Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 21/9/2024 at 10:22 ΠΜ, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλησπέρα καλή επιτυχία εύχομαι 🥰 επιτρέπεται να μας πείτε ποιος σας ανάλαβε στο Έλενα και με ποιο τρόπο ενδεχομένως γίνεται η παραπομπή ; Πόσο καιρό σας πήρε για να ξεκινήσουν την διαδικασία ; 

      Σας είχαν αναφέρει σπερματεχγυση ; Η απευθείας εξωσωματικη ;

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Άρα τον εχεις ξαναπεράσει τον γολγοθά, απλά για λιγότερο χρόνο! Και φυσικά, πόσο διαφορετικά, αν δεν έχεις μωρό! Και εγώ σκέφτομαι δε μπορούσα όλα αυτά να τα εχω την πρώτη φορά που δεν είχα υποχρεώσεις;;

Αλλά δυστυχώς, αυτά δεν τα διαλέγεις..

Ναι τοτε ηταν αλλιως απλα προσπαθουσα να αποφυγω την προωροτητα αλλα δεν φοβομουν γιατι ελεγα οκ και ναγεννηθει στις 32 εβδ επιβιωνει!ενω τωρα απο τις 18 ηταν επικυνδυνο και μη βιωσιμο!ασε που τοτε με μηδεν υποχρεωσεις τρωγαμε απέξω ο αντρας μου εβγαζε εξω τα παππουτσια και σκουπιζεκια σφουγγαριζε μαιφορα την εβδ και ημασταν οκ τωρα δεν γινοταν για υτο εχω κοπελα!


gk4cp3.png

7QUvp2.png

237480sbpovrx874.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοαλακι σε καταλαβαίνω. Και εγώ σε επαρχιακή πόλη δίπλα μένω και ξέρω ότι οι τιμές είναι χάλια.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το motherbaby θα είναι κλειστό από 11 έως 31 Αυγούστου.

Για τις τιμές που έλεγα, ήθελα μετά την αυχενικη να παρω ένα φορμακι έτσι για το καλό! Δεν θα πήγαινα απο τότε στα τζαμπο γιατί είναι σε διπλανή πόλη και δεν αξιζε για ενα φορμακι μονο! Οποτε πηγα σε ενα τοπικο και βλέπω νια τιμή 15 ? ! Τόσο παίρνω τις δικές μου τις μπλούζες! Το άφησα. Λέω σημάδι είναι γιατί αν ξεκινήσω με ένα θα θέλω κι αλλά και είναι αρχή.

Εννοώ μένω σε χωριό κοντά σε επαρχιακή πόλη.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι σε καταλαβαίνω. Και εγώ σε επαρχιακή πόλη δίπλα μένω και ξέρω ότι οι τιμές είναι χάλια.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το motherbaby θα είναι κλειστό από 11 έως 31 Αυγούστου.

Για τις τιμές που έλεγα, ήθελα μετά την αυχενικη να παρω ένα φορμακι έτσι για το καλό! Δεν θα πήγαινα απο τότε στα τζαμπο γιατί είναι σε διπλανή πόλη και δεν αξιζε για ενα φορμακι μονο! Οποτε πηγα σε ενα τοπικο και βλέπω νια τιμή 15 ? ! Τόσο παίρνω τις δικές μου τις μπλούζες! Το άφησα. Λέω σημάδι είναι γιατί αν ξεκινήσω με ένα θα θέλω κι αλλά και είναι αρχή.

ναι καλε το εχουν εξευτελισει και εδω στην αθηνα και δεν μιλαω για τα επωνυμα που χεστηκαν και σου λεει αν θες λαπεν πληρωνε αλλα και απλα συνοικιακα μαγαζακια!


gk4cp3.png

7QUvp2.png

237480sbpovrx874.gif

Link to comment
Share on other sites

Η παντα για μένα είναι το πιο χρήσιμο. Ενταξει οταν είναι μικρό αλλά καθώς μεγαλώνει κάνει γύρω γύρω στο κρεβάτι και δεν θέλω να ακούω ντουπ ντουπ. Επίσης θελω μια όχι πολύ χοντρη και να πιάνει μέχρι τη μέση το κάγκελο όχι μέχρι επάνω. Όσο για την παντα μόνο εσείς μου το λέτε αυτό. Αλλά όπως εχω ξαναπεί οτι βολεύει την κάθε μια.

Ξερω ότι τα πετσετακια τα μικρά λέγονται λαβετες! Αλλά προτιμώ να τα λέω πετσετακια..

Αλλαξιερα δεν θα πάρω. Το κραβατι μου είναι ψηλό οπότε με το σελτε μια χαρά θα το αλλάζω.

Νόμιζα πως κάπου έγραφε σιροπακι! Μη με παρεξηγητε σήμερα ξύπνησα νυσταγμενη!

Φορμακι εξοδου δεν θα πάρω. Θεωρώ πως εν ειναι ντυμένο καλα και τυλιγμένο με χοντρπυλα κουβερτουλα δεν χρειάζεται. Θυμάμαι τον αδερφό μου που ήταν κάπου στα 4 με τη φόρμα εξόδου και ήταν σαν ρομποτακι.

Πάνες εμένα η μπειμπιλινο μου έστειλε το 2 νουμερο 3-6 κιλά. Το προηγούμενο είναι 2-5. Το πολυ πολύ περνω και ένα πακέτο νουμερο 1 αλλα νομίζω ότι στο 2 θα πάμε γρήγορα.

Όσο για τα φορμακια κατέληξα (λόγω και των νουμερων του τζαμπο):

- 5 με 6 νουμερο 0-3

- γύρω στα 10 νούμερο 3-6

- και το ίδιο νούμερο 6-8

Εσωρουχακια το ίδιο.

- γύρω στις 10 λαβετες

- 2-3 πετσετουλες με σκουφάκι

- κουβερτουλες όπως είχα πει. 2 βελουτέ και μια λίγο πιο χοντρή. Εχω και μια που έχει κρατημενη η μάνα μου

- σεντονακια 4-5 για την κουνια

- γύρω στις 10 σαλιαριτσες

- 2-3 μεγάλους σελτεδες για την κουνια

- 5-6 για αλλαγμα

- 5-6 ζευγάρια καλτσακια

- την κουνουπιερα

- παντα είπαμε

Ριλαξ δεν παίρνω. Επίσης μέχρι να πέσει ο αφαλος προτιμω να το πλένω τοπικά με μια πετσετουλα και ζεστό νεράκι.

Ξέχασα να αναφέρω πως ο γιατρός μου είπε ότι θα βγει ψηλό παιδί και πως έχει μακριά άκρα η κάτι τέτοιο.

Θεωρώ πως αναφέρθηκε και κάτι άλλο που το ξέχασα.

Σε φορμακια,φανελακια να μην παρεις τιποτα σε 0-3.Θα πανε χαμενα.Ξερεις ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα ατιμα.Εμας οτι μας εφεραν σε αυτο το νουμερο δεν φορεθηκαν ποτε.

Σελτεδακια για την κουνια ειχα παρει και εγω αλλα δεν τα εβαλα οσο ηταν πολυ μωρο.Μας ειχε πει η παιδιατρος οτι με αυτο το πλαστικο απο κατω δεν αναπνεει το δερματακι του.

Ριλαξ θα σου ελεγα να παρεις.Τα βγαζει τα λεφτα του.Εμας βουλιαξε και τωρα λεμε να παρουμε καινουργιο.


695caa2bf0.png

86ba1a5ca0.png

Link to comment
Share on other sites

Σε φορμακια,φανελακια να μην παρεις τιποτα σε 0-3.Θα πανε χαμενα.Ξερεις ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα ατιμα.Εμας οτι μας εφεραν σε αυτο το νουμερο δεν φορεθηκαν ποτε.

Σελτεδακια για την κουνια ειχα παρει και εγω αλλα δεν τα εβαλα οσο ηταν πολυ μωρο.Μας ειχε πει η παιδιατρος οτι με αυτο το πλαστικο απο κατω δεν αναπνεει το δερματακι του.

Ριλαξ θα σου ελεγα να παρεις.Τα βγαζει τα λεφτα του.Εμας βουλιαξε και τωρα λεμε να παρουμε καινουργιο.

Μπορει να τα βγάζει τα λεφτά του αλλά κοιτάω τα πιο απαραίτητα. Και σκεφτομαι ότι χρειάζομαι και μια σιφονιερα κλασική με 5-6 συρτάρια γιατί δεν εχω καθόλου χώρο για τα ρουχαλάκια του μωρού! Μετά δεν είναι μεγελο το σπίτι για να το περνω απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Δεν περισσεύει σάλιο.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να τα βγάζει τα λεφτά του αλλά κοιτάω τα πιο απαραίτητα. Και σκεφτομαι ότι χρειάζομαι και μια σιφονιερα κλασική με 5-6 συρτάρια γιατί δεν εχω καθόλου χώρο για τα ρουχαλάκια του μωρού! Μετά δεν είναι μεγελο το σπίτι για να το περνω απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Δεν περισσεύει σάλιο.

να σου πω κατι για να μην αγχωνεσαι το βασικοτερο που χρειαζεται το μωρο ειναι αγαπη!

το ρηλαξ σε αλλα παιδια εκατσε και σε αλλα οχι εμενα ο γιος μου δεν το ηθελε και η ανηψια μου καθοταν μεσα μεχρι 9 μηνων!

απο λευκα ειδη μη του παρεις πολλα θα σου φερουν και δωρα στο μαιευτηριο!οι παππουδογιαγιαδες δεν θα ψωνισουν κατι?για να σας βοηθησουν?

σε κανεναν δεν περισσευει σαλλιο και ο τοκετος κοστιζει και η γυναικολογος και οι εξετασεις και τα φαρμακα και ολα τα παρελκομενα!!

εγω ενας λογος που δεν παω για ψωνια ειναι γιαιτι περιμενω να δω τι θα μου παρουν θα τις βαλω κανα ουδετερο φορμακι απο αυτα που ειχα του γιου μου και βλεπουμε!εαν μου φερουν δωρα οκ αλλιως θα δω τι χρειαζομαι τοτε!


gk4cp3.png

7QUvp2.png

237480sbpovrx874.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεια σας!! Σας γραφω γρηγορα, θα μπω αργοτερα παλι! Πηγαμε παιδιατρο,μια χαρα ο μικρουλης μας, πολυ καλα τον βρηκε!! Μας ειπε να αρχισουμε και χυμο πορτοκαλι μιας και εχουμε δικα μας πορτοκαλια και δεν εχει βγαλει αλεργιες γενικα! Του εδωσα και ξετρελαθηκε! Μας βρηκε πολυ καλα ανεπτυγμενους και πολυ ομορφους φυσικα (χιχιχιχι τι θα ελεγε η παιδιατρος!) Νεες μανουλες να σας προτεινω κατι? Μην παρετε φορμακια απο τα τζαμπο 0-3 παρτε απευθειας 3-6! ειναι πολυ κοντα τα νουμερα και δεν υπαρχει λογος να πληρωνετε για τοσο λιγο διαστημα! Με τα νουμερα του τζαμπο συμβαινει το εξης! Ειναι πολυ ανετα στο φαρδος αλλα στο υψος στενευουν πολυ γρηγορα ειδικα στα νεογεννητα που αναπτυσσονται ραγδαια! Απευθειας 3-6 ειναι πολυ καλα και ανετα για τα μωρα!! οσο πιο φαρδουλα τοσο καλυτερα!! Τονιζω μονο για τα τζαμπο νουμερα αυτο!! εμας τα περισσοτερα τζαμπο ειναι και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι!!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεια σας!! Σας γραφω γρηγορα, θα μπω αργοτερα παλι! Πηγαμε παιδιατρο,μια χαρα ο μικρουλης μας, πολυ καλα τον βρηκε!! Μας ειπε να αρχισουμε και χυμο πορτοκαλι μιας και εχουμε δικα μας πορτοκαλια και δεν εχει βγαλει αλεργιες γενικα! Του εδωσα και ξετρελαθηκε! Μας βρηκε πολυ καλα ανεπτυγμενους και πολυ ομορφους φυσικα (χιχιχιχι τι θα ελεγε η παιδιατρος!) Νεες μανουλες να σας προτεινω κατι? Μην παρετε φορμακια απο τα τζαμπο 0-3 παρτε απευθειας 3-6! ειναι πολυ κοντα τα νουμερα και δεν υπαρχει λογος να πληρωνετε για τοσο λιγο διαστημα! Με τα νουμερα του τζαμπο συμβαινει το εξης! Ειναι πολυ ανετα στο φαρδος αλλα στο υψος στενευουν πολυ γρηγορα ειδικα στα νεογεννητα που αναπτυσσονται ραγδαια! Απευθειας 3-6 ειναι πολυ καλα και ανετα για τα μωρα!! οσο πιο φαρδουλα τοσο καλυτερα!! Τονιζω μονο για τα τζαμπο νουμερα αυτο!! εμας τα περισσοτερα τζαμπο ειναι και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι!!

αχ τι καλα θα δροσιστει με τις πορτοκαλαδες του ο μικρος!

το τικερ σου δεν φαινεται λαθος διευθυνση εχεις αντιγραψει!αντιγραφεις την διευθυνση που ΄λεει για φορουμ!!


gk4cp3.png

7QUvp2.png

237480sbpovrx874.gif

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κατι για να μην αγχωνεσαι το βασικοτερο που χρειαζεται το μωρο ειναι αγαπη!

το ρηλαξ σε αλλα παιδια εκατσε και σε αλλα οχι εμενα ο γιος μου δεν το ηθελε και η ανηψια μου καθοταν μεσα μεχρι 9 μηνων!

απο λευκα ειδη μη του παρεις πολλα θα σου φερουν και δωρα στο μαιευτηριο!οι παππουδογιαγιαδες δεν θα ψωνισουν κατι?για να σας βοηθησουν?

σε κανεναν δεν περισσευει σαλλιο και ο τοκετος κοστιζει και η γυναικολογος και οι εξετασεις και τα φαρμακα και ολα τα παρελκομενα!!

εγω ενας λογος που δεν παω για ψωνια ειναι γιαιτι περιμενω να δω τι θα μου παρουν θα τις βαλω κανα ουδετερο φορμακι απο αυτα που ειχα του γιου μου και βλεπουμε!εαν μου φερουν δωρα οκ αλλιως θα δω τι χρειαζομαι τοτε!

Όπως ειπα η μητέρα μου δουλεύει μόνο. Και την πληρώνει οποτε θυμαται. Και ποσα τις χρωσταει. Οι από δω βοηθάνε την κουνιαδα μου προς το παρόν. Θέλω να πάρω όλα όσα χρειάζομαι. Δεν θέλω να πω το τάδε πχ θα το φέρουν δώρο. Αν δεν το φέρουν τι θα κάνω; Θα τρέχω τελευταία στιγμή;


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η παντα για μένα είναι το πιο χρήσιμο. Ενταξει οταν είναι μικρό αλλά καθώς μεγαλώνει κάνει γύρω γύρω στο κρεβάτι και δεν θέλω να ακούω ντουπ ντουπ. Επίσης θελω μια όχι πολύ χοντρη και να πιάνει μέχρι τη μέση το κάγκελο όχι μέχρι επάνω. Όσο για την παντα μόνο εσείς μου το λέτε αυτό. Αλλά όπως εχω ξαναπεί οτι βολεύει την κάθε μια.

Η πάντα στην αρχή τοποθετείται στη κούνια σε σχήμα Γ, δηλαδή να πιάνει το προσκέφαλο και το πλαϊνό της πίσω πλευράς όπως θα ξαπλώνεις το μωρό ή μόνο στη πίσω πλαϊνή πλευρά. Το νεογέννητο δεν κουνιέται οπότε δεν θα ανησυχείς μήπως χτυπήσει και σίγουρα θα θέλεις να μπορείς να το βλέπεις μήπως κάνει καμιά γουλιά κλπ...! Ντουπ ντουπ θα ακούσεις αργότερα και τότε θα γυρίσεις την πάντα σε σχήμα Π, δηλαδή να πιάνει μισό πλαϊνό από κάθε πλευρά και το προσκέφαλο! Μέχρι να γυρίσει από μόνο του το μωρό και να μπορεί να φτάσει στην άλλη άκρη της κούνιας, τότε βλέπεις και κρίνεις για να βάλεις συμπλήρωμα 2η πάντα!!!

Όσο για τα φορμακια κατέληξα (λόγω και των νουμερων του τζαμπο):

- 5 με 6 νουμερο 0-3 ΒΕΛΟΥΤΕ, χειμωνιάτικα

- γύρω στα 10 νούμερο 3-6 κυρίως χειμωνιάτικα βελουτέ

- και το ίδιο νούμερο 6-9 βαμβακερά όχι βελουτέ

Εσωρουχακια το ίδιο. Ολα βαμβακερά, όχι χειμωνιάτικα και τα 0-3 και λίγα 3-6 μακρυμάνικα

- γύρω στις 10 λαβετες Χαμένες δεν πάνε, θα τις χρησιμοποείς και αργότερα ακόμη και για κομπρεσούλα

- 2-3 πετσετουλες με σκουφάκι οκ

- κουβερτουλες όπως είχα πει. 2 βελουτέ και μια λίγο πιο χοντρή. Εχω και μια που έχει κρατημενη η μάνα μου

- σεντονακια 4-5 για την κουνια

- γύρω στις 10 σαλιαριτσες 5-6

- 2-3 μεγάλους σελτεδες για την κουνια

- 5-6 για αλλαγμα

- 5-6 ζευγάρια καλτσακια

- την κουνουπιερα Απαραίτητη.

- παντα είπαμε

Εγώ γέννησα Μάρτιο αλλά είχε ακόμη κρύο, οπότε το πρώτο καιρό την έντυνα με καλτσάκια, εσωτερ. κορμάκι/φανελάκι και εξωτερικό κορμάκι βελουτέ στην αρχή. Σταδιακά της ελάφρυνα τον ρουχισμό...όπως άλλαζε η εποχή!

Ριλαξ δεν παίρνω. Μπορείς να το ζητήσεις για δώρο από κάποιον δικό σου άνθρωπο!

Καλό μεσημέρι κορίτσια!!! Όπως διάβασα, αναλύσατε το θέμα με την πρώτη λίστα αγορών για το νεογέννητο. Λίγο πολύ όλες τα ίδια λέμε αλλά απλά οι έμπειρες μανούλες ξέρουν τελικά τί από αυτά που ψώνισαν ή τους έφεραν σαν δώρο πήγαν χαμένα ή ποια χρειάστηκαν!!!


Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια. Επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη στη σελίδα του ικεα και το πιο κοντιβο κατάστημα είναι στη λαρισα 1,5 ώρα δρόμος βρηκα μια συρταριερα όπως την ήθελα. Αλλά δεν μπορω να καταλάβω παραγγελια από το ίντερνετ δεν μπορώ να κανω;


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια. Επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη στη σελίδα του ικεα και το πιο κοντιβο κατάστημα είναι στη λαρισα 1,5 ώρα δρόμος βρηκα μια συρταριερα όπως την ήθελα. Αλλά δεν μπορω να καταλάβω παραγγελια από το ίντερνετ δεν μπορώ να κανω;

απο οσο ξερω μπορεις και τηλεφωνικα κι απο ιντερνετ δεν εχει επικοινωνια?


gk4cp3.png

7QUvp2.png

237480sbpovrx874.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι πιπίλες δεν βολεύουν να τις πάρεις εξαρχής. Θα δοκιμάσει το μωρό και θα δεις ποια θα βολευτεί το μπεμπέ! Εμένα από οσες ειχα πάρει μόνο μιας μαρκα βολευτηκε και μου εμειναν οι αλλες ενθυμιο!!!

Επίσης αποστειρωτής αν θηλάσεις δεν είναι απαραίτητος γιατί δεν θα χρησιμοποεις μπιμπερό και 2 πιπιλες μπορείς να τις βράζεις στο μπρικι! Εγώ τον μάζεψα αφού δεν το χρησιμοποιούσα πολύ. Μπορείς και αυτόν να τον ζητήσεις σαν δώρο!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...