Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Α!ξέχασα να σας πω.Μόλις έβαλα να γίνεται η μαρμελάδα μήλο.Ελπίζω να μην βγει πατάτα και κλαίω τον κόπο μου και τα μήλα βεβαίως βεβαίως!

Καλή επιτυχία!!!!

Να μας πεις αν έγινε καλή!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Α!ξέχασα να σας πω.Μόλις έβαλα να γίνεται η μαρμελάδα μήλο.Ελπίζω να μην βγει πατάτα και κλαίω τον κόπο μου και τα μήλα βεβαίως βεβαίως!

Καλή επιτυχία!

Να μας δωσεις λεπτομέρειες!!

Εσύ πάντως να ενθαρρύνεις το αγορακι σου όσο μπορείς.Είναι κρίμα να τραυματίζεται η ψυχούλα του επειδη οι μεγάλοι δεν καταλαβαίνουν κάποια πράγματα.

Το περιστερόπουλο από τη μια το έχουν στα ώπα ώπα κι από την άλλη το κατσαδιάζουν για χαζομάρες,για φυσιολογικά πράγματα.Στο τελος φοβαμαι ότι το παιδί μου δεν θα καταλαβαίνει τι είναι κακό και τι όχι.Ηδη αντιλαμβάνεται πολλά πράγματα και αναρωτιέμαι πώς να νιώθει όταν για παράδειγμα ακούει:"Να πας σπίτι σου,να κάνεις τα κακά σου παλιόπαιδο,που έρχεσαι εδώ για να με χ...!!"Εντάξει,μπορεί αυτά να λέγονται και για πλάκα,αλλά πόσες φορες;Μια,δύο;Μετα καταντά γελοιότητα!Κάπως ετσι λοιπόν το αντιμετωπίζει η γιαγια του για κάτι που την ενοχλεί..."ΝΑ φύγεις από το σπίτι μου,παλιόπαιδο"είναι η επωδός πολλές φορες.Τι κι αν ο πατερας μου της λέει να μη μιλά ετσι στο παιδι,αυτή εκεί...Και μετα εχει απορία που ο μικρός σηκώνει χέρι ή τη δαγκώνει!!!Ενω δεν το κάνει σε κανέναν άλλο

Κι εγώ κανω όπως κι εσυ πράγματα κρυφα,ακόμα και ασήμαντα και απλά.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας.

η συνταγή έλεγε 1 φλ.μήλα 1 φλ.ζάχαρη έχω ρίξει λίγο παραπάνω απ'τη μισή ζάχαρη αλλά μου φαίνεται ήδη πολύ γλυκιά.Δεν θα πήξει λέτε αν δεν ρίξω την υπόλοιπή?


Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!

Να μας δωσεις λεπτομέρειες!!

Εσύ πάντως να ενθαρρύνεις το αγορακι σου όσο μπορείς.Είναι κρίμα να τραυματίζεται η ψυχούλα του επειδη οι μεγάλοι δεν καταλαβαίνουν κάποια πράγματα.

Το περιστερόπουλο από τη μια το έχουν στα ώπα ώπα κι από την άλλη το κατσαδιάζουν για χαζομάρες,για φυσιολογικά πράγματα.Στο τελος φοβαμαι ότι το παιδί μου δεν θα καταλαβαίνει τι είναι κακό και τι όχι.Ηδη αντιλαμβάνεται πολλά πράγματα και αναρωτιέμαι πώς να νιώθει όταν για παράδειγμα ακούει:"Να πας σπίτι σου,να κάνεις τα κακά σου παλιόπαιδο,που έρχεσαι εδώ για να με χ...!!"Εντάξει,μπορεί αυτά να λέγονται και για πλάκα,αλλά πόσες φορες;Μια,δύο;Μετα καταντά γελοιότητα!Κάπως ετσι λοιπόν το αντιμετωπίζει η γιαγια του για κάτι που την ενοχλεί..."ΝΑ φύγεις από το σπίτι μου,παλιόπαιδο"είναι η επωδός πολλές φορες.Τι κι αν ο πατερας μου της λέει να μη μιλά ετσι στο παιδι,αυτή εκεί...Και μετα εχει απορία που ο μικρός σηκώνει χέρι ή τη δαγκώνει!!!Ενω δεν το κάνει σε κανέναν άλλο

Κι εγώ κανω όπως κι εσυ πράγματα κρυφα,ακόμα και ασήμαντα και απλά.

καλά περιστεράκι έχω μείνει.Ετσι λέει καλέ του παιδιού?Εμένα η μάνα μου ξέρει πως ούτε για αστείο δεν μπορεί να του τα πεί γιατί θα κάνει καιρό να τα ξαναδεί.Είναι το ευαίσθητο σημείο μου.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά περιστεράκι έχω μείνει.Ετσι λέει καλέ του παιδιού?Εμένα η μάνα μου ξέρει πως ούτε για αστείο δεν μπορεί να του τα πεί γιατί θα κάνει καιρό να τα ξαναδεί.Είναι το ευαίσθητο σημείο μου.

Ναι έτσι ακριβως λέει...

Το εχω ξαναγραψει στις πεθερες

Οπώς επίσης ότι εμείς το δασκαλεύουμε να τα κάνει σπίτι της!!!

Μια κοπελιά είχε σχολιάσει ότι ο γιος μου εχει το πιο εκπαιδευμενο πωπουδάκι σε ολόκληρη τη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβως λέει...

Το εχω ξαναγραψει στις πεθερες

Οπώς επίσης ότι εμείς το δασκαλεύουμε να τα κάνει σπίτι της!!!

Μια κοπελιά είχε σχολιάσει ότι ο γιος μου εχει το πιο εκπαιδευμενο πωπουδάκι σε ολόκληρη τη χωρα.

χαχαχαχα!άπαιχτο το σχόλιο.απαιχτη και η μάνα σου.Μήπως πρέπει ν'ανοίξουμε καινούριο θέμα "μαμαδόπληκτες"????????


Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια τι κάνετε;

Σήμερα όπως και χτες δεν είχαν πυρετό τα νινιά μου μικρά μεγάλα. Ο βήχας παραμένει βέβαια, κι όπως ακούω κι από άλλους να λένε θα μείνει για πολύ καιρό.

Έφτιαξα ρεβύθια λεμονάτα για σήμερα, και ψωμάκι. Ξέχασα χτες να σας πω ότι έφτιαξα το απόγευμα χαλβά.

Βρε κορίτσια, όσες έχετε γιαχού αντιμετωπίσατε πρόβλημα να μπείτε σήμερα στα μαίηλ σας; Εγώ επί μία ώρα προσπαθούσα να μπω και μου έβγαζε ότι ο κωδικός που δίνω είναι λάθος. Προσπάθησα και με τη βοήθεια του γιαχού και με έβγαζε διαρκώς να γράφω αυτά τα λοξά γράμματα επί 30 φορές ίσως και περισσότερο. Πατούσα από 'δω, πατούσα από 'κει, τελικά κάποια στιγμή μπήκα. Αλλά δεν κατάλαβα γιατί συνέβη αυτό. Εσείς είχατε κάποιο πρόβλημα;

Είναι από χθες βράδυ ο περιστέρης με βαρυ συνάχι και κυκλοφορεί με μάσκα.

Περαστικά του. Πες του να πάρει βιταμίνες να ενισχύσει τον οργανισμό του. Πολλά βότανα να πίνει και λίγη ξεκούραση στα ζεστά.

:rolleyes: μωρέ κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει... μα ναι !!! τον γιόκα μου, που το ξεκίνησε από 16 μηνών περίπου και το 'κοψε κάπου εκεί στα 2 γιατί βέβαια μετά ανακάλυψε και τις στριγγλιές χα χα !!!

Κι εγώ που νόμιζα ότι σου θυμίζει τη μικρή μου κόρη,:P γιατί κι εκείνη το έκανε αυτό. Το έκοψε όταν σταματήσαμε να της δίνουμε σημασία κάθε φορά που το χτυπούσε. Με το που βλέπαμε να το κάνει, γυρνούσαμε πλάτη ή φεύγαμε από το δωμάτιο. Έτσι θεώρησε ότι αυτό δεν είναι μέτρο απειλής για μας.

***αυτό το χτύπησε να σας το διευκρινήσω: τότε τα κράταγε γυναίκα στο σπίτι, ήταν η περίοδος 02-08/2010 που είχα την Σ μωρό...κι ένα ωραίο απόγευμα επιστρέφοντας από την δουλειά, βρήκα το παιδί χωρίς... δόντια μπροστά ! Η κυρία θεώρησε σωστό να μην μου πει τπτ και απλά να πάει σπίτι της !!! Φαντάζεστε σκηνές απέιρου κάλλους που έζησα τότε ε ??? :confused:

Μετά μου τα μάσαγε τύπου δεν ξέρω πώς χτύπησε... γλίστρησε όπως πήγε να σκαρφαλώσει στο πάρκο... ποτέ δεν έμαθα πώς έγινε... αυτό που ξέρω είναι πως το παιδί μου έπαθε ζημιά (αναλογικά μικρή) που την πληρώνει ακόμη... και πως μερικοί άνθρωποι είναι τελείως μα τελείως ανεύθυνοι... ωχ τί πήγα και θυμήθηκα τώρα !

Τι κάνατε με τη νταντά στο τέλος; Να γιατί εγώ δεν εμπιστεύομαι ξένες γυναίκες στο σπίτι.

Και μια και λέμε για τους συγγενείς πείτε καμιά συμβουλή.

Ας πούμε η μαμά μου κρατάει το μωρό αγκαλιά και συνέχεια κάνει παρατηρήσεις στον μικρό.

Είναι μέγα λάθος να στρέφουμε την προσοχή μας μόνο στο ένα από τα παιδιά μας, είτε πρόκειται για γιαγιάδες-παπούδες είτε για μας τους γονείς. Είναι φυσικό έτσι να ζηλέψει το μεγαλύτερο παιδί ή και το μικρότερο αν υπάρχει αυτό αντίστροφα. Προσωπικά εφάρμοζα και εφαρμόζω ακόμη την εξής τακτική. Όταν αγκαλιάζω το ένα παιδί θα πάω να αγκαλιάσω και το άλλο. Βέβαια, τα δικά μου έχουν 10 χρόνια διαφορά. Αν είχαν μικρότερη, όταν θα είχα το ένα παιδί στην αγκαλιά μου, θα έπαιρνα και το άλλο. Πολλές φορές παρ'όλα αυτά είχα πάρει στον καναπέ το μεγάλο μου παιδί δίπλα μου αγκαλιάζοντάς το και το μωρό στα πόδια μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν άφησα περιθώρια στη μεγάλη να ζηλέψει τη μικρή και να αισθανθεί ότι είναι παραγκωνισμένη. Πριν γεννηθεί η δεύτερη έλεγα στη μεγάλη ότι το μωρό θα είναι δικό της, όπως δηλαδή λέμε ότι ένα παιχνίδι είναι δικό σου. Για να μην αισθανθεί ότι το καινούργιο μωρό είναι μόνο δικό μας και ότι όταν θα έρθει θα της πάρει τα πρωτεία. Ακόμη και τώρα αν ρωτήσει κάποιος τη μικρή (γιατί η μεγάλη δεν είναι παιδάκι), ποια από τις δύο αγαπάω περισσότερο θα σας απαντήσει ότι τις αγαπάω ισάξια.

Κάτι ανάλογο πρέπει να κάνουν και οι κοντινοί συγγενείς. Πρώτα να δίνουν σημασία (αγκαλιές, φιλιά, δώρα, χορό, βόλτα) στο μεγαλύτερο παιδί, κι ύστερα στο μωρό. Άντε στη χειρότερη περίπτωση να κάνουν τα παραπάνω ταυτόχρονα και στα δύο παιδιά. Έτσι το μεγάλο θα σταματήσει να ζητάει την προσοχή, αφού θα την έχει παράλληλα με το μικρό.

Πως να τους κάνω να το καταλάβουν?

Πρέπει να τους το πεις ιδιαιτέρως στους παπουδογιαγιάδες, ώστε να αλλάξουν τακτική.

Εχουν άποψη για τα πάντα και το χειρότερο...Οπου σταθούν κι όπου βρεθούν έχουνς ως θεμα συζητησης το δικό μου το παιδί

Αυτό έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό

Βασικά, εδώ δεν έχω να πω τίποτα σχεδόν, γιατί μάλλον είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως και αλλαγής. Πες του μόνο ότι κι εσύ μαθαίνεις τα δικά τους νέα από το μπακάλη και το φούρναρη και δεν ξέρω ποιον άλλο κάθονται και λένε τα δικά σου και του παιδιού νέα, μπας και τους φρενάρει αυτό.

Ψαχνω συνταγες χωρις λαδι οσες γνωριζετε κατι γραψτε μου.Φιλακια και καλη ημερα να εχετε ολες.

Εγώ όταν θέλω να φάω κάτι χωρίς λάδι, κάνω κανονικό μαγείρεμα σε όλα τα νηστίσιμα φαγητά που υπάρχουν και απλά δε βάζω λάδι. Ειδικά οι φακές και τα όσπρια γενικότερα τρώγονται ευχάριστα χωρίς λάδι.

Εχω βαρεθεί κάθε φορα που πάω να τον πάρω να ακούω όλα αυτά τα σχιζοφρενικά πράγματα

Και φυσικά εννοείται πως ό,τι πω και ό,τι θεωρώ σωστό για την ανατροφή του παιδιού μου είναι λάθος

Η μόνη συμβουλή που μπορεί να πιάσει εδώ, είναι μπενάκης και βγαινάκης. Τίποτ' άλλο.

Το κορυφαίο δε είναι όταν είμαστε όλοι μαζί και κάνει κάτι.Κι ενώ είμαι μπροστά και δεν μιλάω σπεύδουν όλοι να του κάνουν παρατήρηση.Με κάνουν έξαλλη ,εγώ που είμαι η μάνα δεν μιλάω γιατί ανακατεύονται οι άλλοι? Πως θα τους κάνω να το καταλάβουν χωρίς να τσακωθώ μαζί τους?Δεν βλέπω φως...

Να τους πεις ότι το παιδί θα τους μισήσει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το μάτι μου εδώ πριν προλάβω να διαβάσω τα υπόλοιπα μηνύματα που γράψατε μέχρι να αναρτήσω το δικό μου.

κορίτσια τα φώτα σας.

η συνταγή έλεγε 1 φλ.μήλα 1 φλ.ζάχαρη έχω ρίξει λίγο παραπάνω απ'τη μισή ζάχαρη αλλά μου φαίνεται ήδη πολύ γλυκιά.Δεν θα πήξει λέτε αν δεν ρίξω την υπόλοιπή?

Συνήθως οι μαρμελάδες ανάλογα πόσο ξινό ή πικρό ή γλυκό είναι το φρούτο απαιτούν τόση ζάχαρη όσο το βάρος του φρούτου. Δε μου φαίνεται σωστό να χρησιμοποιεί κανείς τον όγκο του φρούτου σε σχέση με τον όγκο της ζάχαρης γιατί μάλλον θα βγει λάθος.

Αν ήξερες πόσο ζυγίζει ένα φλιτζάνι μήλα και πόσο ζυγίζει σε γραμμάρια ένα φλιτζάνι ζάχαρη, θα διόρθωνες κάπως την κατσαρόλα ρίχνοντας περισσότερη ζάχαρη, αν γίνεται αυτό. Αλλά κάτι μου λέει ότι μάλλον είναι περισσότερο το βάρος της ζάχαρης από το φρούτο.

Μπορείς να το δεις;

Link to comment
Share on other sites

Eviri μου οι συμβουλές σου όπως πάντα πολύτιμες,το ίδιο και οι εμπειρείες σου,αφού μεγαλώνεις δύο παιδιά και μάλιστα με τοση διαφορα ηλικίας.!!

Αυτό με τα λοξα ηράμματα,μπορεί να οδηγησει άνθρωπο στη λόξα!!

Το έπαθε το πρωί κι ο άντρας μου

Συμβαινει πολύ συχνά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σοβαρά μιλάς;;;;;;;;;;;;;;;;

ΈΧΩ φρικάρει τώρα!

κ τί της λες όταν τα ακούς; ο περιστέρης τα έχει ακούσει αυτά;

πουλάκι μου γλυκό, γιατί τα κάνει αυτά; τί της συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το μάτι μου εδώ πριν προλάβω να διαβάσω τα υπόλοιπα μηνύματα που γράψατε μέχρι να αναρτήσω το δικό μου.

Συνήθως οι μαρμελάδες ανάλογα πόσο ξινό ή πικρό ή γλυκό είναι το φρούτο απαιτούν τόση ζάχαρη όσο το βάρος του φρούτου. Δε μου φαίνεται σωστό να χρησιμοποιεί κανείς τον όγκο του φρούτου σε σχέση με τον όγκο της ζάχαρης γιατί μάλλον θα βγει λάθος.

Αν ήξερες πόσο ζυγίζει ένα φλιτζάνι μήλα και πόσο ζυγίζει σε γραμμάρια ένα φλιτζάνι ζάχαρη, θα διόρθωνες κάπως την κατσαρόλα ρίχνοντας περισσότερη ζάχαρη, αν γίνεται αυτό. Αλλά κάτι μου λέει ότι μάλλον είναι περισσότερο το βάρος της ζάχαρης από το φρούτο.

Μπορείς να το δεις;

:confused::confused::confused::confused:μην ξεχνάς σε ποιαν μιλάς:D

δεν κατάλαβα τίποτα!δεν θα πήξει λές?


Link to comment
Share on other sites

Φούμπη επειδή δε θυμάμαι τις αναλογίες απ' έξω μόλις είδα μια-δυο συνταγές στο ίντερνετ και όντως και οι δύο λένε για φλιτζάνια φρούτου και φλιτζάνια ζάχαρης. Θα πήξει η μαρμελάδα μόλις αλλάξει χρώμα και σκουρύνει το φρούτο και πιει το νερό που υπάρχει μέσα. Έτσι θα γίνει σιρόπι η ζάχαρη που υπάρχει μέσα μαζί με το νερό του φρούτου ή αυτό που έχεις προσθέσει εσύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...