Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σας,

      Είμαι στην φάση της διέγερσης και μας είπε η εμβρυολογος ότι λόγω dfi του συζύγου 20% και ελαφρώς αυξημένου οξειδωτικού στρες να κάνουμε δύο τεχνικές ταυτόχρονα διότι θα βοηθήσουν. Μας είπε να κάνουμε picsi και zymot.  Να αναφέρω ότι έχω μια παλινδρόμηση κύηση στην 6η εβδομάδα και δύο βιοχημικές κυήσεις από την προηγούμενη μου εξωσωματική.  Έχει κάποια κοπέλλα εμπειρία για αυτές τις μεθόδους?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Kαληνυχτα Εβιρι, περαστικα στη μικρη..Καλο Σαββατοκυριακο να χουμε!

Ευχαριστώ Έλεν μου. Καλό Σ/Κ και σε σένα.

!Εβιρι περασρικα στην μικρη σου,αμαν με τις ιωσεις,να φυγουν δεν θελουμε αλλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ Άννα μου. Η αλήθεια είναι ότι φέτος είναι η πρώτη φορά που αρρωσταίνει με πυρετό και τόσο βαριά. Σε όλη τη διάρκεια του χειμώνα μόνο κανά δυο φορές μπούκωμα και λίγο το λαιμό της αισθανόταν. Αλλά τα συμπτώματα υποχωρούσαν σχεδόν αμέσως, μέσα σε μια δυο μέρες.

σημερα γιναμε μπανανα

Πωπω να τη χαρώ τη μπανάνα τούτη 'δω. (Γίνεται και χορευτικό το κομμάτι αυτό)

καταρχήν περαστικά στην κορούλα σου! Ποσο χρονών είναι η μικρή σου;

Ευχαριστώ Μάργκι μου. Το Μάρτιο θα γίνει 10 ετών.

Καπου διάβασα ότι έχεις και μια μεγαλύτερη που σπουδάζει, σωστά;

Ναι έτσι είναι. Η μεγάλη μου είναι στην Αθήνα, θα γίνει το Μάιο 20 ετών και σπουδάζει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθήνας (ΑΣΟΕΕ).

Πώς να σε ευχαριστήσω για όλες αυτές τις ωραίες ιδέες που μου έδωσες;

Δε χρειάζεται καλέ. Αλλά αν επιμένεις για να μη σου χαλάσω χατήρι στείλε ταπεράκι. :D:D:D:D

Σε ευχαριστώ επίσης και σένα αλλα και όλα τα κορίτσια για το κουράγιο που μου δίνετε. Χρειάζομαι συμπαράσταση, γιατί δεν έχω και με ποιον να το συζητήσω.

Αλίμονο, γι' αυτό είναι οι άνθρωποι για να στηρίζουν ο ένας τον άλλο όσο και όπου μπορούν.

Βλέπετε είπαμε με τον άντρα μου να μην το πούμε στους δικούς μας, για να μην αγχωνόμαστε παραπάνω με ερωτήσεις.

Σ' αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Ειδικά για τις πιεστικές και δυσάρεστες ερωτήσεις. Εκτός από τους απόλυτα κοντινούς συγγενείς, (γονείς και αδέρφια) στους άλλους, αν τύχει να σε ρωτήσουν, γιατί δεν έχεις ακόμη παιδιά, να απαντάς ότι δε θες ακόμη να κάνεις. Έτσι, θα αποφύγεις πολλή γλωσσοφαγιά.

σας γραφω την προσευχη που λεω παντα κ πραγματικα με εχει βοηθησει:

''Τὴν πᾶσαν ἐλπίδα μου εἰς σὲ ἀνατίθημι, Μήτηρ τοῦ Θεοῦ, φύλαξόν με ὑπὸ τὴν σκέπην σου.''

Μπράβο βρε Άννα, τα λόγια σου πραγματικά στηρίζουν. Και η προσευχή που έβαλες στυλοβάτης.

Καλησπέρα κ απο εμάς σας γράφω απο το Κινητο καθόμαστε οικογενειακως στην βεράντα και λιαζομαστε,σήμερα τρώμε μπροζολες με πατατουλες

Αυτά είναι μεγαλεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

σημερα πηγα και πηρα βολβουσ απο λουλουδια και εβαλα στις γλαστρουλες μου!σας ζαλισα με τα παλιολουλουδα αλλα μαρεσουν πολυ!ελπιζω να περασετε ολεσ καλα με τισ οικογενειες σας το τριημερο....φιλακια σε ολες!!!!!!!!

Κι όμως, βρίσκω πάρα πολύ καλή την ιδέα με τους βολβούς, γιατί έτσι θα έχεις λουλούδια για πολλά χρόνια. Δηλαδή, μόλις ξεραθεί το λουλούδι του βολβού θα το κόψεις μέχρι το ύψος του βολβού περίπου, θα το φυλάξεις σε σκοτεινό και ξηρό μέρος και του χρόνου θα το ξαναφυτέψεις. Αν πάρεις και των άλλων εποχών βολβούς, θα έχεις όλο το χρόνο κάτι ανθισμένο στο μπαλκόνι. Αυτά κρατάνε για κάμποσα χρόνια και ξανανθίζουν.

Τώρα είμαι μόνη μου στο σπίτι, έχω στείλει τον μικρό με τον μπαμπά του για ψώνια (λαϊκή και σούπερ μάρκετ) κι εγώ απολαμβάνω ησυχία. Αααααχ πολύ μου έχει λείψει η ησυχία!

Φαντάζομαι ότι ο μπέμπης ψωνίζει και ο μπαμπάς κάθεται στο καρότσι και κοιτάει γύρω εεε; :D:D:D:D

Το βράδυ θα πάω σε πάρτυ μασκέ.

Καλή διασκέδαση Μπίγκι και τι θα ντυθείς;

Περιστέρω χτες το βράδυ σε ονειρευτηκα οτι αγόρασες ένα κόκκινο βιβλίο.

Γρήγορο θα είναι όπως είπε και η Φαίη.

το κοκκινο ειναι γρηγορο!!!!οχι καλες μου φιλες δεν ειμαι μαγεισσα αλλα παλια ειχα περασει μια περιοδο που εψαχνα το καθε τι γιατι μου ειχαν βγει 2-3 ονειρα!και τα ειχα παρει απο φοβο!μετα πηγα σε ενα παπα με διαβασε και εστρωσα!:lol:αυτεσ οι φοβερεσ γνωσεις εμειναν ομως:lol::lol:

Τώρα άγγιξες κάποια χορδή μου κι έκανε ντιν σε λα μείζονα. Τρελλαίνομαι να ακούω τέτοια και κυρίως να μαθαίνω από ανθρώπους που βλέπουν προφητικά όνειρα τι μέλλει γεννέσθαι.

Με πνίξαν οι τύψεις σήμερα γιατί χαλασα την δίαιτα

Μην απελπίζεσαι και μη νιώθεις τύψεις. Καταρχήν, μια εβδομάδα δεν προδικάζει όλο το αποτέλεσμα. Μέχρι σήμερα, εσύ έχεις αποδείξει ότι τα πας μια χαρά. Την επόμενη εβδομάδα θα ανταποκριθείς καλύτερα και θα ισοφαρίσεις. Εξάλλου, τι σε βιάζει; Μια βδομάδα πάνω, μια βδομάδα κάτω αρκεί να συνεχίσεις.

Κοπελάρες τι θα φτιάξετε για Καθαρά Δευτερα;

Τώρα αν σου πω ότι εγώ δεν έχω κέφι για τίποτα. Καταρχήν, με τις αρρώστιες δύσκολα θα μπορέσουν τα δύο μέλη της οικογένειας να φάνε τέτοια νηστίσιμα. Κατά δεύτερον, θα είμαστε μόνοι μας κι αυτό μας τη σπάει ακόμη περισσότερο. Πάντως εγώ σήμερα πήρα από το σούπερ λίγα ρεβύθια να κάνω εκείνη τη ρεβυθοσαλάτα που έγραψα και μια λαγάνα στα σίγουρα, Από 'κει και πέρα θα δω τι άλλο και θα εξαρτηθεί από τη γενική κατάσταση των αρρώστων και από τη δική μου, αν δεν έχω κολλήσει μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επαναφερω το θεμα και εισβαλω σε αυτο που συζητατε αλλα εγω οσες φορεσ επαθα κολπιτιδα η συμβουλη της γυναικολογου ηταν να σιδερωνω τα εσωρουχα και τις φορμες η τα παντελονια!!!!!και σε φιλη μου που παθαινει συχνα τετοια η δικη της γυναικολογος της ειπε να τα σιδερωνει γιατι πολλες φορες ακομη και η σκονη πλθντηριου δεν φευγει καλα απο τα ρουχα!!!!επισης γιατι προσφατα ημουν αρρωστη και εψαξα σχετικα με αυτο στο ιντερνετ βρηκα ενα αρθρο το οποιο θα το ψαξω και θα το ανεβασω στο φορουμ που λεει οτι πλυντηριο δεν σκοτωνει ολους τουσ μικροοργανισμους!και κατι τελευταιο!!!!!!επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ με τα ρουχα τα καινουρια εξαιτιας μιας διαφωνας που ειχα με την αδερφη μου η οποια επεμενε οτι πρεπει να τα πλενουμε τα ρουχα ενω εγω οτι δεν υπαρχει προβλημα ρωτησα δερματολογο και ειπε οτι επιβαλεται γιατι ολα αυτα περνανε απο μηχανες και παγκους εργοστασιων που σιγουρα δεν απολυμενονται και δεν καθαριζονται συχνα:lol:!!!!!

Φαιη μου, εγω οταν εμενα με τους δικους μου ειχα παθει κολπιτιδα παρολο που γενικα προσεχω. Τα ρουχα η μαμα μου τα λιωνει στο σιδερο οχι απλα τα σιδερωνει...Απο τοτε που ζω μονη μου και δεν σιδερωνω εσωρουχα, δεν ξαναπαθα κολπιτιδα. Και μαλιστα τοτε δεν ειχα και την σεξουαλικη ζωη που εχω τωρα που ειναι πιο συχνη. Δεν ξερω, μπορει να ειναι και τυχαιο.

Και εγω οταν το παθαινα μου ειχε πει ο γιατρος, τα εσωρουχα μετα το πλυντηριο Βρασιμο , δηλαδη να τα βαλεις σε νερο που βραζει...πλυσιμο στους 100 βαθμους. Και μετα σιδερωμα με καυτο σιδερο. Αυτο ομως το ελεγε για να μην υπαρξει επιμολυνση! Δεν εννοουσε γενικως να Βραζεις τα ρουχα και τα εσωρουχα σου! Το ιδιο ισχυει και για το σιδερο φανταζομαι.

Εμενα με βοηθηκε παντως πολυ οτι σταματησα να χρησιμοποιω οποιοδηποτε σαπουνι η' τζελ για πλυσιμο στην ευαισθητη περιοχη. Δε χρησιμοποιω τιποτα, μονο νερο. Απο τοτε που το κανω αυτο, δεν ξαναειχα προβλημα. Ακομη και αυτα που συνταγογραφουν οι γιατροι με πειραζαν. Συμβουλευω λοιπον οτι το πλυσιμο με νερο σκετο καθημερινα ειναι οτι καλυτερο.

Κοπελάρες τι θα φτιάξετε για Καθαρά Δευτερα;

Πείτε καμια ιδέα...

Εχω προμηθευτεί διάφορα,αλλά δεν εχω αποφασισει

Καθε χρόνο κάνω τα ίδια

Δηλαδη:γίγαντες στο φούρνο,πατατοσαλάτα με κάπαρη και ελιές-κρεμμύδι,χταποδακι με μακαρονάκι κοφτό,καλαμαράκια με μυρωδικά, γαριδοπίλαφο και ταραμοσαλάτα

Φετος ταραμοσαλάτα δεν φτιάχνω και λέω ούτε και γίγαντες.Υπάρχει περιπτωση να έχουμε και φίλους για φαγητό στο χωριό και θα πω στην φίλη μας να φτιάξει ταραμοσαλάτα,μιας κι εχει λυσσάξει να συμβάλει στο μαγείρεμα.

Το σίγουρο είναι το χταποδακι με το μακαρονάκι

Εχω εναν γαστρονομο μονο με νηστισιμα

Θα τον μελετησω κι αν βρω κατι καλο θα σας γραψω καμια συνταγή

Αααααχ μου ανοιξες την ορεξη ατιμο Περιστερακι!! Εσυ τα χασες τα κιλα σου, εγω δεν ειμαι σε θεση να χλαπακιαζω!!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Περιστεράκι, μπράβο σου και γεια στα χέρια σου και την όρεξή σου που φτιάχνεις τόσα πράγματα την Καθαρά Δευτέρα. Αχ, εγώ είμαι πολύ ανοικοκύρευτη τελικά. Μόνο φακές θα φτιάξω την Δευτέρα!!! Σήμερα αποτυχία το φαγητό μου. Είχα κοτόπουλο στην κατάψυξη από προχθές που το έιχα φτιάξει με σαλτσούλα. Το έβγαλα και το έκανα με κριθαράκι. Κορίτσια, κάπως μύριζε το κοτόπουλο...δεν το φάγαμε. Εγώ το σιχάθηκα. Γενικώς δεν ήταν πολύ καλό σαν κοτόπουλο. Το πήρε ο άντρας μου από το σούπερ μάρκετ. Τι το ήθελε; Αχ, να μην το σκέφτομαι καλύτερα.

Κολπίτιδες τώρα. Είμαι μετρ στο θέμα. Παθαίνω συνέχεια. Τι τα εσώρουχα σιδερώνω, τι με σκέτο νερό πλένομαι, τι με ειδικά σαπούνια, τι με χαμομήλι, όλα τα δοκίμασα. Οταν είναι να υποτροπιάσουν, υποτροπιάζουν. Και όταν έχω, μόνο φαρμακευτικά υπόθετα με ανακουφίζουν.....Κάπου είχα διαβάσει ότι μετά το πλυντήριο είναι καλό να βάζουμε τα εσώρουχα σε ξύδι και να τα αφήνουμε για λίγο, για να φύγουν τα υπολέιμματα του απορρυπαντικού. Εγώ τώρα είμαι καθαρή αρκετούς μήνες αλλά ξέρω πως ανα πάσα στιγμή εκεί που δεν θα το περιμένω μπορεί να εμφανιστουν.....

Από όνειρα ξέρω να εξηγώ, αλλά δυστυχώς μόνο τα κακά όνειρα μού βγαίνουν...Εβλεπα παλιά πως κάποιος έκοψε το δεντράκι που είχα στον κήπο μου κι άφησε λίγο κορμό. Μόλίς το είπα στην μάνα μου, είπε πως είναι πολυ κακό όνειρο. Δεν έδωσα σημασία. Μετά από μία εβδομάσα μπήκα στο νοσοκομείο. Είχα εξωμήτριο και μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα! Η μάνα μου ακόμη λέει πως είχα προμήνυμα! Καλό είναι να μην προσπαθούμε να τα ερμηνεύσουμε.Ετσι λέει ένας φίλος μου που είναι πολύ θρήσκος.

Καλα να περάσετε όσες βγειτε σήμερα. Να έχετε αύριο μία υπέροχη μέρα με τις οικογένειές σας. Εμείς είμαστε τα δυο μας και λέμε αύριο να πάμε για κανά καφεδάκι και να παρακολουθήσουμε τα δρώμενα του χωριού στο οποίο βρισκόμαστε αυτή την εποχή!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τι κανετε μαγειροκοριτσά μου?

Εμείς σήμερα κάναμε βολτούλες με τα πιτσιρίκια κατά παραλία μεριά!Ωραία περάσαμε αλλά απ'το μσημέρι και μετά μάλλον κάτι με πείραξε και έχω γίνει μόνιμος κάτοικος της τουαλέτας.

Περιστεράκι αυτό θα πει νηστεία!!!:tongue::tongue::tongue:

Μπράβο πάντως που κάθεσαι κι ετοιμάζεις τόσα ωραία πραγματα!

Εβιράκι έχουν λαγάνα στη Γερμανία!Τι καλά!Χωρίς λαγάνα δεν μυρίζει η Κ.Δευτέρα!

Kagly μου ελπίζω όντα μας βλέπεις στον ύπνο σου να είναι ωραία τα όνειρα!;)

Αννα τη τέλεια μπανάνα είναι αυτή!!!!!!

Φαίη έχει δίκιο η Εβίρι για τους βολβούς.Αν κι εγώ με έκπληξη διαπίστωσα πως φύτρωσαν δυο βολβοί στο παρτεράκι μου που τους είχα ξεχασμένους από πέρσι!

Φιλάκια σε όλες!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Περιστεράκι, μπράβο σου και γεια στα χέρια σου και την όρεξή σου που φτιάχνεις τόσα πράγματα την Καθαρά Δευτέρα. Αχ, εγώ είμαι πολύ ανοικοκύρευτη τελικά. Μόνο φακές θα φτιάξω την Δευτέρα!!! Σήμερα αποτυχία το φαγητό μου. Είχα κοτόπουλο στην κατάψυξη από προχθές που το έιχα φτιάξει με σαλτσούλα. Το έβγαλα και το έκανα με κριθαράκι. Κορίτσια, κάπως μύριζε το κοτόπουλο...δεν το φάγαμε. Εγώ το σιχάθηκα. Γενικώς δεν ήταν πολύ καλό σαν κοτόπουλο. Το πήρε ο άντρας μου από το σούπερ μάρκετ. Τι το ήθελε; Αχ, να μην το σκέφτομαι καλύτερα.

Κολπίτιδες τώρα. Είμαι μετρ στο θέμα. Παθαίνω συνέχεια. Τι τα εσώρουχα σιδερώνω, τι με σκέτο νερό πλένομαι, τι με ειδικά σαπούνια, τι με χαμομήλι, όλα τα δοκίμασα. Οταν είναι να υποτροπιάσουν, υποτροπιάζουν. Και όταν έχω, μόνο φαρμακευτικά υπόθετα με ανακουφίζουν.....Κάπου είχα διαβάσει ότι μετά το πλυντήριο είναι καλό να βάζουμε τα εσώρουχα σε ξύδι και να τα αφήνουμε για λίγο, για να φύγουν τα υπολέιμματα του απορρυπαντικού. Εγώ τώρα είμαι καθαρή αρκετούς μήνες αλλά ξέρω πως ανα πάσα στιγμή εκεί που δεν θα το περιμένω μπορεί να εμφανιστουν.....

Από όνειρα ξέρω να εξηγώ, αλλά δυστυχώς μόνο τα κακά όνειρα μού βγαίνουν...Εβλεπα παλιά πως κάποιος έκοψε το δεντράκι που είχα στον κήπο μου κι άφησε λίγο κορμό. Μόλίς το είπα στην μάνα μου, είπε πως είναι πολυ κακό όνειρο. Δεν έδωσα σημασία. Μετά από μία εβδομάσα μπήκα στο νοσοκομείο. Είχα εξωμήτριο και μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα! Η μάνα μου ακόμη λέει πως είχα προμήνυμα! Καλό είναι να μην προσπαθούμε να τα ερμηνεύσουμε.Ετσι λέει ένας φίλος μου που είναι πολύ θρήσκος.

Καλα να περάσετε όσες βγειτε σήμερα. Να έχετε αύριο μία υπέροχη μέρα με τις οικογένειές σας. Εμείς είμαστε τα δυο μας και λέμε αύριο να πάμε για κανά καφεδάκι και να παρακολουθήσουμε τα δρώμενα του χωριού στο οποίο βρισκόμαστε αυτή την εποχή!

Bρε Μαρτζι μου, εβαλες κοτοπουλο στη καταψυξη μετα που μαγειρευτηκε, και το ξαναζεστανες για να το φατε?:confused: Μονο που το σκεφτομαι με πιανει κατι....:confused:

Το κοτοπουλο ειναι απο τα λιγα κρεατα που χαλαει ευκολα, διατηρειται δυσκολα, και μυριζει και ευκολα. Εδω το μεσημερι κανεις κοτοπουλο, και το βραδυ εχει μια μυρωδια οχι να το φας και μερες μετα απο καταψυξη! Αν σου περισσευει στο μελλον, κοβε το κομματια/κυβακια, χωρις το κοκκαλο, και φυλαζε το στο ψυγειο. Μπορεις μετα να κανεις κινεζικο κοτοπουλο,κοτοπουλο με ασπρη σως, σε τηγανια με ρυζικαι λαχανικα..πχ

Κινεζικο κοτοπουλο¨Ανακατευεις σογια σως, μελι, μουσταρδα και λιωμενο σκορδο. βαζεις το κοτοπουλο στη σως για 1 ωρα και μετα το σουρωνεις και το τηγανιζεις στο αντικολλητικο με ελαχιστο λαδι...το συνοδευεις με τηγανητο ρυζακι και μανιταρια.

Κοτοπουλο με ασπρη σως¨Κοβεις το κοτοπουλο μπουκιτσες, φτιαχνεις σως μπεσαμελ μονο πιο αραιη, και ριχνεις μεσα τα κομματακια το κοτοπουλο. Μετα βαζεις το βαζεις σ ενα πυρεξ, το ανακατευεις με μακαρονακι, η' ριγκατονι, πασπαλιζεις με τυρι και το ψηνεις στο φουρνο οσοτου να ροδισει η επιφανεια.

Κοτοπουλο τηγανια¨Βαζεις το κοτοπουλο με κρεμμυδακι, μανιταρια φρεσκα και πιπεριες να τσιγαριστει, και το πασπαλιζεις με πιπερι , ριγανη και κυμινο. Σβηνεις με κρασι και σερβιρεις με ρυζακι.

Επισης αν το κοτοπουλο σου ειναι ηδη με κοκκινη σαλτσα. μπορεις παλι να το ξεκοκαλισεις, να συμπληρωσεις με φρεσκια σαλτσα στην οποια θα εχεις βαλει μπολικο κυμινο και κοκκινο πιπερι καθως και πιπεριες, και να το ζεστανεις μαζι. Το σερβιρεις πανω σε αραβικη πιτουλα με λιγο γιαουρτι η' κιτρινο τυρι που λιωνει και εχεις ενα νοστιμο μεξικανικο!

Γενικως αποφυγε την καταψυξη, και αν χρειαστει να βαλεις κοτοπουλο στο ψυγειο, μετα μαγειρεψε το με εντονες γευσεις και μυρωδικα που "παιρνουν¨" την μυρωδια του πουλερικου.

Για τις κολπιτιδες, εγω ξερω οτι πρεπει να αποφευγεις τα στενα ρουχα, και να φορας παντα βαμβακερα εσωρουχα. Επισης αν συνοδευονται απο μυκητες η' κυστιτιδα, να προτιμας την καταναλωση γιαουρτιου ( αλλα και τοπικη επαλειψη), και να πινεις πολυ χυμο βατομουρου (εχει στο Λιντλ).


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αα επισης εγω το κοτοπουλο που μου περισσευει το κανω σαλτσα για λαζανια!

Το κοτοπουλο ειναι ειτε σε κυβακια ειτε σε λωριδες, παντα ξεκοκαλισμενο, το ανακατευω με φρεσκια σαλτσα ντοματας με βασιλικο και κρασι..βαζω εναλλαξ στρωσεις λαζανια σαλτσα στο πυρεξ, και απο πανω σκεπαζω με κρεμα γαλακτος η' αραιη μπεσαμελ και τυρακι. Επισης αν ειστε πολυ νοικοκυρα, μπορειτε και να φτιαξετε φυλλα πιτας, να ανακατεψτε το κοτοπουλο με μπεσαμελ και τυρι φετα, και να το βαλετε ως γεμιση στην πιτα. Γινεται μια πολυ ωραια κοτοπιττα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου, αμέσως το έβαλα στην κατάψυξη. Το συγκεκριμένο δεν ήταν πάντως καλό από την πρώτη στιγμή. Δεν μύριζε χαλασμένο, μύριζε από την αρχή φυράματα....γιαυτό λέω πως δεν ξαναπαίρνω από το σούπερ μάρκετ. Πάντως δίκιο έχεις. Το κοτόπουλο είναι πολύ ευσαίσθητο και καλό είναι να μην το κρατάμε. Το μετάνιωσα κι εγώ.....Ομως και στην συντηρηση που μου λες να το κρατάω, πόσες μέρες αντέχει; Πάνω από δύο δεν νομίζω να κρατιέται. Ωραίες οι συνταγούλες σου. Θα τις κάνω κάποια στιγμή, η ανεπρόκοπη εγώ!

Ναι, ναι, τα γιαούρτια βοηθάνε πάρα πολύ στις κολπίτιδες.


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου, αμέσως το έβαλα στην κατάψυξη. Το συγκεκριμένο δεν ήταν πάντως καλό από την πρώτη στιγμή. Δεν μύριζε χαλασμένο, μύριζε από την αρχή φυράματα....γιαυτό λέω πως δεν ξαναπαίρνω από το σούπερ μάρκετ. Πάντως δίκιο έχεις. Το κοτόπουλο είναι πολύ ευσαίσθητο και καλό είναι να μην το κρατάμε. Το μετάνιωσα κι εγώ.....Ομως και στην συντηρηση που μου λες να το κρατάω, πόσες μέρες αντέχει; Πάνω από δύο δεν νομίζω να κρατιέται. Ωραίες οι συνταγούλες σου. Θα τις κάνω κάποια στιγμή, η ανεπρόκοπη εγώ!

Ναι, ναι, τα γιαούρτια βοηθάνε πάρα πολύ στις κολπίτιδες.

Ναι το κοτοπουλο του σουπερ μαρκετ δε φημιζεται για τη φρεσκαδα του ;)

Αλλα και απο χασαπη να παρεις, και να ναι και καλο, ΜΗΝ το καταψυχεις...Εγω το ωμο κοτοπουλο εβαλα στην καταψυξη που μολις το χα ψωνισει, και παλι μου φανηκε ασχημη η γευση οταν το ξεπαγωσα και το μαγειρεψα. Ποσο μαλλον το ηδη μαγειρεμενο....

Βαζε το στη συντηρηση, και απλα τρωγε το 2 μερες μετα το αργοτερο. Για ποιο λογο να το κρατας εκει μια εβδομαδα ας πουμε?

Οι συνταγες ειναι δοκιμασμενες, θα με θυμηθεις φιλεναδα ;) Αν σου περισσευει κοτοπουλο, ξανα-μαγειρευε το οχι αργοτερα απο 2 μερες...και πριω το βαλεις στο ψυγειο, ξεχωρισε το απο τα κοκκαλα, ετσι μυριζει λιγοτερο οταν ειναι σκετο κρεας...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ελενίτσα μου. Μετά από αυτό που έπαθα σήμερα ΠΟΤΕ κοτόπουλο από κατάψυξη. Πουφ, όσο σκέφτομαι την μυρωδιά! Εν τω μεταξύ έβλεπα και τον άντρα μου να μην λέει τίποτα, λέω "τι στο καλό...μόνο εγώ το μυρίζω;" Του λέω "σου αρέσει;" Ναι μου απαντά....."Θες και το δικό μου κομμάτι" ( κυρία η δικιά σου, ε; ). Του το πασάρω και αρχίζω να σκέφτομαι "μπας κ είμαι έγκυος και μού μύρισε;;;" (ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται!!!). Τελικά τον ρωτάω και λέει και αυτός ότι του μυρίζει φύραμα.

Τρια συμπεράσματα μπορείτε να βγάλετε για την πάρτη μου

α) είμαι χαζή και επικίνδυνη ( καταψύχω κοτόπουλο)

β) είμαι φαντασιοπληκτη( φαντασιώνομαι πως είμαι έγκυος)

γ) είμαι αναίσθητη ( πασάρω ό,τι δεν μ'αρέσει στον καημένο μου τον αντρούλη - που σημειωτέον -είναι παμφάγος)


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ ελενίτσα μου. Μετά από αυτό που έπαθα σήμερα ΠΟΤΕ κοτόπουλο από κατάψυξη. Πουφ, όσο σκέφτομαι την μυρωδιά! Εν τω μεταξύ έβλεπα και τον άντρα μου να μην λέει τίποτα, λέω "τι στο καλό...μόνο εγώ το μυρίζω;" Του λέω "σου αρέσει;" Ναι μου απαντά....."Θες και το δικό μου κομμάτι" ( κυρία η δικιά σου, ε; ). Του το πασάρω και αρχίζω να σκέφτομαι "μπας κ είμαι έγκυος και μού μύρισε;;;" (ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται!!!). Τελικά τον ρωτάω και λέει και αυτός ότι του μυρίζει φύραμα.

Τρια συμπεράσματα μπορείτε να βγάλετε για την πάρτη μου

α) είμαι χαζή και επικίνδυνη ( καταψύχω κοτόπουλο)

β) είμαι φαντασιοπληκτη( φαντασιώνομαι πως είμαι έγκυος)

γ) είμαι αναίσθητη ( πασάρω ό,τι δεν μ'αρέσει στον καημένο μου τον αντρούλη - που σημειωτέον -είναι παμφάγος)

Καλα βρε δεν ντρεπεσαι? Του πασαρες του καημενου το κομματι, (και καλα προσεχω μην παχυνω:-P), και το παιζες κινεζα...

Εμενα δε με παιρνει, αν προσπαθησω να το κανω θα μου το τριψει στη μουρη. Πρωτα απο ολα εγω ειμαι το παμφαγο, οποτε με το που θα του πω θες και το δικο μου? Την ψυλλιαζεται, την..πατατα! Ε μετα ειναι υποψιασμενος:)

Υ.Γ. Οταν το τρωγε δεν καταλαβε κατι?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, βρίσκω πάρα πολύ καλή την ιδέα με τους βολβούς, γιατί έτσι θα έχεις λουλούδια για πολλά χρόνια. Δηλαδή, μόλις ξεραθεί το λουλούδι του βολβού θα το κόψεις μέχρι το ύψος του βολβού περίπου, θα το φυλάξεις σε σκοτεινό και ξηρό μέρος και του χρόνου θα το ξαναφυτέψεις. Αν πάρεις και των άλλων εποχών βολβούς, θα έχεις όλο το χρόνο κάτι ανθισμένο στο μπαλκόνι. Αυτά κρατάνε για κάμποσα χρόνια και ξανανθίζουν.

Τώρα άγγιξες κάποια χορδή μου κι έκανε ντιν σε λα μείζονα. Τρελλαίνομαι να ακούω τέτοια και κυρίως να μαθαίνω από ανθρώπους που βλέπουν προφητικά όνειρα τι μέλλει γεννέσθαι.

το δικο μου εβιρι ομως δεν ηταν καλο.και αφου σαρεσει θα σου πω!μια κοπελα στο χωριο μου ηταν εκγυος!την βλεπω ονειρο να κραταει μια μπλε κουβερτα να φοραει νυφικο και να χορευει...δεν εδωσα σημασια.μετα απο 2 μηνες την ξαναβλεπω!το ιδιο ονειρο...μετα απο ενα μηνα που την ειδα τριτη φορα το ιδιο ονειρο εμαθα οτι επαθε ριξη μητρας!επαθα σοκ!ευτυχως και το μωρο και αυτη ειναι μια χαρα!διαβασα οτι το νυφικο ειναι στεναγχωρια!δεν ξερω αν ισχυουν η οχι...αν ετυχε να μου συμβει αλλα φοβηθηκα τον ευατο μου1

Link to comment
Share on other sites

Φαιη μου, εγω οταν εμενα με τους δικους μου ειχα παθει κολπιτιδα παρολο που γενικα προσεχω. Τα ρουχα η μαμα μου τα λιωνει στο σιδερο οχι απλα τα σιδερωνει...Απο τοτε που ζω μονη μου και δεν σιδερωνω εσωρουχα, δεν ξαναπαθα κολπιτιδα. Και μαλιστα τοτε δεν ειχα και την σεξουαλικη ζωη που εχω τωρα που ειναι πιο συχνη. Δεν ξερω, μπορει να ειναι και τυχαιο.

Και εγω οταν το παθαινα μου ειχε πει ο γιατρος, τα εσωρουχα μετα το πλυντηριο Βρασιμο , δηλαδη να τα βαλεις σε νερο που βραζει...πλυσιμο στους 100 βαθμους. Και μετα σιδερωμα με καυτο σιδερο. Αυτο ομως το ελεγε για να μην υπαρξει επιμολυνση! Δεν εννοουσε γενικως να Βραζεις τα ρουχα και τα εσωρουχα σου! Το ιδιο ισχυει και για το σιδερο φανταζομαι.

Εμενα με βοηθηκε παντως πολυ οτι σταματησα να χρησιμοποιω οποιοδηποτε σαπουνι η' τζελ για πλυσιμο στην ευαισθητη περιοχη. Δε χρησιμοποιω τιποτα, μονο νερο. Απο τοτε που το κανω αυτο, δεν ξαναειχα προβλημα. Ακομη και αυτα που συνταγογραφουν οι γιατροι με πειραζαν. Συμβουλευω λοιπον οτι το πλυσιμο με νερο σκετο καθημερινα ειναι οτι καλυτερο.

ο καθενας πραττει αναλογος!εγω π.χ σωθηκα πλενοντας και σιδερωνοντας τα ρουχα...γιατι παθαινα συχνα!επισης με βοηθησαν και τα σαπουνια!χρησημοποιω το λακτασιντ!ειδα διαφορα!ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη!δεν πιανουν τα ιδια κολπα σε ολους τους ανθρωπους!:lol:αλλωστε γιαυτο ειμαστε διαφορετικοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τι κανετε μαγειροκοριτσά μου?

Εμείς σήμερα κάναμε βολτούλες με τα πιτσιρίκια κατά παραλία μεριά!Ωραία περάσαμε αλλά απ'το μσημέρι και μετά μάλλον κάτι με πείραξε και έχω γίνει μόνιμος κάτοικος της τουαλέτας.

Περιστεράκι αυτό θα πει νηστεία!!!:tongue::tongue::tongue:

Μπράβο πάντως που κάθεσαι κι ετοιμάζεις τόσα ωραία πραγματα!

Εβιράκι έχουν λαγάνα στη Γερμανία!Τι καλά!Χωρίς λαγάνα δεν μυρίζει η Κ.Δευτέρα!

Kagly μου ελπίζω όντα μας βλέπεις στον ύπνο σου να είναι ωραία τα όνειρα!;)

Αννα τη τέλεια μπανάνα είναι αυτή!!!!!!

Φαίη έχει δίκιο η Εβίρι για τους βολβούς.Αν κι εγώ με έκπληξη διαπίστωσα πως φύτρωσαν δυο βολβοί στο παρτεράκι μου που τους είχα ξεχασμένους από πέρσι!

Φιλάκια σε όλες!

φουμπι σε σκεφτομουν σημερε και γελουσα την ωρα που τα φυτευα!ξεκινησα απο λουλουδια με συμβουλεψες για φυτωρια απο την λαικη που ειναι φθηνα και τελικα με τα οικονομικα μου κατεληξα στους βολβουσ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, βρίσκω πάρα πολύ καλή την ιδέα με τους βολβούς, γιατί έτσι θα έχεις λουλούδια για πολλά χρόνια. Δηλαδή, μόλις ξεραθεί το λουλούδι του βολβού θα το κόψεις μέχρι το ύψος του βολβού περίπου, θα το φυλάξεις σε σκοτεινό και ξηρό μέρος και του χρόνου θα το ξαναφυτέψεις. Αν πάρεις και των άλλων εποχών βολβούς, θα έχεις όλο το χρόνο κάτι ανθισμένο στο μπαλκόνι. Αυτά κρατάνε για κάμποσα χρόνια και ξανανθίζουν.

αυτο δεν το ηξερα...αχ ρε εβιρι ανοιχτη εγκυκλοπαιδια εισαι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...