Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , *Vasoula είπε:

      Αν είναι άσπρα μήπως είναι κάποιο υπόθετο??εγώ συγγνώμη κιόλας βάζω ένα cyclogest το βράδυ και το κατουραω όλη μερα μετά...

      Αλλά μπορεί και να είναι απλά κολπικά υγρα...με την εγκυμοσύνη αυξάνονται αυτά.. 

      Οχι δεν βάζει υποθετα

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Μα πες το ότι είσαι εσύ και... ψάχνομαι το κακόμοιρο !!!! :tongue:

Αφροδίτη μου,

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και καλά συμπεθέρα ! Να χαίρεσαι την φαμίλια σου, να σε χαίρονται κι εκείνοι κι εύχομαι όλα τα καλά του Θεού στην πόρτα σας ! Υγεία και αγάπη !

Χάρηκα επίσης με τα καλά νέα της Δώρας μας !

Τα υπόλοιπα ούτε που πρόλαβα να τα διαβάσω...

σήμερα που λέτε ξύπνησα απύρετη... και ως γνήσια Κρητικο-Μανιάτισσα (γκου χου γκου χου... αγύριστο κεφάλι) έκανα το παληκάρι και πήγα στην δουλειά ! Το πρώτο 40λεπτο καλά ήμουνα... πάω να φυσήξω μύτη και τα είδα όλα: ίλιγγος, νόμιζα πως θα φύγω από την καρέκλα, κρύος ιδρώτας κλπ... λέω είναι από την ατονία... έλα μου ντε που πέρναγε η ώρα κι αυτό το πράγμα δεν υποχωρούσε... κι όλο κι ένοιωθα έντονο πόνο ψηλά στον θώρακα, να μου κόβεται η ανάσα...:( πάω μέσα λέω στον Δ/ντή να φύγω να πάω στον ιατρό ? δεν αισθάνομαι καλά... μου λέει ναι ο άνθρωπος και για καλή μου τύχη πήγα να το πω και την κοπέλα που ασχολείται με το Προσωπικό η οποία με είδε κάπως και με έστειλε σε ένα Διαγνωστικό με το οποίο συνεργαζόμαστε...

αυτοί βέβαια, δεν ξέρω τί φοβήθηκαν και μου έκαναν αμέσως καρδιογράφημα... καθαρό... μετά με είδε ο γενικός ιατρός τους και η απάντηση είναι ... οξεία τραχειίτιδα ευτυχώς δεν μου το γύρισε σε πνευμονία. Ξεκίνησα αντιβίωση 7ήμερη με ένα ακόμη ρινικό σπρέυ και 2 πονσταν την ημέρα ... μου είπε να με ξαναδεί μόνο αν ξανακάνω πυρετό την Δευτέρα....

ελπίζω να πάω καλά γιατί υποφέρω, σχεδόν δεν μπορώ να ανασάνω από τον πόνο είναι σαν μου έχουν ακουμπήσει βαρίδια στον θώρακα, και κάθε φορά που βήχω είμαι να με κλαιν' οι ρέγγες !

Πριν από λίγο έκανα έναν εμετό με φλέμματα και κάπως ανακουφίστηκα ...:confused:

Αυτάαααα ... ήρθαν και τα πιστούνια μου, γέμισε το σπίτι μας χαρά, ελπίζω μέχρι την Δευτέρα να είμαι καλά και να μπαίνω κανονικά να τα λέμε γιατί μου λείψατε !

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και καλό Σ/Κ !!!!!

Λοβ ευχομαι περαστικα! Ξερω απο τετοια, εχω περασει και εγω, και ειναι τρομερα επιπονο οταν βηχεις....Υπομονη, δεν κραταει περισσοτερο απο 4-5 μερες, το δυσκολο κομματι,....να προσεχεις, να μην καπνιζεις και να μην μπαινεις σε χωρους που δεν αεριζονται σωστα....

Παιδια, η ευκολη τυροπιττα πως γινεται?

Δωρακι, ταχυκαρδιες συνηθως προκαλουνται απο θυροειδη, αλλα και απο στρες...

Μην πινεις καφε, ειδικα φραπε, αντικαταστησε το με τσαγακι...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

ως γνήσια Κρητικο-Μανιάτισσα (γκου χου γκου χου... αγύριστο κεφάλι) έκανα το παληκάρι και πήγα στην δουλειά ! Το πρώτο 40λεπτο καλά ήμουνα... πάω να φυσήξω μύτη και τα είδα όλα: ίλιγγος, νόμιζα πως θα φύγω από την καρέκλα, κρύος ιδρώτας κλπ... λέω είναι από την ατονία... έλα μου ντε που πέρναγε η ώρα κι αυτό το πράγμα δεν υποχωρούσε... κι όλο κι ένοιωθα έντονο πόνο ψηλά στον θώρακα, να μου κόβεται η ανάσα...:(

Βρε κορίτσι μου γλυκό, βρε παιδί μου, κάνουν τέτοια λάθη ποτέ; Μα μόλις χτες είχες εκείνο το 39, είναι δυνατόν να πας σήμερα στη δουλειά; Λυπήσου λίγο τη Μεταξία.

Θέλω όταν ξαναγράψεις μήνυμα εδώ αύριο-μεθαύριο να μας πεις ότι πας καλύτερα.

Παιδια, η ευκολη τυροπιττα πως γινεται?

Η πιο εύκολη που μπορώ να σκεφτώ είναι να ανακατέψεις σε ένα μπολ φέτα, λίγο πιπέρι και αυγό χτυπημένο ελαφρά. Να γεμίσεις φύλλο κρούστας ή σφολιάτας με αυτό και να κάνεις ό,τι σχήμα σου αρέσει. Δηλαδή μασουράκια, σαλίγκαρο, τυροπιτάκια ατομικά, τυρόπιτες μακρόστενες παραλληλόγραμμες. Λαδώνεις ένα ταψί, τα βάζεις μέσα και τα λαδώνεις κι αυτά από πάνω με πινέλο (κατά προτίμηση βάλε σπορέλαιο που έχει πιο ελαφριά γεύση) και ψήνεις στους 180-200 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα που λέτε ξύπνησα απύρετη... και ως γνήσια Κρητικο-Μανιάτισσα (γκου χου γκου χου... αγύριστο κεφάλι) έκανα το παληκάρι και πήγα στην δουλειά ! Το πρώτο 40λεπτο καλά ήμουνα... πάω να φυσήξω μύτη και τα είδα όλα: ίλιγγος, νόμιζα πως θα φύγω από την καρέκλα, κρύος ιδρώτας κλπ... λέω είναι από την ατονία... έλα μου ντε που πέρναγε η ώρα κι αυτό το πράγμα δεν υποχωρούσε... κι όλο κι ένοιωθα έντονο πόνο ψηλά στον θώρακα, να μου κόβεται η ανάσα...:( πάω μέσα λέω στον Δ/ντή να φύγω να πάω στον ιατρό ? δεν αισθάνομαι καλά... μου λέει ναι ο άνθρωπος και για καλή μου τύχη πήγα να το πω και την κοπέλα που ασχολείται με το Προσωπικό η οποία με είδε κάπως και με έστειλε σε ένα Διαγνωστικό με το οποίο συνεργαζόμαστε...

αυτοί βέβαια, δεν ξέρω τί φοβήθηκαν και μου έκαναν αμέσως καρδιογράφημα... καθαρό... μετά με είδε ο γενικός ιατρός τους και η απάντηση είναι ... οξεία τραχειίτιδα ευτυχώς δεν μου το γύρισε σε πνευμονία. Ξεκίνησα αντιβίωση 7ήμερη με ένα ακόμη ρινικό σπρέυ και 2 πονσταν την ημέρα ... μου είπε να με ξαναδεί μόνο αν ξανακάνω πυρετό την Δευτέρα....

ελπίζω να πάω καλά γιατί υποφέρω, σχεδόν δεν μπορώ να ανασάνω από τον πόνο είναι σαν μου έχουν ακουμπήσει βαρίδια στον θώρακα, και κάθε φορά που βήχω είμαι να με κλαιν' οι ρέγγες !

ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ!!!!! Κρεβατώσου κι άσε τις ταρζανιές!! Φιλιά!!

Παιδια, η ευκολη τυροπιττα πως γινεται?

Ελενίτσα, υπάρχουν πολλές παραλλαγές, εγώ κάνω αυτή : http://www.sintagespareas.gr/sintages/tiropita-eikoli.html?src=relsinpar

Φέτα εγώ βάζω περίπου μισό κιλό και λάδι το μισό απ' όσο λέει (γιατί ταγγίζει λίγο). Σε μικρό ταψάκι.


Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω κοριτσια για τις συνταγες!

Λοβ οντως στη δουλεια δεν επρεπε να πας.....

Σαν μια συναδελφο του αντρα μου η οποια ειναι 4 μηνων εγκυος και ειχε το ενα βραδυ αιμοραγια, και παρολαυτα σηκωθηκε και πηγε στη δουλεια την επομενη, χωρις να εχει δει γιατρο. Φοβουνται ολοι για απολυσεις και ειδικα εκεινη...

Και το ειπε στον αντρα μου ο οποιος την εστειλε χωρις δευτερη κουβεντα στο νοσοκομειο και νομιζω την κρατησαν...ελπιζω να ναι καλα η κοπελα τελικα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Μου βάλατε ιδέες τώρα που σας διάβασα και σκέφτομαι να φτιάξω μια τυρόπιτα. Δεν έχω ξαναφτιάξει. Πιστεύετε ότι παίζει ρόλο η ποιότητα της φέτας; Δηλαδή αξίζει να βάλω καλή φέτα μέσα ή μπορώ να βάλω μια φτηνή και άνοστη τύπου Κολιός;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!

Μία ερώτηση,έφτιαξα σαρδελίτσες φρέσκες ,με πατάτες στο φούρνο και ντομάτα και μυρωδικά.Μάλλον τις παράψησα? Το θέμα είναι οτι θες μια ώρα να βγάλεις τα αγκάθια,δηλ βγάζεις τη ραχοκοκκαλιά και μένουν κι άλλα αγκάθια στο ψάρι. Καμιά ιδέα Πόση ώρα να τα ψήνω?


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Μου βάλατε ιδέες τώρα που σας διάβασα και σκέφτομαι να φτιάξω μια τυρόπιτα. Δεν έχω ξαναφτιάξει. Πιστεύετε ότι παίζει ρόλο η ποιότητα της φέτας; Δηλαδή αξίζει να βάλω καλή φέτα μέσα ή μπορώ να βάλω μια φτηνή και άνοστη τύπου Κολιός;

Εγω για τυροπιτα θα βαζα και μετριο τυρι...δηλαδη σιγουρα μια καλης ποιοτητος φετα δε θα τη χαλαλιζα στην πιτα...

Παντως τωρα που το σκεφτηκα χρειαζεται αρκετη ποσοτητα και θα μου βγει πολλα...Η Κολιος εδω εχει 1,60 σε προσφορα, δε θα θελω 4 πακετα περιπου?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι παίζει ρόλο η ποιότητα της φέτας; Δηλαδή αξίζει να βάλω καλή φέτα μέσα ή μπορώ να βάλω μια φτηνή και άνοστη τύπου Κολιός;

Ναι αμέ και βέβαια μπορείς να βάλεις όποια φέτα θέλεις. Εγώ στο παρελθόν είχα φτιάξει και με φέτα τρίμμα που είναι κομμάτια από διάφορες φέτες που μένουν στα βαρέλια και στους τενεκέδες του σούπερ μάρκετ και πωλούνται φθηνότερα. Άρα η ποιότητα και η γεύση στο τρίμμα αυτό, είναι ανακατεμένη. Έχω φτιάξει και με ακριβή φέτα τυρόπιτα και η γεύση απογειώθηκε, αλλά και με φθηνή που δεν είναι πασίγνωστη μάρκα και δεν πολυφαίνεται, επειδή η τυρόπιτα περιέχει και τα άλλα υλικά που σκεπάζουν λίγο τη γεύση.

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!

Μία ερώτηση,έφτιαξα σαρδελίτσες φρέσκες ,με πατάτες στο φούρνο και ντομάτα και μυρωδικά.Μάλλον τις παράψησα? Το θέμα είναι οτι θες μια ώρα να βγάλεις τα αγκάθια,δηλ βγάζεις τη ραχοκοκκαλιά και μένουν κι άλλα αγκάθια στο ψάρι. Καμιά ιδέα Πόση ώρα να τα ψήνω?

Σε χάσαμε για αρκετές μέρες. Μάλιστα σε σκεφτόμουν χτες και αναρωτιώμουν τι να έγινες. Ανάλογα το φούρνο τα μικρά ψαράκια (σαρδέλα, γαύρος) θέλουν μία ώρα. Μήπως τα είχες σε δυνατό φούρνο. Το ψήσιμο στο ταψί καλύτερο είναι στους 200 μέσο όρο ή 180 αν είναι αρκετά δυνατός και καίει τα φαγητά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ και βέβαια μπορείς να βάλεις όποια φέτα θέλεις. Εγώ στο παρελθόν είχα φτιάξει και με φέτα τρίμμα που είναι κομμάτια από διάφορες φέτες που μένουν στα βαρέλια και στους τενεκέδες του σούπερ μάρκετ και πωλούνται φθηνότερα. Άρα η ποιότητα και η γεύση στο τρίμμα αυτό, είναι ανακατεμένη. Έχω φτιάξει και με ακριβή φέτα τυρόπιτα και η γεύση απογειώθηκε, αλλά και με φθηνή που δεν είναι πασίγνωστη μάρκα και δεν πολυφαίνεται, επειδή η τυρόπιτα περιέχει και τα άλλα υλικά που σκεπάζουν λίγο τη γεύση.

Σε χάσαμε για αρκετές μέρες. Μάλιστα σε σκεφτόμουν χτες και αναρωτιώμουν τι να έγινες. Ανάλογα το φούρνο τα μικρά ψαράκια (σαρδέλα, γαύρος) θέλουν μία ώρα. Μήπως τα είχες σε δυνατό φούρνο. Το ψήσιμο στο ταψί καλύτερο είναι στους 200 μέσο όρο ή 180 αν είναι αρκετά δυνατός και καίει τα φαγητά.

Εviri κι εγώ σε σκεφτόμουν! Χαθήκαμε!

Σε ό,τι αφορά τις σαρδέλες..στους 200 τις έβαλα,για 30 λεπτά αλλά και πάλι παραψήθηκαν σε μερικά σημεία! αλλά αυτό που με απασχολεί είναι αυτό με τα αγκάθια..'Οπου έχω φάει σαρδέλες δεν μένανε τόσα πολλά πάνω..μήπως εσείς βγάζετε και τη ραχοκοκκαλιά πριν???!! (βλακείες λέω ε?)


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ! Θα βάλω Kolios by Tesco που δεν τρώγεται, τουλάχιστον να χρησιμεύσει σε κάτι :lol:

Ελένη εγώ σκεφτόμουν να φτιάξω αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/tiropita-eikoli.html?src=relsinpar που έδωσε η Ζωπ και λέει ότι θέλει μόνο ένα κομμάτι φέτα - σε "ταψάκι" βέβαια, οπότε δεν θα είναι πολύ μεγάλη. Πάντως 4 πακέτα μου φαίνονται πολλά, θα γίνει όλο τυρί και η ουσία είναι το τυρί απλά να δίνει τη γεύση.

Μήπως να άφηνες την τυρόπιτα και να έφτιαχνες ένα γαλακτομπούρεκο; Χεχε :wink:

Το δικό μας μενού σήμερα είχε κοτόπουλο Ουγγαρίας, δηλ. κοτόπουλο μαγειρεμένο με κόκκινες πιπεριές. Έγινε πάρα πολύ ωραίο!! Έφαγε και ο μπέμπης με πολλή όρεξη.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ό,τι αφορά τις σαρδέλες..στους 200 τις έβαλα,για 30 λεπτά αλλά και πάλι παραψήθηκαν σε μερικά σημεία!

Τότε μάλλον καίει πολύ ο φούρνος σου, ίσως έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα σχετικά με τη θερμοκρασία που του βάζεις και δεν ανταποκρίνεται σ' αυτήν αλλά σε μεγαλύτερη. Εκτός, αν είχες το ταψί αρκετά ψηλά.

αλλά αυτό που με απασχολεί είναι αυτό με τα αγκάθια..'Οπου έχω φάει σαρδέλες δεν μένανε τόσα πολλά πάνω..μήπως εσείς βγάζετε και τη ραχοκοκκαλιά πριν???!!

Εγώ όχι ποτέ δεν τις καθαρίζω από τα κόκαλα πριν τις ψήσω. Ίσως οι σαρδέλες που αγόρασες να ήταν μεγάλες σε μέγεθος και είχαν τόσα κόκαλα.

Και μην ξαναπείς ότι ρωτάς βλακείες. Ό,τι ρωτάμε στη μαγειρική δεν είναι βλακεία κι αν δε ρωτήσουμε πώς θα μάθουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παλι γαλακτομπουρεκο? Λεω να κανω καμμια μπουγατσουλα κρεμα τωρα..

Ας είναι... θα ρίξουμε τη μούρη μας και θα φάμε μπουγάτσα... :rolleyes:

Κάνουμε θυσία, έτσι; Το τονίζω αυτό. Επειδή σε αγαπάμε, ας φάμε ξανά μπουγάτσα. Ουφ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι... θα ρίξουμε τη μούρη μας και θα φάμε μπουγάτσα... :rolleyes:

Κάνουμε θυσία, έτσι; Το τονίζω αυτό. Επειδή σε αγαπάμε, ας φάμε ξανά μπουγάτσα. Ουφ.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι... θα ρίξουμε τη μούρη μας και θα φάμε μπουγάτσα... :rolleyes:

Κάνουμε θυσία, έτσι; Το τονίζω αυτό. Επειδή σε αγαπάμε, ας φάμε ξανά μπουγάτσα. Ουφ.

χαχαχαχαχαχα

Σ ευχαριστω. Νομιζω εδω μπορουμε ολοι να δουμε ενα δειγμα μεγαλοψυχου ανθρωπου :D (για σενα λεω )


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...