Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Maraki S. είπε:

      Κορίτσια Έχετε καμία συμβουλή για το πώς αντιμετωπίζεται η δυσκοιλιότητα μετά από έμβρυομεταφορά; Δεν είχα ποτέ μου τέτοιο θέμα και έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό...

      Πολύ λαδερα αρακά φασολάκια φρούτα σύκα σταφύλι αχλάδι ώριμο Κ νερό . 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπερα και καλη Σαρακοστη!!!!

Καλημέρα κορίτσια.

Καλή Σαρακοστή να έχετε όλες. Προς το παρόν οι πυρετοί δεν έχουν φύγει, αλλά τουλάχιστον δείχνουν να αραιώνουν σε συχνότητα.

Φούμπη έτσι και ζητούσε μουσακά...... Το κρέας εγώ επέμενα να το κάνω λεμονάτο και μάλιστα το ξεκίνησα έτσι και του έβαλα και λεμόνι. Προς το τέλος του έβαλα και σάλτσα γιατί ήταν ανένδοτος και ανέκδοτος.

Για σήμερα στο πρόγραμμα έχω να φτιάξω ρεβυθοσαλάτα και λαγάνα. Σίγουρα θα κάνω και κάποιο φαγητό για τους αρρώστους που ακόμη δεν το έχω σκεφτεί θα δω σε λίγο. Κι όπως έλεγα και χτες θα πετάξουμε κοράκι αντί για χαρτααετό σήμερα.

Πως φτιαχνεις τη ρεβυθοσαλατα Εβιρι?

Για τους αρρωστους εγω προτεινω χορτοσουπα η' ψαροσουπα. Κατι νηστισιμο και ελαφρυ!! Περαστικα τους!

Καλημερα σας και καλη σαρακοστη.

Σημερα θα φαμε καλαμαρακια-πατατες ψητες-χαλβα-ελιες-τουρσι-ταχινι με γευση πορτοκαλι-λαγανα.....Αυτα νομιζω!!!!

Ο μικρος σημερα ξυπνησε απο τις 7 και αφου του εδωσε το γαλα ο μπαμπας του και επαιξαν...του εδωσα τα φρουτα και εδω και κανα μισαωρο κοιμαται.

Εγω σημερα κοιμηθηκα μονη μου,λογο συναχιου και αφου ανελαβε ο μπαμπας το γαλα εγω κοιμηθηκα μεχρι τις 10.

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα εξαντλημενη,ευτυχως ομως απυρετη και χωρις βηχα.

Εδω εχουμε συννεφια και δεν θα βγουμε καθολου για χαρταετο.

Ισως το βραδυ εαν κοιμηθει νωρις ο μικρος,να βγουμε για κανενα ποτακι.

Τυχερη!Πιες ενα και για μας που εχουμε να δουμε ποτακια και εξοδους απο τοτε που ηταν ο Γιωργακης πρωθυπουργος....

καλησπερα σε ολες τις κουκλες?πως περασατε γλυκες μου αυτες τις μερες?εμεις χαλια!!!!!!σημερα απο τα νευρα μου ξυπνησα και εκλαιγα μια ωρα!!!!η ανοργανοσια στο μεγαλιο της!αλλα κανονισαμε και μετα ο καθενας το χαβα του!πηγα εδωσα ενα καρο χρηματα για να παρω πραγματα και τελικα πηγαν χαμενα!αλλη φορα θα ξερω και θα κατεβαινουμε στουσ γονεισ μου!τα ειπα και ξεθυμανα!κοριτσια αρχισε να κανει κρυο για ακομη μια φορα αλλα σημερα σηκωσα τις βελετζες και εστρωσα ξανα χαλια!δεν αντεχα αλλο!ανα 3 μερες τιναγμα και ειναι και βαριες μας βγηκε η μεση!μου τα λεγατε στις αρχες αλλα που εγω,ηθελα βελετζες....παω να σας διαβασω ολες!!!!!!!

Τι εγινε Φαιη? Περιμενες παρεα και δεν ηρθαν? Κρατησε τα φαγητα για παρτη σας να μην πανε χαμενα!!

Κορίτσια, κι εγώ χάλια. Πονοκέφαλος, πυρετός και δάρροια! Αφήστε....Δεν έφαγα σήμερα σχεδόν τίποτα, μόνο λίγο ρυζάκι...Να είμαι καλά τουλάχιστον αυριο γιατί δεν θέλω να ζητήσω άδεια.....Την χρειάζομαι για να ξεκινήσω την εξωσωματ!

Φαίη, κι εμένα μ' ερέσουν πάρα πολύ οι βελέτζες, αλλά θέλουν πολύ δουλεια γιαυτό και δεν βάζω. Σου λέω όμως ότι τρελαίνομαι να περπατάω σε βελέτζες, να κάθομαι, είναι φοβερό και το σπίτι.

Μαρτζι μου περαστικα και σε σενα. Ρε κοριτσια..τι γινεται? Ιντερνετικα κολλατε?:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις χαλια!!!!!!σημερα απο τα νευρα μου ξυπνησα και εκλαιγα μια ωρα!!!!η ανοργανοσια στο μεγαλιο της!αλλα κανονισαμε και μετα ο καθενας το χαβα του!

Εύχομαι του χρόνου τέτοια μέρα να περάσετε καλύτερα. Μη στενοχωριέσαι, συμβαίνουν αυτά και πάλι καλά να λες που είναι μόνο μία μέρα σήμερα, φαντάζεσαι να συνέβαινε αυτό για σειρά ημερών όπως οι καλοκαιρινές διακοπές;

περαστικα σε οοοολη την οικογενεια εβιρι!ολος ο κοσμοσ αρρωστος ειναι!τι πραγμα ειναι αυτο?εγω εχω 3 βδομαδες με μυξουλες!δεν αντεχω αλλο!

Σ' ευχαριστώ Φαίη μου. Κι εδώ τα ίδια βλέπω, στη δουλειά του άντρα μου όλοι οι συνάδελφοι ταυτόχρονα άρρωστοι με πυρετό, μπούκωμα-συνάχι και βήχα.

Κορίτσια, κι εγώ χάλια. Πονοκέφαλος, πυρετός και δάρροια! Αφήστε....Δεν έφαγα σήμερα σχεδόν τίποτα, μόνο λίγο ρυζάκι...Να είμαι καλά τουλάχιστον αυριο

Περαστικά σου Μάργκι και να περάσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

ναιαιαια...πατας κατω και ειναι ζεστα!χουχουλιαρικα.το κακο ειναι οτι γλιστρανε πολυ και αρκετες φορες βρεθηκαμε στον αερα:oops::oops:

Αχ μωρέ, φαντάσου ότι την προηγούμενη βδομάδα κοιτούσα στο Λιντλ εδώ που είμαι, κάτι αντιολισθητικά που μπαίνουν κάτω από χαλιά με περίπου 2.50 ευρώ (νομίζω), τις διαστάσεις δεν τις κοίταξα. Μήπως θες να ψάξεις σε κάποιο κοντινό σου λιντλ, αν έχουν φέρει κι εκεί; Μπορείς να βάλεις περιμετρικά στις άκρες του χαλιού και κυρίως εκεί που περνάτε συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Καλή σαρακοστή να έχουμε!!

Πώς τα περάσατε;

Εδώ δεν σταμάτησε να βρέχει από το πρωί...Χουζουρόκαιρος...Κοιμηθήκαμε με τις ώρες το μεσημέρι.

Κατά τα άλλα τίποτα το ιδιαίτερο...

Εφαγα πάλι σαν το κτήνος!Πότε θα σταματήσει αυτή η κατρακύλα;Πότε;Εχω απογοητευτεί...

Εβίρι μου περαστικά στην οικογένεια.Μερακλής ο Εβιρος και στην ασθένεια,άκου μοσχαράκι κοκκινιστό!!Αυτό που μου έγραφες περί νονού και το διάβασα μετα το μεσημεριανό, μου το ξεφούρνισε σαν ιδέα ο περιστέρης το πρωί.Αλλά επειδή είναι ντροπή να το προτείνουμε σε κάποιον εκτός του στενότατου οικογενειακού κύκλου,γιατί καταλαβαίνουμε ότι είναι κάτι που ο καθένας δύσκολα θα δεχτεί,το είπαμε τελικά στην αδερφή μου.Η οποία επίσης δεν δέχτηκε με τίποτα να μοιραστεί οποιοδήποτε έξοδο,αλλά δέχτηκε να βαφτίσει το παιδί.

Και της το είχα προτείνει απ'όταν ήμουν έγκυος,αλλά δεν ήθελε..."Και τι θα του είμαι του παιδιού,θεία ή νονά;"έλεγε.Ανοησίες,δηλαδή...Αφού πολλοί θείοι-θείες βαφτίζουν τα ανήψια τους και μάλιστα τα τελευταία χρόνια με μεγάλη συχνότητα.

Κινήθηκε όμως ταχύτατα ή αδερφούλα μου,επειδή της φωνάζαμε ότι είναι πολλά τα έξοδα και δεν θέλουμε να την επιβαρύνουμε...Τηλεφώνησε σε φίλη της στην Αθηνα που έγινε πρόσφατα νονά και αυτή την πληροφόρησε ότι σε αρκετά μαγαζιά με είδη βάφτισης υπάρχουν οικονομικά πακέτα των 200ευρώ με πολύ καλόγουστα πράγματα.

Και ησύχασα κάπως,αφενός γιατί δεν ήθελα να την φορτώσω με πολλά έξοδα κι αφετέρου γιατί πριν από λίγες μέρες είδα σε μαγαζί βαφτιστικό κουστουμάκι με 300 ευρώ,μόνο του,χωρίς τα υπόλοιπα απαιτούμενα για την βάφτιση...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ χάλια. Πονοκέφαλος, πυρετός και δάρροια! Αφήστε....Δεν έφαγα σήμερα σχεδόν τίποτα, μόνο λίγο ρυζάκι...Να είμαι καλά τουλάχιστον αυριο γιατί δεν θέλω να ζητήσω άδεια.....Την χρειάζομαι για να ξεκινήσω την εξωσωματ!

Φαίη, κι εμένα μ' ερέσουν πάρα πολύ οι βελέτζες, αλλά θέλουν πολύ δουλεια γιαυτό και δεν βάζω. Σου λέω όμως ότι τρελαίνομαι να περπατάω σε βελέτζες, να κάθομαι, είναι φοβερό και το σπίτι.

Περαστικά σου Μάρτζι μου!

Τι κακό κι αυτό με τις ιώσεις...

καλησπερα σε ολες τις κουκλες?πως περασατε γλυκες μου αυτες τις μερες?εμεις χαλια!!!!!!σημερα απο τα νευρα μου ξυπνησα και εκλαιγα μια ωρα!!!!η ανοργανοσια στο μεγαλιο της!αλλα κανονισαμε και μετα ο καθενας το χαβα του!πηγα εδωσα ενα καρο χρηματα για να παρω πραγματα και τελικα πηγαν χαμενα!αλλη φορα θα ξερω και θα κατεβαινουμε στουσ γονεισ μου!τα ειπα και ξεθυμανα!

φαίη μου έχεις δίκιο να στενοχωριέσαι...Στη θέση σου το ίδιο θα ένιωθα...

Αλλά μη λυπάσαι για τα ψώνια που έκανες.Μπορείς να τα αξιοποιήσεις και να περάσετε μια ...νόστιμη,νηστίσιμη εβδομάδα.Δεν θα πάνε χαμένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφήστε ρε κορίτσια! Κι όχι τίποτα άλλο...Περιμένω να αδιαθετήσω από στγμή σε στιγμή και με πονάει απίστευτα η κοιλιά μου. Μιλάμε υποφέρω......Κανονικα σύμφωνα με τα δεδομένα των προηγούμενων μηνών σήμερα (29η μέρα) θα έπρεπε να έχω λίγο άιμα και αυριο (30η ) να αδιαθετώ κανονικά. Αφού δεν ήρθε σήμερα κι αφού πονάω τόσο πολύ, αύριο θα έρθει. ( γμτ!) Εσεις που κάνατε παιδια πείτε μου, όταν περιμένατε να αδιαθετήσετε, πονούσατε σαν αν περιμένατε περίοδο; Εγώ κάθε μήνα πονάω, αλλά αυτή τη φορά έχω μέρες που πονάω και πονάω πολύ!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

χαχα!πεταξε τελικά το κοράκι σας Εβίρι?Εδώ δεν σηκώθηκε ούτε αετός ούτε κοράκι!

Κι εδώ που είχαμε μια χαρά καιρό, ούτε καλά είμασταν όλοι, ούτε χαρταετό πετάξαμε ούτε τα κοράκια δέσαμε από τα πόδια. Την άλλη φορά θα πετάξω κάτι καλύτερο, θα δέσω με κλωστή ένα τηλεκατευθυνόμενο αεροπλανάκι ή ελικοπτεράκι και με το χειριστήριο θα αμολάω καλούμπαααααα.

Πως φτιαχνεις τη ρεβυθοσαλατα Εβιρι?

Για τους αρρωστους εγω προτεινω χορτοσουπα η' ψαροσουπα. Κατι νηστισιμο και ελαφρυ!! Περαστικα τους!

Σ' ευχαριστώ Ελενάκι.

Λοιπόν, βράζω με νερό που περιέχει αλάτι αποφλοιωμένα ρεβύθια πολύ καλά να μαλακώσουν και να μισολιώσουν. Τα σουρώνω, τα βάζω σε σαλατιέρα και κόβω μέσα κρεμμύδι ξερό σε ροδέλες ή κομματάκια, λίγο μαϊντανό, κυβάκια ντομάτας, λίγο αγγούρι, λάδι, λεμόνι κι αν χρειαστεί λίγο ακόμη αλάτι.

Μαρτζι μου περαστικα και σε σενα. Ρε κοριτσια..τι γινεται? Ιντερνετικα κολλατε?:tongue:

Πλάκα, πλάκα τελικά φαίνεται ότι κολλάει και ιντερνετικά.:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε ρε κορίτσια! Κι όχι τίποτα άλλο...Περιμένω να αδιαθετήσω από στγμή σε στιγμή και με πονάει απίστευτα η κοιλιά μου. Μιλάμε υποφέρω......Κανονικα σύμφωνα με τα δεδομένα των προηγούμενων μηνών σήμερα (29η μέρα) θα έπρεπε να έχω λίγο άιμα και αυριο (30η ) να αδιαθετώ κανονικά. Αφού δεν ήρθε σήμερα κι αφού πονάω τόσο πολύ, αύριο θα έρθει. ( γμτ!) Εσεις που κάνατε παιδια πείτε μου, όταν περιμένατε να αδιαθετήσετε, πονούσατε σαν αν περιμένατε περίοδο; Εγώ κάθε μήνα πονάω, αλλά αυτή τη φορά έχω μέρες που πονάω και πονάω πολύ!

Εγω Μάρτζι μου είχα κανονικά συμπτώματα περιόδου,αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό απ'ό,τι συνήθως.Και τρομερός πόνος στη μέση. Τα συμπτώματα κράτησαν για αρκετό διάστημα μετα την διαπίστωση της εγκυμοσύνης. Κι από φίλες μου έχω ακούσει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερη!Πιες ενα και για μας που εχουμε να δουμε ποτακια και εξοδους απο τοτε που ηταν ο Γιωργακης πρωθυπουργος....

και το κάνεις θέμα βρε?εμείς που έχουμε να πάμε από τότε που ήταν ο Καραμανλής τι να πούμε?:D

Φαίη μου κι εγώ θα εκνευριζόμουν απίστευτα αλλά δεν αξίζει κορίτσι μου να χαλιέσαι για τέτοια πράγματα!

Περιστεράκι τι ωραία που βρήκατε νονούλα!Και είναι και σίγουρο πως θα το προσέχει το παιδί!;)

Μαρτζι μου και στις δύο εγκυμοσύνες μου είχα έντονα τα συμπτώματα περιόδου για μέρες πριν.Ειδικά στον πρώτο που ήμουν και ανυποψίαστη περίμενα από μέρα σε μέρα!Ενιωθα και απίστευτο φούσκωμα αλλά και δυνατούς πόνους στη μέση.


Link to comment
Share on other sites

Εβίρι μου περαστικά στην οικογένεια.

Ευχαριστώ Περιστεράκι μου.

Μερακλής ο Εβιρος και στην ασθένεια,άκου μοσχαράκι κοκκινιστό!!

Μα τι να πεις, άντρες παιδί μου, άντρες.

Τηλεφώνησε σε φίλη της στην Αθηνα που έγινε πρόσφατα νονά και αυτή την πληροφόρησε ότι σε αρκετά μαγαζιά με είδη βάφτισης υπάρχουν οικονομικά πακέτα των 200ευρώ με πολύ καλόγουστα πράγματα.

Και ησύχασα κάπως,αφενός γιατί δεν ήθελα να την φορτώσω με πολλά έξοδα κι αφετέρου γιατί πριν από λίγες μέρες είδα σε μαγαζί βαφτιστικό κουστουμάκι με 300 ευρώ,μόνο του,χωρίς τα υπόλοιπα απαιτούμενα για την βάφτιση...

Μακάρι να βρει τέτοια οικονομικά πακέτα. Υπάρχουν επίσης, πολλά καταστήματα στο εμπορικό τρίγωνο της Αθήνας με βαπτιστικά σε τιμές χονδρικής, όπως επίσης και στοκατζίδικα σε γνωστές μάρκες ρούχων. Το μεγάλο τους μειονέκτημα είναι ότι πρέπει αφενός να ξέρεις ακριβώς πού είναι, κάτι που εγώ δεν ξέρω να σου πω, και αφετέρου θέλει αρκετό ψάξιμο και τρέξιμο.

Αφήστε ρε κορίτσια! Κι όχι τίποτα άλλο...Περιμένω να αδιαθετήσω από στγμή σε στιγμή και με πονάει απίστευτα η κοιλιά μου. Μιλάμε υποφέρω......Κανονικα σύμφωνα με τα δεδομένα των προηγούμενων μηνών σήμερα (29η μέρα) θα έπρεπε να έχω λίγο άιμα και αυριο (30η ) να αδιαθετώ κανονικά. Αφού δεν ήρθε σήμερα κι αφού πονάω τόσο πολύ, αύριο θα έρθει. ( γμτ!) Εσεις που κάνατε παιδια πείτε μου, όταν περιμένατε να αδιαθετήσετε, πονούσατε σαν αν περιμένατε περίοδο; Εγώ κάθε μήνα πονάω, αλλά αυτή τη φορά έχω μέρες που πονάω και πονάω πολύ!

Ένα ενδεχόμενο είναι να έχεις πάρει κρύο ή να έτυχε ορμονικά για κάποιο λόγο να συμβαίνει αυτό (τα πονάκια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακάρι να βρει τέτοια οικονομικά πακέτα. Υπάρχουν επίσης, πολλά καταστήματα στο εμπορικό τρίγωνο της Αθήνας με βαπτιστικά σε τιμές χονδρικής, όπως επίσης και στοκατζίδικα σε γνωστές μάρκες ρούχων. Το μεγάλο τους μειονέκτημα είναι ότι πρέπει αφενός να ξέρεις ακριβώς πού είναι, κάτι που εγώ δεν ξέρω να σου πω, και αφετέρου θέλει αρκετό ψάξιμο και τρέξιμο.

.

Ψάχνω στο ιντερνετ και πράγματι εχει από 200 μέχρι 300 ευρώ και είναι και πολύ όμορφα και ολοκληρωμένα πακέτα,με λαδόπανα,μαρτυρικά,λαμπάδα,ρούχα,παπουτσάκια κτλ

Μου κάνει τρομερή εντύπωση,γιατί γνωρίζω από τιμές βαφτιστικών,αλλά φαίνεται ότι έχει πέσει τέτοια ...φτώχεια που δεν πατά άνθρωπος στα μαγαζιά.

Τι σημαίνουν αυτές οι τιμές;

'Οτι υπήρχε μέχρι πρότινος τεράστιο κέρδος στα είδη..Οταν έχει το βαφτιστικό ρούχο 70 ευρώ και πριν το πουλούσε 200 και βάλε...

Δεν την φοβάμαι την αδερφή μου θα τα βρει.Θα εχει και τη φίλη της μαζί που τα έχει επισκεφτεί πρόσφατα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πολλά πονάκια και μάλιστα έντονα, χαμηλά στην κοιλιά, πριν ανακαλύψω ότι ήμουν έγκυος.

Έτσι είναι Περιστεράκι, καλά κάνει η αδερφή σου και τα ψάχνει. Στις μέρες μας δεν είναι να πετάμε ούτε ένα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες τις κουκλες?πως περασατε γλυκες μου αυτες τις μερες?εμεις χαλια!!!!!!σημερα απο τα νευρα μου ξυπνησα και εκλαιγα μια ωρα!!!!η ανοργανοσια στο μεγαλιο της!αλλα κανονισαμε και μετα ο καθενας το χαβα του!πηγα εδωσα ενα καρο χρηματα για να παρω πραγματα και τελικα πηγαν χαμενα!αλλη φορα θα ξερω και θα κατεβαινουμε στουσ γονεισ μου!τα ειπα και ξεθυμανα!κοριτσια αρχισε να κανει κρυο για ακομη μια φορα αλλα σημερα σηκωσα τις βελετζες και εστρωσα ξανα χαλια!δεν αντεχα αλλο!ανα 3 μερες τιναγμα και ειναι και βαριες μας βγηκε η μεση!μου τα λεγατε στις αρχες αλλα που εγω,ηθελα βελετζες....παω να σας διαβασω ολες!!!!!!!

Αντε καλέ μη χαλιέσαι. Δεν θα πάει τπτ χαμένο. Θα τα φάτε μέσα στην εβδομάδα.

Κορίτσια, κι εγώ χάλια. Πονοκέφαλος, πυρετός και δάρροια! Αφήστε....Δεν έφαγα σήμερα σχεδόν τίποτα, μόνο λίγο ρυζάκι...Να είμαι καλά τουλάχιστον αυριο γιατί δεν θέλω να ζητήσω άδεια.....Την χρειάζομαι για να ξεκινήσω την εξωσωματ!

Φαίη, κι εμένα μ' ερέσουν πάρα πολύ οι βελέτζες, αλλά θέλουν πολύ δουλεια γιαυτό και δεν βάζω. Σου λέω όμως ότι τρελαίνομαι να περπατάω σε βελέτζες, να κάθομαι, είναι φοβερό και το σπίτι.

Περαστικά σου!!!

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Καλή σαρακοστή να έχουμε!!

Πώς τα περάσατε;

Εδώ δεν σταμάτησε να βρέχει από το πρωί...Χουζουρόκαιρος...Κοιμηθήκαμε με τις ώρες το μεσημέρι.

Κατά τα άλλα τίποτα το ιδιαίτερο...

Εφαγα πάλι σαν το κτήνος!Πότε θα σταματήσει αυτή η κατρακύλα;Πότε;Εχω απογοητευτεί...

Εβίρι μου περαστικά στην οικογένεια.Μερακλής ο Εβιρος και στην ασθένεια,άκου μοσχαράκι κοκκινιστό!!Αυτό που μου έγραφες περί νονού και το διάβασα μετα το μεσημεριανό, μου το ξεφούρνισε σαν ιδέα ο περιστέρης το πρωί.Αλλά επειδή είναι ντροπή να το προτείνουμε σε κάποιον εκτός του στενότατου οικογενειακού κύκλου,γιατί καταλαβαίνουμε ότι είναι κάτι που ο καθένας δύσκολα θα δεχτεί,το είπαμε τελικά στην αδερφή μου.Η οποία επίσης δεν δέχτηκε με τίποτα να μοιραστεί οποιοδήποτε έξοδο,αλλά δέχτηκε να βαφτίσει το παιδί.

Και της το είχα προτείνει απ'όταν ήμουν έγκυος,αλλά δεν ήθελε..."Και τι θα του είμαι του παιδιού,θεία ή νονά;"έλεγε.Ανοησίες,δηλαδή...Αφού πολλοί θείοι-θείες βαφτίζουν τα ανήψια τους και μάλιστα τα τελευταία χρόνια με μεγάλη συχνότητα.

Το ίδιο θέμα έχει και ο αδερφός μου. Βέβαια αυτοι θα κάνουν γάμο βάφτιση μαζί και είναι πιο πολλά τα έξοδα. Πιθανόν θα κάνουν κουμπάρους την αδερφή μας και τον αδερφό της νύφης μου.

Κινήθηκε όμως ταχύτατα ή αδερφούλα μου,επειδή της φωνάζαμε ότι είναι πολλά τα έξοδα και δεν θέλουμε να την επιβαρύνουμε...Τηλεφώνησε σε φίλη της στην Αθηνα που έγινε πρόσφατα νονά και αυτή την πληροφόρησε ότι σε αρκετά μαγαζιά με είδη βάφτισης υπάρχουν οικονομικά πακέτα των 200ευρώ με πολύ καλόγουστα πράγματα.

Το φθινόπωρο που είχα κατέβει στο κέντρο για βόλτα είχα δει όντως σε δύο μαγαζιά πακέτα με 200-250 ευρώ. Μου άρεσαν πολυ τα κουτιά που είχανε. Τώρα τα ρούχα δεν τα είδα αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλά.

Και ησύχασα κάπως,αφενός γιατί δεν ήθελα να την φορτώσω με πολλά έξοδα κι αφετέρου γιατί πριν από λίγες μέρες είδα σε μαγαζί βαφτιστικό κουστουμάκι με 300 ευρώ,μόνο του,χωρίς τα υπόλοιπα απαιτούμενα για την βάφτιση...

Εγω που βάφτισα πέρισυ το είχα ψάξει. Βέβαια η κουμπάρα μου(δεν έχω κανένα παράπονο) αλλά σε αυτό το θέμα με ξετίναξε.

Επέμενε να έρθει μαζί κάτι που εγω δεν θα έκανα ποτέ.

Είχε διαλέξει θέμα βάφτισης και απο το πακέτο των 600 ευρώ βγάλαμε το κουτί και πήραμε απο αλλού κουτί(ίδιο με το θέμα) +100 ευρώ.

Τα ρούχα της βάφτισης εμένα δεν μου άρεσαν. Ναι φταίω γιατί εγω πλήρωνα αλλά όταν ο άλλος επιμένει τόσο πολύ. Τέσπα. Το σταυρό ευτυχώς τον πήρα μόνη μου.

Αλλά τα μαγαζιά με είδη βάφτισης είναι πανάκριβα. Για μένα τουλάχιστον.

Επίσης τα λαδόπανα ναι μεν να είναι καλά αλλά και τι έγινε αν δεν είναι μάρκα. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι με όλη μου τη χαρά.

Δωράκι Εβιροοικογένεια μέχρι εδώ να ήταν η ίωση και αύριο περδίκια.

Ντελ πολύ χάρηκα που μας έγραψες περαστικά στο μικρούλη. Δεν θυμάμαι άλλον άρρωστο.

Σήμερα βγήκα μέχρι τη βεράντα. Παλιόκαιρος.

φούμπι η πλάδα είναι η νεαρή κότα. Δηλ. φαντάσου τα κοτοπουλάκια είναι τα μωρά. Πλάδες είναι οι έφηβες. Κότες οι ώριμες κυρίες. Κάπως έτσι.

Φάγαμε φασολάδα καλαμαράκια κλπ. Θα νηστέψω όλη τη Σαρακοστή απο κρέας.

Καλή Σαρακοστή

Να είστε όλες καλά


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαλιεμαι βρε κοριτσια γιατι οταν κανονιζουμε κατι θελω να το τηρουμε και στην ωρα μας.οχι να λες 9 η ωρα και οι αλλοι να ξυπνανε 11 και μιση!!!και αυτο εγινε ολο το 3ημερο...αλλα ενταξει.ειμαι καλα τωρα!εκανα τις δουλειες μου εβαλα και ενα κρασακι και χαλαρωσα!να σας ρωτησω κατι ξερετε ποτε πρεπει να κανουμε τεστ παπ?την 9 μερα της περιοδου?ηθελα να σας ρωτησω γιατι με προβληματιζει.σκεφτηκα να παω στην γυναικολογο μου αλλα ρε κοριτσια 60 ευρω ειναι πολλα!και ετσι θα παω στο πανεπιστημιακο της αλεξανδρουπολης και θα κανω με 5 ευρω.αλλα δεν θυμαμαι ποια μερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...