Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, ZetaK είπε:

      Ναι το ξέρω πως είναι ρίσκο ! Αλλά λογικά Δευτέρα θα βγουν κλείνουν 20 μέρες απλά μεσολαβεί το Σαββατοκύριακο!  Στο πρώτο μικροβιωμα βγήκε 8 το ποσοστό ! Έκανα έπειτα αγωγή 50 μέρες και επειδή δεν ήθελα να κάνω δεύτερη φορά εξέταση πήγα μετά για έμβρυο μεταφορά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα θετικό!  Ο γιατρός μου σύστησε να κάνουμε ξανά την εξέταση για να βεβαιωθούμε πως έστω έχει ανεβεί διότι πιστεύει πως είναι η αιτία αυτή! Παράλληλα έχω ξεκινήσει ξανά προβιοτικά! 

      Έχεις πάρει και αντιβίωση όμως φαντάζομαι. Και επίσης αν πέφτει η περίοδος σου πριν τα αποτελέσματα εγώ τουλάχιστον με τον γιατρό ξεκινούσαμε την διαδικασία με τα cyclacur (ξέροντας βέβαια ότι το πολύ σε 5 μέρες θα έχω τα αποτελέσματα από το μικροβιωμα) και ανάλογα αν ήταν καλό συνεχίζαμε αλλιώς σταματούσαμε. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

χθες έκανα ένα τέλειο μοσχάρι λεμονάτο με μανιτάρια! έκανα κ ρυζάκι!

Πολύ ωραίο φαγητό.

Φέφη η συνταγή για το γιαούρτι είναι πολύ εύκολη. Κάποτε είχα φτιάξει κι εγώ. Δε θυμάμαι τις αναλογίες απ' έξω, αλλά θυμάμαι ότι είχα ζεστάνει πάρα πολύ το γάλα (δεν θυμάμαι αν το είχα βράσει) μετά το περίμενα να φτάσει σε θερμοκρασία τόσο που όταν βουτούσα το δάχτυλο μέσα έπρεπε να αντέχω στο μέτρημα ενός συγκεκριμένου αριθμού ή αλλιώς με το θερμόμετρο των υγρών και μόλις έφτανε στην επιθυμητή θερμοκρασία έριχνα ένα κεσεδάκι έτοιμο γιαούρτι του εμπορίου κι ανακάτευα. Το σκέπαζα με κουβέρτες γιατί έπρεπε να μείνει ζεστό και την επόμενη μέρα αυτό έπηζε.

Εβιρι να περασετε τελεια!

φιλακια σε ολες!

Ευχαριστώ Άννα μου.

τί ωραία να καμαρώνεις το παιδί σου! εβίρι μου να περάσετε όμορφα κ αν δεν φάει ψαράκι, ξέρεις εσύ να ετοιμάσεις κάτι άλλο γρήγορο κ καλό!

Ευχαριστώ Φέφη μου.

να περασετε καλα και να διασκεδασετε

Ευχαριστώ Αφροδίτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουμε παρέλαση αποκριάτικη στο κέντρο της πόλης γύρω στις 14:00 η ώρα και θα πάμε με τη μικρή μασκαρεμένη να τη δούμε. Θα προσπαθήσω να την κάνω να φάει πριν φύγουμε, αν και δεν το βλέπω, λίγο ψαράκι που σκέφτομαι να φτιάξω σήμερα.

Δε σας είπα αυτή τη βδομάδα (από χτες) τα παιδιά στο σχολείο έχουν διακοπές. Είδατε; Πάλι διακοπές. Τελικά κάθε ενάμιση μήνα κάθονται για μία εβδομάδα. Και μετά κοροϊδεύουν εμάς τους Έλληνες ότι καθόμαστε για τρεις μήνες το καλοκαίρι.

Να περάσετε όμορφα Έβιρι και περιμένουμε να δούμε και φωτογραφίες! Για τις διακοπές δεν θα το σχολιάσω.....

μαρή την ξεκατίνιασες την κουζίνα κ το μαγεριό μας!;)

μασάζ κάνω κ εγώ καλό! φημίζομαι! έλα στρώσου να σε ισιώσω!!!!!:P

Μετά είναι η σειρά μου ενταξει?????

σήμερα, αφού έχω φαγητό κ για αύριο, θα πάρω τη μικρή μου ποντικούλα κ θα πάμε βόλτα στη νονά-αδερφή μου-να δούμε κ τις ξαδερφούλες μας! μου έλλειψαν οι πριγκίπισσές μου!!!:)

Να πάτε κα να περάσετε καλά! Μάκια!

αγγελική, μπράβο κ στη δική σου! κ χαρά στο κουράγιο σου!

τί ωράρια είναι αυτά βρε αγάπη! κουράστηκα κ που το διάβασα!

χωρίς έλεος εργοδοσία!

Μπα δεν φταίει η εργοδοσία στην προκειμένη περίπτωση. Είχαμε κάποιο θέμα χτες με την μηχανογράφησή μας και δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε κάποιες δουλειές μέσα στο ωράριο οπότε και χρειάστηκε να μείνω μέχρι να λυθεί!

και εγω δεν το μπορω καθολου το αρνι κ το κατσικι, μου μυριζει .σε αντιθεση με τον αντρα μου που τρελαινεται για τετοια:)

Δεν θα συμφωνήσω, μου αρέσουν πολύ!

πτωμα στην κουραση θασαι βρε αγγελικουλα...γιατι ετσι????ελπιζω να γυρισεις νωρις σημερα

Δεν παίζει να ξανακάτσω με τίποτα. Χθες ήμουν σε υπερένταση και δεν το καταλάβαινα αλλά τώρα μου βγαίνει η κούραση!!!

καλημερα δεν σας ειπα!!!!ΚΑΛΗΜΕΡΑ λοιπον. ειδαμε επιτελους ηλιο. χθες δεν εκανα και πολλα πολλα. βαριομουν. παιξαμε με την μικρουλα μου, κοιμηθηκε νωρις και ξαπλωσα και εγω με τις κοτες...

Έβιρι, κι άλλη που συχνάζει σε κοτέτσια:wink:;-):wink:

Καλημέρα στα όμορφα κορίτσια!

Δύσκολη νυχτα η χτεσινή ,τρελλό ξενύχτι και δυστυχώς δεν περίειχε τρελλίτσες!

Το μεγάλο καμάρι πήγε μεροκάματο με τον μπαμπά του!

Το μικρό έχει τρελλαθεί να δείχνει έξω!

Το σπίτι εξακολουθεί να είναι βομβαρδισμένο τοπίο.Αν φωνάξουν το υγειονομικό μας το έκλεισαν το μαγαζάκι:mrgreen:

Εχει ένα τέλειο ήλιο.Τα βροντάω όλα κάτω και πάω το μπεμπεδίνο μου βόλτα στας εξοχάς!!!!!!

Και πολύ καλά θα κάνεις!!!

Θα μπω αργότερα να σχολιάσω τα υπόλοιπα!

Φιλάκιαααααααααααααα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα θα φτιάξω κρέπες! Είναι η τελευταία μέρα πριν την αγγλική σαρακοστή και γιορτάζεται με κρέπες και κρεποδρομίες :D

Για κρεποδρομίες δεν είμαστε, αλλά κρέπες θα φάμε σίγουρα. Λέω να δώσω και στον μπέμπη.

Για πέστε καμιά καλή γέμιση. Η κλασική εδώ είναι ζάχαρη και λεμόνι (μην ξινίζετε τα μούτρα σας, είναι τέλειααααα) αλλιώς νουτέλα-μπανάνα ή ζαμπόν-τυρί. Μπορεί να φτιάξω και με παγωτό.

Υ.Γ. Καμία άλλη σκέψη για ψωμί χωρίς ζάχαρη-μέλι-αλάτι; Αλλιώς θα ακολουθήσω τις συμβουλές της Εβίρι (όχι στη ζάχαρη και στο μέλι, ναι στο αλάτι). Ευχαριστώ κοριτσάκι :-)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Να περάσετε όμορφα Έβιρι και περιμένουμε να δούμε και φωτογραφίες! Για τις διακοπές δεν θα το σχολιάσω.....

Ευχαριστώ Αφροδίτη μου και σίγουρα θα βγάλω φωτό να σας δείξω.

Σήμερα θα φτιάξω κρέπες! Είναι η τελευταία μέρα πριν την αγγλική σαρακοστή και γιορτάζεται με κρέπες και κρεποδρομίες :D

Δηλαδή πώς είναι οι κρεποδρομίες;

Για πέστε καμιά καλή γέμιση.

Μερέντα με ζαμπόν. Όχι μωρέ αστειεύομαι.

Η αγαπημένη μου γέμιση είναι μερέντα με τρίμματα καβουρδισμένου φουντουκιού. Γενικά μερέντα με ξηρούς καρπούς ή ινδική καρύδα, ή κομματάκια μπισκότου, ή σκέτη μαρμελάδα, ή κρέμα ζαχαροπλαστικής και μπισκότο

Για αρμυρές εκτός από ζαμπόν-τυρί, είναι και το κοτόπουλο με λίγη μπεσαμέλ, σπανάκι με κρέμα γάλακτος, σπανάκι και ζαμπόν, με μανιτάρια και κοτόπουλο, αλλά και γενικότερα μπορείς να συνδυάσεις τις γεύσεις που αρέσουν σε σένα, όσον αφορά τα αλλαντικά, το κρέας και τα τυριά και να τα κλείσεις στις κρέπες. Μετά ή θα τις αφήσεις ως έχουν, ή θα τις ψήσεις στο φούρνο είτε σκέτες ή με λίγο τριμμένο τυρί από πάνω ή με λίγη κρέμα γάλακτος ή ακόμη και με σάλτσα.

Ευχαριστώ κοριτσάκι :-)

Παρακαλώωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α τέλεια! Μου έδωσες πολλές ιδέες :D Ειδικά το μπισκότο δεν το είχα σκεφτεί γιατί συνήθως δεν έχουμε στο σπίτι, αλλά τώρα λόγω μπέμπη έχουμε ένα πακέτο Μιράντα. Ευκαιρία να τα χρησιμοποιήσω (είναι διπλό το πακέτο και δεν προλαβαίνουμε να τα φάμε πριν γίνουν νιανιά).

Οι κρεποδρομίες είναι ως εξής: τρέχουν με τηγάνια στα χέρια που μέσα έχουν κρέπες, συνήθως στη μέση της διαδρομής σταματάνε, αναποδογυρίζουν την κρέπα, και συνεχίζουν. Όποιος φτάσει πρώτος στο τέρμα, νικάει. Έχουν πολύ πλάκα, γιατί συνήθως τρέχουν με ποδιές και καπέλα σεφ :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

πω πω κρεπες........τι γραψατε παλιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αχ κ κανει κατι τελειες ο αντρουλη σκετη κολαση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν το μπορω καθολου το αρνι κ το κατσικι, μου μυριζει .σε αντιθεση με τον αντρα μου που τρελαινεται για τετοια:)

ο άντρας σου ξέρει να τρώει!

;)

QUOTE]τι καλα!!!!να πατε και να περασετε σουπερ!!!

δεν θα πάμε τελικά. το μικρό της έχει πυρετούλι, δέκατα από χθεσινό εμβόλιο...είναι πολύ κουρασμένη η αδερφούλα μου!:(

καλημερα δεν σας ειπα!!!!ΚΑΛΗΜΕΡΑ λοιπον. ειδαμε επιτελους ηλιο. χθες δεν εκανα και πολλα πολλα. βαριομουν. παιξαμε με την μικρουλα μου, κοιμηθηκε νωρις και ξαπλωσα και εγω με τις κοτες...σημερα τρωμε γιγαντες απο χθες.πλακωθηκαμε με τον αντρουλη και στα παστα ψαρακια και δεν προλαβαιναμε μετα να πινουμε νερο:lol::lol::lol:.

τί παστά ψαράκια φάγατε; κ εμένα μου αρέσουν τα αλμυρά!

για σημερα δεν προβλεπεται τιποτα να κανω. νιωθω πολυ κουρασμενη τις τελευταιες μερες:rolleyes::rolleyes:. θα πηγαιναμε σε μια φιλη το απογ αλλα με πηρε και μουπε οτι η μικρη της ειναι αρρωστουλα οποτε δεν το διακινδυνευω να κολλησουμε παλι. καλυτερα σπιτακι...μακια

σπίτι κ εμείς, εκτός κ αν πάμε στη γειτόνισσα δίπλα, εγώ για καφέ κ η σύσα για παιχνίδι με την έβελιν. θα δούμε.

Καλημέρα στα όμορφα κορίτσια!

Δύσκολη νυχτα η χτεσινή ,τρελλό ξενύχτι και δυστυχώς δεν περίειχε τρελλίτσες!

Το μεγάλο καμάρι πήγε μεροκάματο με τον μπαμπά του!

Το μικρό έχει τρελλαθεί να δείχνει έξω!

Το σπίτι εξακολουθεί να είναι βομβαρδισμένο τοπίο.Αν φωνάξουν το υγειονομικό μας το έκλεισαν το μαγαζάκι:mrgreen:

Εχει ένα τέλειο ήλιο.Τα βροντάω όλα κάτω και πάω το μπεμπεδίνο μου βόλτα στας εξοχάς!!!!!!

Θα μπω αργότερα να σχολιάσω τα υπόλοιπα!

Φιλάκιαααααααααααααα!

κ πολύ καλά έκανες. να περάσετε τέλεια!

τί καλός ο μικρός σου!!!!!! γλυκουλίνι!

ο μεγάλος είναι σαν πρίγκιπας!

αααα! φεφη με πέθανες με το σχόλιο για της μαμαδοπεθερές.

ρε κορίτσι ζούμε παράλληλες ζωές!

όντως! με ξέρεις, δεν μπορώ να μην πω αυτό που σκέφτομαι!;)

Φέφη η συνταγή για το γιαούρτι είναι πολύ εύκολη. Κάποτε είχα φτιάξει κι εγώ. Δε θυμάμαι τις αναλογίες απ' έξω, αλλά θυμάμαι ότι είχα ζεστάνει πάρα πολύ το γάλα (δεν θυμάμαι αν το είχα βράσει) μετά το περίμενα να φτάσει σε θερμοκρασία τόσο που όταν βουτούσα το δάχτυλο μέσα έπρεπε να αντέχω στο μέτρημα ενός συγκεκριμένου αριθμού ή αλλιώς με το θερμόμετρο των υγρών και μόλις έφτανε στην επιθυμητή θερμοκρασία έριχνα ένα κεσεδάκι έτοιμο γιαούρτι του εμπορίου κι ανακάτευα. Το σκέπαζα με κουβέρτες γιατί έπρεπε να μείνει ζεστό και την επόμενη μέρα αυτό έπηζε.

κάνει η μανούλα μου πρόβειο γιαούρτι. παίρνει γάλα ο μπαμπάς μου από μαντρί, το βράζει πολύ καλά, το σουρώνει σε τσαντήλες-ύφασμα τουλπάνι αλλιώς-κ το βάζει σε μεγάλα δοχεία ή τάπερ μέσα σε κουβέρτες για ζέστη. χρησιμοποιεί κεσεδάκι πρόβειου γιαουρτιού για μαγιά. βάζει κ αλάτι, αν θυμάμαι σωστά. θέλει δυνατή φωτιά στο βράσιμο κ γι' αυτό πρέπει να είσαι πάνω από την κατσαρόλα, να μη χυθεί!

αχ, μανούλα μου. έχει ωτίτιδα κ δεν την αγγαρεύω. μπορεί να την πάρω να μιλήσουμε κ να μου πει, ενημερωτικά!

αν το πω στον φέφο ότι θέλω να κάνω γιαούρτι θα με κράξει, για να μην κουράζομαι!

Μπα δεν φταίει η εργοδοσία στην προκειμένη περίπτωση. Είχαμε κάποιο θέμα χτες με την μηχανογράφησή μας και δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε κάποιες δουλειές μέσα στο ωράριο οπότε και χρειάστηκε να μείνω μέχρι να λυθεί!

σιγά να μην μείνω παραπάνω, επειδή δεν τελείωσε η δουλειά. παλιά τα έκανα αυτά. όχι πια!

είχα φτάσει σε σημειο να παντρεύομαι κ αντί για πρόβα νυφικού να είμαι στη συμβολαιογράφο για συμβόλαια!!!!!

Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα θα φτιάξω κρέπες! Είναι η τελευταία μέρα πριν την αγγλική σαρακοστή και γιορτάζεται με κρέπες και κρεποδρομίες :D

Για κρεποδρομίες δεν είμαστε, αλλά κρέπες θα φάμε σίγουρα. Λέω να δώσω και στον μπέμπη.

Για πέστε καμιά καλή γέμιση. Η κλασική εδώ είναι ζάχαρη και λεμόνι (μην ξινίζετε τα μούτρα σας, είναι τέλειααααα) αλλιώς νουτέλα-μπανάνα ή ζαμπόν-τυρί. Μπορεί να φτιάξω και με παγωτό.

Υ.Γ. Καμία άλλη σκέψη για ψωμί χωρίς ζάχαρη-μέλι-αλάτι; Αλλιώς θα ακολουθήσω τις συμβουλές της Εβίρι (όχι στη ζάχαρη και στο μέλι, ναι στο αλάτι). Ευχαριστώ κοριτσάκι :-)

όταν τις κάνεις στείλε ταπεράκι στο λουλουδιστάν!

Παρακαλώωωωω

θησαυρός είσαι ρε κορίτσι!

Link to comment
Share on other sites

Α τέλεια! Μου έδωσες πολλές ιδέες :D Ειδικά το μπισκότο δεν το είχα σκεφτεί γιατί συνήθως δεν έχουμε στο σπίτι, αλλά τώρα λόγω μπέμπη έχουμε ένα πακέτο Μιράντα. Ευκαιρία να τα χρησιμοποιήσω (είναι διπλό το πακέτο και δεν προλαβαίνουμε να τα φάμε πριν γίνουν νιανιά).

Εσύ δεν ξέρεις τα "βασικά" πουλί μου .... πότε θα 'ρθεις προς τα εδώ (Πειραιά είπαμε) να σε πάω μια βόλτα σε μια κρεπερί να πάθεις πλάκα ????

Η νο.1 γλυκιά κρέπα επί Γης είναι μερέντα-μπισκότα (και μπανάνα αν θες)

Οι κρεποδρομίες είναι ως εξής: τρέχουν με τηγάνια στα χέρια που μέσα έχουν κρέπες, συνήθως στη μέση της διαδρομής σταματάνε, αναποδογυρίζουν την κρέπα, και συνεχίζουν. Όποιος φτάσει πρώτος στο τέρμα, νικάει. Έχουν πολύ πλάκα, γιατί συνήθως τρέχουν με ποδιές και καπέλα σεφ :lol:

Το μάθαμε/είδαμε κι αυτό ! Σώσον Κύριε τον λαόν σου και Ευλόγησον την Κληρονομίαν Σου ! -και ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚο πλέον το τόπικ-

Καλησπέεεεερα !!!!!

Έχω ψοφήσει στα γέλια με όσα γράψατε !!!! Απ' όλα έχει ο μπαξές !!! Να είστε καλά βρε κόρες... στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε, τουλάχιστον η (εύθυμη) ατάκα (σας) πάει σύννεφο !!!

Σας αγαπώ όλες !!! ;)

Να ρωτήσω κάτι ???? έχει φάει καμία σας μουσακά Τούρκικο ???? μου έχει μείνει η απορία γιατί όταν ήμασταν στην Πόλη μας είχαν σερβίρει, αντί του "δικού" μας μουσακά, μοσχάρι με λαχανικά σε πήλινο... είναι όντως αυτή η συνταγή ή πέσαμε σε παραλλαγή ???? ήταν πάντως από τα πιο νόστιμα φαγητά ever... :rolleyes:

Χθες που λέτε, το έκαμα το κοτοπουλάκι στον φούρνο κι έγινε μιαμ-μιαμ, όσο ξυνό έπρεπε και με το λαδάκι του (για βούτες) , φάγμαε κι έχω και για σήμερα...

Ευχαριστώ για τα περαστικά... αν και δεν ακούω ακόμη .... ευτυχώς όμως πονάει λιγότερο...

Τί να σχολιάσω γμτ... έχω ξεχάσει και τί διάβαζα τόσες ώρες !!!!

Αγγελίνα2,

Το παιδί πώς είναι ???? πήγατε γιατρό ???? {αυτό το θυμάμαι, είπαμε }

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κ εσύ αγάπη να είσαι καλά! αγκαλιά από φέφη!!!!!!

κ μάτς μουτς στα μαγουλάκια!

χαΡούμενα κοΡίτσια!!!!!

για μένα η πιο καλή κρέπα είναι με μερέντα κ καβουρδισμένο αμύγδαλο ή φουντούκι!!!!ολόκληρο!!! ή σκέτη, αλλά μερέντα!!!!

ξεροκαταπίνω!!!!!

έφαγα μια μπανάνα ως τώρα. στις 3 τώρα το μεσημεριανό μου.

Link to comment
Share on other sites

Φεφη να πάρεις μια μερα τον περιστερη και τον αντρα της Αφροδίτης και να πάτε να φατε όλα αυτα τα σιχαμενα αρνοκάτσικα που μυρίζουν,ανακατεύομαι μόνο με τη σκέψη...

Μου φωνάζει που δεν τα τρώω!!!Και που δεν τα μαγειρεύω.Παίρνει και φτιάχνει μόνος του και την κάνει ταρατσα...

Φυσικά μετα ούτε για...φιλάκι δεν αφηνω να πλησιασει...

Η Αφροδίτη κι εγω έχουμε ίδια γούστα στο φαγητό

Link to comment
Share on other sites

έφαγα μια μπανάνα ως τώρα. στις 3 τώρα το μεσημεριανό μου.

ακολουθείς κάποια διατροφή;

φυσικά όχις της διαιτολογας της...τρελής

ξαναπηγες σε αυτΗν;σε εψαξε;

Link to comment
Share on other sites

Το μάθαμε/είδαμε κι αυτό ! Σώσον Κύριε τον λαόν σου και Ευλόγησον την Κληρονομίαν Σου ! -και ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚο πλέον το τόπικ-

Και με οπτικό υλικό, δεν έχεις παράπονο! :lol:

Πάντως πέρα από την πλάκα, είναι ωραία φάση οι κρεποδρομίες. Και όχι μόνο επειδή τρως κρέπες (όχι αυτές που χρησιμοποιούν στους αγώνες, εννοείται....).

Να ρωτήσω κάτι ???? έχει φάει καμία σας μουσακά Τούρκικο ???? μου έχει μείνει η απορία γιατί όταν ήμασταν στην Πόλη μας είχαν σερβίρει, αντί του "δικού" μας μουσακά, μοσχάρι με λαχανικά σε πήλινο... είναι όντως αυτή η συνταγή ή πέσαμε σε παραλλαγή ???? ήταν πάντως από τα πιο νόστιμα φαγητά ever... :rolleyes:

Εγώ που έχω δει τούρκικο μουσακά (δεν έχω φάει όμως) είναι σαν τον δικό μας αλλά με αρνίσιο κιμά. Το μοσχάρι απ' ό,τι ξέρω δεν το πολυτρώνε. Σε όποιο τούρκικο εστιατόριο έχω πάει, τα κρέατα που παίζουν είναι αρνί και κοτόπουλο μόνο. Πάντως το πήλινο σκεύος είναι συνηθισμένο, το έχω δει πολλές φορές, ειδικά για λαχανικά.

Παρεμπιπτόντως, το καλύτερο τούρκικο γλυκό είναι το κουνεφέ: κανταΐφι με γέμιση τυρί. Απίστευτη γεύση! (πώς μου ήρθε αυτό τώρα; μάλλον γιατί πεινάω... από το πρωί είμαι με μια πορτοκαλάδα!)

kunefe.jpg


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...