (Μαρτιο, Απρίλιο, Μαίο)

Υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που δεν την έπαιρνες σε σαλόνι κουζίνα?? Δεν αγχωνόσουν όταν έλειπες από το δωμάτιο που την είχες?? Εγώ αυτό σκέφτομαι ότι δε θα μπορώ ούτε λεπτό χωρίς να τη βλέπω..


xVmOp2.png

e9iXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το σετ της per perego εχουμε.Οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο το βαλαμε στο πορτ-μπεμπε γιατι και εμενα δεν μου αρεσε το καθισματακι.Απλωθηκε στο πορτ-μπεμπε,κοιμηθηκε σε ολη την διαδρομη και ολα μια χαρα.Μες στο σπιτι τις πρωτες μερες το κοιμιζα στο πορτ-μπεμπε και γενικα με βολεψε πολυ γιατι το πηγαινα βολτα σε ολο το σπιτι ετσι. :D Το καροτσι δεν με βολεψε.Βαρυ και επιανε πολυ χωρο στο μικρο μας αυτοκινητακι.Πηραμε και δευτερο μετα που εκλεινε σαν φυσαρμονικα για κανενα ταξιδι αλλα η αληθεια ειναι οτι απο 8 μηνων το επαιρνα σπανια αφου με βολεψε ο μαρσιπος.Τωρα με δυο παιδια πιστευω θα χρησιμοποιηθει ελαχιστα παλι.Αντε να κυνηγας το μεγαλο στις κουνιες και να σερνεις και καροτσι. :tongue:

Αρα δεν ηταν η ιδεα μου για το καροτσι, βαρυ!!! Αφου επειδη ζουμε σε μικρη πολη και ειναι ευκολο να βολταρουμε από την μια ακρη στην άλλη της πολης, με ειχαν πονεσει οι καρποι μου από το ανεκατεβασμα σε πεζοδρομια και στα πλακόστρωτα! Δεν είναι ευκινητο... Μετά πηρα ελφρυ καροτσι της chicco και το χρησιμοποιησα αρκετά, του λάδωσα και τις ροδες και πέταγε!!!!!!!!!!

Αν με το καλό απολτησω και εγω 2ο παιδί, θα το ξαναδοκιμασω το περεγκο που το χρησιμοποιησα ελάχιστα, αλλά θα το λαδώσω πρώτα!!!!!!!!!!!!!


Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που δεν την έπαιρνες σε σαλόνι κουζίνα?? Δεν αγχωνόσουν όταν έλειπες από το δωμάτιο που την είχες?? Εγώ αυτό σκέφτομαι ότι δε θα μπορώ ούτε λεπτό χωρίς να τη βλέπω..

Στη κουζίνα δεν εχω πολυ χωρο και δεν ειχε νοημα να μαγειρευω, να ανοιγοκλεινω την πορτα και να ειχα το νεογεννητο εκτός βολής του! Είχα και ενδοεπικοινωνία και άκουγα τις ανάσες του! Μαλιστα τωρα εχει προχωρήσει η τεχνολογία και εχουν βγει ενδοεπικοινωνίες ακόμη και με εικόνα!!!Στο σαλόνι πάλι, δεν πολυκαθησαμε τους πρωτους μηνες γιατι μπηκε η ανοιξη/ καλοκαιρι και την βγαζαμε στην αυλη, όπου την εβαζα τις περισσότερες φορές στο καρότσι αλλά και σε πάρκο! Επειτα από σεπτεμβρη, ειχαμε γινει 6 μηνων, ξεκινησαμε καθισματακι φαγητου και 7 μηνων και περπατουρα για κανα μηνα. 9+ περπάτησε και πηγαινε όπου ήθελε!!!!!!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...