Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερουδια!!!!!παλι ηλιο εχουμε,αχ τι καλα!!!!!!!!!!!!σημερα θα φαμε φακες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αν κ μεταξυ μας κοκκινιστο ονειρευομαι,αλλα ειπα να μην το παρακανω παρασκευιατικα,θα κανω υπομονη μεχρι αυριο χιχιχι!!!

Αφροδιτη μπορει να ειναι απο τους φακους,ομως παιζει κ καμμια μικρη αλεργια.γενικα για οσο διαστημα ειναι ετι το ματι σου να φορας γυαλλια,οι φακοι το χειροτερευουν!

θεσσαλονικιες ο καιρος φτιαχνει,μολις κανω κ τν β επιπεδου να κανονισουμε συναντηση!!!!!!!!!!

περαστικα(αμαν να φυγουν οι ιωσεις) στα αρρωστουλικα μας!!!!

φιλακια πολλα!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Kαλημερα σε ολες τι κανετε?Αφροδιτη καλυτερα να τους αφαιρεσεις αφου υπαρχει ερεθισμος στο ματι.Καντυ πως ειναι ο μικρος σου? Φουμπι καλα εκανες για τον γιοκα σου και τσακιστηκες,και εγω ρε κοριτσια οταν μου ζητησει κατι ασχετους ωρας θα σηκωθω να του το φτιαξω και κουρασμενη να ειμαι δεν μπορω να του πω οχι.Περιστερω καλα αποτελεσματα με την διαιτολογα.Eleni οι περισσοτεροι το κανουν αυτο ιδιως αμα ειναι γνωστοι ντρεπεσαι να ζητησεις και αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Ελενη ξεχασα να το σχολιασω,εγω πλεον απο παντου ζηταω αποδειξη!!αντε γιατι μας κοροιδευουν μεσα στην μουρη μας!αν θελεις να σε βοηθησω βοηθαμε.αν μου πει 50 με αποδ κ τα μισα χωρθς οκ,αλλα αυτοι κ χωρις αποδειξη κ σθγα την εκπτωση που κανουν!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Η ομίχλη επανήλθε εδώ. Σήμερα θα φτιάξω κάποιο μακαρονικό. Θα δω σε λίγο που θα πάω στην κουζίνα.

το ματι μου σημερα ειναι μεσα κοκκινο(οχι ολο αλλα μεσα στο ασπρο εχει κοκκινες γραμόυλες). λετε ναναι απο τους φακους???ειναι καινουργιοι ομως. θα δεξει. τα λεμε αργοτερα.μακια

Οι φακοί κατηγορούνται αρκετά συχνά για ερεθισμούς. Αν δεν είναι από τους φακούς, τότε ίσως να είναι κάποια μικρή ίωση που κοκκινίζει το ασπράδι του ματιού έτσι που να φαίνονται κόκκινα τα αγγεία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ολη μερα, εβγαλε λιγο ηλιο και επιτελους θα ξεμουχλιασουμε λιγο..

Αι στο καλο πια, με ολα τα μετρα τους μας εστειλαν και τον κακο τους τον καιρο.. που ειπε και ο Λαζοπουλος..

Σημερα θα παω εκκλησια ειναι οι χαιρετισμοι και μου αρεσουν πολυ, θα παρω και την περδικα μαζι.

επισης χτες τελειωσα ενα κασκολ και ενα σκουφακι της κορης μου και ξεκινησα και ενα για μενα.

Επισης θα κανω και αρακα.

Σας διαβασα, Ελενη μου μια χαρα η Λουκ, τι ειναι το τζουτζουκακι?

Αφροδιτη μου ολα καλα? ο φακοι επειδη χρονια φοραω, συχνα μολυνονται και καινουριοι να ειναι. Μην τους φορας για καποιες μερες.

Φουμπακι ενταξει ο μικρος ε? με τις κρεπες το ξεχασε το χτυπημα?

Εβιρακι, καλοκαιριασε??? αντε ποιος σε πιανει!!

φιλακια σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Η ομίχλη επανήλθε εδώ. Σήμερα θα φτιάξω κάποιο μακαρονικό. Θα δω σε λίγο που θα πάω στην κουζίνα.

Οι φακοί κατηγορούνται αρκετά συχνά για ερεθισμούς. Αν δεν είναι από τους φακούς, τότε ίσως να είναι κάποια μικρή ίωση που κοκκινίζει το ασπράδι του ματιού έτσι που να φαίνονται κόκκινα τα αγγεία.

Εσυ Eviri μου εκτος απο τσελεμεντε εχεις και ιατρικες γνωσεις πολυ καλες απο οτι καταλαβα χθες μου ειπες για τον γιο μου οτι μπορει να ειναι και στρες πριν προλαβω να το γραψω.Καλε εσυ εισαι θυσαυρος:D

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικιες ο καιρος φτιαχνει,μολις κανω κ τν β επιπεδου να κανονισουμε συναντηση!!!!!!!!!!

περαστικα(αμαν να φυγουν οι ιωσεις) στα αρρωστουλικα μας!!!!

φιλακια πολλα!

Ωραίααααα!!! Αντε μια βδομαδούλα υπομονή!!;)

Σημερα θα παω εκκλησια ειναι οι χαιρετισμοι και μου αρεσουν πολυ, θα παρω και την περδικα μαζι.

Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα!

Σας διαβασα, Ελενη μου μια χαρα η Λουκ, τι ειναι το τζουτζουκακι?

Το σουτζουκάκι Μαράκι μου!!!!:lol::lol::lol:

Σε λίγο καιρό θα αρχίσεις κι εσύ να μαθαίνεις την γλώσσα!;)


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και μια γλυκιά κουβέντα;

Φτιάχνω γαλατόπιτα...

Περιμένω να βγει από τον φούρνο

θέλω! σιροπια΄σμένη γαλατόπιτα δεν έφαγα ποτέ!

Εβίρι μου καλή με πόσες κουβερτες κοιμάσαι;

Χαχαχαχα

Σε σκέφτομαι αυτές τις μέρες για τον εξής απλούστατο λογο...

Ο περιστερης λόγω ίωσης είναι σε... αυτοπεριορισμό!Κοιμάται σε άλλο δωμάτιο με μια κουβερτα κάτω και τρεις πάνω...

Θα ευχαριστηθώ πλύσιμο πάλι...

:o:lol:

τα ιδια εχω και εγω. η κορη μου ειναι πρωτο εγγονι απολες τις πλευρες. η μανα μου ειναι συγκρατημενη κ συγκρατει και τον πατερα μου που θεωρει οτι εχουμε το παιδι με την καλη εννοια. δεν την βλεπυν κ συχνα οι γονεις μου κ χαιρονται οταν παμε κ θελουν να της κανουν τα χατιρια κ η κορακλα μου το εκμεταλλευεται!!!αλλα τουλαχιστον ακουνε κ κανουν οτι λεω. η αλλη πλευρα αθεραπευτη. εκτος του οτι της μαθαινουν χαζα, την κακομαθαινουν τρελα κ εχουν αποψη για τα παντα, την οποια δηλωνουν ακομη κ οταν μιλαω κ εγω κ ο αντρας μου, με αποτελεσμα να μας ακυρωνουν μπροστα στο παιδι.συγχηστηκα παλι!!!!:mad::-x:-x:-xβεβαια δεν βγαζω την ουρα μας απεξω, και εμεις σαν γονεις την εχουμε καλομαθημενη αλλ τι να κανεις...τελευταια εχω απελπιστει με την συμπεριφορα της μικρης. δεν με ακουει καθολου. δεν ξερω πως να φερθω, με το καλο, με το αγριο, :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

με το άγριο!!!!!!!!

το ίδιο θα κάνω κ εγώ, γιατι με το καλό δεν είχα χαϊρι!

τι λετε βρε νυχτοκοριτσα;:lol:

Εγω ετοιμαζομαι για νανι...και μπηκα να δω τι λετε.

Αυριο τελικα εχω τις αιματολογικες για τον θυροειδη...

για να δουμε τι θα δουμε!!!!:rolleyes:

καλά αποτελέσματα ομορφούλα!

τι καλη που ειναι φεφη μου. αυτο με τα τραγουδια τοχουμε κ εμεις. το λεει να πουμε το ακαντου κ σε 3 δευτερολ αλλο !!!!

το ίδιο! μέχρι που βαριεται να με περιμένει κ τα λέει όπως θέλει, όλα μαζί!

εγω ακομη κ τωρα το νιωθω πολυ συχνα οτι δεν ειμαι καλη μανα, νοικοκυρα, συζυγος!!!!κανεις δεν ειναι τελειος.αλλα μαλλον αναλλωνομαστε στο να προσπαθουμε να γινουμε κ καποιες φορες νιωθω οτι χανουμε την ουσια, απλα, λιτα, καθημερινα πραγματα

στειλε, στειλε, τελεια!!!ασε πολυ εκνευριστηκα σημερα στη δουλεια. μεχουν κανει το παιδι για ολες τις δουλειες!!συναφι πια!!!

εντελώς συνάφι! νισάφι!;)

λοιπον μετα απο τοσες ωρες τα διαβασα οοολλαααα... μου λειψατε τοσες μερες, επρεπε να αναπληρωσω το κενο. παω τωρα να απλωσω ενα πλυντηριακι κ νανι μετα αγαπουλακια μου. καλο ξημερωμα....

μάκια σου!

Kαλημέρα!

Τα έχω πάρει από χθες...

Πήγαμε την Λουκία σε οφθαλμίατρο γιατί έχει 2 βδομάδες που παραπονιέται ότι πονάει το κεφαλάκι της. Ο γιατρός είναι γνωστός του χάμπυ.

Η εξέταση κράτησε 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα και μας πήρε 30 ευρώ και φυσικά χωρίς απόδειξη!!!!:mad::x:x

Είναι δυνατόν ρε κορίτσια να είναι τόσο κλέφτες;;;;

Και όταν φεύγαμε Η Λ. ήθελε να της πάρω τζουτζουκάκι και πατατούλες να φάει!!!:lol:

Για σήμερα έκανα πέρκα στο φουρνο και σπανακόριζο!

χαχαχα!!!! Καλέ το παιδί διαθέτει μεγάλη γκάμα!!!:lol::lol:

Εγώ πάλι δεν ανυπομονώ καθόλου!!!! Το παιδί μου δεν έχει καθόλου υπομονή και να δω πως θα διαβάζουμε!!!!:confused:

το καλό είναι ότι τα ματάκια τα όμορφα με τις βλεφαρίδες τις τεράστιες είναι καλά!

πάντα ζητάω απόδειξη! σιγά την έκπτωση!

ακόμα κ στο περίπτερο για τισγάρα ζητάω απόδειξη. μου δίνουν τα τσιγάρα κ όχι την απόδειξη. γιατί μαντάμ; δεν σε πλήρωσα 4 ευρά; κόψε απόδειξη.

τζουτζουκάκι τί είναι;

διαθέτει μεγάλη γκάμα όντως!

καλημερα καλημερα, τι κανετε???εγω καλα στη δουλεια, συγχιστηκα με μια εδω πρωι πρωι που πηγε να μου φορτωσει κατι, αλλα την προσπερασα κ συνεχιζω. κρυο σημερα παλι αν και με ηλιο...ελενη μου ασε καποιοι γιατροι ειναι οντως. σου κανει 2 λεπτα εξεταση κ ειναι πολυ κοροιδια να δινεις τοσα λεφτα. κακως δεν ζητησες αποδειξη!!!το ματι μου σημερα ειναι μεσα κοκκινο(οχι ολο αλλα μεσα στο ασπρο εχει κοκκινες γραμόυλες). λετε ναναι απο τους φακους???ειναι καινουργιοι ομως. θα δεξει. τα λεμε αργοτερα.μακια

αυτό που σου είπε η εβίρι!

όσο για τα λαμόγια στη δουλειά...πρωί πρωί έρχεται ο λογιστής -η χαρά του τρομολάγνου (τάβλα να μιλάει για πιθανή απόλυση, για μη πληρωμή μισθοδοσίας, για σφράγισμα επιταγών μας κλπ)- κ μου λέει θα μας κόψουν το μισθό, ζούγκλα θα γίνουμε, ό,τι θέλουν θα μας δίνουν...

του απαντώ!

ας μας πληρώσουν πρώτα τον Γενάρη κ μετά τα ξαναλέμε!

ξανά τα ίδια αυτός: μίλησα με την τάδε κυρία στην επιθεώρηση εργασίας κ μου είπε το κ τό!

απαντώ: τα ίδια μας έλεγε η προϊσταμένη κ εσύ το 2009 κ το 2010 κ το 2011!

λογιστής: τώρα όμως είναι αλήθεια. σφραγίστηκαν επιταγές την τετάρτη κ της πλήρωσα χθες!

απάντηση: το ανέκδοτο με τον βοσκό κ τον λύκο το ξέρεις; το έκαψε το χαρτί η εργοδοσία!:mad::rolleyes::cool:

ε μα πιά, πρωινιάτικο!!!!!! με τον κάθε ταβλωμένο!!!!!

ξανά έρχεται ο μεσιέ: αν έρθει η επιθεώρηση για έλεγχο κ δει απλήρωτη μισθοδοσία θα απαντήσει η εργοδοσία ότι δεν έχει για μισθό, μόνο για επιταγές κ δάνεια, αλλιως θα κλείσει!

απάντηση: να το κλείσει το μπακάλικο άμα δεν βγαίνει!

λογ:προτιμάς να απολυθεί τόσος κόσμος;

φέφη:ότι τώρα πληρώνεται;

λογ:εγώ πρότεινα να κάνουμε επιχειρησιακές συμβάσεις!

φέφη: τους απάντησα-γνωμοδότησα ήδη ότι για να γίνει αυτό χρειάζεται αντ χοκ ένωση εργαζομένων να συναινέσει! αλλά κουνιούνται γιατί δεν υπάρχει σωματείο! ε ρε αλέκα που τους χρειάζεται!

στο άλλο μαγαζάκι μας, άργησαν κάτι μέρες να πληρώσουν εργοδοσία κ τους έστειλαν απανωτά τα αυτόφωρα!!!!!!! αλλά εκεί υπάρχει σωματείο σε απευθείας σύνδεση με το παμε! όχι ρετάλια εργαζόμενοι!:P

σοκ ο τρομολάγνος!!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα!!!!

Χθες μου ζήτησε ο γιόκας μου κρεπούλες "ΜΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΑΜΑ!!!!!" κατά τις δέκα παρά.Κι επειδή ζητάει κάτι πολύ σπάνια τσακίστηκα να του τις κάνω.Χλαπακιάσαμε κι εμείς με την ευκαιρία...σήμερα δεν ξέρω τι θα φτιάξω ακόμα.

Θέλω να σχολιάσω κι άλλα αλλά θα ξυπνήσει ο πασάκος σε λίγο και δεν θα προλάβω,οπότε αργότερα.Φιλάκια!

κ εγώ θα έκανα!

περίσσεψε τίποτα κ για τη φιλενάδα;

Σας καλημέρισα;Δεν σας καλημέρισα...

Καλημέρα αγαπούλες!!

Τι κάνετε;

Εμείς μια χαρά,αν εξαιρεσεις το συνάχι του περιστερη που συνοδεύεται και με πολύ βήχα.Πήγε στο γιατρό χθες και του είπε ότι είναι ίωση.

Σε λίγο θα πάω στη διαιτολόγα

Και το μεσημέρι έχει ο μικρός εμβόλιο

Από φαγητό δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα

Μπορεί και να το ρίξω στην τρελή σήμερις...Και να φάω ό,τι θέλω.Περιμένω και την κοκκινομούρα...Οπως με άφησε θα με βρει η διαιτολόγα.Εχει κι εκείνο το μηχάνημα του διαβόλου που τα δείχνει όλα!

Σας φιλώ

Τα λέμε αργότερα

μάκια!

καλημερουδια!!!!!παλι ηλιο εχουμε,αχ τι καλα!!!!!!!!!!!!σημερα θα φαμε φακες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αν κ μεταξυ μας κοκκινιστο ονειρευομαι,αλλα ειπα να μην το παρακανω παρασκευιατικα,θα κανω υπομονη μεχρι αυριο χιχιχι!!!

φιλακια πολλα!

μάκια!

Kαλημερα σε ολες τι κανετε?

καλημερούδια!

Ελενη ξεχασα να το σχολιασω,εγω πλεον απο παντου ζηταω αποδειξη!!αντε γιατι μας κοροιδευουν μεσα στην μουρη μας!αν θελεις να σε βοηθησω βοηθαμε.αν μου πει 50 με αποδ κ τα μισα χωρθς οκ,αλλα αυτοι κ χωρις αποδειξη κ σθγα την εκπτωση που κανουν!!!

πες άννα μου!

Καλημέρα κορίτσια.

Η ομίχλη επανήλθε εδώ. Σήμερα θα φτιάξω κάποιο μακαρονικό. Θα δω σε λίγο που θα πάω στην κουζίνα.

Οι φακοί κατηγορούνται αρκετά συχνά για ερεθισμούς. Αν δεν είναι από τους φακούς, τότε ίσως να είναι κάποια μικρή ίωση που κοκκινίζει το ασπράδι του ματιού έτσι που να φαίνονται κόκκινα τα αγγεία.

θεά!

χθες με το που γύρισα σπίτι τελείωσα σκούπα, σκούπισα βεράντα, έβγαλα πλυντήριο πιάτων που είχε βάλει ο φέφος, ήρθε το παιδί, το τάισα, πήγαμε βολτούλα σε εμπορικό. πήρα κάτι δώρα κ μετά βολτάραμε. η κοράκλα διάλεξε τσιμπιδάκια από αξεσοράηζ κ μετά είδε κάτι παιχνίδια σε χώρους για παιδιά!

΄βρήκε ένα τιμόνι κ έπαιζε μια χαρά. μέχρι που έρχεται μια μύξα κ ΄πιάνει το τιμόνι παραγκωνίζοντας την σύσα! εγώ δίπλα παρατηρούσα. με κοιτάζει το παιδί μου κ της λέω "μαζί"!

έλα όμως που η μύξα είχε άλλη γνώμη κ σπρώχνει απότομα το παιδί μου σε σημείο που η σύσα τρόμαξε κ στενοχωρέθηκε. έφυγε τρέχοντας κ τρέμοντας κ κλαμμένη στην αγκαλιά μου!

ευτυχώς ήρθε ο πατήρ της μύξας κ την μάζεψε, γιατί αλλιώς θα με άκουγε όλο το εμπορικό!!!!!!!!

άει σοιχτήρ πια με τα βλαμμένα!

μετά εξηγούσα για ώρες στο παιδί μου ότι αυτό που έκανε το άλλο παιδί ήταν κακό, λάθος, ότι υπάρχουν κακά παιδιά, αλλά κ καλά παιδιά. αν κάποιος την σπρώξει, θα πρέπει με δυνατή φωνή να του πει σταμάτα κ δεν μου αρέσει αυτό που κάνεις!

αν δεν σταματήσει το κακό παιδί, να το σπρώξει κ εκείνη!

ναι, σιγά!

πότε έσπρωξα εγώ ως παιδί!:(:rolleyes:

γυρίσαμε σπίτι, έκανα μια μακαρονάδα με σάλτσα ντοματας τόνου! τέλεια! φάγαμε, πλυθήκαμε κ πέσαμε ξερές για ύπνο πρώτα τα κορίτσια εννοείται!

σήμερα θέλω να αλλάξω σεντόνια πετσέτες, να ταίσω το παιδί κ να το πάω στους χαιρετισμούς!

αύριο θα πάμε στο χωριό μου για καφέ σε συγγενείς, κ φαγητό στη μαμά μου. θα μας έχει τί άλλο;;; κοψίδια στα κάρβουνα! θα έρθει κ η αδερφή μου! σούπερ θα περάσουμε! κοριτσομάνι! θα έχει καλό καιρό το Σ!

για τις υπόλοιπες μέρες τί καιρό θα κάνει;

Δ αν είναι καλός ο καιρός θα στείλουμε την σύσα παιδικό!

σας φιλώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσαρες...σημερα ξυπνησα 10 και μιση η γαιδουρα.....και ειμαι home alone....σημερα δεν εχω ιδεα τι θα φαμε!ξερω οτι η μανουλα εκανε σουσαμι για σουσαμοπιτα και εκανε και κουλουρακια...βρηκα και κατι γαριδουλες στο ψυγειο...ουφ!μου ελειψε η ησυχεια στο χωριο!βγηκα χθες στο μπαλκονι και επικρατουσε απολυτη ησυχια!ηρεμισε το κεφαλι...

Link to comment
Share on other sites

αυτή η συχία του χωριού κ εμένα μου έχει λείψει.

κ το να ξεκουράζεται το μάτι σου στο πράσινο, στα χωράφια!

μόλις έφαγα την μπανανούλα μου, αλλά πεινάω σαν λύκος!

μα πού πήγαν όλες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με οτιδήποτε έχει έντονο άρωμα και γεύση ή και με τίποτα. Συγκεκριμένα, με κονιάκ, με ρούμι, με πορτοκάλι. Δε θυμάμαι κάτι άλλο.

Δεν ξέρω κορίτσια πόσο δίκιο ή άδικο είχε αυτός ο εργαζόμενος, αλλά οι εργοδότες του λένε ότι είχε παραβατική συμπεριφορά εντός του εργοστασίου, γι' αυτό τον έδιωξαν. Αυτό το άκουσε ο άντρας μου και μου το είπε, γιατί εγώ δεν την άκουσα την είδηση την είδα τώρα από τη Ζώπυρον.

Έκανα αναζήτηση στο ίντερνετ γιατί ούτε εγώ ήξερα τι πράγμα είναι αυτά τα γενόσημα και βρήκα αυτό.

Τι είναι τα γενόσημα φάρμακα

mednews_2984_0.jpeg

Όταν ανακαλύπτεται ένα φάρμακο κυκλοφορεί σε αποκλειστικότητα για περίπου 10 χρόνια, οπότε και λήγει η πατέντα του. Τότε μπορούν … άλλες φαρμακευτικές εταιρείες να το «αντιγράψουν». «Γενόσημο» λέγεται το αντίγραφο φάρμακο του πρωτοτύπου σκευάσματος.

Το γενόσημο φάρμακο περιέχει την ίδια δραστική ουσία με το πρωτότυπο προϊόν και έχει παρεμφερή σύνθεση.

Το κόστος παραγωγής είναι μειωμένο (αφού πρόκειται για αντίγραφο) επομένως είναι μειωμένη και η τιμή του. Η ένσταση των γιατρών και των φαρμακοβιομηχανιών στην απόφαση της κυβέρνησης να επεκτείνει τη χορήγηση των γενοσήμων με στόχο την εξοικονόμηση πόρων δεν έγκειται τόσο στα γενόσημα αυτά καθαυτά αλλά στο είδος των γενοσήμων και πιο συγκεκριμένα στη χώρα προέλευσής τους.

Πολλοί υποστηρίζουν ότι τα γενόσημα που παράγονται π.χ. στην Ελλάδα είναι καλύτερης ποιότητας από αυτά που εισάγονται από την Κίνα ή την Ινδία.

Η ελληνική φαρμακοβιομηχανία ( η οποία παράγει αποκλειστικά γενόσημα φάρμακα) έχει αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια κάνοντας εξαγωγές αντιγράφων φαρμάκων και σε άλλες χώρες της Ευρώπης.

Πηγή: http://medicalnews.gr/2012/03/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1/

Ναι κι εδώ τέτοια έχουν. Δε γνωρίζω τίποτα όμως για την ποιότητά τους.

εβιρι με εχεις καλυψει!μονο σε καλο να βγει γιατι πλεον εχω αρχισει να φοβαμαι πολυ τις κινησεις τους

Link to comment
Share on other sites

αυτή η συχία του χωριού κ εμένα μου έχει λείψει.

κ το να ξεκουράζεται το μάτι σου στο πράσινο, στα χωράφια!

μόλις έφαγα την μπανανούλα μου, αλλά πεινάω σαν λύκος!

μα πού πήγαν όλες;

fefi περιμενες να χορτασεις με την μπανανα?γιατι εγω θελω 6 μεγαλες για να χορτασω:-P

Link to comment
Share on other sites

έχω μακαρονάδα για μεσημέρι...αλλά την τρενάρω, γιατί αργότερα από την πείνα θα είμαι ανυπόφορη!

για τα γενόσημα γνωρίζω οτι αυτά από μόνα τους δεν είναι επικίνδυνα. κατά κόρον συνταγογραφούνται σε Γερμανία, Αγγλία κλπ.

το θέμα είναι γιτί δεν ενισχύονται οι εγχώριες φαρμακοβιομηχανιες! κ ανατίθενται σε χώρες που μόνο που τις ακούς σκιάζεσαι!

στην Γερμανία για π.χ. οι γερμανικές φαρμακοβιομηχανίες κατασκευάζουν τα γενόσημα!

άκουσα καθηγητές χθες στην τηλεόραση που έλεγαν ότι θα γίνονται έλεγχοι κλπ κ εκεί, όπως προστάζει η ευρ. νομοθεσία.

γενικά ;;;;;;;;

θα δείξει η νεκροψία!

Link to comment
Share on other sites

Σας καλημέρισα;Δεν σας καλημέρισα...

Καλημέρα αγαπούλες!!

Τι κάνετε;

Εμείς μια χαρά,αν εξαιρεσεις το συνάχι του περιστερη που συνοδεύεται και με πολύ βήχα.Πήγε στο γιατρό χθες και του είπε ότι είναι ίωση.

Σε λίγο θα πάω στη διαιτολόγα

Και το μεσημέρι έχει ο μικρός εμβόλιο

Από φαγητό δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα

Μπορεί και να το ρίξω στην τρελή σήμερις...Και να φάω ό,τι θέλω.Περιμένω και την κοκκινομούρα...Οπως με άφησε θα με βρει η διαιτολόγα.Εχει κι εκείνο το μηχάνημα του διαβόλου που τα δείχνει όλα!

Σας φιλώ

Τα λέμε αργότερα

πες της οτι πινεις πολυ νερο..:lol:εγω οταν πηγα και δεν ειχα χασει γυρναει και μου λεει 'γιατι ετσι φαιη? της λεω ρε φαιη(ετσι την λενε και αυτην)απο το πολυ νερο ειναι!με κοιταει με ενα υφος μου λεει φαιη μην με δουλευεις!!!φυσικα και δεν με πιστεψε!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

έχω μακαρονάδα για μεσημέρι...αλλά την τρενάρω, γιατί αργότερα από την πείνα θα είμαι ανυπόφορη!

για τα γενόσημα γνωρίζω οτι αυτά από μόνα τους δεν είναι επικίνδυνα. κατά κόρον συνταγογραφούνται σε Γερμανία, Αγγλία κλπ.

το θέμα είναι γιτί δεν ενισχύονται οι εγχώριες φαρμακοβιομηχανιες! κ ανατίθενται σε χώρες που μόνο που τις ακούς σκιάζεσαι!

στην Γερμανία για π.χ. οι γερμανικές φαρμακοβιομηχανίες κατασκευάζουν τα γενόσημα!

άκουσα καθηγητές χθες στην τηλεόραση που έλεγαν ότι θα γίνονται έλεγχοι κλπ κ εκεί, όπως προστάζει η ευρ. νομοθεσία.

γενικά ;;;;;;;;

θα δείξει η νεκροψία!

πειτε με τρελη αλλα τωρα που διαβαζα τα βιβλια του πατερ Παισιου λεει μεσα οτι οπως θα ερθουν οι καιροι θα φθασουμε σε σημειο που θα ειναι προτιμοτερο να χρησημοποιουμε βοτανα οσο μπορουμε για τους πονους γιατι τα φαρμακα θα εχουν δηλητηριο μεσα....με το δηλητηριο εννοουσε βλαβερες ουσιες...και γιατι πολλα απ οσα γραφει βγηκαν η εχουν αναφερθει μεχρι στιγμης εμενα με φοβιζει πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...