Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , ZetaK είπε:

      Καλημέρα! Αντιβίωση είχα πάρει την πρώτη φορά! Τώρα έχω ξεκινήσει νωρίτερα από τα αποτελέσματα τα προβιοτικά! Θα δούμε τι θα βγάλει το αποτέλεσμα και θα δούμε την συνέχεια ! Το βασικό είναι να έχει ανεβεί το ποσοστό ! 

      Εύχομαι να ανέβει και να ξεκινήσεις κανονικά και εμβρυομεταφορά. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! Τι κάνετε? Μου λείψατε!:-)

Είδατε που λέγαμε για τα μυοσκελετικά? Είμαι φουλ στο αυχενικό αυτές τις μέρες - τα μισά αριστερά δάχτυλα μουδιασμένα:cool:, το δεξί χέρι με εντονότατους πόνους στο μπράτσο (πως τον λένε τώρα αυτό τον μυ, δεν θυμάμαι) και στον ώμο:cool:.

Α! Και τράβηγμα στο αριστερό πόδι από τη μέση:cool:. χαχαχαχαχα! Μιλάμε, είμαι ο ορισμός της υγείας!!:lol::lol:

Αφού στο λεξικό στην φράση " Σκάω από υγεία " έχει την φωτογραφία σου:wink:;-):wink:

Όταν κοιμάμαι, χουχουλιάζω-ξεκουράζομαι και είμαι στα ζεστά, τα πράγματα είναι καλύτερα. Όταν σηκώνομαι...:roll:

Εντωμεταξύ, επειδή προσέχω πολύ τον εαυτό μου :mrgreen: - εκτός από βόλτες/παιδική χαρά/παιδικό πάρτυ, ελαφριές οικιακές εργασίες, φίλους στο σπίτι, μαγείρεμα (παστίτσιο), έκανα κι αυτό : http://www.sintagespareas.gr/sintages/merenta.html .

Εντάξει, ήθελα να φτιάξω και κρουασάν αλλά το χέρι ΔΕΝ...:shock:

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την κουβέντα για τις άλλες χώρες. Ήθελα να ρωτήσω : Αν είχατε έναν συμπαθητικό μισθό εδώ, θα γυρίζατε μόνιμα Ελλάδα?:confused:

Μπίγκι και Περιστεράκι, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Δωράκι μου, πως είναι η θεία σου?:-(

Γεια σας κοριτσακια.

Τα νεα μου ειναι υπεροχα....

Ηθεια μου ευτυχως ξεπερασε τον κινδυνο και ειναι καλα.Συνηλθε σημερα τα ξημερωματα...Δοξα να χει Ο Κυριος μας!!!!!!!!

Μπράβο Δωράκι, πολύ χάρηκα για τα νέα σας!!!!

Εγω ειμαι σε μια φαση μεσαια.

Σημερα βγηκαμε για καφε,μιας και ειχαμε υπεροχη μερα....ο θησαυρουλης ξεσαλωσε και δεν μπορουσαμε να τον μαζεψουμε ......δεν ηθελε με τιποτα να γυρισουμε στο σπιτι.

Εμ πως να θέλει το πουλάκι μου, κανένα δεν θέλει να κλείνεται στο σπίτι. Ο δικός μου που δεν τον πήγε βόλτα ο παππούς του 2-3 μέρες συνεχόμενες επειδή έβρεχε είχε πάθει παράκρουση!!!!

Το μεσημερι φαγαμε αρνακι με πυλαφι απο χθες και στον μικρο μου εκανα μοσχαρακι με λαχανικα.

Τωρα οι αντρες τις ζωης μου κοιμουνται κι εγω σερφαρω...;)

Σας φιλω,

Τα λεμε αυριο...

καλο μας ξημερωμα!!!!!!

Πέθανε από τη ντροπή της!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

:?::?::?::?::?::?::?::?:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα

Διάβασα στα πεταχτά αυτά τα λίγα που γράψατε.

Δεν θυμάμαι σχεδον τπτ.

Σήμερα είχα εξ. δουλειές. Ο άντρας μου έτυχε να δει το Σάββατο Oliver και το παίζει μάγειρας. Είναι δυνατόν;;;;;;;;;;;;;;;

Χτες έκανε μπιφτέκια οκ. Το βράδυ λέει θα κάνω μια σάλτσα για αυριο και κάνε εσυ τα μακαρόνια. Τι ΄'εβαλε ούτε που έδωσα σημασία. Πάντως λέει ότι είναι η πιο τέλεια σάλτσα και μούγκριζε μια ώρα την κουζίνα (απο τη νοστιμιά). Οπότε καταλάβατε τι θα φάμε σήμερα.

κ ο φέφος είναι φαν, αλλά δεν προλαβαίνε ιο δόλιος να ασχοληθεί! ευτυχώς!:tongue:

Που γίνατε ρεζίλι ούτε που κατάλαβα.

Πάω για μπάνιο

Φιλάκια

στο φ.μπ. στον άντρα της φαίης....;)

είμαστε σαϊνια στην τεχνολογία!

κεμπαπ προβειο??? ωραιο ειναι αυτο τωρα?

κοριτσια εβαλα φακες να γινονται για σημερα.

Ευχαριστω για τις ευχες για την καραμελιτσα μου.

μαρία, είναι τέλειο! λουκούμι σου λέω! αφού το παιδί γειφόταν σε λέω!

πότε θα έρθετε λουλουδιστάν να σας κατατοπίσω!!!!:cool:

δεν ξέρετε τί χάνετε!

Έλα ντε! Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ.

Α πα πα. Ένα είναι το κρέας. Μετά το χοιρινό, το χάος!!! :lol:

Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω.

ισχύει κ για σένα μπίγκι μου η πρόσκληση!

θα τρέχουν τα σάλια σας λέμε!

περι ορέξεως.....! εδώ είπαμε για καρπουζοκρέμμυδο στο πρόβειο θα κολλήσουμε?

εμένα μου το ξέκοψε ο Φούμπος το λαχανόρυζο.Ουτε να το δοκιμάσει λέει.Μου έμεινε η όρεξη.Μα να μην τρώει τίποτα αυτός ο άνθρωπος πια!

ο φούμπος έκανε σεμινάρια στην ίδια σχολή συζύγων με τον φέφο! συμφοιτητές! της ίδιας σχολής!:rolleyes:

κόρες, κ μόνο που το έγραψα το κεμπάπ το πρόβειο...νιώθω ότι πεινάω, ενώ έφαγα μια κομματάρα κέηκ!

τώρα που το έμαθα, την έβαψε ο φέφος!

τώρα μου λέει τον άλλο μήνα κεμπάπ.

καλά του λέω, το παιδί που το έτρωγε με χαρά δεν το είδες;:tongue::lol:

χρύσα είσαι χρυσοχέρα.-

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα δεν το καταλαβα αυτο:lol::lol: τι ρεζιλι γιναμε???

Κι εγώ την ίδια απορία έχω!

Στο νηπιαγωγείο του μεγάλου πήγε σχολικός φωτογράφος και μας παρέδωσε τα εξής: Ένα πόστερ με φωτό του παιδιού ολόσωμο (φάτσα στο κρεββάτι μου το κρέμασα), ένα αλμπουμάκι με διαφορες φωτό από το σχολείο, την τάξη, τα παιδιά όλα μαζί και χώρια το καθένα, μία κουπα, ένα mouse pad, ένα αναμνηστικό κουτί, όλα με έντυπη φωτό του παιδιού και 8 μικρές φωτό μεγέθους ταυτότητας + μία σακούλα με δώρα διάφορα για το καθένα, όλα μαζί 15 ευρώ. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο επαγγελματισμός και η τιμή. Είναι τέλεια όλα, μιλάμε! Όλοι οι γονείς ενθουσιάστηκαν και πρέπει να τον ψάξω, γιατί θέλω επανάληψη σε μερικά από αυτά...η πεθερά μού άρπαξε την κούπα, πχ, να τη στείλει πεσκέσι στον κουνιάδο! :lol:

Πάρα πολύ καλή τιμή για όλα αυτά τα πράγματα!

Τα γράφω κάπως ασυνάρτητα, είναι και η ώρα, συγχωρέστε με. Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα. Σας φιλώ όλες.

Σας διαβάζω μέρες τώρα και μου κάνετε τόσο καλή παρέα! Μου ανοίγετε πάντα την όρεξη!Βρε κορίτσια μήπως έχετε καμία καλή συνταγή για ζυμη πίτσας; Θέλω να είναι εύκολη, γρήγορη και νόστιμη. Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα

καλώς ήρθες στην παρέα, όσο για την πίτσα, Εβιριιιιιιιιιι


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα δεν μαγειρεύω γιατί έφτιαξα χθες μοσχάρι στην κατσαρόλα (αγγλική συνταγή :P ο γιες) και φάγαμε εμείς και κράτησα και για το μωρό δύο μεριδούλες. Οπότε αφού ο μπέμπης έχει να φάει, εμείς θα βολευτούμε με κανένα σαντουιτσάκι. Την Τετάρτη θα ξαναμαγειρέψω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μαραθωνιο, σας προλαβα...απελπιστηκα , δεν ειναι να λειπεις!!!

Το πως σε καταλαβαινω.....

καλημερα, καλημερα και καλη εβδομαδα. τι μου κανετε???εγω ειχα το σαββατο τρελες δουλειες ενισχυμενες και σπεσιαλ:D:D:D. το απογευμα σουπερ μαρκετ, το βραδυ σε κατι φιλους. χθες πηγαμε σεναν αποκριατικο χορο , η μικρ τρελλαθηκε!!!!δεν σταματησε να χορευει:D:Dθα σας βαλω φωτο να δειτε τη μικρη μου χιονατη...το ασπογευμα δπιτι.

Μπράβο που περάσατε ωραία! Και του χρόνου να είστε καλά να ξαναπάτε!

ειχα πολυ σιδερο , εφτιαξα μια πιτα σε φορμα κεικ με φυλλο κρουστας-πολυ ωραιο εγινε.και εβαλα παλι σκουπα. αυτο που συνεχεια λερωνεται το σπιτι μου ειναι τραγικο!!!!!!και επισης πολυ παιχνιδι με τη μικρη...παω τωρα να δουλεψω λιγακι...

καλημέρα! βρε αφροδίτη δως την συνταγή για την πίτα!ε'ιχαν προσφορά 0,90 τα φύλλα κρούστας και πήρα τρία πακέτα.έκανα το γαλακτομπούρεκο,θα ξανακάνω γαλατόπιτα Φεφης ,ας κάνω κάτι αλμυρό.

mariakou καλως ήρθες.έχω μια φανταστική ,πανεύκολη συνταγή για αφράτη ζύμη,αν σου αρέσει έτσι πες μου να την γράψω

Την θέλω κι εγώ την συνταγή για την ζύμη:):):)

αφροδίτη σου στέλνω πμ

φαίη περαστικά!

τρέμω την ώρα που θα μπεί η Αγγελική και θα μετρήσει τις σελίδες που γράψαμε.Οχι τίποτα άλλο σίσφιξε και τις σχέσεις της με τους πιγκουίνους για να μας προλάβει!:tongue:

Όπως είδες μπήκα, μέτρησα, γκρίνιαξα και ξεκίνησα τον σχολιασμό! Αλλά γιατί τρέμεις την στιγμή που θα μπω????

στείλε κ από εδώ. τρελαίνομαι για γιαννιώτικο!

Έφτασεεεεεεεεε!

πολύ διάβασμα λέμε!

Σώωωωωπα!

δεν μου επιτρέπει την πολλαπλή παράθεση....η τιμωρία μου!

αγγελίνα μου σε νιώθω με τις τσιρίδες για το πιο όμορφο!

τηγανιά σε παιδικό πάρτυ; καλό για μεγάλους!

για τα μικρούλια καλά τα πιτσάκια ή τοστάκια!

πολλά τα λεφτά φούμπι μου.

φαίη μου να πεις στον Σ να μη χαζεύει τις κουκλάρες λέμε!

αχαχαχα!

το πιο αστείο είναι που το ήξερα ότι μας διαβάζει κ δεν το άνοιξα το στόμα μου να προειδοποιήσω! είμαι ανέκδοτο!

:?::?::?::?::?::?::?:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά το εβιροκοτόπουλο πώς έγινε;

αύριο το απόγευμα προβλέπεται μαλλιοτράβηγμα στη γσ της πολυκατοικίας μας!!!!!

τα κοινόχρηστα πολλά! 300 ήρθαν για τον Γενάρη!!!!!

Κάτι τέτοιες στιγμές λέω πως είμαστε τυχεροί που μένουμε σε οικογενιακό οικημα!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

http://syntagesapospiti.blogspot.com/2009/12/blog-post_29.html αυτη ειναι η πιτα που μου ζητησε η φουμπι και η αγγελικουλα. πολυ νοστιμη , την τιμησε δεοντως η οικογενεια (και εγω μαζι δυστυχως, μετα λεω πως μπαινουν τακιλα!!!!).

κατα ταλλα τι κανετε???εγω δουλεια, βαριεμαι ολιγον τι αλλα οκ, το παλευω...για σημερα τρωμε γιγαντες και αυριο επισης και εχω και εξοχικο με μοσχαρι(δηλ εβαλα στη γαστρα σε καμματακια μοσχαρι, πατατα, καροτο, πιπερια, ντοματα) και εγινε πολυ καλο. οποτε ξενοιαζω για 2-3 μερες απο μαγειρεμα....:):)ετσι κανω γενικα καθε σκ γιατι αλλιως δεν βγαινει!!!ααα!!δεν σας ειπα θα παμε επιτελους και στη μανουλα μου το τριημερο,αντε ναλλαξουμε λιγο παραστασεις γιατι οι ιδιοι και οι ιδιες συνεχως να με πριζουν, μπαφιασα!!!!χθες παλι παραπονα γιατι δεν παμε για φαι....τα προσπερναω ομως:cool::cool::-):-):-)

και εμενα ο αντρας μου θελει ωρες ωρες νασχολειται με την κουζινα, αλλα δεν τον πολυαφηνω γιατι την αποτελειωνει και κανω μετα διπλασιο χρονο να μαζζεψω. ο δικος μου επισης θεωρει οτι πλενει τα πιατα και ολα πεντακαθαρα:):)εαν εχει ο παγκος ψιχουλα, πιτσιλιες, δεν μετραει:lol::lol::lol:αχχχ, αντρες, τι να πεις???

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

O δικός μου μαγειρεύει καλά ευτυχώς

Το μετα είναι το πρόβλημα...Ο βαμβαρδισμός της κουζινας:tongue::confused:

κατι είναι κι αυτό περιστεράκι.φαντάζεσαι το βομβαρδισμένο τοπίο ΚΑΙ να μην τρώγονται και τα φαγητά?άντε να μην τον κακολογώ μόνο...ψήνει πολύ ωραία στο τ΄ζακι και κάνει και ωραία ομελετάκια

ο φούμπος έκανε σεμινάρια στην ίδια σχολή συζύγων με τον φέφο! συμφοιτητές! της ίδιας σχολής!:rolleyes:

ακριβώς όμως!και όχι μόνο στο θέμα του φαγητού!:rolleyes:αφού μου μπαίνουν υποψίες πως οι πεθερές μας έχουν συγγένεια και δεν το ξέρουμε.

κόρες, κ μόνο που το έγραψα το κεμπάπ το πρόβειο...νιώθω ότι πεινάω, ενώ έφαγα μια κομματάρα κέηκ!

τώρα που το έμαθα, την έβαψε ο φέφος!

εμένα που μ'αρέσει το κατσικάκι μου μουρμουράει γιατί βρωμάει λέει το σπίτι μετά?:confused:

τώρα μου λέει τον άλλο μήνα κεμπάπ.

καλά του λέω, το παιδί που το έτρωγε με χαρά δεν το είδες;:tongue::lol:

χρύσα είσαι χρυσοχέρα.-

Όπως είδες μπήκα, μέτρησα, γκρίνιαξα και ξεκίνησα τον σχολιασμό! Αλλά γιατί τρέμεις την στιγμή που θα μπω????

κοριτσάρα μου γιατί άλλη στη θέση σου θα μας έσουρνε τα εξ'αμάξης...και θα 'χε και χίλια δίκια.Εσύ είσαι κορίτσι μάλαμα!!!!!


Link to comment
Share on other sites

ά! ξέχασα τη συνταγή για την πίτσα.

Προειδοποίηση!Βγαίνει πολύ αφράτο το ζυμάρι αλλά τέλειο αν σου άρέσει έτσι.

Κοσκινίζεις 1 κιλό αλεύρι

Βάζεις μέσα λίγο λάδι και λίγο ξύδι.Περίπου από μια-δυο κουταλιες της σούπας.Λίγο αλάτι.

Σένα μπολ βάζεις μισό μισό γάλα με νερό-περίπου 500μλ.Εκεί λιώνεις ένα κυβάκι φρέσκια μαγιά .Τα ζυμώνεις όλα μαζί να βγεί μια πολύ μαλακή ζύμη.Την απλώνεις σε τρία ταψάκια και την τρυπάς.Την αφήνεις να φουσκώσει κανά δεκάλεπτο.Αν θες την μισοψήνεις και την καταψύχεις.Ετσι όποτε θες πιτσούλα ρίχνεις από πάνω τα αλλαντικά και τη βάζεις στον φούρνο.Ειναι πολύ εύκολη γιατί την κάνεις με το μάτι συμπληρώνοντας υγρά ή αλεύρι και δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου πετύχει.Την έχω κάνει και με φαρίνα όταν δεν είχα μαγιά.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το παιδάκι μου κοιμηθηκε για μεσημερι πρωτη φορα εδώ και καιρό...

εχω εναν σκασμό δουλειές που πρεπει να γίνουν

εκτός από αρακά έφτιαξα και πρασορυζο

φευγει ο περιστερης αύριο με τη μητερα του και για να μην χαλάσω τη δίαιτα αυτες τις μέρες αλλάζοντας το μενού πυ μου εχει από τεμπελια στο μαγείρεμα,έφτιαξα αρακά -πρασόρυζο για να στείλω και στον πεθερό μου

σιγα μην έφτιαχνα φαγητό κάθε μέρα για μενα

στα ψητά κρεατικά και ψαράκια είναι αλλιώς

αλλά στη κατσαρόλα θα βαριόμουν

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω κάτι αντηκολλητικά από τζάμπο.δεν ξέρω να σου πω ακριβώς διασταση αλλά μεγαλούτσικα πάντως.είναι πιο μεγαλα από τις κατεψυγμένες που πουλάνε αλλά μια χαρά χωράνε.


Link to comment
Share on other sites

ά! ξέχασα τη συνταγή για την πίτσα.

Προειδοποίηση!Βγαίνει πολύ αφράτο το ζυμάρι αλλά τέλειο αν σου άρέσει έτσι.

Κοσκινίζεις 1 κιλό αλεύρι

Βάζεις μέσα λίγο λάδι και λίγο ξύδι.Περίπου από μια-δυο κουταλιες της σούπας.Λίγο αλάτι.

Σένα μπολ βάζεις μισό μισό γάλα με νερό-περίπου 500μλ.Εκεί λιώνεις ένα κυβάκι φρέσκια μαγιά .Τα ζυμώνεις όλα μαζί να βγεί μια πολύ μαλακή ζύμη.Την απλώνεις σε τρία ταψάκια και την τρυπάς.Την αφήνεις να φουσκώσει κανά δεκάλεπτο.Αν θες την μισοψήνεις και την καταψύχεις.Ετσι όποτε θες πιτσούλα ρίχνεις από πάνω τα αλλαντικά και τη βάζεις στον φούρνο.Ειναι πολύ εύκολη γιατί την κάνεις με το μάτι συμπληρώνοντας υγρά ή αλεύρι και δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου πετύχει.Την έχω κάνει και με φαρίνα όταν δεν είχα μαγιά.

την κανω και εγω αυτην την συνταγη, παρα πολτ ωραια, και νοστιμη αλλα οντως βγαινει αφρατη.

Κοριτσια μηπως πηρε καμια απο τα lidl την προηγουμενη εβδομαδα τα ταψακια πιτσας με βαση για ψησιμο? ηταν 4 και εκαναν 10?

Για την φεφη το λεω, ηταν ωραια γμτ και εγω το ξεχασα...

Link to comment
Share on other sites

Παντα νυχτοπουλι ημουν..το χειροτερο μου ειναι το πρωινο ξυπνημα :D

Τι κριμα να μην εχει εδω νυχτερινα σχολεια :lol:

Διανυκτερεύοντα θες να πεις. :lol::lol::lol::lol:

Ναι... Η Σμαρτάκι που είναι?:confused: Και η Εβίρι που είναι απόψε:confused:?

Είχα μπει μέσα στο γιουτιούμπ και δεν έβρισκα την πόρτα εξόδου.

Να σας πω (και θα δω τις απαντήσεις αύριο) - Η φίλη μου προετοιμάζει το μενού για το πάρτυ της κόρης της και λέει να φτιάξει (για μικρούς/μεγάλους) : ρολό κοτόπουλο, τηγανιά, κεφτεδάκια, σαλάτες, τυριά και σφολιατοειδή (τυροπιτάκια, λουκανοπιτάκια, κ.λ.π.).

Εγώ της είπα να προσθέσει και κάτι πιο "μαλακό", π.χ. πατατοσαλάτα / μακαρονόπιτα / χορτόπιτα.

Τι λέτε??

Εγώ τα βρίσκω καλά και μάλιστα αρκετά. Η πατατοσαλάτα και οι διάφορες πίτες είναι πολύ ωραία ιδέα για το πάρτι, αλλά αυτές θα τις φάνε μόνο οι μεγάλοι, τα παιδιά δε νομίζω να αγγίξουν. Αν είναι διατεθιμένη να κάνει λίγο κόπο και έξοδα παραπάνω, τότε ναι να φτιάξει κάποια πιτούλα, αν όχι, τότε είναι υπέρ αρκετά αυτά που θα κάνει.

Σας διαβάζω μέρες τώρα και μου κάνετε τόσο καλή παρέα! Μου ανοίγετε πάντα την όρεξη!Βρε κορίτσια μήπως έχετε καμία καλή συνταγή για ζυμη πίτσας; Θέλω να είναι εύκολη, γρήγορη και νόστιμη. Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα

Γεια σου ΜαρίαΚου, καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ. Λοιπόν, εγώ τη ζύμη πίτσας την κάνω ακριβώς όπως το ψωμί, με μικρότερες αναλογίες.

Υλικά:

2φλ αλεύρι,

1φλ νερό,

1/2κύβο μαγιάς ή 1κ.γ. ξηρή,

2κ.σ. λάδι,

1κ.γ. ζάχαρη,

1,5κ.γ αλάτι.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Βάζουμε το αλεύρι στη λεκάνη, ζεσταίνουμε το νερό κι ανακατεύουμε μέσα του τη μαγιά με τη ζάχαρη. Μόλις λιώσει το προσθέτουμε στο αλεύρι. Ανακατεύουμε να ενσωματωθεί και μετά ρίχνουμε το λάδι, το αλάτι και ζυμώνουμε καλά να ξεκολλάει η ζύμη από τα χέρια. Αφήνουμε να φουσκώσει περίπου 60' και μετά λαδώνουμε το ταψί και την απλώνουμε με τα χέρια πατώντας τη ή αν θες μπορείς και με τον πλάστη να την ανοίξεις. Μετά την τρυπάς με το πιρούνι σε πολλά σημεία να μη φουσκώσει πολύ και γεμίζεις με τα υλικά που σου αρέσουν.

καλημεραααα στις ομορφες!κι αν εχω να διαβασω..πα πα βρε παιδι μου..τηα καθομαι ωρες.σταματισα για λιγεσ μερες και απο τα παιδια...ρε κοριτσια πως σταματαει ο βηχας πια?

Κι εγώ παρατηρώ ότι τα τελευταία χρόνια οι ιώσεις αφήνουν πολλά κατάλοιπα για αρκετό καιρό, τα οποία φεύγουν δύσκολα.

καλε που ειναι η eviri?η φεφη?η περιστερω γιατι ετσι?μου λειψανε τα μηνυματα που εγραφες!η love?smartaki?del?pwww...:lol::lol::P:p παω να διαβασω κιαλλες σελιδες να σας βρω.....κακα κοριτσια:P

Ήρθα, ήρθα.

τί καλός ο εβίρος!

Ναι αυτό είναι αλήθεια.

Ζυμώνω και λαδένιο παξιμάδι.

Αααα τι ωραία που φτιάχνεις παξιμάδι, μπράβο Χρύσα. Κι εγώ θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω, αλλά όλο το αναβάλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...