Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katker είπε:

      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Και ο γιατρός αυτό μου είπε ότι πάνω από ένα! Και η αλήθεια είναι ότι το θέλω πραγματικά να είναι διδυμάκια ☺️ μου είπε ότι πρέπει κανονικά σε 48ωρες αλλά επειδή είναι Κυριακή να πάω μετά τρίτη. Πρέπει λέει να είναι πολλαπλάσιο του 48. Οπότε μου είπε για τρίτη και συνεχίζω τα φάρμακα ακριβώς που παίρνω όπως τα παίρνω. 

      Με το καλό να πάνε όλα. Τώρα κάτσε ξεκουράσου και απόλαυσε το! Ξέρω θα ανυπομονείς για αυτή τη μέρα, αλλά εδώ θα είμαστε να τα λέμε ☺️

      δεν είναι απαραίτητα πάνω από 1 ! δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει γενικά πιο παλιά το φόρουμ αλλά ειχα κάνει  χοριακη με 3ων ημερών έμβρυα 12η ημέρα και ειχα 3700 με 1 μωράκι!  θα δεις στην επόμενη μέτρηση την αύξηση που θα έχεις .. από κει θα καταλάβεις! με το καλό εύχομαι το / τα μωράκι-α σου ! 

      1 ώρα πρίν, Maraki S. είπε:

      Κορίτσια Έχετε καμία συμβουλή για το πώς αντιμετωπίζεται η δυσκοιλιότητα μετά από έμβρυομεταφορά; Δεν είχα ποτέ μου τέτοιο θέμα και έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό...

      εμένα με βοηθούσε πολύ το μαρούλι ! καλα πλυμένο εννοείται!

      18 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αν κάνω, εννοείται πως θα στο στείλω! Έλεγα να πάω μόνο για χοριακη,αλλά για να δούμε.Θα αντέξω? 😛

      αχαχαχαχ θα με σκάσεις! 

      16 ώρες πρίν, Nana10 είπε:

      Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

      είσαι  πολυ  οριακα κορίτσι μ! να είσαι επιφυλακτική , πιστευω θα σου έδειχνε. βλαστοκυστες είχες βάλει; ποιο τεστ εκανες;

      On 9/10/2024 at 10:56 ΜΜ, Γεωργία38 είπε:

      Κορίτσια ειμαι στην 7 εβδομάδα μου ειπε η μαια τώρα σχηματίζεται το νινακι.σήμερα το απογευμα καποια στιγμή είχα κατι σαν πονους περιοδου να ανησυχω;πσιρνω filicine. utrogestan kai prolutex

      μέχρι να γεννήσεις πονάκια ελαφρια θα έχεις ! από την εμπειρία μ αν αυξάνονται οι πόνοι όσο περνάει ο καιρός σημαίνει πως χρειάζεσαι ξεκούραση! 

      On 8/10/2024 at 6:21 ΜΜ, linaa είπε:

      Υπάρχει περίπτωση με τα χειρουργεία Κ με την κλεισμένη σάλπιγγα να υπάρχουν κρυφές χρόνιες φλεγμονές που έχουν επηρεάσει την δεκτικοτητα της μήτρας . 

      @Supergirl87 έχει δίκιο η μαια Λινα , ειχα φλεγμονή , εκανα 2 αποτυχημένες μεταφορές! μόλις πήρα αντιβίωση και προβιοτικά έμεινα έγκυος ! Να τι ψάξεις 

      On 4/10/2024 at 11:08 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

      Περιμένω να μου ρθει περίοδος και θα ξεκινήσουμε.Θα βάλουμε μια γιατί να σου πω την αλήθεια,τρέμω στην ιδέα της δίδυμης κύησης.Θα μου πεις,μπορεί να μην πιάσει κανενα έμβρυο,αλλά λέμε τώρα,στην περίπτωση που έπιαναν και τα δύο,θα τρελαινομουν από το άγχος..μου είπε και ο γυναικολόγος μου(όχι ο εξωσωματικος)πως αν πχ χρειαστεί θερμοκοιτίδα,είναι 600€τη μέρα.. Δυστυχώς οι πιθανότητες για πρόωρο τοκετό είναι πολύ περισσότερες στη δίδυμη κύηση και φοβάμαι παρά πολύ.

      Επίσης,όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δύο και το ενα παλινδρομησε.Δεν μπορώ να διανοηθω να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο .Οποτε λέω ας βαλουμε ένα και ελπίζω να πιάσει 

      επειδή όπως ξέρεις εχω  και γω  πρόωρο μωράκι άσχετα τλκ αν δεν μπήκαμε  το έψαξα αρκετά ! μπορεί να πάει από 100-300 περίπου το μωρο. Εξαρτάται σε ποια από τις 3 μονάδες είναι! επισης ακόμα και δίδυμα μωράκια να είναι δε σημαίνει ότι θα μπουν και τα 2 μωρά , μπορεί να μην μπει κ κανένα! του αδελφού μ δεν μπήκε κανένα 36η γέννησε! μιας κοπέλα μα που νοσηλευόμαστε μαζί γέννησε 35η και μπήκε το ένα της μωράκι! μην τα σκέφτεσαι από τώρα αυτά και αγχώνεσαι . Για το θεό δλδ τι έκατσε και σου είπε ο χριστιανός! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Μάρτζι μου σου εύχομαι ολόψυχα να φουσκώσει γρήγορα η κοιλίτσα...Εσύ να είσαι ήρεμη,να μην αγχώνεσαι και να κάνεις μόνο αισιόδοξες σκέψεις.
Αυτό το οικονομικό με αγχώνει. Αν είχα περισσότερα λεφτά.......

Εγώ καλά τα είχα κανονισμένα. Ελεγα "εξωσωματική σε δημόσιο", τι θα κοστίσει; Δεν θα φτάσουν 1500ευρώ; 500 φάρμακα, 500 στο γιατρό κι άλλα 500 στο νοσοκομείο". Κάπως έτσι τα υπολόγιζα. Ελα όμως που άλλαξαν τα ταμεία και πλέον για να πάρω τα φάρμακα πρέπει να περάσω από επιτροπή στην Αθήνα! Οπότε το 300αρι και παραπάνω θα φύγει για να πάω Αθήνα.....Και πόσα θα πληρώσω συμμετοχή στα φάρμακα, πάει το ένα 500άρι. Μαθαίνω ότι από την στιγμή που ξεκινάς ενέσεις πρέπει να κάνεις ανα δύο μέρες υπέρηχο και εξέταση αίματος. Και για τα δυο πρέπει να διανύω 60 και παραπάνω χλμ αφού στο παλιοχώρι που μένω δεν έχει τίποτα! Βάλε υπέρηχο τουλάχιστον 5 φορές (50χ5=250 ευρώ) αίματα (20χ5=100), βενζίνη κανά 100αρικο, πάει και το άλλο πεντακοσιάρικο. Μου μένουν άλλα 500. Στο γιατρό μου να μην δώσω τίποτα; Μάλλον αρχικά δεν θα του δώσω του άνθρώπου....και ντρεπομαι! :-( Κι όχι τίποτα άλλο....Είχα 3500 χιλιάρικα στην άκρη για εξωσωμ και τα έδωσα όλα το Καλοκαίρι για λαπαροσκόπηση. Μια χαρά άνετη θα ήμουν τώρα. Οσα μάζευα τα τελευταία χρόνια έφυγαν μέσα σε 6 μήνες. Μας κατέβασαν και τον μισθό. Τι να πρωτοκάνω με 720 ευρώ; Ο άντρας μου άνεργος......:( :(

Αλλά ξέρεις κάτι; Για όλους έχει ο Θεός: και για πλούσιους και για φτωχούς. Ας έχουμε την υγεία μας κι όλα θα γίνουν!:wink:


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ανατροπή στην ανατροπή...

Τελικά αύριο δεν πάμε χωριό.Θα μείνουμε σπίτι μας και θα έρθουν για φαγητό ο πεθερός μου και οι γονείς μου.

Οπότε κάνω ένα γρήγορο συμμάζεμα,μιας και αυτές τις μέρες μόνη μου δεν προλάβαινα να κάνω καμιά δουλειά,γιατί όλη την ώρα έπαιζα με τον μικρό.Πλέον δεν κάθεται ήσυχος,όταν κάνω δουλειές.Δυστυχώς!

Θα φτιάξω σαλάτα με μαυρομάτικα φασόλια,τα οποία εχω βράσει από το μεσημέρι.Λέω να βάλω μέσα κρεμμυδάκι,ψιλοκομμένη πιπεριά φλωρίνης και μυρωδικά.

Θα φτιάξω χταποδάκια με μακαρονάκι κοφτό.Για τον μπαμπά μου που δεν κάνει να φάει σαρακοστιανά θα ψήσω ψαράκι.

Για τον μικρό μαγείρεψα το μεσημέρι μοσχαράκι με λαχανικά,πατατούλα και αρακά.

Θα κάνω επίσης γαριδοπίλαφο και αν προλάβω και καλαμαράκια,αλλά ακόμα δεν ξέρω πώς.Θα ψάξω για καμιά συνταγή.Λύσσαξε ο περιστέρης για καλαμαράκια,αν και τελευταία τα έχουμε φάει αρκετές φορές με σπανάκι.

Θα κάνω και καμιά σαλατούλα λάχανο-καρότο.Εχω πάρει τουρσιά,χαλβά,ταραμοσαλάτα,θα είναι και η λαγάνα.Αλλα φαγητά δεν φτιάχνω.Και ό,τι μείνει το τρώμε την επόμενη ημέρα.Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναμαγειρέψω την Τριτη.

Το είπα και το ξαναλέω "ΕΥΓΕ!" Είσαι πολύ άξια νοικοκυρά! Θα περάσουν τρέλα οι άνθρωποι με τέτοιες λιχουδιές!

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το οικονομικό με αγχώνει. Αν είχα περισσότερα λεφτά.......

Αλλά ξέρεις κάτι; Για όλους έχει ο Θεός: και για πλούσιους και για φτωχούς. Ας έχουμε την υγεία μας κι όλα θα γίνουν!:wink:

Αυτό το οικονομικό είναι ...αγκάθι για όλους μας πια

Κι εμένα ο άντρας μου γι'αυτόν τον λόγο είναι αρνητικός στην απόκτηση κι άλλου παιδιού

Γέννησα στην Αθήνα κι όπως καταλαβαίνεις πηγαινοερχόμασταν και να τα ξενοδοχεία,οι βενζίνες,οι εξετάσεις,ο τοκετός...όλα τελοσπάντων...Πήγε πολύ ψηλά...

Φυσικά δεν το σκεφτήκαμε καθόλου έτσι τότε,αλλά τωρα είναι αλλιώς...

Καταλαβαίνω πόσο σε αγχώνει αυτό κι ένας λογος παραπάνω που είναι ειδική η περίπτωση

Ας έχουμε υγεία όμως και ελπίδα κι όλα θα γίνουν

Link to comment
Share on other sites

Το είπα και το ξαναλέω "ΕΥΓΕ!" Είσαι πολύ άξια νοικοκυρά! Θα περάσουν τρέλα οι άνθρωποι με τέτοιες λιχουδιές!

:lol::lol::lol::lol:

Ευχαριστώ,αλλά να ξέρεις πως εδώ μέσα υπάρχουν πολλές άξιες μαγείρισσες...Και ανώτερες!

Δεν μας έχεις πετύχει σε μαγειρικό...οίστρο όλες!

Link to comment
Share on other sites

Μαρτζι μου για όλους έχει ο Θεος.Πίστεψε το!

Ρε Περιστεράκι ποιος θα τα φάει όοοολα αυτά!Μπράβο φιλενάδα! Εμείς με λαγάνα και ταραμοσαλάτα θα την βγάλουμε.:rolleyes:

Κι εγώ το Αγιο Φανούριο τον έχω στήριγμα.Εκεί είχα τάξει και την βάπτιση του μικρού.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανατροπή στην ανατροπή...

Τελικά αύριο δεν πάμε χωριό.Θα μείνουμε σπίτι μας και θα έρθουν για φαγητό ο πεθερός μου και οι γονείς μου.

Οπότε κάνω ένα γρήγορο συμμάζεμα,μιας και αυτές τις μέρες μόνη μου δεν προλάβαινα να κάνω καμιά δουλειά,γιατί όλη την ώρα έπαιζα με τον μικρό.Πλέον δεν κάθεται ήσυχος,όταν κάνω δουλειές.Δυστυχώς!

Θα φτιάξω σαλάτα με μαυρομάτικα φασόλια,τα οποία εχω βράσει από το μεσημέρι.Λέω να βάλω μέσα κρεμμυδάκι,ψιλοκομμένη πιπεριά φλωρίνης και μυρωδικά.

Θα φτιάξω χταποδάκια με μακαρονάκι κοφτό.Για τον μπαμπά μου που δεν κάνει να φάει σαρακοστιανά θα ψήσω ψαράκι.

Για τον μικρό μαγείρεψα το μεσημέρι μοσχαράκι με λαχανικά,πατατούλα και αρακά.

Θα κάνω επίσης γαριδοπίλαφο και αν προλάβω και καλαμαράκια,αλλά ακόμα δεν ξέρω πώς.Θα ψάξω για καμιά συνταγή.Λύσσαξε ο περιστέρης για καλαμαράκια,αν και τελευταία τα έχουμε φάει αρκετές φορές με σπανάκι.

Θα κάνω και καμιά σαλατούλα λάχανο-καρότο.Εχω πάρει τουρσιά,χαλβά,ταραμοσαλάτα,θα είναι και η λαγάνα.Αλλα φαγητά δεν φτιάχνω.Και ό,τι μείνει το τρώμε την επόμενη ημέρα.Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναμαγειρέψω την Τριτη.

Αααχ και γαριδοπιλαφο, και ψαρακι, και μακαρονακι κοφτο με χταποδακι, και καλαμαρακια!!! Και λαγανα και ταραμοσαλατα!!!! Καλε εχω λιγουρα μονο που τα σκεφτομαι....Μπραβο κοπελια!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε Περιστεράκι ποιος θα τα φάει όοοολα αυτά!Μπράβο φιλενάδα! Εμείς με λαγάνα και ταραμοσαλάτα θα την βγάλουμε.:rolleyes:

Αν ο περιστέρης δεν εχει πολύ φαϊ στο τραπέζι αυτήν την ημέρα υποφέρει από τη...νηστεία!

Ετσι τον έμαθε η μάνα του...

Θα φάμε και άλλη μέρα,άμα αφήσει τίποτα το πεινασμένο μου αγόρι:tongue:

Link to comment
Share on other sites

α κατάλαβα...ταιριάζει με τον Φούμπο.Κι εκείνος αν δεν είναι γεμάτο και το τελευταίο εκατοστό του τραπεζιού δεν μπορεί!Αλλά εκείνος κάνει δική του νηστεία.Τρώει τα σαρακοστιανά και μετά χτυπάει κι ένα παγωτό ...για το καλό:rolleyes:

μου σπάει τα νεύρα,ούτε έγκυος να ήταν,ούτε μια μέρα δεν μπορεί να κρατηθεί!


Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα για πείτε άμα ξέρει καμιά σας!

ο μικρός τρελαινεται για μαστοράκο.Κάθεται εδώ μαζί μου κάποιες φορές και του βάζω στο γιουτιουμπ.Σήμερα με λύπη είδα πως τα κατεβάζουν λόγω πνευματικών δικαιωμάτων.Πως μπορώ να τα κατεβάσω να τα βλέπει?Πολύ απογοητεύτηκε το αγοράκι μου σήμερα...


Link to comment
Share on other sites

βαλτε στην ιδια παρεα με περιστερη και φουμπο και τον καραμελομπαμπα..

Του φαινεται βουνο που θα νηστεψει μια μερα!!!

ηδη κανω γιγαντες για αυριο, ενα ψωμακι με ελιες απο την ζυμη που περισεψε το μεσημερι απο την πιτσα και εκανα και ταμπουλε, τα αλλα η μαμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε οσα κοριτσακια ειναι στην φαση της προσπαθειας για εγκυμοσυνη θελω μεσα απο τα βαθυ της καρδιας μου να ευχθω καλη επιτυχια!!!μην το βαζετε ποτε κατω,πιστεψτε το κ με την βοηθεια της Παναγιας μας ολα θα γινουν!

για μενα το δυσκολο δεν ηταν να μεινω αλλα το μετα,μιας κ ειχα μια ατυχη εγκυμοσυνη..ακομα κ οταν φοβαμαι μηπως κατι συμβει,η προσευχη κ η πιστη με βοηθουν ωστε να κερδιζω την καθε μερα,την καθε βδομαδα,κ σιγα σιγα το καθε 3μηνο!!!

ολα αυτα ειναι πραγματα που οσες εχουμε δυσκολευτει τα εχουμε περασει κ τα ξερουμε,οποτε να μας μιλατε κ να γραφετε εδω τους καημου σας...κ να ξερετε ο καημος,ο πονος κ η αγωνια οταν τα μοιραζομαστε γινονται ευκολοτερα....

ειμαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο νεα σπορακια θα ειναι αναμεσα μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σας γραφω την προσευχη που λεω παντα κ πραγματικα με εχει βοηθησει:

''Τὴν πᾶσαν ἐλπίδα μου εἰς σὲ ἀνατίθημι, Μήτηρ τοῦ Θεοῦ, φύλαξόν με ὑπὸ τὴν σκέπην σου.''

με κάνεις να κλαίω από χαρά, γιατί...έχουμε την ίδια προσευχή, την ίδια πίστη...όλα τα καλά του Θεού για την οικογένειά σου κορίτσι μου.

συγχαρητήρια στη μανούλα που σε γέννησε!

με το καλό να αξιωθείς μανούλα πολλών παιδιών!

Εγώ λόγω δουλειάς δεν μαγείρεψα, αλλά έβαλα τον αντρούλη μου και έκανε κότα κρασάτη με πατατούλες τηγανητές.

Τέλειο ήταν!

μπράβο του!

Με πνίξαν οι τύψεις σήμερα γιατί χαλασα την δίαιτα

Για τα καλά όμως έτσι;

Εφαγα χαλβά,ταραμοσαλάτα,2 κομμάτια τυρόπιτα της μάνα μου,ό,τι έμεινε στην κατσαρόλα από μια γαλατόπιτα που εφτιαξα

Είμαι για πολλές φάπες

Τωρα που είχα φτάσει σε τοσο καλό σημείο

Η αλήθεια είναι ότι ζορίστηκα πολύ αυτές τις μέρες

Ειμαι μόνη μου,δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε μπάνιο ή για να το θεσω καλύτερα όλα μπορω να τα προλάβω αλλά το παιδακι μου δεν με αφηνει

Είμαι άυπνη

Και νηστική!!!

Τις 3 τελευταιες μερες δεν προλαβαίνω να τρωω και τα 5 γεύματα της δίαιτας

Οποτε δεν είναι ότι μόνο σήμερα την χάλασα

Τελοσπάντων

Δεν περιμενα και κάτι καλύτερο από τον εαυτό μου

θεά θα είσαι κ πάλι! συνέχισε την καλή προσπάθεια. δεν πειράζει μια μέρα απόλαυση!

Κοπελάρες τι θα φτιάξετε για Καθαρά Δευτερα;

Πείτε καμια ιδέα...

Εχω προμηθευτεί διάφορα,αλλά δεν εχω αποφασισει

Καθε χρόνο κάνω τα ίδια

Δηλαδη:γίγαντες στο φούρνο,πατατοσαλάτα με κάπαρη και ελιές-κρεμμύδι,χταποδακι με μακαρονάκι κοφτό,καλαμαράκια με μυρωδικά, γαριδοπίλαφο και ταραμοσαλάτα

Φετος ταραμοσαλάτα δεν φτιάχνω και λέω ούτε και γίγαντες.Υπάρχει περιπτωση να έχουμε και φίλους για φαγητό στο χωριό και θα πω στην φίλη μας να φτιάξει ταραμοσαλάτα,μιας κι εχει λυσσάξει να συμβάλει στο μαγείρεμα.

Το σίγουρο είναι το χταποδακι με το μακαρονάκι

Εχω εναν γαστρονομο μονο με νηστισιμα

Θα τον μελετησω κι αν βρω κατι καλο θα σας γραψω καμια συνταγή

μας έλιωσες μαρήηηηηηηη!!!

Bρε Μαρτζι μου, εβαλες κοτοπουλο στη καταψυξη μετα που μαγειρευτηκε, και το ξαναζεστανες για να το φατε?:confused: Μονο που το σκεφτομαι με πιανει κατι....:confused:

Το κοτοπουλο ειναι απο τα λιγα κρεατα που χαλαει ευκολα, διατηρειται δυσκολα, και μυριζει και ευκολα. Εδω το μεσημερι κανεις κοτοπουλο, και το βραδυ εχει μια μυρωδια οχι να το φας και μερες μετα απο καταψυξη! Αν σου περισσευει στο μελλον, κοβε το κομματια/κυβακια, χωρις το κοκκαλο, και φυλαζε το στο ψυγειο. Μπορεις μετα να κανεις κινεζικο κοτοπουλο,κοτοπουλο με ασπρη σως, σε τηγανια με ρυζικαι λαχανικα..πχ

Κινεζικο κοτοπουλο¨Ανακατευεις σογια σως, μελι, μουσταρδα και λιωμενο σκορδο. βαζεις το κοτοπουλο στη σως για 1 ωρα και μετα το σουρωνεις και το τηγανιζεις στο αντικολλητικο με ελαχιστο λαδι...το συνοδευεις με τηγανητο ρυζακι και μανιταρια.

Κοτοπουλο με ασπρη σως¨Κοβεις το κοτοπουλο μπουκιτσες, φτιαχνεις σως μπεσαμελ μονο πιο αραιη, και ριχνεις μεσα τα κομματακια το κοτοπουλο. Μετα βαζεις το βαζεις σ ενα πυρεξ, το ανακατευεις με μακαρονακι, η' ριγκατονι, πασπαλιζεις με τυρι και το ψηνεις στο φουρνο οσοτου να ροδισει η επιφανεια.

Κοτοπουλο τηγανια¨Βαζεις το κοτοπουλο με κρεμμυδακι, μανιταρια φρεσκα και πιπεριες να τσιγαριστει, και το πασπαλιζεις με πιπερι , ριγανη και κυμινο. Σβηνεις με κρασι και σερβιρεις με ρυζακι.

Επισης αν το κοτοπουλο σου ειναι ηδη με κοκκινη σαλτσα. μπορεις παλι να το ξεκοκαλισεις, να συμπληρωσεις με φρεσκια σαλτσα στην οποια θα εχεις βαλει μπολικο κυμινο και κοκκινο πιπερι καθως και πιπεριες, και να το ζεστανεις μαζι. Το σερβιρεις πανω σε αραβικη πιτουλα με λιγο γιαουρτι η' κιτρινο τυρι που λιωνει και εχεις ενα νοστιμο μεξικανικο!

Γενικως αποφυγε την καταψυξη, και αν χρειαστει να βαλεις κοτοπουλο στο ψυγειο, μετα μαγειρεψε το με εντονες γευσεις και μυρωδικα που "παιρνουν¨" την μυρωδια του πουλερικου.

Για τις κολπιτιδες, εγω ξερω οτι πρεπει να αποφευγεις τα στενα ρουχα, και να φορας παντα βαμβακερα εσωρουχα. Επισης αν συνοδευονται απο μυκητες η' κυστιτιδα, να προτιμας την καταναλωση γιαουρτιου ( αλλα και τοπικη επαλειψη), και να πινεις πολυ χυμο βατομουρου (εχει στο Λιντλ).

το 'χεις με τη μαγειρική.

κ για τις κολπίτιδες συμφωνώ.

Ευχαριστώ ελενίτσα μου. Μετά από αυτό που έπαθα σήμερα ΠΟΤΕ κοτόπουλο από κατάψυξη. Πουφ, όσο σκέφτομαι την μυρωδιά! Εν τω μεταξύ έβλεπα και τον άντρα μου να μην λέει τίποτα, λέω "τι στο καλό...μόνο εγώ το μυρίζω;" Του λέω "σου αρέσει;" Ναι μου απαντά....."Θες και το δικό μου κομμάτι" ( κυρία η δικιά σου, ε; ). Του το πασάρω και αρχίζω να σκέφτομαι "μπας κ είμαι έγκυος και μού μύρισε;;;" (ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται!!!). Τελικά τον ρωτάω και λέει και αυτός ότι του μυρίζει φύραμα.

Τρια συμπεράσματα μπορείτε να βγάλετε για την πάρτη μου

α) είμαι χαζή και επικίνδυνη ( καταψύχω κοτόπουλο)

β) είμαι φαντασιοπληκτη( φαντασιώνομαι πως είμαι έγκυος)

γ) είμαι αναίσθητη ( πασάρω ό,τι δεν μ'αρέσει στον καημένο μου τον αντρούλη - που σημειωτέον -είναι παμφάγος)

;)

Ελένη, αυτόν δεν τον πολυενόχλησε. Είπε πως είχε την ίδια γεύση και μυρωδια που είχε και πριν το καταψύξω και πως υπερβάλλω λίγο. Δεν ψιλιάζεται όταν του δίνω το φαγητό μου, γιατί πολλές φορές το κάνω.Οταν χορταίνω και δεν θέλω να φάω άλλο, τρώει το υπόλοιπο.

Φαίη, σε φοβήθηκε το μάτι μου! Πω, πω! Σε κάποια άτομα βγαίνουν τα όνειρα, η αλήθεια είναι αυτή. Το να δεις πάντως κάποια νύφη στο όνειρο δεν είναι καθόλου καλό όνειρο. Να σας πω εγώ ένα ωραίο όνειρο που είδα; Ημουν σε ένα εκκλησάκι, το οποίο είχα επισκεφτεί πριν από 2 χρόνια, και ειλικρινά το είχα ξεχάσει. Είναι της Αγίας Παρασκευής. Δεν ξέρω πώς και γιατί αλλά σαν κάποιος να μας ρώτησε ( ήμουν με τον άντρα μου) τι θέλουμε. Κι εγώ είπα "ένα παιδί" Κι η φωνή είπε "και γιατί δεν έρχεστε να το ζητήσετε;". Θα παμε με τον άντρα μου κάποια στιγμή. Και σήμερα το απόγευμα άναψα ένα κεράκι στην εκκλησία της Αγίας παρασκευής εδώ στο χωριό. Λέτε να με βοηθήσει;;;Μακάρι.....

κορίτσι μου ολόψυχα να γίνει η επιθυμία σου πραγματικότητα γρήγορα, χωρίς εξωσωματική. να αποκτήσεις ένα γερό μωρό!

άλλη φορά θα σας πω για τα όνειρα. βλέπω, ερμηνεύω, ...

Περιστέρω δεν ξέρω τη βιβλίο ήταν. Λες να ταν της Αγκάθα Κρίστι;Καλέ θα με φιλέψεις την Κ. Δευτέρα; Μπράβο χρυσοχέρα. Εγώ θα κάνω φασόλια σίγουρα και θα πάρω λαγάνα.

Φούμπι εννοείτε ότι είναι ωραία τα όνειρα μου με σας μέσα.

Εβιρυ και γω για γρήγορο καλό το ξέρω το κόκκινο.

Να σας πω ένα όνειρο που είδα το Καλοκαίρι και ανατρίχιασα.

Ανέβαινα μια ανηφόρα και στα μπαίνω στο προαύλιο μιας μικρής εκκλησίας. Εξω απο την εκκλησία ήταν δυο καλάθια για μωρο Ασπρο-Ροζ κρεμασμένα και τρέχω τα κατεβάζω. Και υποτιθέται ότι πήρα δύο μωρά δεν τα είδα όμως το ένα ήταν νεκρό και το άλλο ζωντανο. Δεν είδα όμως τα μωρά ήταν τυλιγμένα. Και μπαίνω στην εκκλήσια απο τα δεξιά μου ήταν η εικόνα της παναγίας με το Χριστούλι αγκαλιά και απο την άλλη μεριά πάρα πολλά κεριά αναμμένα. Και εμφανίζεται μπροστά μου ένας άντρας με γκρίζα μαλλιά και όταν τον είδα φοβήθηκα. Μου λέει μη φοβάσαι. Και του λέω δεν θα μου το πάρεις και δείχνω το ζωντανό μωρό. Μου λέει όχι μη φοβάσαι αυτό δεν θα σου το πάρω. Πετάχτηκα στον ύπνο μου τόσο ζωντανό όνειρο.

εντάξει έλιωσα στο κλάμα...

με όλη μου την καρδιά να κρατήσεις γρήγορα ένα γερό μωρό! ο Θεός βλέπει!

Ανατρίχιασα! Τι λες τώρα......Πώς εξηγούνται κάτι τέτοια όνειρα, ρε κορίτσια; Εγώ μετά το εξωμήτριο είδα έναν παπά που μου είπε πως έχω να περάσω πολλά ακόμη. Ξύπνησα κι έκλαιγα την άλλη μέρα! Πήγα στον πνευματικό μου, μου λέει "μην πιστεύεις τίποτα. ο έξω από δω σε δοκιμάζει. ξέρει ότι φοβάσαι".Ηρέμησα αλλά δύο χρόνια μετά και αν σας πω όσα έπαθα θα πάθετε πλάκα!

κ αυτό που σου είπε ο πνευματικός σου...το ίδιο μου είπε κ ένας φίλος παπάς. αλλά κ πάλι...αυτό που γράφει η Άννα παρακάτω που της είπε η γιαγιά της για τα όνειρα είναι το πιο σωστό!

Προχθές έβλεπα ότι ήμουν ψηλή, 1.80!!! ( είμαι 1.60).....Κορίτσια, τι ωραία αίσθηση!!! Αχ, και να ήμουν ψηλή......

καλό είναι!!!!!!

ρε φαίη τι όνειρο ήταν αυτό?πωπω!

καλά έκανες !λατρευώ τους βολβούς.τι πήρες?

να πατε.εμείς εδώ έχουμε μια πολύ θαυματουργή αγία που είναι φημισμένη για τα θαύματα που κάνει στις γυναίκες που θέλουν να κάνουν παιδάκι.Αφού είχα πια παραιτηθεί,και λέγαμε να πάμε σε γιατρό αλλά δεν έβγαιναν τα οικονομικά μας,πήγαμε στη χάρη της να προσκυνήσουμε.

Εκανα λοιπόν την προσευχή μου και έταξα πως αν έμενα έγκυος του χρόνου θα ανέβαινα με το μωρό αγκαλιά.

Το έβαλα στην άκρη του μυαλού μου όμως και κάπως το ξέχασα.Η επόμενη περίοδος όμως δεν ήρθε!Και ένα χρόνο μετά ανέβηκα με τον μικρούλη μου αγκαλιά να ανάψω το κερί μου!

βρε κοριτσάκι ανατρίχιασα! σε λίγο καιρό που είναι η γιορτή της Παναγίας.Θα ανάψω ένα κεράκι για σένα και όλα τα κοριτσάκια που προσπαθείτε!

Μόλις κάναμε κουλουράκια με το αγοράκι μου!μμμμ μύρισε το σπίτι!

αυτή αφιερωμένη σε μια πολυ πολύ αγαπημένη μου ψυχή!

αχ, είμαστε αδερφές ψυχές!

πω πω τι ονειρα ειναι αυτα βρε κοριτσια...δυστυχως κ σε μενα καποια ασχημα εχουν βγει,ομως ακουλουθω πλεον αυτο που μου ελεγα η γιαγια να μην τα λεω,να τα κρυβω μεσα μου για να χαθουν κ αν ειναι καλο να το φωναζω!!!!!

Μαρτζι διπλα μας εχουμε την Αγια Παρασκευη,θα σου αναψω ενα κερακι στην εικονα της κ ευχομαι η προσπαθεια σας να ειναι η τυχερη κ να ρθει ενα ή κ περισσοτερα σπορακια!!!

λοιπον σημερα το στρουμφακι με εχει τσακισει στις κλωτσιες.κ κυριως στην κυστη μου,μεγαλη αδυναμια εχει αυτο το παιδι σε αυτο το σημειο!!!!!!!!!!!!!

σ' αγαπώ πολύ πολύ!

δεν πειράζει, είναι ζωηρούλης!

Ζωπ έχω την εντύπωση ότι απο τις τροφές μυρίζουν κοτόπουλα. Τα δίνουνε κοκτέιλ για να μεγαλώνουν γρήγορα και να παχαίνουν. Περαστικά για το χέρι. Μην το κουράζεις.

Φούμπι δεν γεννάνε το ίδιο όλες τις εποχές οι κότες. Είναι μεγάλες κότες ή πλάδες;

Και κάτι άλλο ήθελα να σχολιάσω και το ξέχασα.

Καλό βράδυ

είσαι δκιά μας!

συμφωνώ.

Καλημέρα φιλενάδες μου όμορφες!!

Διάβασα όλα τα μηνύματά ασς,μιας και ο περιστέρης αναπληρώνει τις μέρες που έχασε με τον γιο του...

Τι γραψατε πάλι!!

Μου άρεσε πολύ η συζήτηση για τα ονειρα.Βλέπω κι εγώ πολύ συχνά ακατανόητα όνειρα,αλλά δεν θυμάμαι μέχρι στιγμής να έχει βγει κάτι σε κακό.Πολύ συχνά βλέπω αγαπημένα μου πρόσωπα που έχουν φύγει από τη ζωή και το πόσο χαίρομαι δεν φαντάζεστε...

Χθες βράδυ περάσαμε πολύ ωραία!Και φυσικά ολοκλήρωσα το καταστροφικό έργο που είχα ξεκινήσει από την αρχή της ημέρας.

Εκτός από ψητά στα κάρβουνα,μπριζολίτσες και λουκάνικα,η ξαδέρφη με την ευκαιρία που είχε έρθει ο φοιτητής γιος της είχε φτιάξει παστίτσιο,τυρόπιτα,χορτόπιτα με χόρτα άγρια που μάζεψε μόνη της και δικό της φύλλο...Και φυσικά πατατούλες τηγανιτές,τυριά,σαλάτες...

Εφαγα και το ευχαριστηθηκα!!

Τελικά για κουμπαριά δεν κάναμε λόγο...

Ο περιστέρης έπιασε κουβέντα για το πώς πάνε οι δουλειές στον ξάδερφο και είπε ο άνθρωπος ότι βγαίνουν πολύ δύσκολα πλέον οι υποχρεώσεις,σπουδάζει και το μεγάλο γιο,ο μικρός πάει λύκειο...Καταλαβαίνετε!Δεν είπαμε τίποτα και θα ήταν και ντροπή μας να το προτείναμε.

Το επόμενο βήμα είναι να πάρουμε μόνοι μας τα βαφτιστικά και να βγούμε στη γύρα!!!

Θα φτιάξω κι εγώ βρακάκια τουρσί!!!Βρε αθεόφοβες!!!Πού τα βρίσκετε ένα-ένα;

Εβίρι περαστικά στην οικογένεια κι ελπίζω να σταθείς όρθια και να μην κυλήσεις.

Τελικά μάλλον θα είμαστε μόνοι μας με τον πεθερό μου αύριο.Κι επειδή φοβάμαι μην συνεχιστεί η κατρακύλα που ξεκίνησα χθες,θα φτιάξω λίγα πραγματάκια.Θα αποφασίσω και θα σας πω αργότερα

Φιλάκια!!!

Υ.Γ Σήμερα ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα φτιάξω...

Βραστό νερό με κόβω να πίνω!!

Αντε να φτιαξω καμια μακαροναδα του περιστερη

δύσκολοι καιροί όντως.

εβίρι περαστικά στον εβίρο κ την κοράκλα σου!

Βρακάκια τουρσι! Ειβιρι, είσαι φοβερή. Γέλασα απίστευτα! Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που μου είπες, πως δεν ήταν τυχαίο που μπήκα τη δεδομένη χρονική στιγμή στο θεματάκι σας. Αγία Παρασκευή, ένα μικρό εκκλησάκι στα Σύβοτα Θεσπρωτίας, πάνω από την παραλία. Η αδελφή μου που της το είπα μετά βίας το θυμήθηκε ( ήμασταν μαζί ). Εμένα, αν με ρωτούσατε για το μέρος, θα σας έλεγα ότι είναι πανέμορφο με όμορφα μικρα νησάκια στα οποία πας και κολυμπώντας, αλλά το εκκλησάκι δεν θα σας το ανέφερα. Τόσο το είχα ξεχάσει ( ντροπή μου). Εντύπωση μου έκανε και η Αγία της Φούμπης που την συνδύασα με κάτι άλλο. Εγώ κοριτσάκια αν κάνω γιο θα τον ονομάσω Γιώργο ( όνομα πεθερού και τοπικού Αγίου στον τόπο μου, που αγαπώ πολύ! Στην εκκλήσία του παντρεύτηκα και σε ένα εκκλησάκι του χωριού μου που ελιναι αφιερωμένο στον Αι Γιώργη μας θα το βαφτίσω ό,τι φύλο κι αν έχει). Αν είναι κοριτσάκι θα το πω Αννα ( μάνα την Παναγίτσας μας, που με συντρόφευε ο βίος της στα πολύ δύσκολά μου μετά το εξωμήτριο). Εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο Θεό. Είνια φορές που εκνερίζομαι και χάνω την πίστη μου, αλλά ξανγυρίζω, γιατί είναι τόσο ωραίο να πιστεύεις κάπου. Αν είχα χρήματα αυτή την στιγμή θα πήγαινα στα Σύβοτα στην Αγία Παρασκευή, αλλά και σε σας θα ερχόμουν Φούμπη μου. Θα έρθω κάποια στιγμή, ελπίζω με το παιδί μου σε όποια ηλικία κι αν είναι αυτό.....Θεώρησα μεγάλο σημάδι αυτό που σου είπα, Φούμπη και το σκέφτομαι όλο το βράδυ. Διαβασα και κάποια πράγματα για την Παναγία και συγκινήθηκα πολύ.

πολλά φιλιά κ σφιχτή αγκαλιά!

Καλημέρα και καλή Κυριακή κορίτσια,

Εγώ από την προηγούμενη Κυριακή και ο μ ικρός από την Τετάρτη είμαστε με την γνωστή κωλοίωση υψηλού πυρετού και βήχα.Μας τσάκισε και για μένα δεν με ενδιαφέρει αλλά το μωρό το λυπάται η ψυχούλα μου.Υποφέρει,Πάλι σήμερα ξύπνησε με 39 πυρετό.Ουφ αντε να περάσει.

Θα στείλει φαί η πεθερά να είναι καλά η γυναίκα πολύ με στήριξε αυτη την εβδομάδα αλλά και ο αντρούλης αποδείχτηκε καλή νοσοκόμα.

Διάβασα μόνο την τελευταία σελίδα

Περιστέρω μου δύσκολοι καιροί για κουμπαριές αν και θεωρώ ευλογία το να βαφτίσεις ένα παιδάκι και μπορείς να το κάνεις χωρίς πολλά έξοδα.Εμένα η νονά του μικρού μου το είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι έχει λίγα χρήματα.Ψάξαμε και βρήκαμε πολύ οικονομικά πράγματα και έγινε μια πολύ όμορφη βάφτιση σε πολύ κλειστό κύκλο.

Φέφη μου μάκια

Εβιράκι μου περαστικά στην οικογένειά σου.Μου λείπεις πολύ πολύ.

Ζωπυρούλα μου φιλιά πολλά και σ'ευχαριστώ:wink:

Μαράκι φιλάκι στη καραμελίτσα.Μπράβο που διασκέδασες!!!

Δωράκι μου φιλιά.Καπου είδα ότι δεν τρώει ο θησαυρός.Να έρθει να κάνει παρέα με τον δικό μου.Μπουκιά δεν βάζει και είναι 5 κόκκαλα.Ο πισινός του είναι όσο η δικιά μου παλάμη και έχω και μικροκαμωμένα χεράκια.Ειχα συνηθίσει από την κόρη μου που ήταν νταρντάνα πάντα και μου κακοφαίνεται.

Αννούλα μεγαλώνει το στρουμφάκι!!!!!!!

Καγκλούλα πολύ όμορφα αυτά που έγραψες

Αννια μου φουσκώνει η κοιλίτσα σου???Ελπίζω να μην κουράζεσαι πολύ αν και με δύο παιδάκια δύσκολο.Να είσαι καλά.

Φούμπι μου φιλιά πολλά

Αχ δεν θυμάμαι!!!!!

Αυριο σπίτι με μακαρονάδα θα την βγάλουμε καθότι κανένας δεν τρώει σαρακοστιανά οπότε τι να τα αγοράσω?Για εμένα μόνο?

φιλιά φιλιά φιλιά

φιλιά στον Γ κ σε σένα καλή μου. περαστικά σας!

Χαιρετώ τις απανταχού μαγείρισες! Δεν θα σχολιάσω το τι έχετε γράψει, νομίζω ότι μπορείτε να το φανταστήτε!

Δεν κάναμε τίποτα το ιδιαίτερο σήμερα για΄τι η Κωνσταντίνα μου είχε από χθες βήχα και μούκωμα και σήμερα τα ξημερώματα σήκωσε και ένα 38,7 και έδεσε το γλυκο! Βέβαια μέχρι τώρα δεν έχει ξανακάνει πυρετό κι ελπίζω ότι έιναι να το ξεπεράσει γρήγορα και κυρίως χωρίς να κολλήσει ο μικρός!

περαστικά! μα τί πάθατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαγειροπούλες μου.

Στη γύρα ήμουνα και σήμερα.:rolleyes: Αύριο τελικά, το πρωί αν έχει καλό καιρό θα πετάξουμε αετό:-P, το μεσημέρι θα φάμε σε φίλους. Κι επειδή έχω καλούς φίλους:wink: με απάλλαξαν από οποιαδήποτε συμμετοχη στο μενού, λόγω του (πολύ) πονεμένου χεριού (σήμερα προστέθηκε κι ο αυχένας).:roll: Έτσι, συμφωνήσαμε εμείς ν' αγοράσουμε τα γλυκά. Εντάξει, ως φανατική γλυκατζού ξέρω τα καλά τα μαγαζιά.:cool:

Δωράκι μου, μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου. Ο θησαυρούλης έχει τον Θεό μαζί του!:D

Εβίρι μου, που είσαι? Κόλλησες κι εσύ? Πως είναι η μικρούλα, ο άντρας σου?:confused:

Φουμπάκι, μήπως βρεις κάποια άκρη εδώ? http://parents.org.gr/forum/showthread.php?goto=newpost&t=112930

Ντελ κοριτσάρα μου, καταρχήν πολύ χάρηκα που σε διάβασα! Περαστικά και σε σένα και στο παιδί!!

Αγγελικούλα, περαστικά και σε σας!!

Κορίτσια, εμείς την περάσαμε αυτή την ίωση - πολυήμερη και με πολύ υψηλό πυρετό. Είναι όντως βαριά. Επαγρύπνηση, κουράγιο και ψυχραιμία. Σας σκέφτομαι όλες.

Δεν είμαι για πολλά πολλά. Λέω να την κάνω με απαλά βηματάκια, να ξεκουράσω το κουφάρι μου.:mrgreen: Μην μου ποστάρετε καμιά θάλασσα και μου δημιουργήσετε υπερένταση.:tongue:

Αν δεν τα ξαναπούμε απόψε,

σας γλυκοφιλώ!!


Link to comment
Share on other sites

Φέφηηηηη!Που είσαι?Πως περάσατε?

Ζωπ ευχαριστώ για το λινκ.Απο κει τα βλέπαμε αλλά βαριόμουν να τα κατεβάσω.Τώρα είναι αργά.κλαψ!

Kagly μου τώρα το είδα στην παράθεση της Φέφης.Τι είναι οι πλάδες?

Απ'το ορνιθοτροφείο τις πήρε γιατί τις έδιναν 1 ευρώ να μας κάνουνε κανένα αυγουλάκι για να κάνουμε κοτοπουλάκια μπεμπε.Δεν ξέρω αν κάναμε βλακεία.Ετσι του είπαν.Είμαστε αρχάριοι αλλά θα το παλέψουμε!Ο μικρός έχει ξετρελαθεί,πάει κάθε μέρα και τις χαιρετάει!!!


Link to comment
Share on other sites

Α! Ξέχασα! Ο φίλος μας καλύτερα - γλύτωσε το χειρουργείο!! Η θεία πάλι όχι. Χειρουργήθηκε στο κεφάλι και υπάρχει μια πολύ συγκρατημένη αισιοδοξία...

Φούμπι, γιατί δεν ποστάρεις τις φωτό από τα γλυκά σου? Δεν κατάλαβα.

Φέφη, περάσατε ωραία σήμερα?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...