Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα φιλενάδες. Λοιπόν εγώ έκανα σήμερα την χοριακη και μόλις την πήρα. 751,9!!!! Δεν μπορώ να το πιστέψω πραγματικά. Εύχομαι να έχουμε και καλή συνεχεια! 🙏🏻💪🏻 

      Να θυμίσω έκανα εμβρυομεταφορά στις 1/10 με 2 βλαστοκύστες και σήμερα είναι η 10η μέρα. 

      11 ώρες πρίν, Nana10 είπε:

      Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

      Μην απογοητεύεσαι. Ακόμα και αρνητική χοριακη να πάρεις που δεν το εύχομαι να θυμάσαι ότι για κάποιο λόγο γίνονται. Εύχομαι να πάρεις θετική χοριακη και απλά το τεστ να είναι ότι να ναι 🤞🏻

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

γεια σας κοριτσια! Τι μου κανετε? Εμεις σημερα φαγαμε ρεβυθοσαλατα (συνταγη της Εβιρι), και ψαρακι!

Γεια σου Ελένη :D Για ξαναδώσε τη συνταγή για τη ρεβυθοσαλάτα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι, περαστικά σου κοριτσάκι μου! Κάνε υπομονή με την ίωση, θα περάσει. Κι αφού πήγες και στον γιατρό, είσαι καλυμμένη.

Τον θυροειδή μην τον αμελήσεις. Είναι μια"ασθένεια" πολύ συνηθισμένη μεν αλλά υπαίτια για πολλές "δυσλειτουργίες".

Φούμπι, τι έγινε με την αδελφή σου?

Περιστεράκι μου, νομίζω πως έχω καταλάβει τι σε πείραξε ακριβώς... Τι σκοπεύεις να κάνεις?

Εβίρι, πως πάει ο πονοκέφαλος?


Link to comment
Share on other sites

Δωρακι περαστικα σου!!

Ρε Περιστεράκι δεν κατάλαβα τι την πείραξε τη μαμά σου!

Κι εγω κορίτσια καθόλου δεν είχα ανακατευτεί στην βάφτιση του μικρού.Στην εκκλησία τα είδα τα πράγματα.

Πριν καιρό γίναμε νονοί σε μια βάφτιση.Το τι έγινε δεν λέγεται.Το ένα της μύριζε ,της μαμάς,το άλλο της ξίνιζε.Με πήρε τηλ.και με απάλλαξε πολύ "ευγενικά"απ'τον κόπο να πάω να δω στα μαγαζιά.Ειχε πάει εκείνη με την κολλητή της που επίσης θα γινόταν νονά και διάλεξαν.Επίσης πήγαν μόνες τους σε μαγαζί για σταυρό και αφού δεν βρήκαν τπτ να τους ταιριάζει διάλεξαν έναν και έκαναν ειδική παραγγελία να τον γεμίσουν όλο μπριγιαντάκια:shock:.Με πείραξε αλλά το παιδάκι δε μου έφταιγε σε τίποτα και τα πληρώσαμε αν και δεν μας περίσσευαν.

Το ευχαριστώ μεταξύ αλλων είναι πως επειδή δεν μπορέσαμε να πάρουμε δώρο τα χριστούγεννα στο παιδί-λόγω άθλιων οικονομικών-στα γενέθλια του μωρού όχι μόνο δεν ήρθαν αλλά ούτε καν πήραν τηλ.να ευχηθούν.:-(

Φουμπη συγνωμη που το λεω αλλα γαιδουρα η κοπελα..

Φούμπη, εγώ λέω να πάρει και μια δέυτερη γνώμη. Παίζουν τώρα με αυτά τα πράγματα; Και μέχρι την Παρασκευή είναι τόσες μέρες.....Να της το πεις εσύ: πως καλού κακού δεν ρωτάτε και τον δικό σου το γιατρό; Αν θελήσει καλώς, αν δεν θελήσει πάει να πει πως εμπιστεύεται πολύ τον δικό της γιατρό και κάτι θα ξέρει αυτή παραπανω. Εσύ πάντως θα έχεις κάνει το σωστό και δεν θα το σκέφτεσαι μετά....Το πρώτο της είναι; Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!

Βρε κορίτσια, σας είπα πως την εξωσωμ θα την κάνω σε δημόσιο νοσοκ. Είχα βρει ένα γιατρό που μου έδωσε οδηγίες ο άνθρωπος και πολύ τον συμπάθησα. Είχαμε καιρό να μιλήσουμε, αφού είχε πει και αυτός να κάνουμε κανα δυο μήνες προσπάθεια με πρόκληση ωορρηξίας. Παίρνω λοιπόν σήμερα στο νοσοκ να μιλήσουμε και τι μαθαίνω; Οτι θα λείπει για 4 μήνες με άδεια εκπαιδευτική!!!! Θα τον πάρω τηλ το απόγευμα αλλά χλωμό το βλέπω να με αναλαμβάνει......Τι θα κάνουμε τώρα, ρε γμτ; Κι έχω κλείσει και ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής και γιατρό δεν έχω! Πώς με βλέπετε;;; Υπάρχει και η εναλλακτική να πάω σε έναν άλλο που όμως υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για αυτόν. Μάλλον δεν έχω πολλές επιλογές. Να λοιπόν τι κάνει το χρήμα! Θα το πάθαινα αυτό αν πήγαινα σε ιδιωτικό;;;;

Μαρτζι μου, σιγουρα σε ιδιωτικο θα ειχες την επιλογη του γιατρου αλλα θα πληρωνες κιολας. Δε λες παλι καλα που υπαρχει δυνατοτητα να σε αναλαβει γιατρος .εδω δεν ξερω τι ισχυει με τις εξωσωματικες, παντως γενικοτερα, σε βλεπει οποιος γιατρος τυχαινει να εχει βαρδια..

Εκτός του ότι έχω ήδη τσακωθεί με τον άντρα μου,έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι,γιατί αναρωτιέμαι για πόσα χρόνια ακόμα θα ανέχομαι ανάλογες καταστάσεις...

Ειμαι να σκάσω σας λέω!

Να μην μπορω να συνεννοηθώ ούτε με την αδερφή μου;

Της εξήγησα κάποια πραγματάκια

Της ειπα ότι της κάναμε ειλικρινή και τίμια εξήγηση από την αρχή και μας την έφερε...

Καλύτερα να μας αρνιόταν και να ψάχναμε ακόμα...

Ούτε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει στην βάφτιση...

Η μάνα μου ως χορηγός θα απαιτήσει να καλέσει κόσμο.

Η αδερφή μου ήδη το έχει απαιτήσει.

Τι κι αν έχω εξηγήσει άπειρες φορες ότι θα γίνει ενα ΜΥΣΤΗΡΙΟ απλά και μόνο σε πολύ κλειστό κύκλο,ότι ο άντρας μου δεν θα καλέσει ούτε τους θείους του,ότι εγω δεν θα καλέσω άτομα που αγαπώ και εκτιμώ μόνο και μόνο για να μην τα επιβαρύνω με την αγορα ενός δώρου...

Τι άλλο να σας πω...

Εχει ήδη ζητήσει συγκεκριμένο αριθμό μπομπονιέρων για να μοιράσει σε φίλους της που εγω δεν έχω δει ούτε ζωγραφιστούς,την στιγμή που εμείς ως ζευγάρι δεν θα καλέσουμε πολλούς συγγενείς και φίλους.

Ξέρω πολύ καλά τι συνηθίζεται σε τετοιες περιπτώσεις.

Εγω στις κουμπαριές μου δεν κάλεσα κόσμο,δεν απαίτησα να πάρω μπομπονιέρες για να μοιράσω μετά

Και η αδερφή μου που το παίζει προχώ κι είναι νεα κοπέλα τι να πω...

Αν είναι τότε να πάρω κι εγω 500 μπομπονιερες να βγω στη ρούγα να μοιράζω σε όποιον περνά

Πείτε με υπερβολική

Δεν σας τα γραφω και ξεκάθαρα γιατί είμαι σε τρομερη αναστατωση

Αλλά εγω έτσι νιώθω

Δεν αντεχω άλλο την παρέμβαση της μάνας μου σε όλους τους τομείς

Τον γάμο μου τον έβγαλε απο τη μύτη,την γέννηση του παιδιού μου δεν την χάρηκα γιατί ήθελε να κάνει του κεφαλιού της

Εχουμε τσακωθεί άπειρες φορες

Εχω τσακωθεί εξαιτίας της άπειρες φορες επίσης με τον άντρα μου

Η αδερφή μου τα ξέρει όλα

Και παραυτα συνωμοτεί μαζί της

Λοιπόν εγώ τι να κάνω;

Πείτε μου ειλικρινά

Περιστερακι μη σκας. Πολυ απλα θα πας στην αδερφη σου και θα της πεις ¨Διαθετεις τοσες προσκλησεις για τους κουμπαρους. Μην εξηγησεις τιποτα, απλα πες αδερφουλα σου εφερα τις 5 προσκλησεις που σου αναλογουν. Αν σου πει μα δε με φτανουν, τοτε πες οτι η βαφτιση θα γινει σε κλειστο κυκλο κλπ...Μην αναλωθεις ομως σε εξηγησεις. Λιγα λογια και σταρατα

Πχ

¨Αποφασισαμε να καλεσουμε συνολικα 100 ατομα, εγω 40, ο αντρας μου απο το σοι του 40 και εσυ 20. Δεν πιστευω να εχεις την απαιτηση να καλεσεις περισσοτερα απο εμας..Για παραπανω ουτε λογος..δε βγαινουμε. Παρε τις προσκλησεις και σκεψου ποιον θες να καλεσεις

αυτα...μη μαλωνεις και στενοχωριεσαι.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, τι καιρό κάνει στην Αγγλία?
Εμείς καλό καιρό είχαμε σήμερα, ήλιο και 16C. Σχεδόν καλοκαίρι :lol:

The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ζωπ μια χαρα ο καιρος...μουνταδα βεβαια αλλα δεν κανει κρυο!

Μπιγκι εγω εβρασα τα ρεβυθια να γινουν πολυ μαλακα (μη μας κατσουν και στο στομαχι), τα σουρωσα, και τα ανακατεψα με ντοματα φρεσκια κομματακια, αγγουρι, κρεμμυδακι, πρασινα φυλλα σαλατας, και τυρι φετα. Τα αλατισα, εβαλα ριγανη και λεμονακι καθως και λαδακι κ ετοιμη!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου γλυκα χρονια πολλα καλη σαρακοστη...

εγω για 1η φορα θα κανω 40 μερες νηστεια βασικα 50 ειναι απο την κ.δευτερα ..

σημερα ειχα κανει αρακα με πατατες..

πως τα περαστε?εγω τελεια το 3μερο πηγαμε στο χωριο του αντρα μου κ ειμασταν ολο ποτο κ ξενυχτια..

δωρακι μου περαστικουλια ιωση ειναι θα κανει το κυκλο της....θυροειδη ειχες?η τωρα την απεκτησες?

κοριτσια δεν μπορω να διαβασω ολα τα μηνυματα σας ευχομαι ολες νασται καλα...


τα καλυτερα ερχονται

72oYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζωπ μια χαρα ο καιρος...μουνταδα βεβαια αλλα δεν κανει κρυο!

Μπιγκι εγω εβρασα τα ρεβυθια να γινουν πολυ μαλακα (μη μας κατσουν και στο στομαχι), τα σουρωσα, και τα ανακατεψα με ντοματα φρεσκια κομματακια, αγγουρι, κρεμμυδακι, πρασινα φυλλα σαλατας, και τυρι φετα. Τα αλατισα, εβαλα ριγανη και λεμονακι καθως και λαδακι κ ετοιμη!

ο αντρας μου τρελενεται για ρεβυθια κ λεω να τον κανω απο βδομαδα....


τα καλυτερα ερχονται

72oYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπιγκι εγω εβρασα τα ρεβυθια να γινουν πολυ μαλακα (μη μας κατσουν και στο στομαχι), τα σουρωσα, και τα ανακατεψα με ντοματα φρεσκια κομματακια, αγγουρι, κρεμμυδακι, πρασινα φυλλα σαλατας, και τυρι φετα. Τα αλατισα, εβαλα ριγανη και λεμονακι καθως και λαδακι κ ετοιμη!

ΟΚ ευχαριστώ! Έλεγα μήπως ήταν ζεστή σαλάτα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α! Έχετε ζέστη στην Αγγλία!!:tongue::tongue:

Κι εδώ δεν λέει να το στρώσει, να το ευχαριστηθούμε τουλάχιστον!!

Κορίτσια, για ρεβύθια δείτε εδώ : http://www.sintagespareas.gr/sintages/i-rebithada-tis-argiros.html

Εγώ να φανταστείτε δεν τα έτρωγα. Τώρα, μετά απ' αυτή την συνταγή, τα τσακίζω!! Φαντάσου να είχα και ξυλόφουρνο ή τζάκι να τα έψηνα, δεν θα με ξεκολλάγανε από τη γάστρα!!:mrgreen:

Αθηναίες, για δείτε αυτό : http://www.parentscafe.gr/showpost.php?p=1471634&postcount=28

Χρυσοβαλάντω μου, καλή Σαρακοστή! Χαίρομαι που πέρασες ωραία!!:D


Link to comment
Share on other sites

Α! Έχετε ζέστη στην Αγγλία!!:tongue::tongue:

Κι εδώ δεν λέει να το στρώσει, να το ευχαριστηθούμε τουλάχιστον!!

Εμάς έτσι κι αλλιώς δεν στρώνει. Μπορεί τώρα να έχουμε 16 βαθμούς, την ερχόμενη βδομάδα 6, μετά 10, μετά 20 και ντάλα καλοκαίρι να έχουμε 12. Εσείς τουλάχιστον ξέρετε ότι κάποια στιγμή θα καλοκαιριάσει και θα κρατήσει 2-3 μήνες τουλάχιστον......


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι, μπέρδεμα μεγάλο. Θα σου έλεγα να αφήσεις λίγες μέρες να περάσουν, να ηρεμήσετε και οι δύο πλευρές για να ξεκαθαρίσετε (και οι δύο) αν θέλετε να γίνεται κουμπάροι ή όχι. Από τη μια η αδερφή σου ναι μεν έχει τα έξοδα του γάμου που θα κουμπαριάσει το καλοκαίρι και ίσως και να ανακουφίστηκε που χάλασε η δική σας, από την άλλη όμως έφτασε στην πηγή και νερό δε θα πιει (δε θα γίνει νονά).

Από το άλλο χέρι, εσύ πάνω που βρήκες μια νονά στα μέτρα σου που θα αγαπάει και θα ενδιαφέρεται για το παιδί, πήρες νερό στη χούφτα και έφυγε από τα δάχτυλα πριν φτάσει στο στόμα.

Άσε να περάσουν 3-4 μέρες να είστε όλοι ψύχραιμοι.

Αρπάχτηκα κι εγώ με τη μάνα μου, για άσχετο λόγο.

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα...

Τι γίνεται βρε κορίτσια, το έχει η ημερομηνία σήμερα;

Εβίρι, πως πάει ο πονοκέφαλος?

Ευτυχώς το βάρος έφυγε προοδευτικά, τώρα είμαι καλά. Σ' ευχαριστώ.

κοριτσακια μου γλυκα χρονια πολλα καλη σαρακοστη...

Καλή σαρακοστή και σε σένα.

εγω για 1η φορα θα κανω 40 μερες νηστεια βασικα 50 ειναι απο την κ.δευτερα ..

Μόνο η πρώτη εβδομάδα θα σου φανεί δύσκολη, η δεύτερη καλύτερη και μετά πλέον γίνεται τρόπος ζωής και συνήθεια και δε θα ζηλεύεις τα αρτήσιμα φαγητά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,το θεμα με τον θυροειδη δεν με ανησυχει τοσο,

περσσοτερο με ανησυχει που κανω ταχυπαλμίες και ταχυπνοιες.

Ειναι δηλαδη σαν να υπολειτουργει η καρδια.....η καπως ετσι...:rolleyes:

Και με ανησυχησε ο γιατρος με τον πανικο που εφερε οταν ειδε οτι εχω ανεβασμενους τους παλμους της πιεσης....

Τι να πω.....:confused:

Σας ευχαριστω ολες για τα καλα σας λογια....;)

Χρυσοβαλαντω,σημερα εμαθα οτι μαλλον εχω προβλημμα με τον θυροειδη μου....

Ζωπ,πως ειναι το χερι σου;


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Εμάς έτσι κι αλλιώς δεν στρώνει. Μπορεί τώρα να έχουμε 16 βαθμούς, την ερχόμενη βδομάδα 6, μετά 10, μετά 20 και ντάλα καλοκαίρι να έχουμε 12. Εσείς τουλάχιστον ξέρετε ότι κάποια στιγμή θα καλοκαιριάσει και θα κρατήσει 2-3 μήνες τουλάχιστον......

Οντως ειναι πολυ σπαστικο, να πηγαινουν ολοι στην παραλια το καλοκαιρι και εσυ να κυκλοφορεις με φουτερ η' με μαλλινο....

Η' Αυγουστο να βρεχει καθε μερα....

Περιστεράκι, μπέρδεμα μεγάλο. Θα σου έλεγα να αφήσεις λίγες μέρες να περάσουν, να ηρεμήσετε και οι δύο πλευρές για να ξεκαθαρίσετε (και οι δύο) αν θέλετε να γίνεται κουμπάροι ή όχι. Από τη μια η αδερφή σου ναι μεν έχει τα έξοδα του γάμου που θα κουμπαριάσει το καλοκαίρι και ίσως και να ανακουφίστηκε που χάλασε η δική σας, από την άλλη όμως έφτασε στην πηγή και νερό δε θα πιει (δε θα γίνει νονά).

Από το άλλο χέρι, εσύ πάνω που βρήκες μια νονά στα μέτρα σου που θα αγαπάει και θα ενδιαφέρεται για το παιδί, πήρες νερό στη χούφτα και έφυγε από τα δάχτυλα πριν φτάσει στο στόμα.

Άσε να περάσουν 3-4 μέρες να είστε όλοι ψύχραιμοι.

Τι γίνεται βρε κορίτσια, το έχει η ημερομηνία σήμερα;

Ευτυχώς το βάρος έφυγε προοδευτικά, τώρα είμαι καλά. Σ' ευχαριστώ.

Περιστερακι , οντως βρηκες μια νονα που θα αγαπαει το παιδι. Εγω τη νονα μου την ειδα μια φορα (στην εκκλησια οταν βαφτιζομουν ;)), και ποτε αλλοτε. Φυσικα ουτε στο γαμο μου την καλεσα, αν και μου ελεγαν να την καλεσω...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...