Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κοριτσια ασχετο, αλλα διαβαζω τα ζωδια τωρα και βλεπω οτι.θα μας παει καροτσακι ο Μαρτης εμας τους Υδροχοους!

Πιστευετε και εσεις στα ζωδια? Τα διαβαζετε γενικα?

Πιστεύω πως υπάρχει μάι επιρροή όπως σου είπε και η Έβιρι αλλά σε προσωπικό επίπεδο θέλει πολυ ψάξιμο και διάβασμα!

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια απο χτες πετάω απο τη χαρα μου.Δωρακι χρονια σου πολλα να σε χαίρονται οι άντρες σου!!!για σήμερα κάνω κοτοπουλο λεμόνατο με πατάτες στο φούρνο..επίσης ξύπνησα πιασμενη απο το σβέρκο μέχρι την ωμοπλατη κ πονάει φρικτά.

Ελπίζω να είσαι καλύτερα σήμερα και να ακολούθησες τις οδηγίες της αρχηγού- γιατρού της παρέας!!!!

Μια γλυκια γλυκια καλημερα σε ολεεεεςςςς!!!!!!

Γειά σου κι εσένα!

Καλησπέρα μαγειρίτσες μου!:mrgreen:

Απείχα λίγο από τα ιντερνετικά δρώμενα και προσπάθησα γενικότερα να χαλαρώσω/ξεκουραστώ αλλά το χέρι μου χειροτέρεψε!:shock: Ξέρω πως έχω γίνει κουραστική μ' αυτό το θέμα αλλά αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματά του...:rolleyes:

Επίσης, παρέλαβα χθες τον γιο μου από το σχολείο με 38 πυρετό κι ερεθισμένο λαιμό.:? ΔΕΝ χρειάστηκε καν να του δώσω αντιπυρετικό, ο οργανισμός το πάλεψε μόνος του (έκανε άλλη μια φορά πυρετό, καθόλου τη νύχτα ούτε και το πρωί, τώρα έχει 37,1), είναι λιιιιίγο καταβεβλημένος, λιιιιιίγο ανόρεκτος αλλά σε γενικές γραμμές καλά.

Ποιό είναι το θέμα τώρα... Σήμερα είμαστε καλεσμένοι στα γενέθλια της κόρης της νονάς του. Γενικά, είμαι πολύ συντηρητική και το παιδί το "φυλάω" αρκετά όταν αρρωσταίνει (και το δικό μου και τ' άλλα παιδάκια μην κολλήσουν).

Έλα μου όμως που του έχει κατσικωθεί να πάει! Γενικά είναι "εκπαιδευμένος" στις ιώσεις, ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει και δείχνει απίστευτη καρτερία/κατανόηση - για παιδί - όταν αρρωσταίνει, δεν διαμαρτύρεται ούτε ζητάει παράλογα πράγματα. Κι αναρωτιέμαι : Μετράει τις δυνάμεις του (ένα απλό κρύωμα) και τις βρίσκει αρκετές? Η' μήπως παρασύρεται, θα παρασυρθώ κι εγώ και τελικά - έτσι και τον πάω - θα χειροτερέψει και θα πάρουμε στο λαιμό μας και τους υπόλοιπους?:confused:

(Η νονά του λέει να τον πάω...)

Εγώ στην θέση σου δεν θα τον πήγαινα πάντως! Τελικά τι έκανες?

Δεν τα διαβάζω. Δεν τα πίστευα. Τα πίστεψα αφού γνώρισα τους Σκορπιούς...:cool:

Τώρα που το λες μάλοον θα συμφωνήσω μαζί σου:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Που είστε οι υπόλοιπες? Για δώστε σημεία ζωής...

Παρούσα!!!!

Φλασιά

Βρε παιδιά δεν είπαμε χρόνια πολλά στη Ντόρα την εξερευνήτρια..... που να την είχα μπροστά μου να την πατήσω κάτω......

ΧΑχχαχαχαχα! Έβιρι ζωγραφίζεις!!!!

Γεια σας ομορφιες μου.

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!!!!!!!!!!!!!

Και ναι,Γιορταζω γιορταζω,με ακουτε που το φωναζω;

Θα διασκεδαζω ως το πρωι.............;):lol::lol::lol:

ΠΟλύχρονη κοριτσάκι μου, ότι επιθυμείς να το πάθεις!!!

Και μετα το μουσικο προγραμμα...ας ελθουμε στα δικα μας!

Σημερα φαγαμε ριζοτο με θαλλασινα και μυδια σαγανακι.

Επισης εβρασα λαχανο-μπροκολο-κουνουπιδι και εκανα μια νοστιμη σαλατουλα.

Ο θησαυρουληγς εφαγε κριθαρακι με μοσχαρι.

Μετα τις 18:00 περιμενουμε μερικους φιλους.

Δεν θα κανουμε κατι,ετσι για ενα κρασακι...

Αλλα δεν θα φτιαξω τιποτα,λογο ατονιας,

θα παραγγειλουμε μερικες πιτσες και μια χαρα θα τσιμπολογησουμε.

Ε,κανα ξηροκαρπι,κανα πατατακι.....

Περάσατε καλά???

Εγω ειμαι μια χαρα απο την ιωση,αλλα ακομα εχω ταχυπαλμιες και ατονια στο φουλ.

Το χαπι που παιρνω με ηρεμει εκεινη την ωρα και μετα ξανα μανα τα ιδια.

Ουτε να βαλω ,μια σκουπα δεν μπορω,τι σκ@τ@ εχω παθει μου λετε;

Προς αποσυρση ειμαι!!!!!!!

Μάλλον είναι μέχρι να έρθει ο οργανισμός σου στα ίσια του!

Α,να σας πω τωρα που το θυμηθηκα.....

Σημερα ηταν να κοινωνισω...αλλα δυστυχως εχθες αδιαθετησα.

Το θεμα ειναι οτι παντα την πρωτη μερα εχω πολυυυυυ αιμα,ενω χθες ειχα ελαχιστο και το ιδιο και σημερα........ μην πω απο λιγο εως σχεδων καθολου!!!!!!

Λετε να ειναι απο τα χαπια;

Ίσως να σου το προκαλεί και ο θυρεοειδής όπως σου είπε και η Έβιρι.

Με φώναξε και είδα....Κορίτσια είναι αρκετό το αίμα. Θα την πάμε στο νοσοκομείο......

Εύχομαι να είχατε καλά νέα και να μην ήταν τίποτα το σοβαρό.

Κοριτσάκια είμαι αρρωστούλα

Τι είναι αυτο που σχεδόν πέρασα. Αν σας πω οτι είχα να κρεβατωθώ απο γρίπη χρόνια. Δεν μπορούσα να σταθώ στα ποδια μου. Σήμερα ήμουνα κάπως καλύτερα αλλά τώρα το βράδυ έκανα ένα 37.2. Επίσης πολύ βήχα.

Περαστικούλια σου!

Μου χει σπάσει τα νευρα η πεθερά μου. Παίρνει τηλ και λέει λέει λέει. Για θέματα που δεν την αφορούν και δεν ζητήσαμε τη γνώμη της. Της μιλάω ήρεμα και της λέω πως είναι τα πράγματα και συνεχίζει δεν μου απαντάει καν και λέει τα δικά της.

Οταν θέλει να πει κάτι και πω εγώ κάτι διαφορετικό δεν μου δίνει καμία μα καμία σημασία. Δεν υπάρχω καθόλου.

Επίσης ρωτάει για τους δικούς μου πράγματα όπως(αν έχει η αδερφή μου αγόρι, πόσα λεφτά παίρνει όλη η οικογένεια κλπ κλπ.) έλεος πια.

Εγώ παίρνω σα δεδομένο ότι τον γιο της τον αγαπάει και άρα θέλει το καλό μας αλλά τόσο μουρμούρα και κανένας διάλογος;

Μην δίνεις σημασία, άσε την να λέει και απλά μην απαντάς.

Κορι΄τσάκια σας ζάλισα δεν μπόρεσα όμως να σας παρακολουθήσω τρεις μέρες και κάπου σας έχω χάσει.

Περιστεράκι,Φέφη,Σμαρτάκι????Αγελλική ακόμα κάνουν κατάληψη οι πιγκουινοι στο πισι?

Έδωσα μια μάχη σήμερα και τους ξεφορτώθηκα για λίγο κι έτσι μπήκα!!!!

Θενκ γιου Φουμπι!

Ρε παιδια , ποσο ομως ταλαιπωρηθηκα να βρω γοβες, να μου κανουν. Το 36 μικρο και το 37 μεγαλο..δεν μπορω να καταλαβω γιατι καταργηθηκαν τα μισα νουμερα!

Καλοφόρετα! Μου έχει συμβεί κι εμένα αυτό και είναι πολύ εκνευριστικό:rolleyes:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ειδαμε τον γιατρό. Καλός μας φάνηκε ξανά βρε κορίτσια. Εδειξε πολύ ενδιαφέρον.....θα ξεκινήσουμε μετά το Πάσχα. Μακάρι να έμενα έγκυος αυτό το μήνα και να μην χρειαζόταν, αλλά τι να κάνουμε; Με όποιον τρόπο έρθει το μωρό μας, εμείς ευχαριστημένοι θα είμαστε,. Αν είναι να ταλαιπωρηθούμε λίγο παραπάνω, ας ταλαιπωρηθούμε. Αρκει να το αποκτήσουμε επιτέλους!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόλις γυρίσαμε. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα σοβαρό. Κρατηθείτε.....Ουρολοίμωξη ήταν! Πόσο φοβηθήκαμε πάντως.....Εμάνα το μυαλό μου πήγε στο χειρότερο....Δεν μου διευκρίνισε η μαμά ότι μόνο στα ούρα της βλέπει αίμα.....Θεώρησε κι αυτή πως έρχεται από την μήτρα και της φάνηκε σαν περίοδος. Πολλά νερά λοιπόν να πίνει και αντιβίωσω φυσικά.

Αυριο θα δω ξανά τον γιατρό. Για να δούμε αυτή την φορά, θα με εντυπωσιάσει; Ελπίζω να είναι καλό, ρε κορίτσια, και να μας κάνει το κλικ! Είπαμε με τον άντρα μου πως αν μας αρέσει, θα πάμε σε αυτόν και δεν θα μπερδευτούμε βλέποντας κι άλλο γιατρο. Αν κάτι μας ξενίσει πάνω του, θα δούμε και τον άλλο γιατρό και αποφασίζουμε.....Σας φιλώ.

Χρόνια πολλά Δωράκι!

Χαίρομαι που δεν ήταν κάτι σοβαρό! Περαστικά της!

:lol:

άη χέητ χερ! έχω δει τόση ντόρα...που ξερνάω!

πόσο γκαβούλιακας είναι για να ρωτάει "βλέπεις το τάδε;" γιατί μαρή; εσύ δεν το βλέπεις;:rolleyes:

κ εμείς πήγαμε στους χαιρετισμούς. μόλις επέστρεψα απαρασκευή απόγευμα άλλαξα σεντόνια, πετσέτες, παπλωματοθήκη κ αφού τάισα το φεφόπαιδο την πήγα στην εκκλησία!δεν είχαν ξεκινήσει ακόμα ...οπότε κάναμε δημόσιες σχέσεις με όλες τις μεγάλες κυρίες! αλωνίσαμε κ φύγαμε νωρίς!

γυρίζοντας ετοίμασα πλυντήριο με παπλωματοθήκη, το άπλωσα κ πήρα τηλέφωνο την πεθερά να της πω μια καλησπέρα! έλειπε ο ππεθερός! βιαζόταν να μου το κλείσει, σαν να ήταν κάποιος εκεί. ο φέφος στο γραφείο. μέχρι εκείνη την ώρα όλα τέλεια!

η πεθερά ήταν κάπως! δεν έδωσα έκταση.

γυρίζει ο φέφος απο το γραφείο...με ένταση!!!!!!!!!

να τα νά τα!!!!!!

δεν του έδωσα καμιά λαβή, αλλά κ δεν του άφησα περιθώριο για τσακωμό, κ ας τρωγόταν για καβγά! τυχαίο; συντονίστηκαν φέφος κ φεφομάνα! από σύμπτωση βρε!!!

πρωί Σ μάζεψα τα ρούχα, έβαλα κ άλλο πλυντήριο, καθαρισα πίσω βεράντα, άπλωσα ρούχα, έβαλα σκούπα κ έπλυνα τη μία τουαλέτα, αφού τίναξα ριχτάρια!

ξέχασα να πω...η κόρη μου λάτρεψε το σεντόνι το πορτοκαλί κ είπε να το κατουρήσει πρωινιάτικα! αλλαγή κ πάλι!

την τάισα, την άλλαξα, πήγαμε χωριό, πήγα μόνη μου για καφε σε συγγενείς μου-απόλαυση, τα παιδιά αλώνισαν κ έκαναν φωτοσύνθεση στην αυλή! μέχρι που το φεφόπαιδο μπούκαρε στο κοτέτσι!!!!!! φάγαμε του σκασμού κοψίδια! κ γλυκά!

γυρίσαμε, ταβλιαστήκαμε στον ύπνο, το απόγευμα μάζεψα τα ρούχα από έξω, τα σιδερωσα, παίξαμε, τραγουδήσαμε, τακτοποίησα κουζίνα κ το βράδυ περάσαμε απο βιολογικό καθαρισμό!!!!

σήμερα πρωί πρωί το μικρό μου πάλι αφιέρωσε στο σεντόνι...πάλι άλλαξα σεντόνι! μάζεψα τα απλωμένα κ καθα΄ρισα μπροστινή βεράντα! μουλιάζει σε χλωρίνη το σφουγγαρόπανό μου κ σε λιγάκι πάω να κάνω γι τον φέφο γαρίδες σαγανάκι κ για μένα ομελέτα!

έχω πολλά αβγά!

αααααα, πήγαμε την κοράκλα στους παππούδες!!!!!!!! αφού ανάψαμε κεράκι στο εκκλησάκι εκεί κοντά!

θα μας έρθε ιτο απόγευμα. τότε θα δώσω στην πεθερούλα κ παπλωματοθήκη, πουκάμισα κ τα σεντόνια να τα σιδερώσει η κοπέλα που της σιδερώνει!!!!!!!δεν παλεύεται αλλιώς!

μάκια σε όλες!

Φέφι είσαι σκέτη απόλαυση! Όταν έχεις κέφια, σχεδόν πάντα δηλαδή, χαίρομαι να διαβάζω αυτά που γράφεις!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τον πήγα στο πάρτυ. Ο μικρός είναι καλά. Εγώ πάλι χάλια - συναχωμένη άγρια και με τρομερή καταβολή δυνάμεων. Πάω να ξαπλώσω ΠΑΛΙ.

Καλό μεσημέρι.

περαστικά καλή μου!

Χαιρετε!!!!!!!

Τι κανετε;

Εμεις περασαμε πολυ ομορφα εχθες.

Μας πηρε σχεδων 12 μεχρι να φυγουν ολοι....

και ηρθαν και πολλοι που δεν τους περημεναμε.....

Γεμισε το σπιτι κοσμο και το παιδικο παιδακια.....

Ο μικρος το καταχαρηκε!!!!!!!!!

Το πρωι πηγαμε εκκλησια,κοινωνησαν ολοι πλιν εμου...:rolleyes:

που ενω αδιαθετησα.....3η μερα σημερα αλλα απο αιμα,σταγωνες!!!!!!!!!

Μα πως γινεται αυτο οεο;

Μετα βγηκαμε ολοι μαζι για καφε μιας και ειχαμε υπεροχη μερα!!!!!!!

Σημερα φαγαμε καλαμαρακια με σπανακι εμεις και ο θησαυρος κοτοπουλο με πλυγουρι.....αλλα δεν ενθουσιαστηκε..:(...Θα του δωσω σπανακι για απογευματινο,για να δω....θα φαει;

Σας ευχαριστω και παλι για τις γεματες αγαπη ευχες σας ...:P:p

Σας φιλω.;)

έφαγε σπανάκι;

το πόσο χαίρομαι όταν χαίρεσαι, ιδίως όταν χαίρεται ο θησαυρός!!!

σ' έχω στην καρδιά μου!

Γεια σας κορίτσια μου.

Συγνώμη γι' αυτό που θα ξεστομίσω, αλλά σήμερα έφτιαξα κοκκινιστές γαρίδες με ρύζι πιλάφι. Στη μικρή, παρόλο που είναι Κυριακή της Ορθοδοξίας, έκανα κοτόπουλο με πατάτες γιατί δεν τα τρώει θαλασσινά. Έψησα στο φούρνο και μανιτάρια, όπως η Σμαρτάκι.

θεά!

Ο Θεός δε διώχνει, απόδειξη είναι όσες γυναίκες πηγαίνουν σε ναούς έχοντας περίοδο. Εμείς από μόνες μας πρέπει να κάνουμε το σωστό.

Φέφη εκείνες τις μέρες να μην κοινωνάς, υπάρχουν τόσες άλλες που μπορείς να πηγαίνεις.

δίκιο έχεις, αλλά τις λίγες φορές που το έκανα το είχα πολύ ανάγκη!

Φέφι είσαι σκέτη απόλαυση! Όταν έχεις κέφια, σχεδόν πάντα δηλαδή, χαίρομαι να διαβάζω αυτά που γράφεις!!!

κ εγώ να μοιράζομαι μαζί σας την παλαβωμάρα μου!;)

τελικά έπλυνα ρουχαλάκια στο χέρι, έβαλα κ άλλο πλυντήριο το οποίο στεγνώνει! ας είναι καλά το κοριτσάκι μου με τις αφιερώσεις της!

σφουγγάρισα, πήρα σκόνες, τακτοποίησα τα ρούχα που μας έδωσε η αδερφή μου για την κόρη μου από την ανεψιά μου για την άνοιξη καλοκαίρι! της ετοίμασα μια βαλίτσα για τη μικρή της για την ίδια σεζόν!

καθάρισα κ την 2η τουαλέτα, έκανα κρέμα για το παιδί, το οποίο περιμένω από στιγμή σε στιγμή να μου το φέρουν τα πεθερικά! θα τους δώσω κ τα ντελίβερυ (ασιδερωτα κ τάπερ). για αύριο έχουμε ο φέφος γαρίδες σαγανάκι κ εγώ κοψίδια. αύριο απόγευμα είπα να κάνω λαλάντζα! αν θυμηθώ θα σας τα φωτογραφήσω!

φιλούρες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έμενα έγκυος αυτό το μήνα και να μην χρειαζόταν, αλλά τι να κάνουμε;

Σου το εύχομαι ολόψυχα.

κ εγώ να μοιράζομαι μαζί σας την παλαβωμάρα μου!;)

Όχι, όχι εδώ διαφωνώ κάθετα, οριζόντια, διαγώνια και κυκλικά. Δεν μπορείς να υποβιβάζεις το έξυπνο χιούμορ που διαθέτεις και μας χαρίζεις σε παλαβομάρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εβίρι μόλις μπήκα στην σελίδα κι ήταν πρωτο το δικό σου ποστ

Κι ήταν κάτω χαμηλά,το είδε ο γιος μου,έβαλε το δαχτυλάκι του πάνω στο άβαταρ και μου έκανε...μιάου!!!

Χαχαχαχα

Επαθα!

Μόνο την αγελάδα εκανε μεχρι τωρα...

Τον παρακαλάω για τα άλλα ζωάκια

Link to comment
Share on other sites

Κι ήταν κάνω χαμηλά,το είδε ο γιος μου,έβαλε το δαχτυλάκι του πάνω στο άβαταρ και μου έκανε...μιάου!!!

χαχαχαχαχα Άλλο ένα χαρακτήρα απέκτησε το μαγειροκαφέ μας, τον εκπαιδευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο υιό Περιστεράκι! Φαντάζομαι υπερηφάνεια μάνας :)

Ο δικός μου μας έπρηξε σήμερα. Δεν κοιμήθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ το μεσημέρι, δεν κοιμηθήκαμε ούτε κι εμείς, και πριν λίγο που τον τάιζα φακές, έφαγε τις μισές και μετά μου έκανε κόλπα. Το μόνο που θέλει είναι να σκαρφαλώνει σαν πίθηκος! Αμάν πια.

(ΟΚ το ξέρω ότι είναι καλό που θέλει να σκαρφαλώνει, αλλά είναι πολύ κουραστική αυτή η περίοδος. Άντε να περπατήσει να δούμε τι θα κάνουμε...) :rolleyes:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν αυτό το άρθρο που το έχει γράψει ο Κώστας Κουτσομητέλης, γιατρός παθολόγος, για τα γενόσημα φάρμακα. Το παραθέτω γιατί είναι ενδιαφέρον (μιας που είχαμε τη συζήτηση πρόσφατα).

ΓΕΝΟΣΗΜΑ- Η ΛΕΗΛΑΣΙΑ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ

Και ξαφνικά όλος ο κόσμος έμαθε τη λέξη γενόσημο.

Για μια βδομάδα όλοι ασχολούμαστε με το γενόσημο, γίνονται απανωτές εκπομπές εικόνας και ήχου αλλά θεωρώ ότι ο μέσος άνθρωπος παραμένει απληροφόρητος. Η αιτία δεν βρίσκεται στη δυσκολία του θέματος αλλά στη σκόπιμη ασάφεια των άμεσα εμπλεκομένων. Δεν κατατίθενται επιχειρήματα αλλά φράσεις, λέξεις συναισθηματικά φορτισμένες όπως λαός, δημόσια υγεία, κίνδυνος και ολίγον τρίτος κόσμος και Εβραίοι ….

Η αλήθεια είναι απλούστερη. Η πραγματική μάχη γίνεται για να διατηρήσουν οι ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες τα υπέρογκα ποσοστά κέρδους τους εις βάρους των (ήδη ελλειμματικών) ασφαλιστικών ταμείων, δηλαδή του καθενός από μας τους ασφαλισμένους.

Τα γενόσημα φάρμακα χρησιμοποιούνται σε όλες τις προηγμένες χώρες (Γερμανία ΗΠΑ κλπ), είναι ασφαλή, αποτελεσματικά και ταυτόχρονα εξοικονομούν από 40 – 90% της φαρμακευτικής δαπάνης. Στην Ελλάδα μέχρι τώρα υπήρχε το εξής παράδοξο. Το γενόσημο φάρμακο πουλιέται το πολύ 20% φθηνότερα και συχνά στην ίδια τιμή με το πρωτότυπο. Η επίσημη δικαιολογία είναι ή προστασία της εγχώριας βιομηχανίας. Το ερώτημα είναι εις βάρος ποιού?

Κάντε έναν υπολογισμό. Η ετήσια φαρμακευτική δαπάνη στην Ελλάδα είναι 8,5 δις. Εάν μειώσουμε την τιμή των γενοσήμων κατά 40% εξοικονομούμε περίπου 3,5 δις. Τόσο είναι το επιπλέον ποσό που πληρώνουν τα ταμεία στην εγχώρια φαρμακοβιομηχανία σε αντάλλαγμα 8.500 θέσεων εργασίας. Αν υπολογίσουμε 2.500 Ε μισθολογικό κόστος ανά εργαζόμενο το σύνολο των εργαζομένων κοστίζει 300 εκ Ευρώ. Άρα για 300 εκ που δίνουν για μισθούς οι κύριοι βιομήχανοι απαιτούν από το Κράτος τουλάχιστον 2,5 δις επιδότηση.

Οι ίδιοι βεβαίως εξάγουν φάρμακα σε προηγμένες χώρες με ποσοστό κέρδους από 40 – 90% λιγότερο απ΄ την Ελλάδα. Εκεί τους συμφέρει. Στην Ελλάδα εκβιάζουν με κλείσιμο των εργοστασίων τους. Η επίκληση σαθρών και ολίγον ρατσιστικών επιχειρημάτων ότι θα μας κατακλύσουν γενόσημα από χώρες του τρίτου κόσμου δεν στέκουν πρώτον διότι και οι ίδιοι πιθανόν την πρώτη ύλη να την παίρνουν από τις χώρες του τρίτου κόσμου και δεύτερον φανταστείτε Γερμανοί φαρμακοβιομήχανοι να επικαλεστούν το ίδιο επιχείρημα.

Η πραγματική διάσταση νομίζω ότι είναι 1) άμεση μείωση των ελλειμμάτων των ασφαλιστικών ταμείων , 2) κρατική βοήθεια για των εκσυγχρονισμό των ελληνικών φαρμακοβιομηχανιών για να γίνουν ανταγωνιστικότερες και 3) αποδοχή εκ μέρους της ελληνικής επιχειρηματικής τάξης ευρωπαϊκών και όχι τριτοκοσμικών ποσοστών κέρδους.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο στο υιό Περιστεράκι! Φαντάζομαι υπερηφάνεια μάνας :)

Ο δικός μου μας έπρηξε σήμερα. Δεν κοιμήθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ το μεσημέρι, δεν κοιμηθήκαμε ούτε κι εμείς, και πριν λίγο που τον τάιζα φακές, έφαγε τις μισές και μετά μου έκανε κόλπα. Το μόνο που θέλει είναι να σκαρφαλώνει σαν πίθηκος! Αμάν πια.

(ΟΚ το ξέρω ότι είναι καλό που θέλει να σκαρφαλώνει, αλλά είναι πολύ κουραστική αυτή η περίοδος. Άντε να περπατήσει να δούμε τι θα κάνουμε...) :rolleyes:

Φακες Κυριακατικα? Καλα εκανε το παιδι και σου κανε μουτσουτσουνια...;) Και γω το ιδιο θα εκανα...:P Μονο που δε σκαρφαλωνω σαν πιθηκος..

Κοπελια , οι γοβες απο Ντεμπεναμς 18,5 λιρες με 70% εκπτωση :P Και ενα ζευγαρι πετρολ πεδιλα 15 λιρεεες! Θα βγαλω φωτος να σ δειξω!

Ειδαμε τον γιατρό. Καλός μας φάνηκε ξανά βρε κορίτσια. Εδειξε πολύ ενδιαφέρον.....θα ξεκινήσουμε μετά το Πάσχα. Μακάρι να έμενα έγκυος αυτό το μήνα και να μην χρειαζόταν, αλλά τι να κάνουμε; Με όποιον τρόπο έρθει το μωρό μας, εμείς ευχαριστημένοι θα είμαστε,. Αν είναι να ταλαιπωρηθούμε λίγο παραπάνω, ας ταλαιπωρηθούμε. Αρκει να το αποκτήσουμε επιτέλους!

Καλη επιτυχια κουκλα μου!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα Άλλο ένα χαρακτήρα απέκτησε το μαγειροκαφέ μας, τον εκπαιδευτικό.

Το χειρότερο είναι που έχει μάθει να κλείνει τον υπολογιστή,που πατά τα κουμπιά ρυθμίσεων κάτω από την οθόνη και άλλα πολλά...

Δεν με αφήνει σε χλωρό κλαρί!

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι που έχει μάθει να κλείνει τον υπολογιστή,που πατά τα κουμπιά ρυθμίσεων κάτω από την οθόνη και άλλα πολλά...

Δεν με αφήνει σε χλωρό κλαρί!

Και ο δικός μου πατάει τα κουμπιά του υπολογιστή και μια μέρα έσβησε την οθόνη κατά λάθος βάζοντας τον υπολογιστή σε standby. Εκεί να δεις τη φάτσα του όταν είδε να χάνονται τα ανθρωπάκια :tongue:

Πόσο είναι ο δικός σου Περιστεράκι;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

(ΟΚ το ξέρω ότι είναι καλό που θέλει να σκαρφαλώνει, αλλά είναι πολύ κουραστική αυτή η περίοδος. Άντε να περπατήσει να δούμε τι θα κάνουμε...) :rolleyes:

Μπίγκι δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά, μόλις περπατήσει τότε θα είναι τα δύσκολα που θα τον κυνηγάς μία εδώ και μία εκεί. Όμως, απόλαυσέ τον τώρα που είναι ακόμη μωράκι και μπορείς να το ρουφάς στα φιλιά, γιατί σε καμμιά δεκαριά χρόνια δε θα σε αφήνει.

Φακες Κυριακατικα? Καλα εκανε το παιδι και σου κανε μουτσουτσουνια...;) Και γω το ιδιο θα εκανα...:P Μονο που δε σκαρφαλωνω σαν πιθηκος..

χαχαχαχαχαχαχα

Κοπελια , οι γοβες απο Ντεμπεναμς 18,5 λιρες με 70% εκπτωση :P Και ενα ζευγαρι πετρολ πεδιλα 15 λιρεεες! Θα βγαλω φωτος να σ δειξω!

Δε θυμάμαι την ισοτιμία, τι είναι οι 18 λίρες Αγγλίας ακριβά ή φθηνά; Το Ντεμπενχαμς το λάτρευε μια φίλη στη Τζέντα. Εγώ το έβρισκα λίγο ακριβό, αλλά έκανε και τακτικές προσφορές. Είχα πάρει ένα άσπρο πουκάμισο από 'κει θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Φακες Κυριακατικα? Καλα εκανε το παιδι και σου κανε μουτσουτσουνια...;) Και γω το ιδιο θα εκανα...:P Μονο που δε σκαρφαλωνω σαν πιθηκος..

Κοπελια , οι γοβες απο Ντεμπεναμς 18,5 λιρες με 70% εκπτωση :P Και ενα ζευγαρι πετρολ πεδιλα 15 λιρεεες! Θα βγαλω φωτος να σ δειξω!

Γιατί καλέ, την Κυριακή δεν τρώνε φακές; Και στην τελική πού το ξέρει ο μπέμπης ότι είναι Κυριακή ο-ε-ο;

Όπως και να 'χει τελικά έφαγε το μισό μπωλάκι και μετά αποκοιμήθηκε πάνω στο καρεκλάκι! Επιτέλους λίγη ησυχία :lol:

Μια χαρά τις βρίσκω τις τιμές μικρή μου! Για βάλε και τις φώτος να θαυμάσουμε!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...