Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, ZetaK είπε:

      Ναι το ξέρω πως είναι ρίσκο ! Αλλά λογικά Δευτέρα θα βγουν κλείνουν 20 μέρες απλά μεσολαβεί το Σαββατοκύριακο!  Στο πρώτο μικροβιωμα βγήκε 8 το ποσοστό ! Έκανα έπειτα αγωγή 50 μέρες και επειδή δεν ήθελα να κάνω δεύτερη φορά εξέταση πήγα μετά για έμβρυο μεταφορά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα θετικό!  Ο γιατρός μου σύστησε να κάνουμε ξανά την εξέταση για να βεβαιωθούμε πως έστω έχει ανεβεί διότι πιστεύει πως είναι η αιτία αυτή! Παράλληλα έχω ξεκινήσει ξανά προβιοτικά! 

      Έχεις πάρει και αντιβίωση όμως φαντάζομαι. Και επίσης αν πέφτει η περίοδος σου πριν τα αποτελέσματα εγώ τουλάχιστον με τον γιατρό ξεκινούσαμε την διαδικασία με τα cyclacur (ξέροντας βέβαια ότι το πολύ σε 5 μέρες θα έχω τα αποτελέσματα από το μικροβιωμα) και ανάλογα αν ήταν καλό συνεχίζαμε αλλιώς σταματούσαμε. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Αννούλα, κι εγώ αγένεια το θεωρώ. Δηλαδή οι φίλοι και συγγενείς μας ήρθαν να δουν εμάς και μόνο εμάς δε βλέπουν. Τους παρατάμε και χανόμαστε στην κουζίνα, ισοδυναμεί με το να τους πούμε: άντε πότε θα φύγετε να μαζέψουμε και τίποτα;

ετσι ακριβως,μα σου λεω οταν παμε στην θεια μας νιωθω οτι δεν πρεπει να αφησω κατω το πιρουνι γιατι θα καταλαβει οτι τελειωσα αντε να τα μαζευουμε:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:!!!

Καλημέραααααααα!!!

Z

Παρούσα!!!! Χάθηκα αλλά είχα και έχω πολλές δουλειές, και πάράλληλα ψιλοκόλλησα με το fb να το ψιλομάθω!!!:tongue::tongue:

Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατάφερα να βαλω φωτος!!!!

Ε;;;;;; Δεν είμαι genius???????:lol::lol:;)

Δεν πας καλά!!!!!!

Αν εξαιρέσεις τις κάλτσες ήμουνα ακριβώς σαν κι εσένα!

Τώρα σιδερώνω μόνο όσα πραγματικά χρειάζονται και έχω βρει την υγειά μου και σε πληροφορώ ότι τα ρούχα μοσχοβολάνε πολύ περισσότερο όταν δεν σιδερώνονται!

Για σήμερα έκανα μακαρονάκια βίδες με φρέσκια ντοματούλα και έτριψα και φετούλα μέσα!

αχ τελικα ταιριαζουμε εμεις:):):):)


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αννούλα, κι εγώ αγένεια το θεωρώ. Δηλαδή οι φίλοι και συγγενείς μας ήρθαν να δουν εμάς και μόνο εμάς δε βλέπουν. Τους παρατάμε και χανόμαστε στην κουζίνα, ισοδυναμεί με το να τους πούμε: άντε πότε θα φύγετε να μαζέψουμε και τίποτα;

Η μάνα μου το κάνει μόνο σε εμάς...

Στους φιλοξενούμενους είναι κιουρία!!!

Και γενικά έτσι κάνει σε όλα

Εχω ορκιστεί να μην έχω τέτοια συμπεριφορά στην οικογένειά μου

Δηλαδή,για τους ξένους να κάνω το καλύτερο και για τους δικούς μου να βαριέμαι

Θα υπάρξουν και στιγμές τεμπελιάς,αλλά όχι σε μόνιμη βάση

Μπορεί πχ να έχω τον περιστερη στην μπούκα με την ακαταστασία που προκαλεί στην κουζίνα όταν μαγειρεύει,αλλά τον αφήνω να κάνει τα δικά του

Δεν θα τον καταπιέσω,αφού τον ευχαριστεί

Και πολλές φορες θα βγάλω καλό σερβίτσιο,καλά ποτηρια κι ας είμαστε οι δυο μας

Οσα εχω στο σπίτι μου θέλω να τα χαίρομαι πρωτίστως με την οικογένειά μου

Κι όχι με τρίτους για να λένε ότι είμαι χρυσοχέρα και καλή νοικοκυρά

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα!!!! Χάθηκα αλλά είχα και έχω πολλές δουλειές, και πάράλληλα ψιλοκόλλησα με το fb να το ψιλομάθω!!!:tongue::tongue:

Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατάφερα να βαλω φωτος!!!!

Ε;;;;;; Δεν είμαι genius???????:lol::lol:;)

Τρέχωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Για να πω και κάτι εντός θέματος σήμερα θα φτιάξω γλώσσα πλακί με πατατούλες

Πώς θα βγει άγνωστο,δεν έχω ξανακάνει και δεν είμαι φίλη...

Ξενύχτι και πάλι απόψε

Εχω απελπιστεί

Τα εχω βάλει και με τον εαυτό μου που δεν έχω υπομονή

Περιστερόπουλο-αντάρτης!

Χθες έφαγε πρωινό,δεκατιανό,μεσημεριανό,απογευματινό,βραδυνό και γάλα!!

Κοιμήθηκε στις 11 και στις 2 ξύπνησε για να φάει

Του έδωσα νερό,τον πήγα πέρα δώθε,αδύνατον να κοιμηθεί

Στις 3 τον τάισα και τον κοίμησα στο κρεβάτι μου

Οταν τον πήγα στην κούνια ξαναξύπνησε και χάλασε τον κόσμο στο κλάμα

Τον πήρα και κοιμηθήκαμε αγκαλιά

Για την ακρίβεια αυτός κοιμήθηκε,εγώ όχι

Ειχα εγνοια μην πεσει από το κρεβάτι γιατί στριφογύρναγε

Αλλη μια μαρτυρική νύχτα

ΚΑι τωρα τα ίδια

Δεν στέκεται πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ομορφιες μου!!!

Εγω που λετε στο θεμα σιδερο...

Καποτε σιδερωνα τα παντα......τωρα με το στεγνωτηριο εχω σωθει.

Κατα 1ον βγαινουν ατσαλακωτα..και 2ον αποστειρωμενα!!!!!

Σιδερωνω ΜΟΝΟ οσα χρειαζεται.

Σιγα μην κατσω να σιδερωσω καλτσες και σεντονια!!!!!!!

Απαπαπαπαπαπα1!!!!

Προτιμω να παιζω με τον θησαυρουλη μου.

Μπορω να μαι οοοολη μερα στην κουζινα να μαγειρευω,αλλα βαριεμαι το σιδερο!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πω και κάτι εντός θέματος σήμερα θα φτιάξω γλώσσα πλακί με πατατούλες

Πώς θα βγει άγνωστο,δεν έχω ξανακάνει και δεν είμαι φίλη...

Ξενύχτι και πάλι απόψε

Εχω απελπιστεί

Τα εχω βάλει και με τον εαυτό μου που δεν έχω υπομονή

Περιστερόπουλο-αντάρτης!

Χθες έφαγε πρωινό,δεκατιανό,μεσημεριανό,απογευματινό,βραδυνό και γάλα!!

Κοιμήθηκε στις 11 και στις 2 ξύπνησε για να φάει

Του έδωσα νερό,τον πήγα πέρα δώθε,αδύνατον να κοιμηθεί

Στις 3 τον τάισα και τον κοίμησα στο κρεβάτι μου

Οταν τον πήγα στην κούνια ξαναξύπνησε και χάλασε τον κόσμο στο κλάμα

Τον πήρα και κοιμηθήκαμε αγκαλιά

Για την ακρίβεια αυτός κοιμήθηκε,εγώ όχι

Ειχα εγνοια μην πεσει από το κρεβάτι γιατί στριφογύρναγε

Αλλη μια μαρτυρική νύχτα

ΚΑι τωρα τα ίδια

Δεν στέκεται πουθενά

Περιστεράκι μην ταλαιπωρείσαι άδικα,μόνος του θα το κόψει,βάζε του γάλα κατευθείαν να μην ξυπνάει και τον πιάνει και υπερένταση και μετα δεν μπορεί να κοιμηθει.Τα ίδια έκανε και ο δικός μου αλλά το έκοψε μόνος του.Οταν είχα ρωτήσει τον παιδίατρο ξέρεις τι μου είπε?"δεν σου ζητάει ουίσκι,γάλα σου ζητάει,δώστου!"

Σήμερα τρώμε χόρτα και ψάρια ψητά.:):)Καλημερα σε όλες!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ομορφιες μου!!!

Εγω που λετε στο θεμα σιδερο...

Καποτε σιδερωνα τα παντα......τωρα με το στεγνωτηριο εχω σωθει.

Κατα 1ον βγαινουν ατσαλακωτα..και 2ον αποστειρωμενα!!!!!

Σιδερωνω ΜΟΝΟ οσα χρειαζεται.

Σιγα μην κατσω να σιδερωσω καλτσες και σεντονια!!!!!!!

Απαπαπαπαπαπα1!!!!

Προτιμω να παιζω με τον θησαυρουλη μου.

Μπορω να μαι οοοολη μερα στην κουζινα να μαγειρευω,αλλα βαριεμαι το σιδερο!!!!!

χαχαχαχα μα ποσο δικια μου εισαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!κ εγω περιμενω να παρουμε το στεγνωτηριο να σωθουμε εντελως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φιλη σ'αγαπω :tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Ως προς το θέμα του σιδερώματος, νομίζω ότι κάνουμε τις ζωές μας δύσκολες χωρίς λόγο. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το σιδέρωμα μας προστατεύει από τα μικρόβια, για δύο λόγους. Πρώτον, δεν έχω δει κανέναν να εκφράζει αυτή την άποψη σε βιβλίο ή επιστημονικό άρθρο. Αν την πεις στο εξωτερικό, σε κοιτάνε λες και κατέβηκες από τον Άρη. Δεύτερον, πώς είναι δυνατόν να έχει μικρόβια ένα ρούχο που μόλις έχει πλυθεί σε πλυντήριο με απορρυπαντικό; Άλλο τι ίσχυε τότε που πλένανε σε μια σκάφη ή στο ποτάμι όλα τα ρούχα μαζί με σαπούνι και κρύο νερό. Τότε ναι, είχε νόημα το σίδερο. Τώρα όμως; Είναι δυνατόν να έχουν μείνει πάνω στα ρούχα μικρόβια (μικρόβια;;;;; τι λέμε τώρα ΟΚ ας πούμε βρωμιές καλύτερα) χειρότερες από αυτές που θα υπάρχουν πάνω στο εσώρουχο μετά από χρήση μιας ώρας; Αλλάζει καμιά μας εσώρουχο 18 φορές την ημέρα για να μην έρθει σε επαφή με βρωμιές ή μικρόβια; Δε νομίζω. Άρα γιατί τόσος φόβος για το καθαρό εσώρουχο;

Για να μην σας πω ότι σε ένα αγγλικό φόρουμ ανάλογο με το δικό μας, γινόταν συζήτηση για το αν πλένουν τα μωρουδίστικα ρούχα που παίρνουν μαζί τους στο μαιευτήριο για το νεογέννητο, και οι περισσότερες είπαν ότι "φυσικά" δεν τα πλένουν αφού δεν είναι βρώμικα! Για σίδερο ούτε λόγος...

Όσο για το μαγείρεμα και τους καλεσμένους, αν δεν έχω φαγητό έτοιμο όταν θα έρθουν φιλοξενούμενοι στο σπίτι, απλά παραγγέλνουμε απέξω. Κάποτε κλεινόμουνα στην κουζίνα και μαγείρευα σαν μανιακή, εκνευριζόμουνα, στρεσαριζόμουνα, δεν έβλεπα κανέναν. Είχα βέβαια ένα τραπέζι φαγητά μετά :rolleyes: είχα γίνει λίγο γραφική (...). Βασικά είχα γίνει σαν τη μαμά μου. Μέχρι που μου είπε μια μέρα ο άντρας μου ότι έτσι όπως κάνω δεν θέλει να ξανακαλέσουμε κανέναν στο σπίτι, γιατί δεν το ευχαριστιόμαστε και δεν έχει νόημα, και από τότε το καλοσκέφτηκα και άλλαξα τροπάρι. Αυτά.

Σήμερα δεν ξέρω τι θα μαγειρέψω. Είναι σειρά να φάει το μωρό ζυμαρικό, οπότε προβλέπω καμιά σουπίτσα, καθότι και ο καιρός είναι μουντός και χθες το ξεχυλώσαμε λίγο με τις κρέπες.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδια!!!!!!!σημερα θα φαμε σαρδελες,αχ τελειαααααααα!!!

εγω σιγα μην τα σιδερωνω ολα,μονο εσωρουχα και τα ρουχα μας αλλα τα υπολοιπα οχι!η μανα μου δεν αφηνε τιποτα που να μην σιδερωσει αλλα εγω με μεγαλη ευκολια δεν την ακουλουθησα σε αυτο,το χω ξαναπει ΜΙΣΩ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟΟΟΟ,οσα λιγοτερα τοσο καλυτερα!!!!!!!

τα υπόλοιπα όταν λες; ποιά αφήνεις;

Καλημέρα!!!

Παρομοίως

Η δικιά μου είναι υστερική με το θέμα.Σηκώνει άνθρωπο από τον καναπέ για να τσιτώσει το ριχτάρι.Αρπάζει το πιάτο από μπροστά σου να το πλύνει στο πι και φι

Απαπαπαπαπα

Κι εμένα μου αρέσει η καθαριότητα και η τάξη,αλλά με τους δικούς μου ρυθμούς...

Οποτε μπορω,όσο μπορώ και αν μπορώ...

Χαλαρά!

Εχω και τον περιστέρη άντρα...

Συμβιβάζομαι με την ακαταστασία και το χάος που προκαλεί,γιατί αλλιώς θα είχαμε χωρίσει!Ειδικά αν ήμουν και σαν τη μάνα μου

Με συγκινείς...

η δικιά μου είναι -ήταν υστερω. τώρα με τα θέματα υγείας κάνει λιγότερα, αλλά σίγουρα πάρα πολλά για την ηλικία της κ την υγεία της. το παρακάνει!

Φεφος αδερφός περιστέρη...όβερ!!

Αλλά σιγά μην του περάσει

Του περιστερη εννοώ

Τα σιδερώνω όλα εκτός από τις κάλτσες

Του μικρού αρχικά τις σιδέρωνα πλέον όχι

Το σιδέρωμα είναι η πιο αγαπημένη μου δουλειά

Είναι καθαριότητα,υγεία,τάξη

Απορώ πώς μπορούν κάποιες να μην σιδερώνουν

Αμα το σεντόνι που πέφτω να κοιμηθω δεν είναι σιδερωμένο,δεν μπορώ!!

Ε ναι

Σε αυτό το θεμα είμαι άρρωστη

κ εγώ με το σιδέρωμα ξεκουράζομαι, σκέφτομαι! μου αρέσει!

λες να αφήνω τις κάλτσες της κόρης ασιδέρωτες;

ο φέφος βάζει πλυντήρια ρούχων, απλώνει, μαζεύει κ διπλώνει τα ρούχα!

οπότε, ό,τι κάνει το κάνει για να με ξεκουράσει! δεν έχω παράπονο, προς Θεού!

Ακριβώς επειδή είναι θέμα υγείας γι' αυτό κι εμένα η δική μου μάνα, μου έμαθε ότι σιδερώνοντας τα ρούχα ειδικά τα εσωτερικά, όπως φανέλες εσώρουχα κλπ, καίμε τα μικρόβια.

αυτό το έκανα στα ρούχα ιδίως της συσας.

τώρα το από μέσα το εχω εγκαταλείψει!

από μέσα σιδερώνω τα δικά μου βρακάκια!;)

αργότερα κ της θυγατέρας μου!

Αννούλα, κι εγώ αγένεια το θεωρώ. Δηλαδή οι φίλοι και συγγενείς μας ήρθαν να δουν εμάς και μόνο εμάς δε βλέπουν. Τους παρατάμε και χανόμαστε στην κουζίνα, ισοδυναμεί με το να τους πούμε: άντε πότε θα φύγετε να μαζέψουμε και τίποτα;

ναι, αυτό μου το έμαθε η μάνα μου!

Καλημέραααααααα!!!

Παρούσα!!!! Χάθηκα αλλά είχα και έχω πολλές δουλειές, και πάράλληλα ψιλοκόλλησα με το fb να το ψιλομάθω!!!:tongue::tongue:

Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατάφερα να βαλω φωτος!!!!

Ε;;;;;; Δεν είμαι genius???????:lol::lol:;)

πάω να δω! αλληλούια!

Δεν πας καλά!!!!!!

Αν εξαιρέσεις τις κάλτσες ήμουνα ακριβώς σαν κι εσένα!

Τώρα σιδερώνω μόνο όσα πραγματικά χρειάζονται και έχω βρει την υγειά μου και σε πληροφορώ ότι τα ρούχα μοσχοβολάνε πολύ περισσότερο όταν δεν σιδερώνονται!

Για σήμερα έκανα μακαρονάκια βίδες με φρέσκια ντοματούλα και έτριψα και φετούλα μέσα!

το μαλλακτικό ενώ μου αρέσει γιατί κάνει τα ρούχα μαλακά, ευωδιαστά, το φοβάμαι κιόλας λόγω χημικών!

Και πολλές φορες θα βγάλω καλό σερβίτσιο,καλά ποτηρια κι ας είμαστε οι δυο μας

Οσα εχω στο σπίτι μου θέλω να τα χαίρομαι πρωτίστως με την οικογένειά μου

αυτό το τελευταίο το κάνω κ εγώ τελευταίως!

βγάζω κρυστάλλινα ποτήρια για μένα κ τον φέφο!

σκέφτομαι κάποια στιγμή να βγάλω κ το σερβίτσιο το καλό για να φάμε ιδιαίτερα!

α, κ κάτι σεντόνια που τα έχω βάλει στο μάτι!

μια ζωή την έχουμε!

Για να πω και κάτι εντός θέματος σήμερα θα φτιάξω γλώσσα πλακί με πατατούλες

Πώς θα βγει άγνωστο,δεν έχω ξανακάνει και δεν είμαι φίλη...

να μας γράψεις πώς έγινε.

Ξενύχτι και πάλι απόψε

Εχω απελπιστεί

Τα εχω βάλει και με τον εαυτό μου που δεν έχω υπομονή

Περιστερόπουλο-αντάρτης!

Χθες έφαγε πρωινό,δεκατιανό,μεσημεριανό,απογευματινό,βραδυνό και γάλα!!

Κοιμήθηκε στις 11 και στις 2 ξύπνησε για να φάει

Του έδωσα νερό,τον πήγα πέρα δώθε,αδύνατον να κοιμηθεί

Στις 3 τον τάισα και τον κοίμησα στο κρεβάτι μου

Οταν τον πήγα στην κούνια ξαναξύπνησε και χάλασε τον κόσμο στο κλάμα

Τον πήρα και κοιμηθήκαμε αγκαλιά

Για την ακρίβεια αυτός κοιμήθηκε,εγώ όχι

Ειχα εγνοια μην πεσει από το κρεβάτι γιατί στριφογύρναγε

Αλλη μια μαρτυρική νύχτα

ΚΑι τωρα τα ίδια

Δεν στέκεται πουθενά

τί έφαγε απόγευμα, βράδυ;

αν σίγουρα χόρτασε, τότε ξυπνάει για να σε δει, κ επειδή σε έχει συνδυάσει με φαγητό, ότι δηλαδή εσύ ανταποκρίνεσαι στην ανάγκη του για φαγητό, προβάλλει αυτό το αίτημα το πουλάκι μου.

το παιδί, αν αποκλειστεί ο λόγος της πείνας, έχει αναγκη να σε βλέπει!

κάτι τέτοιες στιγμές χαίρομαι που κοιμόμαστε το τρίο στούντζες!;)

Καλημερα ομορφιες μου!!!

Μπορω να μαι οοοολη μερα στην κουζινα να μαγειρευω,αλλα βαριεμαι το σιδερο!!!!!

ζηλεύω στεγνωτήριο!!!!!!!

καλημερούδια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Ως προς το θέμα του σιδερώματος, νομίζω ότι κάνουμε τις ζωές μας δύσκολες χωρίς λόγο. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το σιδέρωμα μας προστατεύει από τα μικρόβια, για δύο λόγους. Πρώτον, δεν έχω δει κανέναν να εκφράζει αυτή την άποψη σε βιβλίο ή επιστημονικό άρθρο. Αν την πεις στο εξωτερικό, σε κοιτάνε λες και κατέβηκες από τον Άρη. Δεύτερον, πώς είναι δυνατόν να έχει μικρόβια ένα ρούχο που μόλις έχει πλυθεί σε πλυντήριο με απορρυπαντικό; Άλλο τι ίσχυε τότε που πλένανε σε μια σκάφη ή στο ποτάμι όλα τα ρούχα μαζί με σαπούνι και κρύο νερό. Τότε ναι, είχε νόημα το σίδερο. Τώρα όμως; Είναι δυνατόν να έχουν μείνει πάνω στα ρούχα μικρόβια (μικρόβια;;;;; τι λέμε τώρα ΟΚ ας πούμε βρωμιές καλύτερα) χειρότερες από αυτές που θα υπάρχουν πάνω στο εσώρουχο μετά από χρήση μιας ώρας; Αλλάζει καμιά μας εσώρουχο 18 φορές την ημέρα για να μην έρθει σε επαφή με βρωμιές ή μικρόβια; Δε νομίζω. Άρα γιατί τόσος φόβος για το καθαρό εσώρουχο;

Για να μην σας πω ότι σε ένα αγγλικό φόρουμ ανάλογο με το δικό μας, γινόταν συζήτηση για το αν πλένουν τα μωρουδίστικα ρούχα που παίρνουν μαζί τους στο μαιευτήριο για το νεογέννητο, και οι περισσότερες είπαν ότι "φυσικά" δεν τα πλένουν αφού δεν είναι βρώμικα! Για σίδερο ούτε λόγος...

Όσο για το μαγείρεμα και τους καλεσμένους, αν δεν έχω φαγητό έτοιμο όταν θα έρθουν φιλοξενούμενοι στο σπίτι, απλά παραγγέλνουμε απέξω. Κάποτε κλεινόμουνα στην κουζίνα και μαγείρευα σαν μανιακή, εκνευριζόμουνα, στρεσαριζόμουνα, δεν έβλεπα κανέναν. Είχα βέβαια ένα τραπέζι φαγητά μετά :rolleyes: είχα γίνει λίγο γραφική (...). Βασικά είχα γίνει σαν τη μαμά μου. Μέχρι που μου είπε μια μέρα ο άντρας μου ότι έτσι όπως κάνω δεν θέλει να ξανακαλέσουμε κανέναν στο σπίτι, γιατί δεν το ευχαριστιόμαστε και δεν έχει νόημα, και από τότε το καλοσκέφτηκα και άλλαξα τροπάρι. Αυτά.

Σήμερα δεν ξέρω τι θα μαγειρέψω. Είναι σειρά να φάει το μωρό ζυμαρικό, οπότε προβλέπω καμιά σουπίτσα, καθότι και ο καιρός είναι μουντός.

ειχα ρωτησει γιατρο για το σιδερο,γιατι η μανα οπως σας ειπα μου ειχε σπασει τα νευρα με το να τα σιδερωνει οοοοοοοολα,κ μου ειπε ακριβως αυτο που λες

Biggi...αλλα ακομα κ εγω που δεν το χω με το σιδερο το κολλημα με τα εσωρουχα κ τα μικροβια δεν μου εχει φυγει...ειναι θεμα μεγαλωματος,γι ολα φταινε οι μανουλες μας:tongue::tongue::tongue:


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειχα ρωτησει γιατρο για το σιδερο,γιατι η μανα οπως σας ειπα μου ειχε σπασει τα νευρα με το να τα σιδερωνει οοοοοοοολα,κ μου ειπε ακριβως αυτο που λες

Biggi...αλλα ακομα κ εγω που δεν το χω με το σιδερο το κολλημα με τα εσωρουχα κ τα μικροβια δεν μου εχει φυγει...ειναι θεμα μεγαλωματος,γι ολα φταινε οι μανουλες μας

Για αυτό το τελευταίο δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, αλλά εντάξει, έχουμε κι εμείς υποχρέωση προς τον εαυτό μας και τα παιδιά μας να αποτάξουμε τις φοβίες και τις μισές αλήθειες που μας έχουν βάλει στο μυαλό οι μανούλες μας. Δηλαδή να βάζουμε και τη λογική να δουλέψει, να ρωτάμε και κανέναν πιο ειδικό. Δεν τα ξέρουν όλα οι μάνες.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον, πώς είναι δυνατόν να έχει μικρόβια ένα ρούχο που μόλις έχει πλυθεί σε πλυντήριο με απορρυπαντικό; Άλλο τι ίσχυε τότε που πλένανε σε μια σκάφη ή στο ποτάμι όλα τα ρούχα μαζί με σαπούνι και κρύο νερό. Τότε ναι, είχε νόημα το σίδερο. Τώρα όμως; Είναι δυνατόν να έχουν μείνει πάνω στα ρούχα μικρόβια

Τα μικρόβια (ή όπως και να τα ονομάσουμε: σκόνη, βρωμιές) που μένουν πάνω στα ρούχα προέρχονται από το περιβάλλον, όταν απλώνουμε τα ρούχα έξω στο σχοινί της βεράντας. Αν τα βγάλουμε από το πλυντήριο και μετά από το στεγνωτήριο, δεν έρχονται σε επαφή με σκόνες, τουλάχιστον, από το περιβάλλον. Σ' αυτό αναφερόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το τελευταίο δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, αλλά εντάξει, έχουμε κι εμείς υποχρέωση προς τον εαυτό μας και τα παιδιά μας να αποτάξουμε τις φοβίες και τις μισές αλήθειες που μας έχουν βάλει στο μυαλό οι μανούλες μας. Δηλαδή να βάζουμε και τη λογική να δουλέψει, να ρωτάμε και κανέναν πιο ειδικό. Δεν τα ξέρουν όλα οι μάνες.

βρε μια χαρα τα λες εσυ,αλλα αμα κολλησει το μυαλο μας αντε να αλλαξουμε...εγω εχω κανει προοδο,ειπαμε αφησα το σιδερ απο τα σεντονια κ τις πετσετες κ ας η μαμα μου με κοιταει με μισο ματι:tongue::tongue::tongue:


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Ως προς το θέμα του σιδερώματος, νομίζω ότι κάνουμε τις ζωές μας δύσκολες χωρίς λόγο. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το σιδέρωμα μας προστατεύει από τα μικρόβια, για δύο λόγους. Πρώτον, δεν έχω δει κανέναν να εκφράζει αυτή την άποψη σε βιβλίο ή επιστημονικό άρθρο. Αν την πεις στο εξωτερικό, σε κοιτάνε λες και κατέβηκες από τον Άρη. Δεύτερον, πώς είναι δυνατόν να έχει μικρόβια ένα ρούχο που μόλις έχει πλυθεί σε πλυντήριο με απορρυπαντικό; Άλλο τι ίσχυε τότε που πλένανε σε μια σκάφη ή στο ποτάμι όλα τα ρούχα μαζί με σαπούνι και κρύο νερό. Τότε ναι, είχε νόημα το σίδερο. Τώρα όμως; Είναι δυνατόν να έχουν μείνει πάνω στα ρούχα μικρόβια (μικρόβια;;;;; τι λέμε τώρα ΟΚ ας πούμε βρωμιές καλύτερα) χειρότερες από αυτές που θα υπάρχουν πάνω στο εσώρουχο μετά από χρήση μιας ώρας; Αλλάζει καμιά μας εσώρουχο 18 φορές την ημέρα για να μην έρθει σε επαφή με βρωμιές ή μικρόβια; Δε νομίζω. Άρα γιατί τόσος φόβος για το καθαρό εσώρουχο;

Για να μην σας πω ότι σε ένα αγγλικό φόρουμ ανάλογο με το δικό μας, γινόταν συζήτηση για το αν πλένουν τα μωρουδίστικα ρούχα που παίρνουν μαζί τους στο μαιευτήριο για το νεογέννητο, και οι περισσότερες είπαν ότι "φυσικά" δεν τα πλένουν αφού δεν είναι βρώμικα! Για σίδερο ούτε λόγος...

Όσο για το μαγείρεμα και τους καλεσμένους, αν δεν έχω φαγητό έτοιμο όταν θα έρθουν φιλοξενούμενοι στο σπίτι, απλά παραγγέλνουμε απέξω. Κάποτε κλεινόμουνα στην κουζίνα και μαγείρευα σαν μανιακή, εκνευριζόμουνα, στρεσαριζόμουνα, δεν έβλεπα κανέναν. Είχα βέβαια ένα τραπέζι φαγητά μετά :rolleyes: είχα γίνει λίγο γραφική (...). Βασικά είχα γίνει σαν τη μαμά μου. Μέχρι που μου είπε μια μέρα ο άντρας μου ότι έτσι όπως κάνω δεν θέλει να ξανακαλέσουμε κανέναν στο σπίτι, γιατί δεν το ευχαριστιόμαστε και δεν έχει νόημα, και από τότε το καλοσκέφτηκα και άλλαξα τροπάρι. Αυτά.

Σήμερα δεν ξέρω τι θα μαγειρέψω. Είναι σειρά να φάει το μωρό ζυμαρικό, οπότε προβλέπω καμιά σουπίτσα, καθότι και ο καιρός είναι μουντός και χθες το ξεχυλώσαμε λίγο με τις κρέπες.

γειά σου μπίγκι μου.

διαφωνώ οριζοντίως κ καθέτως με όσα έγραψες.

τα καλύτερα απορρυπαντικά από άποψη υγείας είναι το νεράκι κ το πράσινο σαπούνι. δεν το χρησιμοποιούμε, γιατί χαλάει το πλυντήριο.

για τα μικρόβια όταν λέμε, εννοούμε ότι το άπλωμα έξω στα ρούχα τα φερνει σε επαφή με το περιβάλλον της πόλης, που όσο να πεις γνωρίζεις τί φορτίο έχεις. δεν θα σου παραθέσω μελέτη.

αρκεί να σου πω ότι το μπαλκόνι μου μαυρίζει από τη σκόνη, κάνει λεκέδες κ δεν μυρίζει λουλούδια κ αγρούς! μυρίζει καυσαέριο!!!!

δεν μένω σε μεγαλούπολη, είμαι τυχερή. μένω σε πόλη της επαρχίας!

τα εσώρουχα τα γυναικεία πρέπει να σιδερώνονται από μέσα! το λένε γυναικολόγοι!

δεν έχω επιστημονική έρευνα, δεν μου χρειάστηκε. είναι αυτονόητο για μένα!

εσώρουχο καλό είναι μια γυναίκα να αλλάζει συχνά, αλλά ταυτόχρονα να πλένεται κιόλας συχνά!

υπάρχουν κάποιοι κανόνες στην καθαριότητα της γυναίκας που σε προφυλάσσουν από δυσάρεστα!

ε, αυτά τα έμαθα από τη μάνα μου, αργότερα από το γυναικολόγο, κ αργότερα κάποια από διάφορα μέσα ενημέρωσης.

θα γεννούσα το παιδί μου κ θα του φορουσα ρουχαλάκια που δεν έχουν πλυθεί; γιατί; τί κερδίζω έτσι; χρόνο;

αλλεργία δεν παθαίνεις κάθε φορά που θα έρθεις σε επαφή με αλλεργιογόνα.

όταν όμως αντιδράσει το σώμα σου, δεν έχει γυρισμό! αυτό μου το είπε γυναικολόγος! επ'ευκαιρία μιας ενόχλησης που είχα από όλγουεηζ σερβιέτες!

φιλικά. μην είσαι απόλυτη. θα σε διευκολύνει στη ζωή σου!

σου μιλάω έτσι γιατί σε νιώθω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...