Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε ποια εβδομάδα είσαι; Σου είπε στον υπέρηχο ότι έπρεπε να χετε δει και κάτι άλλο; 
      μεθώ πάντως όταν ήμουν έγκυος δεν είχα καθόλου συμπτώματα! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να κάνεις υπομονή μέχρι τη Δευτέρα! 

      Οχι δεν μου ειπε τιποτα αλλα αγχωνομαι παω στην 8 εβδομαδα

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

βρε αθεόφοβες πόσα γράψατε μέχρι να σχολιάσω!

πάντως ελεν όταν είχα έρθει αγγλία κάθε μέρα μαγείρευα εγώ και καλούσαν φίλους και οικογένεια να φάνε.Ούτε που ξέρω πως μαγειρεύουν στα σπίτια τους.Μόνο τα φαστφουντάδικα έμαθα καλά τα μεσημέρια.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Στεναχωριέμαι όμως ρε κορίτσια που δεν μπορώ να τους προσφέρω όσα τους αξίζουν.

Σήμερα πήγαμε βόλτα στην πόλη.Σταματήσαμε να του πάρουμε μια τυρόπιτα και χτυπιόταν να πάρει χυμό.Δεν μπορούσα όμως ρε κορίτσια να δώσω 2 ευρώ για κάτι που στο σούπερ βρίσκω 30 λεπτά.Ενιωσα μια θλίψη...

Κατά τ'αλλα σήμερα φάγαμε μπριζολίτσες που ειχαν ξεμείνει στην κατάψυξη με ρύζι.Τώρα φτιάχνω και ένα γαλακτομπούρεκο.

Φουμπη μου γιατι στενοχωριεσαι? Για ποιο λογο να δωσεις 2 ευρω ενω μπορεις να παρεις ενα κιλο φρεσκοτατα πορτοκαλια , να τους τα στιψεις και να πιουν?Τα παιδια δεν "παρεξηγουν" με τετοια...το ξεχνανε αμεσως. Εφοσον εσυ τους παρεχεις φρεσκα φρουτα στο σπιτι και δεν τους τα στερεις, δεν εχεις να στενοχωριεσαι για τιποτα..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Eviri φαντάζομαι θα περάσατε πού ωραία στη βόλτα σας.Εριξα πολύ γέλιο πάλι με τα σχόλια σου.Εισαι η seven up μας.Καλά που μας ανεβάζεις κι εσύ...

Καλή ήταν η βόλτα. Αυτό το χωριό έχει όλα τα στοκατζίδικα μαγαζιά που έχουν μέσα όλες τις γνωστές ακριβές μάρκες. Πήγαμε κυρίως αναγνωριστικά κι αν βρίσκαμε κάποια πολύ καλή ευκαιρία να ψωνίζαμε. Τελικά πήρα μόνο ένα κασκώλ της Έσπριτ με 5 ευρώ και πολύ καλή σύνθεση 50% μαλλί και το υπόλοιπο ακρυλικό. Είδα κι ένα παντελόνι με 10 ευρώ εκεί, χειμωνιάτικο ωραίο σχέδιο, αλλά δυστυχώς είχε μικρότερα νούμερα από το δικό μου. Τα άλλα, είτε δε μας ενδιέφεραν (δεν πήγαμε για να ξοδέψουμε λεφτά), είτε ήταν αρκετά ακριβά ακόμη κι αν ήταν στη μισή τιμή ή ακόμη και 70% κάτω. Προσωπικά, δεν κυνηγάω τις μάρκες γιατί δε θέλω να ξοδεύω πολλά χρήματα, ψωνίζω όταν βρίσκω ευκαιρίες στις τιμές και όταν πραγματικά χρειάζομαι κάτι. Επίσης, βρήκαμε πολυ φθηνές σοκολάτες Μίλκα. Κορίτσια ένα σακουλάκι με 7 σοκολάτες των 100γρ. είχε 2.99 ευρώ.

σε κάτι τέτοια θέματα όντως είχαμε χάσει την ουσία. παρατηρώ τους γιούς μου και βλέπω πως έχουν ένα δωμάτιο γεμάτο από παιχνίδια.τα οποία κοστίζουν μια περιουσία και φυσικά ούτε που να τα φτύσουν.Τρελλαίνονται να παίζουν ντραμς με τα τσουκάλια μου, ο μεγάλος προτιμάει να του κάνω ζυμάρια και να πλάθει,να παίζει με τα αυτοσχέδια παιχνίδια που του φτιάχνω.Τελικά τα παιδιά έχουν πιάσει το νόημα.

Και η μεγάλη μου κόρη έπαιζε πολύ με τις κατσαρόλες, τις κουτάλες μου και τα σύνεργα της κουζίνας.

Στεναχωριέμαι όμως ρε κορίτσια που δεν μπορώ να τους προσφέρω όσα τους αξίζουν.

Σήμερα πήγαμε βόλτα στην πόλη.Σταματήσαμε να του πάρουμε μια τυρόπιτα και χτυπιόταν να πάρει χυμό.Δεν μπορούσα όμως ρε κορίτσια να δώσω 2 ευρώ για κάτι που στο σούπερ βρίσκω 30 λεπτά.Ενιωσα μια θλίψη...

Ούτε εγώ θα έδινα 2 ευρώ για κάτι που θα το έβρισκα τόσο παρακάτω αλλού. Μόνο για το νερό θα τα έδινα, εφόσον δε θα είχα πάρει μαζί μου μπουκαλάκι. Εξάλλου δεν έπαθε και τίποτα που δεν πήρε εκείνο το χυμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από σπιτικό γερμανικό φαγητό, επειδή δεν έχουμε δημιουργήσει κύκλο γνωριμιών με Γερμανούς.

Ειχα ρωτησει εγω τον αντρα της ξαδερφης μου που μεγαλωσε στη Γερμανια και ηρθε στην Ελλαδα 19 χρονων. "λουκανικα" και "πατατες" ηταν πανω κατω αυτα που τρωνε μου ειπε :P

Κοριτσια ξερει καμμια απο ονειρα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε βόλτα στην πόλη.Σταματήσαμε να του πάρουμε μια τυρόπιτα και χτυπιόταν να πάρει χυμό.Δεν μπορούσα όμως ρε κορίτσια να δώσω 2 ευρώ για κάτι που στο σούπερ βρίσκω 30 λεπτά.Ενιωσα μια θλίψη...

Πάω στοίχημα ΟΣΟ και ΟΤΙ θες ότι σε 5 μέρες ούτε που θα το θυμάται, πολύ λιγότερο σε 5 χρόνια! Μην χαλιέσαι για κάτι τέτοια μικροπράγματα, αυτό που θέλουν τα παιδιά είναι αγάπη, όρια, πειθαρχία, καλό παράδειγμα, αποδοχή, υποστήριξη, καθοδήγηση, ενδιαφέρον.... όχι χυμό των 2€ (ο Χριστός και η Παναγία), αποκριάτικες στολές των 40 ευρώ και ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια που τα έχουν βαρεθεί 10 λεπτά από τη στιγμή που τα έβγαλαν από το κουτί.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα ρωτησει εγω τον αντρα της ξαδερφης μου που μεγαλωσε στη Γερμανια και ηρθε στην Ελλαδα 19 χρονων. "λουκανικα" και "πατατες" ηταν πανω κατω αυτα που τρωνε μου ειπε

Ναι, αλλά τι λουκάνικα! Μιλάμε ότι τρελαίνομαι για γερμανικά λουκάνικα.

Βέβαια το μέτρο σύγκρισης είναι κάπως ελλιπές, όπως ξέρει όποιος έχει κάνει το λάθος να φάει αγγλικά λουκάνικα - υπάρχει άραγε άλλη χώρα στην Ευρώπη όπου να μπορείς να αγοράσεις προϊόν με μόνο 15% περιεκτικότητα σε κρέας και το πακέτο να γράφει επάνω "λουκάνικα";

Α, επίσης να πω ότι οι Γερμανοί τρώνε πολλά σπαράγγια και σνίτσελ.

Έτσι δεν είναι Εβίρι;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από σπιτικό γερμανικό φαγητό, επειδή δεν έχουμε δημιουργήσει κύκλο γνωριμιών με Γερμανούς.

Πώς έτσι; Είσαστε καιρό στη Γερμανία; Δεν θέλατε εσείς, δεν έχει τύχει ή δεν είναι ιδιαίτερα φιλικοί;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει εγω τον αντρα της ξαδερφης μου που μεγαλωσε στη Γερμανια και ηρθε στην Ελλαδα 19 χρονων. "λουκανικα" και "πατατες" ηταν πανω κατω αυτα που τρωνε μου ειπε :P

Πραγματικά πολύ λουκάνικο και πολύ πατάτα. Γενικά το βλέπω στα εστιατόρια και στις συνταγές που κατά καιρούς βάζουν τα φυλλάδια των σούπερ μάρκετ.

Κοριτσια ξερει καμμια απο ονειρα?

Κάτι τις σκαμπάζω εγώ, αλλά όχι όλους τους συμβολισμούς. Για πες.

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης να πω ότι τρώνε πολλά σπαράγγια και σνίτσελ.

Έτσι δεν είναι Εβίρι;

Δεν ξέρω Μπίγκι μου.

Πώς έτσι; Είσαστε καιρό στη Γερμανία; Δεν θέλατε εσείς, δεν έχει τύχει ή δεν είναι ιδιαίτερα φιλικοί;

Ήρθαμε το Σεπτέμβριο δηλαδή, πριν 6 μήνες. Δεν έχει τύχει να γνωριστούμε με οικογένειες Γερμανών. Εγώ γνωρίστηκα πολύ εύκολα με δύο Γερμανίδες μία νέα γυναίκα με ένα παιδάκι στην πρώτη δημοτικού κι ένα μωρό, όπως και με μια κυρία μεγάλης ηλικίας που παίρνει το εγγόνι της από το σχολείο. Βασικά, με πλησίασαν πρώτες και οι δύο σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, μιλώντας μου στα γερμανικά. Δε γνώριζαν από πού είμαι. Αλλά είναι πολύ φιλικές, πολύ διαχυτικές πράγμα σπάνιο για Ευρωπαίους -ες και πολύ ευχάριστες γυναίκες και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Σνιτσελ και σπαραγγια ε? Ωραια και τα δυο!

Οντως τα λουκανικα εδω δε νομιζω να ειναι τα ιδια με τα γερμανικα λουκανικα, αλλα δυστυχως δεν ετυχε να παω ποτε Οctoberfest :P

Εβιρι, εχεις πμ.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σνιτσελ και σπαραγγια ε? Ωραια και τα δυο!

Οντως τα λουκανικα εδω δε νομιζω να ειναι τα ιδια με τα γερμανικα λουκανικα, αλλα δυστυχως δεν ετυχε να παω ποτε Οctoberfest

Καλέ καμία σχέση! Γερμανικό και αγγλικό λουκάνικο είναι όπως η μέρα με τη νύχτα :lol:

Octoberfest ούτε εγώ έχω πάει, από άλλες γιορτές κρίνω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Οκτόμπερφεστ δε μου φάνηκε και τόσο ιδιαίτερο. Δε δοκίμασα τα λουκάνικα που έψηναν εκεί αν και μύριζαν ωραία, γιατί δεν είμαι και τόσο φίλη, του άντρα μου του άρεσαν. Είδαμε ένα πανηγύρι αντίστοιχο με αυτά που κάνουμε στην Ελλάδα όταν γιορτάζει κάποιος άγιος, δηλαδή με πάγκους που πουλάνε φαγώσιμα, ρούχα, είδη σπιτιού, και γενικά ό,τι πωλείται, καθώς επίσης, και με ένα λούνα παρκ που έστησαν ειδικά για το μήνα του εορτασμού. Κάτι άλλο που δε συνηθίζουμε εμείς, είναι ότι στο Οκτόμπερ φεστ οι Γερμανοί και οι Γερμανίδες κάθε ηλικίας ντύνονται με την παραδοσιακή στολή της χώρας τους και απλά τριγυρνάνε στους δρόμους και στο πανηγύρι. Αυτό είδα τίποτ' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, με πλησίασαν πρώτες και οι δύο σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, μιλώντας μου στα γερμανικά. Δε γνώριζαν από πού είμαι. Αλλά είναι πολύ φιλικές, πολύ διαχυτικές πράγμα σπάνιο για Ευρωπαίους -ες και πολύ ευχάριστες γυναίκες και οι δύο.

Δεν ξέρω αν είναι τόσο σπάνιο τελικά. Εγώ γενικά τους Γερμανούς τους βρίσκω αρκετά συμπαθείς, αρκετά γλετζέδες και σίγουρα λιγότερο δυσκοίλιους από τους Άγγλους. Βέβαια δεν τους έχω ζήσει όπως τους Άγγλους, οπότε κρατάω μια πισινή ως προς αυτό.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Οκτόμπερφεστ δε μου φάνηκε και τόσο ιδιαίτερο. Δε δοκίμασα τα λουκάνικα που έψηναν εκεί αν και μύριζαν ωραία, γιατί δεν είμαι και τόσο φίλη, του άντρα μου του άρεσαν. Είδαμε ένα πανηγύρι αντίστοιχο με αυτά που κάνουμε στην Ελλάδα όταν γιορτάζει κάποιος άγιος, δηλαδή με πάγκους που πουλάνε φαγώσιμα, ρούχα, είδη σπιτιού, και γενικά ό,τι πωλείται, καθώς επίσης, και με ένα λούνα παρκ που έστησαν ειδικά για το μήνα του εορτασμού. Κάτι άλλο που δε συνηθίζουμε εμείς, είναι ότι στο Οκτόμπερ φεστ οι Γερμανοί και οι Γερμανίδες κάθε ηλικίας ντύνονται με την παραδοσιακή στολή της χώρας τους και απλά τριγυρνάνε στους δρόμους και στο πανηγύρι. Αυτό είδα τίποτ' άλλο.

Σε Χριστουγεννιάτικα παζάρια πήγατε; Της Στουτγκάρδης φημίζεται. Κάποια στιγμή να πάτε και στο καρναβάλι της Κολωνίας, είναι απίστευτη γιορτή!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ!Με παρηγορήσατε κάπως γιατί η αλήθεια είναι πως με πείραξε λίγο.

Biggi πιστεύω πως τελικά είναι στον άνθρωπο.Φυσικά δεν ξέρω πως είναι όταν τους ζεις από κοντά αλλά έχω γνωρίσει συμπαθέστατους και ανοιχτόκαρδους Αγγλους.Με Γερμανούς δεν έχω επαφή κι έτσι δεν ξέρω.Μπορώ να σου πώ όμως για πολλούς δυσκοίλιους Ελληνες.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...