Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κοριτσάκια είμαι αρρωστούλα

Τι είναι αυτο που σχεδόν πέρασα. Αν σας πω οτι είχα να κρεβατωθώ απο γρίπη χρόνια. Δεν μπορούσα να σταθώ στα ποδια μου. Σήμερα ήμουνα κάπως καλύτερα αλλά τώρα το βράδυ έκανα ένα 37.2. Επίσης πολύ βήχα.

Δωράκι χρόνια πολλά. Να είσαι πάντα γερή και δυνατή να σε χαίρεται η οικογένεια σου. Οσο για την ανωμαλία στη περίοδο ξέρω ότι κάνουν κάποια χάπια. Εμένα ας πουμε μου είχε κάνει το οαντιτετανικό κάτι τέτοιο πρίν 3 χρόνια. Μήπως όμως παίζει τπτ άλλο? Εκει πάει το μυαλό μου. Ο θυροειδής τώρα θα σου έκανε την ανωμαλία;

Μάρτζι ελπίζω να πάρεις την καλύτερη απόφαση. Εγω γενικά δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους γιατρούς. Εχω ακούσει κοπέλα που λέει ότι ο γυναικολόγος της είναι κορυφή αυτό λέει συνέχεια. Για πιό λόγο; Δεν έχει να μου απαντήσει έτσι άκουσε έτσι λέει. Εμπιστευσού τον εαυτό σου.

Αννια τέλεια τα αποτελέσματα. Καλή εγκυμονοσυνέχεια.

Μαρία δεν μπόρεσα να σχολιάσω τη κούκλα σου. Είναι υπέροχη. Και το κασκώλ και σκουφάκι τέλεια.

Σήμερα δεν μαγείρεψα ούτε χτες έκανε το αγόρι μου.

Μου χει σπάσει τα νευρα η πεθερά μου. Παίρνει τηλ και λέει λέει λέει. Για θέματα που δεν την αφορούν και δεν ζητήσαμε τη γνώμη της. Της μιλάω ήρεμα και της λέω πως είναι τα πράγματα και συνεχίζει δεν μου απαντάει καν και λέει τα δικά της.

Οταν θέλει να πει κάτι και πω εγώ κάτι διαφορετικό δεν μου δίνει καμία μα καμία σημασία. Δεν υπάρχω καθόλου.

Επίσης ρωτάει για τους δικούς μου πράγματα όπως(αν έχει η αδερφή μου αγόρι, πόσα λεφτά παίρνει όλη η οικογένεια κλπ κλπ.) έλεος πια.

Εγώ παίρνω σα δεδομένο ότι τον γιο της τον αγαπάει και άρα θέλει το καλό μας αλλά τόσο μουρμούρα και κανένας διάλογος;

Κορι΄τσάκια σας ζάλισα δεν μπόρεσα όμως να σας παρακολουθήσω τρεις μέρες και κάπου σας έχω χάσει.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπερα κοριτσια!! Τι κανετε???Πως ειναι ο καιρος εκει σημερα?

Εγω σημερα εγκαινιασα το καινουργιο φορεμα που μου πηρε ο αντρουλης μου και τις καινουργιες μου γοβες!!

Το μεσημερι φαγαμε ο αντρας μου τοστ και εγω αυγο και τυρακι...Ξαπλωσαμε λιγο, μας ξυπνησε αυτο το τερας ορθιο ο διπλανος με τη γκαροφωναρα του, αυτα :P

Γεια σας ομορφιες μου.

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!!!!!!!!!!!!!

Και ναι,Γιορταζω γιορταζω,με ακουτε που το φωναζω;

Θα διασκεδαζω ως το πρωι.............;):lol::lol::lol:

Και μετα το μουσικο προγραμμα...ας ελθουμε στα δικα μας!

Σημερα φαγαμε ριζοτο με θαλλασινα και μυδια σαγανακι.

Επισης εβρασα λαχανο-μπροκολο-κουνουπιδι και εκανα μια νοστιμη σαλατουλα.

Ο θησαυρουληγς εφαγε κριθαρακι με μοσχαρι.

Μετα τις 18:00 περιμενουμε μερικους φιλους.

Δεν θα κανουμε κατι,ετσι για ενα κρασακι...

Αλλα δεν θα φτιαξω τιποτα,λογο ατονιας,

θα παραγγειλουμε μερικες πιτσες και μια χαρα θα τσιμπολογησουμε.

Ε,κανα ξηροκαρπι,κανα πατατακι.....

Εγω ειμαι μια χαρα απο την ιωση,αλλα ακομα εχω ταχυπαλμιες και ατονια στο φουλ.

Το χαπι που παιρνω με ηρεμει εκεινη την ωρα και μετα ξανα μανα τα ιδια.

Ουτε να βαλω ,μια σκουπα δεν μπορω,τι σκ@τ@ εχω παθει μου λετε;

Προς αποσυρση ειμαι!!!!!!!

Ζωπ,να πας στον γιατρο κουκλα μου.......μην αφηνεις το χερι σου ετσι..

Οσο για τα γεννεθλια δεν ξερω,εγω κι αν ειμαι πολυ προσεχτικη σε αυτα.

Αν η κουμπαρα σου επιμενει,να πατε,αλλα αν χειροτερεψει το παιδι;

Εγω τα φοβαμαι αυτα.......

Περαστικα στον μικρουλη.

Αννα,τι πανεμορφη παπαγια,σλουρπ.....λαχταριστη!!!!!!!!;):P

Αννια,μπραβο κοριτσακι για τα καλα αποτελεσματα!!!!!!:P

Οσο για τα ζωδια,εγω δεν τα πιστευω καθολου........

Φιλακια σε ολες!!!!!!!!

Α,να σας πω τωρα που το θυμηθηκα.....

Σημερα ηταν να κοινωνισω...αλλα δυστυχως εχθες αδιαθετησα.

Το θεμα ειναι οτι παντα την πρωτη μερα εχω πολυυυυυ αιμα,ενω χθες ειχα ελαχιστο και το ιδιο και σημερα........ μην πω απο λιγο εως σχεδων καθολου!!!!!!

Λετε να ειναι απο τα χαπια;

Δωρακι χρονια πολλα! Να σε χαιρονται οσοι σε αγαπανε!

Εγω για την Θεια Κοινωνια που ανεφερες παντως, δεν πιστευω οτι επηρεαζει αν εισαι αδιαθετη..Ξερω τι λενε οι παπαδες, εγω δεν πιστευω οτι μια γυναικα ειναι "μολυσμενη" η' "ακαθαρτη" οταν εχει περιοδο, ισα ισα που αυτο ειναι δωρο Θεου. Εγω πηγαινα κανονικα στην Εκκλησια, και στη Λειτουργια και με περιοδο. Βασικα επειδη δουλευα στο Ελληνικο σχολειο το οποιο στεγαζεται σε Εκκλησια,και επρεπε να πηγαινουμε και στη λειτουργια πριν το μαθημα για να δινουμε το καλο παραδειγμα, δε μπορουσα να κανω κ αλλιως. Να ελεγα παιδια εγω μια φορα το μηνα δε θα ρχομαι στη δουλεια γιατι εχω περιοδο? Μετα το φιλοσοφησα και λεω ο Θεος μας αγαπαει οπως ειμαστε..Και μας εφτιαξε "καθαρους".

Κοριτσάκια είμαι αρρωστούλα

Τι είναι αυτο που σχεδόν πέρασα. Αν σας πω οτι είχα να κρεβατωθώ απο γρίπη χρόνια. Δεν μπορούσα να σταθώ στα ποδια μου. Σήμερα ήμουνα κάπως καλύτερα αλλά τώρα το βράδυ έκανα ένα 37.2. Επίσης πολύ βήχα.

Δωράκι χρόνια πολλά. Να είσαι πάντα γερή και δυνατή να σε χαίρεται η οικογένεια σου. Οσο για την ανωμαλία στη περίοδο ξέρω ότι κάνουν κάποια χάπια. Εμένα ας πουμε μου είχε κάνει το οαντιτετανικό κάτι τέτοιο πρίν 3 χρόνια. Μήπως όμως παίζει τπτ άλλο? Εκει πάει το μυαλό μου. Ο θυροειδής τώρα θα σου έκανε την ανωμαλία;

Μάρτζι ελπίζω να πάρεις την καλύτερη απόφαση. Εγω γενικά δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους γιατρούς. Εχω ακούσει κοπέλα που λέει ότι ο γυναικολόγος της είναι κορυφή αυτό λέει συνέχεια. Για πιό λόγο; Δεν έχει να μου απαντήσει έτσι άκουσε έτσι λέει. Εμπιστευσού τον εαυτό σου.

Αννια τέλεια τα αποτελέσματα. Καλή εγκυμονοσυνέχεια.

Μαρία δεν μπόρεσα να σχολιάσω τη κούκλα σου. Είναι υπέροχη. Και το κασκώλ και σκουφάκι τέλεια.

Σήμερα δεν μαγείρεψα ούτε χτες έκανε το αγόρι μου.

Μου χει σπάσει τα νευρα η πεθερά μου. Παίρνει τηλ και λέει λέει λέει. Για θέματα που δεν την αφορούν και δεν ζητήσαμε τη γνώμη της. Της μιλάω ήρεμα και της λέω πως είναι τα πράγματα και συνεχίζει δεν μου απαντάει καν και λέει τα δικά της.

Οταν θέλει να πει κάτι και πω εγώ κάτι διαφορετικό δεν μου δίνει καμία μα καμία σημασία. Δεν υπάρχω καθόλου.

Επίσης ρωτάει για τους δικούς μου πράγματα όπως(αν έχει η αδερφή μου αγόρι, πόσα λεφτά παίρνει όλη η οικογένεια κλπ κλπ.) έλεος πια.

Εγώ παίρνω σα δεδομένο ότι τον γιο της τον αγαπάει και άρα θέλει το καλό μας αλλά τόσο μουρμούρα και κανένας διάλογος;

Κορι΄τσάκια σας ζάλισα δεν μπόρεσα όμως να σας παρακολουθήσω τρεις μέρες και κάπου σας έχω χάσει.

Καγκλυ μου περαστικα σου..Για την πεθερα σου μην ασχολεισαι καλε..Να λες δεν ξερω/δεν απαντω. Εγω ετσι ελεγα στην πρωην πεθερα οταν ρωτουσε πολλα...Για το οτι σε "ακυρωνει" θελεις να μου δωσεις καποιο παραδειγμα? που δηλαδη ειπες κατι και σε αγνοησε..να δουμε πως μπορουμε να την..νικησουμε:P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σήμερα ξεπατώθηκα !Εκανα ένα ξεγυρισμένο σιγυρισμα μια που ήταν η μαμά μου εδώ και έβλεπε το μωρό.Πονάει η μέση μου πολύ όμως και άφησα και για αύριο.Εκανα πρώτη φορά ομελέτα φούρνου.Πολύ ωραία ήταν!

Δωράκι μου χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα.Πάντα υγεία σε σενα και τους αγαπημένους σου!

Καγλυ μου υπομονή με την πεθερα.Ευτυχώς δεν την έχεις κοντά!

Μαρτζι περαστικά στη μανούλα σου.

Ζωπ μήπως ήρθε η ώρα να πας στο γιατρό?Περαστικά στο Ζωπυρόπαιδο.Πήγατε στο πάρτυ τελικά?

Η αδερφή μου είναι καλά.Την είδε πάλι ο γιατρός χθες και κατά πως παν τα πράγματα το ανηψάκι μάλλον θα γεννηθεί την ίδια μέρα με την θεία του με 31 χρόνια διαφορά:cool:

Αννα μου τι λαχταριστό φρουτάκι είναι αυτό!

Εβίρι το σιντί θα κυκλοφορήσει σε συλλεκτική εκδοση?Να ξέρω να κάνω κράτηση!

Περιστεράκι,Φέφη,Σμαρτάκι????Αγελλική ακόμα κάνουν κατάληψη οι πιγκουινοι στο πισι?


Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Τι κανετε???Πως ειναι ο καιρος εκει σημερα?

Εγω σημερα εγκαινιασα το καινουργιο φορεμα που μου πηρε ο αντρουλης μου και τις καινουργιες μου γοβες!!

Με γεια!Καλοφόρετα!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με γεια!Καλοφόρετα!

Θενκ γιου Φουμπι!

Ρε παιδια , ποσο ομως ταλαιπωρηθηκα να βρω γοβες, να μου κανουν. Το 36 μικρο και το 37 μεγαλο..δεν μπορω να καταλαβω γιατι καταργηθηκαν τα μισα νουμερα!

Η ομελετα φουρνου που εφτιαξες ειναι ωραιο φαγητο, εγω βαζω και πρασινη πιπερια και μου αρεσει πολυ το αρωμα μεσα στο αυγο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos! Η μαμά μου που είναι 61 χρονών και φυσικά στην εμμηνόπαυση από το απόγευμα ξεκίνησε να έχει αιματάκι και να πονάει χαμηλά στην κοιλιά σαν αν έχει περίοδο, λέει. Τι να είναι τώρα αυτό; Της λέμε να την πάμε στο νοσοκομείο και δεν θέλει. Αυριο λέει....

Ελπίζω την ώρα που το γράφω αυτό να έχετε φύγει για το νοσοκομείο και να μην περιμένετε άλλο. Θέλει διερεύνηση αυτό Μάργκι. Ελπίζω κι εύχομαι να μόνο ξηρότητα και να έχετε καλά νέα από το γιατρό.

Κοριτσάκια είμαι αρρωστούλα

Περαστικά σου Κάγκλυ. Ούτε εσύ ξέφυγες εεεε;

Καλησπερα κοριτσια!! Τι κανετε???Πως ειναι ο καιρος εκει σημερα?

Εδώ εμείς ξεκινήσαμε με μακρινή ομίχλη στον ορίζοντα και ήταν λίγο θολή η μέρα, αλλά ευτυχώς από θερμοκρασία καλά τα πάμε.

Εγω σημερα εγκαινιασα το καινουργιο φορεμα που μου πηρε ο αντρουλης μου και τις καινουργιες μου γοβες!!

Ωωωωωω με 'γειες με 'γειες. Για το νούμερο στις γόβες μόνο με τους πάτους θα σωθείς αν τυχόν βρίσκεις 37 κι όχι 36.5.

Εγω για την Θεια Κοινωνια που ανεφερες παντως, δεν πιστευω οτι επηρεαζει αν εισαι αδιαθετη.

Είναι ανίερο να πηγαίνει η γυναίκα με περίοδο μπροστά στον παπά που κρατάει τα Άγια των Αγίων, δηλαδή το Σώμα και Αίμα του Χριστού και πόσο μάλλον να μετέχει των Αχράντων Μυστηρίων.

Όταν λες ότι έπρεπε πριν το μάθημα να συμμετέχεις στη Θεία Λειτουργία, εννοείς ότι κάθε μέρα υπήρχε Θεία Λειτουργία πριν το μάθημα του σχολείου;

Εβίρι το σιντί θα κυκλοφορήσει σε συλλεκτική εκδοση?Να ξέρω να κάνω κράτηση!

Ναι βέβαια, θα κυκλοφορήσει μόνο για τα μέλη του μαγειροκαφέ να το τραγουδάμε όλες μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μαθημα ειχαμε μμονο Σαββατα γτ το Ελληνικο Σχολειο ειναι συμπληρωματικο.

Λειτουργια ειχαμε καθε Σαββατο πριν το μαθημα...

Φυσικα και δεν ηταν δυνατο να λειπω οποτε εχω περιοδο. Δεν το θεωρω ανιερο, ο Χριστος πουθενα δεν ειπε οτι οποια εχει περιοδο απαγορευεται να μπει σε Εκκλησια. Εξαλλου, οι περισσοτεροι κοινωνουν χωρις εξομολογηση. Ειναι καθαρη η ψυχη μας εκει?

Για ποιο λογο ειναι ακαθαρτο κατι το οποιο στελνει ο Θεος? Ειναι σαν να λες οτι καποιος που εχει τραυματιστει καπου και ειναι με επιδεσμο απαγορευεται να μπει σε Εκκλησια! Για ποιο λογο το αιμα της περιοδου ειναι "ακαθαρτο" ?

Ο δημιουργος μας μας επλασε Κατ Εικονα και Ομοιωση, δεν υπαρχει τιποτα ακαθαρτο πανω μας...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε εμβόλιο σήμερα!!!

Ο γιατρός μας είχε ξαναδεί ακριβώς ενα μηνα πριν με την γαστρεντερίτιδα

Ο μικρός πήρε 2,5 πόντους!Ειναι 85 εκατ. και 11,5 κιλά,στο 95% και 75% των καμπυλών ανάπτυξης αντίστοιχα

Και μαντεψτε πόσα δόντια έχει...

15!

Ο γιατρός τα έχει χάσει πια!!

Για 14 μηνών παιδί είναι πάααρα πολλά.

Πώς μας βρίσκετε;

Καλοί δεν είμαστε;

πολυ καλος ειναι και μια χαρα η αναλογια υψους βαρους. φτου φτου!!!!!σκορδα!!!ναναι γερος!!!
Της είπα όλη την αλήθεια,φυσικά!!

Δεν κάνω πλάκα

Οτι δηλαδή τις μέρες που έλειπε ο άντρας μου δεν προλάβαινα να φάω και τα 5 γεύματα κι ότι μετα 2 μέρες ξεκοιλιάστηκα στο φαγητό

Αμα δεν της τα πω,πώς θα με βοηθήσει;

Είναι πολύ ενθαρρυντική και πολύ ευχαριστημένη από την απόδοσή μου

Κι ας τα θαλάσσωσα αυτη τη φορά.

Εντάξει έχασα 800γρ.

Δεν πήρα κιόλας

Απλά τωρα μου έφτιαξε ενα πιο ευκολο προγραμμα για να μην εχω πολλά μαγειρεματα,μιας και ο περιστερης θα ξαναφυγει

πολυ καλα τα πηγες νομιζω αν σκεφτεις οτι δεν ακολουθουσες πιστα. σκεψου τα συνολικα κιλα που εχασες.δεν ειναι και λιγα εεε???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ομορφιες μου.

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!!!!!!!!!!!!!

Και ναι,Γιορταζω γιορταζω,με ακουτε που το φωναζω;

Θα διασκεδαζω ως το πρωι.............;):lol::lol::lol:

Και μετα το μουσικο προγραμμα...ας ελθουμε στα δικα μας!

Σημερα φαγαμε ριζοτο με θαλλασινα και μυδια σαγανακι.

Επισης εβρασα λαχανο-μπροκολο-κουνουπιδι και εκανα μια νοστιμη σαλατουλα.

Ο θησαυρουληγς εφαγε κριθαρακι με μοσχαρι.

Μετα τις 18:00 περιμενουμε μερικους φιλους.

Δεν θα κανουμε κατι,ετσι για ενα κρασακι...

Αλλα δεν θα φτιαξω τιποτα,λογο ατονιας,

θα παραγγειλουμε μερικες πιτσες και μια χαρα θα τσιμπολογησουμε.

Ε,κανα ξηροκαρπι,κανα πατατακι.....

Εγω ειμαι μια χαρα απο την ιωση,αλλα ακομα εχω ταχυπαλμιες και ατονια στο φουλ.

Το χαπι που παιρνω με ηρεμει εκεινη την ωρα και μετα ξανα μανα τα ιδια.

Ουτε να βαλω ,μια σκουπα δεν μπορω,τι σκ@τ@ εχω παθει μου λετε;

Προς αποσυρση ειμαι!!!!!!!

Ζωπ,να πας στον γιατρο κουκλα μου.......μην αφηνεις το χερι σου ετσι..

Οσο για τα γεννεθλια δεν ξερω,εγω κι αν ειμαι πολυ προσεχτικη σε αυτα.

Αν η κουμπαρα σου επιμενει,να πατε,αλλα αν χειροτερεψει το παιδι;

Εγω τα φοβαμαι αυτα.......

Περαστικα στον μικρουλη.

Αννα,τι πανεμορφη παπαγια,σλουρπ.....λαχταριστη!!!!!!!!;):P

Αννια,μπραβο κοριτσακι για τα καλα αποτελεσματα!!!!!!:P

Οσο για τα ζωδια,εγω δεν τα πιστευω καθολου........

Φιλακια σε ολες!!!!!!!!

Α,να σας πω τωρα που το θυμηθηκα.....

Σημερα ηταν να κοινωνισω...αλλα δυστυχως εχθες αδιαθετησα.

Το θεμα ειναι οτι παντα την πρωτη μερα εχω πολυυυυυ αιμα,ενω χθες ειχα ελαχιστο και το ιδιο και σημερα........ μην πω απο λιγο εως σχεδων καθολου!!!!!!

Λετε να ειναι απο τα χαπια;

δωρακι, δωρακι μου γλυκο, χρονια σου πολλα και καλα με υγεια ευτυχια και αγαπη για σενα κ τους δυο θυσαυρους σου. να σε χαιρονται. ελπιζω να περασετε τελεια αποψε και να γινεις γρηγορα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μαγειρίτσες μου!:mrgreen:

Απείχα λίγο από τα ιντερνετικά δρώμενα και προσπάθησα γενικότερα να χαλαρώσω/ξεκουραστώ αλλά το χέρι μου χειροτέρεψε!:shock: Ξέρω πως έχω γίνει κουραστική μ' αυτό το θέμα αλλά αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματά του...:rolleyes:

Επίσης, παρέλαβα χθες τον γιο μου από το σχολείο με 38 πυρετό κι ερεθισμένο λαιμό.:? ΔΕΝ χρειάστηκε καν να του δώσω αντιπυρετικό, ο οργανισμός το πάλεψε μόνος του (έκανε άλλη μια φορά πυρετό, καθόλου τη νύχτα ούτε και το πρωί, τώρα έχει 37,1), είναι λιιιιίγο καταβεβλημένος, λιιιιιίγο ανόρεκτος αλλά σε γενικές γραμμές καλά.

Ποιό είναι το θέμα τώρα... Σήμερα είμαστε καλεσμένοι στα γενέθλια της κόρης της νονάς του. Γενικά, είμαι πολύ συντηρητική και το παιδί το "φυλάω" αρκετά όταν αρρωσταίνει (και το δικό μου και τ' άλλα παιδάκια μην κολλήσουν).

Έλα μου όμως που του έχει κατσικωθεί να πάει! Γενικά είναι "εκπαιδευμένος" στις ιώσεις, ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει και δείχνει απίστευτη καρτερία/κατανόηση - για παιδί - όταν αρρωσταίνει, δεν διαμαρτύρεται ούτε ζητάει παράλογα πράγματα. Κι αναρωτιέμαι : Μετράει τις δυνάμεις του (ένα απλό κρύωμα) και τις βρίσκει αρκετές? Η' μήπως παρασύρεται, θα παρασυρθώ κι εγώ και τελικά - έτσι και τον πάω - θα χειροτερέψει και θα πάρουμε στο λαιμό μας και τους υπόλοιπους?:confused:

(Η νονά του λέει να τον πάω...)

Δεν τα διαβάζω. Δεν τα πίστευα. Τα πίστεψα αφού γνώρισα τους Σκορπιούς...:cool:

Κλείνεις τις 22 εβδομάδες σήμερα κοριτσάκι μου? :D Μπράβο!! Καλή συνέχεια στον... παπάγιο σου!!:D

Τι όμορφα λόγια, τι όμορφα συναισθήματα!! :D

Καλησπέρα, καλώς ήρθες!!!!!!!

Φούμπι, τι έγινε με την αδελφή σου?

Εμείς, από φαγητό σήμερα... υπόλοιπα των προηγούμενων ημερών και χωριάτικο, ζεστό τραχανά!!

Δωράκι μου, χρόνια σου πολλά και όμορφα. Να χαίρεσαι τις μεγάλες σου αγάπες!! Και να σε χαίρονται φυσικά!!

Που είστε οι υπόλοιπες? Για δώστε σημεία ζωής...

περαστικα σου ζωπυρακι. πηγαινε βρε κουκλα μου σε εναν γιατρο και επιτελους ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ!!!περαστικα και για το παιδακι σου. μπραβο του που αντιμετωπιζει τοσο καλα την αρρωστια

Link to comment
Share on other sites

φουμπακι χαιρομαι που ειναι ολα καλα με την αδερφουλα σου, με το καλο να γεννησει.

αννια συγχαρητηρια για τα καλα αποτελεσματα.ετσι ναναι και ολα τα υπολοιπα.

αννα τι ωραιο φρουτακι αυτο???μουρλια!!!

μαρτζι περαστικα στη μανουλιτσα σου, ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο.

καγκλυ περαστικα για την αρρωστια αλλα και για την πεθερα. μην δινεις σημασια.αγνοησε την και εσυ με τον ιδιο τροπο.

ελενη αγγλια μεγεια, καλοφορετα

μαρια ελπιδα, περιστερω, ελπιζω να απολαυσατε ωραια λιακαδα και βολτιτσα.

φεφη, αγγελικουλα, σμαρτακι, εβιρυ, ελενη, (ποια ξεχναω???συγχωρεστε με )που ειστε????

στα δικα μου τωρα. χθες πηγαμε εκκλησια κ το αφροδιτομωρο κοιμηθηκε στην αγκαλια μου κ φυγαμε. σημερα ορθια απο τις 7.30 το πρωι. εκανα πολλες δουλειες στο σπιτι, μεσα , εξω μπαλκονια, πλυντηρια, κλπ. το μεσημερι σουπερ μαρκετ κα το απογευμα σε μια γιορτη. γυρισαμε , εβαλα τη μικρη για υπνο κ επειδη ειναι λιγο πεσμενη η ψυχολογια μου εφτιαξα μια πιτα με κοτοπουλο και τυρια και μπεικον και μια ταρτα φρουτων. η κουζινα χαμος, μολις τελειωσα με τα πιατικα. ετοιμαζω την πιτα κ λεω στον χασμπυ-ελα να αναψεις τον φουρνο γιατι εχω λερωμενα χερια. και μου γυρναει το κουμπι στο γκριλ!!!!φυσικα η πιτα καηκε αρχικα.μολις το καταλαβα εβαλα αλουμινοχαρτο απο πανω. ψηθηκε και μεσα αλλα δεν φουσκωσε. αυτα!!!αυριο θα βαλω την συνταγη της ταρτας. παω για μπανακι κ νανι. μακιααα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρα μου τώρα σε σκεφτόμουν .Ηρθα στον υπολογιστή να γράψω για σένα και το Μαράκι!

Ελπίζω τουλάχιστον να τρώγεται η τάρτα και να μην πάει χαμένος ο κόπος σου.Τι μου έκανες βραδιάτικα με την κοτόπιτα.Εχω τρέλα λέμε!


Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρω ανιερο, ο Χριστος πουθενα δεν ειπε οτι οποια εχει περιοδο απαγορευεται να μπει σε Εκκλησια. Εξαλλου, οι περισσοτεροι κοινωνουν χωρις εξομολογηση. Ειναι καθαρη η ψυχη μας εκει?

Για ποιο λογο ειναι ακαθαρτο κατι το οποιο στελνει ο Θεος? Ειναι σαν να λες οτι καποιος που εχει τραυματιστει καπου και ειναι με επιδεσμο απαγορευεται να μπει σε Εκκλησια! Για ποιο λογο το αιμα της περιοδου ειναι "ακαθαρτο" ?

Ο δημιουργος μας μας επλασε Κατ Εικονα και Ομοιωση, δεν υπαρχει τιποτα ακαθαρτο πανω μας...

Θα σου παραθέσω αποσπάσματα από το παρακάτω λινκ για να μην εξηγώ από το κεφάλι μου διάφορα που ίσως να μοιάζουν ότι τα έχω επινοήσει εγώ.

Όπως μας διδάσκουν οι Άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας μας, «η έμμηνος ρύση, με τη σημερινή της μορφή, είναι μία μεταπτωτική κατάσταση που συνέβη στη γυναίκα, ως αποτέλεσμα και συνέπεια της Πτώσης των πρωτοπλάστων (στην αμαρτία) μέσα στον Παράδεισο».

Έτσι λοιπόν, η έμμηνος ρύση με τη σημερινή της μορφή δεν είναι κάτι το Θεάρεστο, αφού εάν τελικά το ανθρώπινο γένος παρέμενε μέσα στον Παράδεισο και φυσικά κοντά στον Θεό, σε καμία περίπτωση δεν θα υπήρχε ροή ακάθαρτου αίματος από τη γυναίκα, εφόσον δεν θα είχε υποπέσει σε αμαρτία και επομένως δεν θα είχε καμία μεταπτωτική συνέπεια. Ας μην ξεχνάμε ότι στον Παράδεισο οι πρωτόπλαστοι ζούσαν όπως οι Άγγελοι, έξω και πέρα από κάθε μορφής πνευματική ή σωματική αμαρτία.

Η έμμηνος ρύση όμως με τη σημερινή της μορφή είναι κάτι το φυσιολογικό για την μεταπτωτική γυναίκα, το οποίο αν και πάντα θα παραμένει ένα από τα αποτελέσματα και μία ανάμνηση του προπατορικού αμαρτήματος, εντούτοις εξυπηρετεί την Εντολή Του Θεού «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε», την Οποία έδωσε στους πρωτοπλάστους ενώ αυτοί βρίσκονταν ακόμα μέσα στον Παράδεισο.

Τέλος, η έμμηνος ρύση με τη σημερινή της μορφή δεν είναι σίγουρα κάτι το καθαρό, αλλά κάτι το ακάθαρτο. Σε αυτό που γράφω συμφωνούν Εκκλησία και Επιστήμη, οι οποίες μάλιστα αμφότερες απαγορεύουν την ερωτική επαφή κατά τη διάρκεια της εμμήνου ρύσης, αφού ο κίνδυνος για τη μετάδοση μικροβίων και νοσημάτων είναι κάτι παραπάνω από ορατός («ακόμα και στο παιδί που μπορεί να συλληφθεί, υπάρχει κίνδυνος ασθένειας», μας επισημαίνουν αιώνες τώρα οι Άγιοι της Εκκλησίας μας).

Στην μετά Χριστόν εποχή, ο Άγιος Διονύσιος ο Αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρείας ο Ομολογητής, στον 2ο Ιερό Κανόνα του ορίζει ακριβώς τα εξής: «Δεν επιτρέπεται μία γυναίκα να εισέρχεται στην Εκκλησία και ούτε να αγγίζει τίποτα από τα Άγια, κατά τη διάρκεια της εμμήνου ρύσης της. Η αιμορροούσα μπορεί να πηγαίνει ως τον Πρόναο της Εκκλησίας και να προσεύχεται, όπως η γυναίκα που είχε ρεύση αίματος, τόλμησε να αγγίξει μόνο το κάτω μέρος του ρούχου του Χριστού για να γιατρευτεί».

Το ίδιο ακριβώς διδάσκει και στον 17ο Ιερό Κανόνα του ο Άγιος Ιωάννης ο Νηστευτής, όπως επίσης και ο Άγιος Τιμόθεος ο Αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρείας.

Ένας από τους μεγαλύτερους Ιεροκήρυκες της Ορθοδοξίας μας στον 20ο αιώνα, ο αείμνηστος Δημήτριος Παναγόπουλος, αναφερόμενος σε μία από τις ομιλίες του στους Ιερούς Κανόνες της Εκκλησίας μας σχετικά με το θέμα αυτό, είπε τα εξής: «Τις ημέρες αυτές η γυναίκα είναι ακάθαρτη, είτε θέλει να το καταλάβει είτε όχι. Ούτε και οι Καλόγριες δεν κάνει τότε να μπαίνουν μέσα στην Εκκλησία, όλες έξω πρέπει να είναι. Ο Άγιος Νεκτάριος, όταν Μοναχές ή απλές κυρίες πήγαιναν να του φιλήσουν το χέρι ενώ ήταν αδιάθετες, έκανε πίσω το χέρι του για να τους δείξει ότι πρέπει να προσέχουν αυτές τις ημέρες».

Μετά από όλα αυτά θέλω να επισημάνω ακόμη ότι κατά τις ημέρες εκείνες, η γυναίκα φυσικά ούτε παντρεύεται, ούτε Μεταλαμβάνει, αλλά ούτε και συμμετέχει σε κάποιο Ιερό Μυστήριο ή Ιερή Ακολουθία της Εκκλησίας μας.

Πηγή: http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/emmenos-ryse-kai-synepeies-tes-ptoses

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ νωρίτερα έφτιαξα σοκολατάκια από χαλβά και κουβερτούρα με προσθήκη καρυδιού. Για νηστίσιμο μια χαρά ήταν. Τη συνταγή τη βρήκα εδώ στον Οδηγό Επιβίωσης που είχε βάλει το Περιστεράκι ένα λινκ: http://www.parentscafe.gr/showpost.php?p=1480789&postcount=542

http://www.tlife.gr/default.php?pname=RecipeView&recipe_id=879&friendly_name=%CE%A7%CE%91%CE%9B%CE%92%CE%91%CE%A3,%CE%93%CE%95%CE%A5%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3,%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91,MAKE,OVER&cat_id=134

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...