Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , *Vasoula είπε:

      Αν είναι άσπρα μήπως είναι κάποιο υπόθετο??εγώ συγγνώμη κιόλας βάζω ένα cyclogest το βράδυ και το κατουραω όλη μερα μετά...

      Αλλά μπορεί και να είναι απλά κολπικά υγρα...με την εγκυμοσύνη αυξάνονται αυτά.. 

      Οχι δεν βάζει υποθετα

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Εγώ όχι ποτέ δεν τις καθαρίζω από τα κόκαλα πριν τις ψήσω. Ίσως οι σαρδέλες που αγόρασες να ήταν μεγάλες σε μέγεθος και είχαν τόσα κόκαλα.

Και μην ξαναπείς ότι ρωτάς βλακείες. Ό,τι ρωτάμε στη μαγειρική δεν είναι βλακεία κι αν δε ρωτήσουμε πώς θα μάθουμε;

thanks Eviri!

Μεσαία σκάλα τις είχα,αλλά η αλήθεια είναι οτι ήταν μεγαλούτσικες!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Νομιζω εδω μπορουμε ολοι να δουμε ενα δειγμα μεγαλοψυχου ανθρωπου

Μεγαλόψυχη, μεγαλόψυχη, όπως το λες!

Για να μην σε προσβάλλω θα έτρωγα και γαλακτομπούρεκο, και μπουγάτσα, και κανταΐφι, και μπακλαβά, και τσουρέκι, και τυρόπιτα ακόμα.

Πότε να έρθω; :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα

Σ ευχαριστω. Νομιζω εδω μπορουμε ολοι να δουμε ενα δειγμα μεγαλοψυχου ανθρωπου :D (για σενα λεω )

Ίσαμε 4 κιλά μεγαλοψυχία έχει.

thanks Eviri!

Μεσαία σκάλα τις είχα,αλλά η αλήθεια είναι οτι ήταν μεγαλούτσικες!

Την επόμενη φορά να τις βάλεις στην τελευταία σκάλα κάτω-κάτω και να χαμηλώσεις το φούρνο στους 180. Να σου πω την αλήθεια, ναι μεν οι μεγάλες σαρδέλες κάνουν για ψήσιμο στο φούρνο, αλλά δεν είναι και τόσο νόστιμες. Εγώ δεν τις προτιμώ, παρά μόνο όταν δε βρίσκω άλλο μικρό ψάρι. Καλύτερα να αγοράσεις πιο μικρή σαρδέλα και θα δεις διαφορά και στη γεύση και στα κόκαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμιά καλή συνταγή για γαλακτομπούρεκο? Οσες φορές το προσπάθησα,μάπα έβγαινε...

Θα σου έλεγα αν είναι καλό της Ελένης, αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω. Άνοιξε το ψυγείο ο άντρας της και καταλαβαίνεις... φάγαμε ήττα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μα κι αυτός ο άνθρωπος πάει κι ανοίγει έτσι απροκάλυπτα τα ψυγεία......

Τι τα θες Εβίρι μου... άλλος πατάει κουμπιά, άλλος ανοίγει ψυγεία... Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι η θέση του άντρα ΔΕΝ είναι στην κουζίνα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tου εχω πει να μην ανακατευεται αλλα δε μ ακουει...Βρε ποτε εξαφανιστηκε το ταψι πρεφα δεν το πηρα!!

Μπιγκι καλοδεχουμενη να φας και τυροπιτα, και γαλακτομπουρεκο , μπακλαβα δε φτιαχνω εδω γιατι στοιχιζει πολλα σε ξηροκαρπια αλλα για το καλο θα κανω εξαιρεση :D

Μονο μην παραπονεθεις οτι εσκασες απο το φαι γιατι οποιος μπαινει σπιτι μου πρεπει να ναι προετοιμασμενος να φαει ;) Δεν δεχομαι λιτοδιαιτους :tongue:

Λουλαμπι, αυτη που κανω εγω ειναι πανευκολη.

Για 6 κουπες γαλα, χρησιμοποιησε 1,5 κουπα σιμιγδαλι και 1 κουπα ζαχαρη.

Βαλε στη φωτια το σιμιγδαλι με λιγο βουτυρο να το σωταρεις ωστε να μυρισει, προσοχη μου σου πιασει γιατι θα εχει ασχημη γευση. Γιαυτο η φωτια στο χαμηλο.

Προσθεσε ξυσμα ενος πορτοκαλιου στη ζαχαρη, και ριξε τη μεσα στο σιμιγδαλι ωστε να αρωματισει το πορτοκαλι τη ζαχαρη...

αποσυρε απο τη φωτια και ριξε το γαλα, ανακατευοντας για να μη σβωλιασει.

χτυπα ελαφρα ενα αυγο και ριξε το στο μειγμα

Βαλε το στη φωτια μεχρι να αρχισει να πηζει..προσεξε μη σου κολλησει στον πατο!

Βουτυρωσε φυλλα κρουστας και απλωσε τα ενα ενα σε βουτυρωμενο ταψι. Να σκεπασεις με μια νωπη πετσετα τα φυλλα για να μη στεγνωνουν οσο δουλευεις..

ριξε την κρεμα και σκεπασε με τα υπολοιπα φυλλα, προσεχοντας να βουτυρωνεις το καθε φυλλο ενδιαμεσα.

Βαλε το γλυκο στο φουρνο στους 170 μεχρι να ροδισει η επιφανεια.

Βγαλε το και ας το να κρυωσει. Ετοιμασε το σιροπι βαζοντας 2 κουπες ζαχαρη, μια κουπα νερο, και χυμο ενος λεμονιου στη φωτια. Βρασε το σιροπι 5 λεπτα και μετα ριξε το καυτο στο γλυκο. (να εχεις κοψει το γλυκο κομματια ωστε να αποροφησει το σιροπι!)

Καλη επιτυχια!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μπιγκι καλοδεχουμενη να φας και τυροπιτα, και γαλακτομπουρεκο , μπακλαβα δε φτιαχνω εδω γιατι στοιχιζει πολλα σε ξηροκαρπια αλλα για το καλο θα κανω εξαιρεση :D

Μονο μην παραπονεθεις οτι εσκασες απο το φαι γιατι οποιος μπαινει σπιτι μου πρεπει να ναι προετοιμασμενος να φαει ;) Δεν δεχομαι λιτοδιαιτους :tongue:

Για το μπακλαβά νο πρόβλεμ, έτσι το είπα, δεν μου πολυαρέσει. Θα βολευτώ με γαλακτομπούρεκο και τυρόπιτα, άντε κι ένα παστίτσιο. Λιτοδίαιτη δεν υπήρξα ποτέ, οπότε μην ανησυχείς γι' αυτό. Το πολύ πολύ να κάνω δίαιτα ΠΡΙΝ έρθω ώστε να μπορώ να αφοσιωθώ στην εκτίμηση της μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής σου τέχνης.

Θυσία γίνομαι, δεν μπορείς να πεις.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχχαχχα πλάκα έχετε!

καλή η συνταγή Ελένη,ν σαι καλά!!

Φύλλο πόσο να βάλω?να πάρω δηλ 500 γρ,και να βάλω μισό πάνω μισό κάτω??


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το μπακλαβά νο πρόβλεμ, έτσι το είπα, δεν μου πολυαρέσει. Θα βολευτώ με γαλακτομπούρεκο και τυρόπιτα, άντε κι ένα παστίτσιο. Λιτοδίαιτη δεν υπήρξα ποτέ, οπότε μην ανησυχείς γι' αυτό. Το πολύ πολύ να κάνω δίαιτα ΠΡΙΝ έρθω ώστε να μπορώ να αφοσιωθώ στην εκτίμηση της μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής σου τέχνης.

Θυσία γίνομαι, δεν μπορείς να πεις.

Μπιγκι μ εχεις συγκινησει...μου ρχονται δακρυα στα ματια :tongue:

Σοβαρα τωρα, παιδια τρελλαινομαι να μαγειρευω. Και τωρα που ειπες παστιτσιο, να αλλο ενα φαι που το πετυχαινω και το φτιαχνω πολυ συχνα! Παω Τεσκο για να βρισκω τα μακαρονια του παστιτσιου τα χοντρα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...