Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 21/9/2024 at 10:22 ΠΜ, Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλησπέρα καλή επιτυχία εύχομαι 🥰 επιτρέπεται να μας πείτε ποιος σας ανάλαβε στο Έλενα και με ποιο τρόπο ενδεχομένως γίνεται η παραπομπή ; Πόσο καιρό σας πήρε για να ξεκινήσουν την διαδικασία ; 

      Σας είχαν αναφέρει σπερματεχγυση ; Η απευθείας εξωσωματικη ;

θα γινουμε μανουλες το 2013!!!!!!!!


patoysitsa

Recommended Posts

Κορίτσια όσες είχατε έστω κ μικρό θέμα με αίμα στην εγκυμοσύνη σας, πείτε μου την εμπειρια σας να ηρεμήσω.

Έλλη μου, εννοειται πως ούτε εγώ μιλάω για αίμα πολύ. Μόνο στο σκούπισμα και αυτό κόκκινες βλέννες, ούτε καν μεγάλη επιφάνεια.. Απλά ο γιατρος μου μου ειπε οτι όσο προχωραει η εγκυμοσύνη κ αυτά δεν υποχωρούν, χαρακτηρίζεται επικίνδυνη ως εγκυμοσυνη κ θέλει μέγιστη προσοχή.

Σοτσάφι μου, η κόρη μου είναι 2,5, ευτυχώς δηλαδή, δεν είναι βρέφος, καταλαβαινει απόλυτα οτι έχω "κάτι" κ είμαι στο κρεβάτι, όμως για τις λοιπες ανάγκες της τυπου φαγητα, ταισματα, ντυσιματα, εννοειται οτι δεν ειναι αυτοεξυπηρετούμενη κ ετσι χρειαζομαι κάποιον.

Αγορομαμμυ μου, πες μου για τη δική σου εμπειρία. Η μία αιμορραγια ήταν λες 33 εβδομάδων και η άλλη πότε; Πιο πριν υποθέτω! Και πως κατάλαβε ο γιατρος πως ήταν από τη ζέστη;

Αχ σας πρήζω, αλλά, είναι η τρίτη φορά που μου συμβαίνει αυτες τις 14,5 εβδομάδες, και έχω στρεσαριστεί πολύ πλεον με όλα αυτά.


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 29,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • μποτσακι

    4472

  • Koalaki

    4262

  • Ηλιοβασίλεμα

    3356

  • patoysitsa

    2658

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια όσες είχατε έστω κ μικρό θέμα με αίμα στην εγκυμοσύνη σας, πείτε μου την εμπειρια σας να ηρεμήσω.

Έλλη μου, εννοειται πως ούτε εγώ μιλάω για αίμα πολύ. Μόνο στο σκούπισμα και αυτό κόκκινες βλέννες, ούτε καν μεγάλη επιφάνεια.. Απλά ο γιατρος μου μου ειπε οτι όσο προχωραει η εγκυμοσύνη κ αυτά δεν υποχωρούν, χαρακτηρίζεται επικίνδυνη ως εγκυμοσυνη κ θέλει μέγιστη προσοχή.

Σοτσάφι μου, η κόρη μου είναι 2,5, ευτυχώς δηλαδή, δεν είναι βρέφος, καταλαβαινει απόλυτα οτι έχω "κάτι" κ είμαι στο κρεβάτι, όμως για τις λοιπες ανάγκες της τυπου φαγητα, ταισματα, ντυσιματα, εννοειται οτι δεν ειναι αυτοεξυπηρετούμενη κ ετσι χρειαζομαι κάποιον.

Αγορομαμμυ μου, πες μου για τη δική σου εμπειρία. Η μία αιμορραγια ήταν λες 33 εβδομάδων και η άλλη πότε; Πιο πριν υποθέτω! Και πως κατάλαβε ο γιατρος πως ήταν από τη ζέστη;

Αχ σας πρήζω, αλλά, είναι η τρίτη φορά που μου συμβαίνει αυτες τις 14,5 εβδομάδες, και έχω στρεσαριστεί πολύ πλεον με όλα αυτά.

May μου η πρωτη ηταν στην 9η εβδομ. Στην 9η εβδομ που μου συνεβη κ δεν υπηρχε ουτε αποκολληση ουτε τιποτα μου ειπε πως στην εγκυμοσυνη ο οργανισμος συγκεντρωνει περισσοτερο αιμα με αποτελεσμα να γινεται υπεραιμια πολλες φορες και αν εχουμε γενικα ευαισθησια στο να ματωνουμε ευκολα (δηλαδη να ματωνουν τα ουλα ευκολα, ή να τρεχει η μυτη αιμα) ετσι και στην εγκυμοσυνη σπανε αγγεια γυρω απο τον τραχηλο. Εμενα για παραδειγμα το καλοκαιρι ματωνει πολυ ευκολα η μυτη μου. Ειδικα οταν ημουν μικρη η μανα μου με σηκωνε κοιμισμενη απο αιμορραγια στη μυτη! Οταν ειχα αιμα στην 33η το προηγουμενο πρωι ειχα αιμορραγια απο τη μυτη.


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπότε την ένατη εβδομάδα, δεν πήρες ούτε ουτροτζεστάν ούτε τίποτα, και ούτε έκατσες ξάπλα όπως κατάλαβα..

Αυτό το αίμα όμως πόσο κράταγε; Μια μέρα κ σταμάταγε; ΄η μετά είχες και σύ καφέ για κάποιο διαστημα;

Εμένα η μυτη μου δεν εχεη ματωσει ποτέ, τα ούλα μου όμως και τώρα κ στην άλλη κύηση τρέχουν πολύ αίμα.

Και γιατί ο γιατρός του ιασώ χτες δεν εντόπισε τίποτα;

Μάλιστα όταν έλεγχε τα αγγεια του πλακούντα, στον ασπρόμαυρο υπέρηχο, αυτά απεικονίζονταν μπλέ, και μου είπε οτι αυτό δείχνει σωστή αιμάτωση.

Και μετά παίρνω το γιατρό μου κ μου λεει οτι και να μη φαίνεται η αποκόλληση κσι πάλι κάτι είναι αυτό το αίμα..


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites

πηρα ουτροζεσταν προληπτικα γιατι ο γιατρος μου ηταν μακρυα και εκανα υπερηχο σε αλλο γιατρο που μου προτεινε κι αυτος τα ιδια. Ο γιατρος μου με ειδε 1 εβδ μετα και ολα μια χαρα. Τα ουτρο τα πηρα για 10 μερες. Απο την 33η επαιρνα και yutopar (utrogestan νομιζω δεν πηρα τοτε) επειδη ειχα συσπασεις ανωδυνες βεβαια αλλα τα επαιρνα προληπτικα επειδη ο γιατρος ηταν Αθηνα και εγω επαρχια. Οταν ανεβηκα Αθηνα τα εκοψα.


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σε δει ο γιατρος σου και θα σου πει τη γνωμη του. Εχω μια φιλη που και στις 2 εγκυμοσυνες ειχε αιμα μεχρι τον 4 μηνα και μετα καποιες φορες. Δεν της ειχαν βρει τι ακριβως ηταν, παντως επαιρνε συνεχεια ουτρο!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κου κουυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!

Γεια σας αγαπημενες μου!!!!!Οοοοοοοοοολες καλα???

Ξυπνησα στη μια και σηκωθηκα γρηγορα να κανω κατι δουλιτσες γιατι τα μαγαζια ανοιγουν παλι Δευτερα και ηρθα να μαγειρεψω αφου χαιρετησω τις φιλεναδιτσες μου!!!!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαυ μου και εγω δεν πηρα ουτρο αλλα ξαπλα εμεινα και στις 3 αιμοραγιες απλα την τριτη φορα πηρα youtopar λογω προωρων συσπασεων. Εμενα και τις 3 φορες κραταγαν απο μερικες ωρες μεχρι και 1-2 24ωρα και οχι συνεχομενο αιμα, ελαχιστο, σταγονοειδες και στιγμιαιο.

Απλα εσενα εφοσον συνεχιζουν καλυτερα να το παρακολουθεις πιο επισταμενα και φυσικα να ακους τον γιατρο σου.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμπεθερουλα μου ειχες κι εσυ αιμορραγιες? Δε το θυμομουν με τοσα που ειχες περασει! Πωπω απο 40 κυμματα περασει η φουρτουνιτσα. Σε σκεφτομαι που τα περασες μονη σου ολα αυτα, ΗΡΩΙΔΑ!


to1Np2.png

KCkop2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπότε την ένατη εβδομάδα, δεν πήρες ούτε ουτροτζεστάν ούτε τίποτα, και ούτε έκατσες ξάπλα όπως κατάλαβα..

Αυτό το αίμα όμως πόσο κράταγε; Μια μέρα κ σταμάταγε; ΄η μετά είχες και σύ καφέ για κάποιο διαστημα;

Εμένα η μυτη μου δεν εχεη ματωσει ποτέ, τα ούλα μου όμως και τώρα κ στην άλλη κύηση τρέχουν πολύ αίμα.

Και γιατί ο γιατρός του ιασώ χτες δεν εντόπισε τίποτα;

Μάλιστα όταν έλεγχε τα αγγεια του πλακούντα, στον ασπρόμαυρο υπέρηχο, αυτά απεικονίζονταν μπλέ, και μου είπε οτι αυτό δείχνει σωστή αιμάτωση.

Και μετά παίρνω το γιατρό μου κ μου λεει οτι και να μη φαίνεται η αποκόλληση κσι πάλι κάτι είναι αυτό το αίμα..

May μου γλυκια μου,δεν εχω καποια εμπειρια σχετικη,ομως πιστευω ειλικρινα οτι δεν ειναι κατι!!Η κολητη μου ειχε μεχρι τον 4ο μηνα κανονικα αιμα,φοραγε σερβιετα,σπανιο βεβαια,αλλα δεν ηταν τιποτα!!!Απλως καθαριζε κι απ'οτι ειπε ο γιατρος τοτε αυτο συμβαινει οταν εχουν μεινει υπολειματα απο περιοδο στη μητρα!!!Απλα σου λεω μια περιπτωση!!!

Εχεις δικιο να αγχωνεσαι,ομως πρεπει να ηρεμησεις και να ξαπλωσεις μεχρι αυτο να σταματησει!!!!Επισης μια συναδελφος μου που γεννησε προσφατα,ειχε καθε λιγο και λιγακι καφε και αιμα χωρις να εχει αποκοληση και της σταματησε στον 4ο μηνα!!!Αφου καθε φορα που της εμφανιζοτανε επαιρνε τον αντρα της οπου και να ητανε και πηγαινε Αθηνα να βρει το γιατρο και τελικα γεννησε πριν ενα μηνα κι ολα καλα!!!4 μηνες ομως δεν κουνηθηκε απο το κρεβατι για κανενα λογο,και μου ελεγε μαλιστα,ας βρωμισουν ολα δεν με νοιαζει,μεχρι να συνελθω και πριν ενα μηνα γεννησε ενα υγιεστατο κοριτσακι!!!

Γι'αυτο σου λεω ηρεμια και ξεκουραση,και θα σταματησουν!!!Πρεπει να εισαι δυνατη και ναπεις τελος θα το κανω!!!!

Σε πρηζουμε αλλα σε αγαπαμε και σε νιωθουμε και δεν θελουμε να στεναχωριεσαι!!!!!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγω σκεφτομουνα σημερα το μωρο να το παω βολτα εκτος χωριου (παρκο, παιδικη χαρα, πεζοδρομο) αλλα ο καιρος χαλασε και μας τα χαλασε......εχει και πολυ ωραια μερη στη πολη εν συγκρισει παντα με το χωριο και απεχει μολις ενα τεταρτο απο εδω.

Καλα να περασετε στη βαφτιση....!!!!!

Κοαλακιιιιιιιιιιι μου!!!Το μαναρακι μου!!!Ηθελε βολτουλα το Μαριαννακι μας!!!Πιστευω θα φτιαξει μωρε ο καιρος να το χαρει κι αυτη!!!!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

να'μαστε κι εμεις!! χαθηκαμε ε?? εχθες κοριτσια πηγαμε για μπανιο, γυρισαμε, ετοιμαστηκαμε και παλι βολτα! το πρωι παλι μπανιο, γυρισαμε και ο μικρος τωρα κοιμηθηκε επιτελους, δεν κοιμηθηκε ενδιαμεσο! Παει να μου αλλαξει το προγραμμα, να κανει εναν μεγαλο υπνο το μεσημερι! Ακομα καλυτερα ετσι γιατι και εχθες που εκανε ετσι κοιμηθηκε καλυτερα το βραδυ. Εκμεταλλευτηκα και τη διαθεση του για αλλαγες και κανω μερικες μετατροπες και στα ωραρια του φαγητου του που ευτυχως φαινονται να πηγαινουν θαυμασια!!

Καλε συμπεθερα τι παθολογικο να ειχε το παιδι??? Ειναι λογικο στην ηλικια που ειναι να μην κανει και τοσο σταθερο υπνο ακομα, ειδικα η φουρτουνα που ειναι ζωηρη! Δοντια, περπατημα, ζωηραδα, τι αλλο να κανει το παιδι???

May μου ευχομαι ολοψυχα να ειναι ολα καλα! Κι εγω ειχα αιμα 2 φορες στην εγκυμοσυνη και τη μια μαλιστα ποταμια στην 33η εβδομαδα και δεν ηταν απολυτως τιποτα. Ηταν αγγεια που εσπαγαν και λογω ζεστης. Ελπιζω να ειναι κατι απλο και για εσενα!

Οι υπολοιπες τσουπρες ολες καλα βλεπω ε??

Αγορομαμυ μου μια χαρα ο πριγκηπας μας!!!!Αρχιζει στρωνει,μπαινει σε προγραμμα και η τρυφερη μανουλα το απολαμβανει!!!Τι ομορφα!!!!Τελεια!!!:D:D:D:D:D:D:D


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμπεθερουλα μου ειχες κι εσυ αιμορραγιες? Δε το θυμομουν με τοσα που ειχες περασει! Πωπω απο 40 κυμματα περασει η φουρτουνιτσα. Σε σκεφτομαι που τα περασες μονη σου ολα αυτα, ΗΡΩΙΔΑ!

Ναι ειχα 3 φορες η πρωτη αλλαγη του μηνα, η δευτερη τραχηλικη και η τριτη η φουρτουνα ηθελε να βγει αλλα την κρατησαμε μεσα.....αχχαχαχχχααχ....!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!

May υπομονή. Όλα καλά θα πάνε. Ξαπλαρε στην κραβαταρα σου και ρίξε υπβο χωρίς αγχος. Θα δεις πως δεν είναι τίποτα. Και εγώ είχα δει λίγο αίμα στην αρχη και πήρα το γιατρό και με περίμενε στο ιατρείο. Και μόλις με είδε λέει ότι και τίποτα να μην είναι θα το κάνω εγώ από το άγχος. Μόλις είδα το σακουλάκι μου με το σποτάκι μου χαλαρωσα. Βέβαια εγώ δεν είχα πολυ αίμα. Λιγο κόκκινο είδα Κυριακη βράδυ στο χαρτί. 31 Μαρτίου. 1η Απριλίου το πρωί έκανα χοριακη. Πηγα στο γιατρό και είδαμε σακουλάκι. Την Τρίτη το βραδάκι (2 Απριλίου) πήγα τουαλέτα και οπως σκουπιστικα είδα λιγο ροζ στο χαρτί. Με έλουσε κρύος ιδρώτα ότι από το λίγο γίνεται πολύ. Δεν είχα τίποτα βέβαια. Απλως ενώ την πρωτη μερα μου είπε να πίνω ένα ουτροτζεσταν μετά μου τα έκανε δύο την μέρα.

Κοριτσια εχεται κολπικα υγρά; Εγώ είχα στην αρχή κάποια αλλά σταμάτησαν. Σήμερα όμως είδα λίγα πάλι. Είναι φυσιολογικό; Όπως αυτά που είχα στην αρχή είναι.

Αλλά μου φαίνεται περίεργο που ξαναεμφανηστικαν.

Ellie μου επεσες στην περιπτωση!!!!Εγω απο την αρχη εχω τρελα υγρα!!Σπανια να μην εχω!!Εχω κανει δυο φορες κολπ.καλ. γιατι δεν μπορουσα να ησυχασω κι ολα ηταν τελεια!!

Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αλλα εγω λυσσαξα να κανω κι ολα μια χαρα!!!Μην ανησυχεις εκτος αν ειναι διαφορετικα οπως ειπε και το κοαλακι μας!!!!!Η ξαδερφη μου καποια στιγμη απο τα πολλα υγρα νομιζε οτι της σπασαν τα νερα!!!χαχαχαχαχααα!!!!Αλλαζω σχεδον 3 φορες εσωρουχο την μερα!!!!Μην μου ανησυχεις καθολου!!!


1sh1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοαλακιιιιιιιιιιι μου!!!Το μαναρακι μου!!!Ηθελε βολτουλα το Μαριαννακι μας!!!Πιστευω θα φτιαξει μωρε ο καιρος να το χαρει κι αυτη!!!!!!

Μποτσακι μου....τι κανεις....???? μπααα δεν βλεπω σημερα να πηγαινουμε βολτα διοτι βρεχει τωρα......,!!!!!! Κριμα....!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...