Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 21/9/2024 at 10:22 ΠΜ, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλησπέρα καλή επιτυχία εύχομαι 🥰 επιτρέπεται να μας πείτε ποιος σας ανάλαβε στο Έλενα και με ποιο τρόπο ενδεχομένως γίνεται η παραπομπή ; Πόσο καιρό σας πήρε για να ξεκινήσουν την διαδικασία ; 

      Σας είχαν αναφέρει σπερματεχγυση ; Η απευθείας εξωσωματικη ;

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Kοριτσακια μου,μπηκα κι εγω να σας καληνυχτισω!!!

Μπραβο Ellie μου!!!Ειδες τελικα οτι οταν εσυ θελησεις ολα θα διευθετηθουν??Και μπορει η πεθερα σου να μην αλλαξει αμεσως,ομως το μηνυματακι της το πηρε πιστευω!!!Ηθελες εσυ και το πηρε!!!!

Αγορομαμυ μου,κι εγω οπως εσυ το σκεφτομαι λογω ενστικτου και φυσικα επειδη εχω τρομαξει με την αποβολη!!!!Εκτος αν βρω ευκαιρια τωρα στις εκπτωσεις κατι!!!Παντως οχι λογω προληψης!!!Με τιποτα!!!!

Πατουσιτσααααααααααααααααααα!!!!Μας ελειψες!!!!Απολαμβανεις τη μανουλα σου ε???Κι εμενα οταν ερχεται και με βοηθαει μου αρεσει πολυ,και την εχω και πολυ κοντα!!!!Απολαυσε τη κοριτσακι μου!!!!!!!Το δικαιουσαι!!!!!!!

Αντε το εβρασα παλι!!!Εχει μια φιλη ταβερνουλα διπλα στη θαλασσα και μολις κλεινει το μαγαζι της η φιλη μου αραζουμε εκει και περναει η ωρα με το μπιρι μπιρι!!!Εφαγα και λιγο γαυρο με βραστα λαχανικα και ειμαι τωρα τουμπανο!!!!χαχαχαχαχαχααααααααα!!!!

Καληνυχτα αγαπημενες μου νερα'ι'δουλες!!!Ονειρα γλυκα και καλο ξημερωμα να εχουμε!!!

Σας φιλωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ελλη

Και εγω πάω για νανι! θα σου ξαναπω για τα απαραίτητα ψωνια του μωρού! φιλιά

Είμαι ανοιχτη για όλες τις γνώμες. Εξήγησε μου μήπως εκανα λαθος στα νούμερα!

- για τα λελτεδακια ας πούμε κάπου άκουσα ότι υπάρχουν να πιάνουν οπό το στρώμα. Λάθος κατάλαβα;

- όσο για τα ρουχαλάκια δεν παίρνω newborn επειδή θα τα πάρω από jumbo και διάβασα ότι είναι μικρά τα νούμερα. Μετά μου είπαν πως το μωρό πρέπει κάθε μερα να το αλλάζω ρουχαλάκια ακόμα κι αν δεν το λερωσε. Οπότε 2 εδώ. Και αν λερωθει να τρεις αλλαξιες (από κάποιες εχω ακούσει ότι μπορεί να υπάρχουν μέρες που θα το αλλάξουν και 5 φορεε). Αν πάρω 7-8 και φύγουν μόνο τρεις αλλαξιες θα εχω αλλά 4-5. Οπότε προληπτικά πάλι θα πρέπει να βάλω πλυντήριο. Οκ! Να ιμην πάρω 12. 10 όμως θα πάρω.

Πολλοί μου λένε ότι προτρεχω επειδή σε όλα σκέφτομαι πολύ και τι θα γίνει. Αλλά δεν θέλω να τρέχω τελευταία στιγμή! Και όπως είπα να,μην βάζω κάθε μερα πλυντήριο. Ποτε θα στεγνώνουν ποτε θα τα σιδερωνω.

-όσο για φορμακια έτσι όπως λες θα μπορούσα να πάρω 10 το 3,10 το 6 και 10 το 8 η 9 (πιο πάει μετά;) Ίσως επειδή είναι μικρά τα νούμερα. Αλλά πόσο μικρά;

Ηλιοβασίλεμα όπως βλέπεις με έβαλες σε προβληματισμό. Και ως συνήθως μέχρι να βρω άκρη θα αγχωθω παλι (δεν φταις εσυ!! απλώς όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι για όλα )

Εκτός από αυτά που έγραψα θα πάρω αποστειρωτη και 3-4 μπουκάλια.αΜάλλον 3 μεγάλα και ένα μικρο. 2-3 πιπιλες και ας είναι αχρείαστες, ψαλιδακι για τα ξυχακια (δεν μου αρεσουν οι νυχοκοπτες που κυκλοφορούν αλλά το θέμα είναι με τι βολεύεται η κάθε μανούλα σωστά; ), υγρό σαπούνι και βουρτσακι για μπιμπερό. Κουτάκια φύλαξης για τις πιπιλες και 2 από εκείνα τα πλαστικά που πιάνουν σαν κλιπ από τα μπλουζάκια για να μην πέφτει η πιπιλιτσα. Θέλω και ένα Κρεμαστό παιχνιδάκι με μουσική. Βασικά πιο πολύ για μένα το θέλω γιατί το εχω αποθυμενο! Αλλά πολλά τους αρέσει η μουσικουλα οπότε ελπίζω να βοηθήσει.

Οι μανούλες που ψωνιζεται από τζαμπο ξερεται αν έχει παντα για όλο το κρεβάτι κι όχι για το μισό; Αν δεν βρω θα πάρω 2 μισες. Ίδιες εννοείτε.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσουδια......!!!!!!! Πως ειστε...????

Θαλειτσα ολα καλα να πανε.....!!!!!!!

Ελλη μου παντα στα τζαμπο δεν εχει για ολο το κρεβατακι και μπορει να μην εχει γενικα γιατι απο τη μια μερια πρεπει να ειναι ανοιχτη για να βλεπειστο μωρο.

Στα τζαμπο παιζουν τα φορμακια και κορμακια,εγω εχω παρει μερικα που αν περασει ο μηνας τους δεν μας κανουν και μερικα που ακομα και αν περασει ο μηνας τους μα κανουν μια χαρα.

Σελτεδακια για ολοτο κρεβατι δεν εχειστα τζαμπο,εχει μεσαια και μεγαλα, εγωεχω παρει απο καταστημα που να καλυπτει ολο το στρωμα, ειναι αδιαβροχο και παιρνει θερμοκρασια αναλογα με τον καιρο, αποτα τζαμπο εχω παρει σελτεδακια για να την αλλαζω.

Θα σε συμβουλευα να παρεις τοσα μπιμπερο οσο χωραει ο αποστειρωτης γιατι δεν θα προλαβαινεις στις αρχες μπιμπερο, εμενα επαιρνε 6 και τα ειχα συνεχεια στην αποστειρωση, το μικρο μπιμπερο εγω το χρησιμποιησα πολυ αργοτερα γιατι και τσαι δεν επιτρεποταν να πιουμε αλλα ουτε και νερο φυσικα καθως επισης και βουρτσες για να ξεπλενεις τα μπιμπερο πριν την αποστειρωση, παρε 2-3 γιατι φθειρονται πολυ ευκολα και επιπλεον χρειαζονται αλλαγη συχνα.

Πιπιλες να παρεις πολλες γιατι αν σου πεφτει θα χρειαζεται αμεσως να βαλεις αποστειρωση, οσο για υμαντες καλα θα κανεις να παρεις, ειναι πολυ χρησιμοι.

Κατα τα αλλα σιγουρα θελεις πολλεεεες σαλιαρες γιατι με τις γουλιες θα αλλαζεις συνεχεια και οπως λες πολλα κορμακια για να ειναι πλυνε βαλε, μπορεις να παιρνεις ενα νουμερο μεγαλυτερο, δεν χαλασε ο κοσμοσαν ειναι λιγο πιο ανετα.

Τωρα για ολα τα υπολοιπα (ψαλιδακι, χτενουλες, γαζουλες, ορους, συριγγες για σιροπακι αχρειαστεσ να ειναι, κρεμουλες, πουδρα, αφρολουτρο, σφουγγαρι φυσικο) και πολλα αλλα νομιζω ειναι νωρις ακομα για να τα σκεφτεσαι.

Εμεις σημερα εχουμε παιδιατρο.....,!!!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κούκλες!! Τι κάνετε;;

Εγω στο κρεβάτι εξακολουθώ, έχουν σταματήσει πάλι οι εκκρισεις, μόνο το πρωί είχα πάλι- Κοαλάκι μου, θυμάμαι αυτό που μου είπες, για το πρωί που ξυπνάω και έχεις δίκιο-

Καλή επιτυχια συμπεθέρες στους παιδάτρους σήμερα! Πάτε για εμβόλιο;

Τα μωράκια όλα κλαίνε, δεν το αποφευγεις, και όσο μεγαλώνουν, θα κλαίνε πιό πολύ..!

Θάλεια, καλή επιτυχία και στον γαστρεντεριλόγο. Δε θα είναι τίποτα, ωστόσο καλό είναι να ξέρεις, να πάρεις κάποια θεραπεία ή προφύλαξη!

Έλλη μου, πολύ θετικό οτι κουβέντιασες με την πεθερά σου. Φυσικά και η αλλαγή δε θα έρθει από τη μια μερα στην άλλη, όμως οτι έγινε η προσέγγιση είναι κάτι πολύ βασικό!

Σε οτι αφορά τα κορμάκια- ζιπουνάκια που γραφεις, εμένα μου φαίνονται παρα πολλά αυτά τα νούμερα, άσε που εκτός από το εσωτερικό φανελάκι, γιατί να αλλάζεις καθε μερα και το εξωτερικό ζιπουνάκι. Εγώ δεν πρέπει να είχα πάνω από 6 για κάθε μέγεθος και ποτέ δεν ένιωσα νς μου λείπουν. Και δεν το λέω μόνο από θέμα οικονομίας, το λέω κυρίως από θέμα περιττό, δεδομενου οτι τα μωρακια τους πρώτους μήνες αναπτύσσονται ταχύτατα!

Τις σαλιαρες εγω τις θεωρώ σούπερ- απαραίτητες από την πρώτη μέρα! Με αυτές θα γλιτώσεις πολλά περιττά πλυσίματα από γουλιές του μωρού!

Εγώ έπαιρνα δεκάδες τις απλές τις ασπρες με τα σκρατς, που τις έβρισκα πιο βολικες απο αυτες με τα κορδόνια.

Όπως είπε και το Κοαλάκι, πάντα ολόκληρη δεν υπαρχει, για να βλρπεις το μωρό από τη μία πλευρά.

Όσο για τα σελτεδάκια, για μενα τα πιο χρησιμα ήταν αυτα που βαζεις πανω στην αλλαξιερα, γιατί την ώρα που αλλαζεις το μωρό, μπορεί να γίνει το ατυχηματάκι.

Ποτέ μα ποτέ, δεν μας ετυχε διαρροή τσίσα 'η κακά από το πάμπερ στην κούνια ΄η στην καλαθούνα.


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσουδια......!!!!!!! Πως ειστε...????

Θαλειτσα ολα καλα να πανε.....!!!!!!!

Ελλη μου παντα στα τζαμπο δεν εχει για ολο το κρεβατακι και μπορει να μην εχει γενικα γιατι απο τη μια μερια πρεπει να ειναι ανοιχτη για να βλεπειστο μωρο.

Στα τζαμπο παιζουν τα φορμακια και κορμακια,εγω εχω παρει μερικα που αν περασει ο μηνας τους δεν μας κανουν και μερικα που ακομα και αν περασει ο μηνας τους μα κανουν μια χαρα.

Σελτεδακια για ολοτο κρεβατι δεν εχειστα τζαμπο,εχει μεσαια και μεγαλα, εγωεχω παρει απο καταστημα που να καλυπτει ολο το στρωμα, ειναι αδιαβροχο και παιρνει θερμοκρασια αναλογα με τον καιρο, αποτα τζαμπο εχω παρει σελτεδακια για να την αλλαζω.

Θα σε συμβουλευα να παρεις τοσα μπιμπερο οσο χωραει ο αποστειρωτης γιατι δεν θα προλαβαινεις στις αρχες μπιμπερο, εμενα επαιρνε 6 και τα ειχα συνεχεια στην αποστειρωση, το μικρο μπιμπερο εγω το χρησιμποιησα πολυ αργοτερα γιατι και τσαι δεν επιτρεποταν να πιουμε αλλα ουτε και νερο φυσικα καθως επισης και βουρτσες για να ξεπλενεις τα μπιμπερο πριν την αποστειρωση, παρε 2-3 γιατι φθειρονται πολυ ευκολα και επιπλεον χρειαζονται αλλαγη συχνα.

Πιπιλες να παρεις πολλες γιατι αν σου πεφτει θα χρειαζεται αμεσως να βαλεις αποστειρωση, οσο για υμαντες καλα θα κανεις να παρεις, ειναι πολυ χρησιμοι.

Κατα τα αλλα σιγουρα θελεις πολλεεεες σαλιαρες γιατι με τις γουλιες θα αλλαζεις συνεχεια και οπως λες πολλα κορμακια για να ειναι πλυνε βαλε, μπορεις να παιρνεις ενα νουμερο μεγαλυτερο, δεν χαλασε ο κοσμοσαν ειναι λιγο πιο ανετα.

Τωρα για ολα τα υπολοιπα (ψαλιδακι, χτενουλες, γαζουλες, ορους,συριγγες για σιροπακι, κρεμουλες, πουδρα, αφρολουτρο, σφουγγαρι φυσικο) και πολλα αλλα νομιζω ειναι νωρις ακομα για να τα σκεφτεσαι.

Εμεις σημερα εχουμε παιδιατρο.....,!!!!!!!!!

Στην παντα είμαι κάθετη. Αν δε βρω ολόκληρη θα παρω δύο και απλώς θα βάλω την αρχή μόνο τη μια. Μπιμπερό ο αποστειρωτης που λέω να πάρω μου ειπαν ότι χωράει 8 αλλά επειδή θέλω να θηλασω θεωρώ οτι για αρχη φτάνουν. Σφουγγάρι δεν θα παρω. Με το χερι θα το πλένω. Όσο για αφρολουτρο εχω ήδη ένα που μου έστειλε η πριδερμ και εχω και κουπονια που λυγουν αυτόν τον μηνα οπότε θελω να τα εξαργηρωσω. Και εχω στείλει και στην κουνιαδα μου! Και ψαλιδακι και τέτοια θα είναι από τα τελευταια που θα παρω απλως τα εχω όλα στο μυαλό μου για να κάτσω κάποια στιγμή να τα γράψω.

Όσο για τις διαρροές είναι σχετικό. Γι'αυτό φυλα τα ρούχα σου να'χεις τα μισά δεν λένε; Οπότε λες το 3 να πάρω τα λιγοτερα γιατί θα το φορέσει λιγότερο.

Σιροπακι τι εννοείς;

Κρεμουλες για το συγκαμα θα δοκιμάσω και την προδερμ που μου έστειλαν αλλά θα παρω και sudocream μήπως τυχόν η προδερμ δεν βοηθήσει.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: τα ντυνουμε κρεμιδια;

Εγώ απο όσο ξέρω και άλλες που μου είπανε θα πάρω καλοκαιρινά εσώρουχα και χειμωνιάτικα φορμακια. Ολοι λενε ότι το παιδι όταν κρυωνεις εσύ κρυωνει και αυτό και όταν εσύ ζεσταίνεται το ίδιο και αυτό. Γιατί να φοράω και φανελάκι και ζιπουνακι και φορμακι απο πάνω; Δεν ειναι υπερβολικό; Τα ζιπουνακια εμένα μου είπαν ότι είναι εσώρουχα που πιάνουν όπως τα κορμακια. Με κουμπάκια από κάτω. Μήπως τελικα ο κάθε ένας ξέρει αλλιώς τα ονόματα;

Οπότε παίρνω και σαλιαρες. Τις πετσετε φαντάζομαι όχι τις άλλες που έχουν και πλαστικο όπως οι σελτεδες που είναι για κρέμα,ετσι;

Αν και φοβάμαι να του βάλω σαλιαρα τόσο μικρό. Νομιζω ότι θα το πνιξω.


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελλη μου μπορει να εισαι καθετη για την παντα αλλα δεν θα σε βολεψει, το βλεπεις και αναλογα πρατεις, ειναι θεμα ασφαλειας να ξερεις....!!!!!! Προσωπικη μου παντα αποψη.

Πετσετες και σαλιαρες ολες να εχουν αν ειναι δυνατον πλαστικο καλυμα ενδιαμεσα για να αποροφουν τα υγρα, οι πετσετουλες μπορει και να ειναι κα σκετες, βαμβακερες οπως και τα κορμακια.

Κρεμα σιγουρα για το βαρυ συγκαμα θα θελεις καποια αλλη εκτος προδερμ, οπως ανεφερες τη sudocream η οποια ειναι βαρυα, αντιθετα η penaten στο σωληναριο εμενα με εσωσε απο βαρυ συγκαμα (εκτοσ απο τη verdal και πουδρα dactarin εκ των οποιων η πρωτη ειναι κορτιζονουχα για εξαιρετικα δυσκολεσ περιπτωσεις )αλλα και παλι εσυ θα δεις τι θα σε βολεψει στο δικο σου μωρο.

Συριγγες εννουσα για ενδεχομενο να λαβει σιροπακι για καποιον λογο, εχω ειχα παρει και ας μην τις χρειαστηκαμε πολυ αργοτερα για το ντεπον με τα δοντια μας, απλα το ανεφερα γιατι ειχα παρει ενα μεγαλο νεσεσερ και τα ειχα ολα αυτα μεσα.

Για τη ζεστη και το κρυο ισχυει αυτο που εγραψες, οτι φορας εσυ ενα ρουχο παραπανω θα βαζεις στο μωρο, εγω ολο το χειμωνα την ειχα με ενα κορμακι αυτα που εχουν τα κουμπακια απο κατω και ενα φορμακι με πατουσακια και καλτσακια απο μεσα φυσικα, τιποτα παραπανω.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω τα απο μεσα τα κουμπωτα τα λεω φανελακια.

Τα απ΄έξω τα λεω ζιπουνάκια.

Σιροπάκι δεν ξερω τι εννοείς.

Επισης sydicream ειχα και εγω αλλα δεν εβαζα πολύ συχνά.

Είναι βεβαια θαυματουργή.

Όσο για το ντυσιμο, η δικιά μου παιδιατρος λεει. Το μωρό θα το ντυνεις όπως ντυνεσαι εσύ, όχι πιο ζεστά. Συν οτι λόγω του μικρού τους όγκου, ζεσταίνπνται ακόμα πιο πολύ από εμάς.


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης για τον πρωτη καιρό για την περιποιηση του αφαλού, πρεπει να εχεις γαζες απιστειρωμένες και καθαρό οινόπνευμα. Και αμπούλες φυσιολογικού ορού για τα ματάκια.


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω που θα σε χρησιμευσει η παντα να πιανει ολο το κρεβατι, δεν θελεις να το χτυπαει φως η δεν θελεις να πεφτουν κατω πιπιλες κλπ....???????

Μαυ μου τι κανεις......???????

Εμενα με ειχε πει για ματακια απλο χλυαρο βραστο νερακι και για αφαλο οινοπνυεμα η ιωδιο με μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρηση του λογω του οτι απο τον αφαλο πηγαινει αμεσως στο θυροειδη του μωρου η υπερβολικη και λαθοσ χρηση του ιωδιου.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: τα ντυνουμε κρεμιδια;

Εγώ απο όσο ξέρω και άλλες που μου είπανε θα πάρω καλοκαιρινά εσώρουχα και χειμωνιάτικα φορμακια. Ολοι λενε ότι το παιδι όταν κρυωνεις εσύ κρυωνει και αυτό και όταν εσύ ζεσταίνεται το ίδιο και αυτό. Γιατί να φοράω και φανελάκι και ζιπουνακι και φορμακι απο πάνω; Δεν ειναι υπερβολικό; Τα ζιπουνακια εμένα μου είπαν ότι είναι εσώρουχα που πιάνουν όπως τα κορμακια. Με κουμπάκια από κάτω. Μήπως τελικα ο κάθε ένας ξέρει αλλιώς τα ονόματα;

Οπότε παίρνω και σαλιαρες. Τις πετσετε φαντάζομαι όχι τις άλλες που έχουν και πλαστικο όπως οι σελτεδες που είναι για κρέμα,ετσι;

Αν και φοβάμαι να του βάλω σαλιαρα τόσο μικρό. Νομιζω ότι θα το πνιξω.

Καλημερα ομορφες εγγυουλες!

Λοιπον ισχυει οτι τα μωρα δεν χρειαζεται αν τα κανουμε κρεμμυδια και οτι αισθανονται οπως εμεις αλλα με ιδιες συνθηκες αισθανονται οπως εμεις οταν ειμαστε ξαπλα στο κρεβατι μας οχι οταν ειμαστε σε κινηση!

Αρα το εσωρουχο το βαζεις για να πινει τον ιδρωτα του και για να το κραταει ζεστουλι,τους πρωτους 2 μηνες τους αρεσει να ειναι ζεστα και στριμωγμενα γιατι ετσι ειχαν μαθει και στην μητρα!

Εγω αυτα που ειχα παρει στον γιο μου ηταν:

12 φανελακια-εσωρουχα με κοντο μανικι

6 φανελακια -εσωρουχα με μακρυ μανικι

12 ζιπουνακια- πυτζαμακια

1 φορμα εξοδου(μπουφαν ολοσωμο)

3 φορμακια για βολτουλες

3 πανες αγκαλιας

3 κουβερτουλες καροτσιου

6 σεντονακια καλαθουνας

4 σελτεδες

4 καλυματα αλλαξιερας

12 λαβετες(μικρα τετραγωνα πανακια που εχουν πολλες χρησεις πχ στον ωμο για να ρευτει,να σκουπισεις γουλιτσες ,να σκουπισεις τοπικα οταν το κανεις τοπικο πλυσιμο για κακακια κα)

2 σετ σεντονια φανελα

2 σετ σεντονια βαμβακερα

2 σελτεδες μεγαλους 120*60 για το στρωμα της κουνιας

3 σετ πετσετες

2 μπουρνουζακια

Μπιμπερο και πιπιλες δεν πηρα ουτε αποστειρωτες και θερμαντηρες λογω οτι ηθελα να θηλασω και θηλασα!

ειχα παρει επισης αφρολουτρο -σαμπουαν και κρεμα κατα του συγκαματος frezydem και το αφρολουτρο και την κρεμα σωματος της Lannesse που ειναι μια γαλλικη σειρα με γαλα γαιδουρας

1 οινοπνευμα 95 βαθμων για τον αφαλο

1 πακετο αποστειρωμενες γαζες για τον αφαλο

1 συσκευη ortrisallin για απορροφυση στη μυτουλά και τα αντλλακτικα της

1 πακετο φυσιολογικοι οροι ortrisallin

Pampers No1 new baby 2 πακετα

θερμομετρο πιπιλα

θερμομετρο μπανιου για το νερο

γλιστρα για το μπανακι και μπανακι

τα επιπλα του

αντι για ρηλαξ του πηρα ενα fisher prise καρεκλακι κουνιστο

Αυτα απο οτι θυμαμαι και μου φανηκε οτι δεν υπηρχε καιτ περριτο ή κατι να μου λειπει

Επισης σαλιαρες δεν πηρα της πηρα οταν μπηκαμε σε τροφες νωριτερα δεν χρειαζεται!


gk4cp3.png

7QUvp2.png

237480sbpovrx874.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κούκλες!! Τι κάνετε;;

Εγω στο κρεβάτι εξακολουθώ, έχουν σταματήσει πάλι οι εκκρισεις, μόνο το πρωί είχα πάλι- Κοαλάκι μου, θυμάμαι αυτό που μου είπες, για το πρωί που ξυπνάω και έχεις δίκιο-

Καλή επιτυχια συμπεθέρες στους παιδάτρους σήμερα! Πάτε για εμβόλιο;

Τα μωράκια όλα κλαίνε, δεν το αποφευγεις, και όσο μεγαλώνουν, θα κλαίνε πιό πολύ..!

Θάλεια, καλή επιτυχία και στον γαστρεντεριλόγο. Δε θα είναι τίποτα, ωστόσο καλό είναι να ξέρεις, να πάρεις κάποια θεραπεία ή προφύλαξη!

Έλλη μου, πολύ θετικό οτι κουβέντιασες με την πεθερά σου. Φυσικά και η αλλαγή δε θα έρθει από τη μια μερα στην άλλη, όμως οτι έγινε η προσέγγιση είναι κάτι πολύ βασικό!

Σε οτι αφορά τα κορμάκια- ζιπουνάκια που γραφεις, εμένα μου φαίνονται παρα πολλά αυτά τα νούμερα, άσε που εκτός από το εσωτερικό φανελάκι, γιατί να αλλάζεις καθε μερα και το εξωτερικό ζιπουνάκι. Εγώ δεν πρέπει να είχα πάνω από 6 για κάθε μέγεθος και ποτέ δεν ένιωσα νς μου λείπουν. Και δεν το λέω μόνο από θέμα οικονομίας, το λέω κυρίως από θέμα περιττό, δεδομενου οτι τα μωρακια τους πρώτους μήνες αναπτύσσονται ταχύτατα!

Τις σαλιαρες εγω τις θεωρώ σούπερ- απαραίτητες από την πρώτη μέρα! Με αυτές θα γλιτώσεις πολλά περιττά πλυσίματα από γουλιές του μωρού!

Εγώ έπαιρνα δεκάδες τις απλές τις ασπρες με τα σκρατς, που τις έβρισκα πιο βολικες απο αυτες με τα κορδόνια.

Όπως είπε και το Κοαλάκι, πάντα ολόκληρη δεν υπαρχει, για να βλρπεις το μωρό από τη μία πλευρά.

Όσο για τα σελτεδάκια, για μενα τα πιο χρησιμα ήταν αυτα που βαζεις πανω στην αλλαξιερα, γιατί την ώρα που αλλαζεις το μωρό, μπορεί να γίνει το ατυχηματάκι.

Ποτέ μα ποτέ, δεν μας ετυχε διαρροή τσίσα 'η κακά από το πάμπερ στην κούνια ΄η στην καλαθούνα.

Καλημερα Μαυ μου απορρω με την υπομονη σου βρε παιδι μου εγω ειμαι κρεβατωμενη ποναω αλλα δεν εχω αιμα αν εβλεπα εστω και λιγο θα τρελαινομουν καθε φορα!Ηρωιδα εισαι!

Τι κανει η μικρη σου?


gk4cp3.png

7QUvp2.png

237480sbpovrx874.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...