Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , *Vasoula είπε:

      Αν είναι άσπρα μήπως είναι κάποιο υπόθετο??εγώ συγγνώμη κιόλας βάζω ένα cyclogest το βράδυ και το κατουραω όλη μερα μετά...

      Αλλά μπορεί και να είναι απλά κολπικά υγρα...με την εγκυμοσύνη αυξάνονται αυτά.. 

      Οχι δεν βάζει υποθετα

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

χαχαχαχχαχχα πλάκα έχετε!

καλή η συνταγή Ελένη,ν σαι καλά!!

Φύλλο πόσο να βάλω?να πάρω δηλ 500 γρ,και να βάλω μισό πάνω μισό κάτω??

Θα παρεις το ετοιμο φυλλο, δε ξερω τωρα τι ποσοτητα ειναι και θα βαλεις μισα πανω κατω! Αν τα δεις και ειναι πολλα, βαλε και λιγοτερα, εγω βαζω 4 πανω 4 κατω , προτιμω να εχει πιο πλουσια κρεμα παρα να ναι ολο φυλλο..Αν βαλεις ομως λιγοτερα φυλλα, βαλε και λιγοτερο σιροπι, δες με το ματι οσο να σοροπιασεις ολο το γλυκο!

Η συνταγη που σου εδωσα γινεται και της τεμπελας, αν απλα ανακατεψεις ολα α υλικα για την κρεμα και τη βαλεις στη φωτια! Γινεται βεβαια λιγοτερο αρωματικο ετσι.

Α και γαλα παντα φρεσκο ε..μη κανεις καμμια και βαλεις εβαπορε:confused:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ελένη, για πες τη συνταγή της μπεσαμέλ. Γιατί όσες συνταγές έχω δοκιμάσει, καμία δεν μου πετυχαίνει! Ευτυχώς βρίσκω και αγοράζω έτοιμο παστίτσιο και βολεύομαι, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να φτιάξω ένα παστίτσιο δικό μου που να τρώγεται.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, για πες τη συνταγή της μπεσαμέλ. Γιατί όσες συνταγές έχω δοκιμάσει, καμία δεν μου πετυχαίνει! Ευτυχώς βρίσκω και αγοράζω έτοιμο παστίτσιο και βολεύομαι, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να φτιάξω ένα παστίτσιο δικό μου που να τρώγεται.

Εγω βαζω 5 γεματες κουταλιες αλευρι (γινεται πολυ ωραιο και με κορν φλαουρ ), και 5 κουταλιες βουτυρο λουρπακ, σε μια κατσαρολα. Το ανακατευω σε χαμηλη φωτια να λιωσει το βουτυρο. Προσεξε το μειγμα να ειναι σφιχτο, και καθολου αραιο, εν αναγκη προσθεσε μια εξτρα κουταλια αλευρι, μη το φοβηθεις αν γινει λιγο σαν ζυμαρι. Αποσυρε απο τη φωτια και ριξε τμηματικα ενα μπουκαλι γαλα του λιτρου.

Ριξε στη αρχη λιγο, ανακατευοντας με μεταλλικο αναδευτηρα..βαλε το παλι στη φωτια. ριξε λιγο ακομα και συνεχισε το ανακατεμα. Μη σε ανησυχησει αν σου σβωλιασει σ αυτη τη φαση , θα ξεσβολιασει μετα. Το γαλα θα το ριχνεις τμηματικα, αλλα οχι πολυ αργα γιατι αλλιως προλαβαινει και "μαγειρευεται" το μειγμα της κατσαρολας και μπαινει το κρυο γαλα και σβωλιαζει πιο ευκολα.

Οταν ριξεις ολο το γαλα ανακατευε σε χαμηλη φωτια, μεχρι να γινει ομοιογενες. Στην περιπτωση που σβωλιασει και ΔΕΝ ξεσβωλιαζει, δουλεψε το με το μιξερ/μπλεντερ.

Ριξε μεσα 100 γρ φετα θρυμματισμενη, για να σπασει τη "γλυκερη" γευση του γαλακτος. Για να ισοροπησει την ξυνιλα της φετας, ριξε οποιο αλλο τυρι σου αρεσει, εγω βαζω ανθοτυρο (στην Αθηνα το λετε μυζηθρα), μπορεις να βαλεις και κιτρινο τυρι.

Σπασε ενα αυγο σ ενα ξεχωριστο πιατο και χτυπησε το απαλα και μετα ριξε το στην κρεμα. Προσθεσε πιπερι και μοσχοκαρυδο, με φειδω ομως το μοσχοκαρυδο εχει εντονη γευση.

Οταν αρχιζει να πηζει το αποσυρεις απο τη φωτια και το βαζεις πανω απο ταμακαρονια/κιμα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μπιγκι μ εχεις συγκινησει...μου ρχονται δακρυα στα ματια :tongue:

χαχαχαχαχαχαχαχα

Ελένη, για πες τη συνταγή της μπεσαμέλ. Γιατί όσες συνταγές έχω δοκιμάσει, καμία δεν μου πετυχαίνει! Ευτυχώς βρίσκω και αγοράζω έτοιμο παστίτσιο και βολεύομαι, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να φτιάξω ένα παστίτσιο δικό μου που να τρώγεται.

Να σου δώσω κι εγώ μία συνταγή μπεσαμέλ να την έχεις.

Υλικά:

2ποτ. γάλα

4-6κ.σ. σιμιγδάλι

1κ.σ. πολύ γεμάτη μαργαρίνη

1κύβο κότας

1ποτ. του κρασιού κρέμα γάλακτος

λίγο μοσχοκάρυδο

αλάτι, πιπέρι

1 αυγό

Τα ανακατεύεις όλα μαζί στην κατσαρόλα (εκτός από το αυγό) μέχρι να πήξει η μπεσαμέλ. Όταν την κατεβάσεις από τη φωτιά, την αφήνεις 10' να κρυώσει λίγο ανακατεύοντας πού και πού για να κρυώσει γρηγορότερα. Χτυπάς ελαφρά το αυγό και το ρίχνεις ανακατεύοντας να ενσωματωθεί. Αυγό μπορείς να βάλεις και δεύτερο, εγώ βάζω ένα για να μη μυρίζει αυγουλίλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ! Θα τις δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα :)

Ελένη, στο Λονδίνο πώς το λέμε το ανθότυρο/μυζήθρα;

Γιατί εγώ αυτό που ξέρω για ανθότυρο κι αυτό που ξέρω για μυζήθρα είναι δύο διαφορετικά τυριά :confused:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ! Θα τις δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα :)

Ελένη, στο Λονδίνο πώς το λέμε το ανθότυρο/μυζήθρα;

Γιατί εγώ αυτό που ξέρω για ανθότυρο κι αυτό που ξέρω για μυζήθρα είναι δύο διαφορετικά τυριά :confused:

Στο Λονδινο μπορει να μη βρεις, οποτε μπορεις να χρησιμοποιησεις παρμεζανα, η' τσενταρ...

Εγω εννοω αυτο που ξυνουμε και βαζουμε στα μακαρονια το σκληρο..που ειναι λιγο αλμυρο...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μπίγκι στην Κρήτη υπάρχει η γλυκιά μυζήθρα που είναι σαν το ανθότυρο το ίδιο πράγμα και η ξερή μυζήθρα που είναι τυρί για τα μακαρόνια.

Εβιρι μου στην Κρητη, την ξερη μυζηθρα που λες τη λεμε ανθοτυρο.

Αν πας οπουδηποτε δλδ και ζητησεις μυζηθρα θα σου φερουν μαλακο τυρι.

Εξου και το φημισμενο πιατο μακαρονια με ανθοτυρο (μακαρονια βρασμενα σε ζουμι κατσικας με ανθοτυρο απο πανω).


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μπίγκι στην Κρήτη υπάρχει η γλυκιά μυζήθρα που είναι σαν το ανθότυρο το ίδιο πράγμα και η ξερή μυζήθρα που είναι τυρί για τα μακαρόνια.
Εγω εννοω αυτο που ξυνουμε και βαζουμε στα μακαρονια το σκληρο..που ειναι λιγο αλμυρο...

Μυζήθρα τότε :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εβιρι μου στην Κρητη, την ξερη μυζηθρα που λες τη λεμε ανθοτυρο.

Αν πας οπουδηποτε δλδ και ζητησεις μυζηθρα θα σου φερουν μαλακο τυρι.

Εξου και το φημισμενο πιατο μακαρονια με ανθοτυρο (μακαρονια βρασμενα σε ζουμι κατσικας με ανθοτυρο απο πανω).

Πωπωπω τι μου θυμίζεις τώρα, τόσο νόστιμο πιάτο, όσοι δεν το έχουν δοκιμάσει χάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσακια!εμεις εδω στη Σαλονικα ζουμες στιγμες Λοντον......βροχη,βροχη,βροχη κ λιγο απο βροχη!!!!!!!!εχουμε μουχλιασει πλεον!!!!!!!!

φιλουμπες σε ολες!!!!!!!

υσ.σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια,να στε ολες παντα καλα!!!!!!!!!!!!!!

ο καιρός στην ελλάδα είναι κακός, ψυχρός κ ανάποδος,

στην γερμανία καλός, σαν να δανείσαμε τον ήλιο μας, την καλοκαιρία μας!

αυτο το κανω εγω με τα μικρουλια!!!δεν ξερω τι τα πιανει αλλα λες και δεν θελουν να σε στεναγχωρησουν επειδη τους μιλησες καλα και δεν φωναξες

όντως! καταλαβαίνουν!

σήμερα που λέτε ξύπνησα απύρετη... και ως γνήσια Κρητικο-Μανιάτισσα (γκου χου γκου χου... αγύριστο κεφάλι) έκανα το παληκάρι και πήγα στην δουλειά ! Το πρώτο 40λεπτο καλά ήμουνα... πάω να φυσήξω μύτη και τα είδα όλα: ίλιγγος, νόμιζα πως θα φύγω από την καρέκλα, κρύος ιδρώτας κλπ... λέω είναι από την ατονία... έλα μου ντε που πέρναγε η ώρα κι αυτό το πράγμα δεν υποχωρούσε... κι όλο κι ένοιωθα έντονο πόνο ψηλά στον θώρακα, να μου κόβεται η ανάσα...:( πάω μέσα λέω στον Δ/ντή να φύγω να πάω στον ιατρό ? δεν αισθάνομαι καλά... μου λέει ναι ο άνθρωπος και για καλή μου τύχη πήγα να το πω και την κοπέλα που ασχολείται με το Προσωπικό η οποία με είδε κάπως και με έστειλε σε ένα Διαγνωστικό με το οποίο συνεργαζόμαστε...

αυτοί βέβαια, δεν ξέρω τί φοβήθηκαν και μου έκαναν αμέσως καρδιογράφημα... καθαρό... μετά με είδε ο γενικός ιατρός τους και η απάντηση είναι ... οξεία τραχειίτιδα ευτυχώς δεν μου το γύρισε σε πνευμονία. Ξεκίνησα αντιβίωση 7ήμερη με ένα ακόμη ρινικό σπρέυ και 2 πονσταν την ημέρα ... μου είπε να με ξαναδεί μόνο αν ξανακάνω πυρετό την Δευτέρα....

ελπίζω να πάω καλά γιατί υποφέρω, σχεδόν δεν μπορώ να ανασάνω από τον πόνο είναι σαν μου έχουν ακουμπήσει βαρίδια στον θώρακα, και κάθε φορά που βήχω είμαι να με κλαιν' οι ρέγγες !

Πριν από λίγο έκανα έναν εμετό με φλέμματα και κάπως ανακουφίστηκα ...:confused:

Αυτάαααα ... ήρθαν και τα πιστούνια μου, γέμισε το σπίτι μας χαρά, ελπίζω μέχρι την Δευτέρα να είμαι καλά και να μπαίνω κανονικά να τα λέμε γιατί μου λείψατε !

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και καλό Σ/Κ !!!!!

περαστικά κάντυ μου! να προσέχεις τον εαυτό σου!

Παρούσα καλέ, παρούσα!! Καλησπέρα!!:D

Από υγεία καλούτσικα είμαι, η διάθεσή μου τα γνωστά σκαμπανεβάσματα...:roll:, είχα κάτι επαγγελματικά τρεξίματα (μάλλον καλά) και... ξεκουράστηκα λίγο...

Φεφάκι, είναι πολύ δύσκολη η ηλικία των παιδιών σας (όχι ότι μετά γίνονται εύκολα τα πράγματα, τέλος πάντων...). Σε λάθη (φωνές/χειροδικία) έχουμε πέσει σχεδόν όλοι - δεν βγάζει πουθενά όμως. Ίσα ίσα που γίνεσαι κουρέλι - κι εσύ και το παιδί. Κατανοώ απόλυτα την ψυχική κόπωση αλλά... βαθιές ανάσες, ψυχραιμία, κοινή γραμμή, υπομονή, σταθερότητα, πολύ συζήτηση, αγάπη κι επιλογή των μαχών που δίνουμε ανά τόπο/χρόνο/περίσταση.

Επίσης, κάτι που βοηθάει είναι όταν φορτώνει ο ένας γονιός, ν' αποχωρεί για λίγο (μπαλκόνι, ψιλικατζίδικο) και ν' αναλαμβάνει ο άλλος. Και τούμπαλιν.

αυτό κάνουμε ζωπ μου!

σήμερα τρώμε γεμιστά της μανούλας μου, κ η σύσα σπανακόρυζο της μανούλας μου. εγώ πρώτα θα απολαύσω ρηλάξ κ μετά θα κάνω δουλίτσες!

για αύριο πέρκα πλακί από πεθερικά. δεν μαγειρέυω λέμε!!!!

χθες άλλαξα σεντόνια, πετσέτες μαζί με το σπλάχνο μου που με βοηθούσε, ω ναι, έβαζε τα άπλυτα στο καλάθι!!!!κ χαιρόταν με την επιβράβευση!

φάγαμε μετά από καιρό φετούλες με βούτυρο κ μαρμελάδα κ μέλι! αφού είχαμε φάει σουπίτσα της μανούλας!

μου ζητουσε να πάμε στο νονούλη. έτσι πήρα τηλέφ στο νονούλη κ μίλησαν. κάπου ανάμεσα στα άλλα την ρωτάει ο νονός "ποιά σουπίτσα σου αρέσει της μαμάς ή της γιαγιας Ειρήνης;" απαντάει το σπλάχνο "της γιαγιάς!!!!" εντάξει, με τσάκισε η ειλικρίνεια!

κάναμε πάλι απόπειρα για ποτήρι...ακόμα παίζει ...

αυτά τα νέα μου.

σας γλυκοφιλώ! καλά να περνάτε!!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Κάντυ κοριτσάκι μου περαστικά!Κοίτα να ξεκουραστείς το ΣΚ να ανακτήσεις δυνάμεις.

Παρούσα καλέ, παρούσα!! Καλησπέρα!!:D

Αμα ξαναλείψεις χωρίς να δίνεις σημεία ζωής θα σε μαλώσω!Ανησύχησα βρε.Πήγες στο γιατρό για το χέρι?

Από υγεία καλούτσικα είμαι, η διάθεσή μου τα γνωστά σκαμπανεβάσματα...:roll:, είχα κάτι επαγγελματικά τρεξίματα (μάλλον καλά) και... ξεκουράστηκα λίγο...

Πολύ καλά έκανες!

Φεφάκι, είναι πολύ δύσκολη η ηλικία των παιδιών σας (όχι ότι μετά γίνονται εύκολα τα πράγματα, τέλος πάντων...). Σε λάθη (φωνές/χειροδικία) έχουμε πέσει σχεδόν όλοι - δεν βγάζει πουθενά όμως. Ίσα ίσα που γίνεσαι κουρέλι - κι εσύ και το παιδί. Κατανοώ απόλυτα την ψυχική κόπωση αλλά... βαθιές ανάσες, ψυχραιμία, κοινή γραμμή, υπομονή, σταθερότητα, πολύ συζήτηση, αγάπη κι επιλογή των μαχών που δίνουμε ανά τόπο/χρόνο/περίσταση.

Επίσης, κάτι που βοηθάει είναι όταν φορτώνει ο ένας γονιός, ν' αποχωρεί για λίγο (μπαλκόνι, ψιλικατζίδικο) και ν' αναλαμβάνει ο άλλος. Και τούμπαλιν.

Σωστά!

Φουμπάκι μου, με το καλό ο ανηψιός στο σπιτάκι του!! Μου 'λειψες παλιοκόριτσο!! Καμιά θαλασίτσα δεν πήγαμε σήμερα που είχε ανοιξιάτικη μέρα?:rolleyes:

Να σαι καλά!Ο ανηψούλης μια χαρά.Μόνο που τον βλέπουμε απ'το παράθυρο:-(Θα σας πω αντιδράσεις του γιου μου μόλις τον δούμε από κοντά.

Εμένα να δεις πόσο μου έλειψες...ακου να δεις τι έπαθα...δεν προλαβαίνω να κατηφορίσω προς παραλία και στο μυαλό μου έρχεσαι εσύ.Περάσαμε χθες ,εκείνη την ώρα που είναι όλα τόσο ήρεμα .Αχ...ανοιξιάτικο απογευματάκι...μια θάλασσα όνειρο να κάθεσαι να την κοιτάς με τις ώρες...τη γαλήνη.Και αμέσως στο μυαλό μου έρχεσαι εσύ.Σκέφτηκα πως αν ήσουν εδώ θα το απολάμβανες όσο τίποτα...μακάρι να μπορούσα να σου στείλω την θετική ενέργεια που πήρα...θα τα ξεχνούσες όλα!!!

Σήμερα, επειδή άργησα να επιστρέψω, μαγείρεψα πρόχειρα : έφτιαξα πατατούλες γιαχνί με μυρωδικά, την εύκολη τυρόπιτα και το ρυζόγαλο-συνταγή Δωράκι (που δεν μπορώ να δοκιμάσω γιατί δεν το τρώω και περιμένω από τους άντρες να μου πουν εντυπώσεις)!

Καλά άμα δεν ήθελες να μαγειρέψεις πρόχειρα τι θα έφτιαχνες?Πάντως με την τυρόπιτα μ'εχεις σώσει.Ο άντρας και ο γιος μου την λατρεύουν!

Μες το Σαββατοκύριακο μου έχει κατσικωθεί να φτιάξω μπακαλιάρο (να τον κάνω πλακί?) κι έλεγα και μια μπουγάτσα! Έχει φτιάξει καμιά σας?

Εγώ μπουγάτσα δεν έχω φτιάξει αλλά ευχαρίστως θα έτρωγα!Ετοιμάζω μαχαιρουπήρουνα!

(Στόμα έχω και μιλιά δεν έχω το καυμένο...:rolleyes:)

Πόσο χαίρομαι όταν γράφεις.Δεν μου αρέσουν καθόλου τα λακωνικά σου μηνύματα.Οπώς και της Φέφης.Κάτι δεν πάει καλά όταν γράφετε λίγα.

ο καιρός στην ελλάδα είναι κακός, ψυχρός κ ανάποδος,

στην γερμανία καλός, σαν να δανείσαμε τον ήλιο μας, την καλοκαιρία μας!

ακόμα κι αυτό θα μα παρουν?

σήμερα τρώμε γεμιστά της μανούλας μου γιάμι, κ η σύσα σπανακόρυζο της μανούλας μου. εγώ πρώτα θα απολαύσω ρηλάξ κ μετά θα κάνω δουλίτσες!

για αύριο πέρκα πλακί από πεθερικά. δεν μαγειρέυω λέμε!!!!

χθες άλλαξα σεντόνια, πετσέτες μαζί με το σπλάχνο μου που με βοηθούσε, ω ναι, έβαζε τα άπλυτα στο καλάθι!!!!κ χαιρόταν με την επιβράβευση! αχ!φτου φτου ,νοικοκυροκόριτσο σαν την μανούλα του!

φάγαμε μετά από καιρό φετούλες με βούτυρο κ μαρμελάδα κ μέλι! αφού είχαμε φάει σουπίτσα της μανούλας!

μου ζητουσε να πάμε στο νονούλη. έτσι πήρα τηλέφ στο νονούλη κ μίλησαν. κάπου ανάμεσα στα άλλα την ρωτάει ο νονός "ποιά σουπίτσα σου αρέσει της μαμάς ή της γιαγιας Ειρήνης;" απαντάει το σπλάχνο "της γιαγιάς!!!!" εντάξει, με τσάκισε η ειλικρίνεια!

όλα έτσι λένε βρε!ο δικός μου να δεις που άμα πάει σε ξένο σπίτι κάνει λες και έχουμε να τον ταίσουμε μήνες...και τον ρωτάνε δεν μαγειρεύει καλά η μαμα σου?Οχι και πολύ καλά!:rolleyes::confused::-(

κάναμε πάλι απόπειρα για ποτήρι...ακόμα παίζει ...υπομονή,προσπάθησε να μην είναι έντονες οι αντιδράσεις σου.Τα δικά μου τα πιάνει αμόκ αν αντιδράσω.Αν το προσπεράσω βαριούνται.Δεν έχω βλέπεις πολύ πλάκα αν δεν είναι όρθια τα μαλλιά μου:rolleyes:

αυτά τα νέα μου.

σας γλυκοφιλώ! καλά να περνάτε!!!!!!!!:)

Καλημέρα!Εδώ έχει πάλι έναν υπέροχο ήλιο.Ελπίζω να φτιάξει πια ο καιρός ,να φτιάξει και η διάθεση μας!

Χθες έκανα τη σαλάτα κορίτσια.Υπερθέαμα.Ακολούθησα τη συμβουλή σας και έβαλα ότι βρήκα .Εβαλα λοιπόν:

Πατάτες,τόνο,ξερό κρεμμύδι,βραστό αυγό,καλαμπόκι,ξυσμένο καρότο,τυράκι και έφτιαξα μια σως με μαγιονέζα,κέτσαπ και λίγο ξύδι.Βγήκε πολύ νόστιμη!Αν και ίσως ήθελε λίγο κρεμμυδάκι παραπάνω...Σήμερα δεν ξέρω ακόμα.

Περιστεράκι μας λείπεις!!!!Πως είναι το Περιστεροπουλο?Ξέρει καμιά?

Αφροδίτη πως περάσατε χθες?

Μάρτζι που είσαι κούκλα?

Φιλιά σε όλες !!!!!


Link to comment
Share on other sites

καλημερουδιααααααααααααα!!!!!σημερα θα φαμε ψαρακια,βεβαια ακομα δεν ξερω τι ψαρι μιας κ περιμενω την μανουλα να μου πει τι βρηκε!

Ζωπ παντα παρουσα να εισαι,μα λειπεις αλλιως!

Λοβ αμαν ρε κοριτσι,τι ηταν αυτο που επαθες..προσοχη απο εδω κ περα!

foubι ειστε τυχεροοι που εχετε ηλιο,εμεις παλι χαλια...μα μηπως εχει δικιο η Φεφι,περα απο οοοοοοοοολα τα αλλα δανεισαμε κ τον ηλιο μας στους Γερμανους?????????


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα, δεν κοιμηθηκα και πολυ καλα και ουτε και ξυπνησα με καλη διαθεση. θα μου περασει...κοψαμε τουρτα(cookies για την φεφη που ρωτησε) χθες αλλα μια φωτο της προκοπης δεν εχω να σας βαλω. σπανια ο χασμπυ βγαζει καλες φωτο!!!χαχχααα!!!απο δουλειες δεν προβλεπεται τπτ γιατι ο αντρας μου καλεσε κοσμο το μεσημερι και θα ψησουμε. εβαλα μια σκουπα και λιγο ξεσκονισμα. αυριο τα πιο πολλα. σημερα τρωμε ψητα κρεατα διαφορα και για τη μικρη θα ψησει ενα ψαρακι.

καντυ μου περαστικα σου. κατσε στον μωλο σου να γινεις καλα και ασε τις παληκαριες!!!μακια

φευγω παω φουρνο με την κορη μου. να κανω μια ερωτηση???οταν λεει ενα παιδι μια λεξη κακια, τι κανουμε??? αδιαφορουμε, το μαλωνουμε, του λεμε απλα μην την ξαναπεις???πως το κοβουμε??

καλο πρωινο σαββατου σε ολες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια της παρέας.

Σήμερα θα φτιάξω ρύζι με σάλτσα.

ο καιρός στην ελλάδα είναι κακός, ψυχρός κ ανάποδος,

στην γερμανία καλός, σαν να δανείσαμε τον ήλιο μας, την καλοκαιρία μας!

η Φεφι,περα απο οοοοοοοοολα τα αλλα δανεισαμε κ τον ηλιο μας στους Γερμανους?????????

Εμ τι, ψέματα είναι; Χτες ξέρετε τι ωραίο ήλιο είχαμε; Και η θερμοκρασία ήταν αρκετά καλή. Αφού διάβαζα που έγραφαν κάποια κορίτσια για συννεφιά και κρύο κλπ και δεν έβγαλα κιχ.

να κανω μια ερωτηση???οταν λεει ενα παιδι μια λεξη κακια, τι κανουμε??? αδιαφορουμε, το μαλωνουμε, του λεμε απλα μην την ξαναπεις???πως το κοβουμε??

καλο πρωινο σαββατου σε ολες...

Την πρώτη φορά θα εξηγήσεις με πολύ απλό τρόπο ότι είναι κακό να το λέμε αυτό κι ότι θα μας κοιτάνε άσχημα οι άλλοι άνθρωποι αν το ακούσουν. Τη δεύτερη φορά αν δεις ότι επαναλαμβάνεται θα αλλάξεις κουβέντα, θα δείξεις κάτι άσχετο για να αποπροσανατολίσεις τη σκέψη του παιδιού και φυσικά δε θα γελάσεις καθόλου στο άκουσμα της κακιάς λέξης, γιατί μετά το παιδί θα το παίρνει σαν αστείο και θα το λέει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...