Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , *Vasoula είπε:

      Αν είναι άσπρα μήπως είναι κάποιο υπόθετο??εγώ συγγνώμη κιόλας βάζω ένα cyclogest το βράδυ και το κατουραω όλη μερα μετά...

      Αλλά μπορεί και να είναι απλά κολπικά υγρα...με την εγκυμοσύνη αυξάνονται αυτά.. 

      Οχι δεν βάζει υποθετα

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μια μικρή παράνοια... σήμερα στο μενού της ζωπυροοικογένειας : Κουνουπίδι βραστό, πιλάφι κόκκινο και κάτι υπόλοιπα από καλαμάρια.:cool:

Έχω τρέξιμο μέχρι το βράδυ, όρεξη καθόλου αλλά τι να κάνω...?

Αφροδίτη, μην στεναχωριέσαι κοριτσάκι μου. Εμείς για 2-3 χρόνια είχαμε άρρωστο τον μικρό, τουλάχιστον μια φορά τον μήνα. Αφού από την απελπισία μου, είχα ανοίξει και σχετικό θέμα δίπλα.

Εντωμεταξύ, συμφωνώ ότι η καλή/σωστή διατροφή είναι το φάρμακο για το δυνατό ανοσοποιητικό, μόνο που σε μας δεν ίσχυε. Έχω ένα παιδί που ευτυχώς έμοιασε στον πατέρα του και τρώει τα πάντα και σε καλές ποσότητες. Οπότε, η διατροφή δεν ήταν το πρόβλημά μας.

Τον ξεσκονίσαμε και στις εξετάσεις, δεν του βρήκαμε τίποτα άσχημο, παρά μόνο μια πολύ δύσκολη ιγμορίτιδα (αιτία για να κατέβει το κρύωμα προς το λαιμό/αναπνευστικό). Πάνω που είχαμε αρχίσει να συζητάμε την λύση του χειρουργείου, το παιδί δυνάμωσε (?) κι εδώ κι ένα χρόνο αρρωσταίνει φυσιολογικά (πέφτει ο τελευταίος από την τάξη του αλλά πέφτει όμως και άλλα κρυώματα τα περνάει στο πόδι, όπως την προηγούμενη Παρασκευή που μου έκανε έναν πυρετό και τίποτα άλλο ή και τώρα που είναι πάλι συναχωμένος αλλά το παλεύει δυνατά και δεν έχει κρεβατωθεί).

Οπότε φροντίζουμε την μύτη όσο μπορούμε και κάνουμε τον σταυρό μας...

Κάποια στιγμή βέβαια, τα πήρα και στο κρανίο με γιατρούς/φάρμακα, έτσι πήρα λίγο την κατάσταση στα χέρια μου και βοήθησε λίγο κι αυτό. Όσο για την δουλειά, δεν παίζει... Η κόρη της κολλητής μου (που δουλεύει σαν σκυλί) δεν έχει αρρωστήσει σχεδόν ποτέ...

Εύχομαι γρήγορα περαστικά στη κορούλα σου!!:D

...μετά από χροοοοόνια ημικρανιών (από διάφορες αιτίες), έχω καταλήξει ότι αυτό που μπορεί να σε σώσει... είναι να την προλάβεις πριν ξεσπάσει για τα καλά - με φάρμακα, μασάζ, ξεκούραση, κ.λ.π.

Σιγά μην έχω βρει το φάρμακο κορίτσια... Μόνο αυτά κι ΑΝ την προλάβω πριν ξεσπάσει για τα καλά...

για το άλλο...πολύ γενικά το γράφεις ζωπ μου!

Ποιό καλέ?

Βρε κορίτσια, τι είναι το γουόκ (πως το είπατε?)?:confused:

Η Ντελ που είναι?

Η Μάρτζι, η Χρυσοβαλάντω, η Χρύσα?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

ψηνεται το παιδι. 39,8:(:(:(:o:o...πηρα την παιδιατρο , μουπε φυσιολογικο , θελει χρονο να δρασει η αντιβιωση. παλι κοιμαται το ψυχουλακι μου.:rolleyes::rolleyes:της εδωσε οπ αντρας μου αντιπυρετικο και της κανει κομπρεσες.σε λιγο σχολαω. μπας και την καταφερω να κανει ντους.μακια. ευχαριστω ολες σας για τις ευχες

Περαστικα βρε Αφροδιτουλα μου......

αχ το πουλακι μου ψηνεται!!!!!!!!

Μπανακι να τις κανεις οταν πας σπιτι.......χλιαρο.

Ζωωωωωπ,το πηρες το μνμ;

Καλησπερα.

Σημερα με επιασε το μαγειρικο μου....

Εφτιαξα τραχανα μρε κοτοπουλο για το θησαυρακι μου,φασολακια για μας,

Μια μπατζινουλα,μαρεγκακια με γκαναζ σοκολατας και κρεμ μπρουλε!!!!!

Α,εκανα και απογευματινο για τον θησαυρο,τορτελινια με φετα.....!

Οπως καταλαβατε αρχισαμε να τρωμε γαλακτοκομικα.Νηστεια μονο στο κρεας μεχρι μεγαλη εβδομαδα που θα νηστευουμε γενικα.

Εσεις που δωσατε στα παιδια σας βιταμινες και σιδηρο,για πειτε μου ποτε αρχισαν να τρωνε ξανα;

Εμεις εχουμε 4η μερα σηαμερα που τα πινουμε αλλα ακομα τιποτα απο ορεξη....

να σκεφτείτε οτι οταν βλεπει κουταλι τον πιανει αναγουλα και πολλες φορες βγαζει γουλιες εμετο.

Δλδ εχει παραγινει το κακο!!!!!

Οτι τρωγετε με πιρουνι η ακομα και με το χερι,αργει να το μασησει με αποτελεσμα να τρωει μικροποσοτητες!!!

Εχω τρελαθει...η ανορεξια στα μεγαλια της!!!!!!!!

Εν το μεταξυ,εχω απο το σαββατο που σταματησε η ας πουμε,περιοδος μου και εχω πολλα πονακια χαμηλα στην κοιλια μου,λες και περιμενω να αδιαθετισω παλι.

Αυτες τις μερες εχω κανονισει να παω για τεστ Παπ και θα πω του γιατρου μου να κανω εναν υπερηχο.....κατι δεν μου αρεσει σε ολη την φαση...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Φιλια σε ολες σας.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόρες. Που είσαστε χαμένες? Ξέρετε τι έπαθα? Έχω βάλει το φαγητό και γίνεται αλλά δεν μπορώ να περιμένω... νυστάζω!:shock:

Ζωωωωωπ,το πηρες το μνμ;

Ναι, αμέ! Εσύ το δικό μου?:confused:

Εχω τρελαθει...η ανορεξια στα μεγαλια της!!!!!!!!

Αχ βρε Δωράκι μου... Θέλω να σας γράψω κι από κει, την εμπειρία μου ως κακόφαγο παιδί...:?

Αυτες τις μερες εχω κανονισει να παω για τεστ Παπ και θα πω του γιατρου μου να κανω εναν υπερηχο.....κατι δεν μου αρεσει σε ολη την φαση...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Άντε μπράβο! Αν και νομίζω ότι δεν έχεις κάτι σωματικό, απλά είσαι υπό μεγάλη πίεση...

Φιλενάδες, μη με βαρέσετε αλλά... έχετε αρχίσει να σχεδιάζετε τις καλοκαιρινές σας διακοπές...? Κάποιοι από τους φίλους μου, ναι...:cool:

Περιστεράκιιιιιιιιιιιιιι, που είσαι??????????


Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου λιγομίλητα μου είστε σήμερα...μας ματιάσανε μου φαίνεται.

Αφροδίτη πως είναι το παιδί?Θελω να σε πάρω τηλ αλλά δεν έχω σύνδεση.:rolleyes:

Ζωπ μην παίζεις με τον πόνο μου.Δηλ υπάρχουνε ακόμα άνθρωποι που πάνε διακοπές?Νιώθω σαν εξωγήινη:-(


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωπ μην παίζεις με τον πόνο μου.Δηλ υπάρχουνε ακόμα άνθρωποι που πάνε διακοπές?Νιώθω σαν εξωγήινη:-(

Γιατί, τον δικό μου τον πόνο ποιός τον λογαριάζει που μου έχουν ζητήσει κάποιοι απ' αυτούς να ψάξω από δω πληροφορίες... για κατάλυμμα κυρίως στο Αιγαίο...?:twisted:


Link to comment
Share on other sites

Περαστικα βρε Αφροδιτουλα μου......

αχ το πουλακι μου ψηνεται!!!!!!!!

Μπανακι να τις κανεις οταν πας σπιτι.......χλιαρο.

Ζωωωωωπ,το πηρες το μνμ;

Καλησπερα.

Σημερα με επιασε το μαγειρικο μου....

Εφτιαξα τραχανα μρε κοτοπουλο για το θησαυρακι μου,φασολακια για μας,

Μια μπατζινουλα,μαρεγκακια με γκαναζ σοκολατας και κρεμ μπρουλε!!!!!

Α,εκανα και απογευματινο για τον θησαυρο,τορτελινια με φετα.....!

Οπως καταλαβατε αρχισαμε να τρωμε γαλακτοκομικα.Νηστεια μονο στο κρεας μεχρι μεγαλη εβδομαδα που θα νηστευουμε γενικα.

Εσεις που δωσατε στα παιδια σας βιταμινες και σιδηρο,για πειτε μου ποτε αρχισαν να τρωνε ξανα;

Εμεις εχουμε 4η μερα σηαμερα που τα πινουμε αλλα ακομα τιποτα απο ορεξη....

να σκεφτείτε οτι οταν βλεπει κουταλι τον πιανει αναγουλα και πολλες φορες βγαζει γουλιες εμετο.

Δλδ εχει παραγινει το κακο!!!!!

Οτι τρωγετε με πιρουνι η ακομα και με το χερι,αργει να το μασησει με αποτελεσμα να τρωει μικροποσοτητες!!!

Εχω τρελαθει...η ανορεξια στα μεγαλια της!!!!!!!!

Εν το μεταξυ,εχω απο το σαββατο που σταματησε η ας πουμε,περιοδος μου και εχω πολλα πονακια χαμηλα στην κοιλια μου,λες και περιμενω να αδιαθετισω παλι.

Αυτες τις μερες εχω κανονισει να παω για τεστ Παπ και θα πω του γιατρου μου να κανω εναν υπερηχο.....κατι δεν μου αρεσει σε ολη την φαση...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Φιλια σε ολες σας.

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε?

Δωρακι, εχεις σκεφτει μηπως ολα αυτα που αναφερεις συσχετιζονται δηλαδη οι ταχυπαλμιες,αυπνιες, πονακια χαμηλα? Μηπως δηλαδη ειναι καμμια ορμονικη διαταραχη και χρειαζεται να κανεις ενα πληρη αιματολογικο ελεγχο που συμπεριλαμβανει ορμονες.

α παρεπιπτοντως..τι ειναι η μπατζινουλα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ψηνεται το παιδι. 39,8:(:(:(:o:o...πηρα την παιδιατρο , μουπε φυσιολογικο , θελει χρονο να δρασει η αντιβιωση. παλι κοιμαται το ψυχουλακι μου.:rolleyes::rolleyes:της εδωσε οπ αντρας μου αντιπυρετικο και της κανει κομπρεσες.σε λιγο σχολαω. μπας και την καταφερω να κανει ντους.μακια. ευχαριστω ολες σας για τις ευχες

Αφροδιτη ποτε ξεκινησε την αντιβιωση? Εκανε αντιβιογραμμα? Η αντιβιωση λογικα αρχιζει να ενεργει μετα το πρωτο 24ωρο.

Παντως αν κανει πολυ πυρετο τη νυχτα, φιλικη συμβουλη και προς Θεου δεν θελω να ακυρωσω την παιδιατρο, αλλα επειδη εμεις σαν οικογενεια ειμαστε καμμενοι απο κατι τετοιο..αμεσως νοσοκομειο. Τουλαχιστον να της ριξουν τον πυρετο...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τον δικό μου τον πόνο ποιός τον λογαριάζει που μου έχουν ζητήσει κάποιοι απ' αυτούς να ψάξω από δω πληροφορίες... για κατάλυμμα κυρίως στο Αιγαίο...?:twisted:

να του κάνεις έτσι :tongue: και να τους πεις πως εσύ έχεις δωρεάν κατάλυμμα και ανοιχτή πρόσκληση για Νότιο Αγαίο;)


Link to comment
Share on other sites

να του κάνεις έτσι :tongue: και να τους πεις πως εσύ έχεις δωρεάν κατάλυμμα και ανοιχτή πρόσκληση για Νότιο Αγαίο;)

Μη τάζεις του μικρού και του τρελλού...:rolleyes::cool:

Καλησπέρα Ελενίτσα! Πες μας ότι έφαγες πάλι σήμερα με τον σύζυγο υπό το φως των κεριών...:tongue:

Μαγειροπούλες μου, να σας πω : Θέλω καλή, δοκιμασμένη συνταγή για τσουρέκι (σλουρπ!). Μια φορά παλιά το επιχείρησα και το ρίξαμε στις ρακέτες...:mrgreen:

Και το φαγητό δεν λέει να τελειώσει... ΝΥΣΤΑΖΩ!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μη τάζεις του μικρού και του τρελλού...:rolleyes::cool:

έχεις καταλάβει πως κρατάω τις υποσχέσεις μου και ότι λέω το εννοώ....μικρό τρελλό μου Ζωπυράκι!:tongue:

Καλησπέρα Ελενίτσα! Πες μας ότι έφαγες πάλι σήμερα με τον σύζυγο υπό το φως των κεριών...:tongue:

Μαγειροπούλες μου, να σας πω : Θέλω καλή, δοκιμασμένη συνταγή για τσουρέκι (σλουρπ!). Μια φορά παλιά το επιχείρησα και το ρίξαμε στις ρακέτες...:mrgreen:

Και το φαγητό δεν λέει να τελειώσει... ΝΥΣΤΑΖΩ!

Τι στο καλό φτιάχνεις βρε?


Link to comment
Share on other sites

Μη τάζεις του μικρού και του τρελλού...:rolleyes::cool:

Καλησπέρα Ελενίτσα! Πες μας ότι έφαγες πάλι σήμερα με τον σύζυγο υπό το φως των κεριών...:tongue:

Μαγειροπούλες μου, να σας πω : Θέλω καλή, δοκιμασμένη συνταγή για τσουρέκι (σλουρπ!). Μια φορά παλιά το επιχείρησα και το ρίξαμε στις ρακέτες...:mrgreen:

Και το φαγητό δεν λέει να τελειώσει... ΝΥΣΤΑΖΩ!

Ζωπ μου και σημερα ρομαντικα φαγαμε, αφου πρωτα τσακωθηκαμε γιατι κατα τη δικη του κριση ξοδευω πολλα λεφτα, χωρις να εχουμε...

Κοριτσια εβραζα μεσα μου γιατι μου απαριθμουσε "2 φορεματα, 2 ζευγαρια παπουτσια, ενα ζευγαρι μποτες," , ξεχνωντας βεβαια οτι ειχα γενεθλια και ηταν ολα δωρα γενεθλιων απο αυτον και τη μαμα του. Ε αν ηταν τοσο προβλημα ας μην μου παιρνε τιποτα!Ασε που αν το καλοσκεφτω αυτα τα ξοδεψε εκεινος οχι εγω. Να σημειωσω οτι γενεθλια ειχα μεσα του Φεβρουαριου και εχουμε μεσα Μαρτη. Δεν ψωνισα κατι απο τοτε.

Ουφ, πολυ εχω συγχυστει. Δουλευω, δεν παιρνω και τιποτα για τον εαυτο μου, και τα ακουω κ απο πανω.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος που γύρισε από την κουζίνα (πώς λέμε ο άνθρωπος που γύρισε από τη ζέστη στην ελληνική ταινία). Ουφ και γουφ, έφτιαξα ένα ελιόψωμο για τον Έβιρο (ε καλά θα τσιμπίσω κι εγώ). Μετά έφτιαξα ένα παντεσπάνι. Μετά έφτιαξα μια κρέμα, αλλά αυτή θα την πετάξω γιατί δε μου άρεσε καθόλου. Θα κάνω άλλη αύριο που θα πάρω κι άλλο βούτυρο. Πρόκειται να κάνω μια τουρτίτσα απλή και γι' αυτό ξεκίνησα από σήμερα να την έχω την Τετάρτη για το σχολείο να κεράσει η κόρη μου για τα γενέθλιά της. Είχα και απώλειες, αλλά ήταν μικρό το κακό.

Εγώ μόλις γύρισα από σούπερ.Καλά που γύρισα να λέτε και δεν έμεινα στο ταμείο.Κόντεψα να πάθω.Πέντε πραγματάκια 21 ευρώ.Πού θα πάει αυτή η κατάσταση μου λέτε?

Μην το συζητάς!!!! Θα μας κλάψουν οι ρέγγες.

Ερώτηση:

ο μικρός τώρα τελευταία δοκίμασε καλαμαράκι τηγανητό και του άρεσε.Πήρα κατεψυγμένα να φτιάξω αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω μαλακά.Οι εστίες μου πάνε μέχρι το 9.Που πρέπει να τα τηγανίσω?

Εγώ έγω καταλήξει ότι το καλαμαράκι για να γίνει μαλακό πρέπει να έχει δύο στοιχεία. Το ένα είναι να έχουμε χοντρά καλαμαράκια κι όχι μικρούλια και λεπτά. Το άλλο είναι η δυνατή φωτιά. Όσο πιο μέτρια προς χαμηλή είναι η φωτιά τόσο πιο πολύ γίνονται πετσιά και ξεραίνονται.

ο πυρετος καλα κρατει. 39,1!!!!ποσο το λυπαμαι το ψυχουλακι μου:rolleyes::rolleyes:

η ψυχολογια μου στα πατωματα. ωρες ωρες λεω δεν μπορει, κατι κανω λαθος. δεν ξερω, απελπισια με πιανει ρε κοριτσια.

ψηνεται το παιδι. 39,8:sad::-(:sad::eek::eek:...πηρα την παιδιατρο , μουπε φυσιολογικο , θελει χρονο να δρασει η αντιβιωση. παλι κοιμαται το ψυχουλακι μου.:rolleyes::rolleyes:της εδωσε οπ αντρας μου αντιπυρετικο και της κανει κομπρεσες.σε λιγο σχολαω. μπας και την καταφερω να κανει ντους.μακια. ευχαριστω ολες σας για τις ευχες

Αφροδίτη μου δε φταις εσύ, η ίωση αυτή είναι πολύ δυνατή. Η δική μου κόρη έφτασε το 40,3. Το παλέψαμε όμως, δίνοντας μόνο αντιπυρετικά, κομπρέσσες στο κεφάλι και ένα ντους όταν είχε 40.

Τι καλά, τι καλά!!!

Μόλις με ειδοποίησε η κολλητή μου πως το Σάββατο έχουμε reunion η γενιά μου του Λυκείου!

Κόρες σας αφήνω σχολάω!

Φιλάκια!!!!

Αααα πολύ ωραία, μου αρέσουν κάτι τέτοια.

Εσεις που δωσατε στα παιδια σας βιταμινες και σιδηρο,για πειτε μου ποτε αρχισαν να τρωνε ξανα;

Αργούν να ανοίξουν την όρεξη οι βιταμίνες Δώρα. Τουλάχιστον όμως, μένεις ήσυχη ότι το παιδί παίρνει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται.

Οτι τρωγετε με πιρουνι η ακομα και με το χερι,αργει να το μασησει με αποτελεσμα να τρωει μικροποσοτητες!!!

Δώσ' του τότε όλη την ώρα να έχει κάτι στο χεράκι να τρώει, έστω και τσιμπολογώντας όλη μέρα.

Εχω τρελαθει...η ανορεξια στα μεγαλια της!!!!!!!!

Και ποιος δε θα τρελαινόταν στη θέση σου.

Εν το μεταξυ,εχω απο το σαββατο που σταματησε η ας πουμε,περιοδος μου και εχω πολλα πονακια χαμηλα στην κοιλια μου,λες και περιμενω να αδιαθετισω παλι.

Αυτες τις μερες εχω κανονισει να παω για τεστ Παπ και θα πω του γιατρου μου να κανω εναν υπερηχο.....κατι δεν μου αρεσει σε ολη την φαση...:rolleyes::rolleyes:

Μακάρι να μην είναι τίποτα. Χρειάζεται όμως όπως είπες να το κοιτάξεις επειδή ακούγεται περίεργο πράγματι.

Φιλενάδες, μη με βαρέσετε αλλά... έχετε αρχίσει να σχεδιάζετε τις καλοκαιρινές σας διακοπές...? Κάποιοι από τους φίλους μου, ναι...:cool:

Εμείς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μαγειροπούλες μου,να σας πω : Θέλω καλή, δοκιμασμένη συνταγή για τσουρέκι (σλουρπ!). Μια φορά παλιά το επιχείρησα και το ρίξαμε στις ρακέτες...:mrgreen:

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εγώ φτιάχνω συνδυασμό της Βέφας και της Αργυρώς.

Μπακαλιάρο πλακί στο φούρνο. Γύρισα αργά στο σπίτι (κι αύριο δύσκολη μέρα) κι άργησα να το βάλω το φαγητό. Αλήθεια, με τι συνοδεύεται αυτός ο κύριος?:roll:

Με πατάτες φούρνου. Δεν έβαλες μέσα στο ταψί; Αλλιώς κάνε ξεχωριστά ένα ταψί αύριο με κύβο λαχανικών που είναι η πιο ταιριαστή γεύση που μπορείς να τους δώσεις, αφού θα είναι ξεχωριστά. Ή διαφορετικά κάνε τηγανητές να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...