Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Angot είπε:

      δεν είναι απαραίτητα πάνω από 1 ! δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει γενικά πιο παλιά το φόρουμ αλλά ειχα κάνει  χοριακη με 3ων ημερών έμβρυα 12η ημέρα και ειχα 3700 με 1 μωράκι!  θα δεις στην επόμενη μέτρηση την αύξηση που θα έχεις .. από κει θα καταλάβεις! με το καλό εύχομαι το / τα μωράκι-α σου ! 

      εμένα με βοηθούσε πολύ το μαρούλι ! καλα πλυμένο εννοείται!

      αχαχαχαχ θα με σκάσεις! 

      είσαι  πολυ  οριακα κορίτσι μ! να είσαι επιφυλακτική , πιστευω θα σου έδειχνε. βλαστοκυστες είχες βάλει; ποιο τεστ εκανες;

      μέχρι να γεννήσεις πονάκια ελαφρια θα έχεις ! από την εμπειρία μ αν αυξάνονται οι πόνοι όσο περνάει ο καιρός σημαίνει πως χρειάζεσαι ξεκούραση! 

      @Supergirl87 έχει δίκιο η μαια Λινα , ειχα φλεγμονή , εκανα 2 αποτυχημένες μεταφορές! μόλις πήρα αντιβίωση και προβιοτικά έμεινα έγκυος ! Να τι ψάξεις 

      επειδή όπως ξέρεις εχω  και γω  πρόωρο μωράκι άσχετα τλκ αν δεν μπήκαμε  το έψαξα αρκετά ! μπορεί να πάει από 100-300 περίπου το μωρο. Εξαρτάται σε ποια από τις 3 μονάδες είναι! επισης ακόμα και δίδυμα μωράκια να είναι δε σημαίνει ότι θα μπουν και τα 2 μωρά , μπορεί να μην μπει κ κανένα! του αδελφού μ δεν μπήκε κανένα 36η γέννησε! μιας κοπέλα μα που νοσηλευόμαστε μαζί γέννησε 35η και μπήκε το ένα της μωράκι! μην τα σκέφτεσαι από τώρα αυτά και αγχώνεσαι . Για το θεό δλδ τι έκατσε και σου είπε ο χριστιανός! 

      @Angot Σ ευχαριστω για την απάντηση,εννοείται πως θα το ψάξω..Είναι κρίμα  να μεταφέρω τις βλαστοκυστες πάλι έτσι χωρίς να έχω κάνει το κάτι παραπάνω..

      πρίν από 1 λεπτό , Supergirl87 είπε:

      @Angot Σ ευχαριστω για την απάντηση,εννοείται πως θα το ψάξω..Είναι κρίμα  να μεταφέρω τις βλαστοκυστες πάλι έτσι χωρίς να έχω κάνει το κάτι παραπάνω..

      Αχ μάλλον αλλού απάντησα….Ευτυχώς που σε ταγκαρα..

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Δεν ξέρω τί είδους πληγές είναι αυτές και αν όντως γιατρεύονται... κι επειδή όλο και κάποια "βαλίτσα" κουβαλάω κι εγώ θα σου πω ΜΟΝΟ ότι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αφιερωθούμε στα παιδάκια μας, στην οικογένειά μας και στους φίλους μας / να τους αγαπήσουμε ειλικρινά και να τους δώσουμε το "καλύτερό μας"... ίσως έτσι και να βρίσκεις κάποτε την απάντηση... δεν ξέρω ακόμη.... :wink:

έτσι προσπαθω να την παλέψω

σπίτι στην εντέλεια, ψυχική υγεία ακέραιη, εργαζόμενη μάνα=δεν υπάρχει!!!!!!!στο δικό μου σπιτικό τουλάχιστον!

για τις πληγές... τις γιατρεύεις, αλλά μένουν σημάδια! αρκεί να αντέχεις να συγχωρείς!

εκεί είναι το μυστικό φεφη μου αλλά πως βρίσκεις τη δύναμη...

όσο για το φαγητό θα επαναλάβω κι ας γίνω γραφική...μια απ΄τα ίδια.θα δω μήπως σκανάρω καμιά παιδική φωτο να γελάσετε...σαν υποσιτισμένο ήμουν...στην εφηβεία ήρθε η καταρακύλα πρώτη φορά...

Είμαι ωσαν το ζόμπι!

Αϋπνη,με πονοκεφαλο από την γκρίνια του περιστερόπουλου

Δεν μπορω να κουνησω,τρεχει από πίσω

Ακόμα κι εκεί που ο βασιλιάς πηγαίνει μόνος του

Κι αυτό με άγχος το κάνω μαμωτο μου

Αφου εχω αρχισει να σκεφτομαι μην εχει κανενα σοβαρό πρόβλημα το παιδάκι μου!!

Και το φαγητό στο όρθιο το τρωω...

Δεν ευχαριστιέμαι τίποτα,ούτε μια στιγμή ησυχίας

Τον πήγα πριν λίγο στη γιαγια του και θα πάω για δουλειά,να με βαρεσει λίγο ο αερας να ξεθολώσω!!

Αμα η αποψινη νυχτα είναι σα την χθεσινή κι όλες τις πρόσφατες θα κλαταρω στ' αλήθεια

μαρή είσαι τρελλή?μια χαρά είναι το πιτσιρικάκι.Εγώ τι να πω που κλείσαμε τα τρία κι ακόμα είμαστε αυτοκόλλητοι?:rolleyes:

Χαιρετε!

Οι περισσότερες αν έρθετε σπίτι μου θα πάθετε πολλαπλά εγκεφαλικά:D.Τα μαξιλάρια είναι συνέχεια διασκορπισμένα και πάντα κινδυνεύουμε από πτώση από τα πεταμένα παιχνίδια.Για τα ψίχουλα σας έχω μιλήσει ήδη.Πάντα όμως τα παιδιά φοράνε καθαρά και σιδερωμένα ρούχα.Αν και συνήθως σιδερώνουμε όταν είναι να τα φορέσουμε:oops:

Σας θαυμάζω που καταφέρνετε να δουλέυετε,να έχετε το σπίτι στην εντέλεια και την ψυχική σας υγεία ακαίρεη.Δεν είναι ωραίο που πήγα στο άλλο άκρο αλλα...

Οταν προσπάθησα να το κάνω κόντεψα να μεταμορφωθώ στη μάνα μου.Κι αυτό για μένα είναι κατάρα.

Το πήρα λοιπόν αλλιώς κι ελπίζω τα παιδάκια μου αύριο μεθαύριο να θυμούνται τις ατέλειωτες ώρες που κάνουμε πραγματάκια μαζί και να μην μου κρατήσουν κακία για την ακαταστασία του σπιτιου μας...

αυτο εχει περ/ρο σημασια και θα θυμουνται τα παιδια, οχι το καθαρο σπιτι, αλλα τις ωραιες στιγμες που περνατε μαζι

σόρρυ για το σεντόνι.Θέλω να γράψω κι άλλα γιατί αυτές τις μέρες περνάω δύσκολη φάση με τις αναμνήσεις μου αλλά δε θέλω να σας κουράσω.τι εννοεις???εγινε κατι φουμπακι???

Αναρωτιέμαι μόνο πότε γιατρεύονται επιτέλους αυτές οι πληγές...

αυτό εύχομαι αφροδίτη μου!

δεν έγινε κάτι συγκεκριμένο...μόνο κάποιες συμπεριφορές που ξυπνάνε αναμνήσεις που πονάνε...πράγματα που νόμιζα πως ξεπέρασα αλλά μάλλον τα είχα κρύψει κάτω απ'το χαλί...

το παιδάκι σου είναι μια χαρά. να μην το ξαναπείς σε παρακαλώ.

το δικό μου είναι 2 χρ. 4,5 μηνών κ ακόμα θέλει να έρχεται μαζί μου στην τουαλέτα, αλλιώς κλαίει από έξω" θα ρθει η μαμάααααααα;;;;;;;;"

πού να πάω δηλαδή; να πέσω στη λεκάνη; να φύγω απ΄οτο παραθυράκι της τουαλέτας που έχει κ κάγκελα; ή από το σιφώνι!!!!!!

ήμαρτον!

πάρτο απόφαση κ χαλάρωσε!

απλά τώρα το περνάει πιο έντονα.

συμφωνώ με φέφη.τι πρωτότυπο:cool::rolleyes::tongue:


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

δεν έχει ούτε αεροπλάνο να φύγω μια κρήτη μαζί με την κάντυ να ανανεωθώ!!!!!!!

αυτό που το πας ρε φιλενάδα.κοτζάμ λουλουδισταν να μην εχει αεροδρόμιο.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...πονεμένη ιστορία


Link to comment
Share on other sites

το δικό μου είναι 2 χρ. 4,5 μηνών κ ακόμα θέλει να έρχεται μαζί μου στην τουαλέτα, αλλιώς κλαίει από έξω" θα ρθει η μαμάααααααα;;;;;;;;"

πού να πάω δηλαδή; να πέσω στη λεκάνη; να φύγω απ΄οτο παραθυράκι της τουαλέτας που έχει κ κάγκελα; ή από το σιφώνι!!!!!!

.

Κι εμεις τα ιδια.Οπου παω εγω η και ο μπαμπας του,απο πισω ο θησαυρος.

Τουαλετα εγω,τουαλετα κι εκεινος.Αν κλεισω την πορτα την χτυπαει με θυμο και μετα αρχιζει η ιστερια!!!!!

Οποτε την αφηνω κι εγω ανοιχτη την πορτα και το σπλαχνο μου διπλα εκει να κοβει κίνηση......:lol::lol::lol:

Είμαι ωσαν το ζόμπι!

Αϋπνη,με πονοκεφαλο από την γκρίνια του περιστερόπουλου

Δεν μπορω να κουνησω,τρεχει από πίσω

Ακόμα κι εκεί που ο βασιλιάς πηγαίνει μόνος του

Κι αυτό με άγχος το κάνω μαμωτο μου

Αφου εχω αρχισει να σκεφτομαι μην εχει κανενα σοβαρό πρόβλημα το παιδάκι μου!!

Και το φαγητό στο όρθιο το τρωω...

Δεν ευχαριστιέμαι τίποτα,ούτε μια στιγμή ησυχίας

Τον πήγα πριν λίγο στη γιαγια του και θα πάω για δουλειά,να με βαρεσει λίγο ο αερας να ξεθολώσω!!

Αμα η αποψινη νυχτα είναι σα την χθεσινή κι όλες τις πρόσφατες θα κλαταρω στ' αλήθεια

Ελα μωρε η ψυχουλα μου.....ισως να ειναι και απο τα δοντακια που βγαζει.....

Κανε υπομονη,φαση ειναι θα περασει.

Σμαρτακι μου,περαστικα κοριτσακι.

Πωπω μεγαλη ταλαιπωρια.......

Κοριτσια,ειπαμε καθαριζω συχνα στο σπιτι,αλλα οχι και να κλεινω το παιδι μονο του στο δωματιο του και να αποβλακωνετε με τα ντιβντι.

Τα παιχνιδια του ειναι παντου,σε ολο το σπιτι τα καρεκλακια του (2 μικρα σετ με το παιδικο τραπεζακι.)τα κουβαλαει σε ολα τα δωματια και κατα διαστηματα καθετε να ξεκουραστει...ακομα και στην τουαλετα!!!!!:lol:

Να φανταστειτε οτι το καρεκλακι φαγητου,(που μονο για το φαι δεν το χρησιμοποιησαμε) το εχουμε μονιμα στο γραφειο του μπαμπα του για να καθετε να ζωγραφιζει και να κανει παρεα στον μπαμπα οταν δουλευει.( η στην μαμα οταν σερφαρει!!!!!!!);)

Οκ μου αρεσει να διατηρω καθαρο το σπιτι...-κυριως οταν κοιμαται το σπλαχνο μου...-(αλλα δεν με πιανει και υστερια)αλλα το παιχνιδι ειναι παιχνιδι και το παιδι....ΠΑΙΔΙ....που και σκανταλιες θα κανει και τα πραγμματα θα κανει ανω κατω και και τα τζαμια θα γλυψει....και πολλα αλλα που θα εκανε ενα παιδι της ηλικιας του!!!!!

Να σας πω ομως την αμαρτια μου;Εχω την εντυπωση οτι ετσι εγινα απο την γεννηση του θησαυρου και μετα.....με την καθαριότητα εννοω.

Απο οταν τον πηραμε σπιτι σαν προωρο,απο την θερμοκοιτιδα,που επρεπε να αποστειρωνω τα παντα στο σπιτι...και τωρα εχω την ιδια τακτικη λογο καρδειοπαθειας......

Οκ δεν αποστειρωνω πια,ολο το χωρο,αλλα ....

Μαλλον φοβαμαι τα μικροβια....μην κολλησει τιποτα το παιδι....


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα βάλω ξυπνητήρι στις 6 να διαβάσω τα βραδινά που θα γράψετε γιατί έτσι όπως μπαίνω εγώ σας χάνω. Που να κάνω και παράθεση δεν τολμώ. Θα γράψω ότι θυμάμαι και δεν ήμουνα ποτέ καλή στα θεωρητικά μόνο στα πρακτικά. (μαθήματα εννοώ).

Σήμερα έκανα ψαρόσουπα, πήγα και για καφεδάκι σιδέρωσα ένα πλυντήριο μάζεψα, φαγαμε έπλυνα πιάτα και έκατσα να διαβάσω τα άπαντα.

φεφη η ψησταριά είναι έξω απο το Τρικαλισταν. Και σούβλα εννοώ χοιρινό κρέας στη σούβλα σερβιρισμένο στη λαδόκολα με τις τηγανιτές πατάτες απο πάνω και καμια φετούλα ψωμί. Να μαζεύει τα ζουμιά.

Κοριτσια και γω σιδερώνω τα πάντα εκτος καλτσες. Και το σίδερο το ΜΙΣΩ. Αλλά το κάνω. Ειδικά τα εσώρουχα μου τα πατάω τα πατάω που έχω κάψει άπειρες φορες τα λάστιχα. Και του άντρα μου τα σιδερώνω μέσα έξω(μη γελάτε). Ποια κοπέλα ρώτησε αν υπάρχει καμία που αλλάζει 18 φορές τη μέρα εσώρουχο. Εγω πάντως τουλάχιστον 3.(κόλλημα το ξέρω)

Και γω νιώθω ώρες ωρες ότι είμαι ίδια η μάνα μου. Και τα κάνω όλα όπως η μάνα μου.

Περιστέρω τίποτα δεν έχει καλέ το παιδί στάδια περνάει.

Σμαρτάκι περαστικά.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μικρόβια δωράκι τα φοβάμαι και γω χωρίς παιδί και αυτό το έπαθα όταν έπαιρνα το μετρό για τη δουλειά. Νομίζω ότι με κυνηγάνε και ξεσπάω σστο σπίτι. Ναι κόλλημα το ξέρω. Το κακό είναι ότι είναι αόρατα θα ήθελα να τα βλέπω να είμαι σίγουρη ότι τα σκοτώνω.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας ευχομαι να ειστε ολες καλα δεν σας διαβασα ακομη,εγω αναρωνω απο πνευμονια πως την αρπαξα ουτε που το καταλαβα μου ξεκινησε ιωση με λιγο πυρετο και μετα απο δυο ημερες ειχα 40 πυρετο χωρις να πεφτει με παυσιπονα και τσουπ να η πνευμονια.

Βρε Σμαρτάκι μου, πνευμονία, μα πνευμονία; Γιατί βρε κορίτσι μας έτσι; Θέλουμε να προσέχεις. Μήπως να το σκεφτείς να μπεις στο νοσοκομείο για να σου παρέχουν ισχυρή αντιβίωση ενδοφλεβίως; Ο γιατρός σου είπε ότι δε χρειάζεται;

.Σημερα ποναει η κοιλια μου σαν κρυωμα γιατι μαλλον την αρπαξα χτες το απογευμα που βγηκα εξω,αχ θελω καλοκαιρι τωρα!!!!Σμαρτακι περαστικα σου!!!

Άννια μείνε κάποιες ώρες της μέρας ξαπλωμένη και αύριο βλέπουμε. Πήρες το γιατρό σου τηλέφωνο; Καλό θα είναι να του το πεις.

Εντωμεταξύ, μήπως να μιλήσουμε και λίγο για σεξ...?:oops::roll::mrgreen: Εντάξει, πάντα μετά από αυπνία, θέλω σούπα - χουχούλιασμα και τρυφεράδες...:cool:

Και τρίψιμο στην πλατούλα και μετάαααααα.........

πού να πάω δηλαδή; να πέσω στη λεκάνη; να φύγω απ΄οτο παραθυράκι της τουαλέτας που έχει κ κάγκελα; ή από το σιφώνι!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

πάω εγώ,...κολλάει στο τζάμι!!!!!!!!!τα πέτρινα χρόνια!

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αυριο θα βάλω ξυπνητήρι στις 6 να διαβάσω τα βραδινά που θα γράψετε

χαχαχαχαχαχαχα και γιατί να χάσεις το χρόνο σου με τον ύπνο; Προτείνω να φτιάξεις μια κανάτα καφέ και να κάτσεις με την ησυχία σου, όσες μέρες σου πάρει μέχρι να διαβάσεις τα άπαντα του μαγειροκαφέ.

Link to comment
Share on other sites

επανήλθα ανανεωμένη!

δωράκι κορίτσι μου με το δίκιο σου!

kagly νομίζω είναι αναπόφευκτο κάποια πράγματα να τα κάνουμε όπως αυτές.Εγώ πάντως συγχίζομαι τόσο όταν πιάνω τον εαυτό μου να αντιγράφει υποσυνείδητα συμπεριφορές που ποτέ δε μου άρεσαν.

και για να δείτε πόσο ανάποδη είμαι όταν πάω σε ξενοδοχείο που τα σεντόνια είναι σιδερωμένα δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν στριφογυρίσω μ'εχρι να τα τσαλακώσω και να βολευτώ:confused::rolleyes::tongue:


Link to comment
Share on other sites

ναι κι ομως δεν το χρησιμοποιουσα. ειχε χαλασει μια φορα και ξενερωσα τοσο που μαζευα νερα, κλπ. που σταματησα. βεβαια το φτιαξαμε αλλα τοχα παρατησει. μετα το κραξιμο ομως της ειρηνης απο διπλα κ των αλλων κοριτσιων ξεκινησα παλι. καθαριζουν πολυ καλυτερα και βγαινουν και στεγνα:wink:

Υπάρχουν και χειρότερα. Οι γονείς μου πήραν πλυντήριο πιάτων, το χρησιμοποίησαν για κάποιο διάστημα (1-2 χρόνια), μετά χάλασε και δεν ασχολήθηκαν να το φτιάξουν, άρχισαν να πλένουν τα πιάτα στο χέρι. Όταν μετά από 20 χρόνια η μητέρα μου αγανάκτησε, πήραν καινούριο πλυντήριο και... ανακάλυψαν ότι το παλιό δεν ήταν χαλασμένο, απλά είχε βγει ο σωλήνας του νερού από τη θέση του και γι' αυτό δεν έπαιρνε μπρος :rolleyes:

Τώρα το παλιό πλυντήριο το έχουν πάει στο χωριό, όπου πλένει κανονικά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι, καλώς την δέχτηκες την μανούλα!!

Ευχαριστω κουκλα...

Εντωμεταξύ, μήπως να μιλήσουμε και λίγο για σεξ..

Ναι αμε, :mrgreen::mrgreen::mrgreen: αλλα νομιζω ειναι λιγο ακαταλληλη η ωρα.Μετα τιε 12 καλυτερα...;)

Φεύγω, με καλεί το καθήκον!!

Καλη συνεχεια γλυκια μου.

Και μην ξεχνας μια υποσχεση!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Ζωπ, μάνα μου,

Τί ώρες είναι αυτές ???? Χαρά στα κουράγια σου !!!!

Κατά τα λοιπά, Φέφη μου,

Κι εγώ είμαι παμφάγο -φαίνεται ε ????- δλδ αρνάκι στον φούρνο με πατατούλες... και να είναι ψημένο σε ξυλόφουρνο, στο χωριό, ή φρικασέ με μπόλικο λεμονάκι ... τί λες τώρα ?????

Αυτό για την σούβλα στην λαδόκολλα δεν το έχω συναντήσει κι εγώ πουθενά...

Eτσι, ετσι..αρνακι στον ξυλοφουρνο, λεμονατο, κατσικακι στα καρβουνα...Ξερουμε να τρωμε!!!:P

και μιας και γράφετε για τέτοια νόστιμα φαγητά... τί μου ήρθε εμένα τώρα πουρνό πουρνό ... γαμοπίλαφο !!! Με στάκα !!! Έχετε πάει σε Κρητικό γάμο να φάτε ???? Με μπόλικο πιπέρι αχνιστό αχνιστό ??? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ λέμε !!! Γεια και χαρά σου Μάνα Κρήτη !!!

Έχω πεθυμήσει πολύ να κατέβω στην Κρήτη, να περπατήσω εκεί που γεννήθηκε ο παππούς μου... να δω τις ρίζες με τις ελιές και ίσα κάτω την θάλασσα... :rolleyes: θέλω να δείξω στα παιδιά μου αυτόν τον Άγιο τόπο, αλλά ... λόγω κρίσης... πολύ αμφιβάλλω για το πότε θα καταφέρουμε να πάμε... αααχ και να ΄μουν σε ένα πανηγύρι στα Ανώγεια ... όλο το χωριό μια παρέα, όλοι να χορεύουν και να τραγουδούν !!!

Αυτή είναι η ΕΛΛΑΔΑ βρε... κι άσ' τους να λένε... ότι και να κάμουν, αυτά δεν μπορούν να μας τα πάρουν !

Για σήμερα ρεβύθια κι εμείς... κι έχει ο Θεός !

Φιλάκια σε όλες !

Πες τα πες τα κι αυτα!! Γαμοπιλαφο, το οποιο παραδοσιακα φτιαχνεται σε ζουμι απο κατσικακι, αν και γινεται και σε ζουμι απο κοτοπουλο. Ειναι τελειο, ειναι ο ορισμος αυτου που λεμε πιλαφι!! Και απο πανω στακοβουτυρο.. αααααχχχ.....οσο για Κρητη..ε ξερεις τωρα θα με παρουν τα ζουμια!

τις κάλτσες της κόρης μου τις σιδερώνω!!!!!!! κ ας μου γκρινιάζει ο φέφος ότι το παρακάνω!

στο σπίτι μου το πατρικό σιδερώναμε τα πάντα, εκτός από κάλτσες!

ο φέφος δεν θέλει να του σιδερώνω τα φανελάκια, εσώρουχα. όταν προλαβάινω κ τα μαζεύω εγώ από τα σκοινιά, τα σιδερώνω. αλλιώς τα μαζεύει ο φέφος, τα διπλώνει κ τα βάζει στη θέση τους, στην ντουλάπα του.

είμαι υπερβολική;

δεν είναι θέμα σιδερώματος, αλλά υγείας!

εσείς τί κάνετε;

Κι εγω δε νομιζω οτι ειναι ανθυγιεινο να μη σιδερωνεις εσωρουχα. Εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μου καποτε που ειχα θεμα με μυκητες, βρασιμο, δλδ πλυσιμο με καυτο νερο και κολλαρισμα στο σιδερο. αλλα ΜΟΝΟ για το φοβο επιμολυνσης οχι γενικα αυτη η συνηθεια. Εξαλλου το βαμβακερο εσωρουχο που πλενεται στους 90 βαθμους τι μικροβιο να εχει? Πιστευω βεβαια οτι ειμαστε λιγο υστερικοι με τα μικροβια. Μικροβια υπαρχουν παντου και ειναι φυσιολογικο να ερχομαστε σε επαφη μαζι τους γιατι ετσι αναπτυσσουμε και αντισωματα. Δε λεω να μην ειμαστε καθαροι..απλα η απολυμανση μεχρι τελικης πτωσης πιο πολυ κακο κανει παρα καλο, γιατι δεν αφηνει τον οργανσμο να αποκτησει αμυνες.

απο τοτε με τη συμβουλη του γυναικολογου, δεν ξανα ειχα θεμα, παρολο που δεν σιδερωνω εσωρουχα. Φανταστειτε οτι τοτε το ειχα παθει απο θαλασσα, και πιθανον τα πολυ στενα παντελονια τζην και παρολο που τοτε εμενα με γονεις και η μανα μου σιδερωνει σχολαστικα τα παντα δεν αποφευχθηκε. Τωρα που δεν τα σιδερωνω δεν εχω κανενα προβλημα, ουτε μολυνσεις ουτε τιποτα, ποτε.

!

Εγω που λετε στο θεμα σιδερο...

Καποτε σιδερωνα τα παντα......τωρα με το στεγνωτηριο εχω σωθει.

Κατα 1ον βγαινουν ατσαλακωτα..και 2ον αποστειρωμενα!!!!!

Σιδερωνω ΜΟΝΟ οσα χρειαζεται.

Σιγα μην κατσω να σιδερωσω καλτσες και σεντονια!!!!!!!

Απαπαπαπαπαπα1!!!!

Προτιμω να παιζω με τον θησαυρουλη μου.

Μπορω να μαι οοοολη μερα στην κουζινα να μαγειρευω,αλλα βαριεμαι το σιδερο!!!!!

Ναι ειδικα σεντονια..αλλωστε δε μενουμε σε κοινοβιο ουτε σε ξενοδοχειο να εχουν δεκαδες ξενα μικροβια τα σεντονια!

Καλημέρα κοριτσάκια!

Ως προς το θέμα του σιδερώματος, νομίζω ότι κάνουμε τις ζωές μας δύσκολες χωρίς λόγο. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το σιδέρωμα μας προστατεύει από τα μικρόβια, για δύο λόγους. Πρώτον, δεν έχω δει κανέναν να εκφράζει αυτή την άποψη σε βιβλίο ή επιστημονικό άρθρο. Αν την πεις στο εξωτερικό, σε κοιτάνε λες και κατέβηκες από τον Άρη. Δεύτερον, πώς είναι δυνατόν να έχει μικρόβια ένα ρούχο που μόλις έχει πλυθεί σε πλυντήριο με απορρυπαντικό; Άλλο τι ίσχυε τότε που πλένανε σε μια σκάφη ή στο ποτάμι όλα τα ρούχα μαζί με σαπούνι και κρύο νερό. Τότε ναι, είχε νόημα το σίδερο. Τώρα όμως; Είναι δυνατόν να έχουν μείνει πάνω στα ρούχα μικρόβια (μικρόβια;;;;; τι λέμε τώρα ΟΚ ας πούμε βρωμιές καλύτερα) χειρότερες από αυτές που θα υπάρχουν πάνω στο εσώρουχο μετά από χρήση μιας ώρας; Αλλάζει καμιά μας εσώρουχο 18 φορές την ημέρα για να μην έρθει σε επαφή με βρωμιές ή μικρόβια; Δε νομίζω. Άρα γιατί τόσος φόβος για το καθαρό εσώρουχο;

Για να μην σας πω ότι σε ένα αγγλικό φόρουμ ανάλογο με το δικό μας, γινόταν συζήτηση για το αν πλένουν τα μωρουδίστικα ρούχα που παίρνουν μαζί τους στο μαιευτήριο για το νεογέννητο, και οι περισσότερες είπαν ότι "φυσικά" δεν τα πλένουν αφού δεν είναι βρώμικα! Για σίδερο ούτε λόγος...

Όσο για το μαγείρεμα και τους καλεσμένους, αν δεν έχω φαγητό έτοιμο όταν θα έρθουν φιλοξενούμενοι στο σπίτι, απλά παραγγέλνουμε απέξω. Κάποτε κλεινόμουνα στην κουζίνα και μαγείρευα σαν μανιακή, εκνευριζόμουνα, στρεσαριζόμουνα, δεν έβλεπα κανέναν. Είχα βέβαια ένα τραπέζι φαγητά μετά :rolleyes: είχα γίνει λίγο γραφική (...). Βασικά είχα γίνει σαν τη μαμά μου. Μέχρι που μου είπε μια μέρα ο άντρας μου ότι έτσι όπως κάνω δεν θέλει να ξανακαλέσουμε κανέναν στο σπίτι, γιατί δεν το ευχαριστιόμαστε και δεν έχει νόημα, και από τότε το καλοσκέφτηκα και άλλαξα τροπάρι. Αυτά.

Σήμερα δεν ξέρω τι θα μαγειρέψω. Είναι σειρά να φάει το μωρό ζυμαρικό, οπότε προβλέπω καμιά σουπίτσα, καθότι και ο καιρός είναι μουντός και χθες το ξεχυλώσαμε λίγο με τις κρέπες.

Για το μαγειρεμα εγω τρελλαινομαι...κ ολη μερα να μαγειρευω δε με νοιαζει! Αλλα για το σιδερο συμφωνω απολυτα! Το εσωρουχο που βγαινει απο το πλυντηριο ειναι πεντακαθαρο, κ αλλωστε το σιδερο δεν "καθαριζει" τα ρουχα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μήπως ξέρει καμιά πως στο καλό βγαίνουν τα υπολείμματα από τα αυτοκόλητα?

σήμερα στη βόλτα μάζεψα θαλασσόξυλα και ξεκίνησα να φτιάχνω αυτό τον καθρέφτη

kaurv.jpg%20%20Uploaded%20with%20"][/url]kaurv.jpg Uploaded with ImageShack.us

αλλά δεν βγαίνει με τίποτα το αυτοκόλλητο που είχε πάνω.:-(προσπάθησα με βρεγμένο πανί και μετά με καθαριστικό τζαμιών αλλά τζίφος.είναι αυτό που φαίνεται σαν γραμμή .

θα τα καταφέρω να το βγάλω ή να τον παρατήσω?


Link to comment
Share on other sites

Καλε, καλησπερα ειπα? Δεν ειπα!!!

Καλησπερα Καγκλυ, Ζωπ, Λοβ, Εβιρι, Φεφη, Μπιγκι, Φουμπη, Δωρακι, Περιστερακι, Αφροδιτη, Αγγελικη, Αννια, Περαστικα Σμαρτακι!!!:D


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

καλά αυτό με τα μωρουδίστικα ρούχα το είπε η πεθερά της στην αδερφή μου.δλδ γιατί τα πλένουμε και τα σιδερώνουμε αφού είναι καινούρια.Κόντεψε να λιποθυμήσει η καημένη η αδερφή μου!!!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...