Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katker είπε:

      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Και ο γιατρός αυτό μου είπε ότι πάνω από ένα! Και η αλήθεια είναι ότι το θέλω πραγματικά να είναι διδυμάκια ☺️ μου είπε ότι πρέπει κανονικά σε 48ωρες αλλά επειδή είναι Κυριακή να πάω μετά τρίτη. Πρέπει λέει να είναι πολλαπλάσιο του 48. Οπότε μου είπε για τρίτη και συνεχίζω τα φάρμακα ακριβώς που παίρνω όπως τα παίρνω. 

      Με το καλό να πάνε όλα. Τώρα κάτσε ξεκουράσου και απόλαυσε το! Ξέρω θα ανυπομονείς για αυτή τη μέρα, αλλά εδώ θα είμαστε να τα λέμε ☺️

      δεν είναι απαραίτητα πάνω από 1 ! δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει γενικά πιο παλιά το φόρουμ αλλά ειχα κάνει  χοριακη με 3ων ημερών έμβρυα 12η ημέρα και ειχα 3700 με 1 μωράκι!  θα δεις στην επόμενη μέτρηση την αύξηση που θα έχεις .. από κει θα καταλάβεις! με το καλό εύχομαι το / τα μωράκι-α σου ! 

      1 ώρα πρίν, Maraki S. είπε:

      Κορίτσια Έχετε καμία συμβουλή για το πώς αντιμετωπίζεται η δυσκοιλιότητα μετά από έμβρυομεταφορά; Δεν είχα ποτέ μου τέτοιο θέμα και έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό...

      εμένα με βοηθούσε πολύ το μαρούλι ! καλα πλυμένο εννοείται!

      18 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αν κάνω, εννοείται πως θα στο στείλω! Έλεγα να πάω μόνο για χοριακη,αλλά για να δούμε.Θα αντέξω? 😛

      αχαχαχαχ θα με σκάσεις! 

      16 ώρες πρίν, Nana10 είπε:

      Εκανα τεστ φαρμακείου 10 μέρες μετά τη μεταφορά και βγήκε αρνητικό. 😣Το ξέρω πως δεν είναι αξιόπιστα όσο αφορά τα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά είπα να το κάνω και γω μήπως δείξει θετικό και πάρω τα πάνω μου! Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για τη χοριακη πφφφφφφ. 
      Καμια με εμπειρία αρνητικού τεστ και θετικής χοριακης;;;

      είσαι  πολυ  οριακα κορίτσι μ! να είσαι επιφυλακτική , πιστευω θα σου έδειχνε. βλαστοκυστες είχες βάλει; ποιο τεστ εκανες;

      On 9/10/2024 at 10:56 ΜΜ, Γεωργία38 είπε:

      Κορίτσια ειμαι στην 7 εβδομάδα μου ειπε η μαια τώρα σχηματίζεται το νινακι.σήμερα το απογευμα καποια στιγμή είχα κατι σαν πονους περιοδου να ανησυχω;πσιρνω filicine. utrogestan kai prolutex

      μέχρι να γεννήσεις πονάκια ελαφρια θα έχεις ! από την εμπειρία μ αν αυξάνονται οι πόνοι όσο περνάει ο καιρός σημαίνει πως χρειάζεσαι ξεκούραση! 

      On 8/10/2024 at 6:21 ΜΜ, linaa είπε:

      Υπάρχει περίπτωση με τα χειρουργεία Κ με την κλεισμένη σάλπιγγα να υπάρχουν κρυφές χρόνιες φλεγμονές που έχουν επηρεάσει την δεκτικοτητα της μήτρας . 

      @Supergirl87 έχει δίκιο η μαια Λινα , ειχα φλεγμονή , εκανα 2 αποτυχημένες μεταφορές! μόλις πήρα αντιβίωση και προβιοτικά έμεινα έγκυος ! Να τι ψάξεις 

      On 4/10/2024 at 11:08 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

      Περιμένω να μου ρθει περίοδος και θα ξεκινήσουμε.Θα βάλουμε μια γιατί να σου πω την αλήθεια,τρέμω στην ιδέα της δίδυμης κύησης.Θα μου πεις,μπορεί να μην πιάσει κανενα έμβρυο,αλλά λέμε τώρα,στην περίπτωση που έπιαναν και τα δύο,θα τρελαινομουν από το άγχος..μου είπε και ο γυναικολόγος μου(όχι ο εξωσωματικος)πως αν πχ χρειαστεί θερμοκοιτίδα,είναι 600€τη μέρα.. Δυστυχώς οι πιθανότητες για πρόωρο τοκετό είναι πολύ περισσότερες στη δίδυμη κύηση και φοβάμαι παρά πολύ.

      Επίσης,όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δύο και το ενα παλινδρομησε.Δεν μπορώ να διανοηθω να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο .Οποτε λέω ας βαλουμε ένα και ελπίζω να πιάσει 

      επειδή όπως ξέρεις εχω  και γω  πρόωρο μωράκι άσχετα τλκ αν δεν μπήκαμε  το έψαξα αρκετά ! μπορεί να πάει από 100-300 περίπου το μωρο. Εξαρτάται σε ποια από τις 3 μονάδες είναι! επισης ακόμα και δίδυμα μωράκια να είναι δε σημαίνει ότι θα μπουν και τα 2 μωρά , μπορεί να μην μπει κ κανένα! του αδελφού μ δεν μπήκε κανένα 36η γέννησε! μιας κοπέλα μα που νοσηλευόμαστε μαζί γέννησε 35η και μπήκε το ένα της μωράκι! μην τα σκέφτεσαι από τώρα αυτά και αγχώνεσαι . Για το θεό δλδ τι έκατσε και σου είπε ο χριστιανός! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

!Μαλλον κολλησα απο την μαμα....εχω μπουκωμα και φτερνιζομαι που και που.....Αν κολλησει ο θησαυρουλης μας.......την βαψαμε!!!!!!!!!

Εχω μπουκωθει με ντεπον και νουρεφεν....πινω και χαμομιλι με μελι,ελπιζω να μην προχωρησσει...και φυσικα να μην κολλησει το παιδακι μας!!!!!!!

Η Παναγια να τον φυλαει κατω απο την σκεπη Της.......να μου τον Προστατευει!!!!!!!

Περαστικά σου Δωράκι, φόρα μάσκα όταν είσαι κοντά στον θησαυρούλη σου κι ελπίζω πως δεν θα κολλήσει!

Κορίτσια να περάσετε καλά αύριο, καλή Σαρακοστή να έχουμε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας κοριτσια! Φεφη, Φουμπι, Καγκλυ, Εβιρι, Δωρακι, Αγγελικη, Αννα, Περιστερακι, Μπιγκι, Μαρτζι, Μαρια-Ελπιδα..ξεχασα καμμια?

Εβιρι, και Δωρακι περαστικα στα παιδακια σας!! Να ειναι περδικια συντομα!

Αχ ρε κοριτσια μιλατε για λιακαδα και βολτες και ζηλευωωωωωω:(

Εμεις εδω δεν εχουμε Σαρακοστες και σαρακοστιανα, πηγα σουπερ μαρκετ να βρω μυδια να τα κανω μυδομακαροναδα αλλα δε βρηκα....

Κ ετσι για σημερα κρεας κοκκινιστο με μακαρονια!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, μπαινω γρήγορα να σας πω τα νέα μου! Με τη βοήθεια της αδελφούλας μου που μου έκανε μία γενναία συνδρομή των 50 ευρώ πήγαμε στην Αγία Παρασκευή που σας έλεγα. Τι όμορφα που ήταν! Δεν περίμενα να το βρόυμε ανοιχτό. Οταν φτάσαμε είδαμε την πόρτα κλειστή και νομίσαμε πως είναι κλειστό. Ανοίγουμε και τι να δούμε; Ορθάνοιχτη η εκκλησία σαν να μας περίμενε! Τι συγκίνηση με έπιασε, δεν μπορώ να σας περιγράψω. Φοβερή κατάνυξη. Προσευχήθηκα για μένα, αλλά κτρίως για την αδελφή μου που είναι ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο και θέλει κι αυτή ένα παιδάκι ( η πρώτη της εγκυμοσύνη παλινδρόμησε). Για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν προσευχήθηκα στην Αγία και για όσες είναι ήδη έγκυες να πάνε όλα καλα. Είμαι ήρεμη. Τώρα ακόμη κι αν αδιαθετήσω άυριο που περιμένω την σιχαμένη, θα στενοχωρηθώ μεν αλλά δεν θα τα βάψω και μαυρα. Μπορεί το γραφτό μου να είναι να μείνω έγκυος με εξωσωματική. Τι να κάνουμε; δεν πειράζει.....Οχι ότι με ενοχλεί, απλά η διαδικασία είναι πολύ αγχωτική και χρονοβόρα, καθότι θα την κάνω σε δημόσιο και πρέπει να τρέξω......Σας φιλώ ολες!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, μπαινω γρήγορα να σας πω τα νέα μου! Με τη βοήθεια της αδελφούλας μου που μου έκανε μία γενναία συνδρομή των 50 ευρώ πήγαμε στην Αγία Παρασκευή που σας έλεγα. Τι όμορφα που ήταν! Δεν περίμενα να το βρόυμε ανοιχτό. Οταν φτάσαμε είδαμε την πόρτα κλειστή και νομίσαμε πως είναι κλειστό. Ανοίγουμε και τι να δούμε; Ορθάνοιχτη η εκκλησία σαν να μας περίμενε! Τι συγκίνηση με έπιασε, δεν μπορώ να σας περιγράψω. Φοβερή κατάνυξη. Προσευχήθηκα για μένα, αλλά κτρίως για την αδελφή μου που είναι ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο και θέλει κι αυτή ένα παιδάκι ( η πρώτη της εγκυμοσύνη παλινδρόμησε). Για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν προσευχήθηκα στην Αγία και για όσες είναι ήδη έγκυες να πάνε όλα καλα. Είμαι ήρεμη. Τώρα ακόμη κι αν αδιαθετήσω άυριο που περιμένω την σιχαμένη, θα στενοχωρηθώ μεν αλλά δεν θα τα βάψω και μαυρα. Μπορεί το γραφτό μου να είναι να μείνω έγκυος με εξωσωματική. Τι να κάνουμε; δεν πειράζει.....Οχι ότι με ενοχλεί, απλά η διαδικασία είναι πολύ αγχωτική και χρονοβόρα, καθότι θα την κάνω σε δημόσιο και πρέπει να τρέξω......Σας φιλώ ολες!

Mαρτζι μου τα καλυτερα σου ευχομαι! Ενα παιδακι και γρηγορα!!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγιος που με εχει βοηθησει σε πολυ δυσκολες στιγμες ειναι ο Αγιος Φανουριος...

Και οταν ξεπερασα τα προβληματα, τοτε εταξα να παω να του αναψω κερι..Δε θυμαμαι ποτε τιποτα σχετικο με εορτολογιο, και παρολα αυτα καθε χρονο το καλοκαιρι, 2-3 μερες πριν τη γιορτη του (που ουτε τωρα δε θυμαμαι ποτε ειναι), τον βλεπω στον υπνο μου...

Και ακομα δεν εχω παει η γαιδουρα να του αναψω κερι!!|Ολο λεω οτι δεν πρεπει να το ξεχασω οταν κατεβω Ελλαδα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε καραμελομαμα τι ωραία που διασκέδασες χθές!Πάντα τέτοια.Μπράβο και στον αντρούλη σου πάντως!

ο καραμελομπαμπας ειναι οντως καλος, αλλα χτες δεν εκανε και τιποτα, κοιμησμενο το αφησα κοιμησμενο το βρηκα!:tongue:και τους δυο για την ακριβεια!!

Επίσης έχω να δηλώσω πως άμα την μάνα μου την είχα πεθερά θα με βλέπατε στις ειδήσεις.:tongue::tongue::tongue:γιατι καλε? μανα ειναι μονο μια!1

τι κανετε κοπελουδες?

Ελενη ο αγιος Φανουριος γιορταζει στις 27/8 και αν θες μπορεις να φτιαξεις μια φανουροπιτα και να την μοιρασεις απλα σε φιλους και αρκει, δεν χρειαζεται να διαβαστει.

Δωρακι μου ελπιζω να μην αρρωστησεις, καλα για τον ραφαηλακο ουτε μου περναει απο το μυαλο, καλα να ειναι το πουλακι μου!

Μαρτζακι σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου και σε εσενα και στην αδελφη μου, τα εχουμε ξαναπει καπου σε πμ αν θυμασαι.. υπομονη και πιστη και αισιοδοξια καλη μου.. και ολα θα γινουν..

Link to comment
Share on other sites

τι κανετε κοπελουδες?

Ελενη ο αγιος Φανουριος γιορταζει στις 27/8 και αν θες μπορεις να φτιαξεις μια φανουροπιτα και να την μοιρασεις απλα σε φιλους και αρκει, δεν χρειαζεται να διαβαστει.

Δωρακι μου ελπιζω να μην αρρωστησεις, καλα για τον ραφαηλακο ουτε μου περναει απο το μυαλο, καλα να ειναι το πουλακι μου!

Μαρτζακι σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου και σε εσενα και στην αδελφη μου, τα εχουμε ξαναπει καπου σε πμ αν θυμασαι.. υπομονη και πιστη και αισιοδοξια καλη μου.. και ολα θα γινουν..

Μαρια-Ελπιδα μηπως εχεις τη συνταγη για φανουροπιτα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω αυτη, μου βγαινει καλη..

ΦΑΝΟΥΡΟΠΙΤΑ

Υλικα:

4 φλυτζ. Αλευρι

1 φλυτζ. Λαδι

1 ½ φλυτζ. Ζαχαρη

1 φλυτζ. Σταφιδες

2 φλυτζ. Καρυδια κοπανισμενα

2 φλυτζ. Νερο ή Πορτοκαλι χυμο

5 κ.γ μπεικιν

1 κ.γ γαρυφαλο

1 κ.γ. κανελλα

Εκτελεση:

Ανακατευουμε όλα τα στερεα υλικα και μετα προσθετουμε ένα –ένα τα υγρα.

Τους ξηρους καρπους στο τελος.

Ψηνουμε στους 180ο για περιπου 40ʼʼ

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγιος που με εχει βοηθησει σε πολυ δυσκολες στιγμες ειναι ο Αγιος Φανουριος...

Και οταν ξεπερασα τα προβληματα, τοτε εταξα να παω να του αναψω κερι..Δε θυμαμαι ποτε τιποτα σχετικο με εορτολογιο, και παρολα αυτα καθε χρονο το καλοκαιρι, 2-3 μερες πριν τη γιορτη του (που ουτε τωρα δε θυμαμαι ποτε ειναι), τον βλεπω στον υπνο μου...

Και ακομα δεν εχω παει η γαιδουρα να του αναψω κερι!!|Ολο λεω οτι δεν πρεπει να το ξεχασω οταν κατεβω Ελλαδα...

Να πας σε οποιαδήποτε εκκλησία και να του ανάψεις ένα κεράκι! ;)

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω αυτη, μου βγαινει καλη..

ΦΑΝΟΥΡΟΠΙΤΑ

Υλικα:

4 φλυτζ. Αλευρι

1 φλυτζ. Λαδι

1 ½ φλυτζ. Ζαχαρη

1 φλυτζ. Σταφιδες

2 φλυτζ. Καρυδια κοπανισμενα

2 φλυτζ. Νερο ή Πορτοκαλι χυμο

5 κ.γ μπεικιν

1 κ.γ γαρυφαλο

1 κ.γ. κανελλα

Εκτελεση:

Ανακατευουμε όλα τα στερεα υλικα και μετα προσθετουμε ένα –ένα τα υγρα.

Τους ξηρους καρπους στο τελος.

Ψηνουμε στους 180ο για περιπου 40ʼʼ

Καλη επιτυχια!

Ευχαριστω Μαρια-Ελπιδα! Και νηστησιμη!!:P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι κανετε κοπελουδες?

Ελενη ο αγιος Φανουριος γιορταζει στις 27/8 και αν θες μπορεις να φτιαξεις μια φανουροπιτα και να την μοιρασεις απλα σε φιλους και αρκει, δεν χρειαζεται να διαβαστει.

Δωρακι μου ελπιζω να μην αρρωστησεις, καλα για τον ραφαηλακο ουτε μου περναει απο το μυαλο, καλα να ειναι το πουλακι μου!

Μαρτζακι σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου και σε εσενα και στην αδελφη μου, τα εχουμε ξαναπει καπου σε πμ αν θυμασαι.. υπομονη και πιστη και αισιοδοξια καλη μου.. και ολα θα γινουν..

Ναι, θυμάμαι. Πρέπει να έμπαινες για λίγο και στο "περί ανέμων και υδάτων". Και σε άλλα θέματα σε έχω πετύχει!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα εννοουσα την αδελφη σου και οχι μου... εχω δεν εχω αδελφη..

και στο ολες πια εγκυες τα ειχαμε πει..

Να μαθαινουμε νεα σου κοριτσι μου.. Ολα θα πανε καλα..!

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγιος που με εχει βοηθησει σε πολυ δυσκολες στιγμες ειναι ο Αγιος Φανουριος...

Και οταν ξεπερασα τα προβληματα, τοτε εταξα να παω να του αναψω κερι..Δε θυμαμαι ποτε τιποτα σχετικο με εορτολογιο, και παρολα αυτα καθε χρονο το καλοκαιρι, 2-3 μερες πριν τη γιορτη του (που ουτε τωρα δε θυμαμαι ποτε ειναι), τον βλεπω στον υπνο μου...

Και ακομα δεν εχω παει η γαιδουρα να του αναψω κερι!!|Ολο λεω οτι δεν πρεπει να το ξεχασω οταν κατεβω Ελλαδα...

Ο Αγιος Φανούριος γιορτάζεται και τον Φεβρουάριο.

Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν,αλλά δεν θυμάμαι ποια μέρα.

Το ξέρω γιατί είχε πάει η αδερφή μου στην εκκλησία σε μια παράκληση και μου το είπε.

Link to comment
Share on other sites

Ανατροπή στην ανατροπή...

Τελικά αύριο δεν πάμε χωριό.Θα μείνουμε σπίτι μας και θα έρθουν για φαγητό ο πεθερός μου και οι γονείς μου.

Οπότε κάνω ένα γρήγορο συμμάζεμα,μιας και αυτές τις μέρες μόνη μου δεν προλάβαινα να κάνω καμιά δουλειά,γιατί όλη την ώρα έπαιζα με τον μικρό.Πλέον δεν κάθεται ήσυχος,όταν κάνω δουλειές.Δυστυχώς!

Θα φτιάξω σαλάτα με μαυρομάτικα φασόλια,τα οποία εχω βράσει από το μεσημέρι.Λέω να βάλω μέσα κρεμμυδάκι,ψιλοκομμένη πιπεριά φλωρίνης και μυρωδικά.

Θα φτιάξω χταποδάκια με μακαρονάκι κοφτό.Για τον μπαμπά μου που δεν κάνει να φάει σαρακοστιανά θα ψήσω ψαράκι.

Για τον μικρό μαγείρεψα το μεσημέρι μοσχαράκι με λαχανικά,πατατούλα και αρακά.

Θα κάνω επίσης γαριδοπίλαφο και αν προλάβω και καλαμαράκια,αλλά ακόμα δεν ξέρω πώς.Θα ψάξω για καμιά συνταγή.Λύσσαξε ο περιστέρης για καλαμαράκια,αν και τελευταία τα έχουμε φάει αρκετές φορές με σπανάκι.

Θα κάνω και καμιά σαλατούλα λάχανο-καρότο.Εχω πάρει τουρσιά,χαλβά,ταραμοσαλάτα,θα είναι και η λαγάνα.Αλλα φαγητά δεν φτιάχνω.Και ό,τι μείνει το τρώμε την επόμενη ημέρα.Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναμαγειρέψω την Τριτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...