Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , ZetaK είπε:

      Καλημέρα! Αντιβίωση είχα πάρει την πρώτη φορά! Τώρα έχω ξεκινήσει νωρίτερα από τα αποτελέσματα τα προβιοτικά! Θα δούμε τι θα βγάλει το αποτέλεσμα και θα δούμε την συνέχεια ! Το βασικό είναι να έχει ανεβεί το ποσοστό ! 

      Εύχομαι να ανέβει και να ξεκινήσεις κανονικά και εμβρυομεταφορά. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Φουμπη δες το θετικο του πραγματος. Θα αδυνατισετε και οι δυο...Παιδια τι πραγμα ειναι αυτο να μην μπορω να συγκεντρωθω να διαβασω ενα βιβλιο...:(

άσ'τα έλεν απ'τα ντελίβερι πάχυνα! τώρα που μαγειρεύω ίσως έχω μια ευκαιρία να χάσω τίποτις.Αν κόψω την μεγάλη μου αγάπη.Τα γλυκα βεβαίως βεβαίως:rolleyes:


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Υλικά για ένα ταψί πυρέξ:

Λιγότερο από μισό κιλό μακαρόνια πένες

300 γρ. κασέρι

200 γρ. γκούντα

200 γρ. ένταμ

200 γρ. έμενταλ

5-6 φέτες ζαμπόν

1 κρέμα γάλακτος

Βράζουμε τα μακαρόνια “al dente”

Τα κρυώνουμε με λίγο νερό

Κόβουμε το ζαμπόν κομματάκια και τρίβουμε τα τυριά

Βάζουμε τα μακαρόνια, το ζαμπόν και τα τυριά στο πυρέξ σε στρώσεις (η τελευταία στρώση να είναι τυρί)

Περιχύνουμε με την κρέμα γάλακτος

Βάζουμε το πυρέξ στο φούρνο για 45 λεπτά περίπου στους 180-200 βαθμούς

Στην αρχή ψήνουμε πάνω-κάτω και μόλις αρχίσει να ροδίζει το τυρί, μόνο κάτω.

σλουρπ!!!!!!!


Link to comment
Share on other sites

σλουρπ!!!!!!!

Είναι πολύ εύκολο και γίνεται ανάρπαστο. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Οντως και μενα μου χει λειψει το ιταλικο...Εχει πολυ καλα ινδικα και πακιστανικα αλλα εμενα προσωπικα τα τοσο καυτερα δε μου αρεσουν...

Τρελαίνομαι για καυτερά! Στην εγκυμοσύνη που δεν μπορούσα να φάω σχεδόν τίποτα, με έσωσαν. Μάσαγα και τα τσίλι :cool:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Έλεν τα πακιστανικά τα έχεις δοκιμάσει; Είναι ωραία; Προσωπικά δε θα δοκίμαζα ποτέ αν μου τύχαινε μπροστά μου. Δεν τους θεωρώ καθαρούς ανθρώπους και μου δινουν την αίσθηση ότι και τα φαγητά τους θα είναι με υλικά άπλυτα και ότι τα φτιάχνουν με βρώμικα χέρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υλικά για ένα ταψί πυρέξ:

Λιγότερο από μισό κιλό μακαρόνια πένες

300 γρ. κασέρι

200 γρ. γκούντα

200 γρ. ένταμ

200 γρ. έμενταλ

5-6 φέτες ζαμπόν

1 κρέμα γάλακτος

Βράζουμε τα μακαρόνια “al dente”

Τα κρυώνουμε με λίγο νερό

Κόβουμε το ζαμπόν κομματάκια και τρίβουμε τα τυριά

Βάζουμε τα μακαρόνια, το ζαμπόν και τα τυριά στο πυρέξ σε στρώσεις (η τελευταία στρώση να είναι τυρί)

Περιχύνουμε με την κρέμα γάλακτος

Βάζουμε το πυρέξ στο φούρνο για 45 λεπτά περίπου στους 180-200 βαθμούς

Στην αρχή ψήνουμε πάνω-κάτω και μόλις αρχίσει να ροδίζει το τυρί, μόνο κάτω.

Θενκ γιου Μπιγκι! Μιας και λεμε για ιταλικα να σας πω τη συνταγη μου για ελαφρια καρμποναρα

1 πακετο μακαρονια

3 κ.σ ελαιολαδο

1 πακετο μπεικον

1/4 ποτηρακι κρασι λευκο

2 αυγα

τριμμενη παρμεζανα

Μαιντανο

Βραζουμε τα μακαρονια αλ ντεντε.

Τα σουρωνουμε κρατωντας ενα φλυτζανι απο το νερο που εβρασαν.

Κοβουμε το μπεικον σε κομματακια

Ροδιζουμε το μπεικον στο ελαιολαδο

Σβηνουμε με κρασι

ανακατευουμε το νερο που κρατησαμε με τα αυγα και την τριμμενη παρμεζανα

ριχνουμε τα μακαρονια στην κατσαρολα με το μπεικον.

Ριχνουμε τα αυγα και τον μαιντανο και ανακατευουμε καλα

Το φαγακι ειναι ετοιμο οταν η σαλτσα δεσει, και χυλωσει και παρει μια κρεμωδη υφη. Μπορουμε να κρατησουμε και περισσοτερο νερο απο τα μακαρονια ωστε να κανουμε τη σαλτσα λιγοτερο αραιη η' πηχτη αναλογα τι προτιμαμε!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Έλεν τα πακιστανικά τα έχεις δοκιμάσει; Είναι ωραία; Προσωπικά δε θα δοκίμαζα ποτέ αν μου τύχαινε μπροστά μου. Δεν τους θεωρώ καθαρούς ανθρώπους και μου δινουν την αίσθηση ότι και τα φαγητά τους θα είναι με υλικά άπλυτα και ότι τα φτιάχνουν με βρώμικα χέρια.

Εγώ πάντως που έχω συγκατοικήσει με Πακιστανούς, μια χαρά καθαρά παιδιά ήταν. Παράπονο κανένα. Οι πιο βρώμικοι ήταν οι Γάλλοι. Όσο για τα εστιατόρια, όλα περνάνε από τους ίδιους ελέγχους, άσε που δεν ξέρεις και τι εθνικότητας είναι το προσωπικό στην κουζίνα. Μπορεί δηλαδή να τρως σε μεξικάνικο και ο σεφ να είναι Τούρκος.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Έλεν τα πακιστανικά τα έχεις δοκιμάσει; Είναι ωραία; Προσωπικά δε θα δοκίμαζα ποτέ αν μου τύχαινε μπροστά μου. Δεν τους θεωρώ καθαρούς ανθρώπους και μου δινουν την αίσθηση ότι και τα φαγητά τους θα είναι με υλικά άπλυτα και ότι τα φτιάχνουν με βρώμικα χέρια.

Τα εχω δοκιμασει αλλα δε μου αρεσουν Εβιρι.

Το πακιστανικο κεμπαπ γινεται με κρεας που το εχουν λιωσει πρωτα οπως ο κιμας και μετα το ξαναπλαθουν..δεν ειναι καθαρο κρεας. δε ξερω πως αλλιως να το εξηγησω..εγω σιχαινομαι να το φαω, ποιος ξερει τι εχει μεσα.

Τα καυτερα γενικως δε μου αρεσουν, και ειδικοτερα οι κουζινες Κασμιρ,Πακισταν, Ινδια...Σε καυτερο μολις και μετα βιας τρωω Μεξικανικο.

Προσωπικα τρελλαινομαι για ρωσικο/γεωργιανο..και τουρκικο!

εδω δεν εχω βρει...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά Μπίγκι. Εγώ πάντως όσους Πακιστανούς έχω συναντήσει από κοντά όλοι ήταν βρώμικοι και στα ρούχα και μύριζαν πολύ άσχημα. Μόνο μια κοπέλα παντρεμένη με Άραβα είδα να είναι και όμορφη και καλοντυμένη και δε μύριζε καθόλου. Η μοναδική όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα εχω δοκιμασει αλλα δε μου αρεσουν Εβιρι.

Το πακιστανικο κεμπαπ γινεται με κρεας που το εχουν λιωσει πρωτα οπως ο κιμας και μετα το ξαναπλαθουν..δεν ειναι καθαρο κρεας. δε ξερω πως αλλιως να το εξηγησω..εγω σιχαινομαι να το φαω, ποιος ξερει τι εχει μεσα.

Μπλιαχ. Όταν έλεγα ότι μου αρέσουν τα καυτερά δεν εννοούσα τα κεμπάμπ. Αυτά δεν τα πλησιάζω απ' όπου κι αν προέρχονται. Γουρουνάκι και πάλι γουρουνάκι (στην προηγούμενη ζωή μου ήμουν Γερμανίδα, δεν εξηγείται αλλιώς).

Τούρκικο έχουμε απέναντι από το σπίτι μας. Τα ρώσικα δεν με τρελαίνουν. Είμαι φανατική του ταϊλανδέζικου, ινδικού, κινέζικου, βιετναμέζικου, μαλαισιανού, γενικότερα ό,τι είναι καυτερό και ανατολίτικο (και δεν περιέχει αρνί).

Μεξικάνικο τρώω όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αραβικά, περσικά και άλλα τέτοια μεσανατολικά, μόνο αν δεν υπάρχει κάτι άλλο ΚΑΙ πεινάω πολύ.

Καληνύχτα Φούμπη!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μπλιαχ. Όταν έλεγα ότι μου αρέσουν τα καυτερά δεν εννοούσα τα κεμπάμπ. Αυτά δεν τα πλησιάζω απ' όπου κι αν προέρχονται. Γουρουνάκι και πάλι γουρουνάκι (στην προηγούμενη ζωή μου ήμουν Γερμανίδα, δεν εξηγείται αλλιώς).

Κατσικακι και παλι κατσικακι. Και στην προηγουμενη ζωη μου απο Κρητη θα μουνα ;)

Τούρκικο έχουμε απέναντι από το σπίτι μας.¨(τυχερηηηηη) Τα ρώσικα δεν με τρελαίνουν. Με τρελλαινουν, αλλα ειναι σουπερ ντουπερ βαρια..

Είμαι φανατική του ταϊλανδέζικου, ινδικού, κινέζικου, βιετναμέζικου, μαλαισιανού, γενικότερα ό,τι είναι καυτερό και ανατολίτικο (και δεν περιέχει αρνί).

Μπα , απο μακρια και αγαπημενοι

Μεξικάνικο τρώω όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αραβικά, περσικά και άλλα τέτοια μεσανατολικά, μόνο αν δεν υπάρχει κάτι άλλο ΚΑΙ πεινάω πολύ. Πω πω εγω τρελλαινομαι με τετοια! Μαροκινο, και Αραβικο και δε συμμαζευεται..μαγειρευω και στο σπιτι τετοια. Κοτα με πλιγουρι και κανελα, αρνακι με φρουτα στο φουρνο..:P

Καληνύχτα Φούμπη!

Καληνυχτα !


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι επίτηδες το κάνουμε για να εξασκείτε τις αναγνωστικές σας ικανότητες.

Μ' αρέσει που βγαίνουμε κι από πάνω :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...