Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , ZetaK είπε:

      Καλημέρα! Αντιβίωση είχα πάρει την πρώτη φορά! Τώρα έχω ξεκινήσει νωρίτερα από τα αποτελέσματα τα προβιοτικά! Θα δούμε τι θα βγάλει το αποτέλεσμα και θα δούμε την συνέχεια ! Το βασικό είναι να έχει ανεβεί το ποσοστό ! 

      Εύχομαι να ανέβει και να ξεκινήσεις κανονικά και εμβρυομεταφορά. 

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι τόσο σπάνιο τελικά. Εγώ γενικά τους Γερμανούς τους βρίσκω αρκετά συμπαθείς, αρκετά γλετζέδες και σίγουρα λιγότερο δυσκοίλιους από τους Άγγλους. Βέβαια δεν τους έχω ζήσει όπως τους Άγγλους, οπότε κρατάω μια πισινή ως προς αυτό.

Εγώ πάντως δεν περίμενα ότι γενικά θα πιάνουν κουβέντα τόσο εύκολα, ότι δέχονται να σε εξυπηρετήσουν στις ερωτήσεις στο δρόμο και ότι όταν γνωρίζουν άλλες γλώσσες τις χρησιμοποιούν. Νόμιζα ότι είναι σοβινιστές σαν τους Γάλλους.

Σε Χριστουγεννιάτικα παζάρια πήγατε; Της Στουτγκάρδης φημίζεται. Κάποια στιγμή να πάτε και στο καρναβάλι της Κολωνίας, είναι απίστευτη γιορτή!

Ναι το χριστουγεννιάτικο παζάρι της Στουτγκάρδης ήταν πολύ ωραίο, όπως και του Έσσλινγκεν. Σε άλλες πόλεις θα πάμε κάποια άλλη φορά σίγουρα.

κορίτσια σας ευχαριστώ!Με παρηγορήσατε κάπως γιατί η αλήθεια είναι πως με πείραξε λίγο.

Κανονικά αυτό πρέπει να το διδάξεις και στα παιδιά, αντί να αισθάνεσαι ενοχές. Δηλαδή, να τους πεις ότι μια οικογένεια δεν ξοδεύει άσκοπα τα λεφτά έτσι απλά, αλλά ότι τα δίνουμε σε αυτά που αξίζουν με σύνεση κι όχι επιπόλαια. Αυτό σίγουρα κάποια μέρα στο μέλλον θα το θυμούνται και θα το εκτιμήσουν. Ειδικά αν μάθουν να το εφαρμόζουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

κορίτσια σας ευχαριστώ!Με παρηγορήσατε κάπως γιατί η αλήθεια είναι πως με πείραξε λίγο.

Καλέ, δεν στα είπαμε για να σε παρηγορήσουμε! Εγώ τουλάχιστον αυτά που είπα τα εννοούσα. Προσωπικά θεωρώ τυχερά τα παιδιά της εποχής μας γιατί θα μεγαλώσουν γνωρίζοντας την αξία των χρημάτων και χωρίς συμπεριφορές νεοπλουτισμού. Δε νομίζω ότι είναι καλό για ένα παιδί να μάθει ότι μπορεί να έχει ό,τι ζητήσει, όποτε το ζητήσει, είτε του χρειάζεται είτε όχι. Τι ενήλικας θα γίνει; Πώς θα μάθει να ικανοποιείται με αυτά που έχει και όχι με αυτά που θέλει να αποκτήσει; Τι ζωή θα κάνει αν κυνηγάει συνέχεια το περισσότερο, το μεγαλύτερο, το παραπάνω; Α πα πα. Καλύτερα λιγότερα παρά πολλά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν περίμενα ότι γενικά θα πιάνουν κουβέντα τόσο εύκολα, ότι δέχονται να σε εξυπηρετήσουν στις ερωτήσεις στο δρόμο και ότι όταν γνωρίζουν άλλες γλώσσες τις χρησιμοποιούν. Νόμιζα ότι είναι σοβινιστές σαν τους Γάλλους.

Α όχι καμία σχέση! ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικοί λαοί και ούτε καν συμπαθιούνται :lol:

Ακόμα και οι Γάλλοι είναι αρκετά συμπαθείς όταν βγεις από το Παρίσι. Μου πήρε χρόνια και πολλά ταξίδια να το συνειδητοποιήσω αυτό.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το χριστουγεννιάτικο παζάρι της Στουτγκάρδης ήταν πολύ ωραίο, όπως και του Έσσλινγκεν. Σε άλλες πόλεις θα πάμε κάποια άλλη φορά σίγουρα.

Κολωνία δαγκωτό. Και για τα χριστουγεννιάτικα παζάρια και για το καρναβάλι και για την Πρωτομαγιά. Θα με θυμηθείς. Είναι εγγύηση.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι τόσο σπάνιο τελικά. Εγώ γενικά τους Γερμανούς τους βρίσκω αρκετά συμπαθείς, αρκετά γλετζέδες και σίγουρα λιγότερο δυσκοίλιους από τους Άγγλους. Βέβαια δεν τους έχω ζήσει όπως τους Άγγλους, οπότε κρατάω μια πισινή ως προς αυτό.

Εγω παιδια αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ειναι δυσκολοι στο να σε καλεσουν στα σπιτια τους. Για τους Αγγλους μιλωντας. Δηλαδη θα σου πουνε να βγουμε, να παμε για φαι, για ποτο, αλλα ..αρμενικες βιζιτες στο σπιτι δεν εχει! Ενω ας πουμε εμεις προτιμαμε ησυχες βραδιες στο σπιτι με φαγητο, ποτακι και μουσικη..

Ακομα και στα πεθερικα μου που παμε, σπανια θα μας κερασουν κατι εκτος και αν κατσουμε πολλη ωρα. Δηλαδη δε θα πουν α καθηστε να βαλουμε ενα γλυκακι, να κανουμε ενα καφε, να τα πουμε. Μετα απο 2 ωρες που εισαι εκει σου λενε, α θελεις να πιεις τιποτα? :confused:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι την αρμένικη βίζιτα είναι αλήθεια ότι δεν την έχουν ως λαός. Κάθονται όμως άνετα με τις ώρες στις παμπ να πίνουν μπύρες :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτό πρέπει να το διδάξεις και στα παιδιά, αντί να αισθάνεσαι ενοχές. Δηλαδή, να τους πεις ότι μια οικογένεια δεν ξοδεύει άσκοπα τα λεφτά έτσι απλά, αλλά ότι τα δίνουμε σε αυτά που αξίζουν με σύνεση κι όχι επιπόλαια. Αυτό σίγουρα κάποια μέρα στο μέλλον θα το θυμούνται και θα το εκτιμήσουν. Ειδικά αν μάθουν να το εφαρμόζουν κιόλας.

Εβίρι μου αυτό το κάνω ήδη.Ας πούμε από μωρό ο μικρός ξέρει πως ρωτάμε την μαμά αν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι.Οταν πάμε τζάμπο πάντα διαλέγει κάτι φτηνό κι αν του γυαλίσει κάτι άλλο αφήνει αυτό που κρατάει ήδη.Το θεωρεί αυτονόητο πως δεν μπορεί να τα πάρει όλα.Αυτό που με πείραξε είναι πως πλέον δεν το κάνουμε από επιλογή αλλα από ανάγκη.Εχεις όμως απόλυτο δίκιο γιατί κι εμάς έτσι μας είχαν μάθει οι δικοί μας και μας έχει βγει σε καλό.

Καλέ, δεν στα είπαμε για να σε παρηγορήσουμε! Εγώ τουλάχιστον αυτά που είπα τα εννοούσα. Προσωπικά θεωρώ τυχερά τα παιδιά της εποχής μας γιατί θα μεγαλώσουν γνωρίζοντας την αξία των χρημάτων και χωρίς συμπεριφορές νεοπλουτισμού. Δε νομίζω ότι είναι καλό για ένα παιδί να μάθει ότι μπορεί να έχει ό,τι ζητήσει, όποτε το ζητήσει, είτε του χρειάζεται είτε όχι. Τι ενήλικας θα γίνει; Πώς θα μάθει να ικανοποιείται με αυτά που έχει και όχι με αυτά που θέλει να αποκτήσει; Τι ζωή θα κάνει αν κυνηγάει συνέχεια το περισσότερο, το μεγαλύτερο, το παραπάνω; Α πα πα. Καλύτερα λιγότερα παρά πολλά.

Συμφωνώ απόλυτα!

Μετα απο 2 ωρες που εισαι εκει σου λενε, α θελεις να πιεις τιποτα? :confused:
:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι την αρμένικη βίζιτα είναι αλήθεια ότι δεν την έχουν ως λαός. Κάθονται όμως άνετα με τις ώρες στις παμπ να πίνουν μπύρες :lol:

E αυτο ειναι κυριο γνωρισμα.

Το κερασμα στο σπιτι γενικα δεν "το χουν", οχι απο τσιγκουνια, απλα δεν ειναι κατι που συνηθιζουν...

Μια γνωστη μου μου ελεγε το ιδιο για Γερμανια. Οτι ειχαν παει σ ενα σπιτι Γερμανων (οχι για επισκεψη, για επαγγελματικα), και πιναν καφε εκεινη την ωρα και δεν τους προσφεραν :rolleyes:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

Εντάξει, η Ελένη τα έχει μεγαλοποιήσει λίγο (τουλάχιστον έτσι υποθέτω, μπορεί εκεί που μένει να είναι άλλα τα ήθη). Δύο ώρες δεν περιμένουν μέχρι να σου προσφέρουν κάτι. Συνήθως ένα τσάι θα σε ρωτήσουν αν θες να πιεις. Και μπορεί να βγάλουν και κανένα μπισκότο. Αλλά δεν θα βγάλουν και μπισκότο και κέικ και σοκολατάκια και "να σας βάλω και λίγη πίτα που έφτιαξα χθες". Το τσάι σας, το μπισκότο σας και γεια σας.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

E αυτο ειναι κυριο γνωρισμα.

Το κερασμα στο σπιτι γενικα δεν "το χουν", οχι απο τσιγκουνια, απλα δεν ειναι κατι που συνηθιζουν...

Μια γνωστη μου μου ελεγε το ιδιο για Γερμανια. Οτι ειχαν παει σ ενα σπιτι Γερμανων (οχι για επισκεψη, για επαγγελματικα), και πιναν καφε εκεινη την ωρα και δεν τους προσφεραν :rolleyes:

Χαχα μαζί ποστάραμε. Ναι δεν είναι τσιγκουνιά. Άμα έχουν, θα σου βάλουν το καλύτερο που έχουν. Αν δεν έχουν, δεν θα σου βάλουν καθόλου. Δεν θα στείλουν ας πούμε τα παιδιά στα κρυφά στο ζαχαροπλαστείο (αν υποθέσουμε ότι είχαν) να πάρουν γλυκά για να κεράσουν τους καλεσμένους που ήρθαν απρόσμενα. Απλά θα βγάλουν δυο μπισκότα από το ντουλάπι και αυτό είναι. Ή το τσάι σκέτο.

Δεν είναι λαρτζ ως λαός :-P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντάξει, η Ελένη τα έχει μεγαλοποιήσει λίγο (τουλάχιστον έτσι υποθέτω, μπορεί εκεί που μένει να είναι άλλα τα ήθη). Δύο ώρες δεν περιμένουν μέχρι να σου προσφέρουν κάτι. Συνήθως ένα τσάι θα σε ρωτήσουν αν θες να πιεις. Και μπορεί να βγάλουν και κανένα μπισκότο. Αλλά δεν θα βγάλουν και μπισκότο και κέικ και σοκολατάκια και "να σας βάλω και λίγη πίτα που έφτιαξα χθες". Το τσάι σας, το μπισκότο σας και γεια σας.

Μπιγκι οντως εχω περασει και 2 ωρες και δεν εχουν ρωτησει αν θελουμε εστω νερο...:confused:

Μπορει να ρωτησουν αν θελεις ενα τσαι στην καλυτερη. Μπισκοτακι δε μου εβγαλε ποτε κανεις:(


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Φουμπη μου, να μην στενοχωριέσαι καθόλου.Πολύ καλά εκανες και μπραβο σου που δεν υπεκυψες. Αλλο που αισυανθηκες ασχημα, φυσικό είναι! Στο παιδι πάντως εδωσες ενα ωραιότατο μήνυμα, που άλλες μαμάδες δεν μπορουν. Υποχωρουν σε καθε απαιτηση των παιδιών ειτε εχουν ειτε δεν εχουν και γνωριζω να σου πω παμπολλα παραδειγματα παιδιων που χτυπιουνται, βριζουν, φωναζουν, αν δεν γινει το δικό τους.

Τώρα, για τα υπόλοιπα που συζητάτε περί Γάλλων, Αγγλων, Γερμανων, δεν εκφέρω γνώμη, γιατί πότέ δεν έτυχε να ταξιδέψω σε καμία από τιυς 3 χώρες. Γενικώς δεν έχω ταξιδέψει καθόλου κι αυτό είναι κα΄τι που με στενοχωρεί . Πάντα έλεγα πως την πρώτη χρονιά που θα διοριστώ θα πάρω το δώρο Χριστουγέννων και θα πάω σε κάποια ευρωπαική χώρα να περάσω τις διακοπές, αλλά η γκαντεμιά μου είναι τόση που μόλις διορίστηκα μειώθηκαν οι μισθοι και κόπηκε το δώρο (!!!). Με αυτά που παίρνω τώρα ούτε στην Αλβανία δεν φτάνω (χι! χι!)


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Φουμπη μου, να μην στενοχωριέσαι καθόλου.Πολύ καλά εκανες και μπραβο σου που δεν υπεκυψες. Αλλο που αισυανθηκες ασχημα, φυσικό είναι! Στο παιδι άντως εδωσες ενα ωραιότατο μήνυμα, που άλλες μαμάδες δεν μπορουν. Υποχωρουν σε ξαθε απαιτηση των παιδιών ειτε εχουν ειτε δεν εχουν και γνωριζω να σου πω παμπολλα παραδειγματα παιδιων που χτυπιουνται, βριζουν, φωναζουν, αν δεν γινει το δικό τους.

Τώρα, για τα υπόλοιπα που συζητάτε περί Γάλλων, Αγγλων, Γερμανων, δεν εκφέρω γνώμη, γιατί πότέ δεν έτυχε να ταξιδέψω σε καμία από τιυς 3 χώρες. Γενικώς δεν έχω ταξιδέψει καθόλου κι αυτό είναι κα΄τι που με στενοχωρεί . Πάντα έλεγα πως την πρώτη χρονιά που θα διοριστώ θα πάρω το δώρο Χριστουγέννων και θα πάω σε κάποια ευρωπαική χώρα να περάσω τις διακοπές, αλλά η γκαντεμιά μου είναι τόση που μόλις διορίστηκα μειώθηκαν οι μισθοι και κόπηκε το δώρο (!!!). Με αυτά που παίρνω τώρα ούτε στην Αλβανία δεν φτάνω (χι! χι!)

Παιδια εγω αυτο το βλεπω στα σουπερ μαρκετς. Παιδακια να κυλιουνται κατω με κλαμματα και φωνες, και η μαμα σουπερ ψυχραιμη, να συνεχιζει τη συζητηση της με τον αντρα της. Πραγματικα τις θαυμαζω. Εγω θα του ριχνα ενα χερι ξυλο μες στο σουπερ μαρκετ.:lol:

Για το λαρτζ που ειπε η Μπιγκι, θυμηθηκα που συζητουσα μ ενα φιλο επι του θεματος και μου λεει "Ειμαστε ομως κ εμεις ζωα. Και εκδρομη να παμε σε ποια ταβερνα θα παμε να ντερλικωσουμε σκεφτομαστε :p" εγραψε:lol:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γλυκες μου φιλεναδες,

γραφετε τοσο ωραια πραγματακια και δεν προλαβαινω να γραψω και εγω..

ειχα την μικρη αρρωστουλα, ειναι καλυτερα σημερα, δεν εχει κανει καθολου πυρετο και γενικα ειμαστε καλα, βγηκαμε κιολας και πηγαμε στην πλατεια μασκαρεμενες, αμε..

Για φαγητο σημερα μαγειρεψε η γειτονονονα, μακαρονια με μια φανταστικη σαλτσα με σκορδο και δαφνη, πολυ πικαντικη.

Σας ευχριστω πολυ για τα καλα σας λογια για την καραμελιτσα μου..

Σας φιλω, καλο βραδυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γλυκες μου φιλεναδες,

γραφετε τοσο ωραια πραγματακια και δεν προλαβαινω να γραψω και εγω..

ειχα την μικρη αρρωστουλα, ειναι καλυτερα σημερα, δεν εχει κανει καθολου πυρετο και γενικα ειμαστε καλα, βγηκαμε κιολας και πηγαμε στην πλατεια μασκαρεμενες, αμε..

Για φαγητο σημερα μαγειρεψε η γειτονονονα, μακαρονια με μια φανταστικη σαλτσα με σκορδο και δαφνη, πολυ πικαντικη.

Σας ευχριστω πολυ για τα καλα σας λογια για την καραμελιτσα μου..

Σας φιλω, καλο βραδυ!!!!

Περαστικα σας και καλη αναρρωση Μαρια Ελπιδα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...