Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια! Και επισήμως πρώτη ημέρα που κάθομαι μετά την έμβρυομεταφορά! Πήραμε χθες πριν την διαδικασία το report του εργαστηρίου και μιλήσαμε με τον γιατρό, από τα 8 που πήραμε, τα 6 ήταν ώριμα και τους κάναμε ICSI, γονιμοποιήθηκαν τα 5 και την τρίτη ημέρα οι "βαθμολογίες" τους ήταν : 2 άριστης ποιότητας 1 και 1,5 - δύο των 2 και το πέμπτο ήταν 3 δεν πιστεύουν ότι θα προχωρήσει και δεν είναι κατάλληλο για κρυοσυντήρηση. Λοιπόν πήραμε την απόφαση να πάμε με την σύσταση του γιατρού βάζοντας τα δύο καλύτερης ποιότητας και βάζοντας στην κατάψυξη τα άλλα δύο. Και τώρα σπίτι χαλαρά και περιμένοντας την άλλη Δευτέρα 21/10 για την χοριακή!😊

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

γιαμί!!!!ελένη στείλε έναν κεφτέ.πολύ τους πεθύμησα!!!

περαστικά στον άντρα σου!

δωράκι εσείς συμφωνείς με τον άντρα μου?θα το επεξεργαστώ ακόμα λίγο και θα προσπαθήσω να πετύχω μόνο το γαμπρούλη μου να του μιλήσω.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλή Σαρακοστή !!!!

Βρε πω πω... μιλάμε από το πρωί προσπαθώ να τελειώσω "τα άπαντα" :tongue: Παρασκευή απόγευμα έφυγα κι είχα μείνει στην σελ. 456.... ζωή να έχετε (κρατάω σημειώσεις να μην χάνω τον ειρμό) !

Δεν θυμάμαι και πολλά από όλα αυτά βέβαια :

Χάρηκα πολύ που είδα μνμ της Ντελ !!!!! Μας έλειψες ! Ελπίζω να είστε καλύτερα κι εσύ και το παιδί βεβαίως-βεβαίως !

Περαστικά στην συμπεθέρα (αφροδίτη) !!! Πώς την πάτησες καλή μου ????

Στην Δώρα μας , στην Εβίρι μας....

Αγγελική2 πώς είναι το κορίτσι ? Απύρετο ελπίζω ε ????

Μαργκι μου,

Υπομονή , έχε πίστη και το σποράκι θα έρθει, να το θυμάσαι !

Φούμπι μου,

Πώς θα την πας την κοπέλα σόνυ και ντε στον γιατρό σου ???? δεν θα την αγχώσετε περισσότερο έτσι ? ξέρω κι εγώ ? θυμάμαι στον Νικόλα μου που ήταν ψηλά και σταμάτησαν οι παλμοί του γι' αυτό τον λόγο μου το πήραν με καισαρική, αλλά ήμουν ήδη μέσα στο Μαιευτήριο με τεχνητούς πόνους... θέλω να πιστεύω ότι ο γιατρός της ξέρει καλύτερα ... με έναν πόνο εύχομαι !

Περιστέρω μου,

Συμφωνώ με τα κορίτσια ότι η αδερφή σου είναι από τις πιο σοφές επιλογές για νονά του παιδιού.

Κατά τα λοιπά ιστορίες και δυσάρεστες και ευτράπελες σχετικά με βαφτίσια κλπ ου ου ένα σωρό ! Δυστυχώς, στις μέρες μας, δύσκολα κρατιούνται οι σχέσεις (δεν αναφέρομαι μόνο στα τυπικά αλλά στο ουσιαστικό)... και για να γίνει αυτό πρέπει να το θέλουν και οι 2 πλευρές !! Βασικό !

Εμείς περάσαμε όμορφα το Σ/Κ που ολίγον τί ξεσαλώσαμε. Μας βοήθησε και ο καιρός ...ιδίως την Κυριακή είμασταν όλη μέρα σε γιαγιά/παππού, είχε έρθει και η κουνιάδα μου από Καλαμάτα και περάσαμε όμορφα ! Είδα τα πιτσούνια της που είχαμε πολύ καιρό να τα δούμε ! Στα καπάκια το απόγευμα είχαμε πάρτυ γενεθλίων ! Εκεί να δείτε τί έκαναν ! Γυρίσαμε σπίτι κατά τις 9.30 τα έκανα μπάνιο - ήπιαν γάλα και... τέζαραν !

Εχθές πάλι καθώς ο καιρός δεν μας έκανε το χατήρι... χαρταετό δεν βγήκαμε έξω να πετάξουμε... αντί αυτού το έριξα στην φασίνα : έβαλα πλυντήρια, άλλαξα σεντόνια, ξεσκόνισα, άπλωσα, έβαλα σκούπα και από φαγητό έφτιαξα μια πολύ σπέσιαλ γαριδομακαρονάδα (ταραμοσαλάτα, χταποδάκι και φασόλια πιαζ μου έδωσε η μαμά μου) !

Το απόγευμα ήρθαν οι κουμπάροι με την βαφτιστήρα μας για καφέ κι έπαιξαν τα τέκνα μας...

Σήμερα έχουμε λογοθεραπεία και μετά παιδίατρο (και τα 2 εμβόλιο... ως μάνα μου) !

Και θα φάμε μοσχαράκι κοκκινιστό με πιλάφι !

Link to comment
Share on other sites

Φούμπη, εγώ λέω να πάρει και μια δέυτερη γνώμη. Παίζουν τώρα με αυτά τα πράγματα; Και μέχρι την Παρασκευή είναι τόσες μέρες.....Να της το πεις εσύ: πως καλού κακού δεν ρωτάτε και τον δικό σου το γιατρό; Αν θελήσει καλώς, αν δεν θελήσει πάει να πει πως εμπιστεύεται πολύ τον δικό της γιατρό και κάτι θα ξέρει αυτή παραπανω. Εσύ πάντως θα έχεις κάνει το σωστό και δεν θα το σκέφτεσαι μετά....Το πρώτο της είναι; Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!

Βρε κορίτσια, σας είπα πως την εξωσωμ θα την κάνω σε δημόσιο νοσοκ. Είχα βρει ένα γιατρό που μου έδωσε οδηγίες ο άνθρωπος και πολύ τον συμπάθησα. Είχαμε καιρό να μιλήσουμε, αφού είχε πει και αυτός να κάνουμε κανα δυο μήνες προσπάθεια με πρόκληση ωορρηξίας. Παίρνω λοιπόν σήμερα στο νοσοκ να μιλήσουμε και τι μαθαίνω; Οτι θα λείπει για 4 μήνες με άδεια εκπαιδευτική!!!! Θα τον πάρω τηλ το απόγευμα αλλά χλωμό το βλέπω να με αναλαμβάνει......Τι θα κάνουμε τώρα, ρε γμτ; Κι έχω κλείσει και ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής και γιατρό δεν έχω! Πώς με βλέπετε;;; Υπάρχει και η εναλλακτική να πάω σε έναν άλλο που όμως υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για αυτόν. Μάλλον δεν έχω πολλές επιλογές. Να λοιπόν τι κάνει το χρήμα! Θα το πάθαινα αυτό αν πήγαινα σε ιδιωτικό;;;;


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

επαθα γαστρεντεριτιδα. εδω και σχεδον μια μερα ειμαι ξαπλα με εμετους κ διαρροιες, κ ζαλαδες.αφηστε τα χαλια...ελπιζω μονο να μην κολλησω την κορη μου.

Αμάαααν, Αφροδίτη είναι πολύ εξαντλητικό να τα έχεις όλα μαζί. Οι ζαλάδες έρχονται από αυτήν την εξάντληση που φέρνουν τα δύο ισχυρά συμπτώματα μαζί. Εύχομαι να σου περάσει το γρηγορότερο. Περαστικά.

Κορίτσια χρειάζομαι την συμβουλή σας.

Πήγε η αδερφή μου σήμερα για καρδιοτοκογράφο και κάποια στιγμή χάθηκαν οι παλμοί του μωρού.

Φούμπη μου επειδή πρόκειται για το πιο ζωτικό όργανο του σώματος, εγώ δε θα το ρίσκαρα, θα προτιμούσα να πήγαινα και σε δεύτερο γιατρό να επιβεβαιώσω και να μου φύγει η αγωνία, παρά να ζω με αυτήν μέχρι την ημέρα που μου έδωσε ο γιατρός για να πάω σ' αυτόν.

Τα παιδια μου πηγαν με την παρεα τους Γαλαξιδι

Σμαρτάκι, παλιότερα είχαμε κάνει ένα πέρασμα από το Γαλαξίδι και σταματήσαμε να θαυμάσουμε το τοπίο. Εγώ μαγεύτηκα. Είναι πάρα πολύ ωραίο. Χαίρομαι που πέρασαν όμορφα τα παιδιά σου. Και του χρόνου.

Εviri περαστικα στην κορουλα σου και στον αντρουλη σου.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

εβίρι, το έκανα σήμερα πρώτη φορά ψάχνοντας. ελπίζω να βοήθησα!

Μα φυσικά, ήσουν κατατοπιστικότατη. Το δοκίμασα και το κατάφερα κι εγώ.

Αποψε ψηθηκα στον πυρετο....39+ εδειξε το θερμομετρο.

Εχω κι εναν χαζοβηχα που νομιζω θα ξεριζωθουν τα πνευμονια μου καθε που βηχω.

Αχ, μωρέ Δωράκι, σε βρήκε μάλλον πολύ αδύναμη η ίωση και γι' αυτό σε πέταξε τόσο πολύ κάτω. Προσπάθησε να κοιμάσαι αρκετές φορές μέσα στην ημέρα για να δώσεις ευκαιρία στον οργανισμό σου να ανακάμψει. Περαστικά σου και σύντομα.

Εβίρι είστε καλύτερα;

Ναι δόξα τω Θεώ Περιστεράκι μου, έτσι δείχνουν τα πράγματα.

Απογοήτευση απίστευτη κορίτσια. Είχα μια ελπίδα ότι μπορεί να ήμουν εγκυούλα επιτέλους.

Έχεις δίκιο για την απογοήτευση αλλά μην την αφήσεις να σε πάρει από κάτω.

Τώρα ξεκινάει ένας νέος Γολγοθάς Όχι, τώρα ξεκινάει μια νέα αρχή που θα ανοίξει το δρόμο για να έρθει το μωρό που επιθυμείς. Μόνο έτσι πρέπει να το σκέφτεσαι. Να σου δώσω ένα παράδειγμα, όταν μπαίνει ο Δεκέμβριος και σκέφτεσαι πόση κούραση θα σου φέρουν τα χριστούγεννα, επειδή θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να στολίσεις, και να τρέχεις στα μαγαζιά να πάρεις δώρα καταβάλλοντας κόπο και χρήμα και να κάνεις και να πηγαίνεις σε τραπέζια που θα σου κοστίζουν ακριβά, τότε μόνο γιορτές δε θα απολαύσεις και οι γιορτές αυτές θα σου φανούν Γολγοθάς και μαύρες.

Δες από άλλη οπτική γωνία την προετοιμασία που χρειάζεται το σώμα σου και μην επικεντρώνεις στην κούραση και στα έξοδα. Μόνο έτσι θα σου φανεί, ότι κάθε μέρα που ξημερώνει σε φέρνει και πιο κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.

Ουφ! Χάλασε ο κόσμος να ήμουν έγκυος! Ολο τον κόσμο θα κερνούσα........

Εγώ μπαίνω πρώτη στην ουρά του κόσμου που θα προσέλθει για το κέρασμα. Θα περιμένω υπομονετικά, αλλά το κέρασμα δεν το γλιτώνεις. :D:D:D:D:D:D

Το καλύτερο όλων να τονίσω πως ήταν η σαλάτα με τα μαυρομάτικα στην οποία ψιλόκοψα ρόκα,πιπεριά φλωρίνης και φρεσκο κρεμμυδάκι και ήταν μούρλια!

Ναι κι εμένα μου αρέσουν πολύ τέτοιες σαλάτες.

Ελπίζω να μην κόλλησες και συ και άρχισε με πονοκέφαλο. Πώς είναι η υπόλοιπη οικογένεια; Φιλάκια

Ελπίζω πως όχι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, αφού είμαι ανάμεσα σε δύο νοσούντες. Ίσως ο πονοκέφαλος να οφείλεται στον κακό ύπνο που κάνω τις τελευταίες μέρες συν στη συννεφιασμένη και βαριά μέρα που έχουμε σήμερα.

Εβιράκι πόσο ζυγίζει το κεφάλι??

Όσο μια γουρουνοκεφαλή. :D:D

Για πάρε καμμιά βιταμινούλα μην σε ρίξει και εσένα.

Ξεκίνησα να παίρνω από προχτές, ελπίζω να λειτουργήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Φούμπι μου,

Πώς θα την πας την κοπέλα σόνυ και ντε στον γιατρό σου ???? δεν θα την αγχώσετε περισσότερο έτσι ? ξέρω κι εγώ ? θυμάμαι στον Νικόλα μου που ήταν ψηλά και σταμάτησαν οι παλμοί του γι' αυτό τον λόγο μου το πήραν με καισαρική, αλλά ήμουν ήδη μέσα στο Μαιευτήριο με τεχνητούς πόνους... θέλω να πιστεύω ότι ο γιατρός της ξέρει καλύτερα ... με έναν πόνο εύχομαι !

καλέ δεν είπα να την πάμε με το ζόρι.Προσωπικά δεν σκέφτηκα καν τον δικό μου γιατρό,ο άντρας μου το πρότεινε.Απλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να πάρει μια δεύτερη γνώμη,

Εβίρι κατάλαβες το σκεπτικό μου αλλά είναι πού δύσκολη η θέση μου.

Μάλλον θα το πω στο γαμπρό μου και ας κρίνει εκείνος πως θα το χειριστεί.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω εχω την αποψη οτι αφου πληρωνουν, διαλεγουν κιολας.. Εγω δεν θελω να τα δω..

Πολύ σωστά μιλάς Μαρία μου, εμένα μου την έσπαγε πολύ που ήθελαν να διαλέξουν όλα κατά το δικό τους γούστο η μαμά του παιδιού και η δεύτερη νονά που θα το βαφτίζαμε μαζί. Εγώ στην απ' έξω, κι όχι μόνο αυτό, είχαμε και αντιδιαμετρικά αντίθετο γούστο και δε μπορούσαμε να βρούμε κοινή λύση.

Το μονο που θα επιμεληθω ειναι το κουτι και την λαμπαδα μιας και θα τα κανω με τα χερακια μου.

Πολύ χαίρομαι που θα το φτιάξεις μόνη σου. Καλή επιτυχία, αν και, είμαι σίγουρη ότι θα είναι υπέροχο.

Η νονα μου ειπε να παμε μαζι για τα ρουχα και της απαντησα να παει να δει και αν ειναι σε καποια αναμεσα να τα δω και εγω.. Βασικα εμπιστευομαι το γουστο της και δεν ανησηχω καθολου.

Το ίδιο έκανα κι εγώ με τους δύο νονούς των κοριτσιών μου. Με ρώτησαν τι θέλω να πάρουν στα παιδιά και τους είπα, ότι θέλω να αγοράσουν σύμφωνα με το προσωπικό τους γούστο προσαρμοσμένο στο ποσόν που διαθέτουν. Δεν παρουσιάστηκα πουθενά, ούτε στα ρούχα, ούτε στο σταυρό.

Περαστικά σε όλες τις αρρωστούλες της παρέας και στα παιδάκια σας!

Ευχαριστούμε Αγγελική μου.

Εβιρι,ελπιζω να μην κολλησεις κι εσυ τωρα.

Αχ, κι εγώ πώς το ελπίζωωωωωω.

σημερα κανω φασολαδα 177.gif σε εμας εδω χιονιζει βεβαια δεν το εχω στρωσει αλλα κανει παγωνια,φιλια σε ολες σας σκεφτομαι!!!

Καλέ τι ωραίο τέτοιο είναι αυτό; Πώς το λένε μωρέ αυτό το φιγουράκι που έβαλες; Από τους Σίμπσονς είναι; Δεν τα ξέρω κι όλας αυτά τα διάφορα καρτούν.

Ηθελα να τον κρεμασω στοι δωματιο του,αλλα μας προλαβε ο μπαμπας και τον εκανε θρυψαλα:-(:sad::-(:sad:.......θελωντας να τον λυσει εκεινος απο την λαμπαδα,μην τυχων μου επεφτε εμενα!!!!!:mad::-x:-x:-x:-x:-x

Ναι αλλά, εκείνος τον σπάει καλύτερα από 'σένα.

Περαστικά σε όλα τα κοριτσάκια και αγοράκια που είναι αρρωστούλια!

Εχω κι εγώ τον χάμπυ χάλια...

Ευχαριστούμε Ελένη μου, περαστικά και στο δικό σου άντρα.

Βρε πω πω... μιλάμε από το πρωί προσπαθώ να τελειώσω "τα άπαντα" :tongue: Παρασκευή απόγευμα έφυγα κι είχα μείνει στην σελ. 456.... ζωή να έχετε (κρατάω σημειώσεις να μην χάνω τον ειρμό) !

Εγώ σκέφτομαι να δώσω τις σελίδες της μαγειρικής σε κάποιο καλό σκηνοθέτη να το γυρίσει και σε έργο. Θα ξεπεράσει σε έτη προβολής τη Λάμψη. Αφού εμείς μόλις ξεκινήσαμε να γράφουμε εξάλλου. Έχουμε τόσες δεκαετίες μπροστά μας.

Στην Δώρα μας , στην Εβίρι μας....

Ευχαριστούμε Μεταξία μου.

Βρε κορίτσια, σας είπα πως την εξωσωμ θα την κάνω σε δημόσιο νοσοκ. Είχα βρει ένα γιατρό που μου έδωσε οδηγίες ο άνθρωπος και πολύ τον συμπάθησα. Είχαμε καιρό να μιλήσουμε, αφού είχε πει και αυτός να κάνουμε κανα δυο μήνες προσπάθεια με πρόκληση ωορρηξίας. Παίρνω λοιπόν σήμερα στο νοσοκ να μιλήσουμε και τι μαθαίνω; Οτι θα λείπει για 4 μήνες με άδεια εκπαιδευτική!!!! Θα τον πάρω τηλ το απόγευμα αλλά χλωμό το βλέπω να με αναλαμβάνει......Τι θα κάνουμε τώρα, ρε γμτ; Κι έχω κλείσει και ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής και γιατρό δεν έχω! Πώς με βλέπετε;;;

Μήπως λες θα ήταν καλύτερα να τον περιμένεις να επιστρέψει κάνοντας περισσότερους μήνες προσπάθεια με πρόκληση ωορρηξίας, παρά να πας σε αμφιβόλλου αποτελεσματικότητας γιατρό; Πες του στο τηλέφωνο ότι δε θες να πας σε άλλο γιατρό και να σου δώσει οδηγίες τι πρέπει να κάνεις μέχρι την επιστροφή του.

Εβίρι κατάλαβες το σκεπτικό μου αλλά είναι πού δύσκολη η θέση μου.

Μάλλον θα το πω στο γαμπρό μου και ας κρίνει εκείνος πως θα το χειριστεί.

Ναι κάνε έτσι, επικεντρώνοντας στο σημείο της σημαντικότητας του υπέρηχου. Ότι πιο πολύ άγχος και αγωνία θα υπάρχει αν δεν το δουν, παρά αν το δουν και αποκλείσουν κάθε κακή περίπτωση. Καλύτερα πρόληψη παρά καταστολή και θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Περιστεράκι δεν κατάλαβα τι την πείραξε τη μαμά σου!

Κι εγω κορίτσια καθόλου δεν είχα ανακατευτεί στην βάφτιση του μικρού.Στην εκκλησία τα είδα τα πράγματα.

Ούτε κι εγώ ανακατεύτηκα καθόλου. Το πήραν όλο πάνω τους ο αδερφός μου με την νύφη μου και τα είδα στην εκκλησία τα βαφτιστικά! Το μόνο που τους έλεγα συνέχεις είναι να μην ψωνίσουν μάρκες γιατί δεν άξιζε τον κόπο.

Πριν καιρό γίναμε νονοί σε μια βάφτιση.Το τι έγινε δεν λέγεται.Το ένα της μύριζε ,της μαμάς,το άλλο της ξίνιζε.Με πήρε τηλ.και με απάλλαξε πολύ "ευγενικά"απ'τον κόπο να πάω να δω στα μαγαζιά.Ειχε πάει εκείνη με την κολλητή της που επίσης θα γινόταν νονά και διάλεξαν.Επίσης πήγαν μόνες τους σε μαγαζί για σταυρό και αφού δεν βρήκαν τπτ να τους ταιριάζει διάλεξαν έναν και έκαναν ειδική παραγγελία να τον γεμίσουν όλο μπριγιαντάκια:shock:.Με πείραξε αλλά το παιδάκι δε μου έφταιγε σε τίποτα και τα πληρώσαμε αν και δεν μας περίσσευαν.

Το ευχαριστώ μεταξύ αλλων είναι πως επειδή δεν μπορέσαμε να πάρουμε δώρο τα χριστούγεννα στο παιδί-λόγω άθλιων οικονομικών-στα γενέθλια του μωρού όχι μόνο δεν ήρθαν αλλά ούτε καν πήραν τηλ.να ευχηθούν.:-(

Απίστευτη μουλάρα η νονά! Σόρρυ για την έκφραση αλλά δεν μου ερχόταν κάτι άλλο πιο ευγενικό!!!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 ειναι καλα η κορη σου τωρα? maria-elpida ευχαριστω και εγω χαιρομαι.

Είναι απύρετη από την Κυριακή το απόγευμα. Τελικά μόνο δύο φορές μου σήκωσε πυρετό και μετά τίποτα. Έχει βέβαια βήχαλάκι και μπούκωμα, δεν την έστειλα σχολείο σήμερα κι ελπίζω να την γλυτώσουμε!

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!

πω πω περαστικά ρε παιδιά!

φούμπι μου κρίμα το παιδάκι, τί άνθρωποι!

μπράβο μαρία για τις κουμπάρες!

περιστεράκι μου ασχολίαστη η μάδερ!

τα δικά μας βαφτιστικά τα διάλεξα με την αδερφή μου αγκαζέ κ με την ανεψιά μου βεβαίως βεβαίως!

εγώ επέμενα για φτηνά, εκείνη με πήγε στο ματού, τα έσταξε!

όπως κ για μαρτυρικά, που διάλεξα εγώ! έχω ένα θέμα, δεν θέλω χάντρες, μάτια φρύδια. ήθελα σταυρό που να είναι σταυρός κ όχι καλλιγραφία ή Χ!

Σταυρό διαλέξαμε οι δυό μας, τα έσταξε κ εκεί!

κ άλλα πολλά...

πάντως αγόρασε της μικρής μου κ φορεματάκι για να την πάω στην εκκλησία! μερακλού η αδερφούλα μου! μέχρι κ ασορτί παπούτσια της πήρε, αλλά η κοράκλα είχε μεγαλύτερο πόδι κ έγιναν φανελάκια! για πριν τη βάφτιση μιλάω!

συνεννόηση θέλει!

μάρτζι μου η πίστη θα σε βοηθήσει! κ τώρα περισσότερο!

ντελ μου, περαστικά κ μάκια!

αγγελική μάκια!

μάκια και σε σένα!

φαίη μου είναι το γέλιο μας η μικρή!

κάγλυ μου ευχαριστώ!

σε όλες, φιλιά!

Γεια σας κοριτσάρες!

Μπήκα και σας διάβασα στα γρήγηρα γιατί έχετε γράψει τα απαντα!!!!:lol:

Καλή Σαρακοστή να έχουμε!

Περαστικά σε όλα τα κοριτσάκια και αγοράκια που είναι αρρωστούλια!

Εχω κι εγώ τον χάμπυ χάλια...

Περαστικά του!

Χθες έκανα καλαμαράκια τηγανητά, μύδια σαγανάκι και χταποδι ξυδάτο.

Για σήμερα τρώμε κεφτέδες τηγανητούς με πατάτες!!!!

Θα νηστέψω 1 ή 2 εβδομάδες μάλλον!

Καλή Σαρακοστή !!!!

Βρε πω πω... μιλάμε από το πρωί προσπαθώ να τελειώσω "τα άπαντα" :tongue: Παρασκευή απόγευμα έφυγα κι είχα μείνει στην σελ. 456.... ζωή να έχετε (κρατάω σημειώσεις να μην χάνω τον ειρμό) !

Δεν θυμάμαι και πολλά από όλα αυτά βέβαια :

Χάρηκα πολύ που είδα μνμ της Ντελ !!!!! Μας έλειψες ! Ελπίζω να είστε καλύτερα κι εσύ και το παιδί βεβαίως-βεβαίως !

Περαστικά στην συμπεθέρα (αφροδίτη) !!! Πώς την πάτησες καλή μου ????

Στην Δώρα μας , στην Εβίρι μας....

Αγγελική2 πώς είναι το κορίτσι ? Απύρετο ελπίζω ε ????

Απύρετη είναι ευτυχώς Μεταξία μου! Φιλιά!

Μαργκι μου,

Υπομονή , έχε πίστη και το σποράκι θα έρθει, να το θυμάσαι !

Φούμπι μου,

Πώς θα την πας την κοπέλα σόνυ και ντε στον γιατρό σου ???? δεν θα την αγχώσετε περισσότερο έτσι ? ξέρω κι εγώ ? θυμάμαι στον Νικόλα μου που ήταν ψηλά και σταμάτησαν οι παλμοί του γι' αυτό τον λόγο μου το πήραν με καισαρική, αλλά ήμουν ήδη μέσα στο Μαιευτήριο με τεχνητούς πόνους... θέλω να πιστεύω ότι ο γιατρός της ξέρει καλύτερα ... με έναν πόνο εύχομαι !

Περιστέρω μου,

Συμφωνώ με τα κορίτσια ότι η αδερφή σου είναι από τις πιο σοφές επιλογές για νονά του παιδιού.

Κατά τα λοιπά ιστορίες και δυσάρεστες και ευτράπελες σχετικά με βαφτίσια κλπ ου ου ένα σωρό ! Δυστυχώς, στις μέρες μας, δύσκολα κρατιούνται οι σχέσεις (δεν αναφέρομαι μόνο στα τυπικά αλλά στο ουσιαστικό)... και για να γίνει αυτό πρέπει να το θέλουν και οι 2 πλευρές !! Βασικό !

Εμείς περάσαμε όμορφα το Σ/Κ που ολίγον τί ξεσαλώσαμε. Μας βοήθησε και ο καιρός ...ιδίως την Κυριακή είμασταν όλη μέρα σε γιαγιά/παππού, είχε έρθει και η κουνιάδα μου από Καλαμάτα και περάσαμε όμορφα ! Είδα τα πιτσούνια της που είχαμε πολύ καιρό να τα δούμε ! Στα καπάκια το απόγευμα είχαμε πάρτυ γενεθλίων ! Εκεί να δείτε τί έκαναν ! Γυρίσαμε σπίτι κατά τις 9.30 τα έκανα μπάνιο - ήπιαν γάλα και... τέζαραν !

Εχθές πάλι καθώς ο καιρός δεν μας έκανε το χατήρι... χαρταετό δεν βγήκαμε έξω να πετάξουμε... αντί αυτού το έριξα στην φασίνα : έβαλα πλυντήρια, άλλαξα σεντόνια, ξεσκόνισα, άπλωσα, έβαλα σκούπα και από φαγητό έφτιαξα μια πολύ σπέσιαλ γαριδομακαρονάδα (ταραμοσαλάτα, χταποδάκι και φασόλια πιαζ μου έδωσε η μαμά μου) !

Το απόγευμα ήρθαν οι κουμπάροι με την βαφτιστήρα μας για καφέ κι έπαιξαν τα τέκνα μας...

Σήμερα έχουμε λογοθεραπεία και μετά παιδίατρο (και τα 2 εμβόλιο... ως μάνα μου) !

Και θα φάμε μοσχαράκι κοκκινιστό με πιλάφι !

καλά νέα να έχετε από τον παιδίατρο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική περαστικά στη μικρούλα σου.

Κορίτσια νιώθω μια ανακούφιση που λέτε όλες ότι το σωστό είναι να διαλέγει ο νονός/νονά τα της βάφτισης.

Γιατί εγώ είχα εξοργιστεί πολύ όταν βάφτισα με την κουμπάρα όπως είπα και χτες.

Μου έλεγ συνέχεια ότι η μαμά έχει τον κύριο λόγο γιατί αυτή θα τα φοράει στο μωρό. Και ένιωθα άσχημα που έκανε δευτερες σκέψεις για τη συμπεριφορά της.

Τα μαρτυρικά και μεις σκέτο σταυρό πήραμε με μια χαντρούλα στη μέση. Μου άρεσαν αλλά δεν τα διάλεξα εγώ φυσικά και μετά επέμενε να βάλουμε και παραμανούλα τις πήραμε έξτρα αυτές.

Επίσης τα ρούχα που με έτρεχε παντού γιατί ήθελε κατι ιδιαίτερο που θα φορέσει και μετα τα έβαλε 2 φορές, τα δε παπούτσια μια.

Τώρα με έχει προβληματίσει η λαμπάδα του πάσχα. Πέρισυ έψαχνα και επειή ήταν μωρό δεν ήθελε όλες αυτές που έχουν ένα παιχνίδι και η λαμπάδα είναι με μια κορδέλα και πήγα σε ένα μαγαζί και την έφτιαξα.Απλή ήταν με μεταλλικά στοιχεία τον μικρό πρίγκηπα αλλά δεν είδα να της άρεσε.

Θα μου πείτε ιδέες σε κανα μήνα.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαγειράκια μου!

Το χεράκι δεν με βοηθάει καθόλου:-( κι έτσι θα είμαι περιληπτική.:rolleyes: Εντωμεταξύ, ψάχνω ορθοπεδικό μέσω ΕΟΠΙΥ και γίνεται της... τατάνας:mad:! Μου φαίνεται πως πάλι θα βάλω το χεράκι στη τσέπη...:roll: Α! Πλακώθηκα και στ' αντιφλεγμονώδη μπας και καλυτερέψω λιγάκι.

Σήμερα έκανα πρασόρυζο κι έριξα μέσα - με δική μου πρωτοβουλία - και μερικά κομμάτια χωριάτικο λουκάνικο. Ελπίζω (γιατί μόλις το έσβησα) να είναι καλό.:confused:

Επίσης, αγόρασα μια έτοιμη:oops: μακαρονόπιτα και την έψησα. Στρίνιαξε λίγο ο Ζώπυρος (για το έτοιμη/συντηρητικά, κ.λ.π., κυρίως για το παιδί - λες και το συνηθίζω... αλλά τι να κάνω η γυναίκα που την λιγουρεύτηκα και μ' ελαττωματικό το δεξί χεράκι, πως να την φτιάξω μόνη μου?) αλλά πιστεύω πως θα την φάει γιατί βγήκε πολύ καλή!

Χαχαχαχα και βέβαια θα την φάει! Και σίδερα μασάει το ταίρι μου.:mrgreen: Η καζούρα όμως που θα μου κάνει, δεν θα περιγράφεται. Βλέπετε, η πεθερά μου κάνει φανταστική μακαρονόπιτα με τα χεράκια της... :cool: Γενικά, η μάνα του είναι εξαιρετική μαγείρισσα.

Μάρτζι, μην χάνεις το κουράγιο σου!! Σήμερα το απόγευμα θα δεις τον γιατρό σου?

Φούμπι, το ακούει η αδελφή σου το παιδί?? Εγώ θα μίλαγα απ' ευθείας στην ίδια και θα της έλεγα ν' απαιτήσει από τον γυναικολόγο της να την ξαναδεί!! Τοκετό θα κάνουν μαζί, τις κουμπάρες θα παίζουν? Αν δεν καταλάβει την αγωνία της, βουρ γι' άλλο γιατρό και για την γέννα!!

Περαστικά σε όλους τους ασθενείς!!

Για τα βαφτίσια που λέτε... Ως μάνα, δεν θέλησα ν' ανακατευτώ καθόλου στις δουλειές που δεν ήταν δικές μου, δηλαδή ρούχα-σταυρός-κ.λ.π. Ως νονά, δεν επέτρεψα πολλά πολλά-παρεμβάσεις. Έλεος πια...

Είμαστε ενήλικες όλοι, υποτίθεται ότι υπάρχει αλληλοσεβασμός και μια σχετική διορατικότητα/ανεκτικότητα στον άνθρωπο που έχουμε επιλέξει να βαφτίσει το παιδί μας. Και πάνω απ' όλα, μην ξεχνάμε : μιλάμε για μυστήριο, όχι για παράσταση. Είμαι λίγο αυστηρή με αυτό το θέμα γιατί έχουν δει πολλά τα ματάκια μου από συγγενείς και φίλους. Απίστευτες γελοιότητες και μικροπρέπειες.

Είχα πολλά να πω ακόμη:rolleyes: αλλά θ' αποσυρθώ λίγο στα διαμερίσματά μου :tongue: να ξεκουραστώ!

Φιλιά σε όλες!!


Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ είχα εξοργιστεί πολύ όταν βάφτισα με την κουμπάρα όπως είπα και χτες.

Μου έλεγ συνέχεια ότι η μαμά έχει τον κύριο λόγο γιατί αυτή θα τα φοράει στο μωρό. Και ένιωθα άσχημα που έκανε δευτερες σκέψεις για τη συμπεριφορά της.

Αν είναι έτσι, τότε θα πρέπει να επιβάλλουμε στον καθένα που μας φέρνει ένα δώρο σε οποιαδήποτε κοινωνική εκδήλωση (γενέθλια, επετείους, χριστούγεννα, Πάσχα κλπ) να το διαλέγουμε εμείς κι όχι εκείνος που μας το δωρίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελική περαστικά στη μικρούλα σου.

Κορίτσια νιώθω μια ανακούφιση που λέτε όλες ότι το σωστό είναι να διαλέγει ο νονός/νονά τα της βάφτισης.

Γιατί εγώ είχα εξοργιστεί πολύ όταν βάφτισα με την κουμπάρα όπως είπα και χτες.

Μου έλεγ συνέχεια ότι η μαμά έχει τον κύριο λόγο γιατί αυτή θα τα φοράει στο μωρό. Και ένιωθα άσχημα που έκανε δευτερες σκέψεις για τη συμπεριφορά της.

Τα μαρτυρικά και μεις σκέτο σταυρό πήραμε με μια χαντρούλα στη μέση. Μου άρεσαν αλλά δεν τα διάλεξα εγώ φυσικά και μετά επέμενε να βάλουμε και παραμανούλα τις πήραμε έξτρα αυτές.

Επίσης τα ρούχα που με έτρεχε παντού γιατί ήθελε κατι ιδιαίτερο που θα φορέσει και μετα τα έβαλε 2 φορές, τα δε παπούτσια μια.

Τώρα με έχει προβληματίσει η λαμπάδα του πάσχα. Πέρισυ έψαχνα και επειή ήταν μωρό δεν ήθελε όλες αυτές που έχουν ένα παιχνίδι και η λαμπάδα είναι με μια κορδέλα και πήγα σε ένα μαγαζί και την έφτιαξα.Απλή ήταν με μεταλλικά στοιχεία τον μικρό πρίγκηπα αλλά δεν είδα να της άρεσε.

Θα μου πείτε ιδέες σε κανα μήνα.

Κοριτσάκι μου μην σκας για την λαμπάδα! Όσο είναι μικρούλα και δεν έχει άποψη πάρε κάτι που να αρέσει σε σένα. Όταν σε κανα δυό χρόνια μεγαλώσει να την παίρνεις μαζί σου και να διαλέγει η μικρή την λαμπάδα της. Αυτό κάνει και η νονά της κόρης μου, αυτό κάνω κι εγώ στο βαφτιστήρι μου.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ώρε μαύρη Ζώπυρον τι έπαθες κι εσύ!!!!!!!!!!!! Κάνε κάτι να το δέσεις το χέρι, με τέτοιο τρόπο που να είναι ακίνητο, μέχρι να πας στο γιατρό. Μαζί με τα αντιφλεγμονώδη πάρε και παυσίπονα σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Περιστεράκι δεν κατάλαβα τι την πείραξε τη μαμά σου!

Γεια σας και πάλι κορίτσια μου.

Διάβασα όσα έχετε γράψει και θα συμφωνήσω μαζί σας...

Ο κουμπάρος είναι ελεύθερος να διαλέγει ό,τι θέλει και θεωρώ ανεπίτρεπτο να του επιβάλλει κάποιος πράγματα.Ειδικά όταν πρόκειται για ακριβές επιλογές.

Εχω παντρέψει-βαφτίσει σε καλύτερες εποχές,ξόδεψα αφειδώς,το ευχαριστήθηκα και δεν πρόκειται να το μετανιώσω ποτέ.

Οταν παντρεύτηκα άφησα τους κουμπάρους να αποφασίσουν εν λευκώ με την επισήμανση να πάρουν πράγματα απλά και οικονομικά.

Και πάμε τωρα στο θέμα μου...

Νομίζω ότι αν γλυτώσω τώρα το εγκεφαλικό,δεν θα το πάθω ποτέ...

Η αδερφή μου,δεν πρόλαβε να κλείσει 24ωρο από την στιγμή που είπαμε για την κουμπαριά και ενώ δεν δέχθηκε να μοιραστούμε τα έξοδα,όπως της προτείναμε εξαρχής,μου ξεφούρνισε ότι θα ζητήσει λεφτα από τους γονείς μας για τα έξοδα της βάφτισης.

Τι θα ζητήσει...

Εχει ήδη ζητήσει...

Εξ'ου και της μάνας μου το ζόρι...

Για να απαντησω στη φούμπι και σε όσα κορίτσια αναρωτήθηκαν το γιατί

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι έχω ήδη τσακωθεί με τον άντρα μου,έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι,γιατί αναρωτιέμαι για πόσα χρόνια ακόμα θα ανέχομαι ανάλογες καταστάσεις...

Ειμαι να σκάσω σας λέω!

Να μην μπορω να συνεννοηθώ ούτε με την αδερφή μου;

Της εξήγησα κάποια πραγματάκια

Της ειπα ότι της κάναμε ειλικρινή και τίμια εξήγηση από την αρχή και μας την έφερε...

Καλύτερα να μας αρνιόταν και να ψάχναμε ακόμα...

Ούτε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει στην βάφτιση...

Η μάνα μου ως χορηγός θα απαιτήσει να καλέσει κόσμο.

Η αδερφή μου ήδη το έχει απαιτήσει.

Τι κι αν έχω εξηγήσει άπειρες φορες ότι θα γίνει ενα ΜΥΣΤΗΡΙΟ απλά και μόνο σε πολύ κλειστό κύκλο,ότι ο άντρας μου δεν θα καλέσει ούτε τους θείους του,ότι εγω δεν θα καλέσω άτομα που αγαπώ και εκτιμώ μόνο και μόνο για να μην τα επιβαρύνω με την αγορα ενός δώρου...

Τι άλλο να σας πω...

Εχει ήδη ζητήσει συγκεκριμένο αριθμό μπομπονιέρων για να μοιράσει σε φίλους της που εγω δεν έχω δει ούτε ζωγραφιστούς,την στιγμή που εμείς ως ζευγάρι δεν θα καλέσουμε πολλούς συγγενείς και φίλους.

Ξέρω πολύ καλά τι συνηθίζεται σε τετοιες περιπτώσεις.

Εγω στις κουμπαριές μου δεν κάλεσα κόσμο,δεν απαίτησα να πάρω μπομπονιέρες για να μοιράσω μετά

Και η αδερφή μου που το παίζει προχώ κι είναι νεα κοπέλα τι να πω...

Αν είναι τότε να πάρω κι εγω 500 μπομπονιερες να βγω στη ρούγα να μοιράζω σε όποιον περνά

Πείτε με υπερβολική

Δεν σας τα γραφω και ξεκάθαρα γιατί είμαι σε τρομερη αναστατωση

Αλλά εγω έτσι νιώθω

Δεν αντεχω άλλο την παρέμβαση της μάνας μου σε όλους τους τομείς

Τον γάμο μου τον έβγαλε απο τη μύτη,την γέννηση του παιδιού μου δεν την χάρηκα γιατί ήθελε να κάνει του κεφαλιού της

Εχουμε τσακωθεί άπειρες φορες

Εχω τσακωθεί εξαιτίας της άπειρες φορες επίσης με τον άντρα μου

Η αδερφή μου τα ξέρει όλα

Και παραυτα συνωμοτεί μαζί της

Λοιπόν εγώ τι να κάνω;

Πείτε μου ειλικρινά

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου,δεν πρόλαβε να κλείσει 24ωρο από την στιγμή που είπαμε για την κουμπαριά και ενώ δεν δέχθηκε να μοιραστούμε τα έξοδα,όπως της προτείναμε εξαρχής,μου ξεφούρνισε ότι θα ζητήσει λεφτα από τους γονείς μας για τα έξοδα της βάφτισης. Τι θα ζητήσει...Εχει ήδη ζητήσει...

Εγώ στη θέση σου θα την άφηνα να τα μοιραστεί με τη μητέρα σας. Στο κάτω, κάτω μία οικογένεια είστε.

Ούτε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει στην βάφτιση...

Η μάνα μου ως χορηγός θα απαιτήσει να καλέσει κόσμο.

Η αδερφή μου ήδη το έχει απαιτήσει.

Λοιπόν εγώ τι να κάνω;

Πείτε μου ειλικρινά

Όπως απαιτούν και οι δύο, έτσι θα απαιτήσεις κι εσύ, ότι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν σχετικά με τα έξοδα και τα είδη βάφτισης που θα διαλέξουν αφού πληρώνουν εκείνες, κι εσύ θα κάνεις αυτό που θες σχετικά με τον αριθμό των καλεσμένων αφού πληρώνεις εσύ. Κι ότι όπως δεν ανακατεύτηκες εσύ στους γάμους και τα βαφτίσια της αδερφής σου, έτσι θες να μην ανακατευτεί κι εκείνη.

Όσον αφορά τις μπομπονιέρες ο αριθμός τους θα είναι ανάλογος με τον αριθμό των καλεσμένων περίπου και θα τις πληρώσεις εσύ, και μόνο στην περίπτωση που θα πληρώσει τις έξτρα η μητέρα σου ή η αδερφή σου, θα φτιάξεις παραπάνω για να δώσουν ακόμη και στους θεατές της γιουροβίζιον.

Και μη σκας περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...