Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο για μας, και κοτόπουλο-πατάτα-μήλο στον ατμό για τον μπέμπη. Έφτιαξα και ψωμί με λίγο αλάτι και ελάχιστη ζάχαρη και έγινε πολύ ωραίο (ευχαριστώ Εβίρι!!!!) :)

αχ ναι ξεχασα ...βουηξαν τα τοπικα καναλια απο το πρωι!μακαρι να εχουν καλο τελος...ρε κοριτσια ακουσατε γιαυτα τα χαπια τα γενοσημα?τι σ...τα ειναι αυτα?ποιος ο λογος που θελουν να τα αντικαταστησουν?αχγωθηκα με αυτο το θεμα

Γιατί είναι πιο φτηνά φαντάζομαι. Αν κατάλαβα καλά, γενόσημα είναι αυτά που δεν έχουν ταμπελίτσα από κάποια συγκεκριμένη εταιρία παραγωγής φαρμάκων, δηλαδή που δεν έχουν brand name αλλά αγοράζεις το φάρμακο με την ονομασία της δραστικής ουσίας. Εδώ που είμαι εγώ (Αγγλία) είναι πολύ διαδεδομένα και μάλιστα σου λένε να μην παίρνεις τα επώνυμα γιατί είναι πεταμένα λεφτά. Πολλές φορές η τιμή των επώνυμων είναι τριπλάσια και βάλε. Τα γενόσημα τα συνταγογραφούνε ευρέως. Και στη Γερμανία το ίδιο γίνεται. Για άλλες χώρες δεν γνωρίζω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ολο το βράδυ είχα 38,5. Ξεκίνησε και βήχας απο χτες αλλά σήμερα δεν έχω πολύ. Πονάει όλο μου το κορμί.

Αύριο να μην κάνεις τίποτα γιατί με τον πυρετό όταν κάνουμε δουλειές στο σπίτι ή εργαζόμαστε έξω, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να χειροτερεύουμε. Περαστικά και γρήγορα.

Α και τα συγχαρητήρια αξίζουν στην Εβίρι.Χωρίς εκείνην μάλλον θα είχε καταλήξει στον σκουπιδοτενεκέ!

Τα συγχαρητήρια αξίζουν σε σένα και στα χεράκια σου, που το έφτιαξες με τόση επιτυχία. Τα φιλιά μου.

περνάει ένα αυτοκίνητο με δυνατή μουσική κρητική πεντοζάλι τύπου-δεν τα ξέρω, μη χτυπιέσαι κάντυ μου-κ αρχίζει η θυγατερα μου να λικνίζεται κεφάλι, ώμοι, μέση, ποδαράκια κ με σηκωμένα χεράκια ήταν το υπερθέαμα της γειτονιάς!!!!!!!!!!:tongue:

χαχαχαχαχαχα Αχ και να 'μουν απέναντι να τη βλέπω.

κοριτσια να ρωτησω ξερει καμια σας συνταγες απο κουλουρακια νηστησιμα οπως με κανελα η μουστοκουλουρα η κ κατι αλλο?μια που κανω νηστεια κ ειμαι γλυκατζου τα θελω στο μενου μου αλλιως τρελενομαι..

Έχω μαζί μου αυτές τις δύο συνταγές, την πρώτη την έχω φτιάξει και είναι πολύ νόστιμη. Τη δεύτερη δεν την έχω φτιάξει, αλλά επειδή κάποτε στο κανάλι ΣΤΑΡ έβαζαν η Νίκη και η Τζωρτζέλα πολύ ωραίες συνταγές, πιστεύω ότι θα είναι πολύ νόστιμη.

Εκτός από αυτές τις δύο έχω να σου προτείνω και μελομακάρονα χωρίς να τα μελώσεις. Γίνονται πολύ ωραία τραγανά μπισκότα και φυσικά νηστίσιμα.

ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΝΗΣΤΙΣΗΜΑ

Υλικά: 2φλ σπορέλαιο, 1/2φλ χυμό πορτοκαλιού, 1φλ ζάχαρη, 1κ. περίπου αλεύρι, 2κ.γ. κανελογαρίφαλο, 1κ.γ. μπέικιν, 1/2κ.γ. σόδα, 1/2φλ του καφέ κονιάκ ή λικέρ πορτοκάλι, σουσάμι για πασπάλισμα.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Χτυπάμε το λάδι με τη ζάχαρη, το χυμό πορτοκαλιού και το κονιάκ μέχρι να λιώσει η ζάχαρη. Προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά να γίνει ζύμη μαλακή. Πλάθουμε μικρά δακτυλάκια ή άλλο σχήμα, πασπαλίζουμε με σουσάμι και ψήνουμε στους 180ο μέχρι να ροδίσουν.

ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΝΗΣΤΙΣΗΜΑ ΜΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ (ΣΤΑΡ)

Υλικά: 1φλ μαργαρίνη, 1/2φλ άχνη, 1,5φλ φαρίνα, 1κ.σ. αμαρέτο, 1 κουβερτούρα λιωμένη, 1κ.σ. ηλιέλαιο, 1/2κ.γ. αλάτι, αμύγδαλα άσπρα ψημένα και τριμμένα. ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Χτυπάμε το βούτυρο με την άχνη 10΄το λικέρ, το αλάτι, το αλεύρι, σταματάμε το μίξερ προσθέτουμε αμύγδαλο τριμμένο και ζυμώνουμε. Βάζουμε τη ζύμη για ½ ώρα στην κατάψυξη να παγώσει. Βγάζουμε τα σχέδια που θέλουμε ψήνουμε για 15΄στους 180ο. λιώνουμε τη σοκολάτα. Προσθέτουμε το ηλιέλαιο να γυαλίσει. Βουτάμε τα μπισκότα και τα ακουμπάμε σε λαδόκολλα να στεγνώσουν.

ααααα το μουστο αληθεια απο που το αγοραζεις?στα σουπερ πουλανε μουστο???

Στα σούπερ μάρκετ δε θα βρεις. Όπως είπε και η Ζώπυρον και η Φέφη στα καταστήματα με κρασί και τοπικά προϊόντα, όπως τα μαγαζιά με κρητικά προϊόντα πουλάνε μούστο, αλλά όχι τώρα. Ο μούστος συλλέγεται με τον τρύγο και πωλείται από το τέλος Αυγούστου και ύστερα και κυρίως Σεπτέμβριο-Οκτώβριο.

Μας πετάς έτσι μες στην μούρη τα σουτζουκάκια.... :rolleyes: κι έχω καιρό να τα φτιάξω ... ωραίο φαί !

Κι εμένα μου πετάχτηκαν σάλτσες.

Δεν ξέρω τι να κάνω.....Αγχώθηκα λίγο....
Τη μέρα που πήγα στο νοσοκ συνάντησα και τον γιατρό που με έιχε χειρουργήσει στο εξωμήτριο. Του είπα σε ποιον γιατρό πήγαινα για να κάνω εξωσω και είπε πως αν τον ρωτούσα σε αυτόν θα με έστελνε.
Αλλωστε εδώ για πολύ γνωστά ονόματα εξωσωματικών υπάρχουν διχογνωμίες.

Εδώ που τα λέμε κάθε κοπέλα μένει ή δε μένει ευχαριστημένη σύμφωνα με το πόσο δυσεπίλυτο ή επιλύσιμο είναι το πρόβλημά της. Αν είναι δύσκολη έως πολύ δύσκολη περίπτωση, θα σου πει ότι δεν έμεινε ευχαριστημένη. Όπως οι πελάτισσες που πάνε στον πλαστικό να τις κάνει σαν τη Βουγιουκλάκη κι αν δε μοιάζουν καθόλου μετά την πλαστική, τότε είναι άχρηστος ο γιατρός.

Από την άλλη πάλι, καλό είναι να ζυγίζεις αυτά που λένε, αφού κάνεις πρώτα ξεσκαρτάρισμα. Δηλαδή, να πετάξεις από τη ζυγαριά τους βλαμμένους λόγους που θα είχαν για να απορρίψουν το γιατρό και να κρατήσεις τους πιο σοβαρούς που αφορούν τα αποτελέσματα της δουλειάς του. Παράδειγμα, αν φέρθηκε ειρωνικά ή απότομα σε κάποια ασθενή του, αυτή δε θα πει καλά λόγια, αλλά αυτό δεν τον κάνει κακό γιατρό, αλλά κακό άνθρωπο. Μάλλον θα πρέπει να το εκτιμήσεις προσωπικά (όπως είπε και η Φέφη) βάσει της λογικής σου και των σημάτων που λαμβάνεις.

............Mόλις τηλ. από τον σταθμό : ο Νικ με πυρετό + 3 φορές εμετό... welcome to the club ......... αμ δε ! Σιγά που θα ξεφεύγαμε έτσι απλά γμτ !

Ώρε κι άλλο θύμα της αδηφάγας γαστρεντερίτιδας. Περαστικά στο μικρό Νικόλα.

Το χέρι μου - όσο είμαι ξαπλωμένη ή/και στα ζεστά, σε συνδυασμό με τα αντιφλεγμονώδη - πάει αρκετά καλύτερα. Όταν όμως σηκωθώ, βγω έξω ή κάνω κάποιες δουλίτσες όπως σήμερα (δεν γινόταν να τις αφήσω πλέον!) χειροτερεύει. Τι να πω.?

Το ιδανικό θα ήταν να βάλεις κάτι σαν σφιχτό μαντήλι που να το συγκρατεί από τον ώμο μέχρι τον αγκώνα λυγισμένο, όπως κρατάμε το σπασμένο χέρι, και ταυτόχρονα κολλητά στην κοιλιά και στα πλευρά, ώστε να έχει πλήρη ακινησία. Να το χρησιμοποιείς μόνο σαν βοηθητικό του άλλου χεριού. Να σου κάνει κάποιος απαλό μασάζ με θερμαντική αλοιφή και να συνεχίσεις με τα αντιφλεγμονώδη και τα παυσίπονα. Αλλά αυτά είναι καλύτερα να σου τα πει ο ίδιος ο γιατρός γιατί θα σου δώσει την κατάλληλη για σένα δοσολογία. Όταν αρχίσει να ηρεμεί η φλεγμονή να του ζητήσεις να σου γράψει και φυσικοθεραπείες.

Link to comment
Share on other sites

για να συεχισω πρεπει πρωτα να διαβασω οοοσα εχασα, και ειναι και πολλα!!!!ξεκιναω λοιπον!!!:D:D

Λοιπόν...

Πάντα Τέτοια ! Χάρηκα πολύ και συγκινήθηκα κι εγώ με την επιστολή τηε δασκάλας σας... πρέπει να είναι άνθρωπος που αγαπάει και σέβεται το λειτούργημά της !!!! 1.000 μπράβο και στην μαμά-στον μπαμπά που τα καταφέρνετε με τα διαβάσματα, ε, όλο και κάπου έχετε βάλει κι εσείς ένα τόσο δα λιθαράκι !!!! μπραβο ζωπυρακι, πολυ συγκινητικο αυτο που εκανε η δασκαλα και σιγουρα ενιωσες πολυ περηανη για τον γιο σου. συγχαρητηρια , εχεις παιδι θυσαυρο:D

Περιστέρω,

Έχεις δίκιο με τον κουνιάδο σου που γίνεσαι φούρκα αλλά κοπέλα μου υπάρχουν σε αυτή την ζωή κάποιοι άνθρωποι που λέγονται ΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ !!! Μάλλον τέτοιου είδους άνθρωπος είναι ο κουνιάδος σου με την γυναίκα του ! Ο άντρας σου πολύ καλά κάνει και παραστέκεται στο πλευρό της μάνας του κι εσύ επίσης είσαι άξια συγχαρητηρίων για όλα όσα κάνεις (από το να στηρίζεις τον άντρα σου μέχρι να μαγειρεύεις για 3 μέρες για τον πειερό σου και να ανησυχείς) !!!

Μη φοβάσαι: έχει ο Θεός... όλα τα καλά (και τα κακά) γυρνάνε πάνω μας

ΑΠΟΡΙΑ: ΠΏΣ γίνεται συνήθως σε μια οικογένεια να την πληρώνει ένας τη νύφη κατά 90% ???? μου λέτε ???? :cool:και στην οικογενεια του αντρουλη μου το ιδιο συμβαινει :rolleyes:

Ρίξτε ιδέες λοιπόν και ας ψηφίσουμε υποψήφια μέρη που θα μπορέσουν να μας δεχθούν όλες μαζί (και να μην μας διώξουν στο 3ήμερο πάνω ε ???)εμενα δεν με πειραζει οπου και να ειναι, αρκρι ναμαι μαζι σας;)

Ξεχασα να πω καλημέρα!

Ξύπνησα επιτέλους μια μέρα ξεκούραστη.Την πάτησε ο άντρας μου γιατί όταν του έλεγα πως δεν κοιμάμαι τα βράδια όταν έχω το μωρό στο κρεβάτι δεν με πίστευε!

Ετσι προσφέρθηκε με απίστευτη ευκολία χθες να αναλάβει αυτός!Και τώρα γκρινιάζει πως δεν κοιμήθηκε καθόλου!Τώρα ελπίζω να με καταλαβαίνει !χιχιχι!

χθες άπλωσα λοιπόν την κορμάρα μου απ'τις 11,00 και ευχαριστήθηκα ύπνο!!!!

και ο δικος μου ετσι λεει ωρες ωρες και αμα το κανει, μετα γκρινιαζει και λεει οτι ειναι πτωμα!!!
ΗΑλλά, για φανταστείτε τί σκεφτόμουν χθες το βράδυ μόνη μου και γέλαγα : να πηγαίναμε λέει όλες μαζί -μόνες μας- σε ένα μέρος γραφικό και κοντά ας πούμε Υδρα ή Σπέτσες (αγαπημένα και τα δυο) και να κλείσουμε δωμάτια όλα για πάρτη μας και να λέμε να λέμε να λέμε... η καλύτερη ψυχοθεραπεία.... ΜΟΝΟ που θα θέλαμε κι ένα μηχανηματάκι σαν αυτά που έχουν οι τράπεζες για να παίρνουμε σειρά πορτεραιτότητας ! χα χαχαχαααα, μακαρι να γινοταν!!!

Αγαπώ Θεσσαλονίκη !!!! Αχ ! και βαχ... και εγω παααρα πολυυυυυ

Σήμερα τα τέκνα μου πήγαν ντυμένα στον σταθμό και ήμουν τόσο χαρούμενη ! τι καλά!!!!

Τους ευχήθηκα "και του χρόνου" και από μέσα μου ευχαριστούσα την Παναγία που μας αξιώνει να το ζούμε αυτό και Την παρακαλούσα να τα έχει γερά κάτω από τις φτερούγες της ....

QUOTE]και του χρονου να ειναι καλα και να τα καμαρωνεις:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο. Τελος! Δεν ασχολούμαι άλλο. Αφού πήγαμε με τον άντρα μου σε αυτόν και μας άρεσε, τέλος, δεν ακούω κανέναν. Αλλωστε εδώ για πολύ γνωστά ονόματα εξωσωματικών υπάρχουν διχογνωμίες. Εχω μπει σε φόρουμ για τον Πάντο κι έτριβα τα μάτια από όσα έχουν να του καταλογίσουν αλλά και πόσες τον ευχαριστούν δημόσια για το καλό που τους έκανε. Μπορεί για κάποιους ένας γιατρός να είναι καλός και να τον εκθειάζουν για κάποιους άλλους ο ίδιος γιατρός να είναι ο χειρότερος που τους έτυχε! Ωχ, πολύ ασχολήθηκα κι έχασα πόσο χρόνο! Είμαι απαράδεκτη.....

Margi, η μόνη γνώμη που αξίζει να λάβεις υπόψην σου είναι όποια προέρχεται από άνθρωπο που ξέρεις και εμπιστεύεσαι. Γιατί ως γνωστόν οι γνώμες είναι όπως οι κ*λοι, όλοι έχουν από μία! Και δεν σημαίνει ότι επειδή 10 άνθρωποι έχουν την ίδια γνώμη, η γνώμη αυτή είναι σωστή. Μπορεί να είναι και οι 10 βλάκες. Ή μπορεί να κρίνουν με διαφορετικά κριτήρια από τα δικά σου. Συνεπώς πρώτα κρίνεις τον άνθρωπο που σου έδωσε τη γνώμη, και μετά αποφασίζεις αν θα τη λάβεις υπόψην σου.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Το ουζο με τι μπορω να το αντικαταστησω? Δε μ αρεσει καθολου ο γλυκανισος...

Με οτιδήποτε έχει έντονο άρωμα και γεύση ή και με τίποτα. Συγκεκριμένα, με κονιάκ, με ρούμι, με πορτοκάλι. Δε θυμάμαι κάτι άλλο.

Τι άλλο να πω από αυτό που κι εσύ πολύ εύστοχα αναφέρεις,ζώπυρον!

Αρχισαν τα όργανα...

Αδικαιολόγητα όχι βέβαια

Αλλά και πάλι λύση βρίσκεται με τέτοιον τρόπο;

Κι αν η κίνηση αυτη βρει μιμητές;

Δεν ξέρω κορίτσια πόσο δίκιο ή άδικο είχε αυτός ο εργαζόμενος, αλλά οι εργοδότες του λένε ότι είχε παραβατική συμπεριφορά εντός του εργοστασίου, γι' αυτό τον έδιωξαν. Αυτό το άκουσε ο άντρας μου και μου το είπε, γιατί εγώ δεν την άκουσα την είδηση την είδα τώρα από τη Ζώπυρον.

ρε κοριτσια ακουσατε γιαυτα τα χαπια τα γενοσημα?τι σ...τα ειναι αυτα?ποιος ο λογος που θελουν να τα αντικαταστησουν?αχγωθηκα με αυτο το θεμα

Έκανα αναζήτηση στο ίντερνετ γιατί ούτε εγώ ήξερα τι πράγμα είναι αυτά τα γενόσημα και βρήκα αυτό.

Τι είναι τα γενόσημα φάρμακα

mednews_2984_0.jpeg

Όταν ανακαλύπτεται ένα φάρμακο κυκλοφορεί σε αποκλειστικότητα για περίπου 10 χρόνια, οπότε και λήγει η πατέντα του. Τότε μπορούν … άλλες φαρμακευτικές εταιρείες να το «αντιγράψουν». «Γενόσημο» λέγεται το αντίγραφο φάρμακο του πρωτοτύπου σκευάσματος.

Το γενόσημο φάρμακο περιέχει την ίδια δραστική ουσία με το πρωτότυπο προϊόν και έχει παρεμφερή σύνθεση.

Το κόστος παραγωγής είναι μειωμένο (αφού πρόκειται για αντίγραφο) επομένως είναι μειωμένη και η τιμή του. Η ένσταση των γιατρών και των φαρμακοβιομηχανιών στην απόφαση της κυβέρνησης να επεκτείνει τη χορήγηση των γενοσήμων με στόχο την εξοικονόμηση πόρων δεν έγκειται τόσο στα γενόσημα αυτά καθαυτά αλλά στο είδος των γενοσήμων και πιο συγκεκριμένα στη χώρα προέλευσής τους.

Πολλοί υποστηρίζουν ότι τα γενόσημα που παράγονται π.χ. στην Ελλάδα είναι καλύτερης ποιότητας από αυτά που εισάγονται από την Κίνα ή την Ινδία.

Η ελληνική φαρμακοβιομηχανία ( η οποία παράγει αποκλειστικά γενόσημα φάρμακα) έχει αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια κάνοντας εξαγωγές αντιγράφων φαρμάκων και σε άλλες χώρες της Ευρώπης.

Πηγή: http://medicalnews.gr/2012/03/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1/

Έφτιαξα και ψωμί με λίγο αλάτι και ελάχιστη ζάχαρη και έγινε πολύ ωραίο (ευχαριστώ Εβίρι!!!!) :)

Παρακαλώ. Πολύ χαίρομαι Μπίγκι.

Τα γενόσημα τα συνταγογραφούνε ευρέως. Και στη Γερμανία το ίδιο γίνεται. Για άλλες χώρες δεν γνωρίζω.

Ναι κι εδώ τέτοια έχουν. Δε γνωρίζω τίποτα όμως για την ποιότητά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί είναι πιο φτηνά φαντάζομαι. Αν κατάλαβα καλά, γενόσημα είναι αυτά που δεν έχουν ταμπελίτσα από κάποια συγκεκριμένη εταιρία παραγωγής φαρμάκων, δηλαδή που δεν έχουν brand name αλλά αγοράζεις το φάρμακο με την ονομασία της δραστικής ουσίας. Εδώ που είμαι εγώ (Αγγλία) είναι πολύ διαδεδομένα και μάλιστα σου λένε να μην παίρνεις τα επώνυμα γιατί είναι πεταμένα λεφτά. Πολλές φορές η τιμή των επώνυμων είναι τριπλάσια και βάλε. Τα γενόσημα τα συνταγογραφούνε ευρέως. Και στη Γερμανία το ίδιο γίνεται. Για άλλες χώρες δεν γνωρίζω.

Πως ελέγχονται αυτά? Γιατί για τα "επώνυμα" εδώ εγγυάται ο ΕΟΦ. (Λέμε τώρα...)

Γιατί ως γνωστόν οι γνώμες είναι όπως οι κ*λοι, όλοι έχουν από μία!

Αχαχαχαχα αχαχαχαχα! Α ρε Μπίγκι, πες μου : Τι ζώδιο είσαι? Τέλος πάντων, είσαι κάποιο από τα "ισχυρά"?

Εβιράκι μου, δεν μπορώ να ακινητοποιήσω το δεξί χέρι! Το πολύ πολύ να βάλω έναν ελαστικό επίδεσμο. Στα υπόλοιπα έχεις δίκιο. Και μάλλον σιγά σιγά πρέπει να πάω να το ξαπλώσω (το χέρι).:tongue:


Link to comment
Share on other sites

κ εγώ σήμερα την πήγα με στολή στο νέο σταθμό. ήταν πολύ χαρούμενη κ χαμογελαστή στα παιδάκια. φορουσαν κ εκείνα στολή, όπως κ οι δασκάλες!

άντε να δούμε πώς θα περάσει, θα μου πει η πεθερούλα μου!πως της φανηκε τλκ της συσας???ο χωρος,τα παιδακια, το περιβαλλον???

πλέξιμο, κέντημα για μένα=η καλύτερη τιμωρία μου. αφού θυμάμαι πως η μάνα μου όταν ήμασταν μικρά μας έδινε κάτι μαξιλαράκια για να τα κεντήσουμε με πλεκτή κλωστή. εγώ έκλαιγα, γιατί δεν το γούσταρα! η αδερφή μου έκανε παπάδες! κ τώρα άμα το πιάσει, το 'χει. εγώ το βλέπω ως κάτεργα!, αλλά μου έχει ευτυχώς αρκετά η μάνα μου. θα τα δώσω στη θυγατέρα, αν παραστεί ανάγκη, μη μας πει η Δώρα ότι την στέλνω ξιμπλέτσουτη!!!!!!!:wink::lol:

φιλιά σε όλες, να είστε καλά!

αχ τι μου θυμησες!!!μουχε παρει και μενα η μαμα μου τετοια μαξιλαρακια και τρελαινομουν να τα φτιαχνω.ενιωθα μεγαλη!!!!:D:D
Δευτερον, ποια ήταν εκείνη που έτρεχε στα κύματα;;;Τι υπέροχη περιγραφή! Ζήλεψα....Κι εγώ είμαι δίπλα στην θάλασσα, αλλά την απολαμβάνω από το μπαλκόνι. Πολλές φορές σκέφτομαι πως αν είχα ένα παιδάκι θα ήταν διαφορετικά. Θα το έβγαζα βολτες, θα το πήγαινα στην παιδική χαρά ( αχ! τι ωραία θα ήταν!). Σας διαβάζω να λέτε για τα παιδάκια σας και σας ζηλεύω ακόμη κι όταν λέτε ότι δεν μπορείτε να πάρετε τα πόδια σας! Θέλω κι εγώ να μείνω ξάγρυπνη, να κουραστώ, να μην μπορώ να κουνηθώ από την κούραση, αλλά να έχω ένα παιδάκι! Κορίτσια μου, μην σας ρίξω. Είσαστε τόσο τυχερές που έχετε παιδάκια!!! Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και με έπιασε μια μικρή κατάθλιψη, αφού μετά την περίοδο αρχίζω αγώνα δρόμου για εξωσωματική ( επιτροπές, άδειες, γκρίνια από διευθύντρια, επισκέψεις σε γιατρό........). Πώς θα ήθελα να υπήρχε ένα σποράκι μέσα μου και να μην αδιαθετούσα ποτε!
ολα θα ερθουν σιγα σιγα και στην ωρα τους. εχε πιστη, δυναμη και κουραγιο και συντομα το σπορακι σου θα βρισκεται στην κοιλιτσα σου
Καλησπέρα κούκλες!

.Τωρα συνεχίζω το μαγείρεμα της κοτόσουπας του μικρού,μιας και έφαγε αργα ατο δεκατιανό του,και εγω θα φτιάξω ομελέτα και σαλατούλα.ό,τι λέει η δίαιτα.Να σας ενημερώσω ότι υπάρχει σημαντική πρόοδος και το πρωί που ζυγίστηκα σε σούμα βγαίνει -9,6 κιλά!Επαθα μιλάμε!Στο τσακα-τσάκα χάθηκε 1,1 κιλό μέσα σε 10 μέρες

Θα κάνω μια προσπάθεια να σας διαβάσω όλες,που δεν το βλέπω γιατί το μεσημερι γράφουμε τόσα κι άλλα τόσα.

Δεν πιστεύω να χανω κάτι σημαντικό;

Ε;

Τραβήξτε μου το αυτί άμα μου διαφεύγει κάτι

Μάκια

νομιζω οτι τα πας παααρα πολυ καλα με τη διαιτα, συγχαρητηρια. εγω τωρα με την γαστρεντεριτιδα ξεφουσκωσα λιγο, ειχε και την θετικη της πλευρα:D:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κορίτσια πόσο δίκιο ή άδικο είχε αυτός ο εργαζόμενος, αλλά οι εργοδότες του λένε ότι είχε παραβατική συμπεριφορά εντός του εργοστασίου, γι' αυτό τον έδιωξαν. Αυτό το άκουσε ο άντρας μου και μου το είπε, γιατί εγώ δεν την άκουσα την είδηση την είδα τώρα από τη Ζώπυρον.

Ααααχ βρε Εβίρι μου. Ακόμα κι έτσι να είναι, τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν πρέπει να του δοθεί η νόμιμη αποζημίωσή του? Και τι σημαίνει παραβατική συμπεριφορά? Και γιατί δεν τον είχαν καταγγείλει/μηνύσει, κ.λ.π.?

Περίεργα χρόνια θα ζήσουμε...


Link to comment
Share on other sites

Πως ελέγχονται αυτά? Γιατί για τα "επώνυμα" εδώ εγγυάται ο ΕΟΦ. (Λέμε τώρα...)

Κι αυτά ο ΕΟΦ τα εγγυάται. Δεν υπάρχει διαφορά. Εμένα και στην εγκυμοσύνη γενόσημα μου έδιναν. Δες κι εδώ: http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=13078

Αχαχαχαχα αχαχαχαχα! Α ρε Μπίγκι, πες μου : Τι ζώδιο είσαι? Τέλος πάντων, είσαι κάποιο από τα "ισχυρά"?

Σκορπιός είμαι :-P

Η έκφραση αυτή είναι γνωστή εδώ (και κατά τη γνώμη μου σοφή). Αγγλιστί πάει ως εξής: οpinions are like assholes...everyone has one :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ βρε Εβίρι μου. Ακόμα κι έτσι να είναι, τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν πρέπει να του δοθεί η νόμιμη αποζημίωσή του? Και τι σημαίνει παραβατική συμπεριφορά? Και γιατί δεν τον είχαν καταγγείλει/μηνύσει, κ.λ.π.?

Μπορεί να σημαίνει ότι δεν δικαιούται την αποζημείωση που νομίζει ότι δικαιούται. Μια υπόθεση κάνω. Σκέφτομαι και ψυχιατρικό πρόβλημα...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ααααχ βρε Εβίρι μου. Ακόμα κι έτσι να είναι, τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν πρέπει να του δοθεί η νόμιμη αποζημίωσή του?

Όχι προς Θεού, τα δεδουλευμένα είναι δεδουλευμένα και πρέπει να δοθεί η αποζημίωση, άσχετα από το χαρακτήρα του εργαζομένου. Ο λόγος που το ανέφερα είναι σχετικός μόνο με το λόγο της απόλυσής του κι όχι επειδή το εργοστάσιο κάνει περικοπές- αν και αυτό είναι κάτι που δεν το ξέρω κατά πόσο κάνει ή δεν κάνει.

Και τι σημαίνει παραβατική συμπεριφορά? Και γιατί δεν τον είχαν καταγγείλει/μηνύσει, κ.λ.π.?

Που να ξέρει κανείς, μπορεί και να είχε γίνει αυτό ή μπορεί και όχι.

Πραγματικά είμαι αντίθετη ως προς τη μη καταβολή της αποζημίωσης. Αφού τη δικαιούται πρέπει να τη λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την πλευρά της η εταιρεία ανακοίνωσε πως η συμπεριφορά του υπαλλήλου ήταν παραβατική μέσα στο χώρο εργασίας. Στην ανακοίνωσή της αναφέρει: Ο δράστης εργαζόταν ως υπάλληλος γραφείου στις εγκαταστάσεις της Κομοτηνής από 20-07-2000 εως την απόλυσή του την 31-08-2011 καθόσον επι μακρόν επεδείκνυε ασταθή, ανάρμοστη και παραβατική συμπεριφορά στο χώρο εργασίας.

Ο 52χρονος, πατερας 2 παιδιών, είχε απολυθεί πριν από 8 μήνες από το εργοστάσιο. Πήγε σήμερα λένε, αποφασισμένος να ζητήσει ή να επαναπροσληφθεί ή να του δώσουν όσα του χρωστούν. Μάλιστα σύμφωνα με τον Πρόεδρο του Εργατικού Κέντρου της Κομοτηνής, Παντελή Μαγουλιό, εργαζόταν για πάνω από 10 χρόνια στο εργοστάσιο και οι ιδιοκτήτες είχαν δεσμευθεί να τον επαναπροσλάβουν.

Ο διευθύνων σύμβουλος του εργαστασίου Θανάσης Ανδριανόπουλος, ο οποίος σύμφωνα με το xronos.gr είναι και κουμπάρος με το δράστη, έχει τραυματισθεί στην τραχηλική χώρα και στο αριστερό μπράτσο.

=====================================================

Άντε βγάλε άκρη! Είτε έχει όντως πρόβλημα είτε θα τον βγάλουν με πρόβλημα...


Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτηηηηηηη!ουουουουου!πως περνάτε?

Ερώτηση κρίσεως:μου έφερε η μαμά μου μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τσάντα με μήλα.Τι στο καλό να τα κάνω?

μηλοπιτα, μηλοπιτα, ταρτα με μηλα και μαρμελαδα
ειπα να ξεκινησω να σας διαβασω,μπας κ δω τι εχασα σημερα αλλα δεν μπορω με τιποτα...παλι πολλα γραψατε!!!!!!!

οποτε γραφω τα δικα μου,σημερα ημουν στον διαβητολογο-διατροφολογο παμε τελεια κ δεν εχω παρει ακομα ουτε γραμμαριο,εγω παλι νομιζω οτι χανω συνεχεια ποντους χιχιχιχι!!!!τελικα ισως αυτο που με παχαινε να ηταν η ζαγχαρη κ τωρα αλλαξαν ολα :)!!!!

α να μην ξεχασω φαγαμε φακες στην πεθερουλα!φιλακια σε ολες!!!

υσ.κατι σα να διαβασα για συναντηση στην αθηνα????καλε δε με λυπαστε εγκυο γυναικα να με τρεχετε?????????????????χοχοχοχοχο!!!!

μπραβο αννακι μου, ευχομαι να πανε ολα τελεια μεχρι το τελος!!!καλε κορμαρα θα σε κανει ο γιοκας σου!!!ο πατερας τι κανει??/του φορεσες πανα η οχι ακομη???:D:D
Τελικά κορίτσια άκυρη η ταβέρνα γιατί η μικρή μου έκανε πυρετό και πονάει λίγο ο λαιμός της.

Πωπω φωτιά οι τιμές. Κοίτα εμείς που είχαμε πάρει φέτα την προηγούμενη φορά δεν είδαμε πόσο είχε και στο λογαριασμό τα έβαλε όλα σε μία τιμή η οποία ήταν 32 ευρώ και περιελάμβανε 2 μερίδες γύρο με κρεμμύδι, κομμένο λάχανο, τζατζίκι και πατάτες, μία φέτα, μία πίτα με πατάτες και σος χωρίς κρέας για τη μικρή, μία σπράιτ και 1/2κ. κρασί. Εμένα μου φάνηκαν πολύ ακριβά, αλλά επειδή έχουμε ξαναφάει ακριβά και μάλιστα μόνο γλυκό και καφέ, προτιμήσαμε να τα δώσουμε σε Έλληνες.

Ναι καλέ αμ' τι; Εξάλλου δεν είναι και πρωταρχική ανάγκη να μάθεις κέντημα και πλέξιμο.

Δεν έχεις παρά να το πιστέψεις και τότε όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει για να γίνει πραγματικότητα.;)Η αλήθεια είναι ότι τα συναισθήματά σου μας συγκίνησαν. Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι και θα το έκανα. Το μόνο που μπορώ να συστήσω ανεπιφύλακτα σε σένα και στη Χρυσοβαλάντω είναι να τάξετε κάτι στον αγαπημένο σας άγιο -α. Ίσως έτσι βοηθηθείτε πιο γρήγορα. Να κάνω και μια μεγάλη ευχή να αποκτήσετε όσο πιο γρήγορα γίνεται μωράκια και να μεγαλώσει η οικογένειά σας.

Καταρχήν, τα κορίτσια πρότειναν ωραίες ιδέες.

Εγώ έχω να σου προτείνω την κατάψυξη, η οποία θα σε σώσει πολλές φορές τις ώρες που θα θες κάτι γρήγορο. Αν κάτσεις ένα Σαββατοκύριακο ή κάποιο απόγευμα που θα έχεις ελεύθερο χρόνο, φτιάξε κάποια πράγματα και βάλτα στην κατάψυξη. Έτσι θα σωθείς.

Συγκεκριμένα, φτιάξε μια μέρα κρέπες αρκετές, θα τις αποθηκεύσεις σε μεμβράνες- ένα κομμάτι ανάμεσα σε κάθε κρέπα -και μέσα σε ένα πλαστικό στην κατάψυξη. Θα κατεβάσεις όσες θες εσύ κάθε φορά και θα τις γεμίζεις με κάτι διαφορετικό. Δηλαδή, κιμά για να κάνεις κανελόνια, κοτόπουλο βρασμένο με μπεσαμέλ, με τυριά και ζαμπόν, με σπανάκι και κρέμα γάλακτος κλπ.

Άλλο που μπορείς να φτιάξεις είναι πουρές, ακόμη και σκέτος με ένα αυγό τηγανητό και σαλάτα. Οι πατάτες στη δυνατή φωτιά, αν τις κόψεις σε πολύ μικρά κομματάκια, βράζουν γρήγορα ακόμη και 20' -30'. Έτσι έχεις γρήγορο φαγητό που δεν είναι πάντα ίδιο.

Αν δεν έχεις πίεση χρόνου, τις πατάτες αντί για τηγανητές και πρόχειρες μπορείς να τις κάνεις στο φούρνο ροδέλες με ροδέλες καρότου, μανιταριών, κρεμμυδιού, αν θες και κάποιου αλλαντικού ή σκέτες με κανένα από τα παραπάνω υλικά.

Μια στραπατσάδα με ντομάτα και αυγά στο τηγάνι. Τηγανίζεις και ένα κολοκυθάκι ή μια μελιτζάνα και είστε πλήρεις. Φώναξε κι εμένα να βουτάω το ψωμάκι.

Εσύ που δεν έχεις πολύ χρόνο για το σπίτι, να παραγγείλεις μια μέρα στο φούρνο της γειτονιάς σου ζυμάρι 1κ. και να το βάλεις στο ψυγείο. Έτσι θα έχεις αρκετό για πολλές χρήσεις. Ρώτα πόσες μέρες διατηρείται για να ξέρεις πότε θα το χρησιμοποιήσεις. Τη μέρα που θα το χρειαστείς άπλωσέ το (όχι όλο) στο λαδωμένο ταψί, ανακάτεψε σε ένα μπολάκι λίγο πουμαρό ή πελτέ με λίγη ζάχαρη, ελάχιστο λάδι, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, λίγες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες και αν το ψυγείο έχει και κάτι ακόμη όπως τυριά και αλλαντικά βάλε. Αν τυχαίνει να μην έχεις, εγώ έτσι σκέτη την έχω φτιάξει και μας έχει αρέσει και μάλιστα την έκανα ως νηστίσιμη.

Άλλη φορά με το ζυμάρι θα κάνεις λουκανικοπιτάκια και τυροπιτάκια (αλλά αυτά απαιτούν χρόνο για το πλάσιμο και το τηγάνισμα). Φυσικά, ό,τι άλλο έρθει στη φαντασία σου.

Μια πολυσαλάτα γίνεται και τέλειο γεύμα. Σε κατσαρόλα θα βράσεις μια χούφτα αρακά, μια πατάτα, ένα καρότο, (και τα δύο αρκετά ψιλοκομμένα) προς το τέλος θα ρίξεις χωρίς να τα βγάλεις μια χούφτα μακαρόνια μικρού μεγέθους. Βράσε χωριστά και 1 αυγό. Σε σαλατιέρα θα ρίξεις σουρωμένα τα βρασμένα υλκά, θα προσθέσεις ψιλοκομμένα κομματάκια κίτρινου τυριού της αρεσκείας σου, κρεμμύδι ξερό όσο θες, μαϊντανό ψιλοκομμένο, και μία μεγάλη κονσέρβα τόνο. Ανακατεύεις, προσθέτεις λάδι, αλάτι, πιπέρι, ξίδι ή λεμόνι και αν θες μαγιονέζα ανακατεμένη με λίγη μουστάρδα και κέτσαπ ή μόνο το ένα από τα δύο τελευταία. Σαλάτα τέλειο γεύμα. Σ' αυτή κάνεις δεκάδες παραλλαγές προσθέτοντας ή αφαιρώντας κάθε φορά άλλα υλικά.

Εγώ για τη μικρή μου κάνω αρκετά συχνά ρύζι βρασμένο σε γάλα. Δηλαδή, βάζω κανονικά ρύζι γλασέ να βράσει με νερό και όταν κοντεύει να γίνει και το νερό κοντεύει να το πιει, τότε ρίχνω γάλα με το μάτι (τόσο όσο να σκεπαστεί το ρύζι και μέχρι να το ξαναπιεί) και ένα κύβο κότας μέσα. Κάποτε έριχνα και ζωικό βούτυρο και κάναμε δέκα στόματα όταν το τρώγαμε, αλλά επειδή παρουσίασε χοληστερίνη το κόψαμε και τώρα δε βάζω τίποτα άλλο μέσα. Εσύ μπορείς να βάλεις ή λίγο βούτυρο ή τίποτα. Το έχω δοκιμάσει με ελαιόλαδο αλλά δεν είναι ωραίο.

Επίσης όταν έχεις στην κατάψυξη στήθος κοτόπουλου, ή φιλέτα ψαριού τα κάνεις τηγανητά πανέ, μόλις ξεπαγώσουν κι έχεις μαζί με σαλάτα ή πουρέ, ή ρύζι, ή πατάτες ένα γρήγορο και πλήρες φαγητό.

Όταν θα φτιάξεις ξανά μπιφτέκια κάνε τις διπλάσιες μερίδες βάλε το περίσσιο στην κατάψυξη και θα έχεις μια ξεκούραστη μέρα όταν τα χρειαστείς. Το ίδιο και με άλλα φαγητά. Ειδικά αν συνδυάσεις τα μπιφτεκάκια τη δεύτερη φορά με πίτα για σουβλάκι, φέτες ντομάτας και κρεμμυδιού και τζατζίκι θα φάτε καλάαααααααα.

Φάβα με κάπαρη και κρεμμύδι ωμό,

Γίγαντες με σπανάκι,

Μαυρομάτικα με χόρτα,

Σουπιές με σπανάκι,

Καλαμαράκια γεμιστά με ρύζι,

Χταποδάκι ξιδάτο,

Χταποδάκι με κοφτό μακαρονάκι στο φούρνο,

Μυδοπίλαφο,

Αστακομακαρονάδα (μην κοιτάς τη λέξη αστακό- μπορείς να βάλεις μέσα και πιο απλά θαλασσινά)

Φασολάδα (μην την υποτιμάμαι καθόλου)

Τηγανητά ή ψητά πλευρώτους,

Φρέσκα κουκιά (μόνο τον καρπό) αλευρωμένα τηγανητά.

Κολοκυθάκια γεμιστά με ρύζι της κατσαρόλας που γίνονται και γρήγορα, αντί για αυγολέμονο, με αλευρολέμονο.

Σπανακόπιτα,

Παντζάρια και σκορδαλιά,

Κολοκυθοκεφτέδες,

Ντοματοκεφτέδες,

Πατατοσαλάτα με: πατάτες σε κύβους, άνηθο, μαϊντανό, κρεμμύδι ροδέλες, ελιές, λάδι, αλάτι, πιπέρι, μουστάρδα, ξίδι.

Τις προτάσεις τις έγραψα σύμφωνα με τη σειρά που μου έρχονταν στο μυαλό. Δεν πρότεινα πολλά θαλασσινά και ταραμάδες γιατί σίγουρα θα φτιάξουν και αυτοί στους οποίους θα πας. Επίσης, τα φαγητά που πρότεινα περιέχουν λάδι, το οποίο αν θες το παραλείπεις.

Πολύ ωραίες ιδέες όλες.

εβιρυ εσυ εισαι ο τσελεμεντες ο ιδιος!!!μπραβο σου τι να πω!!!!εχω μεινει αφωνη με τις ιδεες σου!!!
Link to comment
Share on other sites

Σας καταλαβαίνω από χιλιόμετρα...:rolleyes:

Να ρωτήσω πώς; Άσε, δεν ρωτάω :tongue:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...