Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Το παιδί μαζί της δεν περνά καλά με αποτελεσμα να είναι μονίμως σε υπερενταση

Δεν το αφηνει να περπατησει για να μην πέσει,να κινηθεί στο χώρο γιατί τις ανακατεύει τα πράγματα της και της χαλάει το ντεκόρ.Αμα κάνει τα κακά του,μέγα σφάλμα του!Αμα πεινά και φάει κάτι παραπάνω είναι έγκλημα!

Εχω βαρεθεί κάθε φορα που πάω να τον πάρω να ακούω όλα αυτά τα σχιζοφρενικά πράγματα

Και φυσικά εννοείται πως ό,τι πω και ό,τι θεωρώ σωστό για την ανατροφή του παιδιού μου είναι λάθος

Κατα τα άλλα το παιδί μου είναι η χαρα της ζωή της και είναι ΔΙΚΟ της παιδί όπως λέει

Αυτα τα ολίγα και για να μην απορείτε που δεν δεν επιθυμώ την οικονομική της εμπλοκή στη βάφτιση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Πείτε και σε μενα καμια συμβουλή μιας και είμαι μάλλον ακατάλληλο άτομο για να δώσει συμβουλες για τετοιο θεμα.

Κάτι ανάλογο αντιμετωπίζω κι εγω Φούμπι μου,μόνο που δεν έχω δύο,αλλά ένα μωρό.

Είναι το πρωτο και μοναδικό παιδάκι στην δική μου οικογένεια και άπαντες προσπαθούν να το οικειοποιηθούν.Στο σόι του άντρα μου,οι άνθρωποι είναι πιο προσγειωμένοι...Αλλά στο δικό μου...Δράμα!

Ο μικρός κατα τα λεγόμενά τους είναι η μόνη τους χαρά!Είναι συνέχεια μέσα στην υπερβολή...Και δεν ειναι μονο οι γονείς μου,αλλα και άλλοι στενοι συγγενείς που δημιουργούν προβλήματα

Εχουν άποψη για τα πάντα και το χειρότερο...Οπου σταθούν κι όπου βρεθούν έχουνς ως θεμα συζητησης το δικό μου το παιδί

Αυτό έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό

Εχουμε φτασει στο σημείο να είμαστε τυπικοί με όλους,μιας και μια βόλτα και μόνο στην αγορά αρκεί για να διαπιστώσουμε ότι απλοί γνωστοί ξερουν τι κάναμε πχ την προηγούμενη μέρα,καθώς και λεπτομέρειες που δεν αφορούν κανεναν

Τι κι αν εχω εξηγησει άπειρες φορες κάποια πράγματα στους γονείς μου,αυτοί δεν καταλαβαίνουν

Ξερω ανθρωπους που έχουν εγγόνια κι έτσι δεν κάνουν

Οι δικοί μου είναι και γραφικοί και άκρως ενοχλητικοί

Φυσικά περισσότερο απ' όλους η γιαγιά που νομίζει ότι το παιδί λειτουργεί με τηλεκοντρόλ.Η ίδια δεν ασχολήθηκε με το δικό μας μεγάλωμα,οπότε το να μου κρατά το παιδί τις λίγες ώρες που δουλεύω εχει γίνει θεμα που το παίζει μέχρι και το CNN

το ίδιο συμβαίνει κ με μας.

οι γονείς μου έχουν δει πρώτο εγγόνι από την αδερφή μου. το φεφόπαιδο είναι το 2ο εγγόνι!

όμως ό,τι κάνει το φεφόπαιδο γίνεται βούκινο από τη μάνα μου!

τα ίδια μέσες άκρες κάνουν κ τα πεθερικά μου, αλλά με σιγαστήρα η πεθερά, δηλαδή τα μαθαίνω εκτός χρόνου, οπότε δεν μπορώ να αντιδράσω!

ο πεθερός είναι πιο άγαρμπος σε αυτά, αλλά...

μία φορά του το έκανα ζήτημα, κατάλαβε πόσο εύκολος στόχος γίνεται κ αυτός κ το παιδί μου!

ακόμα άκρη δεν μπόρεσα να βρω, δεν μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους!

δεν αλλάζουν αδερφούλα μου αυτοί, εμείς πρέπει να το ράψουμε!

Καλημερα σε ολες για σημερα εχω φασολια γιγαντες στο φουρνο..Φεφη ωραιες στιγμες με την μικρουλα σου μπραβο.Ζωπ.γρηγορα στον γιατρο οσο το αφηνεις τοσο θα αργησει και η αναρρωση μετα.Φαιη ωραιο το λευκο τοπιο για πες συνταγη με μανιταροσουπα.Ψαχνω συνταγες χωρις λαδι οσες γνωριζετε κατι γραψτε μου.Φιλακια και καλη ημερα να εχετε ολες.

χάρηκα που μπήκες όταν σε σκεφτόμουν!

κ αλάδωτη νηστεία! καλή σαρακοστή αγαπούλα!

μάκια. σας αφήνω έχω γράψιμο κ αν δεν γράψω θα φάω κράξιμο

Link to comment
Share on other sites

Περιστερω και Φουμπι πατηστε ποδι και μιληστε στους συγγενεις και πειτε ακριβως αυτο που βλεπετε σωστο για τα μικρα στη αναγκη απειληστε οτι δεν θα τα βλεπουν συχνα.Ο μικρος σου Φουμπι εχει την φυσιολογικη ζηλια που εχουν ολα τα παιδακια οτα ερχεται νεο μελος στην οικογενεια το θεμα ειναι να μην ενυσχιουν αυτη την ζηλια οι συγγενεις.Περιστερω για την μαμα σου τι να πω δλδ βγαζει οτι αφορα το μωρο στην φορα ακομη και τον τροπο που εσυ εχεις επιλεξει να το μεγαλωσεις?

Link to comment
Share on other sites

οι δικοί μου ( μάνα μου κ πεθερικά) δίνουν πλήρη αναφορά παντού! κ σε άσχετους! είναι πολύ εκνευριστικό να σε παίρνει ο άλλος-άσχετος κ να σε ρωτάει για το ένα κ το άλλο που σου έχει συμβεί εσένα ή στο παιδί σου, κ από πάνω εσύ να υπερπασπίζεσαι τον παππού ή τη μάνα σου που την έκανε την χοντράδα!

η σύσα έκανε αυτό, η σύσα είπε το άλλο!

τη στιγμή που ο άλλος είναι άσχετος κ τα δικά του δεν τα λέει!

αχ, σε νιώθω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλήμερα τι κάνετε?Ζωπ και δωράκι περαστικά σας και γρήγορα στο γιατρό,και εγώ αμελώ πολλές εξετάσεις άλλα λόγω εγκυμοσύνης τώρα με έχωσε ο γιατρός κανονικότατα:tongue::tongue: είχα και εγώ στην εγκυμοσύνη του Α ανεβασμένη την tsh.Περιμένω με αγωνία να έρθει η αυριανή μέρα να πάω να δω το φασολάκι μου αχ να είναι όλα καλά θεέ μου,θα σας διαβάσω αναλυτικά το μεσημέρι...Εδώ χιονίζει και κάνει ψοφοκρυο!!!Σήμερα θα φάμε ότι έχει το ψυγείο γιατί θέλω να σιδερώσω λίγα ρουχαλάκια!!!Φιλιά σε όλες


:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εμένα θα πέσει φωτιά να με κάψει.Οι γονείς μου είναι πολύ διακριτικοί.Βοηθάνε χωρίς να απαιτούν τίποτα...η μανα μου μουρμουράει λίγο πίσω απ'την πλάτη μου αλλά το έχω συνηθίσει πια.Ομως αυτό που κάνουν δεν το αντέχω.

Οπως πολύ σωστά λέει η Σμαρτάκι ενισχύουν την φυσιολογική ζήλια του παιδιού.Και επειδή αυτό έκαναν όλα τα χρόνια μ'εμένα και την αδερφή μου ,δεν θέλω να επαναληφθει το σκηνικό.Γι'αυτό σας έλεγα προχθες γαι κάποιες πληγές.Κάποιες απ'αυτές είναι απ'αυτό το θέμα.

Δεν θέλω το παιδάκι μου να βιώνει απόρριψη και μάλιστα χωρίς λόγο.Δεν κάνει κάτι κακό.Φυσιολογικά πράγματα για την ηλικία του.Το κορυφαίο δε είναι όταν είμαστε όλοι μαζί και κάνει κάτι.Κι ενώ είμαι μπροστά και δεν μιλάω σπεύδουν όλοι να του κάνουν παρατήρηση.Με κάνουν έξαλλη ,εγώ που είμαι η μάνα δεν μιλάω γιατί ανακατεύονται οι άλλοι? Πως θα τους κάνω να το καταλάβουν χωρίς να τσακωθώ μαζί τους?Δεν βλέπω φως...


Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν είμαι τελικά από άλλο πλανητη κι αντιμετωπίζουν κι άλλοι το ιδιο πρόβλημα με εμάς.

Οσο και να έχω προσπαθήσει να βάλω τα πράγματα στη θέση τους,έχω χάσει τον χρόνο μου,έχω στενοχωρηθεί,έχω υποφέρει,αλλά τα πράγματα δεν βελτιώνονται.Αντιθέτως πάνε από το κακό στο χειρότερο...

Είναι τόσο κακό να θέλω να έχω τον έλεγχο του σπιτιού μου και να ξέρω που έχω πει η ίδια κάτι,σε ποιον και τι ακριβώς;

Εχουμε κουραστεί με τον περιστέρη να μας αναμεταδίδουν απλοί γνωστοί τι κάνουμε σπίτι μας,με το παιδί μας

Link to comment
Share on other sites

τη στιγμή που ο άλλος είναι άσχετος κ τα δικά του δεν τα λέει!

αχ, σε νιώθω!!!!!!

Αυτό πού το βάζεις;

Να γινόμαστε δηλαδή αντικείμενο συζήτησης από ανθρώπους που τα δικά τους δεν τα λένε

Και στην τελική δεν θελω και να τα μάθω

Αυτές τις αναφορες προς πάσα κατεύθυνση τις κάνουν μόνο οι δικοί μου,μάνα,πατερας και κάποιες θειες

Εναντιώνομαι συνηθως εγω κι είμαι η κακιά της υπόθεσης

Και η τρελή μη σας πω...

Αλλά να παρακαλάνε μην ανοίξει το στόμα του ο περιστερης για τετοιο θεμα

Το κάνει σπάνια,αλλά άμα έρθει εκείνη η ώρα και στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμένα θα πέσει φωτιά να με κάψει.Οι γονείς μου είναι πολύ διακριτικοί.Βοηθάνε χωρίς να απαιτούν τίποτα...η μανα μου μουρμουράει λίγο πίσω απ'την πλάτη μου αλλά το έχω συνηθίσει πια.Ομως αυτό που κάνουν δεν το αντέχω.

Οπως πολύ σωστά λέει η Σμαρτάκι ενισχύουν την φυσιολογική ζήλια του παιδιού.Και επειδή αυτό έκαναν όλα τα χρόνια μ'εμένα και την αδερφή μου ,δεν θέλω να επαναληφθει το σκηνικό.Γι'αυτό σας έλεγα προχθες γαι κάποιες πληγές.Κάποιες απ'αυτές είναι απ'αυτό το θέμα.

Δεν θέλω το παιδάκι μου να βιώνει απόρριψη και μάλιστα χωρίς λόγο.Δεν κάνει κάτι κακό.Φυσιολογικά πράγματα για την ηλικία του.Το κορυφαίο δε είναι όταν είμαστε όλοι μαζί και κάνει κάτι.Κι ενώ είμαι μπροστά και δεν μιλάω σπεύδουν όλοι να του κάνουν παρατήρηση.Με κάνουν έξαλλη ,εγώ που είμαι η μάνα δεν μιλάω γιατί ανακατεύονται οι άλλοι? Πως θα τους κάνω να το καταλάβουν χωρίς να τσακωθώ μαζί τους?Δεν βλέπω φως...

Εκεινη την στιγμη που πανε να του κανουν παρατηρηση μπορεις να επεμβεις και με ηρεμο τονο αλλα αυστηρο να πεις αυτο που θελεις εαν δεν καταλαβουν που ειναι το πιθανοτερο εφοσον εχει επαναληφθει το σκηνικο τοτε να τσακωθεις εδω προκειτε για το παιδι σου και ειναι κριμα να τραυματιζεται η ψυχουλα του.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν είμαι τελικά από άλλο πλανητη κι αντιμετωπίζουν κι άλλοι το ιδιο πρόβλημα με εμάς.

Οσο και να έχω προσπαθήσει να βάλω τα πράγματα στη θέση τους,έχω χάσει τον χρόνο μου,έχω στενοχωρηθεί,έχω υποφέρει,αλλά τα πράγματα δεν βελτιώνονται.Αντιθέτως πάνε από το κακό στο χειρότερο...

Είναι τόσο κακό να θέλω να έχω τον έλεγχο του σπιτιού μου και να ξέρω που έχω πει η ίδια κάτι,σε ποιον και τι ακριβώς;

Εχουμε κουραστεί με τον περιστέρη να μας αναμεταδίδουν απλοί γνωστοί τι κάνουμε σπίτι μας,με το παιδί μας

Σίγουρα δεν είσαι η μόνη. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Πάντως ο μόνος τρόπος να μην αναμεταδίδονται αυτά που κάνεις σπίτι σου σε άλλους, είναι να μην τα λες εσύ πρώτη. Από τη στιγμή που τα πεις σε μάνα, αδερφή, θεία, δεν είναι πλέον δικά σου, είναι κοινό μυστικό. Οπότε ή σταμάτα να δίνεις αναφορά ή χαλάρωσε και απόλαυσέ το. Εγώ εκεί έχω καταλήξει, καθότι έχω μια μάνα η οποία αδυνατεί να καταλάβει απλές λέξεις όπως "μυστικό" και απλές οδηγίες όπως "μην το πεις σε κανέναν" :rolleyes: Ειδικά το μην δεν το γνωρίζει, ένα περίεργο πράγμα!

Δες το όμως και από τη δική τους πλευρά. Κάτι πρέπει να συζητήσουν κι αυτοί, κι αφού δεν έχουν άλλο νέο να πουν, αναμασάνε τα δικά σας. Ουσιαστικά αυτό που κάνουμε κι εμείς εδώ μέσα κάνουν, απλά το κάνουν επωνύμως. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ανάγκη από κουβέντα, από επαφή. Αν δεν θες να ασχολείται η μάνα σου μαζί σου, ενθάρρυνέ την να βρει κάποιο χόμπυ ή μάθε της να χρησιμοποιεί το ίντερνετ :wink:

Άραγε αναρωτιέμαι εμείς μεθαύριο όταν θα μιλάμε στις φίλες μας, δεν θα αναφέρουμε τίποτα για τα παιδιά μας; Θα λέμε μόνο για διεθνή θέματα, χρηματο-οικονομικά, πολιτιστικά, ποιες παραστάσεις είδαμε, σε τι εκθέσεις πήγαμε, τέτοια;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Οτι κι αν κάνει τους εκνευρίζει,συνέχεια του κάνουν παρατηρήσεις.Ας πούμε η μαμά μου κρατάει το μωρό αγκαλιά και συνέχεια κάνει παρατηρήσεις στον μικρό.

Ότι χειρότερο μπορούν να κάνουν στο παιδί είναι αυτό!

Δηλάδη από κει που ήταν το επίκεντρο ξαφνικά έγινε ενοχλητικό και βάρος...Νιώθει παρείσακτο...

Το παιδί όλα αυτά τα αντιλαμβάνεται και γι'αυτό αντιδράει! Και είναι και πολύ φυσιολογικό να αντιδράσει!

Πρέπει να καταλάβουν ΟΛΟΙ ότι μπροστα στο παιδί πρέπει να φέρονται διαφορετικά και να το εξυψώνουν ακόμη πιο πολύ τώρα που ήρθε και το καινούριο μωρό! Πάλεψέ το πολύ αυτό γιατί θα έχεις μεγαλο προβλημα αργότερα!

έλεν, ένα πιάτο φασόλια γίγαντες μπορείς να μου στείλεις, ε; φανταστική μου φιλενάδα;

Έφτασεεεεεεεεεε!!!!!!;)

Περιμένω με αγωνία να έρθει η αυριανή μέρα να πάω να δω το φασολάκι μου αχ να είναι όλα καλά θεέ μου

Καλά αποτελέσματα άννια μου!

Όλα τέλεια θα είναι!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

άννια καλά αποτελέσματα!

να μας πεις όποτε έχεις χρόνο! καλό σιδέρωμα μικρούλα μου, μην κουράζεσαι όμως!

τη μάνα μου μόνο ο φέφος μπορεί να την κάνει καλά! είναι αυτό που λέει η περιστεράκι "μην το ανοίξει ο περιστέρης"!!!!!!!!!αχαχαχα!!!!!

ο πεθερός μου πάλι....τα είπα μια φορά! αν δεν το κατάλαβε...που δεν το κατάλαβε...δεν θα χαραμίσω άλλο το σάλιο μου. το πολύ πολύ να το ρίξω στο μπλακ χιούμορ μπροστά του!

η αφροδιτούλα δεν μπήκε σήμερις! μακάρι να είναι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πού το βάζεις;

Να γινόμαστε δηλαδή αντικείμενο συζήτησης από ανθρώπους που τα δικά τους δεν τα λένε

Και στην τελική δεν θελω και να τα μάθω

Αυτές τις αναφορες προς πάσα κατεύθυνση τις κάνουν μόνο οι δικοί μου,μάνα,πατερας και κάποιες θειες

Εναντιώνομαι συνηθως εγω κι είμαι η κακιά της υπόθεσης

Και η τρελή μη σας πω...

Αλλά να παρακαλάνε μην ανοίξει το στόμα του ο περιστερης για τετοιο θεμα

Το κάνει σπάνια,αλλά άμα έρθει εκείνη η ώρα και στιγμή...

κορίτσια αυτό το κάνουν η γιαγιά μου και η πεθερά μου.Κάθονται και λένε με το νι και με το σίγμα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Οτι πέσει στην αντίληψη τους.Αφού έχω αρχίσει να κάνω πράγματα κρυφά για να μην γίνεται βούκινο.Ελεος!!!!

Εκεινη την στιγμη που πανε να του κανουν παρατηρηση μπορεις να επεμβεις και με ηρεμο τονο αλλα αυστηρο να πεις αυτο που θελεις εαν δεν καταλαβουν που ειναι το πιθανοτερο εφοσον εχει επαναληφθει το σκηνικο τοτε να τσακωθεις εδω προκειτε για το παιδι σου και ειναι κριμα να τραυματιζεται η ψυχουλα του.

Μου φαίνεται πως είναι αναπόφευκτο γιατί δεν καταλαβαίνουν αλλιώς.Και το θέμα είναι πως το λατρεύουν αλλά δεν καταλαβαίνουν τι κακό τι κάνουν.

Ότι χειρότερο μπορούν να κάνουν στο παιδί είναι αυτό!

Δηλάδη από κει που ήταν το επίκεντρο ξαφνικά έγινε ενοχλητικό και βάρος...Νιώθει παρείσακτο...

Το παιδί όλα αυτά τα αντιλαμβάνεται και γι'αυτό αντιδράει! Και είναι και πολύ φυσιολογικό να αντιδράσει!

Πρέπει να καταλάβουν ΟΛΟΙ ότι μπροστα στο παιδί πρέπει να φέρονται διαφορετικά και να το εξυψώνουν ακόμη πιο πολύ τώρα που ήρθε και το καινούριο μωρό! Πάλεψέ το πολύ αυτό γιατί θα έχεις μεγαλο προβλημα αργότερα!

Δυστυχώς πρέπει να λάβω πιο δραστικά μέτρα γιατί βλέπω πως ήδη έχει αρχίσει να επηρεάζεται το παιδάκι μου:-(

Αννια καλά αποτελέσματα.Για τα άλλα κάποια στιγμή κάτι είχα διαβάσει στο δίπλα.Σε νιώθω κοριτσάκι!

Ναι όντως η αφροδίτη μας που είναι σήμερα?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...