Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Θα σου παραθέσω αποσπάσματα από το παρακάτω λινκ για να μην εξηγώ από το κεφάλι μου διάφορα που ίσως να μοιάζουν ότι τα έχω επινοήσει εγώ.

Όπως μας διδάσκουν οι Άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας μας, «η έμμηνος ρύση, με τη σημερινή της μορφή, είναι μία μεταπτωτική κατάσταση που συνέβη στη γυναίκα, ως αποτέλεσμα και συνέπεια της Πτώσης των πρωτοπλάστων (στην αμαρτία) μέσα στον Παράδεισο».

Απο οτι θυμαμαι, η μεταπτωτικη κατασταση που περιεγραφαν ηταν οι πονοι της γεννας, ως τιμωρια για το Προπατορικο Αμαρτημα.

Έτσι λοιπόν, η έμμηνος ρύση με τη σημερινή της μορφή δεν είναι κάτι το Θεάρεστο, αφού εάν τελικά το ανθρώπινο γένος παρέμενε μέσα στον Παράδεισο και φυσικά κοντά στον Θεό, σε καμία περίπτωση δεν θα υπήρχε ροή ακάθαρτου αίματος (γιατι ακαθαρτο? αλλωστε οι γιατροι λενε οτι το 80% ειναι υγρα και οχι αιμα...)

από τη γυναίκα, εφόσον δεν θα είχε υποπέσει σε αμαρτία και επομένως δεν θα είχε καμία μεταπτωτική συνέπεια. Ας μην ξεχνάμε ότι στον Παράδεισο οι πρωτόπλαστοι ζούσαν όπως οι Άγγελοι, έξω και πέρα από κάθε μορφής πνευματική ή σωματική αμαρτία.

Η έμμηνος ρύση όμως με τη σημερινή της μορφή είναι κάτι το φυσιολογικό για την μεταπτωτική γυναίκα, το οποίο αν και πάντα θα παραμένει ένα από τα αποτελέσματα και μία ανάμνηση του προπατορικού αμαρτήματος, εντούτοις εξυπηρετεί την Εντολή Του Θεού «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε», την Οποία έδωσε στους πρωτοπλάστους ενώ αυτοί βρίσκονταν ακόμα μέσα στον Παράδεισο.

Τέλος, η έμμηνος ρύση με τη σημερινή της μορφή δεν είναι σίγουρα κάτι το καθαρό, αλλά κάτι το ακάθαρτο. Σε αυτό που γράφω συμφωνούν Εκκλησία και Επιστήμη, οι οποίες μάλιστα αμφότερες απαγορεύουν την ερωτική επαφή κατά τη διάρκεια της εμμήνου ρύσης, αφού ο κίνδυνος για τη μετάδοση μικροβίων και νοσημάτων είναι κάτι παραπάνω από ορατός («ακόμα και στο παιδί που μπορεί να συλληφθεί, υπάρχει κίνδυνος ασθένειας», μας επισημαίνουν αιώνες τώρα οι Άγιοι της Εκκλησίας μας).

Η επιστημη δεν απαγορευει την ερωτικη επαφη, απλα συνιστα αποχη λογω ευκολιας μεταδοσης μικροβιων, αν και εγω ειχα ρωτησει το γιατρο μου εδω και μου ειπε οτι αν τηρουνται οι βασικοι κανονες υγιεινης δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Η Εκκλησια το απαγορευει, προσωπικα βεβαια δεν ξερω κανενα που να το θεωρει αμαρτια..)

Στην μετά Χριστόν εποχή, ο Άγιος Διονύσιος ο Αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρείας ο Ομολογητής, στον 2ο Ιερό Κανόνα του ορίζει ακριβώς τα εξής: «Δεν επιτρέπεται μία γυναίκα να εισέρχεται στην Εκκλησία και ούτε να αγγίζει τίποτα από τα Άγια, κατά τη διάρκεια της εμμήνου ρύσης της. Η αιμορροούσα μπορεί να πηγαίνει ως τον Πρόναο της Εκκλησίας και να προσεύχεται, όπως η γυναίκα που είχε ρεύση αίματος, τόλμησε να αγγίξει μόνο το κάτω μέρος του ρούχου του Χριστού για να γιατρευτεί».

Το ίδιο ακριβώς διδάσκει και στον 17ο Ιερό Κανόνα του ο Άγιος Ιωάννης ο Νηστευτής, όπως επίσης και ο Άγιος Τιμόθεος ο Αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρείας.

Ένας από τους μεγαλύτερους Ιεροκήρυκες της Ορθοδοξίας μας στον 20ο αιώνα, ο αείμνηστος Δημήτριος Παναγόπουλος, αναφερόμενος σε μία από τις ομιλίες του στους Ιερούς Κανόνες της Εκκλησίας μας σχετικά με το θέμα αυτό, είπε τα εξής: «Τις ημέρες αυτές η γυναίκα είναι ακάθαρτη, είτε θέλει να το καταλάβει είτε όχι. Ούτε και οι Καλόγριες δεν κάνει τότε να μπαίνουν μέσα στην Εκκλησία, όλες έξω πρέπει να είναι. Ο Άγιος Νεκτάριος, όταν Μοναχές ή απλές κυρίες πήγαιναν να του φιλήσουν το χέρι ενώ ήταν αδιάθετες, έκανε πίσω το χέρι του για να τους δείξει ότι πρέπει να προσέχουν αυτές τις ημέρες».

Μετά από όλα αυτά θέλω να επισημάνω ακόμη ότι κατά τις ημέρες εκείνες, η γυναίκα φυσικά ούτε παντρεύεται, ούτε Μεταλαμβάνει, αλλά ούτε και συμμετέχει σε κάποιο Ιερό Μυστήριο ή Ιερή Ακολουθία της Εκκλησίας μας.

Πηγή: http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/emmenos-ryse-kai-synepeies-tes-ptoses

Η Παλαια Διαθηκη επισης λεει οτι ειναι αμαρτια να τρωμε το αιμα στο κρεας και οτι τα ζωα πρεπει να στραγγιζονται εντελως απο την παραμικρη υποψια αιματος, πραγμα το οποιο φυσικα πλεον δεν ακολουθουμε. Στο γαμο μου παρολο που δεν ημουν αδιαθετη, ο παπας δε ρωτησε καθολου, υποθετω θα ρωτουσε και θα σου ελεγε οτι δεν κανει ειδικοτερα για το γαμο που αποτελει το μεγαλυτερο μυστηριο. Ακομα και στο σχολειο που πηγαιναμε και στη λειτουργια πριν, δεν ειχε αναφερθει ποτε τιποτα, παρολο που ηταν φυσιολογικο οτι καποια στιγμη καποια θα ειχε περιοδο σιγουρα. Αυτη την αποψη βασικα την υιοθετησα μιλωντας με το Θεολογο μου στο Λυκειο ο οποιος μας ελεγε οτι οι γυναικες δεν πρεπει να νιωθουν μειονεκτικα σα να τιμωρουνται, και οτι αυτα ειναι παλιες αντιληψεις και δοξασιες. Δεν ακυρωνω οσα λες Εβιρι, απλα δεν δεχομαι με τιποτα οτι οι γυναικες ειμαστε ακαθαρτες..καμμια μερα του μηνα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Στο γαμο μου παρολο που δεν ημουν αδιαθετη, ο παπας δε ρωτησε καθολου, υποθετω θα ρωτουσε και θα σου ελεγε οτι δεν κανει ειδικοτερα για το γαμο που αποτελει το μεγαλυτερο μυστηριο.

Κάθε ιερέας το θεωρεί αυτονόητο και δεν είναι δυνατόν να ρωτάει τους πιστούς για το κάθε τι αν το γνωρίζουν ή όχι.

Αυτη την αποψη βασικα την υιοθετησα μιλωντας με το Θεολογο μου στο Λυκειο ο οποιος μας ελεγε οτι οι γυναικες δεν πρεπει να νιωθουν μειονεκτικα σα να τιμωρουνται, και οτι αυτα ειναι παλιες αντιληψεις και δοξασιες.

Και πάλι δε θα δώσω προσωπική απάντηση αλλά παράθεση λεγομένων από το προηγούμενο λινκ:

Πριν προχωρήσω όμως παρακάτω, θεωρώ απαραίτητο να σας προειδοποιήσω ότι από μία μερίδα Ιερέων, υπάρχει πιθανότητα να ακούσετε ορισμένες «συμβιβαστικές» όσο και προσωπικές τους θεωρίες, του τύπου «εάν θέλεις να έρθεις τις ημέρες εκείνες στην Εκκλησία να έρθεις, απλά να μην προσκυνήσεις τις Εικόνες», ή «απλά να μην ανάψεις κεριά», ή κάτι ακόμα πιο συνηθισμένο στο οποίο συμφωνούν απόλυτα όλοι οι Ιερείς: «Να έρθεις αλλά να μην Μεταλάβεις».

Θέλω να πιστεύω ότι μόνο εξαιτίας της άγνοιάς τους, τολμούν ορισμένοι Ιερείς να καταπατούν τους Ιερούς Κανόνες του Αγίου Πνεύματος και να προτείνουν στους πιστούς, τρόπους για να αμαρτήσουν. Ο Απόστολος Παύλος όμως, μέσα από την Αγία Γραφή μας διδάσκει ξεκάθαρα: «Αλλά και εάν εμείς ή Άγγελος εξ ουρανού σας κηρύττει άλλο Ευαγγέλιο παρά Εκείνο, το Οποίο εμείς σας κηρύξαμε (εμείς οι Άγιοι δηλαδή), ας είναι ανάθεμα (ας είναι αφορισμένος από το Σώμα της Εκκλησίας, αποκομμένος)» (Προς Γαλάτας Επιστολή Παύλου, Κεφάλαιο 1, Εδάφιο 8 ).

Αυτό σημαίνει πως οποιοσδήποτε επιχειρήσει να αναιρέσει ή να διαστρεβλώσει τα Λόγια της Αγίας Γραφής ή των Ιερών Κανόνων και Διδαχών των Αγίων της Εκκλησίας μας, τα Λόγια δηλαδή που μας Παρέδωσε το Ίδιο το Άγιο Πνεύμα δια μέσου των Αγίων για τη Σωτηρία μας, ακόμη και εάν είναι Ιερέας, ακόμη και εάν είναι Άγγελος από τον ουρανό (αφού όπως μας διδάσκουν οι Άγιοι, ο διάβολος πολλές φορές μετασχηματίζεται σε Άγγελο Φωτός), πρέπει να συναντήσει την απόρριψή μας (και φυσικά τη διαμαρτυρία μας). Διότι ο Μόνος που κατέχει ολόκληρη την Αλήθεια και το Αλάθητο, είναι ο Θεός.

Πηγή: http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/emmenos-ryse-kai-synepeies-tes-ptoses

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δε θα δώσω προσωπική απάντηση αλλά παράθεση λεγομένων από το προηγούμενο λινκ:

Πριν προχωρήσω όμως παρακάτω, θεωρώ απαραίτητο να σας προειδοποιήσω ότι από μία μερίδα Ιερέων, υπάρχει πιθανότητα να ακούσετε ορισμένες «συμβιβαστικές» όσο και προσωπικές τους θεωρίες, του τύπου «εάν θέλεις να έρθεις τις ημέρες εκείνες στην Εκκλησία να έρθεις, απλά να μην προσκυνήσεις τις Εικόνες», ή «απλά να μην ανάψεις κεριά», ή κάτι ακόμα πιο συνηθισμένο στο οποίο συμφωνούν απόλυτα όλοι οι Ιερείς: «Να έρθεις αλλά να μην Μεταλάβεις».

Θέλω να πιστεύω ότι μόνο εξαιτίας της άγνοιάς τους, τολμούν ορισμένοι Ιερείς να καταπατούν τους Ιερούς Κανόνες του Αγίου Πνεύματος και να προτείνουν στους πιστούς, τρόπους για να αμαρτήσουν. Ο Απόστολος Παύλος όμως, μέσα από την Αγία Γραφή μας διδάσκει ξεκάθαρα: «Αλλά και εάν εμείς ή Άγγελος εξ ουρανού σας κηρύττει άλλο Ευαγγέλιο παρά Εκείνο, το Οποίο εμείς σας κηρύξαμε (εμείς οι Άγιοι δηλαδή), ας είναι ανάθεμα (ας είναι αφορισμένος από το Σώμα της Εκκλησίας, αποκομμένος)» (Προς Γαλάτας Επιστολή Παύλου, Κεφάλαιο 1, Εδάφιο 8 ).

Αυτό σημαίνει πως οποιοσδήποτε επιχειρήσει να αναιρέσει ή να διαστρεβλώσει τα Λόγια της Αγίας Γραφής ή των Ιερών Κανόνων και Διδαχών των Αγίων της Εκκλησίας μας, τα Λόγια δηλαδή που μας Παρέδωσε το Ίδιο το Άγιο Πνεύμα δια μέσου των Αγίων για τη Σωτηρία μας, ακόμη και εάν είναι Ιερέας, ακόμη και εάν είναι Άγγελος από τον ουρανό (αφού όπως μας διδάσκουν οι Άγιοι, ο διάβολος πολλές φορές μετασχηματίζεται σε Άγγελο Φωτός), πρέπει να συναντήσει την απόρριψή μας (και φυσικά τη διαμαρτυρία μας). Διότι ο Μόνος που κατέχει ολόκληρη την Αλήθεια και το Αλάθητο, είναι ο Θεός.

Πηγή: http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/emmenos-ryse-kai-synepeies-tes-ptoses

Εγω παλι θεωρω οτι ενα τοσο σημαντικο ζητημα θα το ανεφερε ο Χριστος στη διδασκαλια του. Ειδικοτερα εφοσον μιλησε για την καθαροτητα ψυχης και σωματος...

Παρολα αυτα ο Χριστος οχι μονο δεν ξεχωρισε ποτε τις γυναικες και δεν απαγορευσε ποτε σε μαθητριες του να μην τον πλησιαζουν κλπ οταν εχουν περιοδο. Αντιθετα, επελεξε να εμφανιστει πρωτα σε γυναικες μετα το Θανατο και την Ανασταση ,δειχνοντας ποσο σημαντικες τις θεωρουσε.

Το Προπατορικο αμαρτημα δεν το κουβαλαμε μετα τη βαπτιση απο οτι ξερω, συνεπως για ποιο λογο να υπαρχουν οι συνεπειες μιας αμαρτιας ακομα?

Εγω δεν μπορω να δεχτω οτι ο Θεος θα εδιωχνε απο το σπιτι του (Εκκλησια), οποιοδηποτε, και για οποιοδηποτε λογο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόλις γυρίσαμε. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα σοβαρό. Κρατηθείτε.....Ουρολοίμωξη ήταν! Πόσο φοβηθήκαμε πάντως.....Εμάνα το μυαλό μου πήγε στο χειρότερο....Δεν μου διευκρίνισε η μαμά ότι μόνο στα ούρα της βλέπει αίμα.....Θεώρησε κι αυτή πως έρχεται από την μήτρα και της φάνηκε σαν περίοδος. Πολλά νερά λοιπόν να πίνει και αντιβίωσω φυσικά.

Αυριο θα δω ξανά τον γιατρό. Για να δούμε αυτή την φορά, θα με εντυπωσιάσει; Ελπίζω να είναι καλό, ρε κορίτσια, και να μας κάνει το κλικ! Είπαμε με τον άντρα μου πως αν μας αρέσει, θα πάμε σε αυτόν και δεν θα μπερδευτούμε βλέποντας κι άλλο γιατρο. Αν κάτι μας ξενίσει πάνω του, θα δούμε και τον άλλο γιατρό και αποφασίζουμε.....Σας φιλώ.

Χρόνια πολλά Δωράκι!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόλις γυρίσαμε. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα σοβαρό. Κρατηθείτε.....Ουρολοίμωξη ήταν! Πόσο φοβηθήκαμε πάντως.....Εμάνα το μυαλό μου πήγε στο χειρότερο....Δεν μου διευκρίνισε η μαμά ότι μόνο στα ούρα της βλέπει αίμα.....Θεώρησε κι αυτή πως έρχεται από την μήτρα και της φάνηκε σαν περίοδος. Πολλά νερά λοιπόν να πίνει και αντιβίωσω φυσικά.

Αυριο θα δω ξανά τον γιατρό. Για να δούμε αυτή την φορά, θα με εντυπωσιάσει; Ελπίζω να είναι καλό, ρε κορίτσια, και να μας κάνει το κλικ! Είπαμε με τον άντρα μου πως αν μας αρέσει, θα πάμε σε αυτόν και δεν θα μπερδευτούμε βλέποντας κι άλλο γιατρο. Αν κάτι μας ξενίσει πάνω του, θα δούμε και τον άλλο γιατρό και αποφασίζουμε.....Σας φιλώ.

Χρόνια πολλά Δωράκι!

Μπραβο Μαρτζι, ειδες..δεν ηταν τιποτα το ανησυχητικο τελικα! Καλυτερα παντως που πηγατε νοσοκομειο, και ας ταλαιπωρηθηκατε ...τουλαχιστον θα κοιμηθειτε ησυχοι τωρα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολες τι ομορφος ηλιος και σημερα μακαρι να κρατησει.Χθες δεν μπηκα καθολου ασχοληθηκα ολη μερα με το σπιτι ευχαριστηθηκα τις δουλειες.Δωρακι χρονια σου πολλα πως περασατε χθες? Margi περαστικα στην μαμα σου.Kagly περαστικα οσο για την πεθερα απο το ενα να μπαινει και απο το αλλο να βγαινει.Αννια μια χαρα το σπορακι σου καλη συνεχεια να εχεις και να προσεχεις.Φουμπι με το καλο να γεννησει η αδελφουλα σου.Αφροδιτη πως ειναι το ματι σου?Για σημερα εχω μανιταρια ψητα με σαλατα.Καλη Κυριακη σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδιαααααααααααα!!!!!!χρονια πολλα,σημερα ειναι της ορθοδοξιας!!!ποσο μου αρεσει αυτη η μερα στην εκκλησια,αλλα φετος δεν πηγαμε...του χρονου αγκαλια με το στρουμφακι χιχιχιχι!!!!

Καγκλι περαστικα,κ οσο για τα σχολια της πεθερας εφαρμοσε το γνωστο ''τι ειπατε,δεν ακουσα,δεν ξερω'' χαχαχαχαχαχα!!!!

Φουμπι με το καλο να γεννησ η αδερφουλα,με ενα πονο ή κ με κανεναν(ακομα καλυτερα χιχιχι) κ τσουπ να ρθει το μπεμπακι!!!

Ζωπ περαστικα στον γιοκα σου!αμαν βρε παιδια ποτε θα ηρεμησουμε απο τις ιωσεις!!!φετος ειδικα τα παιδακια τα ειδαν ολα!!!!

Μαρτζι ευτυχως τελος καλο ολα καλα!!!!!!!

λοιπον σημερα θα φαμε πιτσα απο τα χερακια του αντρουλη,κ οπως μπορειτε να καταλαβετε ηδη πειναω χιχιχιχιχιχι!!!!

φιλακια πολλα σε ολες!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγάπες!

Υπέροχη ημέρα και η σημερινή!!Χθες κάναμε μια μεγάλη βόλτα με το καρότσι και το ευχαριστηθήκαμε πολύ.Σήμερα δεν θα προλάβω να βγω.Κάνω δουλίτσες.

Εφτιαξα στιφάδο και φασολάδα για αύριο και έστειλα ταπεράκι στον πεθερούλη.

Μάρτζι τέλος καλό όλα καλά!!Ευτυχώς δεν ήταν κάτι πολύ σοβαρό.

Φούμπι μου με το καλό να γεννήσει η αδερφούλα σου.

Αφροδιτάκι μου,πώς είναι σήμερα το ματάκι;

Δωράκι πώς τα περάσατε χθες;

Αννούλα μου,χρυσοχέρης ο αντρούλης σου

Κάγκλι η πεθερά δεν...παίζεται!Ευτυχώς που οι έφοιδοι που κάνει είναι μόνο τηλεφωνικές

Ζωπ πώς είναι ο μικρός σου;

Κάντυ ο Νικόλας τι κάνει;

Φιλάκια πολλά σε όλες τις φιλενάδες

Να εχετε μια όμορφη Κυριακή!!!

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου γενικώς έχει πολύ γέλιο. Αν της κάνει κάτι η μικρή που θα την εκνευρίσει πολύ, συνηθίζει να λέει : "Αχ, να την έπιανα από το μαλλί και να της έδινα κανά δυο! Θα γινόταν άνθρωπος......Εχει χάρη που είναι αντιπαιδαγωγικό κι είμαι κι εγώ κατά του ξυλοδαρμού!"......και συμπληρώνει μουρμουρίζοντας "μας έφαγαν αυτές οι θεωρίες γμτ μου. Εφαγα εγώ ξύλο από τη μάνα μου κι έγινα σωστός άνθρωπος.....!!!"

...

:lol:

περαστικά στη μανούλα!

Ναι, και εγω ζηταω παντα αποδειξη...Κι ας στραβομουτσουνιαζουν μερικοι!

Φεφη, πιστευω οταν γινω μανα θα δειρω πολλα ξενα παιδακια ;)

Οσο για τη δουλεια..αυτο το παραμυθακι δεν εχουμε να πληρωσουμε τους εργαζομενους προτιματε να κλεισουμε? Ναι καλε, προτιμαμε, τουλαχιστον θα παιρνουμε το επιδομα. Παρα να δουλευεις απληρωτος...Ασε που τωρα βρηκαν δικαιολογια την κριση..παλιοτερα πως το δικαιολογουσαν?

κ παλιά που δεν ήξεραν πού τα είχαν κ τότε τις ίδιες φίφες (όπου φ=π) μας έλεγαν!

Συμφωνω απολυτα. γιατι να μην επωφεληθουν οι εγχωριες φαρμακοβιομηχανιες?

γιατί οι " φίλοι" μας οι ευρωπαίοι, οι αμερικάνοι, έχουν αντίθετη γνώμη!

Κι εγώ αυτό που έκανες κάνω.Του τονίζω πάντα πως ποτέ δεν χτυπάμε πρώτοι.Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορουν όντως να διακρίνουν την διαφορά και μπερδεύονται μ'αυτό που τους λέμε αφού μέχρι τώρα δεν επιτρεπόταν να χτυπούν για κανένα λόγο.Και ναι θα δοκιμάσουν να δουν τα όρια!Γι'αυτό κι εγώ είμαι σε εγρήγορση κι αν δω πως πάει να επιτεθεί εκείνος(δυο φορές το έχει κάνει)του δείχνω πως αυτό δεν επιτρέπεται.Είμαι σίγουρη πως έχει καταλάβει πλέον το σωστό.

Δεν μπορούσα να ρισκάρω να πάει δημοτικό για να του πω αν σε χτυπήσουν -χτύπα με την βεβαιότητα πλέον πως θα καταλαβαίνει την διαφορά.Τότε θα είχε διαμορφωθεί ο χαρακτήρας και θα ήταν πολύ δύσκολο να αντιδράσει διαφορετικά.Όπως το κοριτσάκι της φίλης της Μάρτζι.

Φυσικά θα μ'ενδιέφερε να ακούσω τις μανούλες με μεγαλύτερα παιδιά γιατί εμείς ότι και να λέμε πάμε στα τυφλά;)

με το καλό να γεννήσει η αδερφούλα σου το νινάκι της!

Κοριτσια γυρισα αργησαμε πολυ γιατι γινοτανε χαμος στο ιατρειο,ολα καλα εχουμε ενα σπορακι πολυ πολυ ζωηρο 6,5εκατοστων...Κουνιοτανε συνεχεια και πιπιλαγε το χερακι του,ποσο ευτυχισμενη ειμαι ολα τελεια μας ειπε ο γιατρος,φυλο δεν ειδαμε αλλα εγω στο ασπρομαυρο που μου εδειχνε ποδαρακια και πατουσακια σαν να ειδα κατι να εξεχει μετα στον 3D μου φανηκε σαν κοριτσακι,γερο να βγει και δεν με πειραζει

το πόσο χάρηκα με τη χαρά σου! με το καλό άννια μου!

καλημερουδια!!Αννια συγχαρητηρια για το ζωηρο μπεμπακι,αχ τετοια να ακουμε παντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα κ κυριως στην Δωρα μας!!!κοριτσακι να εισαι γερη,δυνατη κ παντα ευτυχισμενη με τους αντρες της ζωης σου!σας αγαπαμε ομορφουλα!!!!

για σημερα θα φαμε κοκκινιστο βεβαιως βεβαιως,αφου το μελαταω απο εχθες κ ετσι σημερα θα το φτιαξει η μανουλα μου!!!!!!!!!!!!!

φιλακια ομορφουλς!!!!!!

στρουμφοπαπαγια λαχταριστη χιχιχιχι!!!

τί όμορφο νινί!!!! σκόρδα παπάγιε μου!

Μια γλυκια γλυκια καλημερα σε ολεεεεςςςς!!!!!!

καλημέρα κ σε σένα τζιραντόλα! καλώς ήρθες!

Καλημέρα ομορφιές!

Χρόνια πολλά στο Δωράκι μας που γιορτάζει!!

Σήμερα έφτιαξα σπανακόρυζο για εμάς και μοσχαρόσουπα για τον μικρό,αν και θα του δώσω να φάει και από το δικό μας φαγητό,να μαθαίνει σιγά-σιγά.

Εχουμε μια υπέροχη ηλιόλουστη και αρκετά ζεστή ημέρα και έχω κανονίσει περπάτημα με μια φίλη το μεσημεράκι.Ασφαλώς θα πάρω και τον γιόκα μου μαζί,που του αρέσει τρελά η καροτσάδα!!

Φιλάκια σε όλες

πάντα να είσαι κεφάτη! σμουτς!

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια απο χτες πετάω απο τη χαρα μου.Δωρακι χρονια σου πολλα να σε χαίρονται οι άντρες σου!!!για σήμερα κάνω κοτοπουλο λεμόνατο με πατάτες στο φούρνο..επίσης ξύπνησα πιασμενη απο το σβέρκο μέχρι την ωμοπλατη κ πονάει φρικτά.

περαστικά! να προσέχεις!

ζώπυρον εγώ δεν θα τον πήγαινα πουθενά! να αναρρώσει πλήρως γρήγορα!

Φλασιά

Βρε παιδιά δεν είπαμε χρόνια πολλά στη Ντόρα την εξερευνήτρια..... που να την είχα μπροστά μου να την πατήσω κάτω......

άη χέητ χερ! έχω δει τόση ντόρα...που ξερνάω!

πόσο γκαβούλιακας είναι για να ρωτάει "βλέπεις το τάδε;" γιατί μαρή; εσύ δεν το βλέπεις;:rolleyes:

Γεια σας ομορφιες μου.

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!!!!!!!!!!!!!

Και ναι,Γιορταζω γιορταζω,με ακουτε που το φωναζω;

Θα διασκεδαζω ως το πρωι.............;):lol::lol::lol:

Και μετα το μουσικο προγραμμα...ας ελθουμε στα δικα μας!

Σημερα φαγαμε ριζοτο με θαλλασινα και μυδια σαγανακι.

Επισης εβρασα λαχανο-μπροκολο-κουνουπιδι και εκανα μια νοστιμη σαλατουλα.

Ο θησαυρουληγς εφαγε κριθαρακι με μοσχαρι.

θεά!

Μετα τις 18:00 περιμενουμε μερικους φιλους.

Δεν θα κανουμε κατι,ετσι για ενα κρασακι...

Αλλα δεν θα φτιαξω τιποτα,λογο ατονιας,

θα παραγγειλουμε μερικες πιτσες και μια χαρα θα τσιμπολογησουμε.

Ε,κανα ξηροκαρπι,κανα πατατακι.....

εύχομαι να περάσατε όμορφα!

Εγω ειμαι μια χαρα απο την ιωση,αλλα ακομα εχω ταχυπαλμιες και ατονια στο φουλ.

Το χαπι που παιρνω με ηρεμει εκεινη την ωρα και μετα ξανα μανα τα ιδια.

Ουτε να βαλω ,μια σκουπα δεν μπορω,τι σκ@τ@ εχω παθει μου λετε;

Προς αποσυρση ειμαι!!!!!!!

Φιλακια σε ολες!!!!!!!!

Α,να σας πω τωρα που το θυμηθηκα.....

Σημερα ηταν να κοινωνισω...αλλα δυστυχως εχθες αδιαθετησα.

Το θεμα ειναι οτι παντα την πρωτη μερα εχω πολυυυυυ αιμα,ενω χθες ειχα ελαχιστο και το ιδιο και σημερα........ μην πω απο λιγο εως σχεδων καθολου!!!!!!

Λετε να ειναι απο τα χαπια;

εγώ μεταλαμβάνω κ με περίοδο! στην πυρά, στην πυρά...:tongue:

να ξεκουράζεσαι Δωράκι μου. χρόνια σου πολλά κ ευτυχισμένα! υγεία κ αγάπη!

καλησπερα, αργησα σημερα να μπω μιας και με την λιακαδα που εχει χορτασαμε βολτα, πηγαμε στην πλατεια για καφε και μετα παραλια για ουζο! ειχε τελειο καιρο, φυσικα δεν μαγειρεψα.. το βραδυ κατι προχειρο..

εισαι θεα οπως παντα, και εγω μισω την Ντορα!

τριτώσαμε!

ούζα!!!!! τί είπες τώρα!!!!

κάγκλυ μου περαστικά. για την πεθερά, κουράγια! σύνδεσε με κάϊρο!

Καλησπέρα!

Σήμερα ξεπατώθηκα !Εκανα ένα ξεγυρισμένο σιγυρισμα μια που ήταν η μαμά μου εδώ και έβλεπε το μωρό.Πονάει η μέση μου πολύ όμως και άφησα και για αύριο.Εκανα πρώτη φορά ομελέτα φούρνου.Πολύ ωραία ήταν!

Η αδερφή μου είναι καλά.Την είδε πάλι ο γιατρός χθες και κατά πως παν τα πράγματα το ανηψάκι μάλλον θα γεννηθεί την ίδια μέρα με την θεία του με 31 χρόνια διαφορά:cool:

τί καλά!

Η ομελετα φουρνου που εφτιαξες ειναι ωραιο φαγητο, εγω βαζω και πρασινη πιπερια και μου αρεσει πολυ το αρωμα μεσα στο αυγο!

στην ομελέτα κ εγώ στη δική μου βάζω πιπεριά! έχεις δίκιο! αρωματίζεται!

με γειές!

φεφη, αγγελικουλα, σμαρτακι, εβιρυ, ελενη, (ποια ξεχναω???συγχωρεστε με )που ειστε????

στα δικα μου τωρα. χθες πηγαμε εκκλησια κ το αφροδιτομωρο κοιμηθηκε στην αγκαλια μου κ φυγαμε. σημερα ορθια απο τις 7.30 το πρωι. εκανα πολλες δουλειες στο σπιτι, μεσα , εξω μπαλκονια, πλυντηρια, κλπ. το μεσημερι σουπερ μαρκετ κα το απογευμα σε μια γιορτη. γυρισαμε , εβαλα τη μικρη για υπνο κ επειδη ειναι λιγο πεσμενη η ψυχολογια μου εφτιαξα μια πιτα με κοτοπουλο και τυρια και μπεικον και μια ταρτα φρουτων. η κουζινα χαμος, μολις τελειωσα με τα πιατικα. ετοιμαζω την πιτα κ λεω στον χασμπυ-ελα να αναψεις τον φουρνο γιατι εχω λερωμενα χερια. και μου γυρναει το κουμπι στο γκριλ!!!!φυσικα η πιτα καηκε αρχικα.μολις το καταλαβα εβαλα αλουμινοχαρτο απο πανω. ψηθηκε και μεσα αλλα δεν φουσκωσε. αυτα!!!αυριο θα βαλω την συνταγη της ταρτας. παω για μπανακι κ νανι. μακιααα...

μάκια!

κ εμείς πήγαμε στους χαιρετισμούς. μόλις επέστρεψα απαρασκευή απόγευμα άλλαξα σεντόνια, πετσέτες, παπλωματοθήκη κ αφού τάισα το φεφόπαιδο την πήγα στην εκκλησία!δεν είχαν ξεκινήσει ακόμα ...οπότε κάναμε δημόσιες σχέσεις με όλες τις μεγάλες κυρίες! αλωνίσαμε κ φύγαμε νωρίς!

γυρίζοντας ετοίμασα πλυντήριο με παπλωματοθήκη, το άπλωσα κ πήρα τηλέφωνο την πεθερά να της πω μια καλησπέρα! έλειπε ο ππεθερός! βιαζόταν να μου το κλείσει, σαν να ήταν κάποιος εκεί. ο φέφος στο γραφείο. μέχρι εκείνη την ώρα όλα τέλεια!

η πεθερά ήταν κάπως! δεν έδωσα έκταση.

γυρίζει ο φέφος απο το γραφείο...με ένταση!!!!!!!!!

να τα νά τα!!!!!!

δεν του έδωσα καμιά λαβή, αλλά κ δεν του άφησα περιθώριο για τσακωμό, κ ας τρωγόταν για καβγά! τυχαίο; συντονίστηκαν φέφος κ φεφομάνα! από σύμπτωση βρε!!!

πρωί Σ μάζεψα τα ρούχα, έβαλα κ άλλο πλυντήριο, καθαρισα πίσω βεράντα, άπλωσα ρούχα, έβαλα σκούπα κ έπλυνα τη μία τουαλέτα, αφού τίναξα ριχτάρια!

ξέχασα να πω...η κόρη μου λάτρεψε το σεντόνι το πορτοκαλί κ είπε να το κατουρήσει πρωινιάτικα! αλλαγή κ πάλι!

την τάισα, την άλλαξα, πήγαμε χωριό, πήγα μόνη μου για καφε σε συγγενείς μου-απόλαυση, τα παιδιά αλώνισαν κ έκαναν φωτοσύνθεση στην αυλή! μέχρι που το φεφόπαιδο μπούκαρε στο κοτέτσι!!!!!! φάγαμε του σκασμού κοψίδια! κ γλυκά!

γυρίσαμε, ταβλιαστήκαμε στον ύπνο, το απόγευμα μάζεψα τα ρούχα από έξω, τα σιδερωσα, παίξαμε, τραγουδήσαμε, τακτοποίησα κουζίνα κ το βράδυ περάσαμε απο βιολογικό καθαρισμό!!!!

σήμερα πρωί πρωί το μικρό μου πάλι αφιέρωσε στο σεντόνι...πάλι άλλαξα σεντόνι! μάζεψα τα απλωμένα κ καθα΄ρισα μπροστινή βεράντα! μουλιάζει σε χλωρίνη το σφουγγαρόπανό μου κ σε λιγάκι πάω να κάνω γι τον φέφο γαρίδες σαγανάκι κ για μένα ομελέτα!

έχω πολλά αβγά!

αααααα, πήγαμε την κοράκλα στους παππούδες!!!!!!!! αφού ανάψαμε κεράκι στο εκκλησάκι εκεί κοντά!

θα μας έρθε ιτο απόγευμα. τότε θα δώσω στην πεθερούλα κ παπλωματοθήκη, πουκάμισα κ τα σεντόνια να τα σιδερώσει η κοπέλα που της σιδερώνει!!!!!!!δεν παλεύεται αλλιώς!

Καλημερα σε ολες τι ομορφος ηλιος και σημερα μακαρι να κρατησει.Χθες δεν μπηκα καθολου ασχοληθηκα ολη μερα με το σπιτι ευχαριστηθηκα τις δουλειες.Δωρακι χρονια σου πολλα πως περασατε χθες? Margi περαστικα στην μαμα σου.Kagly περαστικα οσο για την πεθερα απο το ενα να μπαινει και απο το αλλο να βγαινει.Αννια μια χαρα το σπορακι σου καλη συνεχεια να εχεις και να προσεχεις.Φουμπι με το καλο να γεννησει η αδελφουλα σου.Αφροδιτη πως ειναι το ματι σου?Για σημερα εχω μανιταρια ψητα με σαλατα.Καλη Κυριακη σε ολες.

μάκια σου σμαρτάκι μου!

καλημερουδιαααααααααααα!!!!!!χρονια πολλα,σημερα ειναι της ορθοδοξιας!!!ποσο μου αρεσει αυτη η μερα στην εκκλησια,αλλα φετος δεν πηγαμε...του χρονου αγκαλια με το στρουμφακι χιχιχιχι!!!!

Καγκλι περαστικα,κ οσο για τα σχολια της πεθερας εφαρμοσε το γνωστο ''τι ειπατε,δεν ακουσα,δεν ξερω'' χαχαχαχαχαχα!!!!

λοιπον σημερα θα φαμε πιτσα απο τα χερακια του αντρουλη,κ οπως μπορειτε να καταλαβετε ηδη πειναω χιχιχιχιχιχι!!!!

φιλακια πολλα σε ολες!!!

υπέροχος ο άντρας σου!

Καλημέρα αγάπες!

Υπέροχη ημέρα και η σημερινή!!Χθες κάναμε μια μεγάλη βόλτα με το καρότσι και το ευχαριστηθήκαμε πολύ.Σήμερα δεν θα προλάβω να βγω.Κάνω δουλίτσες.

Εφτιαξα στιφάδο και φασολάδα για αύριο και έστειλα ταπεράκι στον πεθερούλη.

Φιλάκια πολλά σε όλες τις φιλενάδες

Να εχετε μια όμορφη Κυριακή!!!

θεά!

αφροδίτη μου πώς είσαι με το μάτι;

Κάντυ ο Ν;

μάκια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διάβασα μόνο αυτή την σελίδα! ( κάτι είναι και αυτό). Αρχίζω λοιπόν.

Αννια να πάνε όλα καλά! Να μας φέρεις καλά νέα το απόγευμα! Ελπίζουμε και το φύλο....

Αγγελική, σε ευχαρσιτώ πολύ για τα πμ συμπαράστασης που μου έστειλες. Οσο για το γιόκα σου, από τώρα έχει καταλάβει το νόημα της ζωής των ανδρών!!! ( έστω και υποσυνείδητα)

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς, το θεώρησα αυτονόητο να σου μιλήσω και να σου προσφέρω την βοήθειά μου όπου μπορώ!

fefi, κι εγώ γέλασα με την μύξα. Κι εγώ κορίτσια είμαι πολύ υποχωρητική και δεν μιλάω και πάντα ( από μικρή) υπολόγιζα την γνώμη των άλλων με αποτέλεσμα να μην διεκδικώ αυτά που μου αξίζουν! Προσπαθώ να αλλάξω αλλά "ο λύκος σαν εγέρασε.....". Καλά κάνετε και μαθαίνετε στα παιδάκια σας την σωστή μέν συμπεριφορά, αλλά όχι και να σκύβουν το κεφάλι και να τις τρώνε....Μία φίλη μου έχει ένα κοριτσάκι 6 ετών. Είχαμε βγει το καλοκαίρι και το είχε μαζι. Εμείς στην καφετερια, η μικρή στην παραλία να παίζει με άλλα παιδιά. Κάποια στιγμή έρχεται κλάιγοντας: την είχαν σπρώξει. Της λέει η μαμά της "Πήγαινε κι αν σε ξανασπρώξουν, φώναξε δυνατα να σταματήσουν". Φευγει και αρχίζουμε να την παρακολουθούμε.....Τα υπόλοιπα την σπρώχνουν σε μία φάση, η μικρή φωνάζει να σταματήσουν και αυτά να συνεχίζουν. Η μικρή να μην απλώνει το χεράκι.....Σηκώνεται έξαλλη η φίλη μου, τα μαλώνει παίρνει την μικρή στο τραπέζι και γεμάτη νέυρα της λέει " αν σε ξαναχτυπήσει κανείς, θα τον χτυπήσεις κι εσύ". Και η μικρή...."μα εμείς, μαμά, στο δικό μας σπίτι δεν δέρνουμε.....είναι αντιπαιδαγωγικό!!!".........

Φούμπι τι έγινε με την αδελφή σου;

Μπράβο για την ανατροφή της μικρής!

χαχαχαχαχαχαχαχα πρόσεχε όταν θα είστε μαζί στο σούπερ μάρκετ, μην το πας το παιδί στο διάδρομο με τα σαπούνια, γιατί θα αρχίσει να βροντοφωνάζει αυτό που βλέπει.

Θα σφυρίζω αδιάφορα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Margi, εμένα όλα αυτά μου ακούγονται "κάπως". Δηλαδή τι νόημα έχει να λες σε κάποιον μην πας σε αυτό το γιατρό αλλά να μην του λες γιατί να μην πάει; Εγώ θα σε συμβούλευα όσο περιμένεις το μαντείο να μιλήσει :rolleyes: να κάνεις ένα τσεκάρισμα σε παλιά ποστ της κοπέλας που επικοινώνησε μαζί σου, να πάρεις μια ιδέα αν είναι σοβαρό άτομο, τι έχει πει στο φόρουμ για τον εαυτό της, πώς εκφράζεται για διάφορα θέματα, αν οι απόψεις σας φαίνονται να συμφωνούν κ.λπ.

Διάβασα πριν λίγο καιρό μια πολύ άσχημη κριτική για τον δικό μου γιατρό, που έμεινα μλκς :shock: Μέχρι που σκέφτηκα μήπως τον έχουν μπερδέψει με κανέναν άλλο με το ίδιο όνομα. Μετά τσέκαρα την κοπέλα που έκανε την κριτική και κατέληξα ότι είναι "τρία πουλάκια κάθησαν" :lol:

Δεν έχει σημασία αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε ιδιώτη. Καλά και κακά ακούγονται για όλους. Αν μη τι άλλο, σε δημόσιο είσαι και πιο σίγουρη για τις γνώμες που ακούς. Αλλά πάντα θα πρέπει να τις φιλτράρεις, δεν γίνεται αλλιώς.

Θα συμφωνήσω....

Εβίρι φαντάζεσαι το σκηνικό στο σούπερ?Πολύ γέλιο!!!

Όχι να μη το φαντάζεστε:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Κοριτσια γυρισα αργησαμε πολυ γιατι γινοτανε χαμος στο ιατρειο,ολα καλα εχουμε ενα σπορακι πολυ πολυ ζωηρο 6,5εκατοστων...Κουνιοτανε συνεχεια και πιπιλαγε το χερακι του,ποσο ευτυχισμενη ειμαι ολα τελεια μας ειπε ο γιατρος,φυλο δεν ειδαμε αλλα εγω στο ασπρομαυρο που μου εδειχνε ποδαρακια και πατουσακια σαν να ειδα κατι να εξεχει μετα στον 3D μου φανηκε σαν κοριτσακι,γερο να βγει και δεν με πειραζει

Μπράβο για το γερό μωράκι σας και ας είναι ότι φύλο θέλει!!!:tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Σήμερα το πρόγραμμα έχει φακές :D

Margi, πολύ χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα τελικά!

Ελένη, μεγειές!! Φωτογραφίες έχουμε;

Πάω να διαβάσω τι άλλο έχετε πει. Φιλούμπες!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!!!!!!!

Τι κανετε;

Εμεις περασαμε πολυ ομορφα εχθες.

Μας πηρε σχεδων 12 μεχρι να φυγουν ολοι....

και ηρθαν και πολλοι που δεν τους περημεναμε.....

Γεμισε το σπιτι κοσμο και το παιδικο παιδακια.....

Ο μικρος το καταχαρηκε!!!!!!!!!

Το πρωι πηγαμε εκκλησια,κοινωνησαν ολοι πλιν εμου...:rolleyes:

που ενω αδιαθετησα.....3η μερα σημερα αλλα απο αιμα,σταγωνες!!!!!!!!!

Μα πως γινεται αυτο οεο;

Μετα βγηκαμε ολοι μαζι για καφε μιας και ειχαμε υπεροχη μερα!!!!!!!

Σημερα φαγαμε καλαμαρακια με σπανακι εμεις και ο θησαυρος κοτοπουλο με πλυγουρι.....αλλα δεν ενθουσιαστηκε..:(...Θα του δωσω σπανακι για απογευματινο,για να δω....θα φαει;

Σας ευχαριστω και παλι για τις γεματες αγαπη ευχες σας ...:P:p

Σας φιλω.;)


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Συγνώμη γι' αυτό που θα ξεστομίσω, αλλά σήμερα έφτιαξα κοκκινιστές γαρίδες με ρύζι πιλάφι. Στη μικρή, παρόλο που είναι Κυριακή της Ορθοδοξίας, έκανα κοτόπουλο με πατάτες γιατί δεν τα τρώει θαλασσινά. Έψησα στο φούρνο και μανιτάρια, όπως η Σμαρτάκι.

Εγω παλι θεωρω οτι ενα τοσο σημαντικο ζητημα θα το ανεφερε ο Χριστος στη διδασκαλια του. Ειδικοτερα εφοσον μιλησε για την καθαροτητα ψυχης και σωματος...

Όταν μιλάει για καθαρότητα σώματος δεν εννοεί μόνο τις σκόνες και τον ιδρώτα, εννοεί και το ακάθαρτο (επιστημονικά και θεολογικά) αίμα. Άρα έτσι κι αλλιώς ο Χριστός μίλησε για καθαρότητα σώματος με κάθε τρόπο.

Παρολα αυτα ο Χριστος οχι μονο δεν ξεχωρισε ποτε τις γυναικες και δεν απαγορευσε ποτε σε μαθητριες του να μην τον πλησιαζουν κλπ οταν εχουν περιοδο. Αντιθετα, επελεξε να εμφανιστει πρωτα σε γυναικες μετα το Θανατο και την Ανασταση ,δειχνοντας ποσο σημαντικες τις θεωρουσε.

Εφόσον στη διδασκαλία του το είχε επισημάνει, μετά θεωρούσε ότι μόνες τους οι γυναίκες θα σέβονταν τα λόγια Του. Δεν είναι δυνατόν να έκανε έλεγχο στην κάθε μία χωριστά.

Το Προπατορικο αμαρτημα δεν το κουβαλαμε μετα τη βαπτιση απο οτι ξερω, συνεπως για ποιο λογο να υπαρχουν οι συνεπειες μιας αμαρτιας ακομα?

Εξαγνιζόμαστε από το προπατορικό αμάρτημα με τη βάπτιση, όμως η αιτία υπάρχει, αφού ο άνθρωπος παραμένει έκπτωτος. Η απόδειξη αυτού είναι η διαιώνισή του με τον σαρκικό τρόπο.

Εγω δεν μπορω να δεχτω οτι ο Θεος θα εδιωχνε απο το σπιτι του (Εκκλησια), οποιοδηποτε, και για οποιοδηποτε λογο.

Ο Θεός δε διώχνει, απόδειξη είναι όσες γυναίκες πηγαίνουν σε ναούς έχοντας περίοδο. Εμείς από μόνες μας πρέπει να κάνουμε το σωστό.

Φέφη εκείνες τις μέρες να μην κοινωνάς, υπάρχουν τόσες άλλες που μπορείς να πηγαίνεις.

Κορίτσια, μόλις γυρίσαμε. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα σοβαρό. Κρατηθείτε.....Ουρολοίμωξη ήταν!

Ευτυχώς που ήταν μόνο αυτό. Τυχερή στάθηκε η μητέρα σου. Περαστικά της.

Εγώ πάλι χάλια - συναχωμένη άγρια και με τρομερή καταβολή δυνάμεων. Πάω να ξαπλώσω ΠΑΛΙ.

Ζώπυρον σε βρήκε η ίωση καταβεβλημένη και σε έριξε. Περαστικά σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...